Denní souhrn zpráv

CVVM: Stoupla důvěra ve vládu, prezidentovi dál věří 44 pct lidí

Lidé v Česku v únoru z ústavních institucí dál nejvíc věřili obecním zastupitelům, důvěřovaly jim dvě třetiny dotázaných v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Vládě Bohuslava Sobotky důvěra mírně vzrostla na 49 procent, prezidentovi Miloši Zemanovi zůstala na lednových 44 procentech.

CVVM se v průzkumu u 1069 lidí na počátku února zajímalo také o důvěru vůči České národní bance. Centrálním bankéřům nyní věří 41 procent dotázaných, tedy o devět procentních bodů méně než loni v červnu. Důvěra v Národní bezpečnostní úřad, naposledy zjišťovaná v dubnu 2011, od té doby stoupla o šest procentních bodů na 48 procent. Spokojenost se současnou politickou situací v průzkumu vyjádřilo 21 procent lidí, což je o dva procentní body více než v lednu. Ani spokojeno, ani nespokojeno se cítí být 37 procent, nespokojenost vyjádřily dvě pětiny dotázaných.

LN: Armáda získala 19 minometů za 64 mil. od španělského Expalu

Ministerstvo obrany nakoupilo 19 minometů za 64 milionů korun od španělské firmy Expal. Armáda tak získala zbraně s ráží kompatibilní v NATO. Může jimi nahradit minomety vzor 52, které má ve výzbroji několik desetiletí. Veřejnou zakázku obrana zadala prostřednictvím agentury NSPA, která spadá pod Severoatlantickou alianci a sdružuje nákupy jejích členských států. Napsaly to Lidové noviny (LN). Ministerstvo obrany také plánuje letos nakoupit munici za asi 1,3 miliardy korun. Armáda potřebuje zaplnit sklady vyprázdněné po letech úspor.

Policie prohledala hlavní nádraží v celé ČR, anonym hrozil bombou

Policisté museli prohledávat všechna železniční hlavní nádraží v České republice. Anonym totiž ohlásil bombu na hlavním nádraží, ale neuvedl, ve kterém městě. Uzavřena byla kvůli výhrůžce nádraží v Brně, Olomouci, Ostravě, Prostějově, Chomutově, Liberci či Karviné a byl také zastaven nebo omezen provoz vlaků. ČTK to oznámila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Žádná bomba nalezena nebyla, řekla ČTK mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Opět otevřena byla nádraží kolem 17:30, vlaky nabraly až hodinu zpoždění.

Prahou prošlo 150 demonstrantů proti rasismu a xenofobii

Na pražském náměstí Republiky se v pátek sešlo na akci "Uprchlíci, vítejte" asi 150 demonstrantů. Protest byl namířen proti rasismu a xenofobii a jeho cílem bylo rovněž podpořit přijímání uprchlíků zejména z válkou zmítané Sýrie do České republiky. S transparenty a za skandování hesel pak lidé prošli centrem Prahy na Jungmannovo náměstí, kde mítink skončil. Akce se obešla bez incidentů.

ČSÚ začal zjišťovat příjmy a životní podmínky českých domácností

Český statistický úřad (ČSÚ) začal ve všech krajích zjišťovat příjmy a životní podmínky českých domácností. Do šetření, které potrvá do poloviny května, se zapojí téměř 10.000 domácností. Z toho u zhruba 4000 náhodně vybraných bytů letos statistici zazvoní poprvé, uvedl ČSÚ v tiskové zprávě. Šetření se uskutečňuje formou osobního rozhovoru.

Výsledky průzkumu slouží k výpočtu ukazatelů peněžní a materiální chudoby, využívají se například při přípravě nástrojů sociální politiky státu nebo pro hodnocení jejího dopadu na životní úroveň občanů. Šetření mapující příjmy a životní podmínky domácností organizuje ČSÚ pravidelně, koná se i v dalších 32 evropských zemích.

Aktuálně: SŽDC se s Prahou shodla na podobě trati na letiště

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se na jednání se zástupci městských částí Praha 6 a 7 shodla na podobě trati na letiště. Měla by být dvojkolejná a zahloubená pouze v kratším úseku u nádraží Praha Dejvice a u Stromovky. Praha 6 tak odstoupila od svého dřívějšího požadavku, aby většina trasy na jejím území vedla pod zemí. Stavba tak bude levnější. Napsal to dnes server Aktuálně.cz. Po zmírnění požadavku Prahy 6 může stavba stát 18 až 22 miliard korun, s tunely by to bylo podle serveru skoro 40 miliard Kč. "Kdybychom dál trvali na zahloubení, tak vlak na Ruzyň nikdy nepojede, protože to nikdo nebude schopen ani ochoten zaplatit," uvedla místostarostka Prahy 6 pro dopravu Petra Kolínská (SZ).

Definitivně o trati bude rozhodovat ministerstvo dopravy. Shodu na podobě trati na letiště uvítal ministr dopravy Dan Ťok. Na stavbu by chtěl použít peníze z evropského dotačního programu Doprava 2. Aby to bylo možné, musí být stavba hotová do konce roku 2023. "Naším cílem je, aby se lidé konečně mohli dostat železnicí na letiště do 20 minut a aby 20.000 lidí mohlo tuto trasu denně používat pro cestu do Prahy," řekl ministr Aktuálně.cz. Vlaky z Masarykova nádraží by ve špičkách mohly jezdit v pětiminutových intervalech. V zastávce Hostivice by každá druhá souprava pokračovala do Kladna, zbylé na letiště.

V Brně začaly veletrhy módy Styl a Kabo

Na brněnském výstavišti začaly veletrhy módy Styl a Kabo. Zažívají zvýšený zájem firem a dostávají se na čísla roku 2010. Na brněnském výstavišti budou výrobci a obchodníci vystavovat 767 značek, přičemž v posledních čtyřech letech to bývalo okolo 600. Veletrhy s dlouholetou tradicí potrvají do pondělí. Někteří výrobci obuvi už se do zaplněného pavilonu ani nedostali. Organizátoři si pochvalují návrat některých renomovaných výrobců a také to, že zvětšují výstavní plochy. Návštěvníci jako každý rok uvidí řadu módních přehlídek, mohou jít na přednášku o trendech a stylech v módě. Uvidí také různé módní zajímavosti, mezi něž patří například hřející kabelka.

V Číně, která produkuje asi 80 procent celosvětové výroby obuvi, zdražuje nejen cena materiálů, energií, ale i pracovní síly. Mohlo by to pomoci českých obuvnickým firmám. Například německé společnosti, které část výroby zadávají i v Česku, se začínají po subdodavatelích v Evropě poohlížet čím dál více. ČTK to na veletrzích Styl a KABO řekla tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová. V českém obuvnickém průmyslu nyní pracuje přes 4000 lidí, v minulosti to bylo až 35.000 lidí. Na trhu je 35-40 firem, od těch nejmenších dílem po větší společnosti.

NSS rozhodl ve prospěch ekologických hnutí

Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl ve prospěch ekologických hnutí, které napadají stavbu připravované dálnice z Brna do Vídně přes Mikulov, která je známá jako projekt R52. Potvrdil dva roky starý rozsudek Městského soudu v Praze, který zrušil výjimku ze zákona pro zásah do biotopu zvláště chráněných druhů, což se týká úseku z Perné na státní hranici s Rakouskem.

U Paskova vykolejilo 21 vagonů s uhlím, ujely od dolu

U Paskova na Frýdecko-Místecku vykolejilo ve čtvrtek odpoledne 21 vagonů naložených uhlím. Vozy ze zatím neznámých důvodů ujely z vlečkové stanice Důl Staříč, jely směrem do vlečkové stanice Důl Paskov a vykolejily na výhybce. Nikdo nebyl zraněn, škoda ale půjde do milionů korun. Na osobní dopravu nemá nehoda žádný vliv. Při nehodě byly značně poškozeny vozy i železniční trať.

Horská služba našla na Šumavě tři ztracené turisty

Horská služba hledala v pátek k večeru na Šumavě tři turisty, kteří zabloudili na hranicích při zpáteční cestě z německého střediska Finsterau do Kvildy. Sešli ze značené cesty. Záchranářům se podařilo zjistit jejich polohu podle značení hraničních kamenů. Turisté uvedli, že jsou u hraničního kamene 2/9. První se k nim dostali členové Horské služby, kteří u nedaleké Malé Mokrůvky právě měřili sníh. Jeden turista byl vyčerpaný a podchlazený, sdělil dnes ČTK náčelník šumavské Horské služby Michal Janďura.

V Beskydech se zasekla lanovka, uvízlo na ní 27 lidí

Celkem 27 lidí museli hasiči a horští záchranáři evakuovat z lanovky v Beskydech na Javorovém vrchu u Třince na Frýdecko-Místecku. Lanovka se zastavila ze zatím neznámých příčin. Nikdo neutrpěl zranění, jedna žena byla ale ošetřena kvůli podchlazení a několik dětí kvůli možnému podchlazení pro jistotu odvezeno na kontrolu. Příčinou byla podle mluvčího moravskoslezských hasičů Petra Kůdely pravděpodobně technická závada na elektroinstalaci. Lidé, které záchranáři sundávali jako poslední, viseli na sedačkách zhruba dvě hodiny. "Naštěstí je nad nulou a svítí sluníčko, i když fouká vítr," řekl Kůdela.

Stát půjčí polikliniku za Žižkově iniciativě Klinika

Objekt bývalé polikliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově bude zatím bezplatně využívat iniciativa Klinika. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ji vybral jako vítěze soutěže, v nejbližších dnech bude podepsána smlouva a budova předána. Aktivisté z iniciativy objekt loni nelegálně obsadili, vyvedla je z něj policie. Úřad nakonec nabídl budovu k zapůjčení, než bude převedena na nového vlastníka.

Iniciativa Klinika chce v budově vybudovat autonomní sociální centrum, které nebude závislé na státních nebo obecních penězích. Fungovat tam má například lidová jídelna nebo svépomocná opravna kol. Opuštěný objekt, kde se scházeli bezdomovci a narkomani, loni v listopadu squatteři obsadili a uklidili ho.

CVVM: Nejvřelejší vztah mají Češi stále ke Slovákům

Češi mají z ostatních zemí stále nejlepší vztah ke Slovákům, Francouzům a Švédům. Je to stejné pořadí jako před dvěma roky. Ke Slovákům chová sympatie 90 procent dotázaných lidí, k Francouzům 82 procent a ke Švédům 78 procent. Na opačném konci zůstávají Írán, Afghánistán a Irák. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Pokud jde o další sousední země, k Rakousku chová sympatie 80 procent Čechů, což je nárůst o sedm procent proti roku 2013. Poláky má v oblibě 53 procent dotázaných. K Německu měla česká veřejnost v minulosti v porovnání s ostatními západními zeměmi méně vřelé postoje. "V 90. letech to bylo ovlivněno zejména problémy a napětím v souvislosti s Benešovými dekrety a poválečným odsunem sudetských Němců z českého pohraničí," uvedlo CVVM. V posledních letech se ale postoj Čechů k Němcům zlepšil, momentálně k nim má kladný vztah 63 procent veřejnosti. Sympatie k USA v poslední dvou letech klesly o dva procentní body na 58 procent. K Rusku má dobrý vztah 21 procent Čechů, stejně jako k Ukrajině.

V Českých Budějovicích začaly Dny slovenské kultury

Vernisáží fotografické tvorby Martina Štrby v Českých Budějovicích začal 16. ročník Dnů slovenské kultury. Letos jsou podle primátora Jiřího Svobody výjimečné, protože město si připomíná 750. výročí založení. Pozvání na akci proto přijala česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová i slovenský velvyslanec v Praze Peter Weiss. Ke slovenské národnosti se na jihu Čech hlásí 6600 obyvatel, z toho v krajském městě téměř tisícovka. Slováci obohatí kulturní nabídku ve městě až do neděle 28. února.

Dvoumetrové srdce ozářilo kostel v Plzni, koná se Festival světla

Velkou interaktivní instalaci zpodobňující geometrické lidské srdce, jež reaguje na pohyb lidí okolo pomocí světel a animace, viděly stovky Plzeňanů. Zavěšen v prostoru Korandova sboru na nábřeží je dva metry vysoký a 1,5 metru široký objekt z tvrzeného polypropylenu a LED světel jedním z deseti, které rozzářily trasu při řece Radbuze. Jde o akci Festival světla, která se koná i dnes, pořadatelé očekávají účast až 10.000 lidí.

Autory interaktivního srdce, které spojuje umění a kybernetiku, jsou tři studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara při Západočeské univerzitě v Plzni. Velký zájem vzbudila i 3,5 metru vysoká a 600 kilogramů vážící socha Davida Černého Speederman, která je umístěna v kavárně Papírny a bude jako jediná z instalací k vidění déle než dva dny, a sice celý měsíc.

Sbírka na letenský kolotoč už vynesla přes 80.000 korun

Na sbírkový účet určený na rekonstrukci letenského kolotoče v Praze se za necelé dva měsíce sešlo více než 80.000 korun. Finanční dary ve výši stovek i tisíců korun posílají především jednotlivci a rodiny. Národní technické muzeum v Praze, které pořádá sbírku spolu s Prahou 7, potřebuje na opravu každého z dvacítky původních koní až 170.000 korun. Rekonstrukce celého kolotoče vyjde na zhruba sedm milionů korun.

Historie letenského podlahového kolotoče sahá do roku 1892. Naposledy se Pražané mohli svézt v roce 2006, kdy jej od soukromého vlastníka převzalo muzeum a kvůli kritickému stavu kolotoč uzavřelo. Do současnosti se dochovala dřevěná stavba i koně, které mají na sobě pravou koňskou kůži.

Autobusy na Přerovsku zaplní knihy, připraveny jsou stovky titulů

Autobusy brázdící trasy na Přerovsku zaplní první týden v březnu knihy. Připraveno bude několik set titulů, které ze svých fondů vyřadila knihovna v Lipníku nad Bečvou. Pokud cestující některé z nich zaujmou, mohou si je zdarma z autobusů odnést domů. Knihovna tuto rozsáhlou akci pořádá potřetí. Dosud se všechny knihy z autobusů rozebraly. ČTK to řekla ředitelka knihovny Miroslava Střelcová. Mezi tituly najdou cestující například cestopisy, detektivky, westerny nebo humoristickou četbu. Loni si cestující mohli vybírat v autobusech z více než 400 titulů.

Restaurátoři opravují unikátní kolekci vycpaných psů na Bítově

Restaurátoři opravují unikátní sbírku 49 vycpaných psů z hradu Bítov na Znojemsku, která je největší kolekcí svého druhu na světě. Vytvořil ji poslední majitel hradu, bezdětný a svobodný baron Jiří Haas. Za první republiky si nechal své čtyřnohé miláčky po jejich smrti vycpat. ČTK to řekl bítovský kastelán Jan Binder.

Bítovská kolekce psů je velkou raritou a turistickým lákadlem. Jsou v ní dogy, kolie, bernardýni či různí ovčáci. "K zajímavostem patří dva vycpaní stájoví pinčové. Toto plemeno již neexistuje. Na vycpaném boxerovi je zase vidět, jak toto plemeno vypadalo před 70 lety, kdy ještě nebylo vyšlechtěno do současné podoby," uvedl Binder. Připomněl, že kolekce vycpaných psů barona Haase je zapsaná i v Guinessově knize rekordů.

Chebské ulice obsadily masky masopustního průvodu

Masopustní rej zaplnil historické ulice Chebu. Masopust se ve městě konal už pojedenácté a do průvodu, nebo jen se podívat, přišly za slunečného počasí stovky lidí. Ale i když se většina k průvodu připojila v civilu, i masek byly desítek. Letošní ročník masopustu se zaměřil na masky strašidel. Přesto ale cenu za nejlepší letošní masopustní úbor dostala sedmičlenné stádo krav, dívek v černobílých kostýmech s rohy i vemínky na břiše. Už tradiční součástí masopustního průvodu bylo setkání se starostou Chebu, který musí dát karnevalu povolení ke vstupu do městských ulic.

Ve Smržovce na Jablonecku se lyžovalo po staru

O století zpátky se vrátilo lyžování ve Smržovce na Jablonecku. V areálu Kedr se utkalo ve čtyřech netradičních disciplínách 36 mužů a 18 žen. Jejich úbor i vybavení připomínal lyžaře z počátku minulého století. Zhruba 500 divákům ukázali, že se dá sjezdovat i na dřevěných lyžích s bambusovými holemi. Lyžníci své umění na svahu předvedli ve Smržovce po dvou letech, loni jim závodění na starých lyžích znemožnil nedostatek sněhu.

Sport

Česká tenistka Karolína Plíšková v Dubaji první letošní titul nezískala. Dvaadvacetiletá fedcupová reprezentantka ve finále štědře dotovaného podniku podlehla v prvním vzájemném utkání světové čtyřce Simoně Halepové z Rumunska za hodinu a 47 minut 4:6, 6:7 a svou sbírku tří titulů z okruhu WTA tak nerozšířila.

Skokanovi na lyžích Romanu Koudelkovi první útok na medaili z mistrovství světa nevyšel, na středním můstku skončil ve Falunu těsně pod stupni vítězů čtvrtý. K medaili mu chybělo 5,6 bodu. Překvapivě vyhrál Nor Rune Velta, jenž dosud nemá na kontě ani jedno vítězství ve Světovém poháru. Další medaile brali Němec Severin Freund a Rakušan Stefan Kraft. Spolu s Koudelkou absolvoval v závodě dva skoky ještě veterán Jakub Janda. Majitel dvou medailí z MS 2005 obsadil osmadvacátou příčku.

Skikrosařka Andrea Zemanová na Světovém poháru v německém Tegernsee týden po životním víkendu v Aare na boje o stupně vítězů nedosáhla. Dvaadvacetiletá Češka v závodu vypadla ve čtvrtfinále a obsadila jedenácté místo.

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová skončila na mistrovství světa ve Falunu 10. ve skiatlonu na 15 km a zaznamenala nejlepší výsledek na světových šampionátech. Zlato získala Norka Therese Johaugová před krajankou Astrid Jacobsenovou, třetí byla domácí Švédka Charlotte Kallaová. "Tohle je pro mě úplně jako z říše snů," zářila Vrabcová-Nývltová v cíli skiatlonu. Svůj nejlepší výsledek na MS si vylepšila o šestnáct míst.

Česká reprezentantka Kateřina Pauláthová získala v obřím slalomu v Mariboru podruhé v kariéře body ze Světového poháru. Jednadvacetiletá lyžařka, která po prvním kole figurovala na 21. místě, obsadila v konečném pořadí 26. příčku a vylepšila si tak osobní maximum. Za Rakušankou Annou Fenningerovou, která zopakovala triumf z mistrovství světa, zaostala o 4,06 sekundy.

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová skončila na juniorském mistrovství světa ve Varšavě pátá ve víceboji a šestá na tříkilometrové trati. Nejblíže k medaili byla osmnáctiletá svěřenkyně trenéra Petra Nováka v pátečním závodu na 1500 metrů, v němž dojela čtvrtá o devět setin sekundy za bronzem.

Skiatlon na mistrovství světa ve Falunu vyhrál ruský běžec na lyžích Maxim Vylegžanin a ve 32 letech získal první zlato v kariéře na velké akci. Druhý skončil obhájce titulu a olympijský vítěz Dario Cologna ze Švýcarska. Bronz získal Kanaďan Alex Harvey, jenž už měl stříbro ze čtvrtečního sprintu. Nejlepší z českých reprezentantů Martin Jakš dojel na 31. pozici.

Počasí

Zataženo až oblačno, od západu na většině území občas slabý déšť, nad 400 m sněžení. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na východě území místy až 10 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.

Mírná zima vydrží zřejmě i v dalších čtyřech týdnech. V některých dnech teploty přesáhnou deset stupňů Celsia, ačkoli rána zůstanou studená. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí zveřejněného Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Horní hranice rozpětí denních teplot bude v březnových týdnech dokonce 13 až 15 stupňů. Nynější zima byla vesměs mimořádně teplá.