Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zaorálek věří, že se mu podaří se Zemanem sblížit stanoviska k IS

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) trvá na svém odmítavém postoji ke sjednocené ozbrojené akci proti Islámskému státu (IS), k níž vyzval prezident Miloš Zeman. Novinářům při cestě na Příbramsko také řekl, že nesouhlasí s vyjádřením Hradu o politice appeasementu, jak se označují ústupky západních velmocí hitlerovskému Německu před druhou světovou válkou. Věří nicméně, že se mu povede s prezidentem sblížit stanoviska. Kdy se se Zemanem sejde, neřekl. "Nemusíme se přesvědčovat o tom, jak je to nebezpečné, jediný rozdíl je v tom, že já si nemyslím, že si teď můžeme dovolit říci, že tam vtrhneme vojensky a budeme to řešit. Především proto, že těch center džihádu je dneska obrovské množství od Senegalu, Somálska až po Pákistán," zopakoval ministr. Podle něj se navíc ukazuje, že vojenské intervence jsou často přiléváním oleje do ohně.

Odbory chtějí přidání pro úředníky státní služby mezi 10 a 25 pct

Odbory chtějí jednat o přidání pro úředníky ve státní službě o částku mezi deseti a 25 procenty. Novinářům to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) se zvýšení platů bude odvíjet od náročnosti práce. Na kritériích nyní její úřad s vnitrem pracuje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se kloní k růstu o deset procent. Ministerstvo práce propočítalo čtyři varianty přidání - o pět, deset, 15 a 25 procent. Služební zákon by se měl týkat asi 61.000 úředníků. Ti mimo jiné budou muset poslechnout a nechat se přeložit do jiného města či jet na služební cestu. Neměli by také být ve vedení a v radách firem.

E15: Český Excalibur bude vyrábět pandury, získal na to licenci

Česká firma Excalibur Army získala licenci k výrobě obrněných pandurů pro vybraná teritoria východní Evropy a Asie. Uvedl to deník E15 s odvoláním na mluvčího společnosti Excalibur Group Andreje Čírtka. Vůbec první zakázkou bude podle listu pozáruční servis 107 obrněnců pro českou armádu za 182 milionů korun. Rámcový kontrakt je zatím naplánován do roku 2016, pak se prý předpokládá uzavření dalšího. Firma se dosud zaměřovala na opravy a modernizaci starších těžkých zbraní ze zemí bývalého východního bloku. Podle Čírtka platí exkluzivita do roku 2039. "Zcela klíčová je změna v orientaci z východní techniky na západní," řekl deníku mluvčí.

Obrana zrušila zakázku na vyprošťovací vozidla pro Pandury

Ministerstvo obrany zrušilo výběrové řízení na nákup vyprošťovacích vozidel pro Pandury. Na dotaz ČTK to povrdila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva. Armáda si chce pořídit pět speciálních vozidel za 191 milionů korun. Na serveru veřejných zakázek ministerstvo uvádí, že "stanovením požadavku na konkrétní technické řešení" došlo k porušení zákazu diskriminace, které tak vedlo k omezení hospodářské soutěže. Týkat se mělo podvozku od konkrétního výrobce. Týdeník Euro v minulosti uvedl, že dva zájemci o zakázku podali stížnost u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Zástupci obchodníků nesouhlasí s omezováním otevírací doby

Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu nesouhlasí s návrhem na zákaz prodeje o svátcích pro větší prodejny s plochou přes 200 čtverečních metrů. Zákaz prodeje prosazují senátoři za ČSSD a má podporu KDU - ČSL a komunistů. Zákaz prodeje představuje neodůvodněný zásah státu do podnikatelského prostředí, řekl na setkání s novináři prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle návrhu by měly mít obchody zavřeno na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do 12:00. Podle Dlouhého by taková regulace způsobila snížení mezd zaměstnancům v souvislosti s kratší pracovní dobou, nebo by při zachování výše platů vedla k propouštění.

Řada obchodníků má už nyní na Nový rok nebo 25. prosince zavřeno bez toho, aby jim to kdokoliv nařizoval, doplnila prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Omezení prodejní doby tak podle ní do značné míry funguje samoregulací. Dodala, že omezení otevírací doby poškodí obchodníky, kteří by se pak mohli domáhat úhrady těchto škod. V Česku podle ní existuje na 350 nákupních center.

Hospodářská rada kraje navrhuje státu převzít část těžební firmy

Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje navrhuje, aby poloviční podíl těžební společnosti Severní energetická převzal stát. Novinářům to po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou řekl zástupce rady Richard Falbr. S myšlenkou přišla samotná firma ještě za vlády Petra Nečase (ODS). Sobotka v České televizi řekl, že schůzka nezměnila jeho nesouhlas s bouráním domů v severních Čechách kvůli těžbě uhlí. K návrhu na převzetí podílu v Severní energetické státem se nevyjádřil.

Firma by podle Falbra převedla na stát například 51 procent. "Tím by stát získal vliv na to, co se v ní bude dít dál a co se bude s těžbou dít dál," řekl Falbr. Předseda vlády se podle něj k návrhu konkrétně nevyjádřil. Zástupci Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje jsou pro úplné prolomení limitů. Hlavním argumentem je očekávaný nárůst nezaměstnanosti při ponechání limitů v současné podobě. Podle analýz rady je ohroženo 12.000 pracovních míst, což by nezaměstnanost na Mostecku zvedlo na 20 procent. Tripartita se v pondělí neshodla na žádné z variant prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Do konce června chce mít zprávu o sociálních, ekonomických a bezpečnostních dopadech jednotlivých možností.

Škoda Transportation dodá do Německa 38 vlaků za deset miliard Kč

Plzeňská Škoda Transportation dodá britskému dopravci National Express 38 nízkopodlažních elektrických vlaků RegioPanter. Budou jezdit v Norimberku a okolí. Hodnota kontraktu je deset miliard korun, firma má na výrobu vlaků čtyři roky. Informuje o tom server iDnes.cz. "Jedná se o naprosto klíčovou zakázku, která potvrzuje, že naše výrobky jsou kvalitní a konkurenceschopné," řekl serveru předseda představenstva Škody Transportation Tomáš Krsek. Je to druhá zakázka, kterou firma v Německu získala. V roce 2013 podepsala s Deutsche Bahn smlouvu na dodávku šesti moderních elektrických vlaků za 2,6 miliardy korun.

Pošta má mít v roce 2020 jen 691 poboček, zbytek budou franšízy

Česká pošta má mít v roce 2020 jen 691 vlastních poboček, tedy asi čtvrtinu současného stavu. Zbylých 2500 pošt se má proměnit na franšízy. Ve středu o tom má vládu informovat generální ředitel Martin Elkán spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Uvedl to server Česká justice. Pošta už dříve oznámila, že k dosavadním 48 místům, které fungují jako partnerské franšízy, by mělo během letošního roku přibýt 200 dalších. Pak se má tempo předávání výrazně zrychlit. Poštovní služby by měly být poskytovány například na obecních úřadech, v obchodní centrech nebo v malých prodejnách, vždy pod logem České pošty.

Český telekomunikační úřad stanovil, že pošta by měla pro zajištění obslužnosti Česka provozovat minimálně 2100 poboček. Ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá, ale několikrát uvedl, že chce zachovat nynější síť přes 3200 pošt. Česká republika má v Evropě nejhustší síť pošt z pohledu rozlohy a zároveň největší dostupnost z hlediska počtu obyvatel.

Průzkum: Rekvalifikaci mají v plánu čtyři z pěti nezaměstnaných

Na 80 procent nezaměstnaných uvažuje o rekvalifikaci a každý čtvrtý se jí už zúčastnil. Při hledání kurzů jsou lidé velmi aktivní, 40 procent si ho najde samo, z nich více než polovina pátrá na internetu. Vyplývá to z průzkumů portálu Prace.cz, kterého se zúčastnilo 2320 lidí. Celkem 58 procentům lidí pomohla rekvalifikace při hledání nové práce. Nejčastěji lidé volí profesi účetní, kosmetičky či maséra. Rekvalifikace je však jen první krok, připomněla arketingová manažerka portálu Hana Kostovičová. I pro absolventy rekvalifikačních kurzů může být těžké práci najít, což přiznalo 40 procent dotázaných. Nejčastěji je na vině chybějící praxe. Zájemce může během tří let vyčerpat až 50.000 korun. Nezaměstnaní této možnosti využívají často.

Hasiči zvládli likvidaci močky z bioplynové stanice na Chrudimsku

Hasiči dokončili odčerpávání vody z potoka Zlatník znečištěného únikem digestátu z bioplynové stanice u části Liboměřic Nové Lhotice. Stanice patří společnosti Agro Liboměřice. Látka podobná močce se do toku dostala v sobotu ráno. Hasiči v sobotu potok přehradili balíky slámy a hlínou a vytvořili velkou lagunu, ze které začali vodu s močkou čerpat kalovými čerpadly do cisteren. Voda pak končila jako hnojivo na poli. V neděli zahradili potok ještě v jiném místě nad první lagunou, aby vytvořili další čerpací stanoviště a vodou z něj ředili odtok pod lagunou. Jeden proud vody hasiči také začali rozprašovat zpět do koryta potoka. Rozprášením se ve vodě snižuje množství amoniaku, který je tím okysličován a likvidován.

Potok vtéká do řeky Chrudimky tekoucí do Křižanovické přehrady, která slouží jako zásobárna pitné vody. Rozbory prokázaly, že voda v Chrudimce je čistá. Agro Liboměřice ještě dokončuje odstraňování znečištěné zeminy mezi bioplynovou stanicí a potokem.

Škoda představí nový Superb 17. února v Praze, ukázala interiér

Škoda Auto zveřejnila první fotografii interiéru nové generace své vlajkové lodi Superb. Světovou premiéru bude mít vůz 17. února ve Fóru Karlín v Praze, výstavní pak na autosalonu v Ženevě na začátku března. Při příležitosti slavnostního odhalení vozu přednese Česká filharmonie v čele s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem ve světové premiéře symfonii "Superb" komponovanou speciálně pro tento večer.

Policejní akademie považuje ministerskou kontrolu za nestandardní

Policejní akademie České republiky v Praze považuje kontrolu svého hospodaření ze strany ministerstva vnitra za nestandardní. Prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy František Hřebík se ve vyjádření zaslaném ČTK pozastavuje nad jejím rozsahem i nad požadavkem, aby kontroloři vyčíslili náklady na jednoho studenta denního studia. Veškeré informace o toku finančních prostředků jsou navíc k dispozici ve finančním informačním systému ministerstva vnitra, upozorňuje státní vysoká škola na svém webu. Policejní akademie v poslední době ostře vystupuje proti ministerstvu vnitra, pod které spadá. V prohlášení mimo jiné uvedla, že se její chod snaží ovlivnit úředníci spjatí se soukromými vysokými školami, které se pokoušejí akademii konkurovat. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) na páteční tiskové konferenci kritiku odmítl a zdůraznil, že škole nehrozí zánik ani privatizace. Chce ale znát podrobné informace o hospodaření školy, která každoročně dostává z rozpočtu ministerstva vnitra 229 milionů korun.

Ministr Mládek: Technickému školství by mělo pomoci duální vzdělávání

Českému technickému školství by mělo pomoci duální vzdělávání, tedy spolupráce škol a firem. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) je ale nutné zajistit, aby firmy z tohoto způsobu vzdělávání profitovaly a studenti jako černí pasažéři neodcházeli jinam. Ve firmách získají podle Mládka studenti možnost pracovat na nejmodernějších zařízeních. Jako dobrý příklad uvedl kompetenční centrum v Kuřimi na Brněnsku. Spolupráce s firmami je podle něj něco, co měl stát za minulého režimu, "ale co jsme bohužel rozmontovali". Mládek uvedl, že nedostatek odborníků je zejména v leteckém průmyslu. Ministr také řekl, že by stát potřeboval systém, který monitoruje i budoucí poptávku po oborech.

V Krásné Lípě 30 lidí protestovalo proti slovům Zemana o inkluzi

Proti výrokům prezidenta Miloše Zemana o nevhodnosti společného vzdělávání hendikepovaných a zdravých dětí protestovaly během jeho návštěvy v Krásné Lípě na Děčínsku asi tři desítky postižených ze Šluknovského výběžku. S hlavou státu chtěli o výrocích, které pronesl před třemi týdny, diskutovat. Zeman jim při příjezdu na jednání s podnikateli do místního pivovaru jen zamával. Při odjezdu se ale u nich zastavil a hovořil s nimi. "Jsou děti, které stačí tempu běžného vyučování, a jsou děti, které tomuto tempu nestačí. Problém je, co se stane s dětmi, které nestačí tempu vyučování. A já říkám, je to můj názor, že budou nešťastné, protože ostatní děti se jim budou posmívat a budou je šikanovat," řekl protestujícím prezident. Doplnil, že jediný smysl jeho nedávného vyjádření o společné vzdělávání hendikepovaných a zdravých dětí byl v tom, že v takzvaných praktických třídách je polovina dětí na rozdíl od běžných tříd, takže dětem v praktických třídách se mohou učitelé více věnovat a mohou je lépe vést.

Policie opět žádá Sněmovnu o vydání Svobody k trestnímu stíhání

Policie chce opět stíhat bývalého pražského primátora, poslance ODS Bohuslava Svobodu. Do Sněmovny dorazila žádost o Svobodovo vydání, podle níž ho policisté podezírají z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku. Případ souvisí podle informací ČTK se smlouvou s advokátem Václavem Láskou. Nynější senátor Láska (za Stranu zelených) zpracovával pro město právní analýzu problematických smluv pražského dopravního podniku. Smlouvu s advokátem Láskou podepsal Svoboda bez projednání v městské radě. Za tehdejšími kroky si stojí. Poukázal na to, že hloubková prověrka v podniku odhalila závažná pochybení a vyústila ve tři trestní oznámení. Svoboda taky tvrdí, že kvůli tomuto "šlápnutí do vosího hnízda" skončil v čele metropole.

Baudyšová za Nadaci Naše dítě převzala cenu Evropského parlamentu

Šéfka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová slavnostně převzala Cenu evropského občana 2014, kterou nadaci udělil Evropský parlament za 21 let činnosti v ochraně dětí. Nadace patří mezi první české organizace, jimž se tohoto ocenění po sedmi letech jeho existence dostalo. Senátorka Baudyšová (za ANO) připomněla, že nadaci zakládala v roce 1993, aby pomáhala především dětem týraným, zneužívaným či opuštěným. Mezi její projekty patřila Linka bezpečí, nyní se věnuje i dětem handicapovaným a ze sociálně slabých rodin a ochraně dětí v rámci jejich rodiny. Baudyšová také oznámila, že ji ve funkci ředitelky s ohledem na povinnosti senátorky za hnutí ANO nahradí její bývalá zástupkyně a někdejší vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Baudyšová se stane prezidentkou nadace.

Deník: Studenti dotaci na kurz CTYOnline dostanou bez prostředníka

Ministerstvo školství nakonec uhradí 150 nadaným středoškolákům čtyři pětiny ročního školného za internetové kurzy CTYOnline. Na jednoho studenta to bude 22.000 korun. Původní financování podpory přes soukromou nadaci provázely pochybnosti, novým postupem budou prostředníci z dotace vyloučeni. Její celková výše se sníží z původně slíbených pěti na 3,3 milionu korun. Napsal to server Deník.cz. "Prostředky půjdou po dohodě s americkou stranou přes Fulbrightovu komisi přímo do školy, která kurzy pořádá," řekla Deníku mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. Středoškoláci tak budou mít možnost se připravit na mezinárodní srovnávací zkoušky AP, které jsou respektované mnoha světovými univerzitami.

Ministerstvo studentům na internetové kurzy loni v létě slíbilo roční dotaci, která by pokryla 80 procent nákladů. Přispívat na kurzy plánovalo poprvé. Nový náměstek pro regionální školství Jaroslav Fidrmuc (KDU-ČSL) ale finanční podporu přes soukromou nadaci zpochybnil. Podle něj mohlo jít o neoprávněné nakládání s veřejnými prostředky. Hovořil také o nerespektování rovného přístupu ke vzdělávání a navrhoval, že resort s pomocí dalších organizací připraví podobně kvalitní doplňkové vzdělání, které účastníkům kurzu nabídne zdarma jako kompenzaci. Pro žáky, kteří by si chtěli vzdělání doplnit podobným způsobem, ministerstvo do budoucna připravuje škálu kurzů a také zřídí fond na podporu mimořádně nadaných dětí. Ministr Marcel Chládek (ČSSD) nedávno ČTK řekl, že peníze by měly putovat přímo rodičům nebo plnoletým žákům.

Policisté dopadli muže házejícího polena na auta na D1

Policisté dopadli dvaatřicetiletého muže podezřelého z házení polen z mostů na dálnici D1 v okolí Hranic na Přerovsku a na Novojičínsku. Poškozeno bylo 28 aut, jeden člověk utrpěl zranění. Škoda přesáhne milion korun. Některé špalky vážily až 20 kilogramů. Muži z Přerovska hrozí za obecné ohrožení až osm let vězení. "Došlo tady k minimálně 26 útokům na osobní a nákladní vozidla jedoucí minimálně stokilometrovou rychlostí. Špalky měly až 20 kilogramů. Ten člověk musel počítat s tím, že může někoho zranit nebo zabít. Takový masakr na silnici jsem ještě nezažil, mohlo z toho vzniknout mnoho těžkých a smrtelných zranění," uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Muž byl dopaden následující den po rozsáhlém pátrání. Nejprve se policistům podařilo zajistit auto, které polena převáželo. Na podezřelého je poté upozornili lékaři, ke kterým přišel se zlomeným kotníkem a podivně se choval. Nohu si podle policistů zřejmě zlomil, když utíkal ve čtvrtek před policisty, v autě mu totiž došla nafta. Motiv jeho jednání zatím policisté nechtěli komentovat. "Šlo o amokové jednání," doplnil Kužel. Podle ředitele olomoucké krajské policie Libora Krejčiříka bylo při tomto incidentu poškozeno 28 aut, z toho 19 nákladních. Ohrožení bylo podle policistů velké, dvě z aut, na která pachatel polena házel, převážela dusík.

Počet aut v Česku loni stoupl o 106.000 na téměř 4,9 milionu

Počet registrovaných osobních aut v Česku se loni zvýšil o 105.713 na 4,894 milionu vozů. Jejich průměrný věk stoupl ze 14,2 na 14,5 roku, což je nejvyšší hodnota od roku 1995. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu. Vozový park podle ředitele sdružení Antonína Šípka neustále stárne. "Přitom se dle dostupných statistik od počátku roku 1995 vozový park zvýšil o více než 1,92 milionu a v ČR se prodaly přes tři miliony nových osobních automobilů," uvedl. Průměrné stáří stoupá kvůli dovozu ojetých vozů v nevyhovující věkové struktuře a stále nízkému počtu vozidel vyřazovaných z provozu. Za 20 let se do ČR dovezlo 2,6 milionu ojetých aut.

Podle mlékařů řetězce v Česku dávají přednost zahraniční produkci

Výrobci mléčných produktů si stěžují, že některé zahraniční obchodní řetězce v Česku nahradily jejich výrobky produkty ze svých mateřských zemí. Mělo se tak stát v souvislosti s uvalením sankcí na dovoz potravin z EU do Ruska. Na konferenci Retail Summit 2015 to dnes uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Velkým tématem Retail Summitu je kvalita potravin v ČR. "Bohužel máme případy, že různé zahraniční firmy dodají do ČR pod stejnou značkou jinou kvalitu, než by si dovolily prodávat ve své zemi," uvedl člen představenstva Agrofertu a viceprezident Potravinářské komory Jaroslav Kurčík. "Já jsem ujišťován vlastními chuťovými buňkami, že Coca-Cola koupená na české straně hranice je jiná než Coca-Cola koupená na německé straně, aviváž je jiná, prací prášky," uvedl šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

IKEM transplantoval loni 484 orgánů, poprvé v ČR tenké střevo

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantoval loni rekordních 484 orgánů, poprvé v Česku tenké střevo. V evropsky unikátní operaci dostal pacient loni v půli prosince poprvé pět orgánů - žaludek, slinivku, slezinu, játra a tenké střevo. Novinářům to řekl přednosta transplantcentra Pavel Trunečka. IKEM provádí téměř 60 procent transplantací v Česku a řadí se mezi největší a nejvýkonnější transplantační centra Evropy. Oproti předchozímu roku stouply v IKEM počty transplantovaných orgánů o 25. Týdně lékaři provádějí v průměru téměř deset zákroků, kdy pacient dostane jeden i více orgánů najednou. Navíc často ojedinělými metodami, které jsou kvůli náročnosti a složitosti málo využívané.

V Praze letos přibudou tři bezbariérové vstupy do metra

V Praze letos přibudou tři bezbariérové vstupy do metra. Dokončené budou výtahy do stanic Můstek, Anděl a I. P. Pavlova. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Jaroslav Ďuriš. Celkem mají úpravy stanic stát asi 280 milionů korun. Z 57 stanic metra je nyní bezbariérových 34. Pražské metro má bezbariérové všechny stanice, které byly postaveny po roce 1989.

Návrh změn v pražské MHD musí podle primátorky projít revizí

Návrh změn v pražské MHD po otevření dalšího úseku metra A musí podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) ještě projít revizí. Nejpalčivější připomínky je třeba zapracovat, řekla ČTK. Lidé i městské části kritizují především změny v trasách tramvají. Výrazné změny v pražské MHD připravila organizace Ropid, která plánuje pražskou veřejnou dopravu. Změny mají platit od dubna letošního roku. Primátorka v pondělí navštívila Prahu 6, které se změny v dopravě dotknou nejvíce. Městská část eviduje od občanů kolem tisíce připomínek k návrhu Ropidu. Výhrady mají i ostatní městské části, vadí jim například, že se mění MHD i na jiné straně Prahy, než kudy vede prodloužené metro.

Příprava na stáří bude tématem konference univerzity třetího věku

Příprava na stáří bude novým tématem konference Vzdělávání třetího věku - příležitost pro společnost, jejíž třetí ročník se bude konat 19. února v Mladé Boleslavi. Mluvit se bude také o potřebě zaměstnávání dospělých nad 50 let nebo o zájmovém vzdělávání seniorů jako předpokladu naplnění aktivního stáří. Hlavní cílovou skupinou přípravy na stáří jsou jedinci ve středním produktivním věku, které mnohdy ani nenapadne, že by se měli připravit na aktivní postproduktivní věk, uvedl Michal Šerák z katedry andragogiky Karlovy univerzity. Odborníci se shodují na tom, že budoucí důchodci by si měli zajistit na penzi zhruba 70 procent svých příjmů z doby před důchodem. Důchody od státu v současné době zajišťují jen zhruba 60 procent příjmů, podotkl Šerák. Ředitel konference Ivo Rašín poznamenal, že v Česku jsou na rozdíl od většiny zemí EU zaměřeny na budoucí seniory jen ojedinělé programy.

Turisté z Ruska v ČR v lednu utratili o 60 pct meziročně méně

Útraty ruských turistů v českých obchodech se v lednu propadly meziročně o 61 procent. Nákupy omezila především střední třída, v luxusním segmentu útraty neklesly. Na dotaz ČTK to uvedla společnost Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH. Propad útrat ruských turistů v prosinci a lednu byl podle Global Blue dramatický především kvůli poklesu ruského rublu. "I když ruští turisté do Česka na Vánoce přijeli, výrazně omezili své nákupy. V lednu, což je nejsilnější měsíc z celého roku z pohledu nákupů Tax Free, se turisté z Ruska propadli o 61 procent proti lednu 2014," řekl ČTK regionální manažer Global Blue Jiří Macas. Počet víz, které Rusům loni vydaly české konzuláty v Moskvě, Petrohradu a Jekatěrinburgu, klesl o 23 procent na 324.000.

Ochranáři loni ošetřili rekordních 16 tisíc zraněných zvířat

Ochránci přírody loni ošetřili rekordních více než 16 tisíc zraněných nebo jinak postižených volně žijících živočichů. Jejich počet vzrostl proti roku 2013 o tisíc. Nejčastěji do stanic přijímají ptáky, jichž loni bylo více než deset tisíc, dalších 40 procent tvořili savci. Polovina živočichů byla vrácena do volné přírody, třetina uhynula nebo musela být utracena. ČTK o tom dnes informovala Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody. Do zveřejněných statistik podle Nezmeškalové ochránci přírody nezahrnují například záchranné přesuny bezprostředně ohrožených živočichů, jako jsou například kolonie netopýrů z nevhodných míst, ježky z nejrůznějších pastí a občas i domácích zvířat. Interně tak ochranáři evidují pomoc více než 30 tisícům živočichů. Zvířata se zraní často v dopravě, nárazy do prosklených ploch, popálením o elektrická vedení nebo pády do komínů.

Češi jsou přeborníky ve sledování seriálů, ukázal průzkum

Češi jsou přeborníky ve sledování seriálů, téměř polovina dotázaných jich souběžně sleduje pět až deset. Zjistil to průzkum, který v Evropě uskutečnila společnost Samsung Electronics, v Česku ve spolupráci se seriálovým portálem Edna.cz. Potřebu začít sledovat další seriál mají po skončení oblíbené řady více než dvě třetiny Čechů. Přibližně polovina Čechů i ostatních Evropanů seriály sleduje po jednotlivých epizodách. Průzkum dále zjistil, že pro polovinu respondentů v Evropě je sledování televize formou úniku od každodenního života. Téměř polovina evropských diváků se při skončení oblíbeného seriálu nebo pořadu cítí "zarmoucena". Průzkumu se zúčastnilo 2286 respondentů.

Archeologové v Cerhenicích našli další pravěké hroby

Pohřebiště z mladší doby bronzové a z období stěhování národů i kostru takzvaného skrčence z doby ještě starší objevili archeologové v Cerhenicích na Kolínsku při výzkumu, který předchází výstavbě rodinných domů. V několika hrobech jsou zde k vidění kostry lidí položené hlavou směrem k západu. "Takové pohřebiště se v Čechách najde tak jednou za tři až čtyři roky," řekl ČTK Zdeněk Beneš z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech. Nyní objevené hroby původně obsahovaly i šperky a nádoby s jídlem, ve většině případů byly podle archeologů ale brzy po pohřbu vykradené. Bohatší ženy byly podle Beneše pochovávány například s dlouhými náhrdelníky nebo stříbrnými a pozlacenými sponami, přezkami a dalšími šperky. Kvůli zlodějům se ale v hrobech dochovaly většinou jen skleněné zbytky šperků.

Národní galerie zahájí novou sezonu 19. února výstavou Oskara Kokoschky

Národní galerie (NG) zahájí novou sezonu výstavou Oskar Kokoschka a Praha, jejíž vernisáž se uskuteční 19. února v pražském Veletržním paláci. Novinářům to řekl generální ředitel NG Jiří Fajt. Letošní sezona bude mít tři dramaturgicky ucelené vrcholy, každý s klíčovým výstavním projektem. Vedení NG na začátku letošní sezony obsadí místa tří odvolaných ředitelů Sbírky starého umění, Sbírky umění 19. století a Sbírky moderního a současného umění. "Všechna odborná místa se budou obsazovat mezinárodním výběrovým řízením. To nebylo dosud zvykem, ale já to zavádím jako zásadní princip," řekl ČTK Fajt.

Filip Renč začne film o Baarové točit v březnu

Režisér Filip Renč začne film o Lídě Baarové točit v březnu. Vedle slovenské herečky Tatiany Pauhofové v titulní roli, rakouského herce Karla Markovicse a jeho německého kolegy Gedeona Burkharda se v něm objeví Simona Stašová, Klára Issová a Martin Huba. Rozpočet snímku o jedné z největších hvězd prvorepublikové kinematografie činí 80 milionů korun. "Je pro mě až neuvěřitelné, že po všech problémech, které nás se scenáristou Ivanem Hubačem přes 14 let pronásledovaly, dojde k realizaci," uvedl Renč. Podle něj nepůjde o hereččin životopis, ale o výsek z jejího života od roku 1936. "Bude odrazem doby i české mentality uměleckého světa 30. a 40. let u nás i v Německu," dodal.

Lída Baarová stanula před kamerou poprvé v roce 1931 a hrála ve třiceti českých filmech. Život i kariéru jí poznamenal blízký vztah ke Goebbelsovi, jehož úmysl se kvůli ní rozvést zastavil až Adolf Hitler. Po válce byla obviněna z kolaborace, strávila přes rok ve vězení. Po únoru 1948 emigrovala, v 50. letech hrála v italských a španělských filmech, mimo jiné ve Felliniho Darmošlapech. Zemřela 27. října 2000 v Salcburku ve věku 86 let.

Zemřel překladatel Harryho Pottera Pavel Medek

V pondělí zemřel překladatel Pavel Medek, společně se svým bratrem Vladimírem proslul hlavně převodem sedmidílné ságy o Harrym Potterovi. Kromě bestselleru Joanne Rowlingové se věnoval také překladům detektivek a science fiction. "Při své píli stačil přeložit více než stovku knih, z nichž vyniká překlad povídek Raymonda Chandlera Vyděrači nestřílejí, jímž uzavřel kompletní vydání díla tohoto klasika drsné školy v češtině, a dále množství knih z žánru science fiction a fantasy," uvedla Kateřina Obadalová z Albatrosu.

Technické muzeum do půlky dubna vystavilo unikátní vozy Jawa

Národní technické muzeum v Praze ode dneška do 19. dubna vystavilo unikátní automobily značky Jawa. Celkem představuje šest vozů Jawa 700 a Jawa Minor z let 1934 až 1947, z větší části zapůjčených Auto Jawa klubem. Jawa vyrobila celkem kolem 3500 automobilů. Značka Jawa je v povědomí veřejnosti spojena s motocykly. Zakladatel továrny František Janeček se ale v polovině 30. let minulého století rozhodl rozšířit výrobu i o lehké automobily. Nadějnou historii kvalitních malých levných automobilů Jawa bohužel ukončil poválečný vývoj Československa, zestátnění podniku a přechod na direktivní státem řízené plánované hospodářství. Po roce 1947 byla historie značky Jawa spojena již jen s výrobou motocyklů.

Zoo v Plzni chystá expozici nejjedovatějších hadů i rostlin z Alp

Expozici pro nejjedovatější hady světa, rozsáhlý soubor zaměřený na alpské rostliny s tisíci jejich druhy i expozici upozorňující na vymírající druhy zvířat a mizející rostliny z oblasti Filipín připravuje letos jako své největší akce Zoologická a botanická zahrada města Plzeň. Během roku také otevře opravený přilehlý amfiteátr a pokusí se vykoupit poslední dva pozemky pro svůj velký sen, kterým je projekt Sloni na Mži. ČTK to řekl ředitel zoo Jiří Trávníček.

Divadlo bratří Formanů přiveze do Plzně pohádku Aladin

Divadlo bratří Formanů přiveze do Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015 výtvarnou inscenaci Aladin. Představení plné loutek, exotických rekvizit, melodií a obrazů divákům nabídne svět pohádek Tisíce a jedné noci. Režisérem je výtvarník a divadelník Matěj Forman, který s česko-francouzským týmem rodinné představení vytvořil před dvěma lety. V Plzni bude mít premiéru 26. února, řekla novinářům Marcela Mašínová z Plzeň 2015, jež projekt zajišťuje. Inscenace Aladin vznikla mezi lety 2013 a 2014 v divadle Theatre du Jeu de Paume v Aix-en-Provence ve Francii. Impulzem ke vzniku bylo i to, že se město Marseille stalo evropským hlavním městem kultury."

Čeští a norští loutkáři připravují dvě verze lidové pohádky

Norská lidová pohádka, české loutky a světoznámý islandský loutkář se spojí v novém srovnávacím projektu, který se zaměřuje na dětské diváky. Společné úsilí divadelníků z Česka, Norska a Islandu vyvrcholí na začátku července na festivalu Loutkářská Chrudim a na podzim v norském městě Hamar, oznámila ČTK mluvčí Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu Marcela Hančilová. "Česko-norsko-islandský divadelní projekt, který oficiálně začal 1. února, pracuje s norskou lidovou pohádkou Na západ od slunce, na východ od měsíce, kterou v první polovině 19. století zaznamenali sběratelé lidové slovesnosti Peder Christian Asbjørnsen a Jørgen Moe. V rámci projektu, který porovná různorodé cesty loutkového nastudování norské pohádky, dojde ke konfrontaci dvou divadelních přístupů, k výzkumu diváckých reakcí a uspořádání workshopů.

Čínský film natáčený v Praze přitahuje pozornost diváků

Začátkem týdne byl v Pekingu slavnostně uveden do kin filmu Somewhere Only We Know (Jen my víme kde), který se vloni natáčel v Praze. Producenti hledali pro natáčení evropskou metropoli, kam by zasadili děj romantického příběhu o dívce, která na studiích v zahraničí objeví minulost své babičky i svou lásku. Praha obstála v konkurenci Paříže díky filmovým pobídkám Státního fondu kinematografie (SFK), které v kombinaci s malebností města přiměly filmaře natáčet zde. Výše pobídky činila téměř 7,8 milionů korun, čínští filmaři zde nakonec utratili necelých 39 milionů. Na filmu se navíc podílela řada českých tvůrců - 150členný štáb byl z poloviny domácí. České památky a architektura skrze filmové plátno čínským divákům učarovaly, řekl po premiéře v Pekingu Radomír Dočekal z produkční společnosti Milk and Honey Pictures, která zajišťovala realizaci natáčení v České republice.

Zemřel Karel Malina, legendární rozhlasový reportér

Ve věku 83 let zemřel v pátek po vážných zdravotních problémech Karel Malina, legendární rozhlasový sportovní reportér. Radiožurnálu a ČTK to řekl jeho syn Jan Malina, trenér volejbalistů Ústí nad Labem. Poslední rozloučení s dlouholetým sportovním žurnalistou se uskuteční v pondělí 9. února ve 14:00 ve strašnickém krematoriu. Karel Malina by 21. února oslavil 84. narozeniny. Celý profesní život spojil z Československým a Českým rozhlasem, kam nastoupil po maturitě v roce 1949 jako stenotypista. Proslavil se zejména v šedesátých letech minulého století a komentováním stříbrného finále fotbalového mistrovství světa v roce 1962 či úspěchů gymnastky Věry Čáslavské na olympijských hrách. V roce 1978 se stal spoluzakladatelem Československého klubu fair play a je nositelem Ceny mezinárodního klubu fair play při UNESCO, v roce 2004 mu byla udělena cena Mezinárodního olympijského výboru (ČOV) Sport a média. Českému rozhlasu zůstal věrný do konce života.

Sport

Kanadské tenistky nastoupí v 1. kole Fed Cupu proti České republice bez největší hvězdy Eugenie Bouchardové. Čtvrtou členkou domácího výběru se místo světové sedmičky stala až 814. hráčka žebříku WTA, teprve šestnáctiletá Charlotte Robillardová-Milletteová. České obhájkyně titulu budou sice v Québecu hrát bez Petry Kvitové a Lucie Šafářové, ale tým vedený světovou dvaadvacítkou Karolínou Plíškovou je favoritem víkendových bojů.

Počasí

Polojasno až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Zpočátku na východě území zataženo a občasné sněžení. Nejvyšší teploty -3 až +1 °C, v 1000 m na horách kolem -5 °C.