Denní souhrn zpráv

Sobotka: Rozpočet BIS se zvýší o desítky milionů korun

Rozpočet Bezpečnostní informační služby (BIS) by se v příštích letech měl zvýšit o desítky, maximálně stovky milionů korun. V České televizi to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V minulých dnech se objevovaly informace o tom, že by civilní kontrarozvědka mohla v reakci na nedávné teroristické útoky v Paříži dostat navíc zhruba miliardu korun. V posledních letech zpravodajci hospodařili s částkou asi 1,1 až 1,2 miliardy korun ročně.

Sobotka: Minulé vlády nereagovaly na informace tajných služeb

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) existovaly před výbuchem muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku informace Bezpečnostní informační služby (BIS), které upozorňovaly na možné nebezpečí. Minulé vlády na to nereagovaly, řekl Sobotka v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Podobná situace podle premiéra byla i s problémem českých zásob nafty, které se nacházejí na německém území u firmy Viktoriagruppe, která je v insolvenci. Hrozí, že Česko o zásoby přijde. Ve Vrběticích vybuchl v polovině loňského října sklad s desítkami tun munice a počátkem prosince tam explodoval další. Při prvním výbuchu dva lidé zemřeli. Od té doby areál střeží několik stovek vojáků.

Vláda projedná zakázku na údržbu silnic za 1,3 miliardy korun

Ministr dopravy Dan Ťok předloží vládě ke schválení miliardovou zakázkou na údržbu a opravy silnic prvních tříd. Celkem chce ministerstvo dopravy vypsat soutěže na čtyřletou údržbu ve 21 oblastech v Libereckém, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském kraji a na Vysočině, což představuje zhruba třetinu sítě silnic první třídy v Česku. Zakázku za 1,3 miliardy korun měl kabinet na programu už loni na podzim, opakovaně ale její projednání odložil.

Poslanci budou jednat o systému důchodů a pravomocích ombudsmanky

Poslanci budou jednat o rušení druhého důchodového pilíře, rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv nebo zřízení rejstříku přestupků. V návrhu programu první letošní schůze Sněmovny, jež začne v úterý odpoledne, je taky například poslanecký návrh na zrušení povinné registrace dětských skupin a tři předlohy, které vrátil Senát. Schůze potrvá do pátku, potom se přeruší kvůli jednání výborů a poslanci se opět sejdou 10. února.

Kapsch: Stát má potřebné dokumenty k mýtu dávno k dispozici

Stát má všechny potřebné dokumenty a data k hardwaru i softwaru pro výběr mýtného k dispozici od samotného spuštění provozu mýtného systému v roce 2007. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl výkonný ředitel provozovatele mýta, společnosti Kapsch Karel Černý. Reagoval tím na nedávné vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka, podle něhož se k technickým detailům stát dostane nejdříve po skončení stávající smlouvy, což je pozdě.

V Praze pokračují vzpomínkové akce k výročí Jana Palacha

Šestačtyřicáté výročí sebeupálení studenta Jana Palacha dnes chtějí vzpomínkovým pochodem připomenout zástupci občanských iniciativ. V 16 hodin pochod zahájí u Palachova hrobu na Olšanských hřbitovech. Odtud symbolický plamen svíčky ponesou na Václavské náměstí ke studentovu pomníku. Akci pořádá spolek Podhradí, který založili organizátoři protestů proti prezidentu Miloši Zemanovi, a platforma Bez komunistů.cz. Od 20 hodin se uskuteční v kostele Nejsvětějšího Salvátora mše se vzpomínkou na Palacha. Sloužit ji bude kněz Tomáš Halík. Řada pietních akcí se uskutečnila již v pátek.

Češi zatím nakupují dovolenou ve stejném objemu jako loni

Lidé v Česku nakupují zahraniční dovolenou zatím zhruba ve stejném objemu jako loni. Platí to přesto, že cestovní kanceláře v katalozích už zohlednily zhruba osmiprocentní nárůst cen kvůli oslabení české koruny koncem roku 2013. ČTK to na veletrzích cestovního ruchu v Brně řekla tajemnice Asociace cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. "Šetření se zatím nijak neprojevuje, je ale otázkou jak se bude kurz koruny dál vyvíjet. Pokud by měla ještě oslabovat, tak čekám, že čeští turisté budou šetřit v místě pobytu a nebudou si nakupovat fakultatitní výlety, využívat místních služeb a navštěvovat restaurace," uvedla Petříčková.

Češi zamířili po Vánocích do posiloven, ty hlásí meziroční nárůst

Češi zamířili po Novém roce do posiloven a nejrůznějších fitness center. Podle ankety ČTK mezi jejich provozovateli jde o každoroční trend, který trvá nejdéle do jara. Například cvičitelka Hana Kynychová ČTK řekla, že její fitness centrum zaznamenává každý rok po Vánocích nárůst zájemců o 30 až 40 procent. Podobně jsou na tom ostatní centra, většině z nich navíc letos roste návštěvnost i v meziročním porovnání.

Aktivita pytláků v Česku loni mírně vzrostla, těžko se chytají

V Česku loni vzrostl počet případů souvisejících s pytláctvím. V roce 2013 jich bylo 86, za loňských prvních 11 měsíců roku 90. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Ve skutečnosti je však podle Martina Horálka z Českomoravské myslivecké jednoty pytláctví v tuzemsku mnohem rozšířenější. Usvědčit pachatele je ale velmi těžké. Pytláci se podle něj většinou zaměřují na maso, které prodávají přímo do pohostinství. Škody prý jdou každý rok do milionů korun. Policie v roce 2010 evidovala 77 případů pytláctví. V následujících dvou letech jejich počet vzrostl až na 106. Poté až do loňska odhalených pytláků ubývalo.

Průzkum: Ženy na svých koníčcích šetří více než muži

Ženy na svých koníčcích šetří více než muži. Nejčastěji do nich investují kolem stokoruny, muži jsou za měsíc ochotni utratit i desetkrát tolik. Pokud by byla možnost, téměř polovina Čechů by ráda investovala do svých zálib ve větší míře. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis mezi 500 respondentů. Nyní provozuje 32 procent dotazovaných pouze jeden koníček, 26 procent dva. Naopak téměř desetina respondentů se ve volném čase nevěnuje vůbec žádnému.

Lidé zapálili svíčky u hrobu Palacha na Olšanských hřbitovech

Desítky převážně mladých lidí se v neděli odpoledne sešly u hrobu Jana Palacha na Olšanských hřbitovech, aby si připomenuly výročí jeho sebeupálení. U hrobu lidé zapálili svíčky a s dalšími v ruce se vydali k Václavskému náměstí v centru Prahy. Akci pořádal spolek Podhradí, který založili organizátoři protestů proti prezidentu Miloši Zemanovi, a platforma Bez komunistů.cz. Jeden z organizátorů Martin Přikryl ČTK řekl, že pochod pořádají jako vzpomínku na Palacha, který zemřel kvůli ideálům, které jsou v současné době aktuálnější než před několika lety. Na mysli měl pasivitu občanů vůči postoji vlády k mezinárodní situaci.

Nohavica ve vyprodané La Fabrice zahájil sérii pražských koncertů

Koncertem v beznadějně vyprodané holešovické La Fabrice v sobotu známý písničkář Jarek Nohavica zahájil sérii 12 koncertů v pražských klubech a divadlech. Vystoupení s novými i staršími písněmi zakončil za velkého aplausu diváků Ukolébavkou pro Kubu a Lenku. Populárního hudebníka doprovodil na akordeon a piano polský muzikant Robert Kuśmierski. "Každý z mých koncertů v Praze bude jiný a já se na ně moc těším," uvedl Nohavica, který turné zakončí 28. ledna ve Foru Karlín.

Rožnov zdobí desítka ledových soch, tvůrci bojovali s počasím

Ledová chaloupka, Šipky či Valkýra se staly ozdobou Rožnova pod Radhoštěm. Sochy z ledu v tamním kempu vytvořily za pomocí motorových pil a seker na dvě desítky výtvarníků z Česka i zahraničí. Zázemí jim poskytl velkokapacitní stan, i tak však tvůrci bojovali s poměrně vysokými teplotami. U diváků a odborné poroty nejvíce bodovala socha Jiřího Laštovičky Tři grácie. Sochařské sympozium se sedmnáctiletou tradicí se do Rožnova přesunulo po 15 letech z Pusteven. Sochy by zde měly být k vidění do 8. února.

Sport

Čeští házenkáři na světovém šampionátu v Kataru nastoupí k druhému utkání v základní skupině C proti Švédsku. Seveřané jsou stejně jako páteční přemožitelé českého týmu Francouzi rovněž finalisty poslední olympiády. Reprezentaci opět bude chybět nemocný kapitán Filip Jícha, i bez něj dokázali Češi Francouze potrápit při prohře 27:30.

Petra Kvitová zůstala po titulu v Sydney čtvrtá ve světovém žebříčku, její finálová soupeřka Karolína Plíšková poprvé v kariéře pronikla do elitní dvacítky. V dnešním novém pořadí WTA druhou desítku uzavírá. Nové maximum má těsně před začátkem úvodního grandslamu sezony také Jiří Veselý, jenž se po vítězství na turnaji v Aucklandu ocitl v žebříčku ATP na 39. příčce. Poskočil o 24 míst.

Biatlonistka Veronika Vítková skončila třetí v závodu Světového poháru s hromadným startem v německém Ruhpoldingu. Do elitní desítky se vešla také devátá Gabriela Soukalová. Z výhry se s náskokem radovala Běloruska Darja Domračevová, před Vítkovou se umístila ještě Němka Franziska Preussová. Třetí Češka na startu Jitka Landová dojela šestadvacátá.

Biatlonista Michal Šlesingr navázal na Veroniku Vítkovou a skončil rovněž třetí v závodu Světového poháru s hromadným startem v Ruhpoldingu. O "bronzu" Šlesingra rozhodla po dramatickém finiši až cílová fotografie. Vyhrál o píď Němec Simon Schempp a před českého reprezentanta se dostal i Francouz Quentin Fillon-Maillet. Ondřej Moravec dojel dvanáctý.

Počasí v pondělí

Zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.