Denní souhrn zpráv

Zeman má Jaceňuka spíše za premiéra války, řekl to Právu

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Právo označil předsedu ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka spíše za „premiéra války“. Podle něj nechce mírové řešení situace na Ukrajině, které navrhuje Evropská komise. Loňské svržení prezidenta Viktora Janukovyče Zeman s poukazem na vysokou míru korupce v zemi nepovažuje za demokratickou revoluci.

MZ chce letos zpřísnit dohled nad zdravotními pojišťovnami

Ministerstvo zdravotnictví chce letos zpřísnit dohled nad zdravotními pojišťovnami, spravedlivěji oceňovat nemocniční péči platbami za diagnózu (DRG) a růst platů lékařů a dalších pracovníků. Chystá i zákon o veřejných neziskových nemocnicích, úpravu postgraduálního vzdělávání lékařů, protikuřácký zákon či novelu tzv. konopné vyhlášky. Zpřísnění dohledu nad zdravotními pojišťovnami má přispět ke zprůhlednění finančních toků. Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) toho chce dosáhnout tzv. transparenční novelou. Pojišťovny by musely zveřejňovat na internetu smlouvy s lékaři a nemocnicemi a poskytovat data ministerstvům zdravotnictví a financí. Novela jim má zakázat nábor pojištěnců přes cizí firmy a snížit příděl do rezervních fondů.

Novým předsedou ČSSD v Ústeckém kraji je Miroslav Andrt

Novým předsedou České strany sociálně demokratické (ČSSD) v Ústeckém kraji se stal místostarosta Štětí na Litoměřicku Miroslav Andrt. Vystřídá Radka Scherfera z Chomutova, který stranu vedl poslední dva roky. Andrt ČTK řekl, že chce krajskou buňku sjednotit, protože v řadě organizací panuje nevraživost. Nové krajské vedení chce řešit i situaci v Duchcově na Teplicku, kde byla kvůli vzniku koalice s KSČM a Dělnickou stranou sociální spravedlnosti zrušena místní organizace ČSSD.

MfD: Nokia si u EK stěžuje, že všechny drážní zakázky má Kapsch

Společnost Nokia si u Evropské komise stěžuje kvůli soutěžím na zajištění hlavních železničních tratí v ČR signálem GSM-R, prý zvýhodňují technologii firmy Kapsch, píše Mladá fronta Dnes (MfD). Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) odmítá, že by někoho zvýhodňovala, zástupce firmy Kapsch podle MfD uvedl, že technologie Kapsch umožňuje propojení i s jinými výrobci. Deník uvádí, že finský výrobce se na Evropskou komisi obrátil kvůli zakázce za více než 600 milionů korun na pokrytí tratě z Kolína do Brna přes Havlíčkův Brod. Soutěž vyhrál Kapsch, ve hře prý byla jen jedna další firma, která rovněž nabídla technologii Kapsche. Podle šéfa Nokia Networks v Česku Aleše Voženílka se Nokia obrátila na komisi poté, co připomínkám nevyhověla ani SŽDC, ani antimonopolní úřad, píše MfD. SŽDC tak podle MfD musí "vysvětlit Evropské komisi, jak je možné, že veškeré zakázky na zabezpečení hlavních tratí signálem GSM-R končí zatím stále u české pobočky rakouské firmy Kapsch". Pokrytí hlavních železničních tratí signálem GSM-R má zajistit bezpečnější provoz vlaků a snadnější dorozumívání strojvedoucích s řídícími provozu.

U muničního skladu ve Vrběticích se ozvaly rány, zřejmě z petard

Hlídky v okolí ostře střeženého areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva muniční sklady, v pátek vpodvečer zaslechly několik slabých ran. Kvůli explozím v sobotu dopoledne pyrotechnici zahájili průzkum muničního areálu a skladiště monitoroval vrtulník s termovizí, avšak žádné stopy po nových neřízených výbuších policejní experti neobjevili. Rány podle policie zřejmě způsobila zábavní pyrotechnika odpálená v některé z okolních obcí

Loňský rok byl nejteplejší za nejméně devět let

Loňský rok byl nejteplejší za nejméně devět let. Průměrná teplota 9,4 stupně Celsia byla o 1,9 stupně vyšší než průměr teplot za léta 1971 až 2000. Nadprůměrně teplých bylo loni deset měsíců, což se stalo od roku 2006 teprve potřetí. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Teplotu pod průměrem za roky 1971 až 2000 měl loni jen květen a srpen a v žádném měsíci průměrná teplota neklesla pod nulu.

Putin a Biľak se setkají u trezoru ve Švandově divadle

Hra nazvaná Putin a Biľak u trezoru bude první novinkou roku v pražském Švandově divadle. Jako noční grotesku o zvaných i nezvaných hostech v cizích pokojích i cizích zemích ji podle vlastního scénáře chystá režisérka Viktorie Čermáková. Role ruského vůdce se ujal Marek Pospíchal, zesnulého komunistického funkcionáře ztvární Miloslav Mejzlík. Premiéra bude 31. ledna v podzemním studiu smíchovské scény.

Obrazárna Pražského hradu letos oslaví 50 let od otevření

Obrazárna Pražského hradu, jedna z nejstarších kontinuálně existujících tuzemských uměleckých sbírek, letos oslaví 50 let od svého otevření. Správa Pražského hradu k této příležitosti připravuje výstavu, která zpřístupnění obrazárny připomene. Bude se věnovat také kontroverzní osobnosti historika umění Jaromíra Neumanna, který počátkem 60. let připravil první instalaci v této expozici.

Děčínský zámek připravil na leden akce pro děti i dospělé

Děčínský zámek nabízí návštěvníkům program i v lednu. Po sobotním pohádkovém odpoledni a Tříkrálovém průvodu z Podmokel do Děčína ke kostelu Povýšení sv. Kříže, který zámek organizuje, jsou na první měsíc roku připraveny komentované prohlídky výstav či speciální program pro děti. ČTK to řekl propagační pracovník zámku Miloš Vavřička. Za uplynulý rok zámek navštívilo přes 50.000 lidí.

Na Helfštýn při novoročním výšlapu zavítal rekordní počet lidí

Hrad Helfštýn na Přerovsku navštívilo při tradičním novoročním výšlapu rekordních více než tři tisíce lidí, kteří si po svátečním hodování nenechali ujít příležitost k příjemnému výletu. Hrad na kopci u Týna nad Bečvou je od loňského podzimu veřejnosti uzavřen, za jeho brány budou moci lidé znovu nahlédnout až v březnu.

V první půlce ledna budou zřejmě teploty nad nulou, pak přituhne

V první polovině ledna budou asi denní teploty většinou nad nulou, ke konci měsíce pak zřejmě přituhne. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mohou se ale objevit velké výkyvy teplot od minus 13 do plus sedmi stupňů Celsia.

Sport

Čeští hokejisté podlehli ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 20 let v Montrealu Slovensku 0:3 a podesáté za sebou se nedostali do bojů o medaile.

Počasí v neděli

Proměnlivá oblačnost se sněhovými přeháňkami. Teploty -1 až 3 stupně Celsia.

V Krkonoších a Jizerských horách od sobotního večera do neděle večer napadne až 30 centimetrů sněhu. Sněžit, i když ne tak vydatně, bude i v celém Česku. Kvůli silnému větru se budou tvořit sněhové jazyky.