Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman odpověděl senátorům na kritický dopis, hájí se v něm

Prezident Miloš Zeman odpověděl na kritický dopis senátorů z klubů KDU-ČSL a Starostů. Vyzvali ho v něm, aby se přestal vzdalovat občanům a rozdělovat společnost. Zeman ve své odpovědi, kterou zveřejnil na svém facebookovém profilu, obhajuje především svou zahraniční politiku a svůj přístup k Číně nebo ukrajinsko-ruské krizi. Senátoři prezidentovi dopis zaslali na začátku prosince. Vytkli mu v něm jeho chování vůči Rusku a Číně i "formu komunikace, kterou v poslední době volí" a kterou se vzdaluje občanům. Původně chtěli pozvat Zemana na schůzi Senátu, aby jim své konání objasnil. Při hlasování ale pro to nezískali dostatečný počet hlasů.

Zeman svou odpověď zveřejnil s odůvodněním, že považuje za důležité trpělivě vysvětlovat své postoje, které se týkají zahraniční politiky. "Máte pravdu v tom, že hájím ekonomické zájmy českých firem a nechápu, proč ve vašem dopise tyto zájmy označujete za údajné," napsal Zeman senátorům. "Podle mého názoru jsou naprosto reálné a zahrnují jak podporu českých exportérů v zahraničí, tak podporu zahraničních investic v České republice," poznamenal s tím, že třeba jeho cesta do Číny umožnila pro české firmy otevřít čínský trh. Zeman hájí i svůj postoj k Rusku. Vztah k němu prý nemá být zatěžován terminologií studené války a "je zapotřebí hledat mírové řešení ukrajinského problému, nikoliv řešení s pomocí zbraní". "Pokud jde o vaši poznámku o používání jazyka hostitelské země, pokládám ji za projev neznalosti, protože použití překladatelů by dvojnásobně prodloužilo dobu jednání, a protože tento způsob komunikace zlepšuje vyjednávací atmosféru," podotkl český prezident. "Věřím, že i vy si uvědomujete, že při půl milionu nezaměstnaných je důležité vytvářet nová pracovní místa a že veškerá má domácí i zahraniční jednání směřují právě k tomuto cíli," zakončil dopis.

Zahraniční dluh Česka se do září zvýšil na 2,77 bilionu korun

Dluh Česka vůči zahraničí se ve třetím čtvrtletí prohloubil o deset miliard na 2,77 bilionu korun. Meziročně vzrostl o 293 miliard a představoval 65,5 procenta hrubého domácího produktu, uvedla centrální banka. Tři pětiny závazků mají splatnost delší než jeden rok.

MfD: Soud vrátil obžalobu radních za opencard mj. kvůli posudkům

Soud, který vrátil státnímu zastupitelství k došetření obžalobu pražských radních v kauze opencard, svůj krok vysvětlil mimo jiné tím, že policií dodané posudky vypracovaly nekompetentní ústavy. Uvedla to Mladá fronta Dnes (MfD), která odůvodnění soudu získala. Soud ve věci rozhodl 19. prosince v neveřejném jednání. Obžaloba se týká údajného porušení předpisů v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. MfD píše, že žalobkyně se již proti rozhodnutí soudu odvolala.

NS nařídil znovu projednat spor o odškodnění za sterilizaci

Nejvyšší soud (NS) nařídil znovu projednat případ ženy z Ústeckého kraje, jež žádá deset milionů korun za provedení sterilizace při porodu v roce 1997. K zákroku prý nedala řádný souhlas. Justice původně její žalobu proti příspěvkové organizaci Krajské nemocnice zamítla kvůli promlčení nároku. Nyní musí Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodnout znovu, zjistila ČTK z rozsudku v soudní databázi. Justice se musí znovu zabývat tím, zda organizace vznesením námitky promlčení nezneužila svého práva na úkor pacientky. V době soudního rozhodování se totiž měnila ustálená judikatura. Dříve se nárok na náhradu nemajetkové újmy nepromlčoval, což se poté změnilo. Žena argumentovala také tím, že o sterilizaci dlouho nevěděla - lékaři ji ubezpečovali, že je v pořádku, i když měla potíže s dalším otěhotněním. Soudy musí také zohlednit rozdílné odborné postavení obou stran sporu. Zatímco nemocnice má profesionální i etickou povinnost provést jakýkoliv zdravotní úkon lege artis, pacient se musí vždy primárně spolehnout na kompetentnost personálu a profesionalitu pracovních postupů.

Pyrotechnici ve Vrběticích čistí areál, v terénu pracovat nemohou

Pyrotechnici i po několika dnech sněžení dále čistí areál s muničními sklady ve Vrběticích na Zlínsku. Kvůli sněhu však nemohou pracovat v otevřeném prostoru v rojnicích, soustředí se na čistění komunikací a prohlídku objektů v areálu, řekl ČTK zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš. Kdyby napadlo více sněhu, museli by pyrotechnici práci přerušit. Nyní tam leží asi pět centimetrů sněhu. Areál, ve kterém vybuchly dva muniční sklady, začali pyrotechnici čistit před týdnem. V lednu by měly být podle plánu vyčištěny cesty v areálu a okolí skladů tak, aby mohl začít odvoz munice. Poškozenou munici, která není schopná převozu, musí pyrotechnici zlikvidovat na místě. Poslední takový řízený výbuch se ozval z areálu v sobotu. Munici, kterou bude možné převézt, pyrotechnici uskladňují.

Letošek bude nejtragičtějším rokem na železnici za poslední roky

Letošní rok bude podle počtu nehod na železnici nejtragičtější za posledních deset let. Rekordní je jak počet lidí usmrcených vlaky, tak i počet jednotlivých nehod, vyplývá ze statistik Drážní inspekce. Ta k úterku zaznamenala 312 střetů drážních vozidel s osobou, při kterých zemřelo 237 lidí, o 38 více než za loňský rok. Dalších 43 osob bylo usmrceno na železničních přejezdech.

Šestiletý pokles smrtelných nehod skončil, mrtvých je letos 629

Na silnicích v Česku letos zemřelo k dnešku 629 lidí, o 46 více než za celý loňský rok. Zastavil se tak dlouhodobý úbytek mrtvých, který trval nepřetržitě posledních šest let. Vyplývá to ze statistik policie a zjištění ČTK. Přes nárůst smrtelných nehod je však množství úmrtí letos po loňsku druhé nejnižší od roku 1961.

Kriminalita v Česku letos pravděpodobně klesla

Kriminalita v Česku letos pravděpodobně klesla. Za 11 měsíců roku policisté evidovali mírně přes 270.000 trestných činů, loni to za stejné období bylo přes 302.000. Proti loňsku zatím klesl počet násilných trestných činů, loupeží nebo vloupání, vyplývá z posledních statistik policejního prezidia. Policisté za celý loňský rok zjistili přes 325.000 trestných činů, což znamenalo růst kriminality o zhruba sedm procent. Na nárůstu se loni podle informací policie a ministerstva vnitra svými důsledky podílela i amnestie, kterou vyhlásil před odchodem z funkce prezident Václav Klaus. Více než polovinu pachatelů totiž tvořili recidivisté, což bylo nejvíce v historii Česka.

V Poříčanech se srazil rychlík a osobní vlak

V Poříčanech na Kolínsku se bočně srazil rychlík a osobní vlak. Provoz na hlavní trati z Prahy do Kolína byl na krátkou dobu zcela zastaven, pak se místem mohlo jezdit po jedné koleji, informoval ČTK náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera. Neštěstí se obešlo bez zranění, středočeští záchranáři podle své mluvčí Petry Effenbergerové ani k nehodě nevyjížděli.

Blažek armádě uniformy nedodá, dohodl se s obranou

Ministerstvo obrany se dohodlo s firmou Blažek na ukončení smlouvy na dodávku desítek tisíc kusů letních uniforem a čepic pro armádu. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva. Společnost již dříve oznámila, že nebude schopna uniformy vyrobit. Nyní se obě strany domluvily, že obě zakázky ukončí dohodou. Blažek bude muset zaplatit penále. Hodnota obou zakázek byla přes 58 milionů korun. Ministerstvo letos uzavřelo s firmou Blažek smlouvu na dodání 52.000 čepic a klobouků vzor 95 za 14,7 milionu korun a 57.500 blůz a kalhot stejnokroje vzor 95 asi za 43,5 milionu. Oděvní společnost ale nebyla schopna smlouvy naplnit.

Katedrála patřila stovkám mladých křesťanů

Zaplněná katedrála sv. Víta na Pražském hradě hostila účastníky evropského setkání mladých Taizé, kteří v Praze pobývají od začátku týdne. Stovky mladých křesťanů zaplnily lavice do posledního místa, mnozí seděli i na zemi a společně se modlili. Ekumenické setkání pořádá komunita Taizé každým rokem v jednom z velých evropských měst. Do Prahy se letos vrátilo po 24 letech. Jeho účastníky pozdravil psaným poselstvím také papež František. "Nenechte se ovlivňovat svými nedostatky a mezemi," vybízí papež a nabádá k následování Ježíše Krista i vzájemné lásce. Připomněl také 25. výročí od návratu České republiky k demokracii. "Nezapomínejte ve své modlitbě na mučedníky, kteří nezištným sebedarováním a za cenu nesmírného utrpení umožnili své zemi vrátit se na cestu svobody," říká. Účastníci setkání pocházejí ze 65 zemí a nejvíc jich přijelo z Polska, Ukrajiny, Německa, Itálie, Francie, Chorvatska a Běloruska. Ubytování jim nabídli i Pražané, přihlásilo se na 2500 rodin, které poskytly nocleh a snídani až čtyřem mladým lidem.

Vietnam uspořádá v ČR od ledna rok své kultury, nabídne 65 akcí

Vietnam uspořádá v příštích 12 měsících v Česku rok své kultury. Nabídne celkem 65 koncertů, výstav, seminářů či sportovních akcí. Připomene tak 65. výročí od navázání vzájemných diplomatických styků. Od projektu si asijská země slibuje posílení vzájemných vztahů i obchodu a cestovního ruchu. Novinářům to řekl vietnamský velvyslanec v Praze Truong Manh Son. Československo navázalo s Vietnamem diplomatické styky 2. února 1950, Česko v nich pokračovalo hned od svého vzniku v roce 1993. V současnosti Vietnamci představují po Ukrajincích a Slovácích třetí nejpočetnější skupinu cizinců v ČR. Podle údajů ministerstva vnitra jich v zemi ke konci listopadu žilo 56.703, z nich 45.526 mělo povolení k trvalému pobytu.

V Č.Krumlově zpřístupní Horskou zahradu a Muzeum zahradnictví

Obnova Horské zahrady na jižních svazích areálu českokrumlovského zámku by podle kastelána Pavla Slavka měla skončit příští rok na podzim. Spolu s vyhlídkovou trasou bude veřejnosti zpřístupněno i Muzeum zahradnictví u objektu Paraplíčka. Projekt, který začal před pěti lety, správa zámku financuje ze svého rozpočtu. Stát bude více než 20 milionů korun, řekl Slavko ČTK. Horskou zahradu na strmých skalnatých svazích zámeckého areálu nechali na počátku 19. století vybudovat Schwarzenbergové, o století později zanikla, zřítily se na ni skály a zarostla dřevinami.

Diváka tuzemských televizí nejvíce láká krimi, ukázal průzkum

Diváky tuzemských televizí nejvíce lákají pořady s kriminální a detektivní zápletkou. Vyplývá to z průzkumu, podle kterého se o filmy, seriály, ale i zpravodajství s touto tématikou zajímá až 80 procent diváků. ČTK o tom informovala mediální společnost Axocom, která kvalitativní průzkum o oblíbenosti televizních pořadů a žánrů nechala vypracovat letos na podzim. "Osmdesát procent respondentů ví, jaké kriminální kauzy se aktuálně v Česku řeší či jaké kriminální seriály a filmy běží v televizi. Překvapivé je, že většina těchto respondentů na přímý dotaz, zda podobná témata pravidelně sledují a vyhledávají, tvrdí že ne," uvedla ředitelka společnosti Axocom Erika Luzsicza. Průzkum ukázal, že kriminalistika častěji láká ženy, konkrétně v 82 procentech případů, než muže, kteří ji zmínili v 70 procentech. Obecně u fiktivních příběhů, ať už seriálů nebo filmů, se diváci shodují, že nejatraktivnější bývá, pokud vrahem nebo násilníkem je žena nebo dítě. Jedním ze zjištění průzkum je rovněž propojení fenoménu krimi se zájmem o historii, jež dotázaní shodně potvrdili.

Průzkum: Devět z deseti Čechů má na Silvestra jednohubky

Devět z deseti lidí v Česku si připravuje na silvestrovský večer jednohubky, čtyři pětiny se neobejdou bez různých slaných pochutin jako například brambůrku a krekrů. V žádné společnosti o půlnoci nechybí šampaňské nebo šumivé víno. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal provést obchodní řetězec Tesco. Tradiční čočku pro dostatek peněz v nadcházejícím roce má k novoročnímu obědu necelá polovina lidí. Dvě třetiny respondentů v prosincovém průzkumu uvedly, že za silvestrovské pohoštění utratí od 250 do 1000 korun.

Večerníček příští rok uvede Gorilí pohádky a dalšího Racochejla

V České televizi vzniká ročně čtyři až šest nových večerníčkových seriálů. Zatím poslední ohlášené premiéry, které se na obrazovce objeví v prvním pololetí roku 2015, budou pokračování příběhů O skřítku Racochejlovi a Gorilí pohádky od Václava Chaloupka. Oslavy padesátého výročí vzniku Večerníčka televize zahájí v lednu připomínkou několika starších titulů včetně kultovního Robota Emila.

Sport

Poslední den v roce poutá pozornost fotbalových příznivců především tradiční Silvestrovské derby internacionálů Slavie a Sparty. Oba pražští rivalové se v exhibičním utkání legend utkají ve středu již po devětadvacáté a Sparta se pokusí vylepšit zatím velmi nelichotivou bilanci. Dosud uspěla jen pětkrát oproti 19 triumfům Slavie. Čtyři duely skončily remízou.

Počasí

Většinou zataženo, místy slabé sněžení. Teploty -4 až 0 stupňů Celsia.