Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman pojede v květnu do Moskvy na oslavy výročí konce války

Prezident Miloš Zeman letos nejméně jednou navštíví Rusko. V květnu pojede do Moskvy na oslavy výročí konce 2. světové války, uvedly ParlamentníListy.cz s odkazem na Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Dostal také podle médií pozvání k bilaterální návštěvě Ruska, která by se mohla uskutečnit na podzim. Toto pozvání prý ale zatím nepřijal.

Zeman se Sobotkou poobědvali v Lánech za doprovodu manželek

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech poobědval s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). K tradiční novoroční tabuli je doprovodily manželky Ivana a Olga. K obědu se podávala daňčí pečeně nebo zámecká paštika, řekl ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Novoroční obědy předních politiků jsou tradicí. Svůj první novoroční oběd ve funkci prezidenta absolvoval Zeman loni s tehdejším premiérem v demisi Jiřím Rusnokem. S ústavními činiteli v minulosti obědval i Zemanův předchůdce Václav Klaus. Mezi témata rozhovorů často patřily vztah vlády, Parlamentu a prezidenta.

Munice z Vrbětic by se měla i přes zpomalení prací odvézt v lednu

Odvoz munice z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybuchly dva muniční sklady, by měl začít podle plánu, tedy v průběhu ledna. Zatím na tom nic nemění ani skutečnost, že pyrotechnici čistící areál od rozházené munice musí již více než týden pracovat pomaleji kvůli sněhu. ČTK to řekl zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš. Pyrotechnici poškozenou munici neschopnou převozu likvidují přímo na místě, poslední takový řízený výbuch byl v sobotu. "Další zatím není plánovaný," podotkl Jaroš. Munici schopnou převozu pyrotechnici shromažďují. O vánočních svátcích a na Silvestra byl ve Vlachovicích, do kterých Vrbětice spadají, klid. Starostové obcí z okolí areálu žádali obyvatele a další obce a města v blízkosti, aby nepoužívali zábavní pyrotechniku, lidé žijící poblíž skladů jsou již na výbuchy citliví. Pyrotechnici také museli hlídat, zda výbuchy nepocházejí ze střežené oblasti. Asi 14 kilometrů dlouhý bezpečnostní okruh střeží armáda. Na místě je vždy kolem 200 vojáků.

Armádní sklad v Květné se připravuje na uskladňování munice

Obnovený muniční sklad v Květné na Svitavsku se připravuje na uskladňování části munice z areálu u Vrbětic na Zlínsku, který loni poničily dva výbuchy. Od ledna se stal správcem skladu v Květné zdejší místostarosta Vojtěch Pražan, který ve skladu 20 let pracoval. V současnosti se dokončují tabulky pracovních míst, která ve skladu od poloviny ledna vzniknou, řekl ČTK Pražan.

Průzkum: Přibývá firem, které chtějí zvedat mzdy a nabírat lidi

Pracovních příležitostí bude letos asi více než loni a také čeká na více lidí zvýšení mzdy. Vyplývá to z průzkumu agentury Datank mezi firmami prováděného koncem loňského roku. Výsledky průzkumu zpracovaného pro ČSOB má ČTK k dispozici. Většina firem sice stále neplánuje měnit počet zaměstnanců či výši mezd, ale oproti konci roku 2013 přibylo podniků, které chtějí nabírat lidi a zvedat mzdy. Před rokem v průzkumu Datanku uvedlo pouze 14 procent dotázaných firem, že chce zvýšit počet zaměstnanců. V aktuálním dotazování oznámilo plány na nábor nových sil 23 procent podniků. Podíl firem zvažujících propouštění zůstal přibližně stejný. Na konci roku 2013 chystalo snižování stavů v dalším roce sedm procent dotázaných a nyní osm procent. Snížil se tak počet společností, které neplánují změny. V minulém průzkumu jich bylo 79 procent, kdežto nyní 69 procent.

Od půlky prosince klesla cena benzinu o 1,40 Kč, za rok o 4,20 Kč

Za poslední dva týdny loňského roku do Silvestra klesla průměrná cena benzinu v Česku o 1,41 Kč na 31,92 koruny za litr a nafty o 1,21 Kč na 32,06 koruny. Na některých místech se ale ceny propadly až pod 30 korun. Pokračoval tak strmý pád cen pohonných hmot, který začal na podzim. Za celý loňský rok spadly ceny Naturalu 95 i nafty o zhruba čtyři koruny na litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

SZPI může od 1. ledna kontrolovat i restaurace

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) může od 1. ledna kontrolovat nově i restaurace. Restaurace bude kontrolovat společně s krajskými hygienickými stanicemi, které tak činily dosud, informoval ČTK mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal. Novela zákona má umožnit systematičtější a častější kontrolu restaurací.

Babyboxy v ČR pomohly zachránit už 112 dětí, funguje 63 schránek

Babyboxy v Česku pomohly zachránit už 112 dětí. Loni se v nich našlo osm děvčátek a čtyři chlapci. Posledním "přírůstkem" byla 12. prosince holčička ve schránce v Praze 6. Dostala jméno Jitka. Vyplývá to ze statistik spolku Babybox pro odložené děti - Statim, který schránky po republice instaluje. V Česku je celkem 63 babyboxů. Přibývají další, starší typy se také postupně mění za moderní.

Do 15. ledna lze nominovat památky na titul Evropské dědictví

Do 15. ledna je prodloužený termín pro podávání předběžných přihlášek pro označení Evropské dědictví. Tato značka se bude udělovat významným pamětihodnostem hmotného i nehmotného evropského kulturního dědictví, které jsou symbolem evropské integrace, společných vzorů a historie. Přihlášky do národního předvýběru přijímá ministerstvo kultury. Značka vstoupila v platnost v roce 2011. Loňský a předloňský rok byly přechodným obdobím, od roku 2015 má projekt fungovat naplno. Má ukazovat na pamětihodnosti svázané s konkrétním místem, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci a symbolická hodnota daného místa bude vyšším kritériem než jeho estetická nebo architektonická kvalita. V Česku značku v minulosti dostaly zámek Kynžvart, Baťův Zlín, Vítkovické železárny v Ostravě - Dolní oblast Vítkovic a Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké.

V Brně vzniká představení o knězi Toufarovi a číhošťském zázraku

V Brně vzniká divadelní představení o životě a smrti faráře Josefa Toufara, umučeného v roce 1950 při vyšetřování takzvaného číhošťského zázraku. Režisérka Barbara Herzová hru připravuje s tvůrčí platformou Dok.Trin. Premiéra bude 9. ledna na sklepní scéně Husy na provázku, sdělila ČTK za divadelníky Anna Stránská. Inscenace Zpráva o zázraku sleduje Toufarův život od dětství přes kněžské působení až ke smrti. Reflektuje ale i události, které následovaly, tedy snahu o zpolitizování případu a pokusy vysvětlit to, co se 11. prosince 1949 skutečně stalo v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Podle svědků se při mši opakovaně pohnul kříž na oltáři. Dobová propaganda uváděla, že jeho pohyb ovládal Toufar. Podle jiné teorie šlo o komplot Státní bezpečnosti s cílem diskreditovat církev. Uspokojivé vysvětlení zatím nikdo nenašel. "Inscenace pracuje převážně s dokumentárními materiály, ať už jsou to výslechové protokoly, vzpomínky, pitevní zprávy či dopisy prezidentu Gottwaldovi. Úhly pohledu se mění, výchozí otázka zůstává: Jsme ochotni uvěřit v zázrak?" uvedla režisérka. Po repríze 10. ledna následuje kulatý stůl o tématu inscenace.

United Islands dá větší prostor slovenské scéně

Multižánrový festival United Islands of Prague se letos bude konat 18. až 20. června na pražských ostrovech a v blízkých parcích a okolních ulicích. Program opět nabídne přehlídku talentů ze světové i domácí scény. I v tomto roce budou organizátoři United Islands pokračovat v pořádání samostatných klubových koncertů. ČTK o tom za pořadatele informovala Markéta Vacková. Jedním z dramaturgických bloků, na které se mohou návštěvníci těšit, je větší zastoupení slovenských kapel.

Nové planetárium v H. Králové otevře pro veřejnost 23. ledna

Nové digitální planetárium v sousedství hvězdárny v Hradci Králové otevře pro veřejnost 23. ledna. Připravené jsou programy pro školy i pro veřejnost, řekl ČTK ředitel hradecké hvězdárny Miroslav Krejčí. Slavnostní otevření stavby za 111 milionů korun je naplánované na 22. ledna, o den později začnou i programy pro veřejnost.

Počasí v sobotu

Polojasno až oblačno postupně se sněžením. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.

Od pátečního večera do sobotního rána se na celém území republiky může místy tvořit náledí nebo zmrazky. Od sobotního odpoledne má postupně začít sněžit, na jihu a jihozápadě Čech vydatně. Kvůli sněžení a sílícímu větru se mohou ve vyšších polohách vytvářet sněhové jazyky, upozornil v aktuální výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).