Denní souhrn zpráv

Zeman se v USA setká se zástupci Sněmovny reprezentantů

Prezident Miloš Zeman během své pondělní návštěvy Spojených států poobědvá se zástupci Sněmovny reprezentantů. Vyplývá to z doplněného programu návštěvy USA, který zveřejnil Pražský hrad. Zeman se také setká s krajany.

Zeman v pondělí ve Washingtonu promluví na konferenci AIPAC (Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti), hlavní proizraelské lobby v USA. Ve své řeči chce mluvit především o nebezpečí mezinárodního terorismu. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na svém facebookovém profilu potvrdil, že se hlava českého státu sejde s izraelským ministerským předsedou Benjaminem Netanjahuem.

Sněm ANO zvolil nové vedení, Babiš se opřel do koaliční ČSSD

Hnutí ANO vede po víkendovém sněmu nadále jeho zakladatel, miliardář a ministr financí Andrej Babiš. Ve volbě předsedy neměl protikandidáta a dostal od delegátů sto procent hlasů. Za prvního místopředsedu delegáti zvolili Babišova blízkého spolupracovníka, bývalého sociálního demokrata a nynějšího šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Ani on neměl protikandidáta, když další čtyři nominantky ze souboje odstoupily. Babiš se v projevu ostře pustil především do koaliční ČSSD. Na sněmu se do nedělního poledne nevedla prakticky žádná debata. Poslanec a neúspěšný kandidát na místopředsedu Ivan Pilný se ale opřel do nově zvoleného vedení. Do čla ANO se podle něj dostali lidé, kteří využívají hnutí jako výtah k moci.

V řeči k delegátům Babiš o sociální demokracii řekl, že je zatížena kontroverzní minulostí a chce rozhazovat veřejné peníze. V koalici se prý už setkal s neférovým jednáním. Podobné výpady koaliční spolupráci neprospívají, reagovali na Babišova slova sociální demokraté. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek chápe Babišovy výroky tak, že by raději vládl sám.

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková si na sněmu ANO postěžovala, že ji velmi často chyběla veřejná podpora ze strany vedení hnutí. Naopak klub se za ní otevřeně stavěl. Při hodnocení aktuální situace v justici Válková varovala, že pokud se počty vězňů budou zvyšovat jako dosud, mohou se české věznice do konce roku dostat do stavu jako před poslední amnestií. Ministr obrany Martin Stropnický vyzdvihl miliardové úspory v armádě. Ministerstvo obrany podle něj loni ušetřilo asi 1,4 miliardy korun. Úspory v dalších dvou až třech letech odhadl na 3,5 miliardy korun. Se zprávami vystoupili na sněmu i další ministři nominovaní hnutím Andreje Babiše.

Průzkum pro ČT: Volby by vyhrálo ANO s 29 %, ČSSD má 22,5 a roste

Hnutí ANO by podle průzkumu agentury TNS Aisa v únoru volilo 29 procent lidí, ČSSD 22,5 procenta. ANO si podle průzkumu, který zveřejnila Česká televize (ČT), proti lednu o 1,5 procentního bodu pohoršilo, ČSSD naopak 3,5 procentního bodu získala. Třetí jsou podle únorového volebního modelu TOP 09 a KSČM shodně s 10,5 procenty. ODS by získala 7,5 procenta a lidovci šest procent. Úsvit by se s 4,5 procenty do Sněmovny nedostal.

Ministryně spravedlnosti Válková (ANO) končí ve funkci

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) skončí ve funkci. Ve druhém březnovém týdnu by ji měl v čele úřadu nahradit její dosavadní náměstek pro legislativu a justici Robert Pelikán. Do doby, než jej prezident Miloš Zeman jmenuje ministrem, bude Pelikán řídit úřad z pozice prvního náměstka. Profesorka trestního práva Válková se chce věnovat práci v ústavněprávním výboru Sněmovny, vrátí se také na akademickou půdu.

Ministryně vydržela ve funkci 13 měsíců. Delší dobu čelila kritice za neplnění legislativního plánu i za svou personální politiku. Demisi podala 10. února. Její stranický šéf Andrej Babiš i Pelikán uváděli, že Válková odchází na vlastní žádost. Ministryně ale později v médiích prohlásila, že rezignovala na přání hnutí ANO. Novinářům se při bilancování svého působení na ministerstvu svěřila s tím, že ji odchod mrzí. Osobně chtěla být především při vzniku nového trestního řádu, důležité jsou pro ni také další práce na přípravě dlouhodobé strategie justice. Pětatřicetiletý Pelikán pracoval před loňským nástupem na ministerstvo spravedlnosti na Babišově ministerstvu financí. Za prioritní úkoly pokládá nový zákon o státním zastupitelství, problematiku exekutorů či insolvencí a strategii justice.

Žalobce: Pitvy ukazují, že oběti v U. Brodu zemřely skoro hned

Dosavadní výsledky pitev osmi obětí masového vraha z Uherského Brodu ukazují, že zemřely skoro okamžitě, neměly šanci přežít, uvedl v České televizi (ČT) dozorující státní zástupce Roman Kafka. Odmítl tak spekulace, že vrahovy oběti umíraly desítky minut. Policejní prezident Tomáš Tuhý v ČT řekl, že dál stojí za postupem policie, která je nyní pod tlakem. Podle kritiků mohla některé z obětí střelce zachránit a její zásah přišel pozdě. Dosavadní údaje však naznačují, že pachatel asi vraždil hned poté, co přišel na místo.

Chovanec: Výpovědi svědků střelby se liší, lidé byli v šoku

Výpovědi svědků úterní střelby v uherskobrodské restauraci se podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) liší a je nutné, aby vše objasnilo další vyšetřování. Chovanec to řekl v pořadu televize Prima. Zopakoval, že podle jeho dosavadních poznatků policie při zákroku nepochybila. Policie podle něj v prvních okamžicích neměla informace o tom, co se uvnitř restaurace děje ani od svědků, kteří z ní po útoku vybíhali. Výpovědi podané na policii mohou podle něj změnit minutovník událostí, s nímž vyšetřovatelé pracují. "Pokud bude změněn, předstoupíme před veřejnost a řekneme: ano, policie mohla pochybit v tomto časovém sledu. Ale nechme, aby se to vyšetřilo," řekl ministr.

Třiašedesátiletý obyvatel Uherského Brodu zastřelil v úterý v restauraci Družba osm lidí, k nimž zřejmě neměl žádný bližší vztah. Pachatel potom spáchal sebevraždu. Jedna žena byla při střelbě zraněna, jeden z hostů přežil masakr schovaný na toaletách restaurace. Druhým východem uniklo z Družby osm lidí včetně provozovatele podniku. Podle médií další tři lidé utekli předním východem, když jeden z nich židlí na chvíli zneškodnil pachatele.

Kunčar řekl, že Chovanec a Tuhý slíbili víc informovat starosty

Starosta Uherského Brodu po jednání s policejním prezidentem a ministrem vnitra řekl, že od nich má přislib opatření, která by měla zlepšit informovanost starostů v době mimořádných událostí. Policejní prezident by měl navrhnout, aby alespoň starostové obcí s rozšířenou působností dostali informaci o mimořádné události prostřednictvím SMS zprávy mezi prvními a tyto informace byly co nejpřesnější. Starosta Patrik Kunčar to řekl ČTK.

Sudetští Němci vypustili ze stanov snahu o vrácení majetku

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) vypustilo ze svých stanov formulaci, že bude usilovat o vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce. V novém znění stanov, které spolek tento víkend přijal, se místo toho mluví o odsouzení nezákonných vyvlastňování kdekoli ve světě a o vytvoření spravedlivého uspořádání, v němž bude garantováno právo národů na sebeurčení.

Pro ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) není prý změna překvapivá. V ČT uvedl, že ví o iniciativách v krajanském sdružení, jež změnu prosazovaly. "Může to souviset s tím, že jsme dávali mnohokrát najevo, že tento článek je překážkou komunikace založené na větší důvěře. Je to potvrzení toho, že se nemusíme obávat budoucnosti," řekl. Bývalý prezident Václav Klaus v roce 2009 prosazoval pro ČR výjimku z Listiny základních práv EU, neboť tvrdil, že uplatnění listiny by otevřelo cestu majetkovým nárokům sudetských Němců proti Česku. Právní experti tehdy takové riziko většinou vylučovali. Současná česká vláda loni oznámila, že výjimku už nebude nadále prosazovat. Ani změna stanov hlavního reprezentanta vysídlenců z českých zemí však neznamená, že jednotlivci se nemohou svých práv domáhat u příslušných soudů.

Kysilka: Problémem ČR je nedostatek kvalifikované pracovní síly

Mezi hlavní problémy české ekonomiky patří nedostatek kvalifikované pracovní síly, tedy lidí s technickým vzděláním a dovednostmi. To brzdí mnohé české firmy, které kromě toho tíží i obrovská přeregulovanost a kontrolorství, což téměř znemožňuje vstup do podnikání. ČTK to řekl předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka. Přebujelá regulace je podle něj celoevropským trendem, takže její odstranění bude obtížné.

Případný odchod Řecka z eurozóny by podle něj neznamenal pro českou, potažmo evropskou ekonomiku fakticky nic významného. "Věřitelská pozice evropských bank je zanedbatelná, byl by to spíš psychický šok," míní Kysilka. Důsledky intervencí České národní banky, které v listopadu 2013 oslabily korunu o sedm procent na současnou úroveň kolem 27,50 Kč za euro, podle něj ukáže až budoucnost. "Z dnešního pohledu se zdá, že tyto kroky ze střednědobého pohledu ekonomice prospěly," poznamenal šéf největší české banky.

Tuhý: Stát teď prověřuje osm muničních skladů, budou další

Kromě muničních skladů ve Slatině na Orlickoústecku a ve Vrběticích na Zlínsku jich v současné době státní kontrola prověřuje šest, další budou následovat. Řekl to v České televizi (ČT) policejní prezident Tomáš Tuhý. V České republice je podle Českého báňského úřadu (ČBÚ) víc než 200 skladů výbušnin pro civilní použití, asi pětina jich není využívána. Kontroly následovaly a následují po loňských výbuších ve skladu ve Vrběticích. Vrbětický areál střeží armáda, která policii pomáhá s jeho vyčištěním.

Zhruba 70 lidí pochodovalo Brnem za mír na Ukrajině

Na 70 lidí se v Brně vydalo za provolávání hesla "sláva Ukrajině" a za zpěvu ukrajinské hymny od hlavního nádraží přes náměstí Svobody k ruskému konzulátu na ulici Hlinky. Manifestovali za mír na Ukrajině a ukončení ruské agrese na jihovýchodě země. Připojili se tak k pochodu v Moskvě a podobným akcím po celém světě. Drželi i minutu ticha na památku ruského opozičního politika Borise Němcova, který byl zastřelen v pátek v blízkosti Kremlu. Účastníci byli především Ukrajinci žijící v Česku.

Pákistán chce víc elektřiny, otevírají se šance i pro české firmy

Pákistán plánuje do roku 2020 postavit elektrárny o výkonu až 10.000 megawattů (MW). Další zdroje země potřebuje, neboť ani ve velkých městech není výjimkou, že dodávky elektřiny během dne vypadávají. V této oblasti se nabízejí značné příležitosti i pro české firmy, které mají s budování elektráren v Pákistánu zkušenosti. Některé už vedou jednání. Například Energoprojekt Praha je jednou z českých firem, které už mají s pákistánskou energetikou zkušenosti. V minulosti se podílela na přípravě projektů paroplynových elektráren o výkonu 225 MW v Balloki a Muridke v provincii Paňdžáb. V současnosti tu Energoprojekt Praha jedná se dvěma společnostmi, které plánují stavbu vlastní elektrárny pro své továrny. O výstavbě nové ocelárny a přidružené elektrárny v Pákistánu jedná také společnost Vítkovice Group.

Anketa: Nejabsurdnější je poplatek za výpis z účtu elektronicky

Desátý ročník ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek vyhrál poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronicky. ČTK to sdělil provozovatel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher, který anketu pořádá. Ve finále ankety hlasovalo 8057 lidí z ČR a Slovenska, z nichž více než třetina byla právě pro poplatek za vedení účtu k úvěru. Na druhém místě skončil s 21 procenty hlasů poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking. Pomyslný bronz získal poplatek za autorizační SMS, pro který hlasovalo 18 procent lidí.

Za odevzdaný kovový šrot už lidé nebudou dostávat hotovost

Za odevzdaný kovový šrot už lidé nebudou ve sběrnách dostávat hotovost. Začíná totiž platit vyhláška ministerstva životního prostředí, která nařizuje jen bezhotovostní způsob platby. Jde o jedno z opatření, které má zabránit krádežím kovů. Ministerstvo doporučilo sběrnám, aby jako bezhotovostní formu platby používaly převod na účet nebo poštovní poukázku. Lidé, kteří přinášejí kovošrot do sběren, by se tak museli prokázat občanským průkazem nebo bankovním účtem.

Vhození starého elektra do kontejneru pomůže handicapovaným

Začíná první ročník projektu Koruna za kilo, díky němuž mohou vysloužilé elektrospotřebiče pomoci handicapovaným. Za každý kilogram starého elektra, jež lidé do konce roku vhodí do některého z více než dvou tisícovek červených kontejnerů, obdrží korunu nadační fond Rovná šance. Ten spadá pod Národní radu osob se zdravotním postižením, která společně s kolektivním systémem pro zpětný odběr elektroodpadu ASEKOL akci organizuje. Výtěžek bude použit na podporu handicapovaných občanů při hledání pracovního uplatnění. Loni se z červených kontejnerů, kam patří například starý telefon, fén nebo toustovač, vybralo tisíc tun elektroodpadu.

Pražský dopravní podnik začne opět vydávat papírové kupony na MHD

Pražský dopravní podnik dnes začne znovu vydávat všechny druhy papírových kuponů na městskou hromadnou dopravu. K dostání mají být ve všech informačních centrech, které mají otevřeno i o víkendu, od pondělí na většině z padesátky prodejních míst. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí podniku Jiří Štábl. Cestující si mohou zvolit mezi papírovým kuponem a kartou opencard. Funkční jsou zatím obě varianty.

Částečný návrat k papírovým kuponům zvolili politici kvůli problémům, které mají se smlouvami k projektu opencard. S vlastníkem práv k opencard, firmou eMoneyServices (EMS), Praha vyjednává. Co bude dál, není jasné.

Na ženevský autosalon míří přes 130 novinek

Letošní autosalon v Ženevě, který začíná v úterý, ukáže přes 130 světových a evropských premiér. Na plně obsazeném výstavišti Palexpo představí 220 vystavovatelů celkem 900 vozů. Česká značka Škoda bude prezentovat především novou generaci vlajkové lodi Superb. Jako další novinka vyráběná v Česku se na stánku korejské značky Hyundai poprvé odhalí nový model Tucson, který nahradí terénní ix35. Vyrábět se bude ve slezských Nošovicích.

Před 85 lety vyzkoušel vynálezce Očenášek v Praze vlastní rakety

Jedním z průkopníků raketové techniky v Čechách, ale i vynálezcem širokého záběru byl technik Ludvík Očenášek, který 2. března 1930 na pražské Bílé hoře vystřelil osm raket vlastní konstrukce (poháněných střelným prachem). Jedna z nich dosáhla výšky kolem dvou kilometrů a zpátky se vrátila na padáku. O Očenáškově úspěchu tehdy referoval i newyorský deník Sun, válka a později komunistický režim ale uvrhly jeho jméno téměř v zapomnění.

Ludvík Očenášek si v roce 1898 založil mechanickou dílnu, kterou brzy rozšířil na elektrotechnický závod se stovkou zaměstnanců. V témže roce sestrojil i první český monocykl - jednokolo. V roce 1906 zkonstruoval letecký hvězdicový rotační benzinový motor, který v roce 1910 použil v jednoplošníku vlastní konstrukce. Koncem roku 1933 nastoupil do funkce vedoucího konstrukce automatů u firmy Baťa. Vyvíjel pro ni hydrodynamický člun na reaktivní pohon s nízkým ponorem. Po druhé světové válce už Očenášek konstruoval jen drobnosti. Zemřel 10. srpna 1949 v obci Dražeň na Plzeňsku.

Bohoslužba uzavřela festival proti totalitě Mene Tekel

Ekumenickou bohoslužbou za popravené, umučené a zemřelé politické vězně skončil devátý ročník mezinárodního festivalu proti totalitě Mene Tekel. Mši v katedrále sv. Víta sloužil kardinál Dominik Duka společně s předsedou Ekumenické rady církví Joelem Rumlem a patriarchou husitské církve Tomášem Buttou. Tématem letošního festivalu byla Rodina v době nesvobody. Kromě výstav, konference a série rockových koncertů nabídl mimo jiné i rekonstrukci soudního procesu s manželi Hlachovými, odsouzenými komunistickým režimem k mnohaletému vězení za to, že v roce 1949 pomohli emigrovat k smrti odsouzenému národněsocialistickému poslanci Františku Uhlířovi.

Z ústeckého ghetta Předlice může být rekreační zóna

Z ústecké sociálně vyloučené lokality Předlice by se mohla v následujících čtyřech letech stát součást rekreační zóny. ČTK to řekl místostarosta centrálního městského obvodu, pod který Předlice spadají, Karel Karika (PRO!Ústí). Radnice chce do Předlic přitáhnout investory. Předlice jsou v posledních letech označovány za ghetto. Revitalizaci Předlic chce navázat na jezero Milada, které se má stát zřejmě největším rekreačním lákadlem Ústecka. Jezero by mělo být kompletně napuštěno letos. "Předlice by sloužily k ubytování turistů, kteří budou přijíždět k Miladě," uvedl Karika. Na projektu revitalizace Předlic radnice podle něj pracuje.

Mužský sbor zpěvem pod širým nebem připomněl Smetanovo výročí

Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá prošel Prahou a na několika zastávkách zazpíval skladby, které Bedřich Smetana složil pro mužské sbory. Sbor, který působí při brněnské Masarykově univerzitě, tak připomněl pondělní 191. výročí narození slavného skladatele. Místa, na kterých se zpívalo, byla vždy tematicky spjatá s náměty písní. Zpěváci přijeli do Prahy rychlíkem Bedřich Smetana, zpívali už ve vlaku a v Praze pak poprvé jejich hlasy zněly Fantovou kavárnou na Hlavním nádraží. Vyvrcholením Pochodu pro Bedřicha Smetanu byl koncert v Českém muzeu hudby, na němž souborně po mnoha desetiletích zazněly v Praze všechny Smetanovy mužské sbory a capella.

Ve stovkách knihoven začíná Březen - měsíc čtenářů

Ve stovkách veřejných knihoven budou celý měsíc propagovat čtenářství a služby, které zahrnují mnohem více než tradiční půjčování knih. Akci Březen - měsíc čtenářů připravuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Bude se během ní hledat Čtenář roku 2015, uskuteční se 16. ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihoven Biblioweb a vyvrcholením bude již patnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 27. března.

Papouščí zoo v Bošovicích zahájila sezonu, získala nové druhy

S novými druhy papoušků se mohou návštěvníci seznámit v papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku. Ta zahájila čtvrtou sezonu a až do listopadu zde mohou lidé vidět téměř tři desítky druhů, což je stejně jako v pražské zoo. Někteří papoušci mají téměř metr, informovala v tiskové zprávě ředitelka Hana Škrháková. Zoo se nachází 25 kilometrů od Brna a papoušci se chovají ve 120 voliérách na ploše půl hektaru.

Sport

Běžec na lyžích Lukáš Bauer získal na mistrovství světa ve Falunu stříbrnou medaili v závodu na 50 kilometrů klasicky s hromadným startem. Český reprezentant prohrál v náročném závodu za trvalého sněžení a větru ve finiši o 1,7 vteřiny jen s norským fenoménem Petterem Northugem. Bronz vybojoval domácí obhájce prvenství Johan Olsson ze Švédska. Martin Jakš obsadil 16. místo, Aleš Razým doběhl na 36. pozici. Bauerovi tak vyšla sázka na padesátku, na kterou se celou sezonu zaměřoval.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová vybojovala bronzovou medaili na mistrovství světa na sprinterských tratích. V Astaně porazily dvaadvacetiletou českou reprezentantku jen favorizované Američanky Brittany Boweová a Heather Richardsonová.

Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou nedosáhly na trofej pro vítězky tenisového turnaje v Acapulcu. V prvním letošním finále po obnovení spolupráce podlehly po obrovském boji Španělkám Laře Arruabarrenaové a Marii-Terese Torróové 6:7, 7:5 a 11:13. Singlové tituly získali v Mexiku už počtvrté Španěl David Ferrer a premiérově Švýcarka Timea Bacsinszká.

Snowboardistka Ester Ledecká na Světovém poháru v japonské Asakihawě další medaili nezískala, v paralelním slalomu byla čtvrtá. Bronz, který vybojovala v sobotním obřím slalomu, jí tentokrát unikl o jedinou setinu sekundy. Úřadující mistryně světa mezi slalomovými brankami prohrála v boji o třetí místo s Rakušankou Julií Dujmovitsovou, tedy se stejnou soupeřkou jako o den dříve. Z vítězství se radovala Švýcarka Julie Zoggová a mezi muži dosáhl na double v Japonsku Slovinec Žan Košir. V hodnocení paralelních disciplín Světového poháru drží Ledecká stále druhou příčku.

Lyžařka v boulích Nikola Sudová obsadila v paralelním závodu Světového poháru v japonském Tazawaku 12. místo. Poté co si v sobotu v individuální jízdě vyrovnala maximum sezony čtvrtou příčkou a cítila křivdu od rozhodčích, nyní v osmifinále vypadla s Kanaďankou Alex-Anne Gagnonovou. V pořadí seriálu před závěrečným dílem v Megéve drží česká lyžařka stále pátou pozici, už jistou vítězkou SP je pošesté americká hvězda Hannah Kearneyová.

Čeští skokani na lyžích Jakub Janda, Lukáš Hlava, Jan Matura a Roman Koudelka obsadili na mistrovství světa osmé místo v soutěži družstev. Závod ve Falunu ovládli Norové Anders Bardal, Anders Jacobsen, Anders Fannemel a Rune Velta. Druzí byli Rakušané, třetí místo obhájili Poláci.

Jaromír Jágr se při premiéře v dresu Floridy radoval s novými spoluhráči z výhry nad Buffalem 5:3. Jágr, který po čtvrteční výměně z New Jersey nestihl s Panthers ani jeden trénink, oblékl dres osmého týmu v NHL a při premiéře se zařadil do prvního útoku k devatenáctiletému finskému útočníkovi s ruskými kořeny Aleksandru Barkovovi a jen o dva roky staršímu Jonathanu Huberdeauovi. V sestavě Floridy naopak chyběl jiný český útočník Tomáš Fleischmann, který byl krátce před utkáním vyměněn do Anaheimu.

Počasí

Oblačno, během dne od západu přechodně až zataženo a na většině území déšť nebo přeháňky, v polohách nad 900 m srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty 8 až 11 °C, na západě kolem 6 °C.