Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Premiér Sobotka odlétá do Jižní Koreje získávat investice

Premiér Bohuslav Sobotka odletí dnes večer SEČ do Jižní Koreje na jednu ze svých nejvýznamnějších letošních zahraničních cest. Korejská republika se loni zařadila mezi největší investory v ČR a právě hospodářská spolupráce, získávání investic a vytvoření nových pracovních míst má podle úřadu české vlády patřit k hlavním cílům návštěvy. Na programu má premiér mimo jiné prohlídku automobilky Hyundai, závodu na výrobu pneumatik Nexen Tire a továrny strojírenské skupiny Doosan, která koupila plzeňskou Škodu Power. Sejde se také s prezidentkou Korejské republiky Pak Kun-hje i s předsedou jihokorejského parlamentu.

Sobotkova cesta, která je plánována do pátku 27. února, bude první návštěvou českého premiéra v Korejské republice po čtrnácti letech. Naposledy navštívil Jižní Koreu ve funkci předsedy vlády Miloš Zeman v roce 2001. Po zahájení podnikatelského fóra a investičního semináře v Soulu se česká vládní delegace přesune do přísně střeženého Korejského demilitarizovaného pásma, které tvoří hranici Jižní Koreje s nepřátelskou komunistickou KLDR. Sobotka také v Českém centru otevře výstavu figurální kresby.

Vláda schválila finanční ústavu omezující zadlužení Česka

Vláda schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové zodpovědnosti, takzvanou finanční ústavu. ČTK to řekl mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Zákon například počítá se zřízením národní rozpočtové rady a s dluhovou brzdou ve výši 55 procent hrubého domácího produktu. Finanční ústava má zavést hlavně omezení pro zadlužování státu, které vyžaduje i EU. Zákon ovšem omezuje i výši zadlužení obcí a krajů. Opoziční TOP 09 trvá v souvislosti s finanční ústavou na tom, aby se vláda zavázala ke snižování strukturálního schodku. KSČM vadí, že s parlamentní opozicí o předloze nikdo nediskutoval. Občanští demokraté označili předlohu za značně oslabenou proti původnímu šest let starému záměru. Protože jde o návrh ústavního zákona, vláda bude v Parlamentu potřebovat k jeho schválení i hlasy opozice.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení bude muset vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Zároveň by se měla snížit platová základna pro výpočet platů ústavních činitelů o pětinu a nebudou přiděleny peníze na odměny za práci v sektoru veřejných institucí. Vláda bude moci rovněž rozhodnout o nižším zvýšení vyplácených důchodů, než stanoví zákon. K těmto krokům nebude muset kabinet přistoupit například v případě nouzového nebo válečného stavu, kvůli odstraňování následků živelních pohrom nebo při významném zhoršení ekonomického vývoje. Návrh počítá u tohoto pravidla s poklesem ekonomiky o tři procenta.

Kabinet schválil od příštího roku zvýšení daňových příjmů krajů

Daňové příjmy krajů by měly být od příštího roku vyšší. Počítá s tím novela zákona o rozpočtovém určení daní, kterou schválila vláda. Informoval o tom tiskový mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Novela zvyšuje podíl krajů na výnosech daně z přidané hodnoty (DPH). Krajům by se tak měly v roce 2016 daňové příjmy zvýšit zhruba o 3,5 miliardy korun. V současnosti získávají kraje u DPH 7,86 procenta z celkového výnosu a obce 20,83 procenta. Nově by kraje měly mít z DPH 8,92 procenta, u obcí zůstane podíl stejný. Příjmy krajů z daní se tak vrátí do stavu před rokem 2011, kdy byl podíl krajů na výnosech z daní snížen. Na vrácení k původnímu stavu se vláda s kraji dohodla loni v červnu.

Vláda schválila nižší kauce pro menší distributory pohonných hmot

Pro menší distributory pohonných hmot by se měla snížit kauce z 20 na 10 milionů korun. Rovněž by měla být zavedena plošně spotřební daň na surový tabák. Navrhuje to ministerstvo financí v novele zákona o spotřebních daních, kterou schválila vláda. Informovalo o tom tiskové oddělení kabinetu. Účinnost novely MF navrhuje od července 2015. Zavedení kaucí bylo jedním z opatření proti daňovým únikům. Ústavní soud (ÚS) však loni v květnu ustanovení s platností od července letošního roku zrušil. Zákonodárci proto řeší, jak problematiku upravit jinak. Podle ÚS má být kauce, která je sama o sobě racionální, odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová navíc již dříve upozornila, že se kauce týká distributorů, nikoliv čerpacích stanic, jak bylo někdy chybně uváděno. Samotná čerpací stanice totiž podle ní není distributor. Ujednocení toho, kdo je považován za distributora, požadují i nezávislí petrolejáři.

Vláda schválila návrh k další daňové podpoře biopaliv

Vláda schválila novelou zákona o spotřebních daních, která umožňuje pokračování daňového zvýhodnění vysokoprocentních a čistých biopaliv. Cílem programu je postupně snížit emise z pohonných hmot a zajistit podíl energie v dopravě z obnovitelných zdrojů. V současné době jsou daňová zvýhodnění poskytována na základě programu, jehož účinnost končí letos 30. června. Obecně by podle ministerstva neměl být předložený návrh zákona schválen dříve, než bude zřejmé, že Víceletý program podpory dalšího uplatnění biopaliv v dopravě byl úspěšně notifikován EU, tedy než budou jasné konečné parametry daňového zvýhodnění biopaliv.

Vláda schválila strategii romské integrace do roku 2020

Vláda schválila strategii romské integrace do roku 2020. Materiál obsahuje opatření ve vzdělávání, bydlení, zaměstnávání či v bezpečnosti, která mají pomoci zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj a zhoršování situace Romů a srovnat jejich podmínky s ostatními obyvateli. Novinářům schválení strategie oznámil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). V republice přibývá ghett, v nichž žijí převážně Romové. V těchto chudinských lokalitách bydlí třetina romské populace, tedy kolem 80.000 lidí. Zatímco v roce 2007 bylo těchto míst kolem 300, podle expertů by jich nyní mohlo být o stovku víc. Na integrační opatření chce Česko využít peníze z EU. V příštích letech by mohlo získat miliardy korun, a to ze tří programů.

Vláda schválila analýzu čerpání EU fondů v letošním roce

Vláda schválila analýzu čerpání peněz z evropských fondů v letech 2007 až 2013. Z analýzy vyplývá, že Česko by letos nemuselo vyčerpat až 85 miliard korun. To je ovšem podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové krizová varianta, průměrné odhady se pohybují kolem 23 miliard korun. Šlechtová to uvedla na tiskové konferenci po jednání vlády. Česko má s čerpáním peněz z evropských fondů problémy dlouhodobě. V roce 2013 nedočerpalo 12 miliard korun a loni dalších devět miliard.

Průzkum pro vládu: Čechů chválících členství v EU výrazně přibylo

Členství v Evropské unii považuje v současnosti za prospěšné 51 procent Čechů. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ipsos pro úřad vlády, jehož výsledky představil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Při posledním podobném průzkumu pro vládu v roce 2012 členství v EU podle něj pozitivně hodnotilo jen 30 procent Čechů. Podle nynějšího průzkumu je více než třetina Čechů pro federalizaci EU, podobné množství by si jich naopak přálo rozpad unie.

Z průzkumu, do kterého se v lednu zapojilo 1005 lidí ve věku 15 až 65 let, se Češi nejvíce bojí terorismu (32 procent) a přistěhovalectví (17 procent). Téměř 80 procent by jich uvítalo, kdyby se Česko více podílelo na ochraně evropských hranic. Nadpoloviční většina respondentů podporuje vznik společné evropské armády.

Stavební firmy chtějí letos nabírat nové lidi, zaměstnají tisíce

Stavební firmy poprvé od krize plánují, že budou v letošním roce nabírat nové zaměstnance. Práci by tak mohlo najít několik tisíc lidí, vyplývá z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2015 zpracované společnostmi CEEC Research a SGCP, divize Weber. Každá třetí firma (35 procent) má už nyní nasmlouváno více práce než loni. Firmy mají podle analýzy nasmlouvanou práci průměrně na půl roku (5,9 měsíce), velké stavební společnosti dokonce na více než deset měsíců. Zaměstnat nové lidi chce například firma Skanska, která loni získala největší objem veřejných stavebních zakázek. Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná ekonomická krize.

Důvěra v českou ekonomiku klesla v únoru o 1,1 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v únoru meziměsíčně klesla o 1,1 bodu na 10,4 bodu. V lednu byl pokles 0,1 bodu, předtím důvěra pětkrát za sebou rostla. Za únorovým poklesem stojí snížení důvěry spotřebitelů i podnikatelů. Informoval o tom Český statistický úřad. Proti lednu se mírně zvýšily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace v příštích dvanácti měsících. "Obavy z jejich vlastní finanční situace se téměř nezměnily, stejně tak obavy ze zvýšení nezaměstnanosti," uvedl ČSÚ. Průmyslové podniky očekávají v příštích třech měsících neměnnost tempa výrobní činnosti a mírný pokles zaměstnanosti.

Ceny průmyslu meziročně klesly o 3,5 pct., zemědělství o 9,2 pct.

Ceny průmyslových výrobců v Česku se v lednu meziročně snížily o 3,5 procenta, zejména v důsledku opětovného významného poklesu cen ropných produktů a chemických látek. Ceny zemědělských výrobců byly meziročně nižší o 9,2 procenta, o polovinu klesly například ceny brambor, téměř o pětinu ceny čerstvé zeleniny. Oznámil to Český statistický úřad. Proti prosinci ceny v průmyslu klesly o procento, ceny v zemědělství o procento stouply kvůli růstu cen ovoce, olejnin a obilovin.

Schodek obchodu s oděvy vzrostl loni na rekordních 15,5 mld. Kč

Deficit zahraničního obchodu České republiky s oděvy byl loni nejvyšší v historii. Meziročně se prohloubil o 3,2 miliardy korun na 15,5 miliardy Kč. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnil Český statistický úřad. Hlavními důvody růstu schodku jsou nedostatečně pestrá nabídka zboží od domácích výrobců a nižší ceny dovážených výrobků. Nejvíce oděvů se do Česka vozí z Číny. Český zahraniční obchod s oděvními výrobky vykazuje záporné saldo od roku 2004. Levná zahraniční konkurence zlikvidovala mnoho větších společností, pro které byl velký a stabilní odbyt na domácích trhu podstatný. Naopak menším úzce specializovaným firmám se daří přežívat nápor konkurence lépe.

Produkce tuzemského oděvního průmyslu se snižuje bez přestání devět let. Od roku 2000 se propadla více než o dvě třetiny. S poklesem výroby souvisí snižující se zaměstnanost v oboru. Zatímco v roce 2000 v něm pracovalo v průměru více než 53.000 lidí, ve třetím čtvrtletí loňského roku to bylo 16.000 osob.

Nejpalčivějším osobním problémem je pro Čechy zdražování

Nejpalčivějším osobním problémem jsou pro Čechy rostoucí ceny a inflace. Jako jeden ze dvou hlavních problémů je uvedlo 42 procent Čechů, plyne z průzkumu Eurobarometru z konce minulého roku. Na druhém místě průzkumu, který zadává Evropská komise, byla finanční situace domácností, jako problematickou ji uvedla pětina české veřejnosti. Uvedlo to české zastoupení Evropské komise. Jako velmi závažný vnímají Češi i problém přistěhovalectví. K imigraci mají Češi velmi negativní postoj, ať jde o imigraci z členských států EU nebo ze států mimo EU.

Hlavním problémem České republiky byla podle respondentů nicméně nezaměstnanost. Jako jeden ze dvou hlavních problémů ji jmenovalo 40 procent dotazovaných. Následují státní dluh s 27 procenty, rostoucí ceny s 24 procenty a kriminalita s 20 procenty. Hlavním problémem Evropské unie jsou podle Čechů ekonomická situace, přistěhovalectví a terorismus.

Počet platebních karet loni stoupl o osm procent na 11,03 milionu

Počet vydaných platebních karet v Česku na konci roku 2014 vzrostl meziročně o téměř osm procent na 11,028 milionu. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty (SBK). Klienti bank vlastnili ke konci prosince 8,73 milionu debetních karet, přes dva miliony kreditních karet a 277.000 takzvaných charge karet. Na domácím trhu je 110.306 platebních terminálů, které akceptují platební karty, z toho 72.132 terminálů pro příjem bezkontaktních karet a NFC," uvedlo sdružení. Během roku 2014 byla uskutečněna téměř každá druhá transakce bezkontaktní platební kartou či nosičem s využitím NFC technologie. Česko se řadí v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím.

Prodej elektromobilů loni v EU rostl o polovinu, v ČR o čtvrtinu

Prodej elektromobilů a hybridních vozů v Evropě loni stoupl o polovinu na 97.791 aut. Česko zaznamenalo růst o 23 procent na 588 prodaných vozidel. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu na základě údajů evropského sdružení výrobců ACEA. Podíl elektromobilů na celkových prodejích má nejvyšší Norsko s 13,7 procenta. Česko je s 0,3 procenta pod průměrem EU, který je 0,76 procenta. Nejvyšší počet zaregistrovaných elektromobilů na milion obyvatel je v Norsku, následují Nizozemsko, Švédsko, Rakousko a Švýcarsko. V ČR bylo zaregistrováno 55 elektromobilů na milion obyvatel, průměr za země EU a EFTA je 194 aut.

Vláda se nedohodla na navýšení rozpočtu policie kvůli Vrběticím

Vláda se nedohodla na navýšení rozpočtu policie o asi 44 milionů v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. O peníze žádal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se ale podle informací ČTK postavil proti navýšení rozpočtu. Kabinet se k tomuto bodu vrátí na některém z příštích zasedáních. Peníze mají podle představ Chovance jít především na platy policistů, kteří se podílejí na likvidaci a převozu munice. Podle předkládací zprávy by mělo jít o zhruba 34 milionů korun. Zbytek mimořádných výdajů se týká nákupu potravin, pohonných hmot či ochranných pomůcek.

Vláda schválila úlevy pro autobusové dopravce

Vláda schválila úlevy pro autobusové dopravce. Ti podle nového nařízení vlády nemusí při dlouhodobých smlouvách s kraji a dalšími objednateli veřejné dopravy povinně dodržovat průměrnou hranici stáří vozidlového parku na devíti letech. Týkat se to má ale pouze desetiletých smluv, u nichž si objednávající vymínil, že budou provozovány novými autobusy. Smlouvy na desetileté období, což je maximum stanovené nařízením vlády, nejsou ve veřejné autobusové dopravě výjimkou. Pokud dopravce musí od začátku tohoto období zajistit kompletně nové autobusy, nesplňují už tyto stroje v posledním roce podmínku průměrného devítiletého stáří vozidel a dopravce tak má povinnost koupit na toto roční období nová vozidla. V ostatních případech má hranice devíti let zůstat.

Finep dokončil první část výstavby bytů v Mongolsku

Česká developerská společnost Finep dokončila první etapu projektu výstavby bytových domů v Mongolsku. Ve městě Erdenet na severu země firma předala do užívání 126 bytů ve dvou domech z celkového plánovaného počtu přes 2000 bytových jednotek. Euro Eko Tugul se má rozkládat na 44 hektarech. Celková výše investice by měla dosáhnout asi dvou miliard korun. Erdenet je třetím největším městem Mongolska, žije tam zhruba 85.000 lidí. Projekt je součástí celostátního programu, jehož cílem je vyřešit naléhavý nedostatek moderního bydlení v Mongolsku.

Dlouholetá kauza takzvané justiční mafie skončila smírem

Dlouholetá kauza takzvané justiční mafie skončila smírem. Na dotaz ČTK to uvedla poslankyně a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD). Pražský vrchní soud schválil dohodu, podle níž musí někdejší představitelé justice vrátit Benešové zhruba 370.000 korun, které jim zaplatila na základě předchozího rozsudku. Poslankyně pak nevezme zpět svou dřívější soudně nařízenou omluvu za výroky o "justiční mafii". "Prostě jsme to ukončili. Vrchní soud by to pořád jenom protahoval, nikam by to nevedlo. Ať si tu omluvu nechají. Obrázek si o tom stejně každý udělá sám," řekla Benešová.

Případ takzvané justiční mafie začal už v roce 2007, kdy Benešová pronesla na adresu své nástupkyně ve funkci Renaty Vesecké, exministra spravedlnosti Pavla Němce či náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka výroky, kterými je spojila s ovlivňováním některých případů - například kauzy někdejšího vicepremiéra a současného senátora Jiřího Čunka. Sedm lidí, které zmínila, na Benešovou následně podalo žalobu na ochranu osobnosti.

ÚS: Ministerstvo zdravotnictví může dále nařizovat očkování dětí

Ministerstvo zdravotnictví může dále nařizovat očkování dětí. Za vyhýbání se této povinnosti hrozí nadále jejich zákonným zástupcům pokuta až 10.000 korun. Rozhodl tak Ústavní soud. O zrušení povinnosti jej žádali rodiče, kteří po vleklém sporu museli zaplatit každý po 4000 korunách, protože nezajistili očkování svého potomka takzvanou hexavakcínou. Povinné očkování umožňuje část zákona o ochraně veřejného zdraví, podle níž smí ministerstvo vyhláškou stanovit povinné vakcíny. Návrh rodičů dále zpochybňoval ustanovení zákona o přestupcích, které umožňuje dát za nedodržení povinnosti pokutu až 10.000 Kč.

Nyní jsou v Česku povinné jen dětské vakcíny. Mnozí rodiče ale potomky očkovat nechtějí. Nález je významný, protože se k věci vyjádřilo plénum soudu, nikoliv jen některý z jeho tříčlenných senátů. Názory na prospěšnost očkování se liší, někteří lidé považují vakcíny za nebezpečné. Pro děti v Česku je nyní povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi. Ústavní soudci připravují na začátek března ještě jeden nález související s vakcínami. Konkrétně jde o očkování jakožto podmínku pro přijetí do mateřské školy.

Soud potvrdil podmínku členovi StB za zbití mladíka v roce 1989

Pražský městský soud potvrdil tříletou podmínku pro bývalého příslušníka komunistické Státní bezpečnosti (StB) Petra Berana, který podle obžaloby zbil sedmnáctiletého Davida Kabzana při výslechu v roce 1989. Rozsudek je tak pravomocný. Případ spadá do období ledna 1989, kdy se v centru Prahy uskutečnila série demonstrací proti komunistickému režimu známá jako Palachův týden. Příslušníci StB údajně chtěli od mladíka nátlakem vynutit svědectví potřebné k připravovanému procesu s Václavem Havlem kvůli svolávání lidí na nepovolenou demonstraci. Beran tvrdil, že kauza je výsledkem msty ze strany odpůrců. Napadený mladík u výslechu na StB vypověděl, že se demonstrace neúčastnil. Nakonec ale po nátlaku podepsal protokol, který tvrdil něco jiného. Jeho svědectví nakonec bylo pro StB zbytečné, protože u soudu s Havlem uvedl, že byla jeho výpověď vynucena násilím, a nešla tak použít jako důkaz.

Muž podezřelý z házení polen na auta na D1 je ve vazbě

Dvaatřicetiletý muž podezřelý z házení polen z mostů na dálnici D1 u Hranic na Přerovsku a na Novojičínsku je už umístěn do vazby. Rozhodl o tom přerovský soud. Muž po zadržení pobýval na psychiatrii. Podle kriminalistů házel na konci ledna na dálnici polena o váze až 20 kilogramů. Pachatel na auta útočil ze čtyř míst v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Poškozeno bylo 28 aut, jeden člověk byl zraněn.

Výchovný ústav v Králíkách byl zrušen, objekt stát nabídne zdarma

Ministerstvo školství zrušilo na konci loňského roku Výchovný ústav v Králíkách na Orlickoústecku. Důvodem byly výsledky kontrol ministerstva školství a České školní inspekce. Ty začaly poté, co dva mladíci vloni v březnu brutálně napadli vychovatele a vychovatelku. Objekt ústavu bude nabídnut k bezúplatnému převodu, sdělilo ČTK ministerstvo. Mladíci v březnu na vychovatele útočili, protože chtěli utéct. Čtrnáctiletý chlapec vběhl v noci do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. Vychovatelka se běžela podívat, co se děje. Chlapec ji povalil a kopal do ní. Jeho o rok starší kamarád se k útoku na ženu přidal. Napadení skončili v domácím léčení.

Ministerstvo školství kvůli negativním výsledkům kontrol odvolalo ředitelku ústavu Drahoslavu Horsákovou. Podle zjištění kontrolorů neměla reálnou představu o tom, kam ústav vést a jak řídit tým. Navíc se ministerstvo, inspekce i ochránkyně lidských práv Anna Šabatová shodly na tom, že se v zařízení s dětmi špatně zacházelo. Dalšími důvody postupného útlumu zařízení byly dlouhodobě nenaplněné kapacity a vysoké náklady na provoz.

Návrh: Ve všech krajích utajený "azylák" i terapie pro násilníky

Ve všech krajích ČR by mohly podle návrhu plánu prevence domácího násilí už za pár let fungovat azylové domy s utajenou adresou pro oběti útoků za dveřmi domovů. V každém regionu by měla být také zařízení s pomocí pro děti, které se staly svědkem či terčem výpadů. Pokud by se chtěly s násilnickým rodičem vídat, mohlo by to být pod dohledem sociálních pracovníků. Agresoři a agresorky by měli ve všech krajích mít také možnost terapie. Návrh akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí do roku 2020 dostala vláda. "Násilné osoby se v ČR dosud příliš neřešily. V zahraničí se s nimi víc pracuje, aby si uvědomovaly, že to, co dělají, není úplně v pořádku," řekla Lucia Zachariášová z oddělení rovnosti žen a mužů úřadu vlády.

Pacientů s nachlazením a chřipkou ubývá, někde až o třetinu

Pacientů s nachlazením nebo chřipkou v České republice ubývá. Minulý týden se ve srovnání s tím předchozím nemocnost snížila o 12 procent na 1638 případů na 100.000 obyvatel. Stále se však jedná o celoplošnou epidemii chřipky, uvedla na webu národní referenční laboratoř pro chřipku. Nemocnost podle ní klesá ve všech krajích, někde až o třetinu. Na ústupu epidemie mají podíl i jarní prázdniny, které se v týdenních cyklech střídají po celé republice. Během jednoho až dvou týdnů by tak v některých regionech mohl nastat druhý vrchol epidemie, ale nemocnost už by měla být nižší.

HN: Webová videopůjčovna a televize Netflix bude i v Česku

Americká webová videopůjčovna a televize Netflix nabídne nejpozději v příštím roce své služby i v Česku. Píší to Hospodářské noviny (HN) na základě vyjádření šéfa komunikace firmy Cliffa Edwardse. Netflix působí již ve více než 50 zemích světa, například loni na podzim zahájil provoz v sousedním Německu. Kladný ohlas si získal i seriály z vlastní produkce. Zákazníkům Netflix nabízí soubor filmů, seriálů či pořadů za měsíční poplatek, v přepočtu kolem 200 korun.

Začal festival proti totalitě o rodině v době nesvobody

Rodině v době nesvobody je věnován letošní ročník festivalu proti totalitě Mene Tekel, který začal v Praze. Nabídne kromě výstav, besed či rockových koncertů také rekonstrukci procesu s manželi, kteří v roce 1949 pomohli emigrovat národněsocialistickému poslanci, jemuž hrozil trest smrti. Součástí festivalu bude také premiérové promítání několika dokumentárních filmů. Pojednávají o podmínkách v sovětských a čínských pracovních táborech, ale také o pátrání po motivech člověka, které ho vedly ke spolupráci s komunistickou tajnou policií v bývalém Československu. Během festivalu se budou konat také besedy s pamětníky a jejich potomky, které umožní lépe pochopit perzekuci, pronásledování a diskriminaci, jimž byli vystaveni rodinní příslušníci čtvrt milionu vězňů komunistického režimu.

Ruská televize natáčí o turistických cílech ve Zlínském kraji

Štáb televize ATN z Jekatěrinburgu přijel natočit poznávací pořady, které mají prezentovat turisticky atraktivní místa pro klienty z Ruska ve Zlínském kraji. Cílem je ukázat jim, že v Česku je kromě Prahy a Karlových Varů spousta dalších zajímavých míst, řekl ČTK Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Televize ATN natáčí poznávací pořady pro celostátní kanály Rossija 2 a Rossija24, denní sledovanost každého z nich je zhruba pět milionů diváků. "Pro štáb jsme připravili podmínky pro natáčení v Kroměříži, ve městě, které mimo jiné navštívil ruský car Alexandr III. Kromě zámku se bude natáčet v historických vinných sklepích, v pivovaru i expozici Karla Kryla. Ve Zlíně je pro Rusy zajímavé téma batismus, ale také se pochlubíme univerzitou a jedinečnou zoologickou zahradou. Po prohlídce likérky ve Vizovicích se hosté přesunou do Luhačovic," uvedla ředitelka centrály Dana Daňová.

Plzeň připravuje letošní velkolepé oslavy konce války

Velkolepé oslavy 70. výročí osvobození města americkou armádou chytá na letošní první květnové dny Plzeň. Slavnosti svobody, jedna z největších oslav konce druhé světové války v Česku, se letos uskuteční od 30. dubna do 6. května. Plzeň byla jedním z posledním míst, které v Evropě osvobodily americké jednotky. Městskými slavnostmi také symbolicky vyvrcholí rok evropských oslav osvobození, který začal loni 6. června v Normandii při oslavách vylodění spojenců. Na Slavnosti svobody se chystá i množství příznivců vojenské historie z celé Evropy, řekla ČTK Jana Komišová, která se na magistrátu na podílí na přípravě oslav.

Výstava ve Valašském Meziříčí ukazuje židovskou historii a zvyky

Muzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí otevřelo výstavu nazvanou Chaverut - Přátelství, která je věnovaná židovské tematice. První část návštěvníky seznámí s historií Židů v Čechách a na Moravě, druhá je věnována židovským tradicím a zvykům, řekla ČTK kurátorka Kamila Rýparová. Lidé se budou moci seznámit s chronologicky řazenými informacemi o jednotlivých historických obdobích od středověku až po holocaust. "Výstava nabízí i hlubší pohled na samosprávu židovských obcí, povolání a hospodářskou činnost, židovská sídliště, tradiční kulturu a školství, antisemitismus a diskriminaci Židů v českých zemích," uvedla Rýparová.

V 71 letech zemřel karikaturista Josef Kobra Kučera

Ve věku 71 let zemřel v neděli po nemoci humorista, novinář a karikaturista Josef Kobra Kučera. ČTK to řekl předseda České unie karikaturistů Radovan Rakus. Kučera patřil k zakladatelům unie a také tradice Salonů kresleného humoru. Se svým kresleným humorem vešel ve známost v roce 1966 na stránkách Mladého světa. Po srpnových událostech roku 1968 jako odpůrce totality publikovat nemohl, pracoval v různých profesích, ale humoristou a zakladatelem různých výtvarných, odborných, společenských i recesistických sdružení zůstal po celý život. Kučera má na kontě desítky samostatných i společných výstav, je autorem mimo jiné mezinárodního bienále kresleného humoru v Písku, podepsán je pod ilustracemi v řadě knih, byl autorem mnoha plakátů, koláží a log.

Po Japonsku se Muchova epopej možná přesune do Číny a Koreje

Legendární cyklus obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej se za dva roky po výstavě v Japonsku zřejmě na čas přesune do Číny a Jižní Koreje. Praha o tom nyní se oběma zeměmi vyjednává. Záležet bude i na aktuálních mezinárodních vztazích, zvlášť mezi Japonskem a Čínou, řekl v rozhovoru s ČTK radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Po návratu bude epopej patrně znovu vystavena ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze, kde měla podle původních plánů zůstat jen dočasně. Plátna, která jsou národní kulturní památkou, budou v japonské galerii National Art Centre Tokyo k vidění zhruba tři měsíce na jaře roku 2017.

Soubor Muchových pláten zachycující slovanskou mytologii se v roce 2012 přestěhoval do Prahy z Moravského Krumlova, kde byl desítky let vystaven na tamním zámku. Plátna dle malířova odkazu patří Praze. Přemístění epopeje ale vyvolalo vlnu nevole. Stěhování kritizovalo vedení Moravského Krumlova, Jihomoravského kraje, tisíce lidí i potomek malíře John Mucha. Mucha Praze epopej věnoval pod podmínkou, že pro ni metropole vybuduje samostatnou výstavní síň. To ale Praha nesplnila.

Na trhu se objevila kabelka, která zahřeje ruce a nabije telefon

Na českém a slovenském trhu se loni na podzim objevila dámská kabelka Ladybag, která má v přední kapse ohřívací těleso. Díky němu si majitelka může v zimě ohřívat až dvě a půl hodiny ruce, případně může kapsu odepnout tak, že si ji dá částečně pod sebe a nahřeje si hýždě a bedra. V kabelce lze nabít i mobil či tablet. Myšlenka napadla Slovenku Andreu Pisarčíkovou a na kabelku už má patent, řekla ČTK na veletrzích módy Styl a Kabo. Baterii v kabelce lze nabíjet běžnou nabíječkou z elektrické sítě. "Kapsa s ohřívacím systémem je zároveň odizolovaná od vnitřku kabelky," vysvětlila princip Pisarčíková. Hledala v Česku a na Slovensku výrobce, avšak nikdo s ní nechtěl spolupracovat na vývoji. Odjela proto na výstavu do Číny, kde sehnala výrobce i designéry. O kabelku se začaly zajímat nejen ženy, ale i muži, jejichž partnerky si stěžují, že je jim často zima.

Skiareály byly o víkendu plné, stále nabízejí dobré podmínky

Skiareály v celé České republice byly o víkendu plné. Hory totiž stále nabízejí dobré podmínky pro lyžaře. Na mnoha místech je pořád sněhová pokrývka kolem jednoho metru. Sníh je ovšem často zmrzlý. Například ve skiareálu Špindlerův Mlýn v Krkonoších lyžovalo o víkendu okolo 20.000 sjezdařů a běžkařů. Sjezdovky jsou podle vlekařů pevné, ale nezledovatělé. Na Harrachově leží až 120 centimetrů sněhu, návštěvností v řádu tisíců lidí patřil tento víkend podle vlekařů k těm lepším. V Krušných horách ve Skiareálu Klínovec lyžovalo o víkendu dohromady na 7000 lidí, sněhu je tam až kolem metru. Plno bylo také v Jizerských horách, na Šumavě i v Jeseníkách.

Sport

Tenistka Karolína Plíšková se po dalším vydařeném týdnu na okruhu WTA posunula na 13. místo žebříčku a znovu si tak vylepšila osobní maximum. Díky finálové účasti na turnaji v Dubaji přeskočila dvaadvacetiletá fedcupová reprezentantka patnáctou Lucii Šafářovou a zaujala pozici české dvojky. Jednička Petra Kvitová klesla na čtvrté místo, na třetí příčce ji vystřídala vítězka z Dubaje Simona Halepová z Rumunska. V mužském žebříčku zůstal Tomáš Berdych, který v uplynulém týdnu nikde nehrál, osmý. Lukáši Rosolovi patří po vyřazení v úvodním kole v Marseille 30. místo, Jiří Veselý figuruje na 46. příčce.

Lukáše Rosola, Jiřího Veselého a dva nováčky Adama Pavláska s Janem Mertlem nominoval kapitán českých tenistů Jaroslav Navrátil na 1. kolo Davisova poháru s Austrálií. V týmu chybí podle očekávání osvědčené opory - osmý hráč světa Tomáš Berdych se s předstihem omluvil a Radka Štěpánka nepustí do hry zdravotní problémy. Zápas se bude hrát v Ostravě od 6. do 8. března.

České tenistky budou hrát semifinále Fed Cupu proti Francii v ostravské ČEZ Aréně. Zápas se uskuteční 18. a 19. dubna.

Počasí

V Čechách většinou oblačno a ojediněle přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku oblačno až zataženo, místy občasný déšť, na východě postupně i trvalejší a vydatnější. V polohách nad 800 m srážky sněhové. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C.