Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Stropnický navštívil vojáky v Afghánistánu zmítaném útoky

Ministr obrany Martin Stropnický navštívil v sobotu a v neděli české vojáky v Afghánistánu. Vojákům, kterých v zemi nyní působí 285, přivezl vánoční dárky. S afghánskými představiteli pak jednal hlavně o bezpečnostní situaci, české účasti na misi a další vzájemné spolupráci. Stropnického cesta do Afghánistánu se uskutečnila v době sílících útoků radikálů z hnutí Taliban. Jen od pátku na různých místech země zabili přinejmenším 22 lidí.

Českým vojákům sloužícím v Afghánistánu připomenou Vánoce živé stromky dovezené z Česka. Na kábulské základně KAIA si také připraví bramborový salát s rybou a v malém kinosále si pustí pohádku. Na oslavu vánočních svátků také pozvali své slovenské kolegy, řekl ČTK major Milan Kozelka. V Afghánistánu v současné době slouží 285 českých vojáků.

Halík: Evropa má morální povinnost přijmout uprchlíky ze světa

Evropa má morální povinnost přijmout uprchlíky z Blízkého východu a Afriky i přes možná rizika. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl prezident České křesťanské akademie, teolog Tomáš Halík. Česko by podle něj mělo co nejdříve jako symbolický krok přijmout zraněné syrské děti. "Naše doba se v mnohém podobá době rozpadu Římské říše. Pronásledovaných lidí je dnes na světě mnohem více než v minulosti. Myslím si, že je morální povinností Evropy těmto lidem se otevřít," uvedl Halík, který si je vědom určitých rizik tohoto "novodobého stěhování národů". "Přináší to rizika ekonomická a také určitá bezpečnostní rizika. Je proto třeba promýšlet způsob integrace těchto menšin," upozornil Halík, podle kterého bude integrace běženců jednodušší tam, kde tito lidé už mají určité zázemí, tedy větší skupinu krajanů.

Vláda projedná plán boje s korupcí do roku 2017

Prosazení nového zákona o státním zastupitelství, zavedení registru smluv či ochrana oznamovatelů korupce (whistleblowerů) patří k prioritám vládní koncepce boje s korupcí pro roky 2015 až 2017, kterou v pondělí projedná vláda. Kabinet by měl zároveň schválit plán prací v této oblasti pro příští rok. Koncepce je už pátým vládním strategickým dokumentem v boji proti korupci od roku 1999, dosud prosazené změny ale podle autorů nevedly ke změně společenské atmosféry ani subjektivního vnímání korupce v ČR. Vláda si klade za cíl zajistit v příštích třech letech především výkonnou a nezávislou exekutivu, otevřený přístup k informacím, hospodárné nakládání s majetkem státu a rozvoj občanské společnosti.

Ztráta ve fondech životního prostředí bude menší než pět miliard

Ztráta z evropských fondů letos bude podle ministra Richarda Brabce (ANO) v resortu životního prostředí zřejmě ještě menší než pět miliard korun. Původně hrozilo, že dosáhne 16 miliard, později se odhadovalo, že klesne k pěti. Přesto pokud nějaké peníze zbydou, Česká republika o ně přijde, protože se nebudou moct převést do příštího roku. Mohly se přitom za ně vybudovat například nové čističky odpadních vod nebo zlepšit ovzduší. Operační program Životní prostředí patřil mezi nejrizikovější. Brabec ale nyní tvrdí, že mu ztráty klesnou ze všech fondů nejvíc. Částku v těchto dnech dopočítává Státní fond životního prostředí.

Tuhý chce po vládě kvůli munici 30 pyrotechniků a 80 kontrolorů

Policejní prezident Tomáš Tuhý navrhl vládě v souvislosti s problematikou muničních skladů zvýšení počtu specialistů v řadách policie. Chtěl by, aby od příštího roku přibylo zhruba 30 pyrotechniků a 80 kontrolorů zbraní a munice. Uvedl to v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Doplnil, že do budoucna by podle něj měla v muničních skladech fungovat lepší koordinace kontrol policie a Českého báňského úřadu.

Česká zbrojařská firma by mohla opravovat afghánské tanky

Česká zbrojařská firma Excalibur Group by mohla opravovat afghánské tanky. O zakázce v Afghánistánu o víkendu jednal obchodní ředitel firmy Jiří Sauer. V případě úspěchu jednání by se smlouva mohla týkat desítek tanků, řekl Sauer ČTK. Do Afghánistánu jako podnikatelský doprovod ministra obrany Martina Stropnického (ANO) přiletěl i ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík.

Lidé při zbraňové amnestii v ČR zatím odevzdali přes 3100 zbraní

Necelé tři týdny před ukončením zbraňové amnestie lidé zatím odevzdali 3154 zbraní a 370.470 kusů střeliva. ČTK to sdělila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Amnestie začala 1. července a skončí 31. prosince. Nejvíc zbraní k 7. prosinci odevzdali lidé v Praze, nejméně v Karlovarském kraji. Při letošní amnestii zatím lidé odevzdali méně zbraní než před pěti roky, kdy na policejních služebnách skončilo 7897 nelegálně držených zbraní. Podle zkušeností policie ale řada Čechů odevzdání zbraně nechává na poslední chvíli.

Tržby obchodníků o třetím adventním víkendu stouply o procenta

Tržby obchodníků i o třetím adventním víkendu stoupaly, meziročně o jednotky procent. Lidé hodně nakupovali drobnou elektroniku, hlavně tablety. Zájem byl i o dárkové kosmetické balíčky, vyplývá z ankety ČTK mezi prodejci. Vysoké prodeje čekají i v pondělí.

Průzkum: Firmy před Vánoci nejčastěji obdarovávají láhví vína

Láhev vína jednoznačně vládne žebříčku dárků, které si mezi sebou v předvánočním čase předávají firmy, jež spolu obchodují. Podle průzkumu společnosti Sodexo Benefity vymýšlení dárků není úplně oblíbenou činností především proto, že je těžké trefit se do vkusu svého obchodního partnera. Na 87 procent respondentů výzkumu přiznalo, že nevhodně zvolené dárky darují zase někomu jinému, 12 procent je založí nebo vyhodí.

Policie v Kostelci n. Černými lesy dopadla uprchlého vězně

Policie v neděli odpoledne v Kostelci nad Černými lesy u Prahy dopadla nebezpečného vězně Jana Nováka, který utekl 25. listopadu z pražské Thomayerovy nemocnice, kde byl na vyšetření. Mluvčí pražské policie Jana Rösslerová ČTK řekla, že policisté dostali hlášení, že hledaný muž je zřejmě v uvedeném středočeském městě. Nováka zadrželi v autobuse, který měl namířeno do Prahy. Při zásahu nebyl nikdo zraněn, uprchlíka vyslýchají policisté, pak ho předají do vězení.

Na most do Vilémova se po třech měsících vrátil provoz

Po mostě ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, který se zřítil 4. září, začala opět jezdit auta. Provoz je zatím omezen do jednoho pruhu a dopravu řídí semafory. Při zřícení mostu v sutinách zemřeli čtyři dělníci, další dva byli zraněni. Plný provoz by se měl na most vrátit po další etapě prací v létě příštího roku, řekl ČTK starosta Vilémova Jiří Lebeda.

Čihošťský zázrak si při mši připomnělo zhruba 200 lidí

Zhruba dvě stě lidí přišlo na mši do kostela v Čihošti na Havlíčkobrodsku, která připomněla čihošťský zázrak. V kostele se před 65 lety samovolně pohnul kříž, jak tenkrát vypovídali svědci události. Ideologicky toho využila tehdejší komunistická moc, po výsleších státní bezpečností zemřel čihošťský farář Josef Toufar. Nedělní mše také upozorňovala na jeho odkaz. ČTK to řekl kněz Tomáš Fiala. "Kázání poukazovalo mimo jiné na to, že farář Toufar nikdy nevztahoval pozornost na sebe, ale vždycky se snažil lidi vést k Bohu," uvedl Fiala. Dodal, že mši, kterou mimořádně vedl královéhradecký biskup Jan Vokál, sledoval plný kostel. "Byla to pro nás mimořádná událost. V minulosti už byly mše, v nichž se připomínal osud faráře Toufara, ale ta dnešní byla svým způsobem výjimečná," dodal. Připomněl také zhruba měsíc starou událost. Tehdy při vyzvedávání ostatků z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích byla nalezena kostra, která patří s největší pravděpodobností knězi Josefu Toufarovi. Exhumace ostatků byla nutná pro jeho možné blahořečení. Letos 28. října dostal Toufar in memoriam od prezidenta medaili Za zásluhy I. stupně.

Vila Stiassny v Brně je otevřena veřejnosti

Brno v neděli otevřelo po tříleté rekonstrukci za 180 milionů korun vilu Stiassny. Zároveň v ní zahájilo činnost Metodické centrum moderní architektury v Brně, které umožní odborníkům, studentům i dalším návštěvníkům hlouběji poznávat architekturu 20. století, řekla ČTK mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá.

Vilu si nechal postavit v roce 1927 textilní průmyslník Alfred Stiassny podle návrhu architekta Arnošta Wiesnera. Za socialismu ji využívala vláda. Památkáři přišli teprve nedávno na to, jak interiéry budovy původně vypadaly. Za komunismu byly zdi přetřené bílou a šedou barvou, které překrývaly i vestavěný nábytek. Původní podlahy kdysi nechala správa objektu zakrýt nekvalitním linoleem. Až po odkrytí nátěrů se ukázalo, že zdi byly původně okrové a žluté. Linoleum ukrývalo například schodiště z hlazeného betonu. Vila Stiassny není tak slavná jako brněnská vila Tugendhat, zapsaná na seznamu památek UNESCO, přesto je podle odborníků unikátní svojí architekturou. Její tvůrce v ní použil na svou dobu nejmodernější prvky, přitom ale vilu zasadil mezi zeleň. Návštěvník má pocit, že není uprostřed Brna, ale v přírodě.

Sport

Čeští florbalisté porazili v boji o bronz na mistrovství světa v Göteborgu Švýcarsko 4:3 a získali potřetí v historii medaili. Tým trenérů Radima Cepka a Zdeňka Skružného navázal na stříbro z roku 2004 i bronz z roku 2010 a napravil sedmé místo z minulého šampionátu v Curychu.

Počasí v pondělí

Zataženo až oblačno, místy slabý občasný déšť nebo mrholení, Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

Autor: Martina Bílá
spustit audio