Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Uherskému Brodu vyjadřují podporu lidé i instituce z ČR i ze zahraničí

Uherskobrodská radnice eviduje řadu nabídek pomoci a projevů účasti od lidí i institucí z České republiky i ze zahraničí. Na kontě sbírky vyhlášené na pomoc pozůstalým po obětech úterní střelby je nyní asi 35.000 korun, další peníze donesli lidé na radnici v hotovosti. Novinářům to řekli představitelé města. Zastupitelé ve středu schválili uvolnění půl milionu korun na pomoc lidem, kteří po úterní střelbě v restauraci Družba přišli o své nejbližší. Podle místostarosty Jana Hrdého (ODS) však město zatím nezná jména všech obětí. "Policie jej nezveřejní, sbíráme ho v terénu stejně jako média," uvedl Hrdý. Radnice podle něj spolupracuje s policejními psychology.

Zásah policie v Brodě prověří inspekce, podle Chovance nepochybila

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požádal Generální inspekci bezpečnostních sborů o prověření úterního policejního zákroku v uherskobrodské restauraci Družba, kde v úterý třiašedesátiletý muž zastřelil osm lidí a pak i sebe. Podle dosavadních informací si ministr myslí, že policie nechybovala. Řekl to novinářům na tiskové konferenci. Do konce března chce mimo jiné prověřit, zda lze vylepšit systém kontroly žadatelů o zbrojní průkaz či zda je potřeba změnit výcvik policistů.

Střelec z Brodu měl být vyšetřen lékařem kvůli zbrojnímu průkazu

Třiašedesátiletý muž, který v úterý v Uherském Brodě zastřelil osm lidí, se měl podrobit opětovné lékařské prohlídce nutné k prodloužení zbrojního průkazu. Výzva mu byla doručena pouhé čtyři dny před tragédií. Novinářům to řekl zlínský krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. Tkadleček také uvedl, že oběti úterní střelby byly s největší pravděpodobností po smrti již krátce po vstupu pachatele do restaurace Družba.

Muž byl držitelem zbrojního průkazu od roku 2000. Podle Tkadlečka si letos 19. ledna podal žádost o jeho prodloužení. Doložil ji lékařským posudkem, podle něhož byl zdravotně způsobilý s jediným omezením - brýlemi. Jelikož byl muž do osudného dne bezúhonný, bylo rozhodnuto o prodloužení průkazu, který si ale již nepřevzal. Obvodní oddělení policie v Uherském Brodě totiž podle krajského ředitele policie mělo informace, které by mohly rozhodnutí o prodloužení průkazu zvrátit. Tkadleček nechtěl tyto informace blíže komentovat. Média spekulovala, že střelec měl psychické problémy, s nimiž se neléčil. Podle starosty města se prodloužení průkazu obávala i rodina střelce. "Policie svým místním šetřením vyhodnotila tohoto člověka jako rizikového, proto začal ten proces přezkumu. Nemůžu předjímat výsledek, ale pravděpodobně na konci tohoto řízení mu měl být ten zbrojní průkaz odebrán," uvedl k tomu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj muži nešlo odebrat průkaz ihned, protože pro to nebyly splněny zákonné podmínky.

Zeman vystoupí v USA na konferenci, mluvit bude o terorismu

Prezident Miloš Zeman v pondělí vystoupí na konferenci AIPAC (Americko-izraelském výboru pro veřejné záležitosti) ve Washingtonu v USA. Mluvit bude o nebezpečí mezinárodního terorismu, řekl ČTK hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident také u pomníku u Pentagonu uctí oběti 11. září 2001. Očekává se, že by se měl potkat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. AIPAC je považován za hlavní proizraelskou lobby ve Spojených státech. Zeman se svou podporou Izraeli netají.

Premiér Sobotka se setkal s jihokorejskou prezidentkou

Premiér Bohuslav Sobotka se v jihokorejské metropoli Soulu setkal s prezidentkou Korejské republiky Pak Kun-hje. Nejvyšší představitelka Jižní Koreje přijala předsedu české vlády ve svém sídle v Modrém domě. Na tiskové konferenci po summitu oba představitelé oznámili, že přijali prohlášení o strategickém partnerství mezi Českou republikou a Jižní Koreou. U příležitosti vrcholné schůzky byla také podepsána memoranda o rozšíření spolupráce v oblasti dopravy, zahraničí a obrany mezi Prahou a Soulem. Sobotka rovněž sdělil, že jihokorejskou prezidentku pozval k návštěvě České republiky.

Stropnický: Ukrajinu můžeme podpořit třeba ve vojenské odbornosti

Česko by mohlo v budoucnu podpořit Ukrajinu třeba v oblasti vojenské odbornosti, expertizy nebo tréninku. Na tiskové konferenci to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Připomněl, že s Ukrajinci již v Kyjevě spolupracuje armádní logistik a Česko do země poslalo také třeba oblečení nebo přikrývky pro vojáky. Stropnický zároveň řekl, že nedávné minské dohody o příměří na východě Ukrajiny nenaplňují očekávání, která do nich byla vložena.

Ministři ČR a Saska se dohodli na řešení zápachu v Krušnohoří

Ministři životního prostředí Česka a Saska Richard Brabec (ANO) a Thomas Schmidt se dohodli na postupu při řešení problémů se zápachem v Krušnohoří, na který si léta stěžují obyvatelé saské strany hor. Podle nich zápach pochází z českých chemiček. Saská strana by měla rychleji předávat českým kolegům informace o případech, které se objeví. Čeští inspektoři by se pak mohli rychle dostat na místo a odebrat vzorky. Experti ze Saska chystají nové analýzy, které by pomohly odhalit příčinu. Ministři to řekli novinářům.

Okamura zatím neuvažuje o odchodu z čela Úsvitu

Tomio Okamura nyní neuvažuje o tom, že by odstoupil z čela hnutí Úsvit. Řekl to na tiskové konferenci ve Sněmovně. Odejít podle něj mají naopak členové hnutí, kteří chtějí založit novou stranu. Části z nich ale nabízí smír. Okamura chce počkat na závěry stranické komise, která prověří financování hnutí. To je prý v minusu. "Chceme vyzvat tyto členy, kteří podporují vznik nové politické strany, aby opustili hnutí Úsvit a dále chceme vyzvat ty poslance, kteří tento politický puč podporují, aby se vzdali svých mandátů," přečetl z prohlášení dřívější šéf poslanců Úsvitu Radim Fiala, který nadále stojí za Okamurou. Poslanci výzvu odmítají, nevidí ke složení mandátu důvod.

EK podle vlády přijala její závazky ke služebnímu zákonu

Evropská komise potvrdila české vládě, že přijímá její závazky k dokončení úprav služebního zákona. Česká republika tím splnila podmínku Evropské komise pro čerpání evropských peněz. ČTK to sdělil mluvčí vlády Martin Ayrer. Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová ČTK potvrdila velmi dobrou spolupráci komise s českou stranou v této věci. Vláda tak podle svého mluvčího vyjednávání s Evropskou komisí o služebním zákonu úspěšně ukončila. Dohodu české vlády a Evropské komise potvrdí výměna dopisů mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) s šéfem komise Jeanem-Claudem Junckerem po návratu předsedy vlády z Jižní Koreje, dodal Ayrer.

EK: Veřejné finance ČR se lepší, problémem udržitelnost a daně

Celkový stav veřejných financí v České republice se výrazně zlepšil. Přesto stále zůstávají problematické body. Týká se to především daní, konkrétně daňových úniků, nebo udržitelnosti veřejných financí kvůli neefektivitě důchodového a zdravotního systému. Vyplývá to ze zveřejněného pracovního dokumentu Evropské komise. Zpráva bude podkladem ke konkrétním doporučením pro Česko, které komise jako obvykle nabídne v květnu či červnu.

ČR hrozí, že bude vracet miliardy z daně na emisní povolenky

České republice hrozí, že bude muset vracet zhruba 7,5 miliardy korun z daně na bezplatné emisní povolenky. Tato daň z let 2011 a 2012 totiž podle rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, který o tom informoval v tiskové zprávě, nebyla v souladu s právem EU, pokud jí podléhalo více než deset procent povolenek. Názor evropského soudu si vyžádal český Nejvyšší správní soud v případě stížnosti společnosti Ško-Energo, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto. Ministerstvo financí uvedlo, že rozhodnutí Soudního dvora EU respektuje, Nejvyšší správní soud se k záležitosti odmítl vyjádřit.

Praha znovu odložila otevření tunelu Blanka plánované na duben

Praha opět odložila termín zprovoznění tunelu Blanka. Musí vyměnit větší množství poničených kabelů technického zabezpečení. Nový termín otevření není znám. Novinářům to řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Kabely poškodily přívalové deště a vlhké prostředí tunelu, se kterým miliardové smlouvy s dodavatelem technologií nepočítaly. Jak dlouho práce potrvají, kolik kabelů bude třeba vyměnit a kolik to bude stát, město nedokáže říct. Tunel Blanka, který je důležitou součástí vnitřního okruhu Prahy, vyjde na asi 37 miliard korun.

Pardubický hejtman trvá na vyklizení muničního skladu ve Slatině

Pardubický hejtman a starostové chtějí, aby byl muniční sklad ve Slatině vyklizen. Některé objekty nejsou pro tento účel určeny. Část budov společnosti Multiagro je zkolaudována k jinému účelu, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Nebezpečí ale podle něj nehrozí. "Pokud je areál zemědělskou výrobou, je tak zkolaudován a nedošlo k rekolaudaci, tak má být pro zemědělskou výrobu užíván. Budeme společně trvat na tom, aby areál byl vyklizený," uvedl hejtman. Pouze dva objekty z 12 mají platné kolaudační rozhodnutí na skladování zbraní a střeliva. Některým dalším využívaným pro tyto účely povolení schází, v dalších se munice neskladuje. Ve skladech pokračují soudem povolené prohlídky. Policie při nich zajišťuje zbrojní materiál, dosud jej odvezla sedm nákladních aut, uvedla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Případ policisté vyšetřují jako nedovolené ozbrojování a obecné ohrožení z nedbalosti.

V lednu ohlásilo hromadné propouštění jen 11 firem

V lednu 2015 nahlásilo hromadné propouštění 11 zaměstnavatelů. Tento krok se dotkne 296 jejich zaměstnanců. Nejvíce podniků se chystá propouštět v Praze a v Moravskoslezském kraj. Nejvyšší počet lidí, kteří v nadcházejících měsících přijdou o práci, pracuje v Ústeckém kraji. Vyplývá to z informací Úřadu práce ČR.

Majitelé sběren: Bezhotovostní platba za šrot krádeže neomezí

Za odevzdaný kovový šrot by lidé od neděle neměli dostat zaplaceno takzvaně na ruku. Nová vyhláška totiž od prvního března zakazuje výkup kovů od fyzických osob za hotovost. Omezení výkupu pouze na bezhotovostní platby má podle ministerstva životního prostředí zabránit krádežím kovů. Proti zlodějům kovů dlouhodobě bojují především obce na Karvinsku. Provozovatelé tamních sběren ale ČTK řekli, že opatření ničemu nepomůže. "Je to totální nesmysl, který vůbec ničemu nepomáhá," míní Jan Rangl, který je majitelem sběrny v Petrovicích u Karviné. Podle něj opatření pouze povede k výraznému navýšení pouliční kriminality sociálně slabých, kteří si přivydělávali odevzdáváním šrotu. Osobně by se nebránil ještě přísnějším kontrolám sběren a vysokým pokutám v případě odhalení výkupu kradeného zboží. "Je pravda, že některé sběrny si to dělaly samy, vykupovaly kanály a podobné věci. Ať přijde kontrola a napaří jim pokutu, protože to nemá co kdo vykupovat," uvedl Rangl.

iDnes: Dálniční známky budou kvůli padělatelům vypadat jinak

České dálniční známky by měly už od příštího roku vypadat jinak. Dostanou nové bezpečnostní prvky a více by se měla lišit jejich barevnost. Jedním z důvodů jsou nedávno objevené padělané známky, stát chce novou podobou práci padělatelům ztížit. Informuje o tom server iDnes.cz. Kvůli novým známkám vznikla komise, v níž jsou zástupci Státního fondu dopravní infrastruktury, ministerstva dopravy, Celní správy, policie a Státní tiskárny cenin. Poprvé by měla jednat tento týden. "Jsem zastáncem změny vzhledu dálničních známek. Je potřeba, aby se známky více od sebe lišily a změnila se i barevnost," řekl serveru pověřený šéf SFDI Zbyněk Hořelica.

Použitých baterií se vrátilo více, ale pořád jen necelá třetina

Použitých baterií vracejí Češi k recyklaci čím dál více. Loni to bylo 1097 tun, což je o 66 tun meziročně více a více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2010. Představuje to však necelou třetinu všech baterií dodaných na trh, což by po zpřísnění směrnice Evropské unie od roku 2016 nestačilo. Informovala o tom nezisková společnost ECOBAT, která provozuje více než 19.000 míst zpětného odběru a recyklace přenosných baterií v Česku.

Schieleho Art Centrum chystá projekt Mysterium Šumava

Hlavním výstavním projektem v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru bude letos pět samostatných výstav s názvem Mysterium Šumava. Na výstavě budou prezentováni klasikové jako jsou malíř Josef Váchal a fotografové Josef Seidel se synem Františkem a tři umělci současní - Karin Pliemová z Rakouska, Katharina Dietlingerová z Německa a Ondřej Maleček z České republiky. Mysterium Šumava bude k vidění v galerii od 5. dubna do 1. listopadu, řekla ČTK Eliška Koričarová z Destinačního managementu Český Krumlov.

Zoo Brno bude mít v Indonésii záchranou stanici pro mořské želvy

Brněnská zoologická zahrada zahájí v březnu provoz záchranné stanice mořských želv na ostrově Nusa Penida v Indonésii. Na projektu pracuje devět let a teprve nyní pro toto zařízení získala povolení tamních úřadů. Jeho cílem bude pomáhat želvám zabaveným pašerákům. Po ošetření a vyléčení z jejich zranění je budou pracovníci stanice pouštět zpět do moře. Novinářům to řekl ředitel zoo Martin Hovorka.

Sport

Tomáš Berdych si zahraje v Dubaji semifinále, ukrajinského tenistu Sergeje Stachovského porazil 6:3, 4:6 a 6:2. O finále může hrát s Djokovičem.

Počasí

Zataženo až oblačno s teplotami od 5 do 9 stupňů Celsia.