Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Obyvatelé Uherského Brodu uctili památku obětí úterní střelby

Několik stovek lidí věnovalo v Uherském Brodu vzpomínku osmi obětem úterní střelby v restauraci. Lidé zapalovali svíčky, starosta Patrik Kunčar (KDU-ČSL) vyslovil účast pozůstalým. Je to největší tragédie v dějinách Uherského Brodu, uvedl Kunčar. Řada účastníků se neubránila dojetí, mnozí zemřelé znali a někteří k nim měli i bližší vztah.

Střelec poté, co zastřelil osm lidí, spáchal sebevraždu. Podle vyšetřovatelů zabíjel dvaašedesátiletý muž, který neměl kriminální minulost. Postřílení osmi lidí bylo hromadnou vraždou, které se podle expertů oslovených ČTK zabránit nedá. Střelec byl deset let nezaměstnaný, pečoval o duševně chorou ženu a stěžoval si na šikanu. Jako introvert držel vše v sobě, až vybuchl. Podle expertů hrozí, že s narůstajícím stresem ve společnosti bude takových činů přibývat. Potvrzuje to podle nich příklad USA.

Policie našla v restauraci Družba v Uherském Brodě revolver Alfa a samonabíjecí pistoli CZ 75B. Zbraně patřily útočníkovi, obě měl legálně. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský. V noci byla z místa činu odvezena těla osmi obětí úterní střelby i vraha, policie budovu nadále hlídá. U všech zemřelých byla nařízena soudní pitva. Policie v noci vstoupila do domu pachatele. Manželka útočníka, která se podle deníku Aktuálně.cz léčila se schizofrenií, policistům otevřít odmítala, dovnitř tak vstoupili násilím.

Policie: Vyšetřování hromadné vraždy v Uherském Brodu potrvá až měsíce

Vyšetřování potrvá podle policie několik týdnů až měsíců. Ohledání restaurace Družba, kde se tragédie v úterý po poledni stala, zabralo téměř 20 hodin. Novinářům to v Praze řekl šéf zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček. Další vyjádření o průběhu vyšetřování podle něj budou v následujících dnech. První informací pro policisty bylo oznámení o střelbě ve 12:38. Na místo dorazila do deseti minut dvoučlenná hlídka, která šla do budovy. V místnosti byli prý lidé na zemi a někteří seděli a nebylo zřejmé, co se stalo. "Pachatel po policistech zahájil palbu," řekl Tkadleček. Následovala snaha o vyjednávání. Policisté se pak rozhodli přivolat posily.

Zeman v pátek položí v Uherském Brodě květinu, Sobotka v pondělí

Miloš Zeman v pátek položí v Uherském Brodě květiny. Vraždu osmi nevinných lidí zabitých v úterý v uherskobrodské restauraci odsoudil, pozůstalým vyjádřil soustrast. Zeman to řekl při setkání se starosty obcí, které uspěly v soutěži Vesnice roku 2014. V pondělí uctí památku obětí i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V Uherském Brodě zapálí svíčku a položí květinu.

Zastupitelé Uherského Brodu schválili pomoc pozůstalým po obětech střelby

Zastupitelé Uherského Brodu schválili poskytnutí finanční výpomoci pozůstalým po obětech úterní střelby v restauraci Družba. Pro hlasovalo všech 27 členů sboru. Zastupitelstvo zplnomocnilo radu k vyplacení celkové částky až do výše půl milionu korun. Město již dříve vyhlásilo i veřejnou sbírku. Podle starosty Patrika Kunčara (KDU-ČSL) je město v kontaktu i s dalšími humanitárními organizacemi a s policejními psychology, kteří pozůstalým pomáhají.

STAN odmítá Chovancovu kritiku uherskobrodského starosty

Za starostu Uherského Brodu Patrika Kunčara (KDU-ČSL), jehož ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) kritizoval za "upovídanost" při informování o úterní střelbě v uherskobrodské restauraci, se postavilo hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Chovancovu kritiku odmítlo. Naopak za nebezpečné považuje to, když je šéf města odkázán na kusé a neoficiální informace. Podle prvního místopředsedy STAN Petra Gazdíka by vedení ministerstva vnitra a policie mělo nastavit mechanismus, aby se informovanost samosprávy a spolupráce s policisty zlepšily. Starostové si na neinformovanost stěžovali už víckrát. Podle STAN takto "policie selhala" i v případě výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích.

Podle Chovance Kunčarova "upovídanost" byla jedním z rizik úterního zásahu proti střelci. Starosta tak prý mohl ohrozit život muže, který se ukryl na toaletách. Útočník byl v tu dobu v restauraci, kde mohla být puštěna televize s vysíláním o činu. Kunčar si naopak stěžoval na to, že měl jen kusé informace od městské policie a zprostředkované zprávy od svědků, snažil se ale informovat obyvatele města. Poukázal na to, že ve stejnou dobu byly ve zpravodajství i policejní záběry z akce.

Lékaři možná budou moct nahlížet do centrálního registru zbraní

Ministerstvo vnitra plánuje, že by lékaři mohli mít k dispozici přímý vstup do centrálního registru zbraní. Mohli by tak zjistit, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz. V současnosti mají tyto informace jen praktičtí lékaři, ale specialisté nebo psychiatři nikoli. Na dotaz ČTK to uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

V Česku bylo ke konci loňského roku 292.283 držitelů zbrojních průkazů. Jejich počet pět let klesá. Policisté evidovali 752.387 zbraní.

ČR a Jižní Korea by prý mohly spolupracovat v obranném průmyslu

Ekonomická spolupráce České republiky a Jižní Koreje by mohla v budoucnu kromě převažujícího automobilového průmyslu zahrnout také obranný či jaderný průmysl. Během své návštěvy Soulu to novinářům řekl český premiér Bohuslav Sobotka. "Padesát milionů obyvatel v Korejské republice vytváří velmi zajímavý trh pro řadu našich firem. Je tady šance pro potravinářské firmy, export českého piva do Koreje. Je tady podle mého názoru šance i pro české technologické firmy a pro firmy v oblasti obranného průmyslu," uvedl český premiér.

Své zastoupení v Jižní Koreji otevřela agentura CzechInvest. V Soulu to oficiálně oznámili premiér Sobotka a generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera u příležitosti setkání s korejskými partnery a podnikateli. "Už loni společnosti Nexen Tire a Hyundai Mobis oznámily významné investice v České republice a brzy můžeme očekávat další," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Mezi firmy, které dojednaly v Jižní Koreji nové kontrakty, patří i společnost Český porcelán Dubí. Ta do této východoasijské země vyveze v příštích pěti letech porcelán v hodnotě minimálně pět milionů dolarů. Společnost v Soulu uzavřela pětiletou smlouvu s korejskou společností Dohkwang Trading Corporation.

Humanitární pomoc Člověka v tísni dorazila do Debalceve

Pět tun naléhavé pomoci pro obyvatele východní Ukrajiny dovezla v úterý do válkou zničeného Debalceve česká humanitární organizace Člověk v tísni. Město, které bylo ještě nedávno místem tvrdých bojů mezi separatisty a ukrajinskou armádou, je v kritické situaci, jeho obyvatelé v první humanitární zásilce dostali hlavně potraviny a ošacení, napsala organizace na svých webových stránkách. "Na silnici se válí střepy a trosky všeho možného, stromy jsou rozervané od granátů, skoro každý dům je posetý dírami nebo úplně shořel," popsal cestu do Debalceve pracovník Člověka v tísni Tomáš Vlach. "Na opravu domů budou potřeba tisíce a tisíce metrů krytiny, skla, prken a trámků. Společným úsilím místních úřadů i humanitárních organizací se už podařilo vyřešit problém s potravinami, příští dva týdny budou mít lidé co jíst," uvedl v reportáži publikované na webu české humanitární organizace.

Auto s českou pomocí dorazilo do Debalceve v konvoji, který na východ Ukrajiny vypravila organizace Lékaři bez hranic, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Světový program pro výživu. Součástí humanitární pomoci jsou spací pytle, teplé spodní prádlo, zimní bundy, ale i 92 měsíčních dávek potravin.

Ministerstvo souhlasí s těžbou lithia v okolí Cínovce na Teplicku

Ministerstvo životního prostředí souhlasí s těžbou lithia v okolí Cínovce na Teplicku. Vyplývá to z jeho stanoviska v rámci posudku vlivu na životní prostředí (EIA), který ČTK získala z veřejně dostupných zdrojů. Ministerstvo stanovilo 50 podmínek, které musí být při stanovení dobývacího prostoru Cínovec I a následné hornické činnosti dodrženy. Se čtyřnásobným vzrůstem cen lithia za posledních 13 let roste podle i zájem o obnovení těžby cenných kovů na Cínovci v Krušných horách.

Doly a navazující provozy by fungovaly několik desetiletí a mohly by nabídnout stovky pracovních míst. Lithium se používá do baterií. Cena za tunu se nyní pohybuje kolem šesti tisíc dolarů.

Šabatová navrhuje uzavřít sociální zařízení Letiny

Ombudsmanka Anna Šabatová navrhla vedení Plzeňského kraje, aby uzavřelo Sociální a zdravotní centrum Letiny, v němž je ubytováno 260 klientů s demencí, zdravotním postižením, schizofrenií nebo jinou duševní nemocí. Podmínky v tomto zařízení jsou velmi špatné, člověk v něm není důstojná bytost, řekla novinářům veřejná ochránkyně práv. V uplynulých dvou letech se v ústavu konaly dvě kontroly a obě podle ní zjistily zásadní pochybení. Personál nemá odborné vzdělání, o klienty není řádně postaráno, protože někteří z nich chodili po chodbách jen v plenách a roztrhaném a špinavém erárním oblečení. Kontroloři zařízení zjistili, že klientům hrozí podvýživa a dehydratace. Pití je pro některé z nich velmi obtížně dostupné, protože nejsou sami schopni se obsloužit. Navíc signalizace u lůžek, jimiž si pacienti mohou přivolat zdravotnický personál, není vždy funkční. V denní směně přitom pečuje o tyto postižené jen deset lidí, řekla novinářům Adéla Hradilová z kanceláře ombudsmanky. Zdůraznila, že někteří zaměstnanci oslovují klienty hanlivě, například jako "dementy". Ombudsmanka upozornila na to, že zařízení je na tom velmi špatně s hygienou. Domnívá se, že jeho vedení nezákonně nakládá s penězi svých klientů.

Sociální a zdravotní centrum Letiny se hodlá bránit žalobou proti tvrzením úřadu veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Postup i závěry šetření považuje za nepodložené, nesprávné a likvidační. Jejich smyslem je úplné ukončení činnosti našeho zařízení, řekl ČTK ředitel centra Aleš Patera. Žádná z kontrol, které v zařízení průběžně provádějí hygienici, krajský úřad či úřad práce, tak zásadní chyby, které by byly v rozporu se zákony, nezjistili, uvedl Patera. Aby zařízení odstranilo výtky, investovalo přes milion Kč.

Česku letos zbývá vyčerpat z fondů EU 200 miliard ze 700 mld. Kč

Česku letos zbývá vyčerpat 200 miliard korun z fondů EU z celkových 700 miliard korun, které mělo v letech 2007 až 2014 k dispozici. Řekla to ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Ministerstvo předpokládá, že se nepodaří vyčerpat desítky miliard korun. V krizovém scénáři resort počítá s tím, že Česko nedočerpá až 85 miliard korun. "Středně pesimistický scénář" MMR počítá s tím, že se letos Česku nepodaří vyčerpat 41 miliard korun. MMR varuje, že spousta příjemců dotací bude letos odstupovat od projektů, protože by je už letos nestihli. Často jde o projekty s přislíbenou či už vyplacenou dotací, kterou by museli vracet. Celková nevyčerpaná částka by se v takovém případě ještě zvýšila.

Energetická unie počítá s jednotným trhem, úsporami a inovacemi

Jednotný energetický trh všech 28 zemí EU s propojenými sítěmi má být jádrem budoucí evropské energetické unie. Strategii vedoucí k jejímu vzniku přijala Evropská komise. Energetická unie má snížit závislost Evropy na jednom vnějším dodavateli, důraz je ale kladen také na úspory, inovace, evropské klimatické cíle a přechod k nízkouhlíkové společnosti. Vznik energetické unie je nejambicióznějším evropským energetickým projektem od vzniku Společenství uhlí a oceli, řekl novinářům místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který je za problematiku v komisi odpovědný.

EU je největším dovozcem energie na světě, zvenčí získává 53 procent své spotřeby při ročních nákladech okolo 400 miliard eur (přes 11 bilionů Kč). Téma ale nabylo na aktuálnosti v loňském roce, kdy zhoršení vztahů s Ruskem kvůli ukrajinské krizi a následné potíže s dodávkami naplno ukázaly závislost některých zemí EU na tomto dodavateli.

O servis letadel CASA se bude osm let starat jejich výrobce

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na osmiletý servis čtyř armádních letadel CASA s jejich výrobcem, společností Airbus Defence & Space. Rámcová smlouva má maximální limit plnění 1,24 miliardy korun. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Petr Medek. Letouny dosud opravovala společnost Omnipol, která měla s výrobcem letadel uzavřenou smlouvu o výhradním zastupování. Uzavřená smlouva zahrnuje i garanci vysoké provozuschopnosti letounů prostřednictvím takzvaného programu Full in Service Support. "Za tento program, včetně všech předepsaných prací servisu a údržby na osm let, zaplatíme 667 milionů korun. Cenu se nám přitom během posledních týdnů jednání podařilo snížit o více než 53 milionů korun," sdělil první náměstek ministra obrany Jiří Borovec.

Transportní stroje CASA ve výbavě vojenských letců před několika lety nahradily zastaralé ruské antonovy. Po počátečních technických problémech se staly oporou dopravního letectva. Česko tři letadla CASA koupilo, čtvrté vyměnilo za pět bitevníků L-159 z produkce Aero Vodochody.

Krnáčová: Praha neuvažuje o prodloužení metra A na letiště

Praha neuvažuje o prodloužení metra A z Motola na Letiště Václava Havla. Bude usilovat o výstavbu železničního spojení. Novinářům to při prohlídce nových stanic metra, které nyní končí u nemocnice v Motole, řekla primátorka Adriana Krnáčová (za ANO). Město podle ní bude s ministerstvem dopravy hledat možnosti financování. Prodloužení metra A ze stanice Dejvická do Motola vyjde na zhruba 20 miliard korun. Cestující se novými stanicemi poprvé svezou 6. dubna.

V otázce, zda postavit další stanice metra na letiště, nebo usilovat o výstavbu železnice, nebyly politické strany před loňskými komunálními volbami jednotné. Sama Krnáčová, tehdy kandidátka na primátorku, se přikláněla k prodloužení metra. To by ale Prahu vyšlo na desítky miliard.

Prahu čeká jednání s EK ohledně dotace na nové stanice metra

Prahu čeká jednání s Evropskou komisí (EK) ohledně více než sedmimiliardové dotace na stavbu nových stanic metra A. Na dotaz ČTK to řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Podle informací ČTK musí Praha obhájit sliby, které uvedla v žádosti o dotaci. Jde mimo jiné o snížení emisí a nehodovosti. Praha zatím z evropské dotace nevyčerpala ani korunu. Stavba za zhruba 20 miliard se otevře v dubnu. "Nemám žádný signál, že by mohla být dotace ohrožena," doplnil Dolínek. V ohrožení podle něj není ani zahájení zkušebního provozu, které je naplánováno na 6. dubna. Na trase jsou čtyři stanice.

Lesy ČR odmítly církvím vydat 60.000 hektarů lesů

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) odmítl v rámci církevních restitucí uzavřít dohody o vydání zhruba 60.000 hektarů lesů. Podnik má různé pochybnosti o oprávněnosti nároků církve. Vydání sporných majetků bude řešit ve správním řízení Státní pozemkový úřad. Novinářům to řekl generální ředitel LČR Daniel Szórád. Celkem církve po LČR žádají vydání zhruba 140.000 hektarů lesů.

Na vydání asi 60.000 hektarů lesů už mají LČR s církvemi uzavřené dohody. U zbylých 20.000 hektarů pochybnosti LČR nemají a k uzavření dohod chybí splnění jen některých formálních náležitostí. Celkem církve podaly na Lesy ČR 2210 žádostí o vydání majetku. Požadovaných 140.000 hektarů představuje asi osm procent z celkové rozlohy státních lesů 1,3 milionu hektarů.

Senát hlasy levice podpořil obnovení nemocenské v prvních dnech

Senát zejména hlasy levice podpořil v prvním kole projednávání návrh ČSSD, která chce novelou zákoníku práce obnovit vyplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání. Rozhodl tak přesto, že zástupci opoziční ODS i vládních lidovců a hnutí ANO chtěli vrátit novelu k přepracování. Před dalším schvalováním normu projedná senátní sociální výbor. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) koncem ledna podpořil opětovné zavedení nemocenské v prvních dnech. Výše dávky by ale podle něj měla být nižší než v dalších dnech nemoci. Záležet bude na dohodě odborářů se zaměstnavateli i na "možnostech úpravy" odvodů na nemocenské pojištění, naznačil premiér. Odboráři návrh podporují, zaměstnavatelé jsou proti, stejně jako vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Rada postižených žádá zvýšení příspěvku na péči o 10 pct od ledna

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) žádá zvýšení příspěvku na péči pro handicapované a seniory o deset procent, a to od ledna příštího roku. Usiluje také o to, aby se dávka začala pravidelně valorizovat podobně jako důchody. ČTK to řekl předseda NRZP Václav Krása. Vedení rady o záležitosti jednalo už s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), o svém požadavku informovalo i prezidenta Miloše Zemana. Příspěvek na péči vyplácí stát potřebným od roku 2007, výše se dosud nezvedla. Dospělí dostávají podle svého stavu a závislosti na pomoci měsíčně 800, 4000, 8000 a 12.000 korun a děti 3000, 6000, 9000 a 12.000 korun. Na konci loňska pobíralo dávku 331.000 lidí.

Svaz: Stát přijde kvůli černém trhu s vínem ročně o 2,5 mld. Kč

Stát přijde v důsledku černého trhu s vínem ročně zhruba o 2,5 miliardy korun. Uvedl to na tiskové konferenci prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray. Podle studií, které si svaz nechal vypracovat, skončí nezdaněno zhruba 100 milionů litrů vína ročně. Sudové víno se v Česku prodává na zhruba 30.000 místech. Takové množství prodejců není možné za současných právních předpisů uhlídat, dodal. Podle Nyitraye by se víno od domácích vinařů mohlo kromě vlastních sklepů či prodejen mohlo prodávat ve vinotékách či vinárnách jako dosud. Tato prodejní místa však budou muset s konkrétním vinařem uzavřít smlouvu, která bude sloužit jako certifikát o původu vína. "Tudíž bude zaručeno, že oba dva subjekty půjdou ze svou kůží na trh a nedovolí, aby jim někdo zkazil renomé," poznamenal. Svaz podle něj má více než dvě desítky opatření, která by černý trh měla omezit. Základem by mělo být zamezení pašování vína do Česka. Problematické jsou především černé dovozy z ostatních států EU. Bouřlivé debaty ve vinařském oboru vzbudila nedávná informace o tom, že by chystaná vinařská novela mohla radikálně omezit prodej sudového vína například ve vinotékách.

Víno je podle prezidenta Miloše Zemana nejkrásnější nápoj

Víno je podle prezidenta Miloše Zemana nejkrásnější nápoj. Člověk, který nikdy nenavštívil vinný sklípek a neslyšel cimbálovou muziku, není plnohodnotným člověkem, poznamenala hlava státu při oceňování vinařů v soutěži Salon vín. Víno se podle něj vyrábí srdcem. Při společném fotografování poté evidentně dobře naladěný Zeman v přípitku prohlásil: Smrt abstinentům a vegetariánům. Zeman na Pražském hradě předal plakety vinařům, kteří uspěli v soutěži Salon vín. Označil ji za nejnáročnější v Česku. Šampionem Salonu vín - národní soutěže vín 2015 se stalo Rulandské bílé Ego75, výběr z hroznů 2013 Zámeckého vinařství Bzenec.

Cenu dlouhodobého slídila dostala firma Google za čtení e-mailů

Nezisková organizace Iuridicum Remedium udělila firmě Google hlavní (anti)cenu týkající se údajného sledování lidí. Důvodem je prý dlouhodobé pročítání e-mailů a neprůhledné slídění v soukromí uživatelů. "Oceněnými" jsou i firma Samsung a nakladatelství Mafra. Mafra za zveřejnění přepisů odposlechů mezi expremiérem Petrem Nečasem a Janou Nečasovou, dříve Nagyovou. Výsledky představil novinářům šéf projektu Velký bratr (Big Brother Awards) Jan Vobořil. Firma Samsung dostala cenu za výrok. Týká se to poznámky z firemních podmínek ochrany soukromí pro zákazníky v souvislosti s chytrými televizory s rozpoznáváním hlasu. "Prosím pamatujte na to, že pokud váš mluvený projev obsahuje osobní nebo jiné citlivé informace, že tyto informace budou mezi daty, která jsou zachycena a předávána třetím stranám prostřednictvím funkce rozpoznávání hlasu," píše Samsung. "Podle poroty je na jednu stranu potřeba ocenit, že Samsung alespoň na rozdíl od jiných výrobců přiznává, že chytré televize odposlouchávají naši domácnost," zmínil Vobořil.

Pozitivní cenu za ochranu soukromí posílá nezisková organizace do Německa předsedovi představenstva automobilového koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. "V březnu minulého roku na zahájení největšího světového veletrhu výpočetní techniky CeBIT v Hannoveru vyzval k utvoření aliance automobilek s cílem zajistit efektivní ochranu osobních údajů jejich zákazníků," vysvětlil Vobořil. Podle něj upozornil na rizika výroby tzv. smart cars, což jsou automobily produkující celou řadu informací o jízdě a sledují pohyb vozu i chování řidiče.

Soud zrušil výškovou regulaci nových staveb u centra Olomouce

Soud zrušil výškovou regulaci v části územního plánu Olomouce, která bránila stavbě výškové budovy Šantovka Tower v těsném sousedství historického centra města. Radnice ale dostala čas do konce letošního roku, aby výškovou regulaci nových staveb v této části Olomouce znovu a lépe zdůvodnila. Město kvůli stavbě Šantovka Tower a několika administrativních budov zažalovala developerská firma Office Park Šantovka. Nový územní plán, který zastupitelstvo schválilo loni na podzim, totiž stavbě 75 metrů vysokého domu a dalším budovám v jeho okolí bránil.

Advokát investora Rostislav Pekař u soudu argumentoval tím, že vedení města o výškách chystaných staveb vědělo už od roku 2008 a že těmto plánům pod podmínkou "vysoké architektonické úrovně" vyjádřilo podporu. Původní územní plán podle něj výšku nových staveb v této části města nereguloval a radnice věděla o tom, že investor chce postavit domy vysoké až 29 metrů a výškovou budovu Šantovka Tower. Developerská firma proto zahájila projekt za deset miliard korun.

Masarykova univerzita má on-line výkladový slovník pro neslyšící

Masarykova univerzita v Brně spustila na internetových stránkách nový veřejně přístupný výkladový slovník českého znakového jazyka. Poslouží především pro neslyšící studenty univerzity, ale i pro profesionální tlumočníky, sdělil ČTK David Povolný z tiskového odboru univerzity. Databáze zatím obsahuje kolem tisíce hesel, ale každý den se rozrůstá. Postupně by měla mít až 5000 hesel. Na univerzitě je přibližně stovka neslyšících studentů a zaměstnanců.

CK: Do Spojených arabských emirátů v zimní sezóně vyjelo z ČR přes 40.000 turistů

Letošním hitem exotických zájezdů jsou Spojené arabské emiráty (SAE). Za zimní sezónu tam podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur zamířilo na dovolenou přes 40.000 českých turistů, meziročně o 30 procent více. Za nárůstem zájmu je zrušení vízové povinnosti v loňském roce, navýšení počtu leteckých spojení a pokles cen letenek. Vyplývá to z ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi a agenturami.

Táborská zoo upozornila policii na údajnou výzvu k utracení zvěře

Majitel zoologické zahrady v Táboře Libor Hrubý podal podnět policii kvůli údajné výzvě k utracení zvířat. Zoo je kvůli dluhům v konkurzu. Výzvu k utracení údajně navrhl právní zástupce jednoho z věřitelů Štěpán Jahoda v případě, že by se nepodařilo zvířata prodat. Hrubý tvrdí, že tak bylo porušeno několik zákonů. Táborská zoo dluží různým subjektům desítky milionů korun. V únoru ukončila provoz pro veřejnost, ale zvířata stále vlastní a stará se o ně. Hrubý už před časem uvedl, že za současnou situací stojí chybná rozhodnutí stavebních úřadů v Táboře a na jihočeském krajském úřadě, které odmítly zoo schválit dodatečné stavební povolení.

Hrubý podnět policii podal na základě e-mailové korespondence s insolvenční správkyní v průběhu insolvenčního řízení. Jahoda, který zastupuje věřitele Omnipol, v elektronické poště žádá o zjištění podmínek případného utracení zvířat, pokud by se je nepodařilo prodat. V e-mailu, který je dostupný v insolvenčním rejstříku, stojí, že by pak bylo možno prodat aspoň kožešiny. Jahoda zároveň píše, že to bere jako krajní postup. Jahoda tvrdí, že tím primárně nevyzýval k utracení zvířat. Zákon nedovoluje jakékoliv bezdůvodné utracení zvířat. Hrubý dodal, že exempláře ze zoo navíc musí skončit u odborných chovatelů nebo v jiných zoologických zahradách.

Činohra Národního divadla dá do nové sezony šanci mladým

Obměnou projde před sezonou 2015/2016 soubor Činohry Národního divadla pod vedením nového uměleckého ředitele Daniela Špinara. Ten ho chce posílit o mladé herce a nové režiséry. První premiérou bude 10. září hudební revue V rytmu swingu buší srdce mé, kterou podle knihy vzpomínek jazzmana Jiřího Traxlera připraví režisér Ondřej Havelka. Po prosincovém odchodu herečky Petry Špalkové půjde na jaře do důchodu na vlastní žádost například herec a režisér Jan Kačer a v létě ho bude následovat herec Jan Hartl, který bude v inscenacích hostovat. Během roku skončí termínované smlouvy řadě herců, s dalšími se o odchodu jedná.

"V historické budově Národního divadla dále uvedeme dva opravdové činoherní skvosty: slavnou hru Vítězslava Nezvala o milovnici a nevěrnici Manon Lescaut a magický Shakespearův Sen čarovné noci," uvedl Špinar, který se ujme režie obou titulů. Ve Stavovském divadle soubor činohry nabídne Ibsenovu Hedu Gablerovou.

V Hannoveru začala výstava českého fotografa Viktora Koláře

V hannoverském Sprengelově muzeu začala výstava českého fotografa Viktora Koláře, jehož snímky kupují prestižní galerie. Padesát černobílých fotografií představuje průřez Kolářovou tvorbou, jejímž těžištěm je Ostrava, její obyvatelé a okolí. Je to první Kolářova výstava, kterou pořádá některé z německých muzeí. Na fotografií se střídá běžný život v Ostravě s motivy, které ukazují skutečnost z nejvyklých úhlů. Viktor Kolář odešel do Kanady odešel v roce 1968 a pracoval tu jako pomocník při těžbě molybdenu a v niklových hutích. Později se dostal do fotografických laboratoří v Torontu. Díky stipendiím nafotil nákupní centra v Montrealu, kde také uspořádal v Optical Gallery výstavu. V roce 1973 se přes Paříž a Londýn vrátil do Ostravy. Léta pracoval jako dělník a fotografoval ve volném čase. Živit se fotoaparátem začal až v roce 1985. V roce 1991 získal cenu Nadace Mother Jones v San Francisku.

Turnovské muzeum chystá výstavu zakladateli CHKO Český ráj

Lékaři, fotografovi, mineralogovi a sběrateli Jiřímu Šolcovi věnuje muzeum v Turnově speciální výstavu, která slavnostně začne v pátek večer. Výstava trvající dva měsíce se koná 60 let od založení první chráněné krajinné oblasti v tehdejším Československu, což byla CHKO Český ráj. Právě turnovský lékař se o její vyhlášení v roce 1955 nejvíce zasloužil, letos uplyne 44 let od jeho smrti. ČTK to řekl kurátor výstavy Tomáš Řídkošil. Za jedinečnou považuje zejména jeho sbírku minerálů, jimž se Šolc věnoval přes 40 let. V Šolcově sbírce jsou nerosty nejen z regionu, ale třeba i z Islandu, USA a Jugoslávie. K řadě minerálů se dostal díky své profesi obvodního lékaře, kdy jezdil za pacienty po celém regionu. "Od lidí, kteří si nemohli dovolit zaplatit, peníze nebral. Tak mu z vděčnosti dávali šutry," uvedl Řídkošil. Mezi jeho pacienty byli třeba i pracovníci Votrubcova lomu. Od nich dostával tipy, kde se co našlo.

Za jedinečnou považuje kurátor i Šolcův fotoarchiv čítající zhruba 5000 položek. Fotografie dokládají život a památky v Českém ráji až do 70. let 20. století. Muzeum lékařův archiv postupně digitalizuje. Šolc byl aktivní člověk. Byl členem sdružení turnovských fotografů, Klubu československých turistů, Muzejního spolku a předsedou rady Muzea Českého ráje. Výstava vznikla díky spolupráci s příbuznými Jiřího Šolce.

Šumperské muzeum vystaví historické šperky ze svých sbírek

Šumperské muzeum vystaví historické šperky ze svých sbírek. Bude to vůbec první samostatná expozice, která návštěvníkům přiblíží ozdoby od pravěku až po současnost. Mezi nejstarší exponáty bude patřit pravěký náhrdelník objevený při archeologickém výzkumu v Moravičanech na Šumpersku. Výstava nazvaná Šperkovnice šumperského muzea bude otevřena od 5. března. Vystavené předměty zastupují poměrně široký časový úsek od pozdní doby kamenné až po současnost, uvedla historička umění Lenka Kirkosová. Expozice seznámí návštěvníky také s tím, k čemu šperky sloužily a z jakých materiálů se vyráběly. Lidé si budou moci prohlédnout i ozdoby tvořící součást oděvu, tedy spony, šatové jehlice, knoflíky, růžence, křížky nebo hodinky.

Ve Zlíně by se mělo ještě letos otevřít muzeum veteránů

Soukromé muzeum veteránů by se mělo ještě letos otevřít v centru Zlína. Podnikatel s automobily Ladislav Samohýl chce pro rodinnou kolekci zrekonstruovat šestipatrovou budovu číslo 91 v bývalém baťovském továrním areálu. Lidem by v první fázi měla být zpřístupněna dvě patra, kde bude vystaveno asi 200 starých automobilů a 120 motocyklů. Postupně se budou přidávat další auta, řekl Samohýl ČTK. Rekonstrukce objektu si podle něj vyžádá 70 až 90 milionů korun. Podnikatel chtěl původně využít evropskou dotaci. Získal ji původně ve výši 30 milionů korun, poté se však snížila a Samohýl ji nakonec také kvůli složitosti odmítl. Nejstarším vozem je Benz Parsifal z roku 1903, následuje řada Laurin&Klement. Jeho soukromou sbírku si už nyní jezdí prohlížet stovky lidí z celé Evropy, vozy jsou vystavené v jednom z autosalonů a uskladněné v halách. Podnikatel auta často půjčuje filmařům, naposledy například do snímku Lída Baarová.

Ve Strakonicích popadesáté chystají loutkářskou přehlídku

Ve Strakonicích popadesáté chystají loutkářskou přehlídku. Od 26. do 28. března se jí zúčastní desítka profesionálních i amatérských souborů, sehrají 12 inscenací. Nejlepší s nadějí na postup na Loutkářskou Chrudim. Malým i velkým návštěvníkům nabídnou loutkoherci především klasické pohádky v podání marionet, řekla ČTK Dana Skoupilová z pořádajícího Městského kulturního střediska. Cílem strakonické přehlídky je zachování loutkářské tradice v rodném městě Josefa Skupy. Přehlídku každoročně navštíví na 1500 diváků.

Horor Ghoul dorazí do tuzemských kin 26. února, do USA v březnu

Režisér Petr Jákl představil hororový snímek Ghoul, který kombinuje temný thriller a dokument. Podobně jako v případě jeho předchozího filmu Kajínek se nechal inspirovat skutečnými událostmi, konkrétně hladomorem na Ukrajině v letech 1932 až 1933 a postavou kanibala Andreje Čikatila. Ten spáchal přes padesát brutálních vražd, při nichž své oběti částečně snědl. Film dorazí do tuzemských kin 26. února. Byl prodán i do americké distribuce, kde bude mít premiéru 20. března. "Ghoul je výraz z arabské mytologie. Označuje démona, neživou bytost, která se vyskytuje na místech s četným výskytem úmrtí a živí se lidskými ostatky," vysvětlil název filmu Jákl. Na snímku pracoval čtyři roky, natáčel na Ukrajině, v Kalifornii i v Česku. Do filmu obsadil pouze zahraniční herce. Chtěl prý autentické typy a ne známé tváře.

Na Matějské pouti v Praze nově poletí lidé volným pádem 80 metrů

Návštěvníci letošní pražské matějské pouti se mohou těšit až na 120 atrakcí. Novinkou 420. poutě je atrakce s názvem Tower, na které poletí lidé volným pádem 80 metrů. Pouť začne na Výstavišti v Praze 7 v sobotu 28. února v 10:00, konat se bude do 19. dubna. "Zhruba třetina atrakcí je adrenalinových, třetina pro ty nejmenší a třetina je pro všechny, na ně mohou rodiče s dětmi," řekl pořadatel pouti Jan Kočka. Tradice Matějské pouti je zaznamenávána od roku 1595. V areálu Výstaviště se koná od roku 1963. Loni pouť navštívilo podle odhadu organizátorů více než půl milionu lidí.

Tisíce severských hus brzy odletí z nových Mlýnů zpět na sever

Husy, které zimují na vodním díle Nové Mlýny na Břeclavsku, už postupně odlétají domů na sever. Podle ornitologů je to neklamné znamení toho, že zima brzy skončí. Ve srovnání s minulou zimou by mohlo přijít oteplení dříve, řekl ČTK Robert Doležal z Moravského ornitologického spolku. Nové Mlýny jsou jedním z nejvýznamnějších hnízdišť ptáků ve střední Evropě. Severských hus tam letos zimovalo asi 15.000.

Sport

Lukáš Bauer obsadil sedmé místo v závodu na 15 kilometrů volnou technikou na mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu. Závod vyhrál domácí Švéd Johan Olsson, na kterého český běžec ztratil 54,7 sekundy. Druhý byl o 18 sekund zpět Maurice Manificat z Francie, třetí skončil Nor Anders Glöersen.

Petra Kvitová i Lucie Šafářová prošly v Dauhá do čtvrtfinále. Kvitové vzdala Jelena Jankovičová, Šafářová zdolala Makarovovou ve třech setech.

Český tenista Tomáš Berdych dosáhl jako osmý ze stále aktivních hráčů mety 500 výher na okruhu ATP. Na turnaji v Dubaji, kde v předchozích dvou letech došel vždy až do finále, zdolal Itala Simona Bolelliho 7:6, 5:7, 6:0 a za téměř dvě a půl hodiny vybojoval postup do čtvrtfinále. Hranice 500 vítězství dosáhl Berdych jako třetí Čech v historii v open éře. Před ním se to podařilo Ivanu Lendlovi, který na okruhu ATP nasbíral celkem 1071 výher, a Tomáši Šmídovi (517).

Volejbalistky Prostějova získaly poosmé za sebou Český pohár. Svěřenkyně trenéra Čady zdolaly ve finále Olymp 3:0 po setech 25:21, 25:21, 25:17.

Počasí

Zataženo, přechodně oblačno až polojasno. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.