Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Muž zastřelil v restauraci v Uherském Brodě osm lidí, pak asi i sebe

Devět obětí na životě si vyžádala střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě, kam po 13:00 vešel muž a začal střílet. Zabil sedm mužů a jednu ženu. Také pachatel je po smrti, zřejmě spáchal sebevraždu. Z činu je podezřelý dvaašedesátiletý muž, který nemá kriminální minulost, řekl ČTK státní zástupce Roman Kafka. Motivaci pachatele policie vyšetřuje, podle Kafky šlo o směs osobních důvodů. O tom, zda měl muž psychické problémy, žalobce zatím spekulovat nechtěl. Podle starosty města Patrika Kunčara šlo o místního obyvatele. Ženou, která při střelbě zahynula, je podle dosavadních informací servírka z restaurace. Střelec byl držitelem zbrojního průkazu a u sebe měl dvě nabité pistole. Policie prověřuje, zda osm lidí zabil legálně drženou zbraní a získal legálně zbrojní průkaz. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zdůraznil, že nešlo o teroristický čin.

Pachatel střelby si před činem reportérovi TV Prima stěžoval na šikanu, kterou úřady údajně neřeší. V telefonátu na linku Krimi zpráv řekl, že má pistoli a že se zařídí "po svém". Střelec televizi Prima zavolal ve 12:56. "Oznámil nám, že je v Uherském Brodě a ať za ním přijedeme. Snažili jsme se zjistit proč, co nám chce ukázat. Na to nám po chvilce odpověděl, že mu spousta lidí ubližuje, že je šikanován a úřady to neřeší," popsal Pavel Lebduška z TV Prima telefonát, který trval zhruba čtyři minuty. Pachatel poté reportérovi řekl, "že má pistoli, rukojmí a že se zařídí po svém." Novinář se snažil hovor prodlužovat kvůli identifikaci, souběžně kontaktoval policii.

Prezident i premiér jsou šokováni útokem v Uherské Brodě

Útok v Uherském Brodě prezidenta Miloše Zemana šokoval. Rodinám a blízkým obětí vyslovil hlubokou soustrast, uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je útokem šokován. Událost označil za mimořádnou tragédii. Ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) požádal, aby osobně dohlédl na vyšetřování policie. Sobotka, který je nyní na návštěvě Jižní Koreje, to napsal ČTK. Soustrast pozůstalým vyjádřila řada dalších politiků.

Střelby v klidném Uherském Brodě si všímají přední světová média

Česká republika se po útoku střelce v restauraci v Uherském Brodě, po němž zůstalo devět mrtvých včetně pachatele, dostala do titulků předních světových médií. Jako neobvyklou událost pro zemi, která je klidná a nezažila velký útok střelce, popisuje uherskobrodský případ britská BBC nebo ruský list Kommersant. Německý deník Die Welt v internetovém vydání nazval události na jihovýchodní Moravě "Dramatem v restauraci", ve svém vysílání o nich informuje třeba i americká zpravodajská televize CNN. Agentura AP připomíná, že v Česku jsou přísné zákony ohledně držení zbraní, ale že se velké oblibě těší myslivost. Internetový portál britského deníku The Daily Telegraph případu věnuje online reportáž. Polský novinář Mariusz Surosz, který žije v Česku, ve zpravodajské televizi TVN24 Uherský Brod popsal jako "nevelké městečko, kde na polské podmínky život plyne spíše pomalu". Podobné události s oběťmi podle něho město zažilo "naposledy během (druhé světové) války". Velkou pozornost věnují střelbě slovenská i ruská média, bulvární slovenský portál čas.sk píše o "masakru v Čechách". Ruský Kommersant spekuluje, že nejspíš nešlo o nábožensky motivovaný teroristický útok podobný lednovému atentátu na redakci francouzského listu Charlie Hebdo.

Zeman přijal demisi Válkové, Pelikána jmenuje během března

Prezident Miloš Zeman přijal demisi ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). Ve funkci oficiálně skončí 1. března. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček to uvedl na svém twitterovém účtu. Válkovou nahradí její dosavadní náměstek Robert Pelikán (ANO), který se se Zemanem sešel. Prezident ho jmenuje zřejmě ve druhém březnovém týdnu, uvedl Pelikán po schůzce na Pražském hradě. Válková ohlásila rezignaci poté, co čelila kritice kvůli neplnění legislativního plánu i své personální politice, a to i z řad svého mateřského hnutí. Prezident původně prohlásil, že přijetí demise ještě zváží. Na vyjasnění jeho postoje čekal předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), který už dříve avizoval, že je poté připraven Pelikána na ministra navrhnout. Pelikán i stranický šéf hnutí ANO Andrej Babiš tvrdili, že Válková odchází na vlastní žádost. Ministryně ale později v médiích prohlásila, že rezignovala na přání hnutí. Babiš potom přiznal, že pokud by nepodala demisi, ANO by navrhlo její odvolání. Podle něj byla nejvíce kritizovaným ministrem hnutí, mnohdy prý oprávněně. Ministryně s tím ale nesouhlasí.

Zeman podepsal novelu zákona o veřejných zakázkách

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o veřejných zakázkách, která má především zjednodušit jejich zadávání. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Sněmovna v novele na návrh Senátu zvýšila limit pro zadávání víceprací stejnému dodavateli z nynějších 20 procent na 30 procent.

Zeman vysvětlil radě své výroky o začleňování postižených do škol

Prezident Miloš Zeman vysvětloval vedení Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) své nedávné výroky o tom, že děti s určitým handicapem by neměly být zařazovány do tříd se zdravými školáky. Řekl, že neměl na mysli všechny postižené, ale jen děti s mentálním postižením. Hlava státu se s představiteli NRZP podle jejího předsedy Václava Krásy shodla na potřebě dostatku asistentů a jiné podpory pro handicapované školáky. Prezident v lednu řekl, že děti s určitým handicapem by neměly ve třídách se zdravými školáky být. Učitelé se nemohou tolik věnovat talentovanějším žákům. Není to žádný rasismus či preference etnické skupiny, ale děti jsou šťastnější v rovnocenné komunitě, uvedl Zeman. Vyjádření vyvolala vlnu nevole a kritiky, a to hlavně od rodičů postižených dětí i od handicapovaných studentů. "Jednou jsem chtěl být zdvořilý a nevyplatilo se mi to," řekl před začátkem schůzky Zeman. Mluvit přímo o mentálním postižení mu prý přišlo kruté, zmínil se proto jen o postižení. Všichni poté jeho slova vztáhli například na vozíčkáře, dodal. Podle Krásy se dál prezidentovy nedávné výroky na jednání příliš neřešily, debatovalo se spíš o vzdělávání postižených v praxi.

Premiér Sobotka přiletěl na návštěvu Jižní Koreje

Premiér Bohuslav Sobotka společně s vládní delegací přicestoval na návštěvu Jižní Koreje. Je to první česká premiérská návštěva v této východoasijské zemi po čtrnácti letech, naposledy byl v Korejské republice v roce 2001 tehdejší ministerský předseda Miloš Zeman. Hlavní náplní Sobotkovy cesty má být rozvoj hospodářské spolupráce mezi oběma zeměmi; k tomu by měla přispět mimo jiné prohlídka továrny Hyundai, výrobce pneumatik Nexen Tire a strojírenského podniku Doosan Industries. Ve vládní delegaci je ministr dopravy Dan Ťok a rovněž náměstci ministrů obrany, zahraničních věcí, průmyslu a obchodu a náměstkyně ministryně pro místní rozvoj. Premiéra doprovází také velká skupina podnikatelů organizovaná Hospodářskou komorou České republiky.

Ministr Zaorálek se setkal s ukrajinskými dětmi, které se zotavují v ČR

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v Černínském paláci v Praze přivítal druhou skupinu ukrajinských dětí, které jsou v České republice na dvoutýdenním ozdravném pobytu. Ve třicetičlenné skupině jsou nejen potomci českých krajanů, ale také děti z východní části Ukrajiny, která je nejvážněji postižena tamním konfliktem. Děti českému ministru zahraničí namalovaly obrázky a otiskly své ruce na velký papír. I když během zotavovacího pobytu poznávají krásy České republiky, hlavním účelem je podle Zaorálka jejich pobyt v klidném prostředí. "Ty děti jsou ze Slavjanska, jsou z míst jenom desítky kilometrů vzdálených od míst bojů. Jsou to děti, které mají za sebou zážitky, se kterými někdy není snadné se vyrovnat," řekl ministr novinářům.

EK má připomínky k OP Technická pomoc a Praha-pól růstu ČR

Evropská komise (EK) má zásadní připomínky k operačnímu programu Technická pomoc a Operačnímu programu Praha - pól růstu ČR. Ostatní operační programy (OP) lze poslat ke schválení, řekla novinářům ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Schváleny by podle ní mohly být během několika měsíců, první výzvy k předkládaní projektů by měly být vyhlášeny na konci března či během dubna letošního roku.Vůbec nejhůře připravený je právě pražský operační program, jehož novou aktuální podobu navíc Česko zástupcům Evropské komise předložilo až na poslední chvíli, večer před jednáním, které se uskutečnilo minulý týden v Praze.

Sněmovna by neměla vydat Svobodu ke stíhání, uvedl výbor

Sněmovna by neměla podle doporučení mandátového a imunitního výboru vydat bývalého primátora Prahy Bohuslava Svobodu (ODS) k trestnímu stíhání kvůli uzavření smlouvy s advokátem Václavem Láskou o prověrce v dopravním podniku. Vyplývá to z informací ČTK. Sněmovna bude o policejní žádosti rozhodovat na březnové schůzi.

Policejní žádost poslancům o Svobodovo vydání ke stíhání se týká smlouvy, podle níž nynější senátor Láska (za Stranu zelených) zpracovával pro město právní analýzu problematických smluv dopravního podniku. Někdejší primátor ji podepsal bez projednání v městské radě, plnění bylo kolem milionu korun. Policie Svobodu podezírá z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku. "Toto je naprosto nesmyslná věc, mylná interpretace, není žádné poškození ani náznakem, je to věc jenom proti mně," řekl Svoboda, kterého už policie stíhá v kauze pražské karty opencard. Smlouva byla uzavřena podle bývalého primátora podle všech pravidel. Svoboda zopakoval, že na rozdíl od případu opencard nebude Sněmovnu žádat o to, aby ho vydala. "Je na poslancích, jak rozhodnou," uvedl.

Celostátní konference Úsvitu podpořila vytvoření nové strany

Celostátní konference hnutí Úsvit se rozhodla pro vytvoření nové strany a odmítla představu předsedy Tomia Okamury o dalším směřování uskupení. Novinářům to po asi dvouhodinovém jednání řekli zástupci obou stran. Hlasování skončilo poměrem pět ku čtyřem. Poslance, kteří se postavili proti němu, vyzval Okamura k odchodu ze Sněmovny i ze strany. Ti to odmítli. Chtějí prověřit hospodaření hnutí. Poslanecký klub, který zasedal odpoledne, vzal rozhodnutí konference na vědomí.

Protikorupční policie navrhla obžalovat sedm lidí v kauze Homolky

Protikorupční policie navrhla obžalovat sedm lidí v kauze digitalizace archivu chorobopisů a nákupu gama nože v pražské Nemocnici Na Homolce. Policejní útvar to uvedl na svém webu. Podle dřívějších informací čelí obvinění exředitel nemocnice Vladimír Dbalý a jeho někdejší náměstek Michal Toběrný. V souvislosti se zakázkou na nákup gama nože údajně přijali úplatek 5,7 milionu korun, zmanipulováním tendru k chorobopisům prý způsobili škodu nejméně 57 milionů.

Za devět měsíců Kobra našla škody na daních za dvě miliardy

Skupina policistů, celníků a specialistů finanční správy pro boj proti velkým daňovým únikům za devět měsíců existence odhalila kauzy, ve kterých údajně vznikly škody za zhruba dvě miliardy korun. Takzvaná Kobra našla fiktivní obchody s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi ale také třeba s toaletním papírem a cigaretami. Nepoctivého obchodu s tabákem se týká i v úterý zveřejněný případ z Královéhradecka. Policisté podezírají jednašedesátiletého Poláka ze zkrácení daně při dovozu tabákových listů ze zahraničí. Na spotřební dani a dani se zisku vznikla škoda 84 milionů korun.

Zlínský kraj přijal 12 žádostí o náhradu škod kvůli Vrběticím

Již 12 žádostí o náhradu škod v souvislosti s výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku přijal zlínský krajský úřad. Osm z nich podaly fyzické osoby, čtyři žádosti právnické osoby, řekla ČTK mluvčí hejtmanství Renata Škrobálková. Obsah žádostí kraj sdělovat nebude. Lidé mohou žádat o náhradu materiálních škod, obyvatelům například výbuchy rozbily okna. Starostové obcí v okolí Vrbětic požadovali také pro obyvatele náhradu za psychickou újmu, také kvůli evakuacím, ta však nemá oporu v zákoně. Podnikatelé mohou uplatnit jen nároky na náhradu věcné škody způsobené zásahem bezpečnostních složek a evakuací, formulář musí odevzdat do šesti měsíců od události. Krajský úřad žádosti posoudí, případně vyzve k doplnění, poté je přepošle na ministerstvo financí. To rozhodne o náhradě škod a přepošle formulář zpět na kraj, kde náhradu škod schválí zastupitelstvo. Škody způsobené samotnými výbuchy by měl hradit viník, který ale ještě není znám.

Soutěž Česká inovace 2014 má pět vítězů

Mezi nejlepší české inovace loňského roku patří projekt získání pitné vody z prasečí kejdy či svítidla bez vodičů. Pět vítězů soutěže Česká inovace 2014 bylo vyhlášeno v Národní technické knihovně v Praze. Absolutního vítěze soutěže zvolí účastníci Festivalu Česká inovace 2015 v pátek 27. března.

Na horách podle ČOI přibylo nedostatků ve službách

Poskytovatelé služeb v horských střediscích ve více než třetině případů, které koncem minulého roku prověřila Česká obchodní inspekce (ČOI), své zákazníky šidili. Poměr nedostatků byl vyšší než v minulých dvou letech. Inspektoři navštívili restaurace, stánky s občerstvením, ubytovací zařízení a půjčovny a servisy sportovního vybavení. "V průběhu 53 kontrol zjistili nedostatky ve více než třetině z nich, a to nejčastěji porušení zásad poctivosti prodeje," informoval ČTK mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Smetanovské dny v Plzni zahájí Staatskapelle Weimar s houslistkou

Velký koncert v podání Staatskapelle Weimar s kanadskou houslistkou Catherine Manoukianovou a dirigentem Stefanem Solyomem, zahájí 35. ročník festivalu Smetanovské dny. Nejvýznamnější událost klasické hudby v Plzni se uskuteční 2. až 29. března. Kromě symfonických a komorních koncertů nabídne divadlo, populární hudbu, výstavy, vědecké sympozium. Nevšedním bude například koncert složený z 25 zhudebněných básní, kdy hudbu tvořili současní skladatelé z Belgie i Čech.

V Č.Budějovicích budou vystaveny přemyslovské pohřební insignie

Výstavu originálů pohřebních insignií Přemysla Otakara II., odhalení jeho sochy, otevření expozice v muzeu a další desítky akcí chystají pořadatelé k 750. výročí založení Českých Budějovic. Začnou 10. března multimediální show, která má symbolicky rozbušit srdce města. Novinářům to řekl primátor Jiří Svoboda. V radniční výstavní síni budou vystaveny klenoty nevyčíslitelné hodnoty. Půjde o pohřební insignie Přemysla Otakara II., kterými jsou královská koruna, žezlo a jablko. Jde patrně o nejstarší dochovanou původní gotickou zlatnickou práci v českých zemích, které nechal vyrobit Václav II. "Jedná se o zápůjčku originálů ze Správy Pražského hradu. Vystaveny budou do 24. března a poslední týden v březnu by ji mohla obohatit kopie císařské koruny z Karlštejna," informovala Dana Matějková z kanceláře primátora.

Počasí ve středu

Oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.