Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Kyjev si pochodem důstojnosti připomněl Majdan a pád Janukovyče, přítomen byl i ministr Zaorálek

Pochodem důstojnosti za účasti tisíců lidí v Kyjevě vyvrcholily několikadenní připomínkové akce k prvnímu výročí pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče a s tím souvisejícího masakru na náměstí Nezávislosti (Majdanu) během protivládních protestů. Mezi hosty bylo více než dvacet zahraničních delegací, mimo jiné stálý předseda Evropské rady Donald Tusk a německý prezident Joachim Gauck, Českou republiku zastupoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zaorálek po uvítací ceremonii s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem navštívil výstavu vojenské techniky ukořistěné v Donbasu, která podle ukrajinských úřadů pochází z Ruska. Poté zamířil na pochod v centru Kyjeva. "Lidé, co se tam shromáždili, vyjádřili silnou podporu současnému vedení Ukrajiny, především prezidentovi Porošenkovi. Celé to proběhlo důstojně," řekl Zaorálek ČTK. Dodal, že je rád, že byla zachována důstojnost vzpomínkové akce, protože se očekávalo možné vyhrocení situace, jako se stalo v Charkově.

Vláda se v pondělí vrátí k finanční ústavě omezující zadlužení

Vláda se v pondělí vrátí k projednání návrhu ústavního zákona o rozpočtové zodpovědnosti, tzv. finanční ústavě. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády. Zákon například počítá se zřízením pětičlenné národní rozpočtové rady nebo s dluhovou brzdou ve výši 55 procent hrubého domácího produktu (HDP). Finanční ústava má zavést hlavně omezení pro zadlužování státu, které vyžaduje i EU. Zákon ovšem omezuje i výši zadlužení obcí a krajů.

FAÚ: Zahraniční firmy loni přes ČR vyvedly až stovky milionů Kč

Česká republika loni sloužila jako tranzitní země pro vyvádění desítek až stovek milionů korun zejména z ruských firem do daňových rájů jako Kypr nebo Hongkong. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ředitel finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí Libor Kazda. Upozornil také, že v roce 2014 vzrostl počet podezřelých obchodů, které útvar prověřoval. "Poslední rok jsme to vnímali jako výraznější riziko, v minulých letech to takto nebylo. Začalo se to projevovat více viditelně, těch případů přibylo," řekl Kazda k vyvádění peněz. Česko posloužilo pro převody vysokých objemů peněz do dalších destinací především firmám s ruskými vlastníky. "Tyto osoby žijí v České republice, svůj byznys mají za hranicemi a jenom využívají české banky k tomu, aby ty peníze posílaly dále," popsal Kazda většinu případů. Situací, kdy by zahraniční firmy převáděné peníze vydělaly přímo v ČR, je podle něj méně.

V příštích 5 letech má jít na protipovodňová opatření 5 mld. Kč

V příštích pěti letech půjde na protipovodňová opatření v České republice necelých pět miliard korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Letos by měly být zahájeny stavební akce o objemu asi miliardy korun. "Myslíme si, že v příštích pěti letech bychom měli dotáhnout klíčové stavby, pokud jde o protipovodňovou ochranu měst," řekl Jurečka. Ministerstvo loni spustilo třetí etapu protipovodňového programu, která skončí v roce 2020. Kromě dokončení ochrany měst se má program zaměřit především na projekty s cílem zadržet vodu v krajině. Ministr dnes zmínil například stavbu poldrů nebo drobných nádrží. Čerpat peníze z programu podle něj můžou povodí, Lesy ČR, ale i obce. "Pokud se ukáže ještě potřeba dofinancovat, samozřejmě to budeme v rozpočtu hledat," dodal Jurečka.

V havarijním stavu je i druhý dálniční přivaděč na D1 v Ostravě

I druhý z dálničních přivaděčů na dálnici D1 v Ostravě Přívoze je v havarijním stavu. ČTK řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Posudek k ostravským mostům pro ŘSD zpracovala dopravní fakulta Univerzity Pardubice. O havarijním stavu prvního z mostů informovalo ŘSD před týdnem. Generální ředitel ŘSD Jan Kroupa v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že s opravami mostů by se mělo začít na jaře. Práce začnou zřejmě na začátku dubna a potrvají zhruba do konce května. Přesný harmonogram ale specifikovat nechtěl.

Vozidel s povinným ručením loni přibylo 156.000 na 7,15 milionu

Počet vozů pojištěných v rámci pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel, tzv. povinného ručení, v roce 2014 stoupl o 156.000 na 7,147 milionu aut. ČTK to zjistila na webových stránkách České kanceláře pojistitelů (ČKP). Registrovaných vozidel bylo podle statistiky Centrálního registru vozidel přes 7,82 milionu.

Duka v Číhošti: Domnívám se, že Josef Toufar bude blahoslaveným

V Číhošti si při mši vedené kardinálem Dominikem Dukou kolem 500 lidí připomnělo 65. výročí smrti tamního faráře Josefa Toufara. Zemřel 25. února 1950 po krutém mučení vyšetřovateli komunistické Státní bezpečnosti, kteří ho chtěli přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Církev připravuje proces Toufarova blahořečení, který zřejmě potrvá několik let. Do Číhoště, vesnice se zhruba 300 obyvateli, se v neděli sjelo kolem 220 aut. Další lidé přijeli autobusem. Nechyběli pamětníci a Toufarovi příbuzní. "Můj táta chtěl v tom 68. roce pátera Toufara rehabilitovat, a taky na to doplatil. On dělal ředitele školy, tak ho okamžitě sesadili," zavzpomínal Luděk Toufar. Jeho dědeček byl bratrem Josefa Toufara.

Sociální drama Cesta ven získalo sedm Českých lvů

Nejvíce Českých lvů včetně těch v prestižních kategoriích za nejlepší film, režii a scénář převzali v sobotu v pražském Rudolfinu tvůrci sociálního dramatu Petra Václava Cesta ven. Celkem si odnesli sedm těchto cen, jednu z nich i představitelka hlavní role, neherečka Klaudie Dudová. Za svůj výkon v hlavní roli snímku Díra u Hanušovic svého už šestého lva získal Ivan Trojan. Slavnostní večer tak skončil překvapením, očekávalo se, že preferovaným snímkem s 15 nominacemi bude Fair Play Andrey Sedláčkové. Ten nakonec oceněn nebyl. Cesta ven byla nominovaná desetkrát. Nejlepším dokumentem je snímek Olga režiséra Miroslava Janka věnovaný Olze Havlové. Cenu za mimořádný přínos české kinematografii udělila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) filmařce a pedagožce Drahomíře Vihanové.

Festival proti totalitě je letos věnován rodině v době nesvobody

Rodina v době nesvobody je hlavním tématem letošního, v pořadí devátého ročníku festivalu proti totalitě a pro paměť národa Mene Tekel. Týdenní festival začíná v pondělí v Praze a kromě sedmidílného výstavního projektu, konference a série rockových koncertů nabídne mimo jiné rekonstrukci procesu s manželi Hlachovými. Ti byli odsouzeni komunistickým režimem k mnohaletému vězení za to, že v roce 1949 pomohli emigrovat k smrti odsouzenému národněsocialistickému poslanci Františku Uhlířovi. Součástí festivalu bude také premiérové promítání dokumentárních filmů. Prvním z nich bude v úterý snímek Gulag 113, který mapuje příběh jednoho 50.000 Estonců, jež byli v roce 1941 deportováni do sibiřského gulagu. V rámci festivalu bude ve čtvrtek v Národním divadle ministr kultury Daniel Herman slavnostně předávat ocenění Rytíř či Dáma české kultury. Je určeno tvůrcům, kterým totalitní moc zabránila pokračovat v jejich činnosti pro jejich názory a postoje. Tradičním zakončením festivalu bude 1. března bohoslužba ve svatovítské katedrále za popravené, umučené a zemřelé politické vězně.

Obraz Filly za 7 mil. se neprodal,Kars vynesl v aukci osminásobek

Obraz Emila Filly Zátiší s lososem s vyvolávací cenou 6,8 milionu korun se v dnešní aukci v Topičově salonu v Praze neprodal. Zato méně známý autor Georges Kars vynesl více než osminásobek vyvolávací ceny, a to 3,15 milionu. ČTK to řekl jednatel aukční společnosti 1. Art Consulting Brno - Praha Jiří Rybář. V nabídce byla také díla Alfonse Muchy či Augusta Renoira.

Výstava ve Valašském Meziříčí ukazuje židovskou historii a zvyky

Muzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí otevřelo výstavu nazvanou Chaverut - Přátelství, která je věnovaná židovské tematice. První část návštěvníky seznámí s historií Židů v Čechách a na Moravě, druhá je věnována židovským tradicím a zvykům, řekla ČTK kurátorka Kamila Rýparová. Lidé se budou moci seznámit s chronologicky řazenými informacemi o jednotlivých historických obdobích od středověku až po holocaust. "Výstava nabízí i hlubší pohled na samosprávu židovských obcí, povolání a hospodářskou činnost, židovská sídliště, tradiční kulturu a školství, antisemitismus a diskriminaci Židů v českých zemích," uvedla Rýparová.

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se zlepšily

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se zlepšily a hodnoty naměřených denních koncentrací polétavého krachu na většině stanic klesly pod přípustnou mez. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Sport

Lyžařka Šárka Strachová obsadila třetí místo ve slalomu Světového poháru v Mariboru. Bronzovou medailistku z nedávného mistrovství světa porazily jen suverénní vítězka Mikaela Shiffrinová z USA a Slovenka Veronika Velez-Zuzulová, která v součtu časů předčila českou reprezentantku o dvě setiny sekundy.

Čeští lyžaři Aleš Razým a Dušan Kožíšek byli šestí ve sprintu dvojic volnou technikou na mistrovství světa ve Falunu. S velkou převahou vyhráli Norové Finn Haagen Krogh a Petter Northug.

Čeští sdruženáři dojeli osmí v závodě družstev na mistrovství světa ve Falunu. První titul od sjednocení země získali Němci, jejichž finišman Johannes Rydzek má z letošního šampionátu už druhé zlato.

Sprinter Pavel Maslák má dva týdny před halovým mistrovstvím Evropy v Praze fantastickou formu. Na domácím atletickém šampionátu ve Stromovce se na čtyřstovce blýskl nejlepším letošním časem na světě 45,27 sekundy, čímž jen o tři setiny zaostal za vlastním českým rekordem, kterým loni v Sopotech vyhrál halové mistrovství světa.

Hokejisté Třince díky vítězství nad Brnem 4:1 v utkání 49. kola získali Prezidentský pohár pro vítěze základní části extraligy a zajistili si také účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Oceláři mají na kontě po 50 odehraných zápasech 107 bodů a mohou ještě v závěrečných duelech se Zlínem a na Spartě zaútočit na rekord soutěže. Ten drží se 111 body ze sezony 2002/03 Pardubice.

Počasí v pondělí

Polojasno až oblačno. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.