Denní souhrn zpráv

Zeman se v pátek setká Sobotkou u novoročního oběda

Prezident Miloš Zeman na pátek pozval premiéra Bohuslava Sobotku i s manželkou Olgou na novoroční oběd. Setkají se hodinu po poledni na prezidentském zámku v Lánech. S předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) poobědvá o týden později. S ústavními činiteli v minulosti obědval i Zemanův předchůdce Václav Klaus. Mezi témata rozhovorů často patřily vztah vlády a parlamentu, případně plánování voleb.

Sněmovna se bude scházet častěji, schůze ale budou kratší

Schůze Sněmovny budou v příštím roce častější. Zatímco dosud se poslanci scházeli zpravidla po šesti týdnech, nyní se schůze budou konat jednou za tři nebo čtyři týdny. Kromě toho čeká Sněmovnu řada změn při projednávání zákonů. Vyplývá to z novely jednacího řádu, kterou poslanci schválili v září, a z harmonogramu akcí Sněmovny na první pololetí.

Podle schválené změny jednacího řádu se především prodlouží lhůta mezi druhým a třetím čtením. Ve druhém čtení se předkládají pozměňovací návrhy a ve třetím se o nich i o celém zákonu rozhoduje. To má zamezit tomu, aby se ve Sněmovně hlasovalo o nedostatečně prodiskutovaných návrzích, jejichž dopady nejsou zcela známy. Nynější lhůta mezi druhým a třetím čtením je třídenní, lze ji zkrátit na dva dny. Lhůta se prodlužuje na dva týdny, poslanci by ji mohli zkrátit nejvýše na týden.

Snížená DPH umožní nakladatelům zlevnit i vydávat náročnější díla

Snížená sazba daně z přidané hodnoty by mohla zlevnit knihy. Od ledna se na tištěné knihy bude vztahovat nově zavedená snížená desetiprocentní sazba daně. DPH se sníží po mnoha letech, kdy postupně vzrůstala z pěti až na 15 procent. Nakladatelé, které ČTK oslovila, promítnou nižší sazbu do tvorby cen. Někteří zlevní i již vydané tituly a jiní do svých edičních plánů zařadili díky nižším nákladům i ne zcela komerčně úspěšné, ale literárně hodnotné tituly. Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka připomíná, že i po snížení bude DPH na knihy v ČR podstatně vyšší, než je průměr EU. Dlouhodobým cílem svazu proto je návrat k pěti procentům a snaha zařadit do nižší sazby i knihy elektronické.

HN: Polská PKP Cargo kupuje za 103 milionů eur dopravní AWT Zdeňka Bakaly

Polský nákladní železniční přepravce PKP Cargo kupuje od miliardáře Zdeňka Bakaly osmdesátiprocentní podíl v dopravní společnosti Advanced World Transport (AWT). Zaplatí za něj 103,2 milionu eur (zhruba 2,9 miliardy korun). Informují o tom Hospodářské noviny (HN). Obchod musí ještě schválit antimonopolní úřady v zemích, kde si obě firmy konkurují. Kromě Česka a Polska jde například o Slovensko nebo Německo. Zbývající pětinu v AWT si ponechá podnikatel René Holeček. PKP Cargo je druhým největším železničním přepravcem nákladu v Evropě.

Nejbohatším člověkem zůstal Gates, Kellner klesl na 120. příčku

Nejbohatším člověkem na světě letos zůstal spoluzakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates, jehož majetek od začátku roku stoupl o 9,1 miliardy dolarů na 87,6 miliardy dolarů (dva biliony Kč). Uvedla to agentura Bloomberg. Dodala, že celkový majetek čtyř set nejbohatších lidí světa se letos zvýšil o 92 miliard dolarů na 4,1 bilionu dolarů. Česko v této skupině zastupuje pouze Petr Kellner, jehož majetek klesl o 1,4 miliardy dolarů na deset miliard dolarů (228 miliard Kč). V žebříčku se tak Kellner propadl o 19 příček na 120. místo.

Jihomoravský kraj bude mít za rok 2014 přebytek přes půl miliardy

Hospodaření Jihomoravského kraje za rok 2014 skončí přebytkem více než půl miliardy korun. ČTK to řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj může za přebytek konzervativní hospodaření a vyšší příjem z daní, než předpokládalo ministerstvo financí. Hašek by chtěl z peněz předčasně začít splácet úvěr Evropské investiční bance a velkou část dát na investice do dopravy, zdravotnictví, sociální oblasti a školství. Jihomoravský kraj hospodařil s přebytkem i vloni, kdy činil bezmála 200 milionů korun.

Dluhy domácností v listopadu stouply o čtyři miliardy korun

Dluhy domácností v listopadu meziměsíčně vzrostly o čtyři miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Bankám a finančním institucím lidé ke konci listopadu dlužili více než 1,231 bilionu korun. Dluhy podniků stouply o zhruba 5,5 miliardy na přibližně 1,034 bilionu. V meziročním srovnání dluhy domácností stouply o zhruba 23 miliard korun, dluhy firem o 33 miliard korun.

Příjem žádostí o "zelené dotace" skončil, další bude asi na jaře

Skončil termín, dokdy mohli na lidé podávat žádosti o dotace z programu Nová zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) prodloužilo jejich příjem do konce roku, protože na podzim zbývaly v programu ještě stovky milionů korun. Program se znovu otevře pravděpodobně příští rok na jaře, podpora by měla být určena nejenom na rodinné domy ale i na bytové, řekla ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Celkem bylo pro letošek připraveno 1,9 miliardy korun.

Nízké úroky z hypoték hnaly trh vzhůru, pochvalují si realitky

Historicky nejnižší úroky u hypotečních úvěrů v letošním roce a nízké ceny bytů a domů vedly k oživení realitního trhu v Česku. Uvedli to zástupci realitních kanceláří oslovených ČTK. Zájem o koupi nemovitosti podle nich bude vyšší i v příštím roce. Generální ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák upozornil na velký zájem kupujících. "V průměru se dá mluvit o tom, že se poptávka vyrovnala nabídce, nebo ji někde i mírně převýšila, podobně jako tomu bývalo před ekonomickou krizí," řekl. Podle výkonného ředitele Re/Max Hanuše Němečka český realitní trh letos definitivně ukončil fázi propadu. Letos realitní kanceláře zaznamenaly i větší zájem o zemědělskou půdu. Sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka optimismus kolegů mírní, podle něj nebyl letošní rok nikterak průlomovým.

Na nesrozumitelnost zákonů si začali stěžovat sami zákonodárci

Málo srozumitelné formulace v zákonech jsou vděčným terčem kritiky. V poslední době se k ní častěji začali připojovat sami zákonodárci. Nejčastěji měli namířeno na zákony, které vycházejí z pravidel EU. Mezi poslední patřila například novela o právu na informace o životním prostředí. Nad jejím textem se pozastavil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Jako příklad citoval definicí pojmu interoperabilita, kterou je podle vládní předlohy "možnost kombinace prostorových dat a vzájemné komunikace mezi službami založenými na prostorových datech bez opakovaných ručních zásahů tak, aby bylo dosaženo soudržného výsledku a aby byla zvýšena přidaná hodnota prostorových dat a služeb založených na prostorových datech". Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera se shodl s právníkem Ivo Remundou na tom, že řada normotvůrců se snaží postihnout zákony všechny detaily ve šroubovaných paragrafech.

V Praze pokračuje setkání mladých křesťanů Taizé

Společnými modlitbami v Praze pokračuje evropské setkání mladých pořádané komunitou Taizé. Tisíce mladých křesťanů přijeli do Prahy v pondělí a ve městě pobývají do 2. ledna. Taizé je křesťanské ekumenické společenství klášterního typu. Sídlí ve vesnici Taizé v Burgundsku. Založil ji v roce 1940 bratr Roger, po válce se k němu přidalo několik mladých mužů. Na Velikonoce 1949 se zavázali k životu v celibátu, ve společenství a prostotě. Dnes komunita čítá stovku bratří z různých zemí i církví.

Charita Ostrava chystá v příštím roce rozšíření svých služeb

Charita Ostrava v příštím roce rozšíří své služby. Pro klienty se od února otevře tréninkové středisko a také nový sociální šatník. V polovině roku 2015 by pak měla dokončit rekonstrukci dvou domů, které poskytují služby seniorům. ČTK to řekl ředitel charity Martin Pražák. Součástí centra bude keramická či krejčovská dílna, lidé se v něm budou moci naučit pracovat s počítačem, připravena budou i školení finanční gramotnosti a zájemci budou mít k dispozici kuchyň pro nácvik kuchařských dovedností. Středisko bude sloužit především klientům azylových domů a také lidem, kteří žijí v takzvaných startovacích bytech, které jsou mezistupněm mezi azylovým domem a tradičním bydlením.

Horská služba v Krkonoších zasahovala od Vánoc u 105 úrazů

Horská služba v Krkonoších zaznamenala v posledních dnech prudký nárůst počtu zásahů. Záchranáři ošetřili od Vánoc 105 úrazů, zhruba dvě desítky lidí utrpěly těžká zranění, informoval ČTK mluvčí Horské služby Radek Zeman. Horská střediska jsou nyní téměř plně obsazená rekreanty. Záchranáři poskytovali pomoc především na sjezdových či běžkařských tratích či v horských penzionech, uvedl šéf krkonošské horské služby Adolf Klepš.

Projekt Znovu 89 uzavře projev Václava Havla z roku 1990

Novoroční projev prezidenta Václava Havla z roku 1990 ukončí projekt Českého rozhlasu Znovu 89, který po celý letošní rok připomínal události předcházející pádu komunistického režimu. Projev odvysílá stanice Radiožurnál 1. ledna ve 13:10. Český rozhlas projektem Znovu 89 uctil pětadvacáté výročí sametové revoluce. Závěrečnou fázi odstartoval 17. listopadu koncert na Václavském náměstí, který navštívilo bezmála 20.000 lidí.

Koncem února začne v Praze Festival francouzského divadla

Pod poněkud gastronomicky znějícím názvem "Sněz tu žábu!" se na přelomu února a března uskuteční v Praze první ročník festivalu francouzského divadla. Z velké části se odehraje v novém multifunkčním kulturním centru Venuše ve Švehlovce, jehož vznik iniciovalo občanské sdružení složené převážně studenty vysokých škol a zástupci pražské nezávislé divadelní scény. ČTK to za organizátory oznámila Eva Orcígrová. "V Česku půjde o první festival zaměřený výhradně na současné francouzské divadlo. Od 28. února do 6. března nabídne i v prostorách Francouzského institutu produkce především mladých tvůrců různých divadelních žánrů - od pantomimy a fyzického divadla přes divadlo loutkové a alternativní až po klasickou činohru," uvedla Orcígrová.

Češi a Slováci oslavili společně konec roku na Velké Javořině

Češi a Slováci společně oslavili poslední den v roce tradičně na hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech. Z obou stran hranice sem vystoupalo několik tisíc lidí. Někteří přišli pěšky, jiní přijeli autem či autobusem, slunečné počasí vylákalo i rodiny s dětmi na saních nebo pejskaře s jejich čtyřnohými miláčky. Neodradila je ani teplota kolem minus deseti stupňů Celsia. Myšlenka setkávání Čechů a Slováků na hraniční hoře vznikla v roce 1992 jako symbolické vyjádření nesouhlasu s rozdělením země. Společný Silvestr Čechů a Slováků je také vzpomínkou na autora myšlenky a zakladatele akce, někdejšího ministra životního prostředí Josefa Vavrouška, který v roce 1995 zahynul ve Vysokých Tatrách. Oba národy se na místě potkávají také na letních slavnostech bratrství.

Silvestrovským vlakem po Šumavě cestovali komiksoví hrdinové

Z Vimperku na Kubovu Huť krátce po osmé hodině vyjel zvláštní Silvestrovský vlak. Mezi stovkami cestujících vyrazili na výlet prvním spojem v poslední den roku také Čtyřlístek, Rychlé šípy, Superman a další komiksové postavy a superhrdinové. O zábavu se postarali členové Stifterova pošumavského železničního spolku spolu s Českými drahami. "Tradici nostalgických silvestrovských jízd jsme založili před 15 lety," řekl ČTK předseda spolku Roman Hajník. "Loni se jízdy nesly v duchu detektivním," zavzpomínal Hajník. Cestou šumavskou krajinou mohli sledovat vyšetřování záhadné vraždy.

Otužilci oslavili tancem v ledové vodě řeky Bečvy konec roku

Do řeky Bečvy se v Přerově ponořily zhruba dvě desítky otužilců v netradičních kostýmech a maskách. V ledové vodě a před zraky tisíců teple oblečených lidí se bujaře rozloučili s letošním rokem. Silvestrovská show se vzpomínkou na známého přemožitele kanálu La Manche a přerovského rodáka Františka Venclovského se letos v Přerově konala popětačtyřicáté. Otužilci se do Přerova sjeli z celé Moravy a pochvalovali si mrazivé počasí. V letošní sezoně si totiž mohli konečně zaplavat ve vodě, jejíž teplota se pohybovala kolem bodu mrazu.

Restaurace jsou na Silvestra až na výjimky plné

Tuzemské restaurace jsou až na výjimky na silvestrovský večer téměř obsazené. Za poslední dva týdny roku se tržby v restauracích proti běžnému provozu zvyšují dvojnásobně. Letos jen na konci roku Češi a zahraniční turisté v restauracích utratí zhruba 12,5 miliardy korun, odhaduje analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Proti loňsku jde však o půlmiliardový pokles způsobený odlivem ruských turistů v důsledku nestability rublu.

Novoroční ohňostroj omezí dopravu v centru Prahy

Novoroční ohňostroj, který se nad Prahou rozzáří v 18:00, omezí dopravu v centru města. Vpodvečer policie uzavře několik ulic, hlavně podél Vltavy. Po dobu ohňostroje, který bude odpálen z Letenské pláně, nepojedou několik minut ani tramvaje. Informovalo tiskové oddělení magistrátu. Praha za novoroční atrakci zaplatila 1,2 milionu korun. Pyrotechnická show začne v 17:55 odpálením pěti signálních projektilů. Organizátoři tak chtějí vyplašit ptáky a drobnou zvěř v blízkosti odpaliště a upozornit diváky na začátek představení. Samotný ohňostroj, který letos nese název Stroj času, potrvá 10 minut a 15 vteřin a diváky v pěti obrazech provede napříč časem.

Do pražské zoo letos přišlo 1,38 milionu lidí, nejvíc v historii

Do pražské zoologické zahrady letos přišlo 1,38 milionu lidí, bylo to nejvíc v její třiaosmdesátileté historii. Dosavadní rekord byl z roku 2011, kdy návštěvníků dorazilo asi o 10.000 méně. Za rekordní návštěvností podle ředitele Miroslava Bobka stojí dobré počasí, otevření nových pavilonů a atrakcí nebo odchovy dosud největšího počtu druhů zvířat. Do konce listopadu se v zoo narodilo 1227 mláďat od 228 druhů.

V Kloboukách u Brna se sklízely hrozny pro ledové víno

Jako jeden z mála začal Pavlovín, vinařství Velké Pavlovice sklízet hrozny pro výrobu ledového vína. Většina jihomoravských vinařství už hrozny sklidila, protože jim počasí na konci léta nepřálo, vyplývá z odpovědí vinařů. "V letošním roce jde o raritu, ročník 2014 je z vinařského pohledu slabší. Myslím, že málokdo zariskoval a nechal si na vinici hrozny," uvedl ředitel Radim Heča. Pokud se víno podaří, mělo by ho být zhruba 100 litrů.

Sport

Cyklokrosařka Kateřina Nash vyhrála v úterý závod v belgickém Loenhoutu a podruhé v sezoně porazila hvězdnou Nizozemku Marianne Vosovou. Sedmatřicetiletá česká mistryně zvítězila v závodu série bpost bank trofee s náskokem 23 sekund. Nash po prosincovém návratu do Evropy ze Spojených států, kde trvale žije, absolvovala čtvrtý mezinárodní závod. Ve všech se dostala na stupně vítězek, v Namuru si dokonce připsala triumf ve Světovém poháru. Bývalá běžkyně na lyžích a elitní bikerka Nash se tak posunula do role jedné z favoritek domácího mistrovství světa v Táboře, jež se jede za měsíc.

Ve druhém závodu Turné čtyř můstků v německému Garmisch-Partenkirchenu budou na Nový rok skákat tři čeští reprezentanti. Favorizovaný Roman Koudelka byl v dnešní kvalifikaci za špatnou kombinézu diskvalifikován ze čtvrté příčky, ale účast měl jistou díky svému třetímu místu v průběžném pořadí Světového poháru. V závodě ho doplní Jan Matura a Jakub Janda, neuspěl jen Antonín Hájek.

Fotbalisté Sparty v Silvestrovském derby internacionálů přehráli své rivaly ze Slavie jednoznačně 6:3 a tradiční exhibici tak vyhráli poprvé od roku 2011 a teprve pošesté z dosavadních 29 ročníků. Nejlepšími hráči zápasu byli zvoleni Milan Fukal a Ivo Ulich. Slavia naopak vyhrála zápas veteránů nad 45 let, ve kterém zdolala Spartu 4:3.

Oštěpařka Barbora Špotáková obsadila sedmé místo v anketě amerického magazínu Track and Field News o nejlepší atletku roku. Ocenění získali francouzský tyčkař Renaud Lavillenie a polská kladivářka Anita Wlodarczyková. Dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková se letos vrátila úspěšně k atletice po mateřské pauze. Světová rekordmanka potřetí v kariéře ovládla seriál Diamantová liga a na mistrovství Evropy v Curychu získala své poslední chybějící velké zlato.

Ve věku 78 let zemřel v Brně bývalý motocyklový závodník Frank Mrázek. Ve své kariéře získal v roce 1962 titul mistra Československa, dvacetkrát byl v různých kategoriích mistrem Kanady a dvanáctkrát mistrem USA. O úmrtí ČTK informovala Mrázkova sestra Dana Dubšíková, manželka bývalého motokrosového reprezentanta Vladimíra Dubšíka. Mrázek emigroval v polovině šedesátých let minulého století do Kanady společně se svou tehdejší manželkou a bývalou krasobruslařkou Janou Mrázkovou, která reprezentovala Československo na olympijských hrách 1960 ve Squaw Valley, kde skončila čtvrtá.

Počasí

Zataženo, zpočátku ojediněle, postupně místy slabé sněžení, které bude v severozápadní polovině Čech později přecházet v déšť se sněhem nebo v mrznoucí srážky s možností tvorby ledovky. Nejvyšší teploty v Čechách -3 až +1 °C, na Moravě a ve Slezsku -7 až -3 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C. Až do čtvrtečního večera hrozí tvorba ledovky.