Denní souhrn zpráv

Zeman se v USA vyslovil pro boj proti islámskému terorismu

Český prezident Miloš Zeman v USA podpořil Izraelce a vyslovil se pro koordinovanou akci mezinárodního společenství proti islámskému terorismu. Zeman to prohlásil na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Ve svém projevu Zeman připomněl slova, která americký prezident John Kennedy v červnu 1963 pronesl u Berlínské zdi jako výraz solidarity s obyvateli města rozděleného na východní a západní část. "Znáte ten známý slogan: Ich bin ein Berliner (Jsem Berlíňan). Nyní musíme všichni říci: Jsem Žid," pronesl český prezident v angličtině a poslední větu zopakoval i v hebrejštině. Posluchači reagovali potleskem vestoje. Na konferenci se podle očekávání Zeman setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Bavili se spolu o Íránu, situaci na Golanských výšinách a o česko-izraelských vtazích.

Sobotka: ČSSD nechce a nebude měnit koaliční smlouvu

Sociální demokraté nechtějí a nebudou podle premiéra Bohuslava Sobotky měnit koaliční smlouvu. V koaliční vládě chtějí navzdory útokům na sněmu hnutí ANO, s nímž si prý tak trochu zbyli, pokračovat. Sobotka to uvedl v blogu na webu ČSSD. Napsal také, že hnutí ANO dříve nesměle navrhovalo Úsvit jako koaličního partnera místo lidovců, to ale vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš popřel. Sobotka kritizoval nové stanovy ANO, které podle něj připomínají spíše stanovy akciové společnosti. Volby vedení ANO má za předem domluvené. Vyjádřil také obavu o osud demokracie. Sobotkův blog je reakcí na víkendový sněm ANO, na němž Babiš sociální demokracii opakovaně a tvrdě kritizoval jako rozhazovačnou stranu zatíženou kontroverzní minulostí. Hovořil také o podrazech v koalici a zvážení případných změn v koaliční smlouvě.

Ve čtvrtek se na památku obětí z Brodu zřejmě v ČR rozezní sirény

Ve čtvrtek ve 12:00 se zřejmě v celé republice rozezní na památku obětí střelby v Uherském Brodě sirény. Ve středu o tom bude rozhodovat vláda, které to navrhnou ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V úterý v uherskobrodské restauraci Družba zastřelil třiašedesátiletý muž legálně drženými zbraněmi osm lidí a poté sebe. Sobotka v pondělí v doprovodu stranických kolegů, poslance Antonína Sedi i krajského radního a zastupitele Uherského Brodu Ladislava Kryštofa, položil k pietnímu místu u restaurace kytici a svíčku a věnoval obětem tichou vzpomínku. Pocity prý měl úplně stejné, jako má každý, kdo na místo tragédie dorazí. "Byla to velká tragédie a je strašná škoda lidských životů, které byly úplně zbytečně tady v Uherském Brodě zmařeny," řekl novinářům Sobotka.

Do Česka vyrazila první skupina krajanů z Ukrajiny

První skupina ukrajinských etnických Čechů, kteří se i kvůli obavám z bezpečnostní situace v zemi chtějí přestěhovat do Česka, v pondělí vyrazila z ukrajinského Čechohradu na cestu do Prahy. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky v autobuse jede zhruba 46 krajanů. Do Česka by měli dorazit v úterý večer, sdělil ČTK. České úřady udělily povolení k trvalému pobytu ve zrychleném řízení téměř 140 krajanům. Žadatelů o přesun bylo zhruba o 70 více.

Očkování smí zůstat podmínkou pro přijetí dítěte do školky

Očkování zůstane podmínkou pro přijetí dítěte do mateřské školy. Ústavní soud (ÚS) nevyhověl návrhu na zrušení sporných paragrafů. Už před týdnem soudci jiným verdiktem potvrdili, že ministerstvo zdravotnictví může určovat vyhláškou povinné vakcíny a že rodičům hrozí za nedodržení povinnosti pokuta. Také tentokrát zdůraznili, že očkování je prospěšné pro celou společnost, nikoliv jen pro konkrétního jedince, a že rizika jsou podle současných vědeckých poznatků minimální. Problém se patrně v budoucnu přenese k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podmínku očkování dítěte před přijetím do předškolního zařízení ÚS označil v nálezu za akt sociální solidarity. Sociální nespravedlností, či dokonce sobectvím, by naopak bylo, kdyby určitá část rodičů odmítala bez závažných důvodů očkování svých dětí, ale přitom čerpala výhody, které vyplývají z vakcinace ostatních. Čím vyšší je totiž podíl očkovaných lidí, tím nižší je riziko přenesení choroby i na ty, kteří vakcínu nepřijali, případně nemohli přijmout.

Ústavní stížnost kvůli školkám podala Barbora Zemanová jménem svého syna. Nepřijaly jej dvě mateřské školy v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, měl totiž jen část vakcín. Matka dnes systém očkování v Česku označila za skanzen, vakcinace už podle ní dávno není v daném rozsahu nezbytná. "Já si nemyslím, že moje ne zcela očkované děti ohrožují kolektiv," uvedla Zemanová. Kolektivní imunitu by podle ní neohrozilo ani to, kdyby neočkovaných dětí výrazně přibylo. Při rozhodnutí odmítnout vakcínu prý vycházela ze svého biologického vzdělání i z odborné literatury. Chlapec nyní chodí do školy, která jej přijmout musela, základní vzdělání je v Česku povinné.

Rodiče dětí poškozených očkováním by se měli dočkat odškodnění

Rodiče dětí vážně poškozených povinným očkováním by se měli dočkat od státu odškodnění. Ministerstvo zdravotnictví nyní zvažuje, jakou formou do zákona tento nárok rodičů zapracuje. ČTK to dnes řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Před týdnem vyzval k tomuto kroku ministerstvo Ústavní soud, když vyhlásil, že ministerstvo může vyhláškou nadále určovat povinné vakcíny a že rodičům hrozí za nedodržení povinnosti pokuta.

Zástupce ČR bude v Norsku jednat o kauze dětí Michalákových

Ředitel brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán bude v úterý jednat v Norsku o případu bratrů Michalákových, které tamní sociální služba odebrala české matce. Setká se se zástupci partnerského norského úřadu pro děti, mládež a rodinné záležitosti (BUFDIR). Kapitán to řekl ČTK. Podrobnosti k jednání uvádět nechtěl. Matka hochů Eva Michaláková ČTK sdělila, že na schůzce nebude. Na jednání upozornil deník Právo.

Singer: Přijetí eura nemusí české ekonomice dát očekávaný stimul

Předpokládané přijetí eura nemusí české ekonomice přinést očekávaný stimul. Uvedl to na svém blogu guvernér České národní banky Miroslav Singer. Poukázal na to, že souhrnný růst hrubého domácího produktu v zemích Evropské unie mimo eurozónu byl v posledních sedmi letech většinou vyšší než ve státech platících eurem. Vláda Bohuslava Sobotky počítá se vstupem Česka do eurozóny po roce 2018, o přesném termínu má rozhodnout příští kabinet.

Novela omezující vydávání státní půdy je v připomínkovém řízení

Ministerstvo zemědělství (MZe) poslalo do vnějšího připomínkového řízení návrh novely zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), která by měla od příštího roku výrazně omezit další vydávání státní zemědělské půdy. Úřad by se podle návrhu měl aktivně spravovat rezervy státní půdy pro stavbu dálnic či přehrad. ČTK to zjistila z elektronické knihovny připravované legislativy. Od začátku 90. let Pozemkový fond a následně z něj vzniklý SPÚ privatizovaly celkem 660.000 hektarů zemědělské půdy, vyplývá z návrhu. Bylo to však více, než si mohl dovolit, i než říkal původní plán, který předpokládal privatizaci 500.000 ha.

MPSV plánuje jednu dávku na bydlení místo příspěvku a doplatku

Ministerstvo práce plánuje změny v dávkách na bydlení. Místo dvou by se měla začít vyplácet jen jedna. Se sloučením nynějšího příspěvku a doplatku na bydlení počítá chystaná koncepce sociálního bydlení. Výdaje na dávky na bydlení v posledních letech výrazně rostou. V roce 2012 do příspěvků a doplatků putovalo celkem zhruba 7,4 miliardy korun, loni už téměř 12,1 miliardy.

Žena obviněná z vraždy ve žďárské škole nebyla příčetná

Žena obviněná z loňské vraždy studenta a braní rukojmích ve škole ve Žďáru nad Sázavou nebyla v době spáchání činu příčetná. Vyplývá to ze závěru znaleckých posudků duševního stavu obviněné. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Oviněná zřejmě zabila studenta, který šel na pomoc napadené spolužačce, a zranila další tři lidi.

Žalobci poslali soudu kauzu Nečasové a údajných úniků z BIS

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle dřívějších informací se týká exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Kauzu bude řešit Městský soud v Praze.

Policejní prohlídky muničního skladu ve Slatině skončily

Policie ukončila prohlídky muničního skladu společnosti Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta odkud odvezla celkem osm nákladních aut zbrojního materiálu. ČTK to řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Prohlídky začaly v polovině února, případ policisté vyšetřují jako nedovolené ozbrojování a obecné ohrožení z nedbalosti. Některým budovám chybí platné kolaudační rozhodnutí, podle Českého báňského úřadu nemá společnost Multiagro povolení skladovat výbušniny ani je nabývat.

Nejbohatším Čechem znovu Kellner, Bakala ze seznamu boháčů vypadl

Nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes zůstává i letos majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner. Z aktuálního seznamu nejbohatších lidí planety, kterému již řadu let vévodí zakladatel Microsoftu Bill Gates, tento rok vypadl český podnikatel Zdeněk Bakala. Zástupci české internetové mutace časopisu to uvedli na svém webu.

Průzkum: Ve slevách nakupuje 92 procent Čechů

Ve slevách nakupuje během roku 92 procent Čechů. Třetina z nich uvedla, že si zlevněné zboží pořizuje čím dál častěji. Pro 28 procent jsou slevové akce doslova koníčkem. Jen zhruba dvě procenta nakupují ve slevách čím dál méně. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Cetelem realizovala agentura Stem/Mark.

V Praze začíná festival filmů o lidských právech Jeden svět

V Praze začíná festival filmů o lidských právech Jeden svět. V letošním programu je 114 dokumentů. Zprostředkují pohled do 59 zemí. Mottem 17. ročníku se stala výzva: "Praskněte své bubliny!". Díky snímkům by tak diváci a divačky měli vystoupit ze svých pomyslných ochranných bublin, začít se víc zajímat o okolní svět a překonávat případné předsudky. V Praze se přehlídka koná od 2. do 11. března. Poté se přesune do dalších 33 měst v Česku a také do Bruselu.

Do Síně slávy českého designu bude uveden grafik Jan Solpera

Do Síně slávy českého designu bude za své celoživotní dílo uveden významný grafický designér, typograf a pedagog Jan Solpera. Ocenění udělované v rámci cen Czech Grand Design dostane 14. března ve Stavovském divadle při vyhlašování vítězů letošního ročníku. ČTK o tom za pořadatele informovala Barbora Švehlová. Jan Solpera se věnuje především designu písem, knižní a propagační grafice. Uvedením do Síně slávy se Solpera připojí k dalším osobnostem českého designu a módy jako je např. Zdena Bauerová, Libuše Niklová nebo René Roubíček.

V Praze byl odhalen poeziomat, první zazněly verše Bondyho

Na náměstí Míru v Praze byl odhalen automat na verše - poeziomat. Dílo podle návrhu Ondřeje Kobzy, autora projektu veřejně přístupných pian či šachových stolků v ulicích, odhalil ministr kultury Daniel Herman a starostka Prahy 2 Jana Černochová. Jako první z jukeboxu zazněly verše básníka Egona Bondyho.

Počasí v úterý

Polojasno až oblačno, na horách místy sněhové přeháňky. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.