Denní souhrn zpráv

Premiér Sobotka ostře odsoudil sobotní útoky v Kodani

Premiér Bohuslav Sobotka ostře odsoudil sobotní teroristické útoky v Kodani, při kterých útočník zabil dva lidi a dalších pět zranil. V telegramu dánské premiérce Helle Thorningové-Schmidtové Sobotka vyjádřil hlubokou lítost nad ztrátou lidských životů. Útoky odsoudil také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), kvůli útoku před židovskou synagogou chce v Evropském parlamentu prosadit větší pozornost antisemitismu. "Tyto incidenty nejsou pouze kriminálními činy - jsou jednoznačně teroristickými útoky mířícími na principy svobody a hodnoty otevřené demokratické společnosti," napsal Sobotka premiérce.

NKÚ se obrátí žalobou na soud kvůli platům soudců

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se chce v nejbližší době obrátit na soud kvůli zákonu o platu ústavních činitelů a soudců. Chce zvrátit loňské rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) k výpočtu mzdové základny pro platy soudců, která se tím od letoška zvýšila z dřívějšího 2,75násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře na trojnásobek. V Otázkách Václava Moravce to řekl šéf NKÚ Miloslav Kala.

Podle odborníka hrozí ČR kvůli naftě v Německu škoda 1,5 mld Kč

Česko by kvůli sporu o naftu uskladněnou v německých zásobnících společnosti Viktoriagruppe mohlo přijít až o 1,5 miliardy korun, řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Jen hodnota nafty uskladněné v německém Krailingu podle něj dosahuje jedné miliardy korun. Spor o její vlastnictví začal poté, co s firmou bylo zahájeno insolvenční řízení a předběžný insolvenční správce ve svém lednovém rozhodnutí neuznal, že nafta je českého státu. "Škodu musíme rozdělit do dvou částí. Jednak je to nafta, která je umístěná ve skladu v Krailingu. Tam, když přepočteme evidenční stav na skladové ceny, se bavíme zhruba o jedné miliardě korun. K tomu musíme započítat pohledávky, které budeme uplatňovat po firmě Viktoriagruppe za nezaplacené faktury. Ty jsou v tuto chvíli někde v řádu 200 milionů korun," uvedl v ČT Švagr.

Zájem o pěstounství roste, přibývá žadatelů o přechodnou péči

V Česku roste zájem o pěstounskou péči. Výrazně přibylo žadatelů, kteří se chtějí stát profesionálním pěstounem na přechodnou dobu. Novela o ochraně dětí jim totiž před dvěma lety výrazně zvedla odměny. Dlouhodobí pěstouni si stěžují na to, že je proti krátkodobým pečovatelům změna zákona znevýhodnila. I když se díky novým pravidlům řada dětí dostane z ústavu do náhradních rodin, pro všechny chlapce a děvčata pěstouni nejsou. Chybějí hlavně pro víc sourozenců, starší děti, postižené či děti z menšin. Stát loni v prosinci vyplácel celkem 11.300 pěstounských odměn, na konci roku 2012 jich bylo 9300. Dvě třetiny všech pěstounů tvoří prarodiče, 16 procent jiní příbuzní a zbývající třetinu cizí lidé. Pěstounů na přechodnou dobu bylo teď v polovině ledna podle ministerstva práce 334. Před rokem jich úřady evidovaly 115.

ING: Pětina Čechů má tajný účet, o kterém jejich partner neví

Třetina Čechů považuje za normální, že mezi sebou partneři mají tajemství týkající se financí. Ta se mohou týkat tajného účtu, který přiznala téměř pětina dotazovaných Čechů, nebo nějakého nákupu, o kterém partner neví. Alespoň jeden takový nákup 'na zapřenou' za loňský rok přiznala čtvrtina zadaných Čechů. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu ING.

Státní garance za ekologické škody loni klesly na 187 mld. Kč

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 186,8 miliardy korun. Ve srovnání s koncem roku 2013 tak garance klesly o 3,9 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelného materiálu, které ministerstvo financí zveřejnilo na internetu. Od roku 1991 do konce roku 2014 ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za více než 207,7 miliardy korun.

ČR od roku 1990 snížila o třetinu emise skleníkových plynů

V České republice od roku 1990 díky modernizaci průmyslu výrazně klesly emise skleníkových plynů. K roku 2012 stát snížil celkové emise skleníkových plynů proti roku 1990 o 33 procent, plní tak závazky Kjótského protokolu s předstihem, stejně jako celá Evropská unie. V Česku ale stále převažuje energetická závislost na fosilních palivech, což ovzduší zatěžuje. Ovzduší nezlepšuje ani nadměrná silniční doprava.

ČEZ: Počet elektromobilů v ČR se letos zdvojnásobí na 1000 aut

Počet elektromobilů na českých silnicích by se měl letos zdvojnásobit na 1000 aut. Loni se v Česku prodalo 222 nových aut na čistě elektrický pohon. Uvedla to společnost ČEZ. Zájem o elektromobily v posledních letech roste. Jen v loňském posledním čtvrtletí si čeští řidiči zaregistrovali 100 vozů.

Při dvoudenní akci pražská policie objasnila dvě stovky případů

Při dvoudenním zátahu zaměřeném na cizince, bazary, zastavárny a řidiče pražská policie objasnila 208 případů. Zkontrolovala 1651 lidí, z nichž každý osmý byl cizinec. Zadržela 55 lidí. Akce skončila v noci na sobotu, kdy při kontrolách vozidel na Barrandovském mostě policie uložila pokuty celkem 30.400 korun. Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová to uvedla v tiskové zprávě.

Masopustní veselí by měl vystřídat půst, dnes nepříliš dodržovaný

Na mnoha místech v zemi dnes vrcholí masopustní veselí, které by podle tradice měl vystřídat čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Původně se slovem masopust označovalo celé období od Tří králů do Popeleční středy. Dnes jako masopustní období lidé vnímají jen tři dny před Popeleční středou, takzvané ostatky. Masopustní průvody masek připravují města a obce většinou na víkend, i když tradičně masopust vrcholil maškarní zábavou na masopustní úterý.

Slunce a prázdniny přilákaly do hor tisícovky lyžařů

Jarní prázdniny a slunce vylákaly o víkendu do horských středisek tisícovky lyžařů. Inverzní počasí jim na rozdíl od nižších poloh nabídlo modrou oblohu. Provozovatelé skiareálů hodnotí uplynulé dva dny jako dosud nejhezčí. Svahy ve Špindlerově Mlýně brázdilo až 8000 lidí, v šumavských areálech jich bylo někde až 3000. V Krkonoších a Orlických horách byl sněhu dostatek a díky nočním teplotám pod bodem mrazu neubývá. Do hor postupně přijíždějí rekreanti z okresů, které mají jarní prázdniny.

Sport

Lyžařka Šárka Strachová vybojovala čtvrtou medaili v kariéře ve slalomu na mistrovství světa, na šampionátu v americkém Beaver Creeku obsadila třetí místo. Titul obhájila domácí favoritka Mikaela Shiffrinová, stříbro slaví Frida Hansdotterová ze Švédska.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková potvrdila výbornou formu na mistrovství světa v Heerenveenu čtvrtým místem v závodu na 1500 metrů. Po triumfech na 3000 a 5000 metrů jí další medaile unikla o pouhých pět setin sekundy. Vyhrála Američanka Brittany Boweová.

České biatlonistky vyhrály potřetí v sezoně štafetu Světového poháru. V Oslu tradiční sestava Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková triumfovala s náskokem 28 sekund před Itálií. Třetí skončily Francouzky. Na umístění na stupních vítězů útočili i muži, ale po dvou trestných okruzích Michala Šlesingra na třetím úseku dojeli čtvrtí. Zaznamenali nicméně nejlepší výsledek v sezoně.

Andrea Zemanová se druhým místem ve švédském Aare postarala o nejlepší výsledek českých skikrosařek ve Světovém poháru v historii. Ve finálové jízdě prohrála jen s Annou Holmlundovou ze Švédska, která se díky vítězství vrátila do čela seriálu.

Tenista Tomáš Berdych titul na turnaji v Rotterdamu neobhájil. Ve finále prohrál se Švýcarem Stanem Wawrinkou 6:4, 3:6 a 4:6.

Ani jedné z českých tenistek se nepodařilo postoupit do finále turnaje v Antverpách. V semifinále nejprve podlehla Karolína Plíšková dvakrát 2:6 Španělce Carle Suárezové a večer ji napodobila Barbora Záhlavová-Strýcová, která prohrála dvakrát v tie-breaku s Němkou Andreou Petkovicovou.

Počasí v pondělí

Jasno, místy zataženo nízkou oblačností. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.