Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Předsedkyně Nejvyššího soudu Brožová rezignuje, nahradí ji Šámal

Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová ve středu rezignuje. Prezident Miloš Zeman na její místo ve čtvrtek jmenuje experta na trestní právo a dlouholetého soudce NS Pavla Šámala, řekl novinářům prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Brožová jméno nového předsedy nechtěla komentovat, jde podle ní o výlučnou pravomoc prezidenta. Neřekla ani to, zda s Hradem svůj odchod předem probírala. Důvodem rezignace je podle třiašedesátileté Brožové její důchodový věk. Podle svých slov bude nyní hlavně odpočívat, další činnost v soudnictví ani v jiné oblasti práva zatím neplánuje. Zároveň zdůraznila, že svou rezignací umožní jmenování předsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu ve dvou různých prezidentských funkčních obdobích. "Podle mě je důležité, aby oba předsedy nejmenoval jeden prezident," podotkla Brožová.

Rezignace předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Ivy Brožové nepřekvapila prezidentku Soudcovské unie ČR Danielu Zemanovou. Brožová se podle ní delší dobu vyjadřovala, že uvažuje o odchodu z osobních a zdravotních důvodů. Její nahrazení dlouholetým soudcem NS Pavlem Šámalem Zemanová nezpochybňuje, protože splňuje všechny zákonné podmínky, aby se mohl ujmout role předsedy soudu.

Ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO) i ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) rychlost nahrazení odcházející předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Ivy Brožové překvapila. Jejího nástupce Pavla Šámala má ale Válková za dobrou volbu. Komplot části justice, o němž mluvil exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), za změnou ani jeden ze současných ministrů nevidí. Vyjádření Blažka považuje Pražský hrad za pokřivené vidění reality.

Vláda schválila investice do lepší bezpečnosti pražského letiště

Na pražském Letišti Václava Havla zřejmě začne fungovat moderní bezpečnostní systém včetně zařízení, které automaticky rozpozná obličeje cestujících. Návrh na pořízení nových bezpečnostních systémů schválila vláda. Na zvýšení bezpečnosti na letišti půjde podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) 187 milionů korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že projekt by měl být na pražském letišti kompletně dokončen během roku 2016. Následně se podle premiéra projekt vyhodnotí a popřípadě se jeho zavedení doporučí i dalším mezinárodním letištím v krajích.

Sněmovna bude s vládou řešit bezpečnost a imigrační politiku ČR

Sněmovna bude s vládou řešit bezpečnost a imigrační politiku České republiky. Debatu, po níž volala pravicová opozice, naplánovala na 10. února. K důvodům patřily teroristické útoky z nedávné doby, které postihly zejména Francii. V úvodu jednání poslamci uctili minutou ticha památku obětí těchto útoků.

Mongolský prezident se na Univerzitě Karlově setkal s rektorem

Mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž zavítal na Univerzitu Karlovu v Praze. V rámci závěrečného dne státní návštěvy České repubiky se v Karolinu setkal s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou i studenty mongolistiky. Ocenil, že studenti pokládali dotazy přímo v mongolštině. Tu studuje 19 lidí. Věnují se nejen jazyku, ale také tamní kultuře. Absolventkou tohoto netradičního oboru je mimo jiné spisovatelka Petra Hůlová. Její úspěšná románová prvotina Paměť mojí babičce se odehrává v Mongolsku.

Mongolský prezident do České republiky dorazil v neděli netradičně vlakem z Berlína. Přímo na pražském Hlavním nádraží ho přivítali zástupci prezidentské kanceláře, ministerstva zahraničí a mongolské ambasády. V pondělí jednal s českým protějškem Milošem Zemanem. Ten mu předal seznam 40 firem, které by se chtěly na mongolském trhu prosadit. České firmy se podle něj mohou uplatnit při stavbě železnic a energetických děl nebo při těžbě surovin.

Zeman zkritizoval výrok ukrajinského premiéra Jaceňuka

Preziden Miloš Zeman ostře zkritizoval ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka za jeho výrok o sovětském vojenském vstupu na Ukrajinu a do Německa za druhé světové války. Na tiskové konferenci to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Podle Ovčáčka jde o pokus o účelové přetáčení dějin druhé světové války. Jaceňuk před dvěma týdny v rozhovoru s televizí ARD použil srovnání mezi současnými boji na východě Ukrajiny a druhou světovou válkou. "Všichni si velmi dobře vzpomínáme na sovětský vojenský vstup na Ukrajinu a do Německa," řekl podle televizního tlumočníka.

Slova ukrajinského premiéra vyvolala v Moskvě pobouření. Ruská diplomacie kvůli výroku Jaceňuka poslala nótu na německé ministerstvo zahraničí a požadovala po Berlínu, aby se od Jaceňukových výroků distancoval. Německá diplomacie to odmítla.

Nevládní organizace: Ministerstvo dalo na připomínky k plánu jádra jen pět dní

Nevládní organizace kritizují ministerstvo průmyslu (MPO), že jim dalo málo času pro uplatňování připomínek k chystanému Národnímu akčnímu plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR. "Lhůta pouhých pěti pracovních dnů na připomínky plánu, který zásadně ovlivní českou ekonomiku a energetiku po další desítky let, je snad jen špatným vtipem ministra (Jana) Mládka," uvedl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES). Podle něj se ministerstvo průmyslu bojí kritické debaty a chce své plány prosadit v tichosti bez oponentů a nezávislých analýz. Podobně reagoval například i Edvard Sequens z ekologické organizace Calla. Ministerstvo však postup brání.

Z návrhu, který má ČTK k dispozici vyplývá, že výstavbu nových jaderných bloků by měl primárně financovat ČEZ. Další variantou je konsorcium privátních investorů, třetí možností je účast státu.

Koalice podpoří zákon o omezení pracovní doby o svátcích

Vládní koalice podpoří senátní návrh novely o omezení pracovní doby o vybraných svátcích. Shodla se na tom na pondělní koaliční radě, řekl předseda sněmovního klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Proti normě, pod kterou jsou podepsáni především senátoři za ČSSD, dosud vystupovalo hlavně hnutí ANO. Senátoři v kontroverzní novele navrhují, aby prodejny s plochou větší než 200 metrů čtvereční byly zavřeny na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do poledne. Senátní návrh počítá s tím, že omezení by se nevztahovalo na čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. V současnosti prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.

Ministerstvo práce posoudí zavedení individuální platby na péči pro nemajetné

Postižení či senioři by na zajištění péče nemuseli v budoucnu od státu dostávat jen příspěvek na péči. Ministerstva práce a financí mají letos vypracovat studii o zavedení a fungování "individualizované platby" pro méně majetné lidi. Ti by si díky této podpoře mohli zaplatit kvalitní sociální služby. Počítá s tím Národní strategie rozvoje sociálních služeb na rok 2015, kterou má ČTK k dispozici. Dokument schválila vláda.

CVVM: Téměř tři čtvrtiny lidí chtějí změnu důchodového systému

Podle téměř tří čtvrtin Čechů (73 procent) je změna důchodového systému potřebná. Lidé se nejvíce kloní k rozdělení důchodů na dvě části, základní a spořící. Zvýšení věku pro odchod do penze vesměs odmítají. Vyplývá to z výsledků listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mezi tisícovkou respondentů.

Co se týče konkrétních opatření, nejvíce lidí (43 procent) se kloní k rozdělení důchodů na základní část zajišťující solidaritu a na spořící část (druhý pilíř), ze které by každému bylo vypláceno podle výše jeho příspěvku do důchodového systému. Tuto myšlenku podporují respondenti s dobrou životní úrovní, či absolventi vysokých škol, nesouhlasí s ní naopak důchodci. Ostatní opatření vyvolávají odmítavá stanoviska. Zvýšení věku pro odchod do penze odmítá 81 procent lidí. Stejný podíl dotázaných nesouhlasí s možností snížit výši důchodů, aby se nemusely zvyšovat odvody či daně. Model změny penzijního systému nyní hledá důchodová komise složená ze zástupců politických stran a expertů.

Od dubna se v Praze výrazně změní MHD kvůli novým stanicím metra

Od letošního dubna se výrazně změní pražská městská hromadná doprava /MHD/. Úpravy si vyžádalo plánované otevření čtyř nových stanic metra A. Vycházejí ale také z loňských výzkumů MHD a požadavků některých městských částí. Po stejných trasách ale pojede jen sedm z 24 linek tramvají, přibudou dvě nové a jedna bude zrušena. Změny se dotknou také téměř každé páté autobusové linky. Chystané změny se ještě mohou upravovat, připomínky mají i městské části. Změny MHD navazují na plánované otevření dalšího úseku metra A na západním okraji Prahy, kde nově přibudou stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Provoz tohoto úseku bude Prahu ročně stát 313 milionů korun.

Plzeňská karta na MHD dostala v Budapešti cenu za inovaci roku

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) obdržely v Budapešti evropskou cenu za Plzeňskou kartu, využívanou pro placení jízdného a další služby. Nabíjení čipové karty prostřednictvím bankomatů České spořitelny bylo zvoleno jako nejlepší inovace roku v mezinárodní soutěži Quality Innovation of the Year v kategorii veřejného a neziskového sektoru.

Karet bylo za více než deset let fungování vydáno zhruba 330.000. Kromě předplatného a jízdného MHD si mohou jejich držitelé nabít v bankomatech ČS elektronickou peněženku, s níž zaplatí kulturní akce, parkovné, jízdné nebo obědy ve školních jídelnách.

ČT: Čtvrtina z 200 nákupů nemocnic byla předražená

Audit čerpání evropských dotací v českých nemocnicích, který loni na podzim kritizovali šéfové nemocnic a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), podle České televize prokázal, že čtvrtina ze dvou set nákupů byla předražená. Celkově dosáhlo předražení 112 milionů korun, uvedl pořad Reportéři ČT s tím, že k nejdražší přístroje nakoupily nemocnice v Hradci Králové a Ostravě. Nákupy v královéhradecké a liberecké nemocnici prověřuje protikorupční policie.

Audity se konaly loni v červnu a červenci. Týkají se čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013, a to na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center. Padly už sankce v řádu desítek milionů korun. Hrozí, že by nemocnice měly část výdajů hradit ze svého, ne z evropských peněz. Podle zjištění auditů byla u části předražených nákupů údajně na vině systémová chyba na straně ministerstva zdravotnictví, které na nákupy přes prostřednické firmy tlačilo.

Zeman je znepokojen ohrožením dotací z EU kvůli služebnímu zákonu

Prezident Miloš Zeman je znepokojen ohrožením dotací z Evropské unie kvůli služebnímu zákonu. Řekl to mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Zákon, který prezident už dříve napadl u Ústavního soudu, označil za nekvalitní. Jeho účinností a účinností prováděcích předpisů Evropská komise podmiňuje schválení jednotlivých operačních programů upřesňujících podmínky čerpání dotací z EU v letech 2014 až 2020.

Koalice vytvořila pracovní skupinu ke změnám odměňování úředníků

Koaliční strany vytvořily pracovní skupinu pod vedením ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD), která má v řádu dnů předložit návrhy změn odměňování státních úředníků kvůli služebnímu zákonu. Platová vyhláška je jedním z prováděcích předpisů k zákonu, jejichž účinností Evropská komise podmiňuje schválení jednotlivých operačních programů upřesňujících podmínky čerpání dotací z EU v letech 2014 až 2020.

Úsvit odvolal šéfa klubu poslanců Fialu, místo něj zvolen Černoch

Poslanecký klub Úsvitu odvolal na nočním jednání svého předsedu Radima Fialu (45), místo něj zvolil dosavadního místopředsedu Marka Černocha. Fialu kolegové kritizovali například za příliš úzké kontakty s jinými stranami. Fiala na tiskové konferenci řekl, že na jednání klubu vystoupili někteří kolegové s výhradami k jeho práci. Kritika se na něj prý snesla kvůli neformálním a kamarádským vztahům k zástupcům jiných stran. Týkala se také toho, že se prý odmítal více se vymezit vůči předsedovi hnutí Tomiu Okamurovi. Fiala kritiku odmítl. Nový předseda klubu Černoch řekl, že se na klubu projevily rozdílné vize a názory kolegů a ta jeho převážila.

Kvůli akcím k holokaustu budou uzavírky a v akci stovky policistů

Kvůli připomínkovým akcím k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi bude v Praze v pondělí a v úterý kompletně uzavřen areál Pražského hrad a pro dopravu bude uzavřeno i Hradčanské náměstí. Oznámila to mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Omezení dopravy a pohybu se podle ní dotknou také okolí Obecního domu, kde se v pondělí večer uskuteční slavnostní recepce. V úterý bude zpřísněný režim platit rovněž v Terezíně, kde se bude konat pietní shromáždění k uctění památky obětí holokaustu. Zajišťovat ochranu bude policie téměř třem desítkám hostů, kteří mají status chráněných osob. Převážně půjde o předsedy parlamentů.

Americký Steelcase otevřel výrobnu nábytku v zóně u Stříbra

Americký Steelcase, největší výrobce kancelářského nábytku na světě, otevřel svůj nový závod v Panattoni Logistics Parku v Ostrově na Tachovsku. Investoval zhruba 600 milionů korun. Od zahájení výroby loni v říjnu zaměstnal přes 150 lidí, do konce roku jich bude dvojnásobek. "Do Ostrova u Stříbra se postupně přesouvá celá výroba z německého závodu v Durlangenu, který se do konce roku uzavře," řekl viceprezident Pierre Blesch. Z Ostrova směřuje od října nábytek z laminované dřevotřísky do celého regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky, která má podle prezidenta firmy vysoký růstový potenciál.

Skupina Agrofert získá Agropodnik Svitavy

Firma Cerea patřící do koncernu Agrofert místopředsedy vlády Andreje Babiše koupila regionálního obchodníka se zemědělskými komoditami a chemikáliemi Agropodnik Svitavy. ČTK to sdělil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Transakci nyní musí schválit antimonopolní úřad. Agropodnik Svitavy je regionálním obchodníkem s olejninami, obilovinami, hnojivy a přípravky na ochranu rostlin. Firma působí v celkem čtyřech střediscích v Pardubickém kraji. Zaměstnává celkem 30 lidí. V roce 2013 dosáhl obratu ve výši 370 milionů korun. Skupina Agrofert, jejímž jediným majitelem je Babiš, zastřešuje přes 200 firem, a řadí se tak k největším ekonomických subjektům v ČR.

Pražskému letišti vloni odbavilo o 1,6 procenta více cestujících

Pražskému Letišti Václava Havla vloni přibylo cestujících. I přes odliv turistů z Ruska za celý rok 2014 odbavilo 11,15 milionu pasažérů, což bylo 1,6 procenta více než v roce 2013. ČTK to řekla mluvčí letiště Marika Janoušková. Vzrostl zejména počet cestujících, kteří v Praze nepřestupují, ale naopak zde svůj let začínají nebo končí. Jejich počet meziročně stoupl o 5,68 procenta. Ve srovnání roků 2013 a 2014 se počet destinací, do kterých je možné z pražského letiště letět pravidelnou přímou linkou, zvýšil o jednu na 118. Počet dopravců využívajících letiště vzrostl o dva na 54.

Investoři loni za komerční nemovitosti v ČR utratili 55,4 mld. Kč

Investoři za komerční nemovitosti loni v Česku utratili 1,99 miliardy eur (55,4 miliardy korun), což je meziročně o 96 procent více. Vyplývá to z analýzy realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield. V celém regionu střední Evropy vzrostly investice do tohoto typu nemovitostí meziročně o 41 procent na 7,3 miliardy eur (203 miliard korun). To je zároveň nejvíce za posledních sedm let.

Tři studenti převzali Bolzanovu cenu za výjimečné vědecké práce

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima předal trojici studentů Bolzanovu cenu za mimořádné objevné vědecké práce. Ty tentokráte pojednávaly o znakové řeči ve středověku, nanokrystalech a ischemické chorobě srdeční. Bolzanova cena má více než dvacetiletou tradici a uděluje se každoročně. Vedle diplomu je s oceněním spojena odměna v řádech desítek tisíc Kč, řekl ČTK mluvčí univerzity Václav Hájek.

Ve společensko-vědní kategorii cenu převzala Radka Těšínská Lomičková z Katolické teologické fakulty, která se v dizertační práci zaměřila na znakovou řeč v cisterciáckých a benediktinských klášterech. Popsala její dějiny od 10. do 15. století a ukázala její použití v řádovém centru i českých klášterech. Lukáš Ondič z Matematicko-fyzikální fakulty získal cenu v přírodovědné kategorii. Pomohla mu k ní dizertace zabývající se studiem křemíkových nanokrystalů a navržením a přípravou fotonických nanokrystalů. Za práci, která by mohla do budoucna poskytnout nové informace pro léčbu pacientů s ischemickou chorobou srdeční, obdržel cenu v lékařské kategorii Viktor Kočka. Komise ocenila mimo jiné to, že práce je doložena prioritními daty založenými na nálezech v populaci.

Pozemkový úřad odmítl vydat broumovským benediktinům pozemky

Státní pozemkový úřad odmítl vydat část zemědělského majetku Benediktinskému opatství svatého Václava v Broumově, o které si řád požádal v rámci církevních restitucí. Více než pět stovek pozemků a tři stavby na Náchodsku řád pozbyl už před rozhodným únorem 1948, a to v letech 1919 a 1945. Nemovitosti se podle úřadu nestaly předmětem majetkové křivdy. Příjem žádostí o vydání církevního majetku skončil 2. ledna, protože ale výzev zaslaných na konci roku bylo mnoho, úřady je teprve postupně sčítají.

Vrchní soud zrušil rozsudek nad 7 obžalovanými v metanolové kauze

Olomoucký vrchní soud zrušil v neveřejném jednání rozsudek nad sedmi lidmi obžalovanými v hlavní části metanolové kauzy. Jejich případ vrátil zpět zlínskému krajskému soudu. Odvolání dvou hlavních aktérů případu, Tomáše Křepely ze Zlína a Slováka Rudolfa Fiana, kteří podle obžaloby otrávenou směs míchali, projedná veřejně 4. února. ČTK to dnes řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský. Fianovi a Křepelovi uložil krajský soud doživotí.

Ze znásilnění v Krči je podezřelý dvacetiletý cizinec

Z loňského znásilnění ženy v pražské Krči policie podezírá dvacetiletého cizince, který v hlavním městě žije čtyři roky a už dříve byl obžalován v jiném případu kvůli těžkému ublížení. Policisté muže zadrželi minulý pátek a obvinili ho za znásilnění a dva pokusy o ně, za což mu v případě odsouzení hrozí až deset let vězení. Pokud by se u oběti prokázala těžká psychická újma, mohl by strávit ve vězení až 12 let. Kriminalisté zadrželi Ukrajince v jeho bydlišti v Praze 4. Podle vyšetřovatele Milana Macháčka policisty k němu přivedly kriminalistické stopy zajištěné přímo v místě činu. Muž se podle policie ale nepřiznal a jakoukoli trestnou činnost popírá.

Schůzky české matky se syny, co jí odebral norský úřad, se zkrátí

Česká matka Eva Michaláková, které norské úřady odebraly před více než třemi lety její dva syny, bude moci zřejmě své děti vídat ještě méně než dosud. Dvouhodinové setkání dvakrát ročně by se mělo zkrátit na 15 minut. Matka na to přistoupila na jednání s norskou sociální službou. ČTK řekla poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která byla na schůzce se sociálními pracovníky. Ti o případné adopci dětí v Norsku dnes nerozhodli. Michaláková dál o své děti usiluje. "Maminka konstruktivně souhlasila s podmínkami, které si údajně starší syn přeje, tedy aby byly schůzky krátké jen 15 minut. Mladší si zas přeje, aby u toho byli oba. Souhlasila i s tím, že mohou být přítomni pěstouni," popsala poslankyně.

Evu Michalákovou doprovázela na jednání její norská advokátka. Zúčastnila se ho i poslankyně Chalánková s českým právníkem rodiny Pavlem Hasenkopfem. Podle české poslankyně se diskuse dotkla i toho, že by sociální služba matku zbavila rodičovských práv a dala v Norsku hochy k adopci. "Tato debata ale nebyla dokončena," dodala Chalánková. Šokovalo ji prý, že sociální pracovníci neodpověděli na to, proč Češce děti odebrali, v čem případně jako matka selhala a jak by měla péči zlepšit. Norská sociální služba odebrala Michalákové a jejímu tehdejšímu manželovi syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. Chalánková už dřív žádala, aby ČR dala hochům diplomatickou ochranu a dostala je do Česka. "Je nutné je velmi zodpovědně promyslet, abychom neohrozili výsledek. Pomoc státu je ale nezbytná," dodala.

Do babyboxu na radnici v Praze 2 někdo odložil novorozeného chlapce

Do babyboxu na radnici Prahy 2 někdo odložil zdravého novorozeného chlapce. Je 113. takto odloženým dítětem v Česku a prvním letošním. ČTK to sdělil zakladatel babyboxů Ludvík Hess, který mu navrhl jméno Boris. Připomněl, že poslední tři děti byly odloženy do babyboxů na pražských radnicích. V Praze 2 byla speciální schránka zvaná babybox umístěna počátkem roku 2010 a od té doby pomohla zachránit dvě děti. Po celé zemi je zatím 63 babyboxů, kam mohou lidé anonymně umístit své zpravidla novorozené dítě.

Policie v Praze loni vykázala z bytů rekordních 223 násilníků

Policie loni vykázala kvůli domácímu násilí z pražských domácností rekordních 223 násilníků. V porovnání s předchozím rokem jich bylo o 68 více. Praha vede i krajskou statistiku, podle níž nejvíce případů domácího násilí bylo loni v Česku odhaleno právě v hlavním městě. Nějakou formu domácího násilí zažily podle průzkumu organizace proFem dvě pětiny žen v Česku. K nejčastějším formám patřilo opakované ponižování a fyzické napadání, následované sexuálním nátlakem, nebezpečným pronásledováním a vyhrožováním. Čtvrtina žen útok zatajila, jen desetina ho ohlásila policii.

Policie obvinila dalších 11 osob kvůli fotbalové sázkařské aféře

Kvůli sázkařské aféře v nižších fotbalových soutěžích, která vypukla v roce 2013, policie obvinila dalších 11 osob. Počet stíhaných v kauze stoupl na 27. Obvinění měli podle policie ovlivňovat utkání druhé nejvyšší soutěže, České fotbalové ligy a juniorské ligy. Policie je stíhá pro trestné činy podplácení a přijetí úplatku. Gang prý ovlivňoval utkání v Česku i na Slovensku.

Sklizeň ovoce loni nejvyšší od roku 2009, pěstitele trápí pád cen

Sklizeň ovoce v Česku byla loni nejvyšší za posledních pět let a dosáhla 152.464 tun. Meziročně vzrostla o 2,2 procenta a v porovnání s pětiletým průměrem o 11 procent. Ovocnáře však trápí nízké ceny, které se propadly po loňském zavedení ruského embarga na dovoz ovoce z EU. U jablek, které jsou hlavním ovocným druhem, farmářské ceny klesly o čtvrtinu pod osm korun za kilogram. Výpadek v tržbách u jablek by mohl činit asi 300 milionů korun. Na Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Krize cen podle něj bude zřejmě trvat déle než tuto sezonu, protože ji prodlouží pád rublu a nižší koupěschopnost v Rusku.

Pěstování broskví v sadech velkopěstitelů v Česku končí. Zájem o broskve z Česka nemají obchodníci ani zpracovatelé, sady jsou přestárlé a likvidují se. Loni se sklizeň broskví v Česku propadla v novodobé historii na nejnižších 893 tun. Pěstování broskví v Česku neuneslo konkurenci broskví z Itálie, Řecka a Španělska, které dokážou trh plynule zásobovat po pět měsíců v roce. České broskve jsou naproti tomu sezonní záležitostí jednoho měsíce. Trh se zpracovanými broskvemi pak ovládla Čína.

Sklenářova galerie představuje práci slavného čínského malíře

Výstava čínského malíře Zhang Xiaoganga (Čang Siao-kanga) s názvem Slivoň a dívka je přístupná v Galerii Zdeněk Sklenář na Starém Městě. Čang Siao-kang patří k nejslavnějším čínským umělcům, jejichž díla jsou oblíbená i na Západě a prodávají se za vysoké částky. Jeho tvorbu v Česku již dříve představovala Galerie Rudolfinum. Současná výstava potrvá do 16. března. Malby jsou inspirovány rodinnou fotografií z doby kulturní revoluce, ale i evropskou tradicí surrealismu.

Vysočina chce upozornit na skřipáckou muziku a betlémskou cestu

Kraj Vysočina chce zvýšit prestiž dochovaných zvyklostí tradiční lidové kultury na svém území. Do celostátního seznamu navrhne zapsat skřipáckou muziku na Jihlavsku a Betlémskou cestu v Třešti. Podání nominační žádosti schválili radní kraje, řekl novinářům náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Podotkl, že by se tak mohla otevírat cesta i k jejich zapsání do seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

O udržování 200 let dlouhé tradice stavění betlémů v rodinách se v Třešti stará místní Spolek přátel betlémů. V Třešti mohou lidé každoročně od 26. prosince do 2. února při Betlémské cestě přijít do domácností, které betlémy vystavují. Letos jich je 12. Za betlémy do města v tomto období přijíždí několik tisíc návštěvníků. Skřipáckou muziku teď udržuje v povědomí jihlavský folklorní soubor Pramínek. První písemné zmínky o jihlavských skřipkách, tedy podomácku vyrobeném nástroji podobném houslím, pocházejí ze 14. století. Útlum skřipácké muziky přinesl rok 1945, kdy z Jihlavska odešlo německé obyvatelstvo. V tradici pokračovaly české kapely v Kozlově a Velkém Beranově.

Výstavu lidských těl si v Brně prohlédlo už přes 100.000 lidí

Výstavu preparovaných lidských těl Bodies Revealed si už v Brně prohlédlo více než 100.000 lidí. Zařadila se tak k nejúspěšnějším putovním expozicím, které městem v posledních letech prošly. V budově bývalé továrny Vlněna ji návštěvníci najdou ještě do 25. ledna, poté zamíří do Spojených států, řekl ČTK za pořadatele Martin Zvoníček. Kontroverzní, avšak celosvětově úspěšná výstava umožňuje pohled na odhalené lidské tkáně, zdravé a nemocné orgány i celá těla zbavená kůže a upravená moderní metodou konzervace. Roli průvodců plnili v Brně studenti medicíny.

V restauraci AvantGarde dnes začíná Chef Time Fest

Pražská restaurace AvantGarde opět hostí Chef Time Fest, tedy špičkové šéfkuchaře v jeden čas na jednom místě. Jde o unikátní koncept degustací, kuchařských show, workshopů a jedinečných menu. Zájemci při nich mohou osobně poznat mistry gastronomie z předních pražských restaurací, sledovat je při práci a ochutnat jejich speciality.

Hašek má vlastní medaili, mezi českými hokejisty je první

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek si v České mincovně v Jablonci vyrazil zlatou medaili s vlastní podobiznou a také ji pokřtil. Podobně jako u jiných poct, které obdržel, je mezi českými hokejisty první, kdo má vlastní pamětní medaili. ČTK to řekl obchodní ředitel mincovny Aleš Brix. "V mincovně jsem poprvé v životě. Pro mě bylo tady všechno nové a zajímavé. A především jsem rád, že jsem si medaili číslo 1 mohl sám vyrazit," uvedl Hašek, který příští týden oslaví padesátiny. Medaili s vlastní podobiznou vnímá jako ocenění celé své kariéry. Loni na podzim byl gólman přezdívaný Dominátor jako první Čech uveden do hokejové Síně slávy v Torontu. Datum této události je uvedeno na lícové straně medaile, na níž je i detailní portrét slavného brankáře. Na druhé straně je Haškova dvojpodobizna v brankářském postoji, na jedné je v útlém věku v roce 1970, druhá je z roku 2011.

Sport

Do druhého kola Australian Open postoupily všechny čtyři české tenistky včetně čtvrté nasazené Petry Kvitové. Jedna z favoritek na celkové vítězství Kvitová zdolala Nizozemku Richel Hogenkampovou po setech 6:1 a 6:4. Turnajová pětadvacítka Barbora Záhlavová-Strýcová porazila Maďarku Timeu Babosovou dvakrát 6:4. Ještě jednoznačnější byl postup Denisy Allertové, která při své grandslamové premiéře povolila Švýcarce Romině Oprandiové pouze dva gamy a zvítězila 6:0 a 6:2. Jako poslední uspěla Tereza Smitková, která deklasovala Chorvatku Mirjanu Lučičovou-Baroniovou dvakrát 6:1.

Tenista Tomáš Berdych se podle australských médií zasnoubil s přítelkyní Ester Sátorovou. Sedmý hráč světa chodí s modelkou od podzimu 2012. Že se chtějí vzít, oznámili v botanické zahradě v Melbourne během rozhovoru pro televizní společnost Channel Seven. Berdych v pondělí vyhrál zápas 1. kola grandslamového Australian Open.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, ojediněle polojasno. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C.