Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Prezident Zeman s ústavními činiteli ladí postoje k zahraniční politice

Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (oba ČSSD), ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) a předsedy obou komor Parlamentu, aby sladili své postoje k zahraniční politice. Na první koordinační schůzce v tomto formátu budou jednat o hrozbách radikálního hnutí Islámský stát (IS) a boji proti mezinárodnímu terorismu, o situaci na Ukrajině a sankcích proti Rusku, o chystaném návratu krajanů z Ukrajiny či o unijním projektu Východního partnerství.

Tyto schůzky ústavních činitelů se mají konat třikrát ročně. Dohodli se na nich na konci loňského roku Sobotka se Zemanem po kritice na adresu některých prezidentových vyjádření k zahraniční politice. Výtky se týkaly například Zemanova proruského a pročínského postoje nebo malého důrazu na dodržování lidských práv. Politici pomocí těchto setkání chtějí docílit toho, aby se Česko k důležitým zahraničněpolitickým tématům vyjadřovalo jednotně, což se doposud ne vždy dařilo. Prezident se s vládou rozchází i v pohledu na sankce EU vůči Rusku za jeho zasahovaní do konfliktu na Ukrajině.

Pavel: Zvážíme vyslání ženistů nebo štábních důstojníků na Golany

Česká armáda zváží, zda OSN nabídne na Golanské výšiny štábní specialisty nebo ženisty. Větší jednotky v současné době mise pod záštitou OSN nepotřebuje. Náčelník generálního štábu Petr Pavel to řekl po víkendové návštěvě Golanských výšin, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Vyslání českých jednotek na Golany dlouhodobě prosazuje prezident Miloš Zeman.

Pavel nárazníkovou oblast na syrsko-izraelské hranici navštívil při své pracovní cestě do Izraele, kde jednal s představiteli izraelských bezpečnostních složek. Na Golanech se zúčastnil patroly a navštívil předsunuté pozice jednotek OSN. Podle Pavla, který bude od léta působit na vysoké pozici v rámci NATO, není za současné situace jednotkám OSN umožněno plnit mandát.

Armáda letos nakoupí munici za asi 1,3 miliardy korun

Ministerstvo obrany letos plánuje nakoupit munici za asi 1,3 miliardy korun. Armáda potřebuje zaplnit sklady vyprázdněné po letech úspor. Většina z plánované munice bude určena pro pozemní síly, nakoupeny budou i rakety, pumy a klamné cíle pro letectvo. Na dotaz ČTK to sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Armáda v posledních letech kvůli rozpočtovým škrtům na nákupech munice šetřila.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel loni v létě uvedl, že by vojáci potřebovali dokoupit střelivo za asi 5,6 miliardy korun. Zásoby munice by měly vojákům v případě bojů vydržet na 30 dnů, do té doby má podle plánů začít fungovat alianční systém zásobování. V případě krizového vývoje by nyní podle Pavla armáda zásoby včas nestihla sehnat.

Vojenský technický ústav představil nový bezpilotní prostředek

Vojenský technický ústav (VTÚ) vyvinul nový bezpilotní prostředek Brus. Určen je především pro záchranné a humanitární účely. Takzvaný dron je vybaven kamerami denního i nočního vidění, může nést i další technická zařízení. VTÚ ho poprvé nasadil po výbuchu v muničních skladech ve Vrběticích. Stroj zástupci VTÚ představili novinářům na vojenském letišti ve Kbelích v Praze. Brus může zůstat ve vzduchu 40 minut, doba doletu je deset kilometrů a vystoupat dokáže do 1000 metrů. Stroj by mohl nést také chemická nebo radiační čidla. Prezentace se zúčastnil kardinál Dominik Duka, který si vyzkoušel jeho pilotáž. Ocenil, že podobná zařízení dokážou lidem pomáhat a vyjádřil přání, aby byla využívání pokud možno pro mírové účely.

Kyjev prý Mládka ujistil spíše o tranzitu ropy, než plynu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se po jednání s ukrajinským ministrem energetiky a uhelného průmyslu Volodymyrem Demčyšynem cítí uspokojen spíše ohledně tranzitu ruské ropy přes Ukrajinu než zemního plynu. V minulosti kvůli rusko-ukrajinským sporům došlo i k výpadkům dodávek ruského plynu i k evropským odběratelům. Za zjednodušení pokládá Mládek myšlenku, že situace na Ukrajině by mohla být argumentem pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín. "Máme aktualizaci státní energetické koncepce, podle níž jaderná energetika bude hlavním zdrojem. Samozřejmě nejistota ohledně dodávek a ceny plynu (...) vede k tomu, že plyn nebude mít takový podíl, jak se původně předpokládalo," dodal. Přes Ukrajinu získává Česko asi tři čtvrtiny dodávek plynu.

Kyjev projevil zájem o pokračování v projektu výroby lokomotiv Škoda Transportation na Ukrajině, jakož i o navázání spolupráce s leteckými výrobci. Český vývoz na Ukrajinu se v uplynulém roce meziročně propadl o více než třetinu, a tak jedním z hlavních motivů Mládkovy cesty do Kyjeva je i snaha o návrat českých firem na ukrajinský trh.

Řecký dluh by neměl být odepsán, míní Sobotka

Řecký dluh by neměl být odepsán, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Již uzavřené smlouvy má podle něj dodržovat i nová řecká vláda. Ministerský předseda to řekl ČTK a České televizi po poradě ekonomických ministrů. Česko podle něj podporuje setrvání Řecka v eurozóně. Pondělní jednání ministrů financí eurozóny skončilo bez úspěchu poté, co zadlužené Řecko jako absurdní odmítlo návrh závěrů počítající s žádostí Atén o prodloužení záchranného programu. Pokud nebude nalezena dohoda, stávající program skončí na konci února a reálně se tak přiblíží hrozba řeckého bankrotu.

Zeman se sejde s Pelikánem příští týden

Prezident Miloš Zeman se setká s pravděpodobným nástupcem končící ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) Robertem Pelikánem patrně v první polovině příštího týdne. Novinářům to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Válková rezignovala před týdnem k 1. březnu, jinak by hnutí ANO navrhlo její odvolání. Zeman v pátek uvedl, že ještě zvažuje, zda demisi přijme. Nejprve chce jednat s Pelikánem, tedy nynějším prvním náměstkem Válkové.

Válková dlouhodobě čelila kritice kvůli skluzu legislativních prací i kvůli personální politice. Pozornost vzbudil její rozhovor v pondělním Právu, v němž uvedla, že rezignaci by neměl nikdo vydávat za její svobodné rozhodnutí. Tvrdil to dříve předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. V pondělí přiznal, že pokud by podala demisi, hnutí by navrhlo její odvolání.

Německo dá 300 milionů eur do elektrických sítí na východě země

Německo letos investuje 300 milionů eur (8,3 miliardy Kč) do výstavby přenosové soustavy na východě země. Chce se tak vypořádat s problémy s kolísavým výkonem, které způsobuje stále větší podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Tamní provozovatelé přenosových sítí se navíc obávají většího zatížení vlastní soustavy, až Česká republika a Polsko spustí transformátory, které mají zastavit nekontrolované přetoky německé elektřiny do sousedních zemí. Provozovatel české přenosové soustavy ČEPS například musel na přelomu roku kvůli enormní výrobě severoněmeckých větrných parků přijmout mimořádná opatření za více než 60 milionů korun.

Statistici navštíví 10.000 bytů, budou mapovat příjmy domácností

Český statistický úřad (ČSÚ) bude od 21. února do poloviny května ve všech krajích zjišťovat příjmy a životní podmínky českých domácností. Do šetření se zapojí téměř 10.000 domácností, z toho u zhruba 4000 náhodně vybraných bytů letos statistici zazvoní poprvé. Šetření se uskuteční formou osobního rozhovoru. Odborně proškolení zaměstnanci ČSÚ se při návštěvě domácnosti prokáží průkazem tazatele nebo zaměstnance ČSÚ, na požádání i občanským průkazem. Lidé si mohou tyto údaje ověřit na každé krajské správě statistického úřadu, informaci o akci dostali také starostové měst a obcí i všechna policejní ředitelství. Originály vyplněných dotazníků budou po zpracování skartovány.

Výsledky průzkumu slouží k výpočtu ukazatelů peněžní a materiální chudoby, využívají se například při přípravě nástrojů sociální politiky státu nebo pro hodnocení jejího dopadu na životní úroveň občanů. Šetření mapující příjmy a životní podmínky domácností organizuje ČSÚ pravidelně, koná se i v dalších 32 evropských zemích.

Prezident Zeman v hradeckém kraji navštíví vojáky, Jutu či Škodu

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne zahájí třídenní návštěvu Královéhradeckého kraje. Na programu má cestu do Hradce Králové, Dobrušky, Dvora Králové nad Labem, Trutnova a Rychnova nad Kněžnou. Do pátku zavítá například do vojenské polní nemocnice, největší české textilky Juta či kvasinského závodu Škody Auto. Zeman Královéhradecký kraj navštívil už vloni v dubnu.

Poslanci z klubu Úsvitu chtějí počkat až na konferenci hnutí

Nespokojení poslanci z klubu hnutí Úsvit počkají s dalšími kroky ohledně zakládání nové strany až na členskou konferenci hnutí, která se má uskutečnit příští úterý. Po jednání klubu, kde se řešily rozpory mezi předsedou hnutí Tomiem Okamurou a většinou členů klubu, to novinářům řekl jeho místopředseda Petr Adam. Úsvit má devět členů a 14 poslanců. Mezi poslanci jsou jen tři členové hnutí. Podle Okamury nebylo jednání emotivní a diskutovalo se hlavně o zákonech. O aktuálním problému se podle něj mluvilo na závěr asi tři minuty a o stanovách hnutí prý nepadlo ani slovo. Výsledek členské konference nechtěl předjímat. Poznamenal ale, že jeho "vzbouření" kolegové mají většinu.

Církev se kvůli vzácné Madoně z Veveří obrátila na soud

Římskokatolická církev se kvůli Madoně z Veveří v pátek obrátila na Obvodní soud pro Prahu 1. Vzácná středověká památka je ve sbírkách Národní galerie v Praze. O vydání gotického deskového obrazu v roce 2013 v rámci církevních restitucí neúspěšně požádala farnost Veverská Bítýška na Brněnsku. S galerií se však nedohodla. Madona z Veveří je datována před rokem 1350 a je připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 zdobila kostelík na hradě Veveří, v současnosti je pro veřejnost uzavřený.

NG eviduje asi čtyři desítky žádostí o vydání uměleckých děl, většina však nejsou významné artefakty. K těm nejvýznamnějším patřil Vyšebrodský cyklus, Puchnerova archa či dva Rubensovy obrazy, které NG církvi vrátila; zůstávají však ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře jako dlouhodobá zápůjčka. Tam by podle dřívějšího vyjádření biskupství zůstala v případě vydání i Madona z Veveří - církev se prý snaží jen o vyjasnění vlastnických vztahů.

Řidiči kamionů by mohli mít zázemí u D8 poblíž hranice s Německem

Poblíž státní hranice s Německem u dálnice D8 by mohlo vzniknout zázemí pro řidiče kamionů. V areálu má být parkoviště, budova se sprchami, čerpací stanice a skladovací haly. Záměr musí projít ještě územním a stavebním řízením. Na dálnici D8 takové zázemí pro kamiony chybí. Součástí budovy čerpací stanice má být prostor pro konzumaci jídel, sociální zázemí a technická část s prádelnou, sprchovými boxy a skladem pomůcek. Pro odpočinek řidičů je místo pro zhruba 150 nákladních automobilů s návěsem. Práci v areálu by mohlo najít zhruba 150 lidí.

Jihlavský závod CZ LOKO začal vyrábět lokomotivy pro Lotyšsko

Jihlavský závod CZ LOKO začal vyrábět šestinápravové motorové lokomotivy pro Lotyšsko. Do roku 2017 tam dodá 28 dvoudílných sekcí. Lotyšský národní železniční dopravce je bude využívat při těžké nákladní dopravě z Ruska a Běloruska. Jde o kontrakt za více než 42 milionů eur, v přepočtu přes 1,1 miliardy korun. Na této významné zakázce pracoval výrobce lokomotiv několik let.

V muničním skladu ve Slatině je 50 kg semtexu, říká jeho majitel

V muničním skladu ve Slatině u Vysokého Mýta je asi 50 kilogramů trhaviny semtex v ženijních náložích, řekl ČTK majitel společnosti Multiagro Martin Rudolf. Odmítl spekulace o mnohem větším množství trhaviny. V celém areálu je podle něj 300 tun materiálu včetně střeliva. "Máme to na obchodní činnost, jako vzorky. Materiál prodáváme ozbrojeným sborům nebo do zahraničí. Máme na to zbrojní a obchodní licenci, v kterých je zahrnuto i toto náloživo," řekl Rudolf. Český báňský úřad uvedl, že firma není vedená jako sklad na výbušniny a nemůže je ani nabývat. Majitel společnosti tvrdí, že nic takového nepotřebuje. "Informace, že máme devět palet semtexu, je nedorozumění," dodal. Zbrojní materiál firma skladuje v pěti objektech, jen jeden prý není zkolaudovaný. Firma obchoduje hlavně s ručními palnými zbraněmi a střelivem, munice je prý okrajová. Rudolf podotkl, že po výbuších muničních skladů na Zlínsku dostal strach, že by jeho sklady mohl někdo úmyslně zapálit.

V pátek policie začala případ vyšetřovat jako nedovolené ozbrojovaní a kvalifikaci rozšířila o obecné ohrožení z nedbalosti. Kontroly podle policie i dalších institucí potrvají týdny. Sklad hlídá policie. Objekty jsou v době mezi kontrolami zapečetěné.

Za vybrzdění auta na dálnici D1 si muž odpyká šest let vězení

Za ohrožení posádky osobního auta na dálnici D1 riskantním stylem jízdy si Christo Dimitrov Klisurov odpyká ve vězení definitivně šest let. Trest, který mu uložil brněnský krajský soud, potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Muž podle rozsudku vůz během jízdy takzvaně vybrzdil, řidička vozu poté musela prudce zabrzdit a s autem smykem narazila do vozidel. Při nehodě se jeden člověk lehce zranil. Muž si trest odpyká za pokus o těžké ublížení na zdraví. Jde o jeden z nejpřísnějších trestů za riskantní jízdu, které soudy v posledních letech uložily. Jeho riskantní jízdu sledovali i ostatní svědci a zachytily jej i dálniční kamery. Muž však přesto svou vinu popíral. Řidiči přitížilo i to, že v minulosti byl již několikrát trestán za rychlost. V autě navíc vezl v té chvíli své dvě nezletilé děti.

Muž podezřelý z házení polen na D1 je stále na psychiatrii

Dvaatřicetiletý muž podezřelý z házení polen z mostů na dálnici D1 u Hranic na Přerovsku a na Novojičínsku je stále v psychiatrické léčebně. Muže obviněného z obecného ohrožení tak dosud policisté podle žalobce nevyslechli, nedoporučili to lékaři. Motiv jeho činu je tak stále neznámý. Muž podle kriminalistů házel na konci ledna na dálnici polena o váze až 20 kilogramů. Poškozeno bylo 28 aut, jeden člověk byl zraněn.

Ministerstvo chce nová pravidla pro držení lidí v domovech či ústavech

Ministerstvo práce chce nově nastavit pravidla pro případné držení lidí v domovech pro seniory, v ústavech či jiných zařízeních. Při rozhodování by se měl mimo jiné brát ohled na souhlas či nesouhlas klienta. Umístění do takzvané detence by se také mělo přezkoumávat. Postup má zabránit tomu, aby lidé zůstávali nedobrovolně a bezdůvodně uzavřeni. Záměr na tiskové konferenci představili zástupci ministerstva práce. O úpravě zákonů chtějí jednat s ministerstvem spravedlnosti.

Návrh se týká lidí s duševními poruchami, s demencí, se závislostmi na drogách nebo alkoholu. Podle zástupců ministerstva se nejedná o stovky či desítky osob, ale o jednotlivce. Pokud dnes lidé se svým umístěním do zařízení nesouhlasí, musí se dohodnout s opatrovníkem, nebo se sami obrátit na soud. Ten je podle Pospíšila k jednání ale mnohdy ani nepřizve. Podle návrhu by měl vždy brát ohled na jejich souhlas či nesouhlas. Nově by podnět soudcům mohli podat i další lidé, a to třeba personál zařízení, poskytovatel péče či známí. Víc zapojit by se měly také kraje a obce, které by měly klientovi pomoci se zajištěním vhodné služby. K řešení situace pro seniory a další lidi, kteří nemají ze zařízení kam jít, by mělo přispět sociální bydlení. To má v Česku začít fungovat od roku 2017.

Ministerstvo na podporu nadaných žáků vyčlenilo 1,2 milionu korun

Ministerstvo školství vyhlásilo program na podporu nadaných žáků základních a středních škol od 12 do 19 let. Na dotace na mimoškolní vzdělávací aktivity, jejichž obsah výrazně přesahuje rámec příslušného stupně vzdělání, je pro letošní rok vyčleněno celkem 1,2 milionu korun. Žádat mohou děti z rodin, jejichž příjem nepřesahuje čtyřnásobek životního minima. Preferovány budou zejména technické a přírodovědné obory. Podporované vzdělávací aktivity mohou pořádat nestátní neziskové organizace, střediska volného času, vysoké školy nebo výzkumné instituce. Podmínkou je, aby se kurz uskutečnil letos a zahrnoval minimálně 25 hodin pracovní zátěže žáka.

Jednotné závěrečné zkoušky na učilištích vítají školy i firmy

Jednotné závěrečné zkoušky v učňovských oborech vítají školy i zaměstnavatelé. Série tří projektů zaměřených na vývoj zkoušek dospěla po deseti letech do fáze, kdy by měly být spuštěny jako povinné na celorepublikové úrovni. Schválení novely školského zákona, která to zakotvuje, však v praxi nebude znamenat žádnou velkou změnu. Už nyní jednotné zadání využívá téměř 90 procent škol s učebními obory, řekla na tiskové konferenci manažerka projektu Nová závěrečná zkouška 2 Dana Kočková.

Hess chce zřídit v Břeclavi babybox, město mu chce vyjít vstříc

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess chce zřídit schránku pro odložené děti v Břeclavi. ČTK to řekl v souvislosti s nálezem mrtvých novorozeňat v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku. Podle ředitelky břeclavské nemocnice Janky Bambasové není jeho instalace možná kvůli stavebnímu uspořádání nemocnice. Starosta Pavel Dominik (Pro Region) však ČTK řekl, že se radnice bude snažit najít takové řešení, které by vedlo ke zřízení schránky. Podporuje ji i kraj, který je zřizovatelem nemocnice. Za více než deset let vzniklo v zemi 63 babyboxů. Lidé do nich zatím umístili 114 dětí. Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál.

ČSA loni na pravidelných linkách ubyla pětina pasažérů

Českým aeroliniím loni ubyla na pravidelných linkách pětina cestujících. Společnost přepravila 2,27 milionu pasažérů, dalších 722.000 aerolinie přepravily svými letadly pro jiné společnosti. ČTK to řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Za úbytkem cestujících na vlastních linkách stojí zejména pokles poptávky po letecké dopravě ve východní Evropě v souvislosti se situací na Ukrajině a pádem ruského rublu. Právě na východoevropský region se ČSA v posledních letech orientovaly. Až 60procentní meziroční pokles dopravce zaznamenal na linkách na Ukrajinu. ČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun. Společnost v letní sezóně počítá s provozem celkem 17 letounů. Většina těchto kapacit by se na rozdíl od minula měla orientovat na trhy v západní Evropě. Po letech se ČSA plánují vrátit například do Anglie, létat chtějí od května do Liverpoolu. Dále na letošní sezónu ohlásily nová spojení například do Bordeaux, irského Corku nebo Osla.

Likérka Rudolf Jelínek rozšiřuje své sady v Chile

Vizovická likérka Rudolf Jelínek postupně rozšiřuje své sady v Chile, kde vyrábí hruškovici Williams. Tamní závod vznikl v roce 2007, patří k němu 140 hektarů pozemků, které likérka osazuje. Nyní je osázeno asi 15 hektarů, ročně by mělo přibývat deset až 20 hektarů sadů, řekl ČTK exportní ředitel likérky Martin Déva. První stromy likérka vysadila v roce 2012. "Loni jsme sklidili prvních 500 kilo hrušek, letos to bude už několik tun," podotkl ředitel. Hruškovici Williams likérka vyrábí pouze v Chile, ve vizovickém závodu se dělá jen její košer varianta.

Praha zlevní od července roční kupony MHD, budou stát 3650 Kč

Praha zlevní od července roční kupony MHD. Nově budou lidé platit 3650 Kč, nyní kupon stojí 4750 Kč. Další typy jízdného se měnit nebudou. Rodiče s dětmi do tří let budou jezdit zdarma, jízdenku již nebudou muset mít psi. Návrh schválili pražští radní, potvrdil ČTK zdroj obeznámený s jednáním rady. Kompenzace pro cestující, kteří si roční kupon již koupili, město nechystá. Praha chce na nižší cenu přilákat do MHD více cestujících a tím získat peníze, kterými pokryje výpadek na vybraném jízdném. Pokud se tak nestane, Prahu vyjde opatření podle předběžného odhadu na 400 milionů korun. Zástupci koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se zlevněním inspirovali ve Vídni, která v roce 2012 snížila roční cenu kuponu ze 449 eur na 365 eur (asi 10.100 Kč). Sleva prý přilákala do MHD o 100.000 cestujících více, když do té doby jich jezdilo s ročním kuponem asi 400.000.

Češi budou moct 20. března pozorovat částečné zatmění Slunce

Češi budou moct po několika letech opět pozorovat částečné zatmění Slunce. Nastane 20. března v 09:37 a své maximální fáze by mělo dosáhnout v 10:46. Měsíc při něm zakryje shora přes 74 procent slunečního disku. Zatmění má skončit v 11:57. Pokud bude jasno, měl by být jev pozorovatelný v celém průběhu. Půjde o největší zatmění Slunce nad územím Česka, viditelné mezi lety 2011 až 2026. Informoval o tom Astronomický ústav Akademie věd ČR na svém facebookovém profilu.

Lavina, která spadla v Modrém dole, měla plochu 20 hektarů

Výjimečně velká lavina, která 10. února spadla do Modrého dolu v Krkonoších, měla plochu 20 hektarů. Na délku měřila 1106 metrů a délka odtrhu činila 506 metrů. V Modrém dole spadla podobně velká lavina v roce 1887, informovala na svém webu krkonošská horská služba. V Krkonoších od 28. ledna stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí, který bývá nejzrádnější. Tragicky skončil pád laviny 5. února, kdy v Malé Studniční jámě zemřel skialpinista.

Na tuzemských aukcích se loni utratilo 854 milionů korun

Sběratelé a investoři utratili v loňském roce na tuzemských aukcích 854 milionů korun. Je to o deset procent méně než v předchozím roce, ale historicky třetí nejlepší výsledek v novodobé historii českých aukcí. Šesti desítkami dražeb prošlo přes 22.000 uměleckých děl a starožitností, nového majitele našlo 10.000 z nich. Na tiskové konferenci to řekli autoři ročenky ART+, kterou vydává stejnojmenný server specializovaný na trh s uměním. Nejdráže prodaným dílem roku 2014 je obraz Emila Filly Hlava muže s dýmkou vydražený za 14 milionů korun, včetně aukční přirážky za něj kupec zaplatil 16,8 milionu korun. Titul nejprodávanějšího autora českých aukcí má už druhý rok po sobě čínský mistr Čchi Paj-šʼ.

Čeští a moravští vinaři vezou z Izraele devět medailí

Vinaři z České republiky získali devět medailí na jedné z prvních letošních velkých mezinárodních soutěžích Terravino v Izraeli. Velkou zlatou získalo Vinařství Chateau Lednice a.s. za slámové víno Grand Chateau Hibernal ročníku 2012. V tiskové zprávě to uvedlo Národní vinařské centrum. Zlatou medaili získal Bohemia Sekt za svůj Sekt Prestige Brut z roku 2011. Mezi oceněnými jsou ještě Znovín Znojmo, Vinařství Štěpán Maňák, Sonberk a Habánské sklepy. Celkem soutěžilo v devátém ročníku soutěže TERRAVINO Mediterranean International Wine Challenge 443 soutěžních vzorků ze 17 zemí.

Filmové pobídky přilákaly investice za více než čtyři miliardy Kč

Zahraniční investice za více než čtyři miliardy korun přilákaly loni do Česka takzvané pobídky, které umožňují vracet filmovým štábům 20 procent zde prokazatelně utracených nákladů. Dokážeme tak konkurovat 14 evropským zemím, kde podobná podpora existuje, řekla ČTK ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. V Česku se loni natáčel například americký film Unlocked s Michaelem Douglasem, kdy tu filmaři za služby, nájmy a výplaty utratili na 120 milionů korun, či pokračování seriálu BBC Mušketýři. Vracejí se také asijští filmaři. Na Barrandově právě skončilo natáčení norsko-české koprodukční pohádky Král Vánoc - V plné zbroji, kde je hlavním architektem Robert Komárek a uměleckým maskérem Ivo Strangmüller. Letos se mají v Česku objevit i hvězdy francouzské kinematografie Jean Reno, Christian Clavier a Gerard Depardieu při natáčení třetího pokračování Návštěvníků.

"Jsme země, kde se nemusí stavět kulisy. Když investujeme 800 milionů korun do pobídek filmařům, čistý zisk jsou čtyři miliardy," poznamenal nedávno ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Na letošek má zatím Státní fond kinematografie k dispozici 500 milionů korun a Herman věří, že se to podaří stejně jako loni zvýšit na 800 milionů.

Plastiky pro vítěze Českých lvů poprvé vyrobila společnost Lasvit

Plastiky pro vítěze letošního ročníku Českých lvů poprvé vyrobila společnost Lasvit. Mají symbolizovat kužel světla osvětlující stříbrnou čočku, řekl ČTK autor návrhu designér Jakub Berdych. Česká sklářská a designérská společnost už vyrobila také například trofeje pro vítěze cyklistického závodu Tour de France. Nová podoba ceny Českého lva podle Berdycha odkazuje na tradici klasické tavené skleněné plastiky, která je unikátní svým vnitřním prostorem. "Každá plastika je samostatným originálem. Symbolika filmu se promítá do kužele světla, který míří k zemi a osvětluje stříbrnou čočku s emblémem Českého lva," vysvětlil svůj nápad designér Berdych.

Režisér Jiří Svoboda dokončil natáčení trilogie Jan Hus

Režisér Jiří Svoboda dokončil natáčení trilogie o Janu Husovi, jednoho z největších projektů v historii České televize. Stalo se tak po 63 natáčecích dnech na více než dvaceti lokacích. Titulní roli projektu, připomínajícího šestisté výročí Husovy mučednické smrti, ztvárnil Matěj Hádek, řekla ČTK mluvčí veřejnoprávní televize Alžběta Plívová. Na obrazovce se trilogie objeví v červenci. Natáčení adaptace původně samizdatové knihy spisovatelky Evy Kantůrkové, která je zároveň autorkou scénáře, začalo v loni v červnu. Natáčení začalo v Anežském klášteře. Tvůrci postupně navštívili například Křivoklát, Kutnou Horu, Lipnici nad Sázavou a Švihov. Celkem se ve filmu objeví přes dva tisíce komparzistů.

V Praze dnes začíná festival španělských filmů La Película

Ceněné novinky, filmy z Latinské Ameriky i perličky s Antoniem Banderasem uvede festival španělských filmů La Película. Jeho desátý ročník začne dnes večer v pražském kině Světozor. Potrvá do 22. února, pak se uskuteční v Brně, Ostravě a koncem měsíc v Hradci Králové. Podle dramaturga přehlídky Davida Čeňka se na plátně objeví mimo jiné bláznivé komedie, dramata, autorské snímky, ale také snímky hudební či dokumentární road movie. Celkem budou uvedeny dvě desítky filmů natočených v posledních dvou letech.

Severská filmová zima letos poprvé v Ostravě nabídne grónský film

Filmový festival Severská filmová zima letos poprvé v Ostravě nabídne i film grónské produkce. Půjde o snímek Muž z Nuuku, který vznikl v roce 2009. Ve městě se bude promítat deset snímků pocházejících ze severských zemí, jako je i Island, Norsko, Finsko a Dánsko. Festival v sále Minikina potrvá do 20. února. ČTK to řekla mluvčí filmové přehlídky Jana Stránská. Přehlídku zahájila projekce finského dramatu Vše pro vlast. Vypráví o muži, který jako doping dává svou krev s extrémně vysokou hladinou hemoglobinu slavné závodnici v běžeckém lyžování. Dostane se tak do složité etické situace a musí volit vlastenectví, nebo morálku.

Boskovické muzeum vystavuje stříbrný poklad

Regionální muzeum v Boskovicích vystavuje stříbrný poklad, který našel hledač kovů v roce 2010 na vrchu Zlatník za městem. Příchozí si mohou prohlédnout 2270 mincí z období od 14. do 17. století. I když jde o unikátní numismatickou sbírku, jde jen o zlomek z původního pokladu. Z nálezu se dochoval hliněný džbán, v němž byl poklad ukryt. Bylo v něm šest kilogramů mincí. Jeho nálezci ale 4,4 kilogramu mincí rozprodali. Následně je dopadla policie. Z pokladu se tak zachovalo 1,6 kilogramu mincí. Nejstarší jsou ražené za císaře Karla IV., ve džbánu se našly mince z moravských mincoven, ale i z celé Evropy, včetně Vatikánu. Komu poklad patřil, už se nepodaří vypátrat. Jde ale o jeden z největších pokladů, které se dosud podařilo na Moravě najít.

Slezské muzeum poprvé v historii vystavuje jediný exemplář dukátu

V Opavě je k vidění unikátní mince, jediný exemplář dukátu knížete Přemysla Opavského z 15. století na světě. Minci vyraženou před rokem 1434 vlastní Národní muzeum v Praze a zapůjčuje ji pouze výjimečně. V Opavě, kde žil vydavatel dukátu, je mince vystavena úplně poprvé. Na pouhý týden se stala součástí výstavy Země a její pán, která se zaměřuje na správu Slezska od středověku až do roku 1918.

Muzeum poprvé společně vystaví denárové poklady z Hradecka

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové bude od 20. února otevřená výstava Královéhradecký poklad, která lidem představí nálezy českých denárů v okolí Hradce Králové. Celkem bude vystaveno na osm stovek stříbrných mincí, poprvé bude vystavená část nálezu mincí z Radíkovic z roku 2011. "Poprvé pohromadě budou vystavené části celkem pěti mincovních pokladů nalezených v Hradci Králové, Čistěvsi, Radíkovicích, Hřibsku a Černožicích. K tomu vystavíme i další denáry, které nebyly zastoupené v těchto nálezech," řekl vedoucí historického pracoviště hradeckého muzea Vojtěch Brádle. Denáry se platilo od 10. století do zavedení pražského groše v roce 1300, který denáry nahradil.

V Táboře začaly degustacemi tradiční pivní slavnosti

Více než 50 degustátorů začalo ochutnávat první vzorky piva na táborských slavnostech piva. Nejchutnější nápoj pak získá prestižní Zlatou pivní pečeť. Tradiční akce, která je jednou z největších svého druhu v tuzemsku, se účastní značky z 15 zemí světa. Slavnosti v Táboře potrvají do soboty. "Máme tady zastoupení z řady států. Kromě českých pivovarů zde své produkty představí například Japonsko, USA, Maďarsko, Polsko nebo Arménie," řekl na zahájení festivalu jeho ředitel Alois Srb. Na festivalu budou moci lidé ochutnat více než 700 vzorků piv ze 170 pivovarů.

Velemloci v pražské zoo by se už za rok mohli začít množit

Velemlok Boleslav Jablonský z pražské zoologické zahrady je samička, ukázalo překvapivě pondělní ultrazvukové vyšetření. To je prakticky jediný způsob, jak spolehlivě určit pohlaví těchto obojživelníků. Během příštího roku by tento velemlok měl dospět a pak by se chovatelé mohli pokusit o rozmnožení. Andy, kterého zoo získala jako druhého z největších mláďat, je totiž už prakticky dospělý samec. ČTK o tom informovala tisková mluvčí Zoo Praha Jana Ondrejechová. Pro vyšetření pohlaví velemloků čínských byl do Prahy pozván německý veterinář a vědec Thomas Hildebrandt, který se specializuje na práci s ultrazvukem. Už příští rok by tak mohl proběhnout pokus o rozmnožení těchto velemloků, kteří dostali jméno podle postav románu Karla Čapka Válka s mloky.

Sport

Čeští volejbalisté se na říjnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině A v Sofii s domácím Bulharskem, Německem a s vítězem květnové baráže mezi Španělskem a Nizozemskem. Na týmy Bulharska a Německa přitom Češi narazili i na předloňském ME, kde skončili poslední.

Karolína Plíšková zvládla lépe český tenisový souboj s Barborou Záhlavovou-Strýcovou ve druhém kole v Dubaji a po vítězství 6:4, 6:2 postoupila na štědře dotovaném turnaji do osmifinále. V maratonském duelu si účast v osmifinále vybojovala i Lucie Šafářová. Jedenáctá nasazená tenistka udolala Australanku Casey DellAcquaovou 6:7, 7:6 a 7:5.

Poprvé po 14 letech se Lukáš Bauer nejspíš nezúčastní štafety běžců na lyžích na mistrovství světa. Trenér Miroslav Petrásek nejlepšímu českému běžci vyhověl, aby se mohl ve Falunu připravit na klasickou padesátku s hromadným startem, v které se chce pokusit útočit na stupně vítězů.

Novým trenérem fotbalistů Teplic se stal Petr Rada. Se severočeským klubem, ve kterém v minulosti už třikrát působil, se dohodl na smlouvě do konce sezony s opcí. Šestapadesátiletý kouč u šestého týmu tabulky nahradí Zdeňka Ščasného, jenž v pondělí pět dní před startem jarní části první ligy nečekaně rezignoval.

Počasí

Zataženo až oblačno, ojediněle slabé sněžení nebo mrholení i mrznoucí. Na hřebenech hor, na východě území a postupně místy i jinde skoro jasno. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, při malé oblačnosti kolem 5 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.