Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Prezident jmenoval Pavla Šámala novým předsedou Nejvyššího soudu

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým předsedou Nejvyššího soudu experta na trestní právo Pavla Šámala. Ve funkci vystřídal dlouholetou šéfku soudu Ivu Brožovou, která svůj záměr rezignovat oznámila v úterý a ve středu předala prezidentovi svou rezignaci. Mnohé politiky a představitele justice její krok i rychlost výměny překvapily. Třiašedesátiletá soudkyně uvedla jako hlavní důvod odchodu důchodový věk. Slavnostního jmenování se zúčastnila i Brožová, které prezident předal kytici, ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) či nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Jedenašedesátiletý soudce Šámal pracuje na Nejvyšším soudu od roku 1993, specializuje se na hospodářskou trestnou činnost. Zároveň je profesorem trestního práva, kriminologie a kriminalistiky, působí na pražské právnické fakultě. Je hlavním autorem nového trestního zákoníku a předsedá komisi ministerstva spravedlnosti, která připravuje nový trestní řád. V roce 2008 získal v oboru trestního práva cenu Právník roku.

Sněmovna podpořila první krok k zrušení druhého penzijního pilíře

Sněmovna podpořila navzdory odporu pravicové opozice první krok k plánovanému zrušení druhého důchodového pilíře. K posouzení rozpočtovému výboru poslala vládní novelu, která zamezí vstupu nových klientů do penzijních fondů. Dobrovolný pilíř spočívá v tom, že lidé si mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta musí přidat ze svého. Kluby TOP 09 a Starostů a ODS, jejichž kabinet v minulosti druhý pilíř zavedl, zablokovaly možnost zrychleného schválení normy už v úvodním kole. ODS ale neuspěla s návrhem na její zamítnutí a TOP 09 s žádostí o odročení projednávání důchodové novely do doby, než vláda předloží koncepci penzí.

Nynější klienti druhého pilíře se budou moci v souvislosti s jeho zrušením rozhodnout, zda budou chtít naspořené peníze dostat v hotovosti poštou, převést na svůj účet, nebo do třetího pilíře, tedy do vlastního doplňkového penzijního spoření. Od začátku roku 2013 do konce loňska šlo do fondů místo do státního systému celkem zhruba 1,5 miliardy korun.

Sněmovna nečekaně odložila zvyšování pravomocí ombudsmana

Sněmovna na návrh poslance ČSSD Vítězslava Jandáka nečekaně přerušila schvalování vládní novely o zvýšení pravomocí veřejného ochránce práv. Vyžádala si vyjádření ombudsmanky Anny Šabatové k tomuto kroku. Pro odklad, který rozdělil sociální demokraty, hlasovali spolu s pravicí i lidovci, byť novela vychází z vládního programového prohlášení. Poukázal na to ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který Jandákovu žádost označil za nesmyslnou vzhledem k tomu, že návrh předkládá vláda, nikoli veřejná ochránkyně práv. Šabatová již dříve novelu podpořila. Mohla by získat právo navrhovat ústavnímu soudu zrušení zákonů a podávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci.

Jandákův návrh na odklad následoval poté, co poslanci TOP 09 a ODS navrhovali zamítnutí novely. Ombudsman by podle nich dostal příliš vysoké pravomoci. Argumentovali tím, že navrhovat zrušení zákona může jako jednotlivec zatím pouze prezident, přičemž institut veřejného ochránce práv není na rozdíl od hlavy státu zakotven v ústavě. Veřejný ochránce práv nyní nemůže Ústavní soud žádat o posouzení a případné zrušení sporných zákonů či jejich paragrafů. Při své činnosti ale naráží na sporná ustanovení norem, která mohou být v rozporu s ústavním pořádkem. Na Ústavní soud se nyní může obracet přímo jen prezident, nejméně 41 poslanců či 17 senátorů. Za určitých podmínek i vláda, kraje nebo člověk, kterého se problém týká.

Pavel: Nejen vojáci, ale i politici musí být schopni rychlé reakce

Nejen vojáci, ale také politici členských zemí NATO musí být připraveni dostatečně rychle reagovat na případné ohrožení, míní náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel. V Bruselu se zúčastnil jednání Vojenského výboru NATO, který se zabýval kromě jiného nově vznikajícími aliančními jednotkami velmi rychlé reakce. Z Česka bude letos jejich součástí 150 výsadkářů z Chrudimi. Nejrychlejší části nového uskupení mají být schopné s využitím předem připravených kapacit, například skladišť, zasáhnout na území členské země proti hrozbě už ve dvou dnech, v plné síle zřejmě do týdne.

O přesné podobě plánu budou diskutovat také ministři obrany NATO příští měsíc. Vojenský výbor pro jejich debatu připravuje podklady. Pavel v létě v křesle předsedy tohoto významného aliančního orgánu vystřídá jeho nynějšího šéfa Knuta Bartelse z Dánska.

Zeman ani vláda nepomáhají rozvíjení vztahů s USA, míní Vondra

Prezident Miloš Zeman a představitelé současné vlády jsou málo aktivní vůči Spojeným států a nesnaží se zvrátit trend slábnutí zájmu USA o Česko. ČTK to řekl bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra (ODS) u příležitosti představení studie o česko-amerických vztazích za posledních 25 let. Obrazu Česka v USA podle Vondry škodí i kontroverzní vyjádření Zemana k ukrajinské krizi a ruské politice. Současnou českou politiku vůči Spojeným státům označil někdejší disident a později velvyslanec ve Washingtonu za pasivní.

Podle ředitele hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka se Zeman letos do USA chystá hned dvakrát. V březnu má vystoupit na konferenci organizace AIPAC ve Washingtonu a pravděpodobně v září by se měl vydat do New Yorku. Zda je to dostatečné množství cest, nebo ne, záleží na názoru hodnotitele, sdělil Kmoníček ČTK.

Sobotka: Areál u Vrbětic už nebude sloužit pro uskladnění munice

Skladový areál ve Vrběticích na Zlínsku, v němž loni explodovaly dvě haly, by v budoucnu už neměl sloužit k uložení munice. Vláda s tím nepočítá, řekl poslancům při interpelacích premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O budoucím využití areálu bude vláda po jeho pyrotechnické očistě diskutovat s okolními obcemi a se Zlínským krajem. Sklady v areálu mají v pronájmu soukromé firmy. Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Společnosti mají část munice odvézt zákazníkům, zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Hnutí ANO zvažuje připomínky ke koaliční smlouvě v oblasti daní

Hnutí ANO zvažuje, že bude připomínkovat programovou část koaliční smlouvy například v oblasti daní nebo zdravotnictví. K procedurální části koaliční smlouvy nemá podle předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka připomínky. Lidovci ani sociální demokraté zatím zásadní změny neavizují. Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš se v minulosti nechal slyšet, že mu vadí to, že koaliční smlouva ponechává možnost například zavést sektorovou daň pro část firem nebo banky. Hnutí má výhrady také k tomu, aby se ve zdravotnictví zvyšovaly platby za státní pojištěnce v době, kdy podle něho není resort transparentně financovaný. Nechce také, aby stát platil alimenty na děti za jejich neplatiče.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nevidí důvod, proč by se měla po roce fungování vlády měnit koaliční smlouva. Nevyloučil, že v případě potřeby více peněz do rozpočtu otevře debatu o zvyšování daní firmám. Místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec řekl v sobotní Mladé frontě Dnes, že jeho strana navrhne zvýšení daní pro firmy a banky, pokud Babišovi nepodaří ušetřit v rozpočtu na rok 2016 desítky miliard korun. Babiš v reakci na Chovancova slova podle deníku uvedl, že v takovém případě by si ČSSD musela najít nového koaličního partnera.

ČR loni získala z EU o 76 miliard Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 76,2 miliardy korun více, než do něj odvedla. Takzvaná čistá pozice byla vyšší pouze v roce 2013, kdy činila 84,8 miliardy korun. Meziroční pokles byl ovlivněn mimo jiné vyšším objemem žádostí o platbu dosud neproplacených ze strany Evropské komise na konci roku 2014, uvedlo ministerstvo financí.

Bankovní asociace nadále počít letos s růstem HDP o 2,4 procenta

Česká bankovní asociace (ČBA) ve své aktualizované prognóze zachovala odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky o 2,4 procenta. Pro loňský rok odhad mírně zhoršila na 2,3 procenta. Ekonomický růst bude podle prognózy i nadále tažen domácí poptávkou s relativně vyváženým příspěvkem obou hlavních složek spotřebitelské a investiční poptávky. Mírně by měla růst podpořit i spotřeba vlády, ČBA dále očekává oživení investic do domácí infrastruktury. Aktuální pokles cen ropy považuje asociace za pozitivní faktor, který upevní optimismus domácností a v podnikovém sektoru mírně zvýší ziskové marže. V letošním prvním čtvrtletí bude v ČR mírná deflace, tedy pokles cen.

Firmy si z daní odepsaly 12 miliard z investic do vědy a výzkumu

Firmy v Česku si díky investicím na vědu a výzkum odepsaly za deset let z daní přes 12 miliard korun. Uplatnit slevu na dani mohou společnosti od roku 2005, v posledních letech této možnosti využívá stále více podniků. ČTK to zjistila z dat Českého statistického úřadu. Zatímco v prvním roce začalo odepisovat z daní náklady na vědu a výzkum několik stovek firem, v roce 2013, za který jsou poslední dostupná data, jich bylo kolem 1100. Jen za posledních pět let se počet firem uplatňujících daňový odpočet na vědu a výzkum téměř zdvojnásobil.

Od loňského roku mohou firmy odečíst více investic. Nové znění zákona rozšířilo skupinu uplatnitelných nákladů o náklady na služby a nehmotné výsledky výzkumu a vývoje, které jsou pořízené od veřejné vysoké školy nebo výzkumné organizace, a které souvisí s realizací projektu výzkumu a vývoje. Dosud si firmy mohly odečíst jen výdaje na výzkum a vývoj, který prováděly samy.

CBRE: Ceny starších bytů v posledních letech mírně klesají

Ceny nově postavených bytů v posledních měsících v Česku rostou, starší byty zlevňují a střední cenový segment stagnuje. Vyplývá to ze studie realitní poradenské společnosti CBRE. Podle ní je na jedné straně zájem o levné a dostupné bydlení a na straně druhé zájem o luxusnější bytové projekty. Mladí lidé upřednostňují pronájem. Poptávka na trhu s byty se tak mění. Pražský trh se tak začíná specializovat na byty v cenových relacích okolo 45 až 50.000 korun za metr čtvereční. Naopak bytové výstavby v cenovém rozmezí okolo 60 až 70.000 korun za metr čtvereční jsou v útlumu. "Na druhé straně pomyslných nůžek se otevírá prostor s luxusními bytovými projekty v cenových relacích 100 až 140.000 korun za metr čtvereční," tvrdí CBRE. V regionech vznikají především menší projekty lokálních stavebních firem o maximálně 20 až 50 bytových jednotkách, jejichž cena se pohybuje do 45.000 korun za metr čtvereční.

Část pražských radnic protestuje proti chystaným změnám v MHD

Některé pražské radnice protestují proti plánovaným změnám v městské hromadné dopravě. Vadí jim mimo jiné prodlužování intervalů nebo změna tras některých spojů. Například Praha 6 k návrhu eviduje téměř 1000 připomínek. Návrh změn připravila organizace Ropid, platit mají od dubna letošního roku. Úpravy si vyžádalo prodloužení metra A do Motola, dřívější průzkumy dopravního podniku a rovněž dřívější připomínky městských částí.

Demonstranti žádají odchod vedení MMR kvůli stavebním předpisům

Účastníci demonstrace na podporu pražských stavebních předpisů z řad architektů, stavebníků, projektantů a studentů žádají rezignaci vedení ministerstva pro místní rozvoj, které předpisy pozastavilo. Městu radí, aby odmítlo pozastavení předpisů a nechalo rozhodnout soud. Na demonstraci na podporu vyhlášky se před magistrátem sešlo asi 250 lidí. Ministerstvu mimo jiné vadí to, že Praha nepředložila stavební předpisy k notifikaci Evropské komisi. Aktuální vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje. Zastupitelé toto téma na programu jednání nemají, přestože se opozice snažila ho doplnit. Stalo se proto tématem několika interpelací občanů na primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) a jejího náměstka Matěje Stropnického (SZ). Odpovědi primátorky ale občany neuspokojily, vyslechla si i pískot.

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu. Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Naopak architekti a developeři změnu přivítali.

MPO: Počet podnikatelů loni vzrostl o 31.000 na 2,376 milionu

Ke konci roku 2014 evidovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) celkem 2,376 milionu podnikatelů, což je proti předchozímu roku nárůst o téměř 31.000. Hlavní podíl na zvýšení mají právnické osoby, jejichž počet poprvé v historii překonal hranici 400.000. Informoval o tom dnes server Podnikatel.cz. "Svoji roli sehrál i nový zákon o obchodních korporacích, který umožnil založit společnost s ručením omezeným se základním kapitálem jedné koruny," uvedl zástupce šéfredaktora serveru Podnikatel.cz Daniel Morávek.

MfD: Kvůli částečnému prolomení limitů lomu ČSA by padlo 170 domů

Při částečném prolomení těžebních limitů na dole Československé armády (ČSA) by bylo nutné v jižní částí Horního Jiřetína na Mostecku zbourat 170 domů, tedy zhruba pětinu města. Uvedla to Mladá fronta Dnes (MfD). Miroslav Kynčl z tiskového odboru ministerstva průmyslu a obchodu deníku potvrdil, že pokud by vláda souhlasila s uvedenou variantou, bylo by nutné bourání domů zhruba v tomto rozsahu. MfD ale dodává, že návrh, který by zahrnoval bourání lidských sídel, zřejmě v kabinetu stejně nemá šanci, protože ho odmítají premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Na demonstraci za prolomení limitů těžby hnědého uhlí pojedou příští týden do Prahy stovky horníků z Mostecka. ČTK to řekl místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Horničtí odboráři ohlásili demonstraci na 29. leden před budovu ministerstva průmyslu a obchodu. Velkou část demonstrantů budou tvořit horníci z lomu Československé armády (ČSA). Hornické odbory dlouhodobě požadují úplné prolomení limitů. Argumentují mimo jiné udržením zaměstnanosti. S prolomením limitů naopak nesouhlasí například ekologické organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína, kterých by se případné rozšíření limitů bezprostředně dotklo.

Z velkých měst si ekonomicky nejlépe vedlo Macao, Praha je 161.

Z velkých světových měst se loni ekonomicky nejvíce dařilo tureckým a čínským městům v čele s asijským "rájem hazardu" Macaem. Praha si oproti minulosti polepšila, skončila 161. Hodnocení hospodářského výkonu 300 největších světových městských oblastí vypracovaly analytické středisko Brookings Institution a americká banka JPMorgan Chase. Pro období 2009-2014 uvádí přehled českou metropoli na 265. místě.

Výrobci hraček: Export českých hraček bude letos rekordní

Tradiční čeští výrobci hraček letos očekávají v průměru 17procentní nárůst exportu. Prodeje do zahraničí mají být v roce 2015 rekordní. Na tiskové konferenci to uvedl Spolek českých výrobců hraček. Hodnota exportu českých výrobců hraček se podle předběžných odhadů Sdružení pro hračku a hru přiblíží dvěma miliardám korun. S velkými ambicemi odjíždějí tuzemští výrobci na norimberský veletrh hraček, kde bude letos vystaven jeden milion hraček z celého světa. V ČR je zhruba 230 tradičních výrobců hraček. Podíl českých hraček na trhu se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Výroba hraček v českých firmách v roce 2013 dosáhla 2,2 miliardy korun, z toho se vyvezlo zboží za 1,6 miliardy.

Ministerstvo školství připravuje fond na podporu nadaných dětí

Ministerstvo školství připravuje fond na podporu mimořádně nadaných dětí. Ministr Marcel Chládek (ČSSD) v rozhovoru s ČTK řekl, že by peníze měly putovat přímo rodičům nebo plnoletým žákům. Žádat by mohly rodiny s příjmem ve výši maximálně čtyřnásobku životního minima. Podpora nadaných dětí se dostala do centra zájmu po té, co ministerstvo těsně před podpisem smlouvy zrušilo plánovanou dotaci pro kurzy CTYOnline. Ministr zdůraznil, že nadané žáky podporuje. Získané prostředky by studenti mohli použít například právě na kurzy Centra pro talentovanou mládež (CTY), které ministr v létě podpořil.

Ministr Chládek vyjádřil obavy, že by domácí vzdělávání mohlo být zneužito stoupenci extrémních světonázorů. Pokud ale Poslanecká sněmovna schválí pozměňovací návrh novely školského zákona umožňující tuto variantu i pro druhý stupeň základních škol, smíří se s tím. Nepovažuje to však za vhodné.

Babišův fond koupil další kliniku, ve Velkém Meziříčí

Investiční fond Hartenberg Holding koupil prostřednictvím své dceřiné společnosti FutureLife polikliniku Dům zdraví ve Velkém Meziříčí. Fond, jehož spoluzakladatelem je místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO), tak pokračuje v expanzi v českém zdravotnictví. Dům zdraví, který byl založen v roce 1950, je komplexní poliklinikou zahrnující zhruba 20 zdravotních odborností. Poskytuje péči pro spádovou oblast o velikosti zhruba 70.000 obyvatel. Akvizice má do holdingu přinést větší komplexnost. Až dosud se zaměřoval především na oblast reprodukční medicíny. Roční tržby polikliniky přesahují 50 milionů Kč.

Komise o léčbě tzv. diabetické nohy kmenovými buňkami nerozhodla

Komise na ministerstvu zdravotnictví zatím o zařazení léčby tzv. diabetické nohy za pomoci kmenových buněk do seznamu výkonů nerozhodla. Lékaři musejí dodat doplňující informace. Novinářům to po jednání řekl náměstek ministra Tom Philipp. Shoda podle něj byla se zdravotními pojišťovnami o výši úhrady, ještě je nutno upřesnit, pro které pacienty je léčba vhodná. Ročně je v ČR provedeno u diabetiků 11.000 amputací. Pojišťovny podle Philippa mohou podle platného zákona uhradit novou léčbu už teď, tedy i bez zařazení do seznamu výkonů, pokud se prokáže, že je to pro nemocného jediná možnost. Stejně je nyní hrazena léčba protonem. Do seznamu zdravotních výkonů, a tedy do úhrad, by se léčba mohla dostat od ledna 2016, v případě novelizace i dřív.

Smlouvy s protonovým centrem podepsaly další pojišťovny

Smlouvy na protonovou léčbu podepsaly s pražským protonovým centrem po Vojenské zdravotní pojišťovně také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna. Ostatní tři zaměstnanecké pojišťovny s ním o smlouvě jednají, sdělil ČTK důvěryhodný zdroj. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na návrh smlouvy od centra podle mluvčího marně čeká od prosince. Centrum prohrálo s VZP spor o platnost smlouvy o smlouvě budoucí, na léčení posílala do pražského centra pacienty stejně jako ostatní pojišťovny i bez smlouvy. Po razantním navýšení ceny ke konci loňska začala VZP posílat pacienty do Mnichova.

Protonová terapie je doporučena pro léčení nádorů hlavy, krku, mozku a centrální nervové soustavy, nádorů v páteři, rakovinu prostaty, lymfomy a nádorů u dětí. Pražské centrum chce během několika měsíců zahájit i léčbu nádorů plic.

Ceny pohonných hmot klesly těsně ke třicetikorunové hranici

Zlevňování pohonných hmot v Česku pokračuje, v uplynulém týdnu klesly jejich ceny téměř ke třicetikorunové hranici. Litr Naturalu 95 nyní stojí průměrně 30,11 Kč, to je o 73 haléřů méně než před týdnem. Nafta pak zlevnila o 78 haléřů na průměrných 30,22 Kč/l. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Pokračuje tak strmý pád, který začal už loni v říjnu kvůli propadu cen ropy. Před rokem stály benzin i nafta přes 36 Kč za litr. V mnoha krajích už průměrné ceny benzinu a nafty pod 30 korun klesly. Nejlevnější Natural 95 natankují řidiči v Jihočeském kraji, litr tam průměrně stojí 29,26 Kč. Naopak nejdražší pohonné hmoty zůstávají tradičně v Praze, která je jediným regionem republiky, kde ceny zůstaly nad 32 korunami.

Na Karvinsku, Ostravsku a Frýdecko-Místecku je smogová situace

Meteorologové v oblasti Karvinska, Ostravska a Frýdecko-Místecka bez Třinecka vyhlásili kvůli zhoršené kvalitě ovzduší smogovou situaci. Činí tak v případě, když dva dny po sobě čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu překračují hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se ráno v kraji pohybovaly v rozmezí od 60 do 156 mikrogramů na metr krychlový. Imisní limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl překročen na všech měřicích stanicích.

Také v Přerově se zhoršilo ovzduší. Hodinové limity pro koncentraci polétavého prachu jsou zde téměř trojnásobně překročeny, překročeny jsou i denní limity. Na situaci už reagoval magistrát, který rozeslal svým obyvatelům upozornění, aby omezili pobyt venku a větrání. Zhoršené rozptylové podmínky jsou také v Prostějově.

Křeček: Ochrana spotřebitelů je lepší, je ale nutná další osvěta

Ochrana spotřebitelů v Česku se podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka zlepšuje, přetrvávají ale problémy s nezkušeností zákazníků a také jejich neznalostí právních předpisů. Hlavně senioři se podle něj lehce nechají zmanipulovat a podepíšou nevýhodné spotřebitelské smlouvy, nevědí, že od nich mohou odstoupit, a neumí si například kontrolovat, jak se vyvíjejí ceny energií. Loni se na kancelář ombudsmanky obrátilo asi sto lidí, kteří se cítili podvedeni nebo jinak poškozeni po podpisu smluv se zástupci firem dodávajících zboží či nejrůznější služby. Snížil se počet stížností na prodejní zájezdy, jejichž účastníci jsou na výletech nuceni ke koupi zboží. Naopak ale vzrostly připomínky lidí k zástupcům firem, kteří nabízejí přechod od jednoho dodavatele energií k druhému. Problémem je podomní prodej a také nejrůznější lákavě vypadající soutěže, kdy je spotřebiteli nabízena výhra za nákup nějakého zboží.

Pokuty ČOI za předváděcí akce loni vzrostly o čtvrtinu na 27 milionů korun

Provozovatelé předváděcích akcí dostali loni od České obchodní inspekce (ČOI) za klamavé obchodní praktiky 181 pokut v celkové výši 27 milionů korun. Je to zhruba o čtvrtinu víc než o rok dříve. Nejvyšší sankce dosáhly 1,5 milionu korun. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Společnosti Aqua Activity uložila ČOI 18 pokut v celkové výši 3,6 milionu. Sankce byly od 20.000 do 1,5 milionu korun. Nejvyšší pokuta byla za agresivní obchodní praktiky. "(Na předváděcí akci) vytvořili dojem pro spotřebitele, že pokud neuzavřou smlouvu, tak nemohou odejít domů," uvedl mluvčí ČOI. Sedm pokut v celkové výši 2,4 milionu korun dostala firma Home Tech. Také tato společnost dostala sankci 1,5 milionu korun. Nejvíce pokut loni dostala společnost Spokojená domácnost a to 19. Celková výše sankcí dosáhla v jejím případě za loňský rok 2,1 milionu korun.

Rus podezřelý z únosu letadla zůstane ve vazbě, rozhodl soud

Ruský občan Jevgenij Rotshtein, který je podezřelý z pokusu o únos letadla na cestě z Moskvy do Ženevy v roce 2006, kdy musel letoun nouzově přistát v Praze, zůstane ve vazbě. Muže loni v říjnu na žádost úřadů vydala Velká Británie do Česka, odkud uprchl před vydáním do Ruska. České soudy vydaly na Rotshteina, který se dříve jmenoval Dogajev, v únoru 2013 mezinárodní zatykač. Podle spisu v roce 2006 tehdy dvaatřicetiletý bankéř a bývalý fotbalista Dynama Moskva Dogajev letěl se společností Aeroflot s rodinou na oslavy konce roku do Švýcarska. Na palubě byl silně opilý a údajně se domáhal přistání v Káhiře. Chtěl se dostat do pilotní kabiny a vyvolal rvačku. Údajně také tvrdil, že nechá stroj explodovat. Posádce s dalšími lidmi se ho podařilo zneškodnit a převzala si ho česká policie. "Klient to vnímá jako nešťastnou událost, která byla způsobena léky na bolest zad s kombinací se značným množstvím alkoholu," uvedl jeho advokát. V roce 2011 dostal v Británii azyl. Poté, co na něj soud vydal mezinárodní zatykač, jej Britové poslali loni 21. října do Česka.

Autem roku 2015 se stala nová Fabia před Volkswagenem Passat

Autem roku 2015 je nová Škoda Fabia, druhý skončil v hlasování poroty motoristických novinářů Volkswagen Passat a třetí Mercedes-Benz C. Informovali o tom organizátoři soutěže. Loni získala titul Mazda 6 před Škodou Octavií.

Muzeum umění otevře výstavu ilustrátora Jiřího Šalamouna

Muzeum umění v Olomouci otevře příští týden výstavu jednoho z nejvýznamnějších českých ilustrátorů Jiřího Šalamouna. Prostory muzea zaplní nejen jeho ilustrace včetně například Maxipsa Fíka či Pana Tau, ale i jeho grafická tvorba a volné kresby. Expozice ponese název No tohle!?, muzeum ji pořádá při příležitosti autorových osmdesátin. Otevřena bude od 29. ledna do poloviny května. Muzeum umění připravuje k výstavě i doprovodný program orientovaný na všechny věkové skupiny. Kromě animačních programů pro školy i dospělé nabídne například speciální komentovanou prohlídku s kriminalistou Janem Lisickým, který diváky provede především hororovou a detektivní částí výstavy.

Na Rock for People s tříletým zpožděním vystoupí Faith No More

Americká skupina Faith No More vystoupí 5. června na festivalu Rock for People v Hradci Králové. Její vystoupení zde v roce 2012 znemožnila silná bouře, která pořadatelům způsobila také finanční potíže. Skupina s sebou přiveze materiál z nového alba, jehož vydání je plánováno na duben tohoto roku. ČTK o tom za pořadatele informovala Lucie Čunderlíková. Rock for People je letos rozdělen na dvě samostatné akce v Hradci Králové a Plzni. Na hradeckém letišti se uskuteční od 4. do 6. června a jeho hlavní hvězdou budou právě Faith No More. Na festival v Hradci Králové naváže od 3. do 5. července v Plzni Rock for People Europe s reprezentanty hudebních scén členských zemí evropské osmadvacítky.

Sport

Snowboardistka Ester Ledecká se stala první českou mistryní světa v paralelním slalomu. Devatenáctiletá dcera zpěváka Janka Ledeckého nenašla přemožitelku na šampionátu v Lachtalu a ve finále porazila domácí Rakušanku Julii Dujmovitsovou. Závod mužů vyhrál Ital Roland Fischnaller. Ledecká se pasovala do role favoritky začátkem ledna výhrou ve slalomu Světového poháru v Bad Gasteinu a na MS svoji formu potvrdila. V dopolední kvalifikaci měla druhý čas a díky tomu si mohla vybírat dráhu ve vyřazovacích jízdách. Ve finále bylo jasno už po pár metrech, Rakušanka Dujmovitsová brzy chybovala. Ledecká tak projela trať bez tlaku soupeřky a mohla se radovat z titulu. Ledecká bude mít na mistrovství světa šanci získat ještě jednu medaili. V pátek bude favoritkou také paralelního obřího slalomu.

Tenistky Petra Kvitová a Barbora Záhlavová-Strýcová postoupily do 3. kola Australian Open. Na grandslamovém turnaji v Melbourne naopak skončily další dvě české hráčky Tereza Smitková a Denisa Allertová. Kvitová porazila Němku Monu Barthelovou 6:2 a 6:4 a Záhlavová-Strýcová zvítězila nad Chang Kai-Chen z Tchaj-wanu po setech 6:1 a 7:5.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha si v Evropské lize zkomplikovaly boj o postup do vyřazovací fáze, když podlehly na hřišti Wisly Krakov 72:86. Ve skupině A mají na třetím místě před svými pronásledovateli jen nejtěsnější náskok. Navíc čtvrtou prohrou v soutěži zřejmě přišly o možnost poprat se o první dvě místa s Kurskem a Jekatěrinburgem, které mají po jediné porážce.

Biatlonista Ondřej Moravec skončil desátý ve sprintu Světového poháru v Anterselvě. Za vítězným Němcem Simonem Schemppem zaostal o 45,6 vteřiny.

I když vláda minulý týden schválila přidělení třicetimilionové dotace na brněnskou Grand Prix silničních motocyklů, není stále jasné, zda se závod letos pojede. Peníze promotérovi, společnosti Dorna Sports, dosud nepřišly. Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) podmiňuje vyplacení dlužných 30 milionů korun za loňský rok slibem, že Velkou cenu bude v dalších letech pořádat krajská firma, napsala MF Dnes. Podle představitelů dosavadního pořadatele Automotodromu Brno je kvůli dluhu ohrožen i letošní jubilejní 50. ročník závodu. Hašek však tvrdí, že ministerstvo sice dotaci schválilo, ale kraj dosud peníze neobdržel, a proto je nemohl poslat. Podle dokumentů, které má MfD k dispozici, podmiňuje Hašek vyplacení dlužného zalistovacího poplatku za loňský rok závazkem, že se Grand Prix pojede v Brně v roce 2016 a bude ji organizovat krajská společnost Jihomoravská sportovní - GP Brno. V roli pořadatele by tak skončil Automotodrom Brno, vlastník Masarykova okruhu, kde motocykly jezdí.

Počasí

Zataženo až oblačno, v Čechách místy, jinde jen ojediněle slabý déšť nebo déšť se sněhem. V polohách nad 600 m, během dne od západu nad 400 m srážky sněhové. Nejvyšší teploty 0 až 4 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.