Denní souhrn zpráv

Papírové kupony na MHD jsou jen záložní řešení, uvedla Krnáčová

Tiskem papírových kuponů na MHD se Praha pouze jistí pro případ, že jí dojdou licence na výdej nových karet opencard. Zbývá jich zhruba 60.000. Město se tak chce vyhnout situaci, že by muselo pod časovým tlakem kupovat licence nové, sdělila ČTK primátorka Adriana Krnáčová. Mluvčí firmy eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k opencard, Martin Opatrný ale už v pátek řekl, že garantovat případný souběh obou systémů bez dohody s EMS není možné.

Zdena Mašínová žádá o vrácení majetku Ústavní soud

Zdena Mašínová se obrátila se žádostí o vrácení rodinného majetku na Ústavní soud. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál. Statek v Lošanech na Kolínsku, zabavený komunisty, jí soudy opakovaně odmítly vydat. Naposledy se proti jejímu dovolání postavil loni v listopadu Nejvyšší soud.

V Praze demonstrovalo několik desítek lidí proti Putinovi

Několik desítek lidí se v sobotu po poledni sešlo na Staroměstském náměstí v Praze na happeningu proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho údajně agresivní politice. Protestovali také proti českému prezidentovi Miloši Zemanovi, který Putina pozval do Prahy na oslavy 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Akce se má v metropoli uskutečnit příští týden, ruská hlava státu ale nedorazí.

Na podporu centra Klinika pochodovaly Prahou stovky lidí

Stovky lidí se v sobotu odpoledne zapojily do pochodu Prahou, aby podpořily využití bývalé polikliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově jako autonomního sociálně-kulturního centra Klinika. Průvod, v němž šli mladí i rodiče s dětmi, se po 14:00 vydal ze Žižkova a zhruba po dvou hodinách dorazil na náměstí Jiřího z Poděbrad. Podle pořadatelů se ho zúčastnilo téměř 600 lidí. Po celou dobu je doprovázela policie. Na náměstí skončil pochod koncertem.

Kromě podpory kliniky chtěli pořadatelé poukázat také na dekriminalizaci squattingu a prázdné budovy, které by se mohly v zimě využívat. "Stát se chová velmi laxně k povinnostem vlastníků a skoro každou zimu zemře několik bezdomovců. Chceme ukázat na tento rozpor," řekla ČTK členka iniciativy Klinika Tereza Virtová. Aktivisté objekt v Jeseniově ulici obsadili na konci listopadu, 9. prosince ho vyklidila policie. Mezitím i poté jednali s úřady, budova by ale měla být převedena na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Areál vlastní stát, spravuje ho prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Ve věku 93 let zemřela prokurátorka Brožová-Polednová

Ve věku 93 let zemřela 15. ledna Ludmila Brožová-Polednová, píše server Tn.cz. Na začátku 50. let působila jako takzvaná dělnická prokurátorka v procesu zinscenovaném komunistickým režimem s demokratickou političkou Miladou Horákovou. O pohřbu podle serveru věděla jen rodina, takže se nemohl stát záminkou pro setkání radikálních komunistů. Proces s Horákovou se konal v létě 1950. Tehdy devětadvacetiletá písařka právního oddělení ÚV KSČ Brožová-Polednová se k němu dostala jako čerstvá absolventka Právnické školy pracujících. Na konci líčení před pražským Vrchním soudem byly 8. června 1950 vyneseny čtyři tresty smrti, stejný počet doživotí a pět dlouholetých trestů.

V roce 2007 byla z podnětu Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu na Brožovou-Polednovou podána žaloba ze spolupachatelství na vraždě. Proti obvinění se hájila tím, že v roce 1950 byla ještě příliš mladá a nezkušená. Zároveň ale odmítala připustit, že osoby odsouzené v procesu s Horákovou byly nevinné. V listopadu 2007 ji soud na osm let poslal do vězení. Kauza však rozhodnutím pražského městského soudu neskončila. Vrchní soud konstatoval, že role odsouzené v procesu s Horákovou nebyla natolik zásadní, aby ji šlo kvalifikovat jako vraždu, a tudíž je její čin promlčen. Nejvyšší soud poté věc vrátil Vrchnímu soudu k novému projednání. Ten počátkem září 2008 rozhodl, že Brožová-Polednová má ve věznici strávit šest let. Do vězení nastoupila v březnu 2009. Kancelář hlavy státu nicméně upozornila na skutečnost, že soudy nezohlednily amnestie z let 1953, 1955 a 1990, které by se mohly případu týkat. Soud následně rozhodl, že se dvě amnestie na Brožovou-Polednovou skutečně vztahují, a zkrátil jí trest na tři roky. Z věznice ale vyšla už po roce a devíti měsících. Krátce před Vánoci 2009 jí totiž tehdejší prezident Václav Klaus udělil milost.

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji jsou výrazně lepší

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se výrazně zlepšily. Na většině měřicích stanic v regionu už není překročen imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Na dalších je tato mezní hranice překonána jen mírně. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové už v pátek odpoledne odvolali smogovou situaci, která platila pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka bez Třinecka.

Historické lyže nazula v Olešnici více než stovka závodníků

Dřevěné lyže nazula v Olešnici v Orlických horách více než stovka závodníků. Mistrovství v historickém lyžování se konalo popáté, nejmladší závodník byl čtyřletý. Neodmyslitelnou součástí je i dobové oblečení. ČTK to řekl pořadatel Michal Martinek. Počet závodníků bývá v posledních letech obdobný. Většina lyžařů vlastní vybavení desítky let staré po svých předcích. Podle pořadatele jsou to "krásné kousky". Někteří lyžaři se snažili slalom zvládnout v nejrychlejším čase, jiní naopak ladně zdolávali trať s pokrčenými koleny, tedy lyžařským stylem zvaným telemark.

Trať závodu psích spřežení se zkrátila kvůli nedostatku sněhu

Trať extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long na hřebenech Orlických hor byla letos o 50 kilometrů kratší kvůli nedostatku sněhu. Třídenní akce se konala po devatenácté a tradičně se jí zúčastnili i zahraniční musheři. ČTK to řekl ředitel závodu Pavel Kučera. Loni poprvé za existenci závodu nebyl na horách sníh a musheři jeli závod se svými psy s tréninkovými kárami. Extrémního závodu, který trvá tři dny, se letos zúčastnilo 88 musherů se zhruba pěti stovkami psů a 17 bikerů. Trať má být dlouhá 240 kilometrů, letos byla zkrácen kvůli nedostatku sněhu v nižších polohách na 190 kilometrů. Letos byl se svým spřežením nejrychlejší Vít Kolátor, který se pravidelně umisťuje v různých kategoriích. Loni nejrychleji zdolal 59 kilometrů Roman Habásko, rovněž pravidelný účastník závodu. Předloni získal prvenství Kolátor na trati dlouhé 240 kilometrů.

Na konci ledna a začátkem února se ochladí, má být i více srážek

Koncem ledna a začátkem února bude chladněji než dosud. Teploty by se měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru, přes den tedy kolem nuly nebo pod ní. V příštím týdnu přibude také srážek. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Sport

Skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil třetí příčku v závodě Světového poháru v Sapporu. Medailové umístění vybojoval poprvé od předvánočního prvenství v Engelbergu. V japonském středisku jej předčili pouze vítězný Slovinec Peter Prevc a lídr pohárového pořadí Stefan Kraft z Rakouska.

Pro české tenistky skončilo Australian Open ve dvouhře už ve třetím kole. Jak poslední vypadla nečekaně i čtvrtá nasazená Petra Kvitová po prohře s Američankou Madison Keysovou 4:6 a 5:7. Před ní neuspěla v boji o osmifinále ani Barbora Záhlavová-Strýcová. Turnajová pětadvacítka podlehla dvojnásobné vítězce turnaje Viktorii Azarenkové z Běloruska dvakrát 4:6.

Počasí v neděli

Zataženo. Na Moravě a ve Slezsku sněžení. Nejvyšší teploty -1 až 3 stupně Celsia.