Denní souhrn zpráv

Prezident Zeman se v U. Brodě poklonil památce obětí střelby

Prezident Miloš Zeman se v pátek večer krátce zastavil v Uherském Brodě. Poklonil se zde památce obětí úterní tragédie, při které střelec zabil osm lidí a následně sebe. Zeman na pietním místě v těsné blízkosti budovy, kde se střelba odehrála, v tichosti položil květiny a zapálil svíčku. Přihlížely stovky lidí. "Pan prezident je nyní zejména v mysli s pozůstalými obětí. Nebude se zapojovat do diskusí, které vypukly v souvislosti s bezpečnostními opatřeními," uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka, který se vrací ze zahraniční cesty, chce uctít památku obětí v Uherském Brodě v pondělí ráno. Na dotazy novinářů odmítl uvést přesný čas s tím, že má jít o tichou vzpomínku.

Útěchu po tragédii v U. Brodě nabídne ekumenická bohoslužba

Duchovní útěchu a společnou modlitbu zejména za pozůstalé po obětech úterní střelby v Uherském Brodě chce přinést pietní ekumenická bohoslužba v tamním kostele. Pro věřící je to stejně jako pro ostatní obyvatele města šok, hrůza, překvapení a bolest, prožívají to samé, co ostatní lidé, řekl ČTK tamní farář Josef Pelc.

Zaorálek: Vražda Němcova je děsivá, nevím, zda je šance ji vyšetřit

Vražda ruského opozičního předáka a ostrého kritika Kremlu Borise Němcova na ulici působí děsivě, uvedl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Nevíme, jestli je vůbec šance najít a potrestat vrahy a viníky," napsal ČTK v SMS zprávě. Na Twitteru předtím uvedl, že, "surová vražda Borise Němcova uprostřed Moskvy, na to je jen nějaká kondolence a žádost o prošetření zatraceně málo".

Ruská policie uvedla, že neznámý útočník střelil Němcova čtyřikrát do zad. Rány vyšly z auta, které kolem politika projíždělo. Kreml označil vraždu spáchanou jen pár kroků od sídla státní moci za provokaci. Putin podle svého mluvčího vraždu odsoudil a uvedl, že mohla být spáchána na objednávku.

Politici rozhodnou o tendru na dostavbu Temelína prý do léta

Jihokorejská strojírenská firma Doosan Industries, která v roce 2009 koupila plzeňskou Škodu Power, projevila zájem podílet se na případné dostavbě českých jaderných elektráren. Vyplývá to z vyjádření jejích představitelů při návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky v továrně Doosan Industries u jihokorejského města Pusan. Sobotka sdělil, že politické rozhodnutí ze strany vlády o možném vypsání tendru na dostavbu by mělo padnout v letošním prvním pololetí.

Společnost Škoda Power, vlastněná firmou Doosan, je v současnosti pátým největším výrobcem turbín na světě. Premiér si v Jižní Koreji prohlédl také automobilku Hyundai a závod na výrobu pneumatik Nexen Tire.

Sněm zvolil Babiše do čela ANO 100 pct hlasů

Celostátní sněm ANO podle očekávání potvrdil ve funkci předsedy hnutí Andreje Babiše. Od delegátů získal zakladatel ANO, miliardář a ministr financí 100 procent hlasů. Babiš v úvodním projevu řekl, že dělení na levici a pravici je přežité a třeba jsou činy. Představitelé ANO mimo jiné uvádějí, že chtějí fungující právní stát a omezení korupce. Babiš také poznamenal, že ANO nechce budovat sociální stát a nechce zemi zadlužovat. Prvním místopředsedou hnutí se po Babišově zvolení stal rovněž dopředu favorizovaný Jaroslav Faltýnek, předseda poslanců ANO. O funkci se ucházel jako jediný. Jeho protikandidáti se před hlasováním nominací vzdali. První den sněmu se odehrál skoro bez diskuse, ač k ní ministr životního prostředí Richard Brabec v roli moderátora při volbě předsedy i vyzýval. Otázku na Babiše ale nevznesl žádný delegát. Debata se čeká až v neděli.

Babiš kritizoval ČSSD, s níž je ANO ve vládní koalici, kterou tvoří i KDU-ČSL. Hnutí ANO při vstupu do vlády věřilo, že koalice je partnerství bez podrazu, ale není to tak, uvedl Andrej Babiš. Očekává přitom, že se přístup koaličních partnerů bude zhoršovat s blížícími se krajskými volbami v příštím roce. Vymezil se zejména proti ČSSD, která je podle něj zatížena kontroverzní minulostí a chce zvyšovat daně. Sociální demokraté na jeho slova reagovali tím, že podobné výpady koaliční spolupráci neprospívají. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek chápe Babišovy výroky tak, že mu ve vládě překážejí koaliční partneři a raději by vládl sám.

Prezident Miloš Zeman podruhé navštíví Plzeňský kraj

Na druhou třídenní návštěvu Plzeňského kraje přijede příští týden prezident Miloš Zeman. V kraji byl poprvé na větší návštěvě loni v květnu. Program jeho cesty od 4. do 6. března zahrnuje návštěvu sedmi měst. Zavítá do plzeňského výrobního závodu Škoda Electric či do továrny na autobusy v Holýšově na Domažlicku. Stejně jako při předchozí návštěvě ukončí svou cestu tiskovou konferencí v pátek odpoledne na zámku ve Zbirohu na Rokycansku.

Lékaři v Brně provedli loni rekordní počet transplantací jater

Lékaři v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno provedli loni rekordní počet transplantací jater. Obvyklý počet je kolem 30, v minulém roce jich bylo 50, sdělil ČTK ředitel centra Petr Němec. Podle něj je to díky vyššímu počtu dárců a současně velkému zájmu čekatelů. Kromě toho centrum loni poprvé provedlo redukci jater, když lékaři darovaný orgán zmenšili tak, aby vyhovoval ženě s menší tělesnou váhou.

Velkého zvýšení transplantací dosáhl i Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze, který provádí téměř 60 procent všech transplantací v České republice. Loni provedl 119 transplantací jater, což je oproti předcházejícímu roku o 40 procent více.

Ochránci soukromí loni na pokutách vybrali 1,46 milionu korun

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vybral loni na pokutách za porušení pravidel ochrany soukromí 1,46 milionu korun. Bylo to přibližně o pět milionů korun méně než v roce 2013. Vyplývá to z výroční zprávy za loňský rok. Loni se úřad zabýval například kontrolami zpracování osobních údajů v insolvenčním rejstříku nebo provozováním kamerových systémů.

Letos v únoru už zemřelo při nehodách 37 lidí, o 13 víc než loni

Letošní únor je co do počtu obětí na silnících tragičtější než předchozí léta. Při dopravních nehodách už zemřelo 37 lidí, loni jich bylo 24. Letošní únor na svém kontě zatím nemá žádný mimořádně tragický den, kdy by si havárie vyžádaly čtyři a víc obětí, 7. a 15. února zemřeli tři lidé.

V babyboxu v H. Králové našli holčičku, je 115. odloženým dítětem

Do babyboxu v Hradci Králové někdo odložil čerstvě narozenou holčičku. Novorozeně bylo zdravé, v boxu jen plakalo. Na sobě mělo oblečení asi po starších sourozencích. ČTK to oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Je to třetí letošní dítě odložené do některé ze schránek a 115. dítě za dobu existence babyboxů. Holčička podle zdravotníků na svět přišla pravděpodobně několik málo hodin před vložením do schránky. Dostala jméno Zuzana. Je prvním dítětem nalezeným v hradeckém babyboxu, kde zařízení funguje od září 2011. V Česku je nyní 63 babyboxů. V pořadí 64. bude 2. března instalován v nemocnici ve Znojmě.

Nový typ žaludečního balonku usnadňuje obézním přirozené hubnutí

Jako první v Česku využívají lékaři v pražském centru pro léčbu obezity nový typ žaludečního balonku, který pomůže pacientům zhubnout za rok přirozenou cestou v průměru 25 kilogramů. ČTK to sdělil primář centra Ladislav Svoboda. Oproti běžným balonkům má nový typ několik výhod - podle potřeby se upraví během léčby jeho velikost vypouštěním či doplněním tekutiny, má až dvakrát větší životnost než starší generace balonků a v těle pacienta může zůstat až jeden rok. Silikonový balonek se zavede do žaludku a naplní fyziologickým roztokem. Tím navozuje pocit plnosti a omezuje hlad.

Den vzácných onemocnění připomíná problémy pacientů

O své nemoci se někteří pacienti dozví opožděně, mají totiž některé z 8000 vzácných onemocnění, jež se vyskytují v populaci někdy i jen u pár lidí. Praktičtí lékaři mají s jejich rozpoznáním malé zkušenosti. Také okolí nemívá pro tyto pacienty pochopení, dostávají se tak často do izolace, řekl ČTK místopředseda České asociace pro vzácná onemocnění (ČAVO) René Břečťan. ČAVO vytvořilo ve spolupráci s Národním koordinačním centrem pro vzácná onemocnění dlouhodobý projekt včasné diagnostiky.

Za vzácné se označuje onemocnění, kterým trpí méně než pět lidí z 10.000. V Česku je zhruba 20.000 těchto pacientů, v Evropě kolem 30 milionů. Nejčastěji jde o vrozené vývojové vady, dědičné poruchy metabolismu a vzácné nádory.

Studenti práv odehráli rekonstrukci politického procesu

Sobotní program festivalu proti totalitě Mene Tekel se z větší části odehrál na Pankráci. Ve 14:00 začala v budově Vrchního soudu rekonstrukce procesu s manželi Hlachovými obviněnými v roce 1949 za pomoc při útěku tehdejšímu poslanci Františku Uhlířovi ze země.

Písecká soudkyně Olga Hlachová a její manžel lékař Jan Hlach pomohli v roce 1949 národně socialistickému poslanci, kterého čekal trest smrti, k útěku za hranice. Ve Velké Británii ale Uhlíř vyzradil jména svých zachránců agentovi StB. Brzy poté byli oba zatčeni, Jan Hlach byl odsouzen ke 14 letům vězení, jeho manželka k 15 letům. Jan byl propuštěn po čtyřech letech, dostal milost za zlikvidování epidemie na dole, kde si odpykával trest. Olga opustila vězení po deseti letech na amnestii. V srpnu 1968 emigrovali i se svými třemi dětmi do Švýcarska. Jan Hlach zemřel v roce 1971, Olga Hlachová v roce 1985. Rekonstrukce procesu vznikla jako závěrečný seminář studentů Právnické fakulty UK, kteří v ní i vystupují.

Rytíři české kultury jsou Stránský a Zoubek, Dámou Marta Kubišová

Nové ocenění a titul Dáma či Rytíř české kultury převzali zpěvačka Marta Kubišová, spisovatelé Magdalena Horňanová a Jiří Stránský a sochař Olbram Zoubek. In memoriam bylo ocenění uděleno spisovateli Zdeňku Rotreklovi a sochaři Jaroslavu Šlezingerovi. Všechny oceněné spojuje vzdor proti totalitním režimům a prokázaná osobní statečnost. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) také poprvé předal čestný titul Mecenáš české kultury, odnesla si ho Dadja Altenburg-Kohlová. Ceny se předávaly v rámci festivalu proti totalitě Mene Tekel. Ceremoniál se odehrál v Národním divadle, jemuž Altenburg-Kohlová svými finančními příspěvky od roku 2008 pomáhá.

Činoherní klub v Praze oslavil padesátiny

Činoherní klub v Praze oslavil padesátiny. Stalo se tak přesně v den výročí prvního představení - premiéry inscenace hry autora a režiséra Ladislava Smočka Piknik, která činnost této přední pražské scény před půlstoletím zahájila. V hledišti usedla řada bývalých i současných členů divadla včetně Smočka. Druhý zakladatel této scény, dramaturg a její první šéf Jaroslav Vostrý, který v lednu oslavil čtyřiaosmdesátiny, však kvůli nemoci chyběl. Oslavu zahájilo scénické čtení ukázky ze zmíněné hry, ve kterém se představili i Jan Kačer, Jiří Hálek a Josef Somr, kteří figurovali v prvním obsazení.

Kancléř Mynář si vzal moderátorku Noskovou, svědka jim dělal Zeman

Šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář (47) se v Osvětimanech na Zlínsku oženil s moderátorkou České televize Alexandrou Noskovou (31). Svatební obřad měli novomanželé v místním kostele a za svědka jim šel prezident Miloš Zeman. Mynář v Osvětimanech podniká a působí tam i jako zastupitel. Příjezd svatebčanů sledovaly desítky lidí. Největší část svatebních hostů přijela ke kostelu společně autobusem. Na uvítanou dostali skleničku slivovice. Mynář s Noskovou v červnu očekávají narození potomka.

Táborský festival vín začal ochutnávkou produkce českých vinařů

Ochutnávkou přibližně 250 vzorků českých vín v táborském hotelu Palcát začal sedmý ročník Táborského festivalu vína. Návštěvníkům nabízí desítky kulturních, gastronomických a vinařských akcí. Letošní festivalovou novinkou je například degustace piv z minipivovarů. Nejdelší tuzemský festival vína skončí 28. března přehlídkou a ochutnávkou moravských vín. ČTK to řekl ředitel festivalu Jiří Blafka.

Návštěvníci se budou moci během festivalu zúčastnit například japonského čajového obřadu, ochutnávky japonské kuchyně nebo koktejlů připravených z vína. Různých akcí se zúčastní třeba odborník na etiketu Ladislav Špaček, sommeliér Ivo Dvořák nebo mistr České republiky v kategorii míchaných nápojů Miloš Danihelka.

První den Matějské pouti přilákal už dopoledne stovky lidí

První den letošní 420. pražské Matějské pouti přilákal dopoledne do areálu Výstaviště stovky milovníků tradičních řetízkových kolotočů a houpaček i novodobých adrenalinových atrakcí. Neodradilo je ani poměrně chladné počasí. Komu byla zima, zahřál se horkou medovinou či staročeskou zelňačkou. Dospělé zaujala hlavně věž, na níž se letělo volným pádem 80 metrů dolů. Ze 120 připravených atrakcí z Čech, Nizozemska a dalších zemí Evropy si podle pořadatele Jana Kočky mladšího každý určitě vybere.

Sport

Česká tenistka Lucie Šafářová vyhrála turnaj v Dauhá a získala šestý titul na okruhu WTA. Ve finále porazila poprvé v kariéře bývalou světovou jedničku Viktorii Azarenkovou z Běloruska, zvítězila po setech 6:4, 6:3 a v žebříčku dvouhry si vylepší osobní maximum na 11. místo. Předchozích šest zápasů Šafářová s Azarenkovou prohrála a získala jen jeden set, ale tentokrát byla v utkání favoritkou.

Tomáš Berdych se po dvou finálových startech v Dubaji letos s turnajem rozloučil už v semifinále. Český tenista sice po katastrofálním úvodu sváděl se světovou jedničkou Novakem Djokovičem vyrovnaný souboj, nakonec ale srbskému soupeři za dvě hodiny a šest minut podlehl 0:6, 7:5, 4:6.

Snowboardistka Ester Ledecká obsadila třetí místo v závodě Světového poháru v paralelním obřím slalomu v Asahikawě. V duelu o bronz porazila o 51 setin úřadující mistryni světa v této disciplíně Claudii Rieglerovou z Rakouska. Do finále českou hvězdu nepustila jiná Rakušanka Julia Dujmovitsová, jež v závěrečné jízdě porazila Julii Zoggovou ze Švýcarska. Ledecká si upevnila druhé místo v celkovém hodnocení Světového poháru, které obhajuje, náskok Kreinerové snížila na 640 bodů.

Lyžařka Nikola Sudová obsadila čtvrté místo v závodě Světového poháru v jízdě v boulích v Tazawaku. V Japonsku tím vyrovnala své maximum v této sezoně, těsně pod stupni vítězů skončila také v lednu v Deer Valley. Českou reprezentantku předčily pouze Hannah Kearneyová z USA, která si třetím vítězstvím v sezoně upevnila vedení v SP, domácí Junko Hošinová a Kanaďanka Audrey Robichaudová.

Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová obsadila deváté místo v závodu na 30 kilometrů klasicky s hromadným startem a zaznamenala ve Falunu největší úspěch na mistrovství světa v kariéře. Dosud byla nejlépe desátá ve skiatlonu právě ve švédském středisku. Závod po sólovém úniku už ze sedmého kilometru vyhrála suverénně Norka Therese Johaugová před krajankou Marit Björgenovou, třetí projela cílem domácí Charlotte Kallaová. Druhá česká běžkyně na startu Karolína Grohová obsadila 38. místo.

Sdruženáři Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk obsadili na mistrovství světa ve Falunu osmé místo ve sprintu dvojic. Zopakovali tím výsledek z minulého šampionátu ve Val di Fiemme, kde s Dvořákem závodil Pavel Churavý. Zvítězili Francouzi Francois Braud a Jason Lamy Chappuis, který stejnou disciplínu ovládl i před dvěma lety. Druzí skončili Němci před Nory.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová figuruje na mistrovství světa na sprinterských tratích po prvním dnu na čtvrtém místě. Česká reprezentantka obsadila v Astaně v úvodním závodu na 500 m třetí příčku v letošním osobním maximu 38,04, na kilometru pak skončila po chybě při nájezdu do první zatáčky sedmá. O lepší umístění v závodě na 1000 metrů, v němž získala na nedávném mistrovství světa na jednotlivých tratích bronz, připravilo Erbanovou zaškobrtnutí v závěru startovní rovinky.

Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová poběží za týden na halovém mistrovství Evropy v Praze osmistovku a čtvrtkařskou štafetu. Řekla to České televizi poté, co v tréninku absolvovala zkušební běh na 600 metrů a ve srovnání s lednovým časem se zlepšila. Halové mistrovství Evropy se v pražské O2 areně uskuteční od 5. do 8. března.

Univerziádní vítěz Petr Horák byl na Světovém poháru ve snowboardingu v Park City osmý ve slopestylu. V této disciplíně se třiadvacetiletý český freestylista dostal do elitní desítky poprvé, zatímco v Big Airu se mu to povedlo již dvakrát. Před třemi lety ve Stonehamu byl sedmý, v prosinci v Istanbulu devátý.

Český hokejový fenomén Jaromír Jágr se po čtvrtečním přestupu z New Jersey připojí k týmu Floridy před zápasem s Buffalem a hráči i vedení Panthers jsou na třiačtyřicetiletého útočníka natěšení. Jágr v roce 1993, kdy klub hrající v Sunrise vznikl, měl za sebou už tři sezony v NHL za Pittsburgh a ve sbírce úspěchů dva prsteny za triumf ve Stanleyově poháru. "Když jsem slyšel o té výměně, bylo to úžasné," řekl deníku Miami Herald devatenáctiletý finský útočník s ruskými kořeny Aleksander Barkov, který by mohl být Jágrovým centrem. "Byl jedním z nejlepších hráčů v lize a vyhrál dvakrát Stanley Cup předtím, než jsem se narodil. Je to skvělý hokejista, který dokáže dát gól odkudkoliv na ledě. Je to pro nás skvělé," pochvaloval si Barkov transakci. Panthers si od Jágra slibují, že vylepší jejich úspěšnost v přesilových hrách, v kterých jsou třetím nejhorším týmem soutěže. Jágr má také být tahákem pro fanoušky. Výkonný prezident Floridy Peter Luukko si slibuje od Jágra velký vliv na růst mladých hráčů.

Počasí

Jasno až polojasno, na východě místy zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, v noci a ráno mrznoucí. Během dne od západu přibývání frontální oblačnosti. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, na jihovýchodě až 10 °C.