Denní souhrn zpráv

Zeman: ČR ztráta suverenity nehrozí, poklonkování mocným ale ano

České republice podle prezidenta Miloše Zemana přímo nehrozí ztráta suverenity. Někdy je ale česká politika v pokušení papouškovat názory mocnějších nebo jim poklonkovat. Zeman to uvedl při premiéře Prezidentského Pressklubu, který vysílalo rádio Frekvence 1. Jako příklad uvedl postoj k sankcím EU vůči Rusku za jeho anexi ukrajinského Krymu. Prezident poukázal na prohlášení rakouského kancléře Wernera Faymanna, který se před Vánocemi postavil proti přitvrzení protiruských sankcí. "V podstatě prohlásil, že ty sankce jsou nesmysl. My jsme takové ostré prohlášení zatím nevydali, na rozdíl od jiných zemí, jako je Slovensko, Maďarsko a teď tedy i Rakousko," poznamenal Zeman. Uvedl to v souvislosti se svým vánočním poselstvím, v němž mimo jiné řekl, že chce být prezidentem suverénní České republiky, která hájí své národní zájmy a nepodléhá vnějším tlakům. Zemanovi je přitom vytýkán jeho poměrně vstřícný postoj k Rusku a k Číně.

Zeman: Zákon o majetku bude přijat, otázkou je, v jaké podobě

Zákon o majetkových přiznáních bude podle prezidenta Miloše Zemana určitě přijat. Není ovšem vyloučeno, že bude přijat v podobně vykastrované podobě jako služební zákon. Zeman to řekl v prvním Prezidentském Pressklubu, který v neděli vpodvečer živě odvysílala rozhlasová stanice Frekvence 1. Prezident doufá, že zákon o prokazování původu majetku bude zasahovat co nejvíce do minulosti. Nový zákon o majetku by měl platit od roku 2016. Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku. Ministerstvo financí navrhuje především zvýšení pravomocí finanční správy. Měla by mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud neevidovaný majetek bude vyšší než ministerstvem navrhovaných deset milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě majetek zdaní. Jde zatím o návrh zákona, který ještě projedná koaliční rada a následně vláda.

Prima: Současná vláda nepřináší podle Klause lidem naději

Současná vláda nepřináší podle bývalého prezidenta Václava Klause lidem naději. Řekl to v pořadu Partie televize Prima. Reagoval tak na slova z Vánočního poselství prezidenta Miloše Zemana. Vládu Klasu kritizoval kvůli zadluženosti Česka, ale i směřování k "nebezpečnému policejnímu systému". Exprezident si však stěžoval také na média, EU, bývalé spolustraníky i na Zemana. "Vůbec nechci bojovat proti naději, ale že by tato vláda dala lidem naději, to snad ani Miloš Zeman nemohl myslet úplně vážně," prohlásil Klaus. Dodal, že sice nynější vláda o kousek stabilizovala politickou situaci po pádu vlády Petra Nečase (ODS), ale všechny strany jsou podle něj vyčpělé a některé jsou prý dokonce spíše antistrany. Mezi chybami vlády zmínil například i zrušení zdravotnických poplatků, zavedení porodného na další dítě nebo zmatek v daních.

Přestože se s nynějším prezidentem jeho předchůdce neshodl v názoru na vládu, jednotní jsou v názorech na situaci na Ukrajině. Konflikt mezi ukrajinskými vládními silami a roruskými separatisty na východě Ukrajiny podle Klause vyhrocuje Evropská unie a USA, které svádí rozdmýchání krize na Rusko. Podobně se vyjadřuje v médiích i Zeman, v sobotním rozhovoru pro deník Právo označil předsedu ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka za "premiéra války". Přes shody v názorech na Ukrajinu si však Klaus postěžoval, že Zemanovi média odpouštějí více než jemu. Současný prezident má prý rovněž větší prostor v médiích, míní exprezident.

Ťok: Letos se začne stavět 60 km dálnic a rychlostních silnic

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos začne či bude pokračovat ve stavbách 60 kilometrů dálnic a rychlostních silnic, z toho v průběhu roku 2015 dokončí 20 kilometrů. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi (ČT) to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Podle ministra hrozí, že Česko letos nevyčerpá deset miliard korun z fondů EU na dopravní stavby. "Není prioritou vyčerpat vše, ale čerpat smysluplně," uvedl v ČT. Prioritou je podle něj v letošním roce výstavba dalších dvou úseků jihočeské dálnice D3, dokončení ústecké dálnice D8 do Německa a obchvat Přerova na dálnici D1.

Ťok dá Eurovii 14 dní na řešení situace s mosty v Ostravě

Pokud stavební společnost Eurovia nezačne v určené době řešit problémy s mosty v Ostravě, kterým hrozí zřícení, stáhne stát její bankovní garance. Následně vypíše nové výběrové řízení na jejich opravu. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Dan Ťok s tím, že by byl rád, aby stavební práce začaly nejpozději v dubnu. Mosty jsou sjezdy z dálnice D1 v Ostravě-Přívozu.

Nebude-li včas tendr na mýtné, budou dálniční známky pro kamiony

Pokud se do konce roku 2016 nepodaří v tendru najít nového provozovatele mýtného systému, vrátí se ministerstvo dopravy k dálničním známkám pro kamiony. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Smlouvy se současným provozovatelem, firmou Kapsch, podle ministra neumožňují prodloužení tohoto kontraktu.

Analytici: České akcie by měly v letošním roce spíše mírně růst

České akcie by měly v letošním roce spíše mírně růst. Největší růst ceny by se měl týkat dividendových akcií, tedy akcií Fortuny, bank či koncernu ČEZ. Naopak propad zřejmě opět čeká akcie NWR. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Tuzemské akcie loni ztratily podle indexu PX stejně jako před rokem téměř pět procent, index ukončil rok na 947 bodech.

Čeští egyptologové našli hrobku dosud neznámé faraonovy ženy

Čeští archeologové našli v Egyptě hrobku dosud neznámé královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa. Oznámilo to podle agentury AFP egyptské ministerstvo pro památky. Raneferef vládl v době páté dynastie, zhruba před 4500 lety. Podle českých egyptologů jde o objev historického významu. Hrobka byla objevena v pohřebním komplexu faraona Raneferefa, což podle ředitele českého egyptologického ústavu Miroslava Bárty "vede k domněnce, že královna byla ženou Raneferefa". Hrobka je součástí malého hřbitova jihovýchodně od Raneferefova pyramidového komplexu. Bárta na dotaz ČTK potvrdil, že egyptologové objevili dosud neznámou historickou osobnost a její jméno zjistili podle nápisů v kryptě. "S největší pravděpodobností šlo o princeznu a matku krále. Víc nám prozradí až další výzkum," uvedl. Pro české egyptology jde o další z řady významných objevů. Loni v březnu objevili v egyptském Abúsíru kostru vysokého hodnostáře z doby vlády faraonů páté dynastie.

Prahou prošli příznivci monarchie, protestovali i proti Zemanovi

Centrem Prahy prošel pochod na podporu obnovení monarchie. Dav zhruba 200 lidí šel z Václavského náměstí přes Staroměstské náměstí a Nerudovou ulicí na Hrad. Podle organizátora Petra Placáka, šlo také o protest proti prezidentu Miloši Zemanovi a jeho politice. Monarcha by podle něj sjednotil zemi, zatímco současný prezident ji rozděluje.

Úvod knižní série Kde pijí múzy nabízí pivnici U Zlatého tygra

Publikace Kde pijí múzy, pojednávající o pražské pivnici U Zlatého tygra, je prvním dílem uvažované série zaměřené nejen na slavné osobnosti, které chodily do vyhlášených restaurací. Její autor, publicista a rozhlasový moderátor Lukáš Berný se v ní zabývá i majiteli a výčepními. Do knihy sesbíral řadu dosud nezveřejněných a neznámých dokumentů z archivů, ale i soukromé kroniky vyhlášené pivnice.

Zoo Praha má první letošní mládě, samečka antilopy vodušky

Prvním mládětem letošního roku v Zoo Praha se stal sameček vodušky červené narozený v sobotu. ČTK to oznámila Jana Ondrejechová z tiskového oddělení zoo. Voduška červená je středně velká antilopa žijící v Africe. Pražská zahrada chová tento druh od roku 2002, letošní sameček je tak již 22. mládětem vodušky narozeným v zoo.

Australský ovčák vyhrál Hanáckou národní výstavu psů

Australský ovčák Jurášek z pražské chovatelské stanice Srdcové eso vyhrál letošní Hanáckou národní výstavu psů. Ve finále porazil psa plemene americká akita. Desátý ročník výstavy přilákal o víkendu na brněnské výstaviště tisíce lidí. Chovatelé letos přihlásili 2867 psů z 284 plemen od největších irských vlkodavů a německých dog až po malé čivavy nebo japonského teriéra. Před rokem byl počet psů i plemen podobný. Velké zastoupení měli letos například bulteriéři, rhodéští ridgebackové a zlatí retrívři.

Sport

Nejzkušenější z českých motocyklistů na Rallye Dakar David Pabiška zahájil 37. ročník třicátým místem. Na trase z Buenos Aires do Villa Carlos Paz zvládl 175 kilometrů dlouhou rychlostní zkoušku o sedm minut a 39 sekund pomaleji než premiérový vítěz Sam Sunderland z Británie.

Jaromír Jágr překonal v sobotním utkání NHL jeden z rekordů Gordieho Howea, když se stal v necelých 43 letech nejstarším hráčem v historii soutěže, který zaznamenal hattrick. Český útočník nasázel tři branky v jednom utkání poprvé od roku 2006 a shodou okolností opět do sítě Philadelphie, kterou porazilo New Jersey 5:2.

Počasí v pondělí

Zataženo až oblačno s občasným sněžením. Teploty -1 až 3 stupně Celsia.