Denní souhrn zpráv

Postoj ČR k Islámskému státu není appeasement, tvrdí Sobotka

Postoj České republiky k Islámskému státu není politikou appeasementu, jak se označuje politika ústupků západní velmocí hitlerovskému Německu před druhou světovou válkou. V televizi Prima v pořadu Partie to prohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na páteční vyjádření mluvčího prezidenta Miloše Zemana na adresu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Některé výroky prezidenta v poslední měsících premiér označil za hodně válečnické. Sobotka připustil, že v případě názorů Zemana a vlády na krizi na Ukrajině a postup proti Islámskému státu se mezi nimi "občas objeví disharmonie". Premiér připomněl, že se Česko připojilo k mezinárodní akci proti islámským radikálům, když darovalo velké množství munice kurdským bojovníkům.

Analytici: ČNB ve čtvrtek prodlouží intervence, korunu neoslabí

Bankovní rada ČNB podle analytiků oslovených ČTK ve čtvrtek nechá závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro beze změny. Kvůli posledním údajům z ekonomiky, především o nízké inflaci, ovšem podle ekonomů pravděpodobně posune termín ukončení režimu devizových intervencí nejméně do konce roku 2016. Dosud ČNB uváděla, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. Posunutí termínu naznačil minulý týden guvernér Miroslav Singer ve slovenském listu Hospodárske noviny

Sobotka se kloní k růstu platů kvůli služebnímu zákonu o 10 pct

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se kloní k růstu platů vybraných státních úředníků o desetinu, jak navrhuje náměstek pro státní službu Josef Postránecký. Pro zvýšení platů o čtvrtinu, který je také jednou z variant, nevidí důvod. Sobotka to řekl novinářům po diskusním pořadu Partie televize Prima. Úprava platů kvůli novému služebnímu zákonu by se měla týkat více než 61.000 úředníků, kteří nyní průměrně berou 29.172 korun. Zvýšení platů o čtvrtinu preferují odbory. "Je potřeba s odbory jednat, ale současně vnímat reálnou situaci státního rozpočtu," řekl premiér.

Úředníci podléhající služebnímu zákonu budou muset mimo jiné respektovat pokyn odjet na služební cestu či přeložení do jiného města, zachovávat věrnost České republice nebo mlčenlivost o pracovních věcech. Podle deníku také nesmějí být v politické straně ani v řídících a kontrolních orgánech firem.

Zaměstnancům ČSA klesají platy o desítky procent

Zaměstnancům Českých aerolinií od dnešního dne klesají platy o desítky procent. Přestože kolektivní vyjednávání pracovních podmínek pro letošní rok ještě nebyla uzavřena, letuškám, stevardům a pilotům podle nového mzdového výměru od února klesají platy až o 40 procent. Podle vedení ČSA reaguje společnost snižováním mezd na hospodářskou situaci na trhu letecké dopravy. Dosavadní provozní náklady ČSA vůči konkurenci prý znevýhodňovaly. Zástupci zaměstnanců se na pracovních podmínkách pro letošní rok dohadují s vedením bez úspěchu od loňského podzimu. ČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun.

Obrana zadá zakázku na výcvik pilotů za 1,2 miliardy korun

Ministerstvo obrany zadá zakázku na výcvik pilotů za 1,2 miliardy korun. V příštích čtyřech letech by se o výcvik měl starat státní podnik LOM Praha, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Petr Medek. Zakázku ve středu projedná vláda. Výcvik se bude konat v Centru leteckého výcviku v Pardubicích. Učit by se v něm měli vojenští letci a posluchači Univerzity obrany leteckého zaměření.

Pavel chce vedení generálního štábu předat na konci května

Dosluhující náčelník generálního štábu Petr Pavel chce v čele armády skončit 29. května. Řekl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že toto datum sám navrhl a jeho nástupce Josef Bečvář s ním souhlasí. Pavel věří, že o tomto termínu předání vedení generálního štábu se mu podaří přesvědčit i prezidenta Miloše Zemana a ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Pavel v polovině roku nastoupí do čela Vojenského výboru NATO.

Pavel se v posledních týdnech dostal do sporu se Stropnickým a vládou v otázce nasazení vojáků na ostrahu muničních skladů ve Vrběticích nebo při jmenování nového šéfa vojenské policie. Do této funkce chce Stropnický prosadit právníka Pavla Kříže, s čímž náčelník generálního štábu nesouhlasí.

Letoun Mrija přepraví z Mošnova do Afriky poslední obrněné vozy

Největší letadlo světa Antonov An-225 Mrija přepraví do Afriky poslední část dodávky obrněných vozidel od společnosti Excalibur Army. Vozidla se podle informací ČTKnakládala na letišti v Mošnově na Novojičínsku. První dvě části už letoun přepravil tento týden. Třetí náklad by měl odstartovat v pondělí ráno.

Mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek ČTK řekl, že se jedná o modernizované tanky T-72 M1, raketomety RM-70 a obrněná vozidla BVP, dohromady jich je 16 kusů. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek potvrdil deníku Mladá fronta Dnes, že technika míří do Nigérie, kde bude tamní armádě pomáhat v boji s radikálním hnutím Boko Haram. Hodnota zakázky podle deníku zřejmě převyšuje osm milionů dolarů (přes 196 milionů korun).

Svaz průmyslu: 60 pct exportérů pocítilo snížení poptávky z Ruska

Na 60 procent českých firem, které jsou aktivní v Rusku, již pocítilo snížení poptávky z tamního trhu. Důsledkem byl pokles nebo ztráta zakázek a zastavení nových připravovaných projektů. Naprostá většina (99 procent) českých podniků ale ruský trh úplně opustit nechce. Vyplývá to z ankety Svazu průmyslu a dopravy mezi exportéry do Ruska. Čtvrtina podniků zatím dodávky do Ruska neomezila.

Negativní dopady situace v Rusku se často začaly projevovat se zpožděním a řada firem je pocítila až v souvislosti s prudkým oslabením rublu. Vývoz domácích firem do Ruska loni v říjnu klesl meziročně o 18 procent, v listopadu se propad prohloubil na 23 procent. Podíl vývozů do Ruska na celkovém exportu klesl loni v listopadu na 2,8 procenta, ještě v červenci to bylo 3,6 procenta. Platební schopnost ruských partnerů se rovněž zhoršila, tento problém registruje polovina tuzemských exportérů do Ruska.

Svaz průmyslu podpoří na tripartitě plné prolomení limitů těžby

Svaz průmyslu a dopravy ČR podpoří jako klíčový zástupce zaměstnavatelů na pondělním jednání tripartity úplné prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách. ČTK to sdělil mluvčí svazu Milan Mostýn. Taková varianta by znamenala zbourání celého Horního Jiřetína a místní části Černice. Úprava limitů těžby, kvůli které by se musely bourat domy, nemá ale podporu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ani dalších dvou předsedů vládních stran. Podle svazu na hnědém uhlí stojí polovina české energetiky a jeho nedostatek by zdražil energii a ohrozil dostupnost levného a ekologického zásobování teplem pro statisíce domácností.

Zeman dostal další dopis od synů Gorbaněvské, reagovat nechce

Prezident Miloš Zeman nebude reagovat na dopis Jaroslava a Josefa Gorbaněvských s odkazy na seznamy politických vězňů v Rusku. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident podle něj odpověď na dopis neplánuje, protože obsahuje jen internetové odkazy. Zeman přitom v listopadu slíbil, že se veřejně vyjádří k propuštění vězňů ruského režimu, pokud mu synové disidentky Natalji Gorbaněvské jejich seznam pošlou.

Spor mezi Zemanem a bratry Gorbaněvskými začal poté, co prezident loni 28. října vyznamenal jejich matku in memoriam medailí Za zásluhy I. stupně. Překladatelka a básníčka Gorbaněvská byla jednou z "osmi statečných", kteří 25. srpna 1968 protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Gorbaněvští Zemana následně vyzvali, aby apeloval na Rusko, aby propustilo politické vězně. Zeman poté odsoudil existenci politických vězňů v jakékoli zemi včetně Ruska, zpochybnil ale, zda někteří vězni, kteří se v Rusku označují za politické, jsou opravdu politickými vězni.

TNS Aisa: ANO by volilo 30,5 procenta, ČSSD 19 procent lidí

Hnutí ANO 2011 by podle volebního modelu TNS Aisa pro Českou televizi koncem ledna volilo 30,5 procenta lidí, ČSSD 19 procent voličů. Třetí TOP 09 by získala deset procent, KSČM 9,5 procenta, ODS devět procent a KDU-ČSL 6,5 procenta hlasů. Úsvit by skončil těsně před branami Sněmovny se 4,5 procenta hlasů, stejně jako Strana zelených. Výsledky byly zveřejněny v Otázkách Václava Moravce. Průzkum provedla agentura TNS Aisa od 19. do 25. ledna mezi 829 respondenty, statistická chyba se pohybovala od jednoho do tří procent.

Důvěra ve vládu se po listopadovém poklesu na 36 procent vrátila na úroveň předchozích měsíců. V lednu vystoupala na 46 procent, což je nejvíce od loňského února. Před listopadovým poklesem se vláda těšila důvěře 45 procent lidí. Listopadový pokles důvěry dal spoluautor průzkumu Bronislav Kvasnička do souvislosti s děním kolem prezidenta Miloše Zemana, který si v očích veřejnosti pohoršil mimo jiné svými výroky.

Sobotka chce v čele ČSSD více žen a tři stávající místopředsedy

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce, aby březnový sjezd strany za místopředsedy zvolil ministra vnitra Milana Chovance, šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka a stávajícího místopředsedu pro hospodaření Martina Starce. Rád by také měl na postech místopředsedů více žen než jen jednu, kterou nařizují stanovy ČSSD. Sobotka to řekl v televizi Prima v pořadu Partie. Pokud některé ministry sjezd nepodpoří, nepovažuje to premiér za důvod k jejich odvolání z vlády.

Pošta zdražuje posílání balíků a doporučených dopisů

Česká pošta zvyšuje ceny u části svých služeb. Poslání obyčejného balíku zdraží o 22 korun, doporučené psaní či balíček o pět korun. Nezmění se cena za poslání obyčejného dopisu, zůstane 13 korun. Zvýší se také ceny některých základních poštovních služeb do zahraničí. Státní podnik Česká pošta za loňský rok očekává zisk kolem 200 milionů korun, což je o 100 milionů méně než v roce 2013. Důvodem jsou hlavně klesající výnosy z doručování listovních zásilek.

Společnost SEV Litovel loni vyrobila rekordních 96.000 gramofonů

Rekordních 96.000 gramofonů loni vyrobila a prodala společnost SEV Litovel s.r.o., která je největším evropským a patrně i světovým producentem gramofonů v kvalitě Hi-Fi. Výrobu gramofonů firma v loňském roce díky rostoucímu exportu zvýšila meziročně o pětinu, řekl ČTK ředitel SEV Litovel Jiří Mencl. "Naše produkce loni vzrostla hlavně díky vyšší poptávce po gramofonech ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii i Evropě," uvedl Mencl. Více než 99 procent gramofonů SEV Litovel vyvezla do zahraničí. Produkce firmy SEV Litovel se zvyšuje už několik let. Gramofony podle Mencla stále zažívají renesanci po celém světě. Po celém světě se také zvyšuje poptávka po gramofonových deskách.

Platy svým zaměstnancům od ledna zvýšila většina českých nemocnic

Platy svým zaměstnancům od ledna zvýšila většina českých nemocnic. V některých ale o růstu mezd stále jedná vedení s odboráři, další nemocnice ještě čekají na výši záloh od pojišťoven. Přidávat lidem s ohledem na loňské zvýšení mezd neplánují některé soukromé nemocnice. Zjistila to ČTK. Vláda schválila zvýšení tarifních platů od ledna o pět procent, peníze by na to měly dát v úhradách zdravotní pojišťovny. Platy by měly stoupnout v nemocnicích státu, krajů, měst, církví i v soukromých zařízeních.

V 15 městech a vesnicích se konaly komunální volby

V 15 městech a vesnicích se konaly komunální volby. Největší pozornost na sebe poutal Chomutov a Bílina na Teplicku, kde se uskutečnilo opakované hlasování. Výsledky říjnových voleb v těchto městech byly totiž soudně zrušeny kvůli kupčení s voličskými hlasy.

Komunální volby v Chomutově vyhrálo hnutí PRO Chomutov, které získalo 26,97 procenta hlasů. Oproti podzimnímu hlasování, kdy vyhrálo jen těsně, si polepšilo o téměř sedm procent. Druhá skončila ČSSD se 17,85 procenta. V zastupitelstvu i třetí komunisté, hnutí Nový Sever a hnutí ANO. K urnám přišlo 22,24 procenta voličů. V Bílině vyhráli komunisté. Získali 25,63 procenta hlasů, o čtyři procenta víc než při říjnovém hlasování. Druhé skočilo sdružení Nezávislí v Bílině - HNHRM, třetí ANO. K urnám přišlo 32,96 pct voličů. Policie nově prověřuje oznámení týkající se údajného kupčení s hlasy.

Firma EMS přestane podporovat opencard, můžou nastat potíže

Firma eMoneyServices, která je majitelem práv ke kartě opencard, dnes zřejmě přestane projekt podporovat. Řadu měsíců nemá uzavřenou smlouvu s Prahou, a nehodlá proto dál ručit za bezproblémový chod systému. Co přesně to bude pro fungování opencard znamenat, nedokážou Praha ani EMS nyní říct. Obě strany se mají znovu sejít ve čtvrtek ráno. EMS oznámila, že bez platných smluv odejde z projektu na konci ledna, a to podle mluvčího firmy Martina Opatrného nadále platí.

Projekt opencard vznikl v éře primátora Pavla Béma (ODS) a podle kritiků je spojen s nevýhodnými smlouvami. Karta, která slouží především jako tramvajenka, stála přes 1,35 miliardy korun a dosud si ji vyzvedlo více než 1,2 milionu cestujících.

D1 u Mirošovic uzavřely dvě nehody, jeden člověk byl zraněn

Dálnici D1 mezi Všechromy a Mirošovicemi u Prahy uzavřely ve směru na Brno dvě dopravní nehody. Havarovala při nich celkem tři auta a jeden člověk byl sražen, řekl ČTK mluvčí středočeské policie Pavel Truxa. Podle mluvčí krajské záchranné služby Petry Effenbergerové skončil sražený muž s vážným zraněním v nemocnici. V úseku nejdříve jedno auto narazilo do svodidel a zůstalo stát na dálnici. "Přijelo další vozidlo, zastavilo, řidič vystoupil a šel se podívat, co se stalo, nebo pomoci," uvedl Truxa. Do druhého auta ale podle mluvčího narazil další vůz. "Řidiče, který obhlížel situaci, při tom srazilo jeho vlastní auto. Stál před svým autem, do kterého potom zezadu narazil další vůz," popsal mluvčí okolnosti nehody.

V lednu na českých silnicích zemřelo 34 lidí, nejméně za 25 let

Počet mrtvých na českých silnicích byl letos v lednu nejnižší za 25 let. Policejní statistika zaznamenala 34 obětí dopravních nehod, což bylo o šest méně než v loňském lednu. Bez jediného usmrceného na silnicích v Česku bylo v lednu 12 dní. Mrtvých na silnicích mohlo proti loňsku ubýt díky počasí, které bylo v letošním lednu chladnější a srážkově vydatnější než před rokem. V takových podmínkách řidiči podle policie jezdí opatrněji, a nehody proto bývají méně vážné.

Hasiči budou močku z potoka na Chrudimsku likvidovat do pondělí

Močku uniklou do potoka z bioplynové stanice v Liboměřicích na Chrudimsku budou hasiči likvidovat až do pondělí. Látka do potoka unikla v sobotu ráno a od té doby se na nepřetržitém čerpání vody z potoka vystřídalo 11 hasičských jednotek z širokého okolí. Potok vtéká do řeky Chrudimky tekoucí do Křižanovické přehrady, která slouží jako zásobárna pitné vody. Rozbory prokázaly, že voda v Chrudimce je čistá. ČTK to řekla mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.

V pondělí začínají jarní prázdniny, střídat se budou do března

V pondělí v patnácti okresech začínají týdenní jarní prázdniny. Volno budou mít postupně žáci všech základních a středních škol, jarní prázdniny trvají do poloviny března. I když se jim říká jarní, milovníci zimních sportů je zpravidla využívají pro pobyt na horách. Pro provozovatele lyžařských areálů i přilehlých ubytovacích kapacit jsou jarní prázdniny hlavní sezonou. Právě kvůli tomu, aby byly ubytovací kapacity vytíženy postupně, jsou termíny prázdnin rozděleny postupně podle bývalých okresů.

Začne oprava haly hlavního nádraží, vlaky pojedou na Masarykovo

Dálkovou i příměstskou železniční dopravu v Praze ovlivní od pondělí rekonstrukce haly hlavního nádraží. Kvůli ní bude část vlaků zajíždět na pražské Masarykovo nádraží. Opravy zastřešení pražského nádraží budou mít na železniční dopravu v hlavním městě dopad přibližně dva roky. Způsob, jakým se Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) s mimořádnou událostí vyrovnala, kritizovaly České dráhy i firma Ropid, která organizuje pražskou hromadnou dopravu. Dráhám vadí, že správce kolejí nezanesl změny v dopravě už během prosincové řádné změny jízdního řádu, přestože o potřebě upravit jízdní řády vlaků musel dopředu vědět.

Festival nabídne srovnání českého a německého současného tance

Porovnání české a německé scény současného tance nabídne festival, který se uskuteční postupně v Praze, Lipsku a Drážďanech. Přehlídka nazvaná Danse transit začne 8. února v Praze, kde potrvá v divadlech Archa a Ponec do 12. února, řekla ČTK Pavlína Svatoňová z Archy. Pražská část se soustředí na představení německých tvůrců, přehlídka bude pokračovat na přelomu února a března v Lipsku a v Drážďanech, kde zase vystoupí čeští tanečníci a soubory.

Začíná ekologická soutěž o Evropský strom roku

Začíná internetové hlasování v pátem ročníku ekologické ankety Evropský strom roku, ve kterém zájemci vyberou nejsympatičtější dřevinu Evropy. O titul se bude v konkurenci stromů z dalších 12 zemí ucházet za ČR borovice z Velkých Opatovic na Blanensku. Je jí 250 let a je rozvětvená tak zvláštně, že připomíná sedmihlavou saň. Loni vyhrála titul Strom roku ČR. "Mezi konkurenty opatovické borovice je například tisíciletý dub z Anglie, v jehož dutém kmeni se prý ukrýval Robin Hood. Velkou zvláštností letošního ročníku je také dub z Estonska, který roste uprostřed fotbalového hřiště," uvedla Andrea Krůpová z brněnské ekologické Nadace Partnerství. Výsledky ekologické soutěže budou vyhlášeny 22. dubna v Evropském parlamentu v Bruselu.

Na vlčnovském plese se představil letošní král Jízdy králů

Desetiletý Ondřej Mikulec se ve Vlčnově na Uherskohradišťsku představil jako král letošní Jízdy králů. Po boku chlapců a dívek narozených v roce 1997, kteří tvoří jeho družinu, se zúčastnil tradičního krojového plesu. Najít krále je výsadou jinochů, kteří v daném roce dovrší 18 let. Obcházejí rodiny chlapců ve věku od deseti do 12 let a přemlouvají je, aby jim "daly syna za krála". Jízda králů je od listopadu roku 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Kromě Vlčnova se Jízda králů jezdí i na dalších třech místech Slovácka - v Kunovicích, Hluku a Skoronicích. Letos se pojede jediná, právě ve Vlčnově, kde se koná každoročně.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na Světovém poháru v Hamaru vyhrála závod na 3000 metrů a upevnila si vedení v pořadí seriálu na dlouhých tratích, kterému kraluje nepřetržitě od roku 2007. Trojnásobná olympijská šampionka zvítězila před Nizozemkami Carlijn Achtereekteovou a Ireen Wüstovou, kterou v přímém souboji v závěrečné rozjížďce porazila o sekundu a půl.

Skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil v závodu Světového poháru ve Willingenu třetí místo a posedmé ve své životní sezoně dosáhl na stupně vítězů. Na třetí pozici se český reprezentant posunul také v průběžném pořadí seriálu. Před domácím publikem vyhrál Němec Severin Freund. Pětadvacetiletý Koudelka zaútočil na stupně vítězů ze zadních pozic. Po prvním kole byl vítěz čtyř závodů v sezoně za skok 146 metrů sedmý, nicméně na třetí místo ztrácel pouze 4,3 bodu.

Cyklokrosař Jakub Skála skončil na světovém šampionátu v Táboře v závodě jezdců do 23 let sedmý. Titul získal Belgičan Michael Vanthourenhout, který triumfoval s náskokem 10 vteřin před krajanem Laurensem Sweeckem a Nizozemcem Stanem Godriem, jenž zůstal zpět o další čtyři sekundy.

Dálkový běh na lyžích König Ludwig Lauf v Bavorsku vyhráli Nor Petter Eliassen a Švédka Britta Johanssonová-Norgrenová. Stanislav Řezáč, který v tradičním závodu v minulosti šestkrát zvítězil, tentokrát na nejlepší nestačil. Do cíle závodu na 46 kilometrů klasickou technikou doběhl na 19. místě se ztrátou téměř 50 sekund na vítěze. Druhé místo mezi ženami obsadila česká rodačka reprezentující Rakousko Kateřina Smutná, která za Johanssonovou-Norgrenovou zaostala o více než 41 sekund.

Běžec Pavel Maslák vyhrál na mítinku Ruská zima v Moskvě závod na 400 metrů časem 45,80 sekundy, kterým se zařadil na druhé místo letošních světových tabulek. Halový mistr světa a Evropy zaostal jen o dvě setiny za maximem Bralona Taplina z Grenady.

Atletka Denisa Rosolová obsadila na mítinku Ruská zima v Moskvě třetí místo v běhu na 400 metrů. Čtvrtá skončila Zuzana Hejnová, která se vrátila k závodům po půlroční pauze způsobené zraněním. Obě splnily limit pro účast na halovém mistrovství Evropy v Praze. Vítězná Jekatěrina Renžinová vytvořila letošní světové maximum 52,08, druhá byla Alena Maminová za 52,39.

Švýcarská tenistka Martina Hingisová získala šestnáctý grandslamový titul v kariéře. Na Australian Open vyhrála s Indem Leanderem Paesem smíšenou čtyřhru. Ve finále sedmá nasazená dvojice porazila turnajové trojky Francouzku Kristinu Mladenovicovou a Kanaďana Daniela Nestora 6:4 a 6:3. Pro Hingisovou je to první grandslamový triumf od předloňského návratu k tenisu. Ten předchozí vybojovala čtyřiatřicetiletá hráčka s českými kořeny rovněž v mixu na Australian Open v roce 2006 s někdejším Paesovým dlouholetým spoluhráčem Mahéšem Bhúpathím.

Dva medailové kandidáty má české alpské lyžování na nadcházejícím mistrovství světa v americkém Vailu a Beaver Creeku. Vedle slalomářky Šárky Strachové může na stupně vítězů útočit také Ondřej Bank v kombinaci. Oba se v této sezoně prosadili na medailové pozice ve Světovém poháru po dlouhé době. Strachová dojela v prosinci druhá ve slalomu po více než pěti letech a Bank byl třetí v kombinaci, což dokázal podruhé v životě a po sedmiletém odmlce.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Místy slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, v 1000 m na horách kolem -4 °C.