Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman bude s činiteli státu ladit postoje k zahraniční politice

Na Pražském hradě se v úterý sejde prezident Miloš Zeman s dalšími ústavními činiteli k první koordinační schůzce k zahraniční politice. S premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (oba ČSSD), ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) a předsedy obou komor Parlamentu bude jednat o hrozbách radikálního hnutí Islámský stát (IS), o sankcích proti Rusku či o unijním projektu Východního partnerství. Koordinační setkání ústavních činitelů mají být třikrát ročně. Na jejich konání se v prosinci dohodli Sobotka a Zeman po kritice na adresu některých prezidentových vyjádření k zahraniční politice. Výtky se týkaly například Zemanova proruského a pročínského postoje nebo malého důrazu na dodržování lidských práv. Politici pomocí těchto schůzek chtějí docílit toho, aby se Česko k důležitým zahraničněpolitickým tématům vyjadřovalo jednotně, což se doposud ne vždy dařilo.

Vláda by o limitech těžby mohla rozhodnout v červenci

Vláda by o případném prolomení limitů těžby hnědého uhlí mohla rozhodnout v červenci. Zastupitelům Ústeckého kraje to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministr zastupitelům představil čtyři varianty, které ministerstvo dále zpracovává. Sám věří v to, že kabinet prolomí limity minimálně na dole Bílina. Ministerstvo teď podle Mládka zpracovává dopady a analýzy jednotlivých variant. "Do konce června to předložíme tripartitě, ta by to projednala a vzápětí pak vláda, pokud bude mít vůli rozhodnout," řekl Mládek. Zastupitelům vysvětlil, že rozhodnutí by mělo padnout ještě letos mimo jiné proto, že neproběhnou žádné volby.

Vláda schválila strategii kybernetické bezpečnosti Česka

Vláda schválila národní strategii kybernetické bezpečnosti pro příštích pět let. Po jednání kabinetu to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dokument například počítá s prohloubením spolupráce státu a soukromého sektoru, při které by se vytvořil systém pro sdílení informací o hrozbách, incidentech a aktuálním ohrožení. Dokument pro vládu připravil Národní bezpečnostní úřad, pod jehož kompetenci kybernetická bezpečnost patří. Česko by podle strategie mělo být aktivní v mezinárodní spolupráci a ve středoevropském prostoru by mělo působit jako propagátor kybernetické bezpečnosti a dialogu mezi státy regionu.

Základem rozvoje justice je její nezávislost, zdůraznila Válková

Rezignující ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) se svou poradní skupinou stanovila prioritní oblasti v rozvoji justice. Za základní stavební kámen dlouhodobé strategie považuje nezávislost justice a zřízení samosprávy soudnictví. Na webu ministerstva vzkázala, že strategie by měla být rozvíjena bez ohledu na osobu ministra. Upozornila, že příprava tohoto plánu je mimo jiné nezbytnou podmínkou pro čerpání evropských dotací.

Babiš: Kdyby Válková nerezignovala, ANO by ji navrhlo odvolat

ANO bylo připraveno navrhnout odvolání ministryně Heleny Válkové, kdyby sama nerezignovala. Šéf hnutí Andrej Babiš to v sms zprávě napsal ČTK. Prý se s ní domluvil, že odejde důstojným způsobem. Válková podle něj byla nejkritizovanějším ministrem hnutí a o jejím konci s ní mluvil několikrát. Válková v rozhovoru s deníkem Právo řekla, že si nepřeje, aby odchod z funkce byl vydáván za její vlastní úmysl. Babiš dříve tvrdil, že Válková se rozhodla odejít sama. "Ať to nikdo nevydává za moje svobodné rozhodnutí," řekla listu. Navrhovala prý pozdější termín rezignace než k 1. březnu, k němuž nakonec odchází. Chtěla prý některé věci dokončit.

Ze Zbirohu vyjely kamiony s humanitární pomocí Ukrajině

Čtyři kamiony, přívěs, sanitka a doprovodná vozidla se 40 tunami humanitární pomoci České republiky pro Ukrajinu vyjely z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu na Rokycansku. Konvoj se zdravotnickým materiálem, spacími pytli, pokrývkami a střešní krytinou na opravu zničených střech dojede do Kyjeva v úterý večer. Pomoc pro obyvatele, kteří museli kvůli konfliktu opustit své domovy, organizuje ministerstvo zahraničí a Hasičský záchranný sbor spolu s Českým červeným křížem, společností Člověk v tísni a Správou státních hmotných rezerv. Z Kyjeva bude česká pomoc dále na východ Ukrajiny distribuována prostřednictvím Červeného kříže. Konvoj doprovází 13 lidí, do Kyjeva má dorazit v úterý mezi 19:00 a 21:00, do Čech se po vyložení vrátí ve čtvrtek dopoledne, řekl ČTK velitel konvoje David Kareš. Vypravení konvoje sledoval přímo v základně premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Od loňského roku poskytla Česká republika na různé formy humanitární pomoci Ukrajině zhruba 100 milionů korun - na přímou materiální pomoc, na zdravotnickou péči či pobyty pro ukrajinské děti. O uvolnění dalších peněz podle konkrétních potřeb ukrajinských obyvatel bude vláda ještě jednat, řekl novinářům Zaorálek. Česko podle něj patří s Polskem a Švédskem k zemím, které toho pro pomoc Ukrajině dělají nejvíc.

Kraj žádá vyklizení skladu ve Slatině

V muničním skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta jsou stovky tun munice, včetně nelegálně uloženého semtexu, povolení má firma pouze na šest tun. ČTK to řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) policie ale jednoznačně vyloučila, že by sklad představoval vážné nebezpečí pro okolí. Podrobnosti o prohlídce skladů ministr ovšem neuvedl. "Semtex je tam nelegálně, našlo se tam devět palet. Budeme trvat na tom, aby sklad byl vyklizen," řekl hejtman Netolický. Po páteční kontrole začala policie vyšetřovat možné nedovolené ozbrojování. Kontrolní orgány dnes začaly s další prohlídkou areálu. Vše nejspíš potrvá týdny. Majitel skladu odmítá, že by uskladňoval semtex.

Jít do penze přesně v důchodovém věku je výhodné pro 8 pct lidí

Jen pro osm procent Čechů a Češek je výhodné jít do důchodu při dosažení stanoveného důchodového věku. Pro 49 procent lidí je efektivní nastoupit do penze předčasně. Zhruba každému osmému člověku se pak vyplatí jít na odpočinek dokonce o pět let dřív. Naopak pracovat pět let navíc je efektivní až pro čtvrtinu lidí. Vyplývá to z Pojistněmatematické zprávy o důchodovém pojištění 2014, kterou má ČTK k dispozici. Podle autorů roli hraje hlavně délka života a ekonomický status. Ve stanoveném důchodovém věku přitom do penze v Česku chodí víc než dvě třetiny lidí. Zhruba 30 procent nastoupí do důchodu o rok dřív. Jen malá část osob dál pracuje. Podíl žen je tu "lehce vyšší" než podíl mužů, uvádí zpráva.

Výroba osobních aut v lednu rostla o 7,5 procenta na 109.563 vozů

Výroba osobních aut v Česku pokračuje letos v růstu. V lednu se zvýšila produkce automobilek meziročně o 7,5 procenta na 109.563 vozů. Nejvíce rostla kolínská TPCA, která zvýšila produkci o třetinu na 20.046 aut. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu.

ČOI: Jakosti loni nevyhověla tři procenta vzorů odebraných u pump

Tři procenta vzorků benzinu a dalších pohonných hmot odebraných loni v Česku při kontrolách České obchodní inspekce (ČOI) nevyhovovala příslušným normám. Je to zhruba stejný poměr jako o rok dříve, přibylo však případů kontaminace, nejčastěji LPG. V roce 2014 odebrala ČOI ke kontrole jakosti u čerpacích stanic celkem 2663 vzorků, z nich nevyhovělo příslušným technickým normám 81, informoval ČTK mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Ve zhruba čtvrtině kontrol inspekce loni zasahovala po stížnostech řidičů. V těchto případech byly nedostatky zjištěny v 3,6 procenta.

Velitelem výcvikové letky v Afghánistánu se stal poprvé Čech

Smíšená výcviková letka v Afghánistánu má poprvé českého velitele. Byl jím jmenovčeské armády án major Miroslav Šajban. ČTK to oznámila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Letce dosud veleli Američané a česká armáda označuje svěření velení této výcvikové jednotky Čechům za milník vojenské historie ČR.

Rusové chtějí cesty do ČR oživit slevami, české firmy to odmítají

České hotely budou ruským turistům poskytovat sezonní slevy až 40 procent v rámci protikrizového programu, který v Praze dojednávají zástupci ruského turistického průmyslu. Ruské agentuře TASS to sdělil zástupce Uralské turistické asociace Michail Malcev. Opatření má zvýšit příliv ruských turistů, který negativně ovlivnil pád ruského rublu. České subjekty v cestovním ruchu o takovém programu nemají žádné informace.

"V Praze zástupci naší asociace dojednávají s představiteli českého turistického průmyslu a s hoteliéry varianty protikrizového programu. Předběžných dohod se už podařilo dosáhnout," uvedl Malcev. "Česká strana je připravena zavést speciální ceny exkurzních programů pro naše turisty a poskytnout jim až čtyřicetiprocentní sezonní slevu na hotelové ubytovací služby," dodal.Agentura CzechTourism ani Asociace českých cestovních kanceláří a agentur o "protikrizovém programu" nemají žádné informace. Ani Asociace hotelů a restaurací ČR o údajných slevách pro ruské turisty v českých hotelech neví. "Nic o tom nevím. My bychom žádné snižování cen nedoporučovali, protože to vede jenom k tomu, že začnou padat ceny všeobecně a není to zkrátka řešení situace," řekl ČTK prezident asociace Václav Stárek.

Vrchní soud propustil z vazby tři aktéry hlavní metanolové kauzy

Olomoucký vrchní soud propustil na svobodu tři muže obžalované v hlavní větvi metanolové kauzy. Jde o Viktora Koláčka, Martina Jirouta a Libora Vanderku. Soud o tom rozhodl minulý týden, uvedla Česká televize. Mluvčí soudu Vladimír Lichnovský ČTK řekl, že u mužů již podle soudu pominuly vazební důvody. Ve vazbě byli kvůli obavě z útěku.

ČR má už za sebou vrchol chřipkové epidemie, která ale ještě trvá

Česko má už zřejmě za sebou vrchol letošní chřipkové epidemie. Ta však zatím stále trvá, i když pacientů s nachlazením a chřipkou ubylo téměř ve všech krajích. Výrazně víc je ale závažných případů chřipky. Intenzivní péči potřebovalo 90 lidí, 18 z nich zemřelo. Vyplývá to z údajů za letošní sedmý týden, které ČTK poskytla národní referenční laboratoř pro chřipku.

V Číhošti o víkendu připomenou 65. výročí smrti Josefa Toufara

Lidé si o víkendu připomenou v Číhošti 65. výročí smrti tamního faráře Josefa Toufara. Zemřel 25. února 1950 po krutém mučení vyšetřovateli komunistické Státní bezpečnosti, kteří ho chtěli přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Čtení z Toufarových dopisů a kázání bude obsahovat sobotní komponovaný pořad. V neděli do Číhoště přijede i český primas, kardinál Dominik Duka. Vyplývá to z údajů na webových stránkách farnosti.

V Brně chystají první ročník festivalu pořadů pro planetária

Brněnská hvězdárna připravuje první ročník festivalu pořadů pro digitální planetária s celooblohovou projekcí. Snímky z kategorie označované fulldome představí v polovině dubna na Kraví hoře nejlepší producenti z celého světa. Právě producenti filmů a provozovatelé digitárií jsou hlavní cílovou skupinou. Část hlediště ale zůstane volná i pro veřejnost, oznámila hvězdárna novinářům. Festival ve dvou dnech nabídne tři desítky filmů v původním anglickém znění ze všech kontinentů s výjimkou Antarktidy. Ledový světadíl je zastoupen alespoň tematicky prostřednictvím filmu o neutrinovém experimentu na jižním pólu. Už teď je podle pořadatelů jisté, že Kraví hora přivítá jeden z největších fulldome festivalů v Evropě. Pro Hvězdárnu a planetárium Brno to bude nejvýznamnější mezinárodní akce za poslední dvě desetiletí, uvedl ředitel Jiří Dušek.

V Českých Budějovicích v pátek začnou Dny slovenské kultury

Divadla, koncerty, výstavy, a veřejné setkání spisovatelů nabídnou od pátku 20. února Dny slovenské kultury v Českých Budějovicích. Na programu 16. ročníku jsou i Dny slovenské kuchyně a Haluškové preteky - soutěž ve vaření halušek s Petrem Stupkou a Lidovou hudbou bratrů Wimmerovců. Slováci obohatí kulturní nabídku v krajském městě do neděle 28. února. Město na náklady přispěje 250.000 korunami. Novinářům to řekl radní Jaromír Talíř (KDU-ČSL).

Sport

Tenista Tomáš Berdych klesl poté, co na turnaji v Rotterdamu neobhájil loňský titul, ve světovém žebříčku ze sedmého na osmé místo. Pořadí si vyměnil se svým finálovým přemožitelem Stanem Wawrinkou ze Švýcarska. Petra Kvitová, jež nehrála, si polepšila na třetí pozici.

Počasí v úterý

Jasno, místy zataženo nízkou oblačností. Teploty 4 až 8 °C, při nízké oblačnosti kolem 1 °C.