Denní souhrn zpráv

Premiér Sobotka: Továrna Nexenu se v ČR začne stavět letos na podzim

Základní kámen nové továrny jihokorejského výrobce pneumatik Nexen Tire v České republice bude položen letos na podzim. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka, který u jihokorejského města Pusan navštívil místní továrnu Nexen Tire. Kromě toho zavítal do továrny automobilky Hyundai a strojírenského závodu Doosan Industries.

Společnost Nexen Tire a Hyundai Mobis v Česku připravují investice ve výši 27 miliard korun. Továrny na pneumatiky a světlomety automobilů by v budoucnu měly zaměstnat zhruba 1900 lidí. "Řada korejských investorů, například subdodavatelů těchto společností, čeká na to, až se tyto projekty podaří zrealizovat, a už sondují možnosti investovat v České republice. Byl bych rád, aby vláda dokončila tyto dva projekty, a tím pádem se můžeme připravit na další korejské investice v Evropě a v České republice," dodal Sobotka po čtvrteční schůzce s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje v Soulu.

Policie má výsledky pitvy obětí v U. Brodě, je povolen pohřeb

Policie již má předběžné výsledky pitvy u několika obětí úterní střelby v Uherském Brodě. Požádala státní zastupitelství o vyjádření souhlasu s pohřby, to souhlasilo, potvrdil ČTK státní zástupce Roman Kafka. Policie již také opustila dům, ve kterém žil střelec se svou ženou. V noci po útoku se v něm žena zabarikádovala, nakonec se k ní policisté dostali a lékař rozhodl o její hospitalizaci v psychiatrickém zařízení. V úterý v restauraci zahynulo sedm mužů a jedna žena ve věku 27 až 66 let. Podle informací ČTK šlo podle trvalého bydliště o šest obyvatel Uherského Brodu, jednoho Brňana a muže z Vlčnova. I poslední dva ale zřejmě v sedmnáctitisícovém městě fakticky bydleli. Žádný z nich podle zdroje blízkého vyšetřování neměl ke střelci bližší vztah.

Radnici v U. Brodě nabízí obce pomoc po tragédii, sbírka roste

Sbírka na pomoc pozůstalým po obětech úterní střelby v Uherském Brodě roste, nyní je na ní přes 150.000 korun. Radnice dostává nabídky pomoci a projevy účasti. Stále se ozývají další kolegové z měst a obcí a nabízejí peněžitou pomoc, řekl ČTK místostarosta Jan Hrdý (ODS). Právě na pomoc pozůstalým se město podle něj nyní zaměřuje. V pondělí se ve městě koná pohřeb první z osmi obětí třiašedesátiletého střelce, další budou následovat v úterý a ve středu. Zastupitelé ve středu schválili uvolnění půl milionu korun na pomoc lidem, kteří po střelbě v restauraci Družba přišli o své nejbližší. Vedení města však podle Hrdého stále oficiálně nezná jména obětí. S pozůstalými pracují policejní psychologové, jejich prostřednictvím pak rodiny sdělí, jakou pomoc by přivítaly.

Odborníci: Policisté v Uherském Brodu měli střílet, chybí ale výcvik

Dvoučlenná hlídka policistů, která byla jako první v kontaktu se střelcem při úterní tragédii v Uherském Brodu, se měla pustit do aktivního zásahu, shodli se odborníci oslovení ČTK. Policistům ale podle nich chybí patřičný výcvik a nemají vytrénovaný například boj na krátkou vzdálenost v uzavřeném a členitém prostoru. Třiašedesátiletý pachatel v restauraci zastřelil osm lidí a pak sám sebe. Odborník na bezpečnost a bývalý člen francouzské cizinecké legie Stanislav Gazdík uvedl, že policie má pouze všeobecnou přípravu, ale měla by procházet důkladnějším taktickým výcvikem.

Policisté měli podle vyjádření šéfa policie ve Zlínském kraji Jaromíra Tkadlečka první informaci o střelbě v restauraci Družba ve 12:38, dvoučlenná hlídka obvodního oddělení dorazila ve 12:47. Poté, co na ni muž střílel, se rozhodla povolat posily. Ve 13:05 policie získala kontakt na pachatele, začal s ním komunikovat policejní vyjednavač. Podle Tkadlečka mu muž řekl, že drží rukojmí. Přestal ale po 14:00 komunikovat, odmítl propustit rukojmí i umožnit ošetření raněných. Zásahová jednotka vnikla do restaurace ve 14:21. Podle Tkadlečka byly oběti s největší pravděpodobností po smrti již krátce po vstupu pachatele do restaurace. Policie podle něj na začátku nevěděla, kolik lidí je uvnitř restaurace a v jakém jsou stavu.

Lékař ČT řekl, že zbrojní pas byl neplatný, policie nesouhlasí

Střelec z Uherského Brodu neměl podle svého ošetřujícího lékaře v době útoku platný zbrojní průkaz. Lékař Roman Kouša České televizi řekl, že potvrzení o zdravotní způsobilosti bylo neplatné. Policie to však popřela. Zbrojní průkaz platný byl až do dubna 2015, řekl ČTK krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský. Lékař muži původně vydal zdravotní posudek nutný k prodloužení dokumentu. Třiašedesátiletý muž měl však zbrojní průkaz prodloužený teprve měsíc a příbuzní kvůli jeho údajné labilitě proti tomu protestovali. Policie a ošetřující lékař pak požadovali přezkoumání souhlasného posudku, uvedla Česká televize (ČT). "To potvrzení jsem mu vydal, ale toto potvrzení bylo zastaveno, čili bylo neplatné," řekl ČT lékař Roman Kouša. Tragická střelba se podle něj stala v době, kdy muž neměl platný zbrojní průkaz.

S tím však Stránský nesouhlasí. Přestože muž požádal o prodloužení průkazu a bylo s ním zahájeno řízení, jeho původní zbrojní pas stále platil. "A to až do dubna 2015. Muž jen v zákonné lhůtě požádal o prodloužení," řekl ČTK Stránský. Muž byl držitelem zbrojního průkazu od roku 2000. Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka si letos 19. ledna podal žádost o jeho prodloužení.

Tuhý chce do pěti let zvýšit počty policistů v republice o 4000

Policejní prezident Tomáš Tuhý chce do pěti let zvýšit počty policistů v ČR o 4000, tedy na 44.000. Činnost policie není za současných stavů dostatečně zajištěná, schází především lidé do služeb na obvodní oddělení, k dopravní i kriminální policii, řekl ČTK. Nutné je posílit i specializované útvary, například pro boj s počítačovou kriminalitou. Po vraždění v Uherském Brodě je podle Tuhého na místě i diskuze o policejních zásahových jednotkách. Ty nyní působí v osmi za 14 krajů. Například jihomoravská zásahová jednotka se sídlem v Brně zasahuje také ve Zlínském kraji a na Vysočině. Zvyšováním počtu policistů vznikne podle odborníků i větší prostor pro jejich výcvik.

Zaorálek: Dodávka zbraní na Ukrajinu by eskalovala situaci

Dodávka zbraní na Ukrajinu by v současné době pouze eskalovala situaci. Po setkání s britským ministrem zahraničních věcí Philipem Hammondem to zopakoval český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zbraně na Ukrajinu se v současné době nechystá dodávat podle Hammonda ani Velká Británie. Chce si ale nechat možnost změnit svůj názor, kdyby se situace změnila. Oba politici spolu také mluvili třeba o volném pohybu zboží, peněz a osob v Evropské unii. Zaorálek poznamenal, že Česko považuje možnost volného pohybu lidí v rámci schengenského prostoru za velmi důležitou. Nad jejím omezením kvůli zneužívání sociálního systému přistěhovalci se ve Velké Británii uvažuje.

Člověk v tísni vypraví na východ Ukrajiny další humanitární pomoc

Humanitární organizace Člověk v tísni vypraví 3. března dalších pět kamionů s pomocí pro lidi v oblastech bojů na východní Ukrajině. Konvoj poveze víc než 110 tun mouky, hygienických prostředků či oblečení. Hodnota dodávky, na níž se podílejí i další české humanitární organizace, je 975.000 korun. Desetitisícům lidí bude pomoc distribuovat ukrajinský tým Člověka v tísni. Kamiony povezou také lehátka, spací pytle, nádobí a lékárničky. Novou humanitární pomoc organizace poveze do Slavjansku, odkud zamíří do vesnic a měst v Doněcké a Luhanské oblasti na obou stranách bojové fronty.

Humanitární pomoc na Ukrajinu poslala také Česká republika. Ve skladu ukrajinského červeného kříže v Kyjevě bylo minulou středu složeno 40 tun zdravotnického materiálu, spacích pytlů, pokrývek a střešní krytiny.

Aircraft Industries prodal do Alžírska a Mosambiku čtyři L 410

Kunovická firma Aircraft Industries prodala do Alžírska a Mosambiku čtyři letadla L 410. Odběratelem je regionální dopravce ACIA, který v minulosti již čtyři stroje od českého dopravce odebral. Financování exportu strojů schválila Česká exportní banka (ČEB). Pro banku je to pátá spolupráce s tuzemským výrobcem letadel. Aircraft Industries loni dosáhl tržeb zhruba 1,8 miliardy korun, meziročně o 300 milionů korun méně. Společnost vyrobila plánovaných 16 letadel, stejný počet prodala.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na téměř osmdesátiletou tradici letecké výroby v Kunovicích. Stoprocentním majitelem firmy je ruský průmyslový holding UGMK.

Ministerstvo spravedlnosti uznalo Rathovi nárok na odškodnění

Ministerstvo spravedlnosti uznalo bývalému poslanci a hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD) obžalovanému v kauze údajné korupce při zakázkách ve Středočeském kraji nárok na odškodnění. Týká se období, kdy byl ve vazbě, kterou ale později Ústavní soud (ÚS) označil jako protiprávní. Rath ale ještě musí žádost o náhradu škody ve výši 45.254 korun doplnit, protože úřad chce doložit pohyby na bankovních účtech.

Za stíhání kvůli Vidnavě uznalo ministerstvo odškodné 600.000 Kč

Ministerstvo spravedlnosti přiznalo svému někdejšímu náměstkovi Františku Steinerovi a exšéfovi Vězeňské služby Luďkovi Kulovi celkem 600.000 korun za nezákonné trestní stíhání v kauze údajně nevýhodného nákupu budovy ve Vidnavě. Kula, který žádal více než třímilionové odškodné, dostane 249.000 Kč. Steinerovi ministerstvo vyplatí 350.000 Kč, požadoval přes milion. Na dotaz ČTK to uvedl Jiří Hovorka z tiskového odboru úřadu.

Pilsen Steel, který předloni odvrátil konkurz, má opět problémy

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které předloni odvrátily konkurz a loni prošly soudem povolenou reorganizací, mají opět problémy. Podnik s necelými 850 zaměstnanci podle odborářů neodvádí státu sociální a zdravotní pojištění a má opět dluhy u některých dodavatelů. Výroba firmy je přerušována častými odstávkami a je vytížená tak z jedné pětiny. Většina lidí je doma za 80 procent průměrné mzdy.

Řešením současné situace by byl konkurz firmy, který by navrhl stát, zaznělo na setkání vedení Plzeňského kraje s předsedy odborových organizací bývalé Škody Plzeň. Situaci řeší i Úřad práce v Plzni, který si vyžádal přehledy pracovních pozic zaměstnanců a možnosti jejich možného dalšího uplatnění.

Česko patří v EU k plátcům jedné z nejnižších minimálních mezd

Česká republika patří v Evropské unii nadále k plátcům jedné z nejnižších minimálních mezd. Je na tom nejhůře ve střední Evropě a zaostává jak za pobaltskými státy, tak za zeměmi bývalé Jugoslávie. Vyplývá to z údajů platných k 1. lednu 2015, o nichž informoval Evropský statistický úřad.

Česká republika s minimální měsíční mzdou (332 eur) je na tom nejhůře ve střední Evropě: v Maďarsku výplaty dosahují 333 eur, na Slovensku 380, v Polsku 410 a v Německu 1473 eur. Daleko vpředu je i Řecko se 684 eury, které se pět let potácí na pokraji bankrotu.

Analytici: Struktura HDP je pozitivní, dobrý základ pro letošek

Údaje o vývoji ekonomiky jsou podle analytiků oslovených ČTK pozitivní především díky struktuře růstu, kdy růst táhnou všechny složky domácí poptávky. Navíc loňský celoroční výkon ekonomiky dal podle ekonomů dobré základy pro další zlepšení ekonomického vývoje i v letošním roce. Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla meziročně o 1,5 procenta. "Růst hospodářství se tak odpoutal od své primární závislosti na exportu směrem k domácí poptávce, což znamená další posílení solidních základů pro další růst tuzemské ekonomiky," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Celoroční přírůstek HDP v podobě dvou procent je sice podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška o něco nižší, než se očekávalo, stav ekonomiky je ale podle něj patrně lepší, než ukazuje tento údaj.

ČSÚ: Pracovník v ČR má průměrně 42,4 roku, o 3,7 víc než v r. 1993

Pracovníkovi v Česku je v průměru zhruba 42 a půl roku. Před dvěma desetiletími byl přitom průměrně o skoro čtyři roky mladší. Mladších lidí, kteří pracují, ubývá. Naopak přibývá starších zaměstnanců. V první polovině 90. let bylo pracovníků mezi 15 a 24 lety 2,5krát víc než pracovníků mezi 55 a 64 lety, o dvě desetiletí později se situace obrátila a starších pracovníků je 2,6krát víc než nejmladších. Víc lidí totiž studuje, roste i penzijní věk. Ukázala to analýza, kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Českou ambasádu v Berlíně čeká rekonstrukce, stěhovat se nebude

Budovu českého velvyslanectví v Berlíně čeká v dohledné době rekonstrukce. V rozhovoru s ČTK to řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Jan Podivínský. Ke stěhování ambasády do nové budovy na jiném místě v Berlíně, o němž se v minulosti spekulovalo, podle velvyslance nedojde. "Po 40 letech existence toho domu, kdy se sem nic neinvestovalo, je to potřeba ze základu změnit," řekl Podivínský. "Budova byla postavena v roce 1977 za studené války, kdy tady pobývalo někdy 350, někdy 500 lidí. Já se můžu jenom domnívat, že taky z velké části to byli lidé, kteří se zabývali nějakou činností, která se nedá z dnešního pohledu označit za diplomacii," podotkl velvyslanec s tím, že v současnosti na ambasádě pracuje jen asi desetina personálu proti době studené války. Samotné umístění ambasády však považuje za mimořádně dobré. Zastupitelský úřad leží v blízkosti někdejšího hraničního přechodu Checkpoint Charlie, nedaleko od něj jsou ministerstva zahraničí a financí, zastoupení Evropské komise nebo ambasády Británie, Francie a Spojených států.

ČOI loni zjistila 44 případů diskriminace spotřebitele

Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zjistila 44 případů diskriminace spotřebitele z důvodu rasy, etnického původu, národnosti či věku. Pokuty v celkové výši přes jeden milion korun uložila v 16 případech z nich, oznámila ČOI v tiskové zprávě. Celkem inspekce uskutečnila 1254 kontrol ve kterých se zaměřila na kontrolu diskriminace spotřebitelů. "Ve srovnání se dvěma předchozími roky vzrostl počet prokázaných případů diskriminace spotřebitele na více než dvojnásobek," uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Výrobce skla Swarovski se chystá zavřít závody v Česku a Číně

Rakouská firma na výrobu křišťálového skla Swarovski se chystá zavřít své závody v Česku a v Číně. Investovat chce prý hlavně do centrály v Tyrolsku a do nové pobočky v Srbsku. Informovala o tom agentura APA. V Česku by podle APA firma měla v průběhu tohoto roku ze závodu v Jablonci nad Nisou propustit zhruba 75 zaměstnanců, dalších asi 200 lidí přijde údajně o práci v čínském městě Ťing-šang.

MfD: Exšéf ČEZ přiznal podíl ve "Špindlu", nyní studuje v Londýně

Bývalý šéf energetického podniku ČEZ Martin Roman Mladé frontě Dnes (MfD) řekl, že nyní žije Londýně, kde studuje na Institutu vzdělávání při University College London. Právě svým projektům ve vzdělávání, ke kterým patří soukromá škola PORG či charita Čtení pomáhá, se chce po návratu do České republiky věnovat. Rodinné investice prý směřuje do nemovitostí a informačních technologií.

Odmítl, že by figuroval v pozadí realitní skupiny CPI Radovana Vítka, Škody Transportation či billboardové firmy BigBoard. Hlásí se k účasti v projektu střediska ve Špindlerově Mlýně. Největší český skiareál v Krkonoších provozuje firma Melida. "Jsem u projektu Špindlerova Mlýna od počátku," řekl deníku Roman, o jehož majetkových poměrech a zapojení do různých firem média v minulosti spekulovala.

Reforma financování školství si vyžádá zvýšení rozpočtu

Pro spuštění reformy financování regionálního školství bude nutné navýšit množství peněz, které stát na školství vydává. Na tiskové konferenci po jednání se na tom shodli ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) i náměstek hejtmana Středočeského kraje Milan Němec. Klíčové obory, které budou zásadní pro financování středních škol, by měl ze sedmdesáti procent určovat stát. Představitelé krajů se s ministrem shodli na tom, že současný systém, postavený na financování škol podle počtu žáků, je přežitý. Po reformě bude oddělen systém dotací pro základní a střední školy. U ZŠ bude klíčová dostupnost, zejména na prvním stupni. U druhého stupně by ministerstvo v případě nutnosti dojíždění muselo financovat školní autobusy, řekl Chládek. U středního školství bude hrát zásadní roli uplatnitelnost oborů na trhu práce.

MF chce zbylé peníze z malé privatizace použít na důchody

Peníze z tzv. malé privatizace chce ministerstvo financí využít na krytí očekávaného nedostatku peněz v důchodovém systému. V současnosti je zvláštním účtu určeném na výnosy z malé privatizace 3,9 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu novely zákona. V rámci tzv. malé privatizace, která probíhala od roku 1991 do roku 1993, bylo ve veřejných dražbách prodáno zhruba 30.000 provozních jednotek s celkovou účetní hodnotou majetku státu ve výši 31,8 miliardy korun. Ve veřejných dražbách stát získal 49 miliard korun. Peníze využíval stát na zákonem dané účely, například na uhrazení škod po povodních nebo na zlepšení ovzduší. V uplynulých dvou letech pak byly peníze využívány podle MF ve velmi malém rozsahu.

Obrana udělila osvědčení o účasti ve třetím odboji 43 odbojářům

Za obhajobu lidských práv, protirežimní činnost nebo za spolupráci se západními agenty ministerstvo obrany udělilo osvědčení o účasti ve třetím odboji 43 účastníkům odboje a odporu proti komunismu. Dostal ho třeba Jan Šabata, syn disidenta a mluvčího Charty 77 Jaroslava Šabaty. V 16 případech bylo uděleno in memoriam. Osvědčení, pamětní dekrety a odznaky oceněným předal ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Dosud ministerstvo přiznalo účast ve třetím odboji více než 800 lidem, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Petr Medek.

Muslimka v šátku má zřejmě menší šanci získat práci, ukázal pokus

Muslimka v šátku má v Česku zřejmě mnohem menší šanci získat práci, než kdyby zahalená nebyla. Ukázal to pokus, při němž firmy dostaly životopis s fotografií uchazečky v hidžábu a bez něj. Hidžáb zakrývá ženě vlasy, tvář je vidět. Zatímco nezahalenou zájemkyni pozvala pětina zaměstnavatelů na pohovor, zahalené ženě se neozval žádný. Výsledky na semináři s názvem Muslimští strašáci popsala koordinátorka výzkumného a vzdělávacího projektu Muslimové.cz Klára Popovová. Při sčítání lidu se k islámu přihlásilo zhruba 3300 lidí. Podle odhadů by v Česku mohlo žít kolem 10.000 až 20.000 muslimů.

Jihomoravští vinaři se chystají na lisování slámového vína

Jihomoravští vinaři se chystají na lisování slámového vína, slavnostně s ním začali ve Vinných sklepech Lechovice na Znojemsku. Jeho obliba sice roste, nicméně vzhledem ke špatné loňské úrodě ho bude málo. Hrozny pro slámové víno nechávají vinaři ležet na slámě, případně visí na dobře větraném místě několik měsíců. Kuličky hroznů za tu dobu seschnou natolik, že z nich vinaři získají jen třetinu obvyklého množství šťávy. Jejich cukernatost se však téměř zdvojnásobí. Přestože úroda vína byla špatná, v Lechovicích připraví 3500 litrů z odrůdy Frankovka.

Pošta spustila posílání fotek z mobilu jako pohlednici

Česká pošta spustila pilotní provoz služby posílání pohlednic z chytrého mobilního telefonu. Poslání pohlednice vytvořené z libovolné fotografie s vlastním textem prostřednictvím aplikace PohledniceOnline vyjde na 23 korun. K tisku a distribuci dochází následující pracovní den po doručení platby za pohlednici. Lhůta pro doručení je stejná jako u klasického poslání pohledu. Jednu pohlednici lze odeslat až na deset adres najednou. Prvních 1000 pohlednic pošta doručí zdarma.

Umělecká díla z hradů a zámků v Praze vidělo 50.000 lidí

Počet návštěvníků výstavy, která představuje významné památky a umělecká díla z českých hradů a zámků, překročil 50.000. Výstava Hrady a zámky objevované a opěvované se tak stává jedním z nejnavštěvovanějších tuzemských výstavních projektů. Potrvá ještě do 15. března a ukazuje třeba i relikviář sv. Maura, Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky, křišťálové žezlo Albrechta z Valdštejna, Máchův deník či Plečnikovo křeslo.

Činoherní klub v Praze dnes oslaví padesátiny

Slavnostní večer dnes připomene 50. výročí založení pražského Činoherního klubu. Na programu je křest knihy přibližující tuto scénu v letech 2005 až 2015 (podobná věnovaná prvním 40 letům vyšla už dříve), scénické čtení ukázky ze hry Ladislava Smočka Piknik, která divadlo před půlstoletím otevřela, a setkání hostů a bývalých jeho členů i přátel.

Začátkem dubna se začne natáčet film o Miladě Horákové

Začátkem dubna začne v Terezíně natáčet režisér, producent a scenárista David Mrnka film o Miladě Horákové, ženě, která se stala symbolem boje za svobodu. Po vykonstruovaném procesu byla v roce 1950 komunisty popravena. Realizaci svého debutu chystá Mrnka od roku 2007, oznámila ČTK Simona Andělová ze společnosti 2media. Snímek nazvaný Milada se má točit v angličtině, v autentických lokalitách a s předními zahraničními i českými herci. Jméno představitelky titulní role filmaři odtajní až před natáčením. Příběh začne v roce 1990, kdy jsou v archivu náhodně objeveny dopisy, které Milada Horáková před popravou adresovala svým nejbližším.

Muzeum Kampa vystaví akvizici Kupkových raně abstraktních děl

Tři roky poté, co Muzeum Kampa získalo kolekci kreseb Františka Kupky ze sbírky Lilly Lonngren Andersové, je uvidí i návštěvníci muzea. Výstava, která je představí, začne v sobotu a potrvá do 12. dubna. Soubor je zajímavý tím, že obsahuje přípravné kresby k obrazům, které Muzeum Kampa vystavuje. Významný je obraz tančící dívky z roku 1906, který později malíře vedl k abstraktnímu projevu. Čtyři desítky děl světoznámého umělce doplnily počátkem roku 2012 kolekci jeho děl, jíž shromáždila Nadace Jana a Medy Mládkových a je dnes umístěná v Muzeu Kampa. Soubor obsahuje Kupkova díla z jeho počátků, kdy se ještě věnoval figurální malbě, a také rané abstraktní věci. Meda Mládková díla koupila v USA od historičky umění, která je získala přímo od autora.

Noc reklamožroutů zaplní dnes pražské kino Lucerna

Pražské kino Lucerna, bude dnes večer místem akce Noc reklamožroutů, nabízející ve více než pětihodinovém bloku nejlepší reklamy z celého světa. Vedle reklamního festivalu v Cannes jde o největší událost v této branži, která se koná přes tři desítky let a je organizována ve více než 40 zemích světa. V nejnovější kolekci je přes 300 reklam z více než 50 zemí světa - vtipných, provokativních, dojemných i velkolepých. Letos bude promítnuto i šest českých reklam, což je rekord. Bodovaly spoty Národního divadla, Českého helsinského výboru, Kofoly nebo televizní spot pomáhající hledat práci Romům.

Vojta Kotek začne natáčet filmovou komedii Padesátka

Populární herec Vojta Kotek začne jako režisér natáčet celovečerní komedii Padesátka podle scénáře Petra Kolečka. Film se odehrává v zimě na horách a jeho děj se točí okolo lidí ze zasněžených hřebenů, běžkařského závodu Tříkrálová padesátka a muže, který se rozhodl poznat svého otce. Tvůrci Padesátky slibují situační i konverzační humor, překvapivé zvraty i horský klid, oznámili tvůrci tohoto projektu na setkání s novináři ve Špindlerově Mlýně. Ten zaplavily plakáty, jimiž filmaři hledají komparsisty. Do hlavních rolí Kotek obsadil Jakuba Prachaře, Marka Taclíka, Ondřeje Pavelku a Vilmu Cibulkovou. Marka Taclíka a Ondřeje Pavelku si vzal na starost dokonce mistr světa v běhu na 50 kilometrů Martin Koukal, který se v Padesátce rovněž objeví.

Sport

Hokejový útočník Jaromír Jágr byl vyměněn z New Jersey do týmu Florida Panthers. Devils získali za třiačtyřicetiletého nejproduktivnějšího Evropana v historii NHL právo výběrů ve druhém kole letošního draftu a v třetím kole v příštím roce. Panthers budou osmým Jágrovým působištěm ve slavné zámořské soutěži. Generální manažer klubu Devils Lou Lamoriello po Jágrově výměně uvedl, že nabídka Floridy byla příliš dobrá na to, aby se dala odmítnout. S Floridou, kde působí také český útočník Tomáš Fleischmann, bude Jágr bojovat o postup do play off. Kolem očekávané výměny Jaromíra Jágra z New Jersey se skloňovalo hned několik možných destinací, ale Florida mezi nimi nefigurovala. Podle Petra Svobody, Jágrova agenta, se však Panthers řadili k zájemcům již delší dobu a o Jágrovy služby hodně stáli i nyní. I proto Svobodu výměna po této ose zase až tak moc nepřekvapila.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka skončil osmý na velkém můstku na mistrovství světa ve Falunu. Vyhrál Němec Severin Freund, který o více než 22 bodů porazil překvapení závodu Gregora Schlierenzauera z Rakouska. Třetí místo patří vítězi závodu ze středního můstku Runemu Veltovi z Norska. Další Čech Jan Matura skončil šestnáctý.

Sdruženář Miroslav Dvořák obsadil na mistrovství světa ve Falunu 17. místo. Po skoku na velkém můstku si na desetikilometrové trati polepšil o pět pozic, junior Tomáš Portyk naopak z jedenáctého místa klesl v běhu na 30. příčku. Mistrem světa se stal Rakušan Bernhard Gruber, který vedl už po skokanské části, před Francoisem Braudem z Francie a šampionem ze středního můstku Johannesem Rydzekem z Německa.

Česká štafeta běžců na lyžích bez Lukáše Bauera, který závod vynechal kvůli přípravě na nedělní závod na 50 km klasickou technikou, obsadila na mistrovství světa ve Falunu deváté místo. Závod na 4x10 km vyhráli po finiši Norové před domácím Švédskem, třetí byla Francie. Čtveřice Aleš Razým, Martin Jakš, Dušan Kožíšek a Petr Knop ztratila na Nory 2:44,5 minuty.

Tenistka Lucie Šafářová postoupila na turnaji v Dauhá do finále a bude útočit na šestý titul v kariéře. Patnáctá hráčka světového žebříčku porazila Španělku Carlu Suárezovou, která je v pořadí WTA o místo výš, 6:3, 6:2.

Počasí

Oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť nebo přeháňky, nad 500 m srážky sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na jihovýchodě až 9 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.