Denní souhrn zpráv

Rychetský ocenil, že Zeman jmenoval šéfa Nejvyššího soudu rychle

Prezident Miloš Zeman postupoval správně, když do čela Nejvyššího soudu jmenoval po rezignaci Ivy Brožové takřka obratem nového kandidáta, Pavla Šámala. Vyplynulo to z vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského v Otázkách Václava Moravce České televize. Rychetský a šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa se taky ohradili proti kritice exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), jenž proces Šámalova jmenování zpochybnil.

Zelení si schválili zavedení spolupředsednictví

Strana zelených si na svém sjezdu v Brně schválila zavedení institutu spolupředsednictví. Znamená to, že v čele strany budou stát dva spolupředsedové - muž a žena. Nejprve musí zelení v průběhu roku změnit stanovy a nový tandem si poprvé zvolí příští rok v lednu. Vzorem jsou zelení například z Německa, řekla na tiskové konferenci nová předsedkyně strany Jana Drápalová. "Chceme být moderní stranou a ukázat, že rovné příležitosti mužů a žen nejsou v našem programu jen prázdné gesto. Tento princip uplatňujeme i v orgánech strany a na kandidátkách. Ženy do politiky patří a ukazuje se, že naše starostky jsou úspěšné. Spolupředsednictví funguje u zelených nejen v Německu, ale i ve Švýcarsku či ve Švédsku," řekla Drápalová.

Chovanec: Rozpočet tajných služeb by mohl vzrůst až o 1,5 mld Kč

Rozpočet tří tuzemských tajných služeb by mohl vzrůst o miliardu až 1,5 miliardu korun. V Partii televize Prima to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V Česku pracují Bezpečnostní informační služba (BIS), což je civilní kontrarozvědka, civilní rozvědka Úřad pro zahraniční styky a informace a armádní Vojenské zpravodajství.Tajné služby nyní mají vládě podle Chovance dát své požadavky. Ministr připomněl, že například BIS klesl v minulých letech rozpočet asi o pětinu, tím klesl i počet zaměstnanců. Zpravodajci hospodařili s částkou 1,1 až 1,2 miliardy korun ročně. V souvislosti se škrty se tajná služba nezabývala například drogovou scénou, poznamenal Chovanec. Rozpočet BIS by mohl posílit právě asi o 20 procent. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve hovořil o desítkách milionů korun, v dlouhodobějším horizontu pak o stamilionech korun.

Českým firmám se na Slovensku daří více než tamní podnikům

České firmy na Slovensku měly ve srovnání s průměrem slovenského trhu dvojnásobně vyšší tržby. Činily v průměru 102 milionů Kč, zatímco u slovenských společností asi 47 milionů Kč. Mírně lepších výsledků dosáhly české firmy na Slovensku i v rentabilitě a v zadluženosti, když dokázaly splácet své závazky rychleji než ostatní firmy. Vyplývá to z analýzy dat portálu, který obsahuje data o podnicích z Česka a Slovenska.

Výnos z dálničních známek vzrostl o 4,2 procenta

Dálničních kuponů se vloni prodalo přes pět milionů a výnos z nich přesáhl 4,1 miliardy korun. Ve srovnání s předloňskem tak řidiči osobních aut na dálničních poplatcích při stejných cenách zaplatili o 4,2 procenta více. Vyplývá to ze statistik zveřejněných Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI). Platnost loňských celoročních známek příští týden končí, řidiči by proto neměli na jejich výměnu zapomenout.

Hornorakouské organizace podaly žalobu proti dostavbě Temelína

Hornorakouské organizace bojující proti nukleární energii podaly žalobu proti dostavbě jihočeské jaderné elektrárny Temelín. V neděli to podle agentury APA oznámil hornorakouský zemský ministr pro životní prostředí Rudi Anschober. Žalobu proti dvěma chystaným temelínským reaktorům podala také česká ekologická sdružení, která o tom informovala ve středu. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže je zvláštní, že žaloba přichází až dva roky po ukončení posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA). "Společně s hornorakouskou iniciativou Antiatom budou podniknuty všechny možné kroky, aby se dostavbě Temelína zabránilo," uvedl v prohlášení Anschober. Zároveň označil jadernou energetiku za nehospodárnou. Proces EIA podle Kříže skončil rozhodnutím ministerstva životního prostředí po 4,5 letech v lednu 2013. "Možnost vyjádřit se měli i rakouští občané. Dokonce proběhla i informační setkání pro širokou veřejnost ve Vídni a německém Pasově. Zájem byl menší než jsme čekali. Všechny zákonné povinnosti byly naplněny, že nyní až po dvou letech přichází žaloba je zvláštní, ale je to každého právo," řekl ČTK.

Do zón Kvasiny a Vrchlabí jdou stamiliony, vzniknou stovky míst

Do rozvoje průmyslových zón Kvasiny-Solnice a Vrchlabí, v nichž má závody automobilka Škoda Auto, směřují z veřejných rozpočtů stovky milionů korun. Do strategické zóny Kvasiny-Solnice by v následujících letech mohla jít i více než miliarda korun. Kvasinská zóna by také měla přinést nejvíce nových pracovních míst. Zlepšení infrastruktury v obou zónách patří k hlavním prioritám Královéhradeckého kraje. ČTK to řekl krajský radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

Počet vyvezených ojetých vozů loni stoupl o čtvrtinu na 65.390

Počet vyvezených ojetých vozidel z Česka se za posledních pět let zdvojnásobil. Jen loni se pak meziročně zvýšil o čtvrtinu na 65.390 vozů. Počet dovážených ojetin naopak klesl o 4,5 procenta na 120.400 aut. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. Zhruba 72 procent vyvezených vozů byla osobní auta, druhou nejpočetnější skupinou s více než desetinovým podílem byly nákladní vozy. Nejvíce vyváženou značkou byla Škoda se 7844 vozy, následuje Volkswagen s 6717 vozy a Ford s vývozem 6344 aut.

Města většinou bioodpad už třídí, pro vesnice to může být problém

Novela zákona o odpadech, která zavedla povinnost zajistit pro lidi třídění kovů a bioodpadu, nezaskočila hlavně větší města. Některá z nich konkrétně sběr biodpadu podporují různými formami už několik let, možnosti třídění ale plánují dále rozšiřovat. Pro menší obce to ale může být problém. Přinese jim to nové náklady, navíc tam lidé často využívají svoje vlastní komposty, zjistila ČTK.

Sezamová pasta z Globusu obsahuje salmonelu, varuje SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před konzumací sezamové pasty Alnatura Tahin Bio Sesammus, kterou v Česku prodává Globus. Obsahuje nebezpečnou bakterii salmonelu. Inspekce obdržela varování prostřednictvím evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Cesta ven Petra Václava je vítězem Cen české filmové kritiky

Vítězem Cen české filmové kritiky je sociální drama Petra Václava Cesta ven. Bylo oceněno jako nejlepší film a dále pak za nejlepší režii a scénář. Cenu za herecký výkon si odnesla představitelka hlavní role v tomto dramatickém příběhu o hledání nových životních jistot, neherečka Klaudia Dudová. Ceny byly předány v pražském divadle Archa. Ocenění za nejlepší dokumentární snímek patří režiséru Martinu Duškovi a producentce Kamile Zlatuškové za originální příběh o vyznavačích tuningu s názvem K oblakům vzhlížíme. Loni v říjnu zvítězil v soutěži mezinárodního festivalu dokumentů v Jihlavě. V mužské kategorii byl za herecký výkon oceněn Martin Finger v černé komedii Krásno debutujícího režiséra Ondřeje Sokola. Cenu za kameru získali při rovném součtu hlasů Martin Žiaran za film Hany a Jaromír Kačer za snímek Místa. Cenu RWE pro Objev roku si odnesl Jiří Mádl coby debutující režisér a scenárista filmu Pojedeme k moři.

Moravské divadlo se rozloučí s Falstaffem, derniéra je v únoru

Moravské divadlo se na začátku února rozloučí s operou Falstaff, za kterou loni jeho představitel Jiří Přibyl získal prestižní Cenu Thálie. Derniéra je naplánována na příští neděli. Operu Giuseppe Verdiho o zestárlém rytíři Johnu Falstaffovi divadlo na svém jevišti uvádělo od října roku 2013. ČTK o tom informoval mluvčí divadla David Kresta. V posledním představení se publiku představí v roli obtloustlého a zhýralého rytíře, který se rozhodne svou špatnou finanční situaci řešit zálety za paničkami zazobaných windsorských měšťanů, držitel Thálie Jiří Přibyl. Vedle něj vystoupí v derniérovém představení Elena Gazdíková, Ondřej Koplík, Filip Tůma či nová posila souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc Olga Jelínková.

Sport

Skokan na lyžích Roman Koudelka vyhrál počtvrté v sezoně i v kariéře závod Světového poháru. V japonském v Sapporu zvítězil před Polákem Kamilem Stochech a Slovincem Peterem Prevcem a vylepšil si tak sobotní třetí místo. V průběžném pořadí SP se posunul na čtvrté místo.

Český tenista Tomáš Berdych neztratil ani ve čtvrtém utkání na Australian Open set a na úvodním grandslamu sezony už postoupil do čtvrtfinále. Sedmý nasazený si ve 4. kole poradil s domácím Bernardem Tomicem 6:2, 7:6 a 6:2 a jeho příštím soupeřem bude Španěl Rafael Nadal.

Cyklokrosařka Kateřina Nash obsadila v generálce na mistrovství světa v Táboře druhé místo v závěrečném závodu Světového poháru v Hoogerheide

České biatlonistky sice nevyhrály potřetí za sebou štafetu Světového poháru, ale stupně vítězů neopustily. V poryvech větru v italské Anterselvě jako jediné nemusely na trestné kolo a v sestavě Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a finišmanka Veronika Vítková skončily druhé. Z výhry se podruhé v sezoně radovaly Němky, třetí skončila Ukrajina. Muži ve složení Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec dojeli šestí a zopakovali umístění z minulého týdne z Ruhpoldingu.

Čeští házenkáři rozdrtili na světovém šampionátu v Kataru v závěrečném utkání skupiny C Alžírsko 36:20 a po triumfu nad Islandem si připsali druhé vítězství na turnaji za sebou. O naději na postup ale přišli už po podvečerní výhře Islandu nad Egyptem. Reprezentanti obsadili ve skupině s dvěma vítězstvími a třemi prohrami pátou příčku a zahrají si ještě dva duely o Prezidentský pohár a konečné 17. až 20. místo. V prvním zápase v pondělí změří síly s Ruskem.

Počasí v pondělí

Polojasno až oblačno, postupně se sněžením. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.