Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Středoevropští prezidenti chtějí evropský fond pro dopravu

Prezidenti zemí visegrádské čtyřky, Rakouska a Slovinska jsou pro vytvoření evropského investičního fondu na podporu dopravní infrastruktury. Při zahájení jednání na Pražském hradě to řekl český prezident Miloš Zeman. Během zasedání prezidentů se podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka hovořilo především o výstavbě a modernizaci železničních spojení, například Prahy s Vídní a Lincem nebo Bratislavy s Budapeští. Mluvilo se také o modernizaci vlakového spojení mezi severem a jihem z polského Štětína do slovinského Koperu. Zeman zmínil záměr vybudování vysokorychlostní železnice z Frankfurtu nad Mohanem do Prahy a dále na východ. Toto spojení podle Ovčáčka nazval novodobým Orient Expresem. Představitelé šesti středoevropských zemí se také bavili o potřebě propojení dálniční sítě. Jejich setkání bude pokračovat v pátek, kdy by hlavním tématem měla být energetická infrastruktura, například plynovody, dodal hradní mluvčí.

Vojáci ve Vrběticích a Haluzicích začali budovat své zázemí

Vojáci začali ve Vrběticích a Haluzicích na Zlínsku budovat zázemí pro jednotku, která bude střežit areál s muničními sklady. Posílí se tím ostraha bezpečnostního okruhu kolem areálu, který je téměř 14 kilometrů dlouhý. Vojáci staví také zázemí pro velení. Vláda v pondělí schválila zvýšení počtu vojáků zapojených do akce na 450. Na místě bude vždy nejméně 200 vojáků, řekl novinářům zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiří Baloun. V areálu explodovaly už dvě budovy s municí, zatím poslední výbuch byl slyšet ve středu dopoledne.

Poslanci se asi sejdou před Vánoci kvůli zákonům vráceným Senátem

Poslanci se pravděpodobně sejdou ještě 22. prosince, aby projednali zákony vrácené Senátem. ČTK to řekl místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a STAN). Horní komora ve středu odmítla vládní novelu, která má v rámci boje proti daňovým únikům zavést například kontrolní výkazy pro plátce DPH, a lázeňskou novelu, do které poslanci vložili pasáž o povinnosti pojišťoven zveřejňovat smlouvy s poskytovateli zdravotní péče. "Vládní koalice si ani není schopna v Senátu zajistit, aby pro ni její senátoři hlasovali," poznamenal předseda ODS Petr Fiala. Pro vrácení novely o DPH byli totiž i senátoři ze všech tří koaličních stran.

Premiér odmítl Zemanův návrh na finlandizaci Ukrajiny

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl návrh prezidenta Miloše Zemana, aby se Ukrajinská zahraniční politika finlandizovala, tedy podřídila zahraniční politiku zájmům Ruska. Zároveň ale odmítl možnost, že by vláda kvůli kontroverzním prohlášením Zemana hrála roli jeho cenzora. Předseda vlády to řekl poslancům při interpelacích. Sobotka uvedl, že i o tom ve středu s prezidentem mluvil na schůzce ke koordinaci zahraniční politiky. Pozastavil se přitom, nad sdělením Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka, podle něhož "pan premiér nezmínil po celou dobu schůzky žádný z podstatných rozdílů mezi panem prezidentem a jím v oblasti zahraniční politiky". Ke kontroverzním výrokům Zemana předseda vlády poznamenal, že rozdílné "nuance" v zahraniční politice existují i u představitelů jiných evropských zemí. Za klíčovou ale považuje shodu v postojích při summitech EU, NATO či OSN.

Zda se UNICEF přestěhuje do Prahy, bude známo nejdřív v lednu

Rozhodnutí o tom, zda Dětský fond OSN UNICEF přestěhuje svou celosvětovou centrálu do Prahy, nebo jiného ze čtyř uchazečských měst, padne nejdříve v lednu. ČTK to řekla ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba. Původně měl UNICEF o svém novém sídle rozhodnout na počátku prosince, fond si ale nyní vyžádal od uchazečů upřesnění nabídek, které mají do newyorské centrály zaslat do konce roku. "V našem případě požádali o zprávu, v jakém časovém rozmezí by reálně mohla být dokončena rekonstrukce Veletržního paláce," přiblížila Gomba. Česká vláda jako nové sídlo organizaci nabídla právě Veletržní palác, kde nyní sídlí Národní galerie. Budova je ale ve špatném technickém stavu, kvůli čemuž ředitel galerie Jiří Fajt zvažuje opuštění objektu a výstavbu nové budovy, jež by vznikla přesně pro potřeby muzejní a galerijní instituce. V současnosti je v paláci sbírka moderního a současného umění. Kromě Prahy se o sídlo nové centrály UNICEF ucházejí ještě Budapešť, Nairobi a Kuala Lumpur.

V USA zemřela politička s českými kořeny Judy Baarová Topinková

Ve věku 70 let náhle zemřela americká politička s českými kořeny Judy Baarová Topinková, která působila ve státě Illinois na americkém Středozápadě. Informoval o tom český generální konzul v Chicagu Bořek Lizec. Judy Baarová Topinková, která vstoupila do vysoké politiky v roce 1984, když se stala poslankyní dolní sněmovny illinoiského parlamentu, zůstala aktivní do poslední chvíle. V listopadu v přímé volbě obhájila funkci šéfky illinoiského kontrolního úřadu. Kromě zákonodárné činnosti v minulosti třikrát zastávala funkci ministryně financí Illinois. V roce 2006 neúspěšně kandidovala za republikánskou stranu na guvernérku. List Chicago Tribune ji označil za nejosobitější a nejpřímočařejší političku Illinois.

Premiér: ČR letos asi nevyužije zhruba 20 miliard Kč z fondů EU

Česku se letos podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) možná nepodaří využít zhruba 20 miliard korun z fondů EU. Premiér to řekl poslancům při interpelacích. Pokud se jeho slova naplní, bylo by to o osm miliard více než v loňském roce. O kolik peněz z evropských fondů nakonec Česko letos přijde, bude záležet hlavně na řídicích orgánech jednotlivých operačních programů. Těm vláda nařídila, aby hrozící nedočerpání různými opatřeními včetně rychlejšího vypisování nových výzev výrazně snížily. Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU.

Ministerstvo práce vypsalo tendr na nový systém pro výplatu dávek za 616 mil Kč

Ministerstvo práce vyhlásilo tendr na dodavatele nového informačního systému pro vyplácení sociálních dávek, který by úřady práce měly používat od roku 2017. Zakázka má trvat do konce roku 2018, cenu za ni resort odhaduje na 616 milionů korun bez DPH. Resort už před pár týdny vypsal výběrové řízení na nový systém pro agendu zaměstnanosti za 286 milionů. Podle dřívějších informací by celý jednotný informační systém resortu měl vyjít na 1,8 miliardy. S informačními systémy mají úřady práce už několik let potíže.

Senát schválil novelu proti podvodům s pohonnými hmotami

Senátoři podle očekávání schválili daňovou novelu, která je namířena proti přimíchávání zvláštních minerálních olejů do pohonných hmot. Novela počítá se vznikem registru osob nakládajících s těmito oleji, například antikorozními nebo textilními. Tyto látky nepodléhají zdanění. Podvodníci je přimíchávají do pohonných hmot, hlavně do nafty, a stát kvůli tomu přichází o peníze. Registr by měl podle vlády pomoci tyto podvody omezit.

Ceny pohonných hmot v ČR výrazně klesly, o více než půl koruny

V uplynulém týdnu dále pokračoval výrazný pokles cen pohonných hmot v Česku, a propad navíc zrychlil. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy o 64 haléřů na 34,27 Kč za litr a nafta o 54 haléřů na 34,13 Kč. V řadě krajů dokonce průměrná cena pohonných hmot klesla i pod hranici 34 korun. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Nejdražší zůstává stále Praha, kde se ceny jako v jediném regionu Česka udržely vysoko nad hranicí 35 korun.

Senát chce odložit zavedení DPH pro prodej stavebních pozemků

Senát navrhl na rok 2016 odložit zavedení dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty pro prodej stavebních pozemků. Kvůli tomu Sněmovně vrátil vládní novelu, která má v rámci boje proti daňovým únikům zavést například kontrolní výkazy pro plátce DPH. Senátoři se rovněž rozhodli rozlišit lhůty pro firmy a živnostníky pro odesílání těchto kontrolních hlášení. Koalice bude iniciovat ještě do konce roku schůzi Sněmovny, kde předlohu schválí, řekl premiér Bohuslav Sobotka. Odklad pro zdanění prodeje stavebních pozemků navrhnul senátor Jiří Oberfalzer (ODS). Opatření podle něj pomůže vyřešit již dohodnuté prodeje zasíťovaných pozemků. Jejich prodejci by jejich cenu museli bez přijetí odkladu od příštího roku o pětinu zvýšit, podotkl senátor.

Pojišťovny: Povinné ručení letos zdražilo v průměru o desetinu

Povinné ručení letos zdražilo v průměru o deset procent. Více si připlatili rizikovější motoristé. Důvodem růstu cen je nový odvod do Fondu zábrany škod a platba za výjezdy hasičů k nehodám. Kvůli novele občanského zákoníku také výrazně rostou náklady na pojistná plnění, zejména u škod na zdraví. Pojišťovny proto čekají podobný růst sazeb i v příštím roce. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami.

Jurečka napsal Polákům, že se víc kontrolují potraviny odjinud

České dozorové orgány kontrolovaly více potraviny z Německa, Nizozemska a Belgie než z Polska, uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Polskému resortnímu kolegovi Marku Sawickému poslal důkazy o tom, že inspekční orgány neprověřovaly polské potraviny více než dovoz z jiných zemí. Z čísel, které ČTK poskytla Státní veterinární správa, vyplývá, že od začátku letošního října, odkdy platí zpřísnění nahlašování dovozů potravin, oznámili dovozci přes 13.000 zásilek živočišných produktů z Polska a provedli u nich 1430 kontrol. To bylo sice v absolutním počtu nejvíce kontrol, avšak z Polska se v uvedeném období dováželo nejvíce. V poměru k přijatému počtu zásilek však výrazně častěji veterinární inspektoři kontrolovali zboží z Itálie, kde zkontrolovali čtvrtinu z 1211 zásilek a z Dánska, kdo kontrolovali pětinu dovozů. Větší podíl kontrol vzhledem k nahlášeným dovozům než Polsko zaznamenalo také Irsko, Belgie, Maďarsko a Francie.

Darovací daň z emisních povolenek není prý v souladu s právem EU

Darovací daň, kterou česká vláda uvalila na emisní povolenky, není v souladu s právem Evropské unie. Ve svém vyjádření to uvedla generální advokátka Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku Juliane Kokottová. Názor evropského soudu si vyžádal český Nejvyšší správní soud v případě stížnosti společnosti Ško-Energo, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto. Dvaatřicetiprocentní zdanění emisních povolenek zavedla pro roky 2011 a 2012 vláda premiéra Petra Nečase, získané peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie. Zmírnil se tak růst cen elektřiny pro podniky a domácnosti. Podle směrnic Evropské unie ale měla být většina povolenek v tomto období firmám přidělována bezplatně. O vrácení daně požádalo letos několik velkých firem, mimo jiné energetická společnost ČEZ nebo teplárenský Alpiq. Na darovací dani z bezplatně přidělených povolenek stát přitom v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy korun, v roce 2012 pak 2,7 miliardy Kč.

Pošťákům se od dubna zvýší tarifní mzdy o 3,85 procenta

Vedení pošty se dohodlo s odbory na navýšení tarifních mezd od příštího dubna o 3,85 procenta. Kolektivní smlouva na další čtyři roky zaručuje i některé dosavadní výhody, jako je kratší týdenní pracovní doba a delší dovolená. ČTK to řekla mluvčí pošty Marta Selicharová. Kolektivní smlouvu podepsali zástupci sedmi odborových svazů, které v České poště působí. V roce 2013 byla průměrná měsíční mzda v České poště 21.271 Kč. Pošta zaměstnává téměř 32.000 pracovníků, z toho téměř čtyři pětiny tvoří provozní zaměstnanci, tedy doručovatelé, obsluha na přepážkách nebo pracovníci přepravy.

Expert: Zrušením zdravotnických poplatků jde ČR proti doporučením

Zrušení zdravotnických poplatků kromě pohotovosti jde podle ekonoma Miroslava Zámečníka zcela proti proudu domácích i zahraničních doporučení. Krok vlády kritizuje bývalý člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) v publikaci Zpráva o stavu českého zdravotnictví, již autorský tým pokřtil. Je součástí projektu Mederi, který si dal za cíl analyzovat problémy českého zdravotního systému a vyprovokovat k přemýšlení nad tím, jak by mohl fungovat účelněji.

Z dat podle Zámečníka vyplývá, že kvalitní a dostupnou péči poskytuje české zdravotnictví za mnohem nižší náklady (7,5 procenta HDP) než vyspělé státy- v USA je to 16,9 procenta HDP a průměr EU činí 9,3 procenta. V žebříčku 14 hodnocených zemí je za Českem jen Polsko s 6,8 procenta HDP. "Zásluhu na dobré dostupnosti zdravotnictví v tuzemsku má především skutečnost, že hotovostní výdaje, které pacienti platí z vlastní kapsy, nepředstavují významnou bariéru čerpání péče," uvádí v publikaci Zámečník. Podobné argumenty jako on měla opozice, když odmítala rušení poplatků. Pacienti si prý už zvykli, že 30 Kč nikoho od návštěvy lékaře neodradí. Naopak ambulancím a nemocnicím poplatky vylepšovaly příjmy. Odvrácenou stranou dobré dostupnosti je podle Zámečníka to, že lidé využívají zdravotní služby "přehnaně intenzivně". Počet návštěv u lékaře činí v Česku 166 procent průměru OECD a až 222 procent návštěv v Británii.

Česko-německý fond dá téměř 22 milionů Kč na 120 nových projektů

Správní rada Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB) na svém zasedání v bavorském Schwabachu podpořila 120 nových přeshraničních projektů, na které uvolní 21,7 milionu korun. Nově podpořené projekty se týkají obnovy památek, programů pro mládež a kultury. Částkou 300.000 korun fond přispěje na obnovu Bystřické kaple v Mladých Bukách a 800.000 korun dá na obnovu kostela sv. Petra a Pavla ve Strýčicích na Českobudějovicku. "Oprava nejrůznějších regionálních dominant představuje jeden z nejviditelnějších důkazů rozvíjející se česko-německé spolupráce. Navíc jde o způsob, jak v pohraničí posílit pocit sounáležitosti mezi příslušníky obou národů i budování společných hodnot," uvedl předseda správní rady Albrecht Schläger.

Praha a Berlín zakotvily vznik fondu v Česko-německé deklaraci z ledna 1997. Jeho úkolem je napomáhat rozmanitým způsobem setkávání Čechů a Němců. V prvních deseti letech svojí existence sehrál fond také hlavní úlohu při odškodňování českých obětí nacismu.

Ekospol bude v Praze stavět další velké komplexy se stovkami bytů

Developerská společnost Ekospol chce pokračovat ve výstavbě velkých komplexů se stovkami bytů. Příští rok na jaře představí projekt s 800 byty v širším centru Prahy, řekl ČTK na setkání Stavebního fóra předseda představenstva a generální ředitel společnosti Evžen Korec. Deset nejlevnějších bytů v tomto chystaném projektu společnost prodá formou aukce, kterou použije vůbec poprvé. Podobnou masivní výstavbu chystá také konkurenční Central Group, který během dvou let v Praze nabídne k prodeji 3000 nových bytů. Developeři reagují na to, že zájem o nové byty v hlavním městě v posledních měsících výrazně roste.

CRIF: Úvěry obyvatelstvu letos dále rostou, hlavně půjčky na byt

Celkový objem dlouhodobých úvěrů Čechů vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 56,4 miliardy na 1,1 bilionu Kč. Objem krátkodobých úvěrů stoupl o 7,6 miliardy na 364 miliard korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které provozují společnosti CBCB - Czech Banking Credit Bureau a CNCB - Czech Non-Banking Credit Bureau. Průměrná částka připadající na klienta s dlouhodobým dluhem, což jsou hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, činí 1,2 milionu Kč. Na klienta s krátkodobým dluhem připadá průměrná částka 146.000 Kč. Objem hypotečních úvěrů se meziročně zvýšil o šest procent. Hypoteční úvěr splácí 520.000 osob.

Cena vody v ČR v příštím roce vzroste jako letos o 2 až 3 pct

Cena vody v Česku v příštím roce vzroste v průměru o dvě až tři procenta, podobně jako letos. ČTK to řekl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák. Většina vodohospodářských společností již vyhlásila ceny pro příští rok. Průměrná cena vodného a stočného v Česku po zahrnutí daně z přidané hodnoty se dnes podle Baráka pohybuje mezi 80 až 85 korunami. Mezi jednotlivými regiony existují velké cenové rozdíly. Deník Mladá fronta Dnes v tomto týdnu upozornil na to, že vodárenské skupiny poslaly z Česka jen loni svým zahraničním vlastníkům na dividendách více než 1,5 miliardy korun. Firmy ovládané městy a obcemi podle deníku naopak dividendy nevyplácejí a zisky reinvestují.

Česko stoupá v žebříčku otevřenosti veřejné správy

Česko si výrazně polepšilo v mezinárodním hodnocení otevřenosti dat veřejné správy Open Data Index 2014. Zatímco loni skončilo na 30. místě, v letošním žebříčku se posunulo na 12. příčku. Podle Fondu Otakara Motejla, který se na průzkumu podílel, výsledky dokládají, že principy otevřených dat získávají v Česku stále silnější pozici. Open Data Index hodnotí země podle dostupnosti a kvality přístupu k informacím v deseti klíčových oblastech jako státní rozpočet, výsledky voleb, jízdní řády nebo data o životním prostředí. Do průzkumu se zapojil 97 zemí. Česká republika zaujala 12. místo spolu s Kolumbií, Švédskem a Uruguayí.

Vědci budou v Antarktidě nově zkoumat tučňáky, plasty i sami sebe

Vědci letos rozšíří výzkum, jemuž se věnují na Mendelově polární stanici v Antarktidě, o mapování genetické rozmanitosti tučňáků či monitoring reakce imunitního systému lidí na pobyt v extrémních podmínkách. Zaměří se také na to, jak rychle stárnou plasty, tedy za jak dlouho se rozloží. ČTK to řekl člen připravované expedice Miloš Barták z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Patnáctičlenný tým vyrazí z Brna na jih 29. prosince. Na stanici, vybudované před deseti lety, budou vědci pobývat do půlky března 2015. I když jejich hlavní výzkum je zaměřený na změny klimatu a tzv. antarktické oázy, tedy místa, na nichž po ústupu ledovců vzniká porost z řas a mechů, své bádání každý rok rozšiřují o nové oblasti. Stanice se nachází na Rossově ostrově a výzkum se koná i na nedalekém Antarktickém poloostrově.

Farmou roku je rodinný statek Zapletalových z Kolínska

Vítězem soutěže Farma roku se letos stal rodinný statek Zapletalových z Nové Vsi u Kolína. Na druhém místě se umístila Farma Hrnčíř z Proseče pod Křemešníkem. Pomyslný bronz náleží farmě rodiny Čtrnáctých z Číčovic u Prahy. Výsledky soutěže organizované Asociací soukromého zemědělství byly vyhlášeny v pražském divadle ABC. Šlo již o třináctý ročník soutěže. Zúčastněné farmy byly hodnoceny odbornou komisí podle pěti kritérií, a to celkového vzhledu farmy, organizace práce, ekonomických výsledků, zamýšleného rozvoje a zapojení rodiny do chodu farmy.

Vítězný statek má rodinnou tradicí hospodaření sahající až do 18. století. Do jeho provozu jsou zapojeny tři generace rodu a jeho hlavní aktivitou je rostlinná výroba na 300 hektarech půdy v oblasti Polabí. Součástí farmy je penzion s mnoha doplňkovými službami a pneuservis. Statek poskytuje také služby v oblasti péče o krajinu.

Úroda chmele byla průměrná, zájem roste o aromatické odrůdy

Pěstitelé letos sklidili 6202 tun chmele, úrodu hodnotí jako průměrnou, loni byla ještě o 872 tun nižší. ČTK to sdělil tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Michal Kovařík. Novým světovým trendem je návrat k aromatickým odrůdám. Boom zažívají takzvané voňavé chmele. Reakcí českých pěstitelů na to byl mimo jiné růst plochy chmelnic, která tak po čtrnáctiletém klesání vzrostla o 141 hektarů na 4460 hektarů. Nejvíce chmele se pěstuje na Žatecku, kde letos producenti sklidili 4689 tun.

Sněmovna schválila dohodu mezi ČR a SR o uznávání vzdělání

Poslanci schválili novou smlouvu mezi Českou republikou a Slovenskem o uznávání dokladů o vzdělání. Rozhodnutí o dohodě brzdily ve Sněmovně kontroverze, nyní její ratifikaci nic nebrání. Senát schválil smlouvu už dřív. Pro dohodu se vyslovilo 125 ze 130 přítomných poslanců, proti hlasoval jen Jiří Zlatuška z hnutí ANO. Poukazuje na to, že smlouva nezahrnuje hodnosti docent a profesor. Docenti a profesoři ze Slovenska podle něho nebudou mít žádnou oporu pro uznání svých titulů v Česku a nebudou moci být ani být garanty oborů.

Smlouva se týká dokladů o vzdělání na základních a středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách a dále dokladů po ukončení bakalářského, magisterského a doktorského studia na vysokých školách v Česku a na Slovensku. Dohoda stanoví, že tituly a jejich zkratky mohou jejich držitelé užívat i ve státě druhé smluvní strany. Vylučuje ale uznávání vysokoškolského vzdělání získaného na zahraniční škole nebo v její pobočce se sídlem v Česku nebo na Slovensku.

Česká ambasáda v Bratislavě obdržela podezřelou zásilku

Na českou ambasádu v Bratislavě dorazila podezřelá zásilka s bílým práškem. ČTK to sdělil policejní mluvčí Michal Szeiff. Přivolaní hasiči neznámou látku z obálky zajistili a převezli k rozboru. Podezřelá zásilka byla doručena na podatelnu velvyslanectví, které sídlí v centru slovenské metropole. Podle Szeiffa do kontaktu s obsahem obálky přišla jedna osoba. Podezřelé zásilky se ve větším množství začaly na konci listopadu objevovat v Česku. Dorazily na ministerstva vnitra a financí. Obsahovaly jed, odeslány byly ze Švédska a Slovinska. Ještě předtím byly podezřelé zásilky doručeny na Pražský hrad a ministerstva spravedlnosti a vnitra; v tomto případě však nebezpečné látky neobsahovaly.

Policie zadržela muže, který po přepadení zanechal v bance bombu

Policie dopadla třiašedesátiletého muže podezřelého z neúspěšného březnového přepadení banky na pražském Václavském náměstí. Na místě po něm tehdy zbyl kufřík se čtyřmi kilogramy plastické trhaviny. Muž slovenské národnosti byl zadržen už v srpnu na Slovensku, koncem října byl předán do České republiky. Za loupež a nedovolené ozbrojování mu hrozí až 12 let vězení. Novinářům to řekl vedoucí pražského oddělení loupeží Jiří Zábrodský. Údajný pachatel měl schůzku s ředitelkou pobočky banky ČSOB, na které jí řekl, že chce 1,5 milionu korun. Pohrozil tím, že pokud peníze nedostane, tak nechá kufřík vybuchnout. Na peníze čekal před bankou a utekl pryč, když se na místo začali sjíždět policisté.

Policie našla v Trutnově velkou pěstírnu konopí

Policie ve středu odhalila v Trutnově pěstírnu konopí zřízenou Čechem a třemi Syřany. Při domovní prohlídce detektivové objevili 1020 rostlin, z kterých by šlo připravit nejméně 30 kilogramů sušiny v hodnotě tři miliony korun. Marihuanu chtěli zadržení vyvážet do západní Evropy. Jde o největší pěstírnu, kterou letos policie v kraji vypátrala. ČTK o tom informovala mluvčí hradecké krajské policie Iva Kormošová.¨Zadržení muži ve věku 31 až 50 let začali pěstírnu budovat letos v létě v rodinném domě, který si pronajal Čech. Jeden ze Syřanů, který v ČR žije více než 10 let, figuroval hlavně jako tlumočník. Peníze na zařízení pěstírny sháněl jeden z cizinců od příbuzných po celém světě. "Na chodu pěstírny se podíleli společně. Dva cizinci mají v ČR udělenu mezinárodní ochranu a pobírají sociální dávky," uvedla mluvčí.

V Praze letos meziročně klesla kriminalita o 11 procent

V Praze za letošních 11 měsíců klesla kriminalita o 11,4 procenta na zhruba 67.000 trestných činů. Jak řekl náměstek ředitele pro kriminální službu a vyšetřování Ivan Smékal, v Praze klesá počet krádeží, vloupání i drobné kriminality. Zdůraznil například, že počet kapesních krádeží klesl téměř o čtvrtinu. Klesá i počet přepadení bank. Loni jich bylo 27, z toho 21 bylo objasněno. Letos zatím bylo 12 přepadení bank a deset jich policisté objasnili.

Podle štrasburského soudu nebyla porušena práva rodiček v ČR

Zákaz poskytování zdravotní péče porodními asistentkami při domácích porodech v Česku neporušuje práva rodiček. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který projednával stížnosti dvou Češek. Ty žalovaly český stát za to, že neměly právo rodit doma za pomoci porodní asistentky.

Soud: Donutit ženu vrátit se do porodnice bylo porušením práv

V případě české stěžovatelky Evy Hanzelkové a jejího syna došlo k porušení jejich práv, když byli po porodu donuceni vrátit se zpět do porodnice, ze které odešli. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. ČR musí stěžovatelům zaplatit 3000 eur (přes 80.000 Kč) za soudní náklady a výdaje. Případ se týkal událostí z roku 2007. Hanzelková tehdy na konci října porodila v nemocnici syna a vzhledem k tomu, že nedošlo k žádným komplikacím, rozhodla se ze zdravotnického zařízení i s dítětem odejít. Lékaři s tím ale nesouhlasili a informovali policii. Za několik hodin do jejich bydliště dorazily sociální pracovnice doprovázené policisty a vozem záchranné služby a rodiče byli vyzváni, aby dítě do porodnice okamžitě vrátili. Matka a dítě, které neměly žádné zdravotní problémy, tak byly odvezeny zpět do zdravotnického zařízení, kde zůstaly další dva dny.

C&W: Pražská ulice Na Příkopě je letos 27. nejdražší třídou světa

Pražská ulice Na Příkopě je letos 27. nejdražší třídou světa, v porovnání s loňskem si o jednu příčku pohoršila. V čele žebříčku je horní část newyorské ulice Pátá avenue s rekordním nájemným 29.822 eur za metr čtvereční obchodní plochy. Vyplývá to z průzkumu Nejdražší nákupní ulice světa společnosti Cushman & Wakefield. "Ceny rostou i v Pařížské ulici. Její nejatraktivnější část se cenově prakticky již dotáhla na úroveň Příkop. Tam obchodníci platí za pronájem jednoho metru čtverečního až 2200 euro ročně," uvedl vedoucí pronájmu jednotek v centrech měst ve společnosti Cushman & Wakefield Jan Voslář. V Brně je nejdražší cena za metr pronájmu 840 eur za metr čtvereční. Podle průzkumu má Praha unikátní pozici v rámci střední Evropy a je zřejmé, že se zde další obchodníci budou chtít prezentovat.

Češi ročně utratí za hračky 750 Kč, dvakrát tolik co za knihy

České domácnosti na nákupu hraček nešetří, loni utratila průměrná rodina za hračky, hry a sběratelské předměty v přepočtu na osobu 751 korun. Je to skoro dvakrát tolik, co domácnosti vydaly za knihy. Češi se podílem výdajů na hračky řadí k nejštědřejším národům v Evropě, ukázal průzkum UniCredit Bank. Češi se hraček nechtějí vzdát ani během recese. V krizovém roce 2009 dosáhl podíl výdajů domácností na hračky 0,62 procenta, stejně jako loni. "Že Češi utrácejí za hračky ročně nemalé částky, není zas až takovým překvapením. Spíš je zajímavé, že se to týká i rodin, které často nemají peněz nazbyt," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Nákup hraček je doménou rodin s dětmi do 15 let, které loni utratily v přepočtu na jednoho člena domácnosti 843 korun.

PIS: Na konci roku přijede do Prahy rekordních 200.000 turistů

Na Vánoce a na přelomu roku přijede do Prahy rekordních 200.000 turistů. Méně však bude domácích návštěvníků i Rusů. Vyplývá to z odhadu Pražské informační služby (PIS) pro ČTK. Nejčastěji do tuzemska na konci roku jezdí Němci. "Ačkoli ubývá Rusů, výrazně přibývá hostů z Německa a z hlavních asijských zdrojových zemí, jako jsou Čína a Jižní Korea," uvedla mluvčí PIS Kateřina Bártová. Nejčastěji do Česka na konci roku jezdí Němci, Rusové, Britové, Italové, Američané, Francouzi a Slováci.

Kreslíř Urban vystavuje v Liberci poslední cestu Ježíše Krista

Nezvyklá výstava kreslíře Petra Urbana začala ve výstavních prostorách věže Lidových sadů v Liberci. Humorista na 17 velkých plátnech namaloval vážné téma, poslední cestu Ježíše Krista od soudního stolce Pilátova až na jeruzalémské popraviště. Kdo by se snažil v Urbanově křížové cestě najít něco společného s jeho groteskní postavičkou Rudy Pivrnce, pravděpodobně neuspěje. Své vážné dílo veřejnosti představuje poprvé. Myšlenku vytvořit oleje s biblickým tématem nosil v sobě Urban už několik let a přistoupil k tomu letos na jaře s vážností, jaké si toto téma zasluhuje. Rozhodl se nedělat uměleckou, ale realistickou křížovou cestu. Chtěl, aby v tvářích postav byla zaznamenána lidská zloba i beznaděj. Nezvyklý je počet výjevů, obvykle bývá 14 zastavení, Urban jich má o tři více. Urbanova verze také netradičně vrcholí zmrtvýchvstáním Ježíše.

V Brně začíná výstava o textilním průmyslu

V brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu začala výstava, která přiblíží historii 250 let textilního průmyslu ve městě. Brnu se v minulosti přezdívalo moravský Manchester, důvodem byla zejména vysoce kvalitní vlnařská produkce. Výstava ukazuje urbanistické proměny související s budováním textilního průmyslu v několika lokalitách. Přibližuje také jejich majitele, mezi které patřila například rodina Stiassni nebo Löw-Beerové. "Kvůli textilnímu průmyslu do města proudily desítky tisíc lidí. V rychlém sledu byly stavěny továrny, domy, nové ulice a čtvrtě," uvedl spoluautor výstavy Tomáš Zapletal. Průmysl se podle něj podepsal na charakteru urbanizace města a přispěl k tomu, že Brno se stalo moderní metropolí.

V pražské Galerii Harfa byla zahájena unikátní atletická výstava

V podstatě celá historie české atletiky je k vidění v pražském obchodním centru Galerie Harfa, v bezprostřední blízkosti O2 areny, kde se v březnu příštího roku uskuteční halové mistrovství Evropy. Výstavu fotografií, medailí, sportovního náčiní a nářadí a dalších cenných relikvií zahájily ženy, které psaly dějiny české atletiky - oštěpařka Dana Zátopková, běžkyně Jarmila Kratochvílová a koulařka Helena Fibingerová. Výstava bude otevřena do 15. března. Mapuje historii české atletiky od konce druhé světové války do současnosti.

Počasí

Oblačno až zataženo, ojediněle déšť. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem +2 °C.