Denní souhrn zpráv

Do Česka dorazili první krajané z Ukrajiny

Do Prahy přijela první skupina krajanů z Ukrajiny, kteří se kvůli obavám z bezpečnostní situace v zemi rozhodli přestěhovat do Česka a získali tu povolení k trvalému pobytu. Autobus přivezl na nádraží Florenc 44 lidí z východoukrajinského Čechohradu, který leží nedaleko míst nedávných bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. První část krajanů vyrazila na cestu do země předků v pondělí. Přepravu autobusem si zorganizovali sami. V polovině března má do Prahy přiletět dalších zhruba 40 krajanů, které do Česka dopraví armádní speciál. Ostatní držitelé povolení k trvalému pobytu by měli do země přijíždět průběžně. České úřady udělily povolení k trvalému pobytu ve zrychleném řízení celkem téměř 140 krajanům na Ukrajině. Žadatelů o přesun bylo zhruba o 70 více.

Po příjezdu do Česka budou krajané bezplatně ubytováni v zařízení ministerstva vnitra, kde mohou zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu až na rok. Podle úřadu získají přístřeší v hotelu Vltava v jihočeské Červené nad Vltavou. Kromě ubytování obdrží finanční pomoc až 50.000 korun pro dospělé a 20.000 pro děti, asistenci při hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání a Arcidiecézní charita Praha pro ně chystá i jazykové kurzy a další aktivity pro jejich integraci do české společnosti.

V Ralsku na Českolipsku žije početná komunita volyňských Čechů

V Ralsku na Českolipsku žije už přes 20 let početná komunita volyňských Čechů. Z Ukrajiny přišli na začátku 90. let z oblasti zamořené po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. Patřili k prvním obyvatelům, kteří se do bývalého vojenského prostoru po odchodu sovětské armády stěhovali. Dnes jich v Ralsku žije kolem 150 a tvoří zhruba sedm procent obyvatel. Jsou rádi, že do Česka přesídlili a neměnili by, zvlášť s ohledem na konflikt, který v posledních měsících Ukrajinu sužuje, zjistila ČTK. "Všem volyňským Čechům, kteří tam žijí, bych doporučil, aby využili příležitosti a vrátili se do Česka," řekl ČTK Jaroslav Marek, který do Ralska přišel na počátku 90. let z obce Malá Zubovština, jež leží jen 65 kilometrů od Černobylu. Využili tehdy nabídky české vlády a s celou rodinou se vrátili Česka. Marek svého rozhodnutí odejít do Česka nikdy nelitoval. "Pěkně nás přijali, všichni jsou spokojení. Z celého Česka se vrátil na Ukrajinu jediný člověk, a to z rodinných důvodů," řekl. Marek s bývalou domovinou žádné styky neudržuje. "Nikdo z mé rodiny tam nezůstal, všichni jsme odešli," vysvětlil. V Česku má dnes početnou rodinu, dcera a syn se svými rodinami žijí v nedaleké Stráži pod Ralskem. Spokojená je se svým životem v Česku i Inna Paldusová. Když na začátku 90. let přišla s rodiči do Ralska, byly jí jen čtyři roky. Dnes studuje vysokou školu a pracuje jako vedoucí odboru rozvoje a majetku na Městském úřadě v Ralsku. Její rodina přišla z Malinovky, která leží zhruba sto kilometrů od Kyjeva.

Když před více než 20 lety přišla asi třicítka rodin volyňských Čechů z Ukrajiny také do Rovné na Sokolovsku, nahradila tehdy úbytek obyvatel obce. Dnes z původních přistěhovalců, kteří využili nabídku tehdejšího Československa, zůstaly v Rovné už jen dvě rodiny. Ostatní odešly, většinou za prací, řekla ČTK Halina Javůrková, pětasedmdesátiletá volyňská Češka z Rovné. "Přijali nás tady dobře. Žádné problémy jsme neměli. Česky jsme uměli. Tam, odkud jsme přijeli, jsme byli ryze česká vesnice. My jsme měli hospodářství. Ale manžel byl už po smrti a starat se o hospodářství bylo těžké. Tak jsme odešli. Nelituju toho," řekla perfektní češtinou Javůrková. Halina Javůrková tehdy přišla do Čech a do Rovné se dvěma dcerami a synem. "Dostali jsme byt a práci. Jenže postupem času tady práce ubývalo, a tak se někteří začali stěhovat jinam. Ne daleko, třeba do Sokolova. Tam žije i jedna z dcer," dodala Javůrková.

Polský list: České firmy i přes embargo dodávají zbraně do Ruska

České firmy dodávají do Ruska americké a německé zbraně navzdory embargu, které kvůli ruské intervenci na Ukrajině zavedly EU a USA. Napsal to polský list Rzeczpospolita. Podle dokumentů, které novináři získali, jsou moderní pušky oficiálně určeny myslivcům. Podle deníku ale nelze vyloučit, že končí v rukách proruských separatistů na Ukrajině. Čeští představitelé ujišťují, že zbraně nemíří vojenským ani polovojenským jednotkám. Podle EU nemusí jít o porušení embarga, protože to se nevztahuje na sportovní a lovecké zbraně a také na smlouvy uzavřené před 1. srpnem 2014.

České ministerstvo zahraničí v souvislosti s článkem polského listu ujistilo, že Česko "plně dodržuje existující restriktivní opatření a od data platnosti embarga neuděluje žádné licence na vývoz embargovaného materiálu". Detaily k jednotlivým případům však nelze poskytovat.

Sobotka napsal Junckerovi, že služební zákon ČR odpovídá přání EU

Český premiér Bohuslav Sobotka poslal předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi dopis, ve kterém zdůraznil, že ČR splnila požadavky komise ohledně služebního zákona. ČTK to uvedly dobře informované zdroje. Praha nyní čeká na odpověď z Bruselu, v níž by měl Juncker potvrdit, že Česko tak splnilo předběžnou podmínku pro čerpání evropských peněz. Přílohou Sobotkova dopisu komisi je také šestistránkový harmonogram přijímání potřebných vyhlášek. Všechny potřebné kroky se mají uskutečnit k polovině letošního roku.

Zpravodajský server Breitbart označil Zemana za nečekané překvapení konference

Jako výmluvný hodnotil dnes list The Washington Post pondělní projev českého prezidenta Miloše Zemana na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Podle listu byly Zemanovy výroky zajímavější než slova jiných řečníků, třeba stálé velvyslankyně USA při OSN Samanthy Powerové a bezpečnostní poradkyně amerického prezidenta Susan Riceové. Zemanovo Jsem Žid vyřčené jako ztotožnění se s existenčními obavami Izraelců mělo podle washingtonského listu úspěch. Český prezident měl na mysli nebezpečí v podobě islámského terorismu. List The Times of Israel popsal Zemanův projev jako návod k boji proti terorismu ve dvou krocích - tím prvním je projev solidarity a druhým pak koordinovaná akce celého světa pokud možno pod mandátem RB OSN. Izraelský list připomněl, že se Zemanovi dostalo bouřlivých ovací.

Zpravodajský server Breitbart přinesl většinu Zemanových výroků pronesených před plným sálem s kapacitou 16.000 míst a označil Zemana za nečekané překvapení konference.

Na informace o vyšetřování střelby v U. Brodě bylo uvalen embargo

Na informace o vyšetřování tragédie v Uherském Brodě, kde minulý týden muž zastřelil osm lidí a poté i sebe, bylo uvaleno embargo. Na konci března poskytne informace společně policie a státní zastupitelství, řekl zlínský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský. Policie by měla mít v tomto týdnu k dispozici první výsledky analýzy zákroku proti střelci, výsledky zatím nejsou, řekla ČTK mluvčí policejního prezidia. V médiích se objevila svědectví přeživších, kteří byli v době útoku v restauraci, zákrok policie kritizují, především přišel podle nich pozdě.

V ukrajinských Karpatech našli pět ze šesti ztracených Čechů

Ukrajinským záchranářům se podařilo nalézt pět ze šesti českých turistů, kteří v pondělí večer ve špatném počasí ztratili orientaci v horách ukrajinské Zakarpatské oblasti. Oznámil to ukrajinský zpravodajský server 112 s odvoláním na informaci horské služby. Pátrání po zbývajícím pohřešovaném Čechovi, kterému je údajně 29 let, pokračuje. "Pátrání komplikuje nepříznivé počasí, s prudkými poryvy větru, mlhou a sněžením, ale záchranářům se už podařilo najít zbloudilou pětici turistů," citoval server představitele horské služby. Po zbývajícím pohřešovaném turistovi na východě Zakarpatské oblasti pátrá 24 záchranářů.

Nepřízeň počasí šestici Čechů postihla u hory Drahobrat nedaleko města Rachiv poblíž ukrajinsko-rumunské hranice, uvedl ukrajinský server. Turisté svou túru předem neoznámili horské službě a v horském terénu zabloudili. Jeden z nich se údajně zřítil do rokliny, pět ostatních přečkalo noc ve stanu. Záchranáři byli podle horské služby s Čechy v trvalém telefonickém spojení.

Babiš: Navrhneme snížení DPH u restaurací na 15 procent

Ministerstvo financí navrhne v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb snížení DPH u restaurací z 21 na 15 procent. Na pražské konferenci Elektronická evidence tržeb to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh zákona o evidenci tržeb chce předložit vládě 8. dubna. Zkušenosti z Chorvatska podle něj ukazují, že některé restaurace po zavední on-line evidence tržeb zaznamenaly nárůst tržeb o 800 až 900 procent. Elektronická evidence tržeb by měla být v Česku zavedena od ledna 2016. Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové se snížení DPH v restauracích nebude týkat alkoholických nápojů.

Celkové prvotní náklady na zavedení elektronické evidence tržeb dosáhnou maximálně 317 milionů korun. Babiš očekává, že hodnota zakázky bude nižší - kolem 250 až 280 milionů korun, uvedl. Roční provoz systému vyjde podle Babiše na 250 milionů korun. Evidence tržeb by se tak měla týkat až 600.000 obchodníků, provozovatelů restaurací, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Podle plánů MF by pokladny obchodníků měly být napojeny na internet a informace o každé přijaté platbě by okamžitě dostávaly finanční úřady. Podnikatel by tak měl datovou zprávu o transakci zaslat finanční správě, která pošle podnikateli zpět potvrzení s kódem účtenky o přijetí transakce. Podnikatel účtenku vytiskne a zákazník by měl povinnost ji převzít.

Ministr zastavil čtvrtmiliardovou dotaci pro lodní dopravce

Provozovatelé přístavů a říčních lodí nedostanou slíbených 250 milionů korun jako kompenzace za předloňské povodně. ČTK to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Náhrady pro rejdaře slíbil loni v říjnu jeho předchůdce Antonín Prachař, podle nového šéfa resortu ale pro vyplacení peněz nejsou v rozpočtu vyčleněné peníze. Pokud by stát podle Ťoka rejdařům kompenzoval ztráty za dny, kdy nebylo možné kvůli vysokému nebo nízkému stavu vody plout, musel by podobnou logiku použít i v případě jiných skupin.

Peníze za nesplavné dny na Labi stát v minulosti vyplácel rejdařům jako kompenzace za chybějící děčínský jez, který má počet suchých dnů na řece výrazně omezit. Nynější slíbená dotace měla být rozdělená do dvou částí, 50 milionů mělo jít na opravy říční infrastruktury poničené povodněmi, zejména přístavů, a zbylých 200 milionů provozovatelům lodí. Část z těchto peněz měla rejdařům pokrýt ztráty za období, kdy nebylo možné plout kvůli veliké vodě a další část za období sucha, kdy se naopak nedalo plout kvůli nízkému průtoku vody v Labi. V Česku je v provozu 50 nákladních lodí.

Novela omezující vydávání státní půdy je v připomínkovém řízení

Ministerstvo zemědělství (MZe) poslalo do vnějšího připomínkového řízení návrh novely zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), která by měla výrazně omezit další vydávání státní zemědělské půdy. Úřad by se podle návrhu měl aktivně spravovat rezervy státní půdy pro stavbu dálnic či přehrad. ČTK to zjistila z elektronické knihovny připravované legislativy. Podle mluvčího Hynka Jordána by změna legislativy mohla začít platit během druhého čtvrtletí příštího roku.

Od začátku 90. let Pozemkový fond a následně z něj vzniklý SPÚ privatizovaly celkem 660.000 hektarů zemědělské půdy, vyplývá z návrhu. Bylo to však více, než si mohl dovolit, i než říkal původní plán, který předpokládal privatizaci 500.000 ha. Nyní tak státu schází půda na dokončení restitucí, ale třeba i na případnou směnu kvůli stavbám dálnic či protipovodňových hrází. Úřad proto chce pokračování dalšího výprodeje státní půdy utnout. Zbývající restituenti, kteří mohou ještě nárokovat až 300.000 hektarů zemědělské půdy, by měli být vyplaceni. Dostat mají zhruba půl miliardy korun.

Nový zákon o zakázkách by měl omezit riziko sankcí pro obce

Díky novému zákonu o zadávání veřejných zakázek budou mít obce jasno o tom, jak postupovat, aby co nejvíce vyhověly všem kontrolním orgánům, které budou prověřovat jejich dotované stavby. Na zákon by měl navazovat metodický pokyn. Při setkání s obcemi Plzeňského kraje to ČTK řekl předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek. "U jedné veřejné zakázky se může sejít sedm kontrol," uvedl. "A nejhorší je, že další kontrola nebere v potaz výsledky té předchozí, a často říkají, že ti před nimi to kontrolovali špatně," dodal Jiránek. Díky metodickému pokynu tak starostům nebude hrozit, že bude každá kontrola postupovat jinak a obce pak zbytečně vrací peníze.

Profesní komory žádají spolupráci s ministry na přípravě zákonů

Představitelé profesních komor žádají lepší spolupráci s jednotlivými ministerstvy, chtějí se víc zapojit do přípravy zákonů a záměrů. Víc a hlavně včas se chtějí podílet i na připomínkování evropských předpisů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude po členech svého kabinetu žádat, aby s komorami víc komunikovali. Řekl to po schůzce s vedením 12 profesních komor. "Úroveň komunikace ministrů s komorami je rozdílná, někde je bez problémů, někde není příliš častá a vstřícná, někde nefunguje vůbec," uvedl Sobotka.

Pošta dostane na úhradu základních služeb o miliardu méně

Česká pošta dostane na úhradu čistých nákladů za poskytování základních služeb za rok 2013 přes 753 milionů Kč. O miliardu méně, než žádala od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Podle připravované novely poštovního zákona by jí měl prostředky zaplatit stát. Vyplývá to z informací ČTÚ.

HN: Český Chemoproject postaví ve Švédsku továrnu za 4,1 mld. Kč

Česká společnost Chemoproject Nitrogen získala kontrakt na stavbu továrny na kyselinu dusičnou ve švédském Köpingu za 150 milionů eur (4,1 miliardy Kč). Výrobní závod vybuduje pro norský koncern Yara, který je největším světovým výrobcem hnojiv. Napsaly to Hospodářské noviny (HN). Česká firma kontrakt dostala v konkurenci španělské Espindesy nebo německé společnosti ThyssenKrupp. Pro Chemoproject to bude desátá továrna na kyselinu dusičnou za posledních deset let, v Köpingu se bude vyrábět 685 tun denně. Úspěchu podle deníku pomohl i vstup švýcarské společnosti Casale do Chemoprojectu.

Čistý zisk ČEZ loni klesl o 36 procent na 22,4 miliardy korun

Energetické skupině ČEZ se loni meziročně snížil čistý zisk o 36 procent na 22,4 miliardy korun. Tržby jí klesly o osm procent na 200,7 miliardy Kč. Za poklesem zisku je podle mluvčí Barbory Půlpánové snížení cen elektřiny, loňská mimořádně teplá a suchá zima a také pokles výroby v uhelných zdrojích. Tržby jsou v souladu s očekáváním analytiků, čistý zisk předpokládali vyšší. Na loňské výsledky měla podle společnosti negativní vliv také omezení podpory větrných parků v Rumunsku. Pozitivně působily dohoda o narovnání s albánským státem, úspory ve stálých provozních nákladech, započtení pohledávek s bulharskou státní energetickou společností NEK a úhrada pohledávek rumunskými státními drahami a poštou. Výroba elektřiny skupině ČEZ loni klesla o pět procent na 63,1 terawatthodiny.

Žalobce v Rathově kauze: Obžalobu bych neměnil, důkazy zesílily

Před Krajským soudem v Praze začaly závěrečné řeči v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. Nejdříve začal hovořit státní zástupce Petr Jirát, který v úvodu řekl, že by na obžalobě nic neměnil, a některé důkazy podle něj i v souvislosti s jinými zesílily. Jednání se týká devíti lidí obžalovaných z upravování veřejných zakázek, například exředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Kottové, dříve Pancové, a někdejšího náměstka krajských nemocnic Petra Kotta. Případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské je vyloučen do jiných termínů. Jirát v obžalobě viní 11 lidí z korupce při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Obchodní soutěže se týkaly modernizace nemocnic a opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici, kde Rath bydlí a působí jako lékař.

Policie obvinila 4 lidi kvůli převodu majetku ministerstva obrany

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi a obvinili čtyři lidi kvůli podezření z nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty. Zasahovali kvůli tomu na ministerstvu a v provozech firmy Excalibur Army, která obchoduje s vojenským materiálem. Ministerstvo obrany i českou armádu trápí řada kauz z dřívějších let. Některé případy, jako třeba údajně předražený nákup transportních letadel CASA, vyšetřuje policie. V případu čelí obvinění bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Další případy se dostaly před soudy, které třeba loni pravomocně zprostily obžaloby bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže. Oba čelili obvinění z korupce v souvislosti s nákupem armádních Tatrovek.

CVVM: Čechů, kteří nechtějí dlouhodobý pobyt cizinců v ČR, přibylo

Mezi Čechy přibylo lidí, podle kterých by cizinci neměli mít možnost dlouhodobě pobývat v Česku. S názorem, aby bylo umožněno usadit se v ČR každému, kdo o to projeví zájem, nesouhlasí 67 procent Čechů. Před rokem jich bylo o pět bodů méně. Naopak o sedm bodů na 27 procent klesl počet těch, kteří s tím souhlasí. To je podle agentury CVVM nejméně od roku 2008. Na dotaz, zda by cizinci měli mít možnost dlouhodobě pobývat na českém území, 77 procent lidí odpovědělo, že "jen za určitých podmínek". Pro možnost pobývat v Česku bez omezení se vyslovilo pět procent Čechů. O tom, že je v Česku příliš mnoho cizinců, je přesvědčena polovina veřejnosti. Podle dvou pětin lidí je jich v zemi přiměřené množství.

Jako nejpřijatelnější důvody pro přijímání cizinců k pobytu v ČR jsou podle průzkumu CVVM studium a praxe a sloučení rodiny. Souhlasí s tím více než tři čtvrtiny lidí. Pro více než polovinu veřejnosti jsou pádným důvodem k přijímání migrantů válka, hladomor, přírodní katastrofy v jejich zemi a pronásledování z náboženských, rasových nebo politických důvodů. Jako nejméně přijatelný důvod se respondentům jeví to, že se cizincům v ČR prostě líbí a chtějí v ní žít. Cizinci, kteří v ČR žijí, by se podle 70 procent Čechů měli co nejvíce přizpůsobit místním zvyklostem.

Rodiče dětí poškozených očkováním by se měli dočkat odškodnění

Rodiče dětí vážně poškozených povinným očkováním by se měli dočkat od státu odškodnění. Ministerstvo zdravotnictví nyní zvažuje, jakou formou do zákona tento nárok rodičů zapracuje. ČTK to řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Před týdnem vyzval k tomuto kroku ministerstvo Ústavní soud, když vyhlásil, že ministerstvo může vyhláškou nadále určovat povinné vakcíny a že rodičům hrozí za nedodržení povinnosti pokuta. Nyní Ústavní soud také potvrdil, že povinnost očkování před nástupem do mateřské školy není protiústavní. Valenta uvedl, že ročně zachrání očkování v Česku kolem 500 dětí, které by zemřely, a kolem 150.000, které by onemocněly jednou z infekčních nemocí, proti kterým se očkuje.

Ročně zůstanou vážné následky po očkování čtyřem až pěti dětem, i proto někteří rodiče očkování potomků odmítají. Argumentují svou zodpovědností za zdraví dítěte a požadují, aby o všech rizicích očkování byla vedena otevřená veřejná debata.

Stále více Slováků soudí, že kulturně nejbližší zemí je pro ně ČR

Na Slovensku stoupá počet obyvatel, kteří za kulturně nejbližší zemi považují Českou republiku. V loňském průzkumu veřejného mínění se tak vyslovily tři čtvrtiny Slováků, v podobné sondáží z roku 1996 tento názor zastávalo 62 obyvatel země. Naopak na první místo pomyslného žebříčku států, které by mohly představovat pro Slovensko nebezpečí, zařadili Slováci Rusko. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci Sociologického ústavu Slovenské akademie věd (SAV). "Jak v roce 1996, tak v 2014 je suverénně na prvním místě Česká republika, což nás asi nepřekvapí. Zajímavé je to, že náskok České republiky se zvýraznil na úkor ostatních zemí," uvedl sociolog Miloslav Bahna.

Do babyboxu ve Vyškově někdo odložil novorozeného chlapečka

Do babyboxu ve Vyškově někdo odložil novorozeného chlapce. Je čtvrtým odloženým dítětem do babyboxu v letošním roce a 116. celkem. ČTK to oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. "Je zcela zdravý a pojmenoval jsem ho Dominik," uvedl Hess. Babybox se aktuálně montuje ve Znojmě, další chce Hess zřídit v Břeclavi. Podle ředitelky břeclavské nemocnice Janky Bambasové ale není jeho instalace možná. Důvodem je stavební uspořádání nemocnice.

Jihočeští vědci objasnili, jak rostliny mění světlo na teplo

Vědci z českobudějovické akademie věd a Jihočeské univerzity objasnili proces, při němž rostliny transformují přebytečné světlo na teplo. Jako první na světě tak popsali a definovali mechanismus, který při přebytku světla zajišťuje, aby měla rostlina k dispozici právě tolik světla, kolik potřebuje k fotosyntéze, tedy přeměně světelného záření na formy energie využitelné rostlinou buňkou. O objevu ČTK informoval Roman Sobotka z centra Algatech z českobudějovické akademie věd. Podle něj se jedná se o průlom v pochopení fyzikální podstaty přeměny světelného záření na tepelné. Kromě Sobotkova týmu se na výzkumu podílel kolektiv Tomáše Polívky z Jihočeské univerzity.

U kladrubského ústavu se v létě otevře cyklostezka pro vozíčkáře

U Rehabilitačního ústavu Kladruby na Benešovsku vznikne cyklostezka, kterou budou moci vyžívat handicapovaní. Propojí Trhový Štěpánov, kladrubský ústav a Tehov. Speciální trasa by měla být hotova do konce července, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. Podél více než čtyřkilometrové cyklostezky budou instalovány lavičky, mapy a informační tabule uzpůsobené tak, aby byly viditelné i pro turisty na invalidním vozíku. Projekt Cyklostezka vozíčkářům přátelská bude stát 12,3 milionu korun, z evropských fondů je přislíbena dotace 8,4 milionu Kč.

V Ženevě začíná letošní ročník mezinárodního autosalonu

Na ženevském výstavišti Palexpo dnes začíná letošní ročník tradičního mezinárodního autosalonu. Vystavovatelé představí celkem 900 vozů, z toho přes 130 světových a evropských premiér. Česká značka Škoda bude prezentovat především novou generaci své vlajkové lodi Superb. Předvede také ještě výkonnější Octavii RS nebo Fabii ve sportovním paketu Monte Carlo. Jako další novinka vyráběná v Česku se na stánku korejské značky Hyundai poprvé objeví nový model Tucson, který nahradí terénní ix35.

V Praze začal festival filmů o lidských právech Jeden svět

Promítáním snímku Bojovníci ze severu o potomcích somálských uprchlíků v Dánsku, kteří se nechávají naverbovat do islámských milicí v Somálsku, začal v Praze letošní festival filmů o lidských právech Jeden svět. Program 17. ročníku nabízí celkem 114 snímků, a to včetně oscarového dokumentu Citizenfour o Edwardu Snowdenovi. V metropoli přehlídka potrvá do 11. března. Poté se přesune do dalších 33 měst v Česku a také do Bruselu. Některé projekce jsou už vyprodané.

Dnes večer převezme cenu Homo Homini české humanitární organizace Člověk v tísni syrská učitelka Suád Naufalová. Již na začátku revoluce v roce 2011 aktivně protestovala proti režimu prezidenta Bašára Asada. Po nějaké době začali její rodné město Rakka obsazovat radikálové z hnutí Islámský stát (IS), v demonstracích pak pokračovala i proti němu. "Vyhrožovali mi do očí, že když s tím nepřestanu, tak mě zlikvidují," uvedla Naufalová v rozhovoru s ČTK. Ze Sýrie nakonec na konci roku 2013 utekla kvůli obavám o život své rodiny a nyní žije v Nizozemsku.

Brit Ellis natočí v Praze film o atentátu na Reinharda Heydricha

Britský režisér Sean Ellis natočí film Anthropoid o stejnojmenné operaci československých výsadkářů, kteří v květnu 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Hlavních rolí se podle portálu hollywoodreporter.com ujmou herci Cillian Murphy a Jamie Dornan, který naposledy ztvárnil Christiana Greye ve snímku Padesát odstínů šedi. Začátek natáčení v Praze je plánován na červenec. Za českou stranu se na produkci snímku budou podle hollywoodreporter.com podílet David Ondříček a Kryštof Mucha.

Atentát na Heydricha 27. května 1942 provedli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří na "kata českého národa", jak byl zastupující protektor označován, zaútočili v ostré kobyliské zatáčce. Gabčíkovi sice v rozhodné chvíli selhal samopal, Kubišovi se však podařilo odpálit granát, který Heydricha vážně zranil. Dne 4. června pak na následky zranění zemřel. Po rozsáhlém pátrání se Němcům kvůli zradě výsadkáře Karla Čurdy podařilo najít úkryt atentátníků v kryptě pražského chrámu Cyrila a Metoděje, kde Kubiš s Gabčíkem a pěti dalšími výsadkáři po urputném boji padli.

Blanka Bohdanová slaví 85 let, stále hraje a maluje

V dětství chtěla být Blanka Bohdanová učitelkou, později malířkou a herečkou. Všechno se jí splnilo. Byla dlouholetou členkou Národního divadla, deset let učila na konzervatoři a důležitou součástí jejího života je malování. Napsala i několik knih. Elegantní herečka a držitelka Ceny Thálie za rok 2001 oslaví 4. března pětaosmdesátiny. Nyní mohou diváci vidět Bohdanovou po boku Stanislava Zindulky v Činoherním klubu v inscenaci Moje strašidlo a v Divadle Viola ve hře The Gin Game s Josefem Somrem. Právě za roli Fonsie v této hře získala cenu Thálie. Malování se Bohdanová věnuje od 70. let a své obrazy vystavovala i v zahraničí.

V Třebíči začal 13. ročník festivalu Divadla 2-3-4 herců

Hra Tři verze života od Yasminy Rezy v Třebíči zahájila 13. ročník festivalu Divadla 2-3-4 herců. Divákům se představili David Prachař, Linda Rybová, Igor Chmela a Jana Janěková z pražského Divadla Palace. Přehlídka profesionálních divadel, jejímž patronem je třebíčský rodák herec Oldřich Navrátil, nabídne letos divákům šest představení. Festival potrvá do 20. března. Stejně jako v minulých ročnících budou moci diváci hlasovat pro nejlepší představení, které získá keramickou sošku Andělku z rukou třebíčské výtvarnice Lydie Khekové.

V kině Aero dnes začíná Festival otrlého diváka

Zlý večerníček, zlý Santa Claus, motorové pily, vraždící vegetariáni, děti-zabijáci, matky na pokraji nervového zhroucení i staří chlapi v maskáčích čekají na příznivce okrajových filmových žánrů na 11. ročníku Festivalu otrlého diváka. Hlavní část stále oblíbenější přehlídky začíná v žižkovském kině Aero a potrvá do 8. března. Festival pak v ozvěnách dorazí do Brna a Hradce Králové. Letošní ročník svátku filmové (ne)estetiky prý bude zasvěcen strastem i slastem dětství.

Nová cukrárna v Olomouci se sladce jen tváří a voní po tvarůžkách

Zvenčí nová provozovna v historickém centru Olomouce vypadá jako obyčejná cukrárna, při příchodu dovnitř ale návštěvníky překvapí lehký závan povědomé vůně, kterou mozek nemá spojenou se sladkostmi. Většina zákusků pečlivě srovnaných v chladicí vitríně je totiž vyrobena z olomouckých tvarůžků. Majitelé tvarůžkové cukrárny, která už několik let úspěšně funguje v Lošticích na Šumpersku, se rozhodli expandovat do Olomouce, jejíž jméno je nedílnou součástí názvu tohoto pikantního sýra s nezaměnitelným aroma. Lidé si mohou v cukrárně pochutnat také na tvarůžkovém chlebíčku, bramboráčku, langoši či tvarůžkovém hamburgeru. Provozovatelé cukrárny už dali dohromady recepturu na tvarůžkový koktejl, který nabízí při výjimečných příležitostech a letos by jej měli představit i v Olomouci.

Sport

Český hokejový obránce Marek Židlický byl před uzávěrkou přestupů v NHL vyměněn z New Jersey do Detroitu a může se tak pravděpodobně těšit na boje ve Stanleyově poháru. Židlický je po Jaromíru Jágrovi další českou hvězdou, která opouští New Jersey. Jágra generální manažer Lou Lamoriello vyměnil ve čtvrtek do Floridy. Obránce Zbyněk Michálek se stal novou posilou týmu St. Louis, který jej před uzávěrkou přestupů v NHL získal z Arizony. Český hokejový brankář Michal Neuvirth se stěhuje z nejhoršího týmu NHL Buffala do New Yorku Islanders, který je na špičce Východní konference a může se těšit na play off. Neuvirth v této sezoně odchytal v NHL 27 utkání s průměrem 2,99 branky na zápas a s úspěšností zákroků 91,8 procenta.

Na lavičku fotbalistů Českých Budějovice se po dvou a půl letech vrací zkušený trenér František Cipro. Ve funkci nahradí Luboše Urbana, jenž byl odvolán po sobotní ligové porážce 1:3 s Brnem. Smlouvu se čtrnáctým týmem tabulky uzavřel Cipro do konce sezony.

Počasí

Polojasno až oblačno, na horách a zpočátku na východě a jihovýchodě až zataženo a místy sněhové přeháňky, pod 400 m srážky i smíšené nebo dešťové. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na jihovýchodě až 9 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.

Uplynulá zima patří podle meteorologů k nejteplejším v historii měření na území České republiky. Průměrná teplota od začátku prosince do konce února dosáhla 0,7 stupně Celsia, což je o 1,9 stupně více než průměr z let 1971 až 2000. I když se nedávné měsíce řadí k teplotně nadprůměrným, předchozí zima 2013/2014 byla ještě mírnější. ČTK to sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.