Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Vláda do Vrbětic vyslala dalších 350 vojáků

O posílení původní stovky vojáků hlídajících areál muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku o dalších 350 podle informací ČTK rozhodla vláda. Celkem jich ho tak bude střežit 450. Ve vojenském areálu vyletěly do povětří dvě budovy. První 16. října, druhá minulý týden ve středu. Kvůli nebezpečí museli být opakovaně evakuováni obyvatelé blízkých obcí.

Pyrotechnici posunou z bezpečnostních důvodů lhůtu bez výbuchů v areálu muničních skladů ve Vrběticích, části Vlachovic na Zlínsku, ze sedmi na devět dnů. "Předpokládáme, že vyskladňování nebezpečného materiálu začne nejdříve koncem prosince," řekla ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Po uplynutí bezpečnostní lhůty by se pyrotechnici opět měli pustit do dekontaminace komunikací a okolí budov v areálu.

Ministr Babiš: Lidé evakuovaní z okolí Vrbětic mají být odškodněni

Lidé evakuovaní z obcí poblíž areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde explodovaly dva muniční sklady, mají podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) dostat finanční odškodnění. Firmě Imex Group, která si sklady najímala a kterou kritizoval, se omlouvat nehodlá. Babiš v neděli firmu označil za velmi kontroverzní. Vyjádřil také přesvědčení, že druhý ze skladů nevybuchl náhodou. Společnost se proti Babišovým slovům ohradila, právník firmy Radek Ondruš uvedl, že ministr lže a firma na něj chystá žalobu.

Generál Petr Pavel o víkendu navštívil vojáky v Afghánistánu

Náčelník generálního štábu Petr Pavel o víkendu navštívil české vojáky na základně Bagrám v afghánské provincii Parván a v Kábulu. Vzdal také symbolickou poctu padlým vojákům na místě, kde v červenci zahynuli po útoku sebevražedného útočníka. ČTK o tom informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Podle Pavla situace v Afghánistánu zatím nenaznačuje jakýkoliv posun k lepšímu. "Incidentů spíše přibývá než ubývá. Tak jak dříve aktivita povstalců stoupala v letním období a v zimním naopak klesala, vše nasvědčuje tomu, že se snižováním počtu koaličních jednotek se tento rozdíl bude vyrovnávat," uvedl Pavel. Českým vojákům přivezl mimo jiné vánoční cukroví, dárky a balíčky, které jim poslali jejich blízcí. S Pavlem dorazil do Afghánistánu i herec a písničkář Jiří Schmitzer, který si pro vojáky v Bagrámu i Kábulu připravil vystoupení. V Afghánistánu slouží kolem 300 českých vojáků. Kromě lékařů a příslušníků strážní roty jsou v zemi také logistici, meteorologové a vojáci, kteří cvičí piloty vrtulníků.

Stát přesídleným krajanům nabídne bydlení i finanční pomoc

Krajané z celého světa, kteří požádají o přesídlení do Česka, budou moci získat bezplatné ubytování na půl roku až rok, finanční pomoc až 50.000 korun pro dospělé a 20.000 pro mladší 18 let, asistenci při stěhování, zajištění trvalého bydlení nebo zaměstnání a další pomoc. Návrh ministerstev vnitra a zahraničí schválila vláda. Program vznikl v reakci na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny o přesídlení do Česka. Zhruba stovka z nich už je v kontaktu s úřady. "Jedná se o všechny krajany, kteří jsou na území kteréhokoliv státu kdekoliv na světě, to znamená, není to jenom čistě pro volyňské Čechy," řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Peníze na program půjdou letos z rozpočtu ministerstva vnitra a úřad předpokládá, že letošní náklady nepřesáhnou 12 milionů korun. Prostředky na příští rok má vláda podle návrhu schvalovat v lednu.

Vláda zvýšila platy zdravotníků a v sociálních službách

Vláda schválila platové tarify pracovníkům ve zdravotnictví a v sociální oblasti. Od ledna 2015 si polepší o pět, respektive o čtyři procenta. Sociálním pracovníkům se tak spolu se zvýšením platů z listopadu o 3,5 procenta zlepší výplaty celkem o 7,5 procenta, řekl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Většině zaměstnanců veřejného sektoru kabinet přidal letos od listopadu 3,5 procenta. Lékaři, sestry a další pracovníci zdravotnických zařízení ale víc peněz zatím nedostali, výplaty nemají totiž ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Tam výdaje upravuje úhradová vyhláška, nová bude pro příští rok a počítá už s takovým navýšením příjmů za péči, aby nemocnice mohly přidat pět procent. Podle ministerstva práce se změna dotkne 92.600 lidí. Pětiprocentní zvýšení jejich platů má vyjít na 1,88 miliardy korun.

Ombudsmanka dostane více pravomocí, rozhodla vláda

Vláda rozhodla o rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv, ombudsmana. Nově se bude moci obracet na Ústavní soud s žádostí na zrušení sporných zákonů či jejich částí. Bude také moct podávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci. Změnu zákona navrhl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Úpravu zmiňuje kabinet ve svém programovém prohlášení.

Vláda nemění odmítavý postoj ČR ke směrnici EU o kvótách pro ženy

Česko zatím nemění svůj odmítavý postoj k návrhu evropské směrnice s kvótami pro ženy či muže pro obsazení dozorčích a správních rad velkých firem. Vláda změnu pozice k evropskému předpisu neschválila, pro byli jen ministři za ČSSD. ČTK to sdělila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD), kterou zklamal především postoj členů vlády z hnutí ANO. Nechápu postoj zejména ministrů a ministryň za hnutí ANO, protože paní eurokomisařka Věra Jourová výslovně vládu o změnu postoje požádala, napsala Marksová ČTK. Návrh směrnice původně odmítla někdejší pravicová vláda i bývalý parlament.

Návrh na zavedení kvót předloni v Evropské komisi prosadila tehdejší eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Podle záměru měli muži či ženy v dozorčích a správních radách velkých firem, jejichž akcie se obchodují na burze, obsadit nejméně 40 procent křesel. Stanovenou hranici by měly státní podniky dosáhnout v roce 2018, soukromé o dva roky později. V EU by se opatření nejspíš dotkla asi 5000 firem, v Česku ani ne desítky. Materiál počítá i s kroky ke srovnávání propasti mezi výdělky žen a mužů a k přilákání více mužů do učitelské profese či k péči o děti a starší generaci. Dokument platí do roku 2020.

Nezaměstnanost v ČR v listopadu zůstala na 7,1 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na stejné úrovni jako v říjnu, tedy 7,1 procenta. Počet lidí bez práce klesl o 2130 na 517.508. Uvedl to Úřad práce ČR. "Poměrně dobrou kondici vykazují průmyslové podniky, a roste tak jejich zájem o nové pracovníky," sdělila mluvčí úřadu Kateřina Beránková. Tradičně velká stále poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Na jedno volné pracovní místo připadalo v celé republice 8,7 uchazeče. Nejvíce lidí připadalo na jedno místo na Karvinsku, a o 34,7.

Nejnižší nezaměstnanost ke konci listopadu hlásily opět okresy Praha-východ s 3,3 procenta, Benešov s 3,9 procenta a Rychnovsko 4,1 procenta. Nejvyšší byla nezaměstnanost jako obvykle na Mostecku s 12,6 procenta, na Ústecku a Bruntálsku, kde shodně dosáhla 12,4 procenta, a na Karvinsku s 11,9 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo celkem 50 okresů. Nejvýrazněji ubylo lidí bez práce na Benešovsku, a to o 3,3 procenta oproti říjnu. Naopak nárůst evidoval úřad práce ve 26 regionech, z toho největší na Jesenicku, kde nezaměstnaných přibylo o 6,4 procenta.

Průmyslová výroba v říjnu zpomalila růst na 3,2 procenta

Průmyslová výroba, která je tahounem letošního ekonomického růstu Česka, v říjnu zpomalila růst na 3,2 procenta. V září si meziročně polepšila o 8,5 procenta, což je revidovaný údaj. Na růstu výroby se podílela zejména produkce aut a energií, klesla produkce těžařů. "Ke slabšímu výsledku zřejmě pomohly i kalendářní efekty, kdy úterní svátek svádí k výběru dovolené. Trh počítal s meziročním růstem o 4,1 procenta," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. O významné zklamání ale podle něj nejde. "Výsledek není tak oslnivý jako v září, přesto v průmyslu nadále mírně převažuje optimismus. Nižší hodnotu růstu průmyslové produkce jsme očekávali a v následujících dvou měsících nepředpokládáme její pokles,“ doplnil analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Zahraniční obchod ČR skončil v říjnu v přebytku 10,2 miliardy Kč

Zahraniční obchod skončil v říjnu v přebytku 10,2 miliardy Kč, což je meziročně o 1,7 miliardy víc. Výsledek příznivě ovlivnilo zejména meziroční snížení schodku obchodu s chemickými výrobky a minerálními palivy. Klesl naopak přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky. Informoval o tom Český statistický úřad. Vývoz se podle něj v říjnu meziročně zvýšil o 9,9 procenta, dovoz o 9,6 procenta.

"Export nerostl tak rychle, jak jsme předpokládali. Meziroční tempo na hranici deseti procent totiž fakticky znamená - s ohledem na loňskou devalvaci koruny - nárůst jen okolo tří procent," dodal ekonom ČSOB Petr Dufek. Podle něj celkový trend zahraničního obchodu zůstává pozitivní a ČR má velkou šanci na dosažení nového rekordního přebytku obchodní bilance v hodnotě zhruba 450 miliard korun v přeshraniční statistice, respektive 160 miliard v národní statistice.

Propad stavebnictví se zastavil, připouští analytici i stavaři

České stavebnictví po letech propadu začalo růst. Pomáhají mu státní i soukromé zakázky, komentují analytici aktuální údaje Českého statistického úřadu. Podle nich v říjnu vzrostla stavební výroba meziročně o 2,4 procenta. Stavaři zůstávají opatrnější a mluví pouze o zastavení poklesu. Mírný růst táhlo hlavně inženýrské stavitelství, které se zvýšilo o 8,7 procenta. Stavaři také začali stavět více nových bytů, zahájili jich 1931, což je meziroční růst o 26 procent. Ekonom ČSOB Petr Dufek však u bytové výstavby upozornil na nízkou srovnávací základnu z loňského roku. "Stavebnictví se konečně začíná dařit, avšak vymanit se z dramatického propadu po roce 2009 bude trvat ještě mnoho let. Výhled stavebnictví však i tak zůstává lehce optimistický díky novým zakázkám, které se podílejí i na celkově pozitivní náladě v odvětví," doplnil ekonom ČSOB.

Architekti a inženýři kritizují zadávání zakázek jen podle ceny

Architekti, inženýři a představitelé samosprávy se přidali ke kritice zákona o veřejných zakázkách. Vadí jim výběr vítězů podle nejnižší ceny bez hodnocení dalších kritérií. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), České komory architektů (ČKA) a Svazu měst a obcí ČR. "Dostáváme se do situace, kdy se soutěží na nejnižší cenu nejen u stavebních zakázek, ale také u tendrů na projektové práce. Zjišťujeme, že to má naprosto devastující dopad na celé odvětví," prohlásil předseda ČKA Ivan Plicka. Podle něho musí existovat určité férové ceny projektu, které budou zárukou toho, že projekt dopadne dobře. Zadavatelé veřejných zakázek prý hodnotí nabídky podle ceny kvůli obavám z trestního stíhání, pokud by rozhodli o vítězi tendru jinak. "Velmi těžko se obhajuje vyřazení takové nabídky (s nejnižší cenou - pozn. ČTK)," poznamenal vedoucí legislativně právního oddělení Svazu měst a obcí ČR Zdeněk Mandík. Podle Plicky je to absurdní. "Nemůžete přece vybírat sólistu Národní opery pouze podle nejnižšího platu. Ale přesně to se děje dnes a denně v naší profesi," ilustroval současný stav šéf ČKA Plicka.

NKÚ: Ministerstvo práce dělalo chyby při pořizování budov

Ministerstvo práce a sociálních věcí v letech 2009 až 2013 špatně nakládalo s veřejnými penězi při nákupu, výstavbě či rekonstrukci budov pro Úřad práce, Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a sociálních služeb. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) mimo jiné zjistil, že někdy koupilo objekt, pro který nemělo využití, jindy naopak pořídilo dům, kam se úředníci nevešli. Ministerstvo například neschválilo dostavbu budovy Úřadu práce v Pardubicích kvůli tomu, že bylo třeba přikoupit pozemek, který jeho majitel nabízel k prodeji jen jako celek za 15 milionů korun. Podle resortu byl příliš velký. O dva roky později pak ale ministerstvo schválilo výstavbu úplně nové budovy na jiném místě. Tento projekt byl přitom o 130 milionů korun dražší než původní varianta.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) chce závěry NKÚ nechat v resortu prověřit. Dodala, že kontrola se zaměřila na období 2009 až 2013, tedy na pochybení minulých vedení ministerstva a jeho úřadů.

Škoda Auto prodala v listopadu 90.200 aut, o 10 pct více

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v listopadu dodala zákazníkům 90.200 vozů, což je meziročně o 10,1 procenta více. Jsou to nejlepší listopadové výsledky automobilky. Letos poprvé vyrobí a prodá více než milion aut za jeden rok. V dobré kondici je Škoda v Číně, na nejsilnějším trhu značky. V listopadu vzrostly dodávky zákazníkům o 46,9 procenta na 26.800 vozů. Od začátku roku dodala Škoda svým zákazníkům na čínském trhu 250.600 vozů, více než za kterýkoli celý rok v minulosti.

Poláky rozčílilo nařízení českých úřadů kontrolovat potraviny

Polské zemědělce rozčílilo nařízení českých úřadů bedlivěji kontrolovat polské potraviny. Chtějí si proto stěžovat v Bruselu u Evropské komise. České úřady tvrdí, že se kontroly netýkají pouze polských potravin a že všem měří stejným metrem. Podle dokumentu, který ČTK získala od polských novinářů, byla ale kontrola produktů především z Polska nařízena 19. srpna letošního roku. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky se jednalo pouze o krátkodobou akci v reakci na ruské embargo na dovoz potravin z EU. Z dlouhodobého hlediska nekontrolují české dozorové orgány polské dovozce více než jiné. "Neslyšel jsem nikdy o Čechovi, jenž by zemřel na otravu polským jídlem. Ale několik Poláků zemřelo po vypití českého alkoholu, který se prodával nejen v Česku, ale i v Polsku," řekl dnes polské tiskové agentuře IAR polský ministr zemědělství Marek Sawicki. Poukázal tak na metanolovou aféru, která si nejen v Česku vyžádala přes pět desítek životů.

"Já jsem připraven dokladovat, že za několik posledních měsíců jsme neudělali vyloženě cílenou akci se zaměřením jenom na polské potraviny dovážené do České republiky," uvedl na tiskové konferenci po jednání české vlády ministr zemědělství Marian Jurečka. Srpnový dokument SZPI byl podle ministra vytržen z kontextu. V době vyhlášení ruského embarga na dovozy z EU se přestalo mimo jiné polské zboží vyvážet do Ruska a hrozilo riziko, že některé polské potraviny původně určené pro ruský trh skončí na českém trhu, řekl Jurečka a zdůraznil, že předpisy pro dovoz potravin do Ruska a do EU jsou rozdílné. "V dlouhodobém kontextu nedošlo k tomu, že bychom se zaměřovali jen na dovozce z Polské repuliky," poznamenal ministr. Například letos v říjnu podle něj dozorové orgány obdržely hlášení o dovozech 32.000 zásilek potravin z Polska a provedli 73 kontrol. Z Německa bylo hlášeno okolo 11.000 zásilek, kontrol bylo provedeno 66, tedy vzhledem k množství dovezeného zboží výrazně více. Jurečka chce v úterý Sawickému volat.

ČSÚ: Český vývoz do Ruska se v říjnu propadl o skoro pětinu

Vývoz tuzemských firem do Ruska se v říjnu propadl meziročně o 18,5 procenta, když se v tomto měsíci poprvé ve statistikách objevil vliv sankcí EU proti Rusku. Podíl vývozů do Ruska na celkovém českém exportu již klesl pod tři procenta, uvedli analytici na základě údajů ČSÚ. Dovozy z Ruska do České republiky se propadly v říjnu meziročně o 21,6 procenta a jejích podíl na celkových dovozech v říjnu dosáhnul 4,1 procenta. "Ačkoliv se situace na Ukrajině do určité míry uklidnila, stále představuje spolu s možnou recesí v eurozóně největší riziko pro exportně orientovaný český průmyslový sektor. Například další kola sankcí by mohly zasáhnout domácí producenty automobilů," dodal analytik Komerční banky Jiří Škop. Prozatím je podle něj podíl potenciálně postižených exportů velmi malý.

Rosstat: ČR je mezi zeměmi s největším poklesem ruských turistů

Do České republiky přijíždí méně ruských turistů. Od ledna do září se jejich počet meziročně snížil o deset procent. Vyplývá to z údajů ruského státního statistického úřadu Rosstat. Důvodem je oslabující rubl. Kvůli tomu jsou pro Rusy zájezdy do Evropy dražší. Ruská měna vůči euru oslabila od počátku roku o 40 procent, aktuální kurz je 65 rublů za euro. Česko se podle Rosstat letos zařadilo mezi země, ve kterých jsou propady příjezdů ruských turistů největší. Od ledna do září přijelo do ČR 419.183 Rusů. Například v Polsku se počty ruských návštěvníků zvýšily o 11 procent, v Německu klesly o dvě procenta.

Vytažené tělo z Vltavy patří pohřešovanému Britovi, tvrdí BBC

Mrtvý muž, kterého česká policie vytáhla v neděli v Praze z Vltavy, je pohřešovaný Brit Karl Law. Uvedla to britská zpravodajská stanice BBC s odvoláním na člena rodiny. Podle BBC to již potvrdily i britské úřady. České úřady se k tomu zatím nevyjádřily. Pětatřicetiletý muž zmizel při pobytu v české metropoli v polovině listopadu. Lee Cross, který byl s Lawem ve skupině 12 britských návštěvníků Prahy, řekl BBC, že nalezené tělo bylo identifikováno jako jeho bratranec. Zpráva podle něj rodinu "zlomila". Policisté hledají Brita od neděle 16. listopadu. Slavil v Praze rozlučku svého bratrance se svobodou. Podle přátel a příbuzných, kteří také byli na rozlučce, všichni v noci popíjeli a během přesunu mezi bary se skupinka rozdělila a Law se ztratil.

Březina se před soudem v případu lihové mafie přiznal

Zlínský podnikatel Radek Březina se před krajským olomouckým soudem přiznal k trestné činnosti v případu takzvané lihové mafie. V několikahodinové výpovědi také detailně popsal nelegální obchody s lihem i rozdělení úloh. Podle obžaloby mafie způsobila při obchodech s nelegálním lihem škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun. Stát na daních krátili ve velkém rozsahu od roku 1998. Březina se přihlásil i k myšlence falešné denaturace lihu ve společnosti Morávia-Chem, kterou tajně vlastnil, i k propracovanému systému přečerpávání lihu z jeho skladu v Ostravě Mariánských Horách podzemním potrubím do likérky Daněk. Při své výpovědi nešetřil detaily, soudu kreslil i plánky denaturačních zařízení, které vymyslel, či nákresy tajných úložišť nelegálního lihu. Před soudem stanulo osm lidí v čele s Radkem Březinou.

Uživatelů pervitinu přibývá, větší problém je ale alkohol

V Česku přibývá lidí, kteří dlouhodobě užívají pervitin. Za posledních deset let se jejich počet zvedl o více než 80 procent. Zatímco v roce 2003 tuto drogu pravidelně bralo kolem 18.800 lidí, loni jich bylo již 34.200. Vyplývá to z výroční zprávy o užívání drog za rok 2013, kterou dnes na tiskové konferenci představil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj mnohem větší problém pro Česko představují ale drogy legální. Závislost na alkoholu má kolem půl milionu lidí.

Podle šéfa Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktora Mravčíka na předávkování pervitinem, opiáty či těkavými látkami ročně zemře zhruba 30 až 40 lidí. Na otravu alkoholem umírá kolem tří stovek osob za rok. Přibližně 15 procent trestných činů se odehraje pod vlivem omamných látek. Z nich 85 procent připadá na alkohol a 15 procent na nelegální drogy.

V části Moravskoslezského kraje byla zrušena smogová situace

Meteorologové v části Moravskoslezského kraje odvolali smogovou situaci. Rozhodnutí se týká oblasti Třinecka, Novojičínska a Opavska. Výstraha však i nadále zůstává v platnosti pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka s výjimkou Třinecka. Nejhůře na tom byly Věřňovice na Karvinsku, naopak nejlépe Opava, která byla jediným místem, kde naměřené hodnoty klesly pod stanovenou mezní hranici.

Na pěti procentech škol je zabezpečení podle inspekce rizikové

Jen na pěti procentech škol je zabezpečení podle České školní inspekce rizikové. Uvádí se to v závěrečné zprávě shrnující aktuální stav zabezpečení škol. Situaci nechala prověřit vláda po smrtelném zranění studenta při říjnovém útoku psychicky nemocné ženy ve Žďáře nad Sázavou. Inspekce od 20. října do 13. listopadu zkontrolovala celkem 5477 škol a školských zařízení, což je více než polovina těchto institucí zapsaných ve školském rejstříku. Naprosto nezabezpečeno bylo devět mateřských, čtyři základní a dvě střední školy. Naopak v devadesáti procentech případů zabezpečení při vstupu inspektora do školy fungovalo. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) před dvěma týdny uvedl, že vládě navrhne vytvořit fond na inovaci zabezpečení škol.

Lidé si letos před Vánocemi půjčují více peněz než loni

Lidé si letos před Vánocemi půjčují více peněz než loni. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými úvěrovými společnostmi. V souvislosti s Vánocemi firmy zaznamenaly rostoucí zájem zejména o tablety, chytré telefony a herní konzole. Jinak si tradičně Češi nejvíce půjčují na ledničky či pračky.

Výstava připomíná 120. výročí založení Topičova salonu

Začátky kdysi slavného Topičova salonu na Národní třídě připomíná výstava, která v této obnovené galerii právě začíná. Jako výstavní síň Topičova nakladatelství vznikla v roce 1894. Na výstavě lidé mohou vidět méně známé plakáty autorů, jako byli například Viktor Oliva, Arnošt Hofbauer nebo Alfons Mucha. Vedle plakátů budou vystaveny i obrazy a grafiky z výstav v prvním Topičově salonu v instalaci, která má evokovat atmosféru výstav v Topičově salonu koncem 19. století.

Topičův salon založil v roce 1894 František Topič na dnešní Národní, tehdy Ferdinandově třídě v čísle 7 jako výstavní síň u knihkupectví svého nakladatelství. Prezentoval v něm české i zahraniční umění své doby. Rozsáhlá Výstava grafických umění v roce 1896 uvedla například na 60 evropských grafiků, mezi nimi Toulouse-Lautreka, Ropse, Vogelera, z českých umělců Emila Orlika a kosmopolity Luďka Marolda nebo Alfonse Muchy. V roce 1949 se uskutečnila poslední, 429. výstava, jíž byla přehlídka Zdeňka Seydla. Poté byl dům znárodněn a sídlil v něm Československý spisovatel. V roce 2007 si prostory domu v místě původního třetího Topičova salonu pronajala aukční společnost 1. Art Consulting, která provedla rekonstrukci domu pro aukční a výstavní účely. Vznikl tak v pořadí pátý Topičův salon. V roce 2012 byl rozšířen o nově vzniklý Topičův klub.

Z Atom muzea v Brdech může vzniknout vzdělávací centrum v přírodě

Nadace Železná opona chce v Atom muzeu v Brdech, které provozuje od loňského srpna, vybudovat vzdělávací centrum v přírodě, zaměřené na rodiny. Muzeum u Borovna na Plzeňsku je jediným veřejnosti přístupným skladem jaderné munice na světě. Do úprav areálu, kde byly do roku 1990 uskladněné desítky jaderných hlavic, se nadace chce pustit až po předání brdského vojenského újezdu obcím. Část bývalých sovětských skladů a okolí by pak zvelebovala. ČTK to řekl zakladatel nadace Václav Vítovec. Před vstupem do muzea chce nadace vybudovat návštěvní centrum, přednáškový a promítací sál na filmy o historii jaderného zbrojení. Zájem o prohlídky byl po otevření muzea obrovský, denně na ně přicházelo 100 až 130 lidí. "Některé exponáty jsou nevyčíslitelné hodnoty, protože jsou jediné na světě. Například klíč k raketě Scud, kterým se odpaluje raketa, která může nést jadernou hlavici," uvedl Vítovec. O výměnu některých exponátů měli obrovský zájem Britové, dodal.

Supraphon vydal Gramotingltangly s Janem Werichem

Supraphon ve spolupráci s Českým rozhlasem vydal v kompletu osmi CD pořady Gramotingltangl s Janem Werichem. K posluchačům se tak dostávají méně známé a pozapomenuté nahrávky, které potěší všechny příznivce Werichova nestárnoucího vyprávění. Od narození tohoto dramatika, herce a v autorské dvojici s Jiřím Voskovcem významného představitele meziválečné divadelní avantgardy a posléze i poválečné české divadelní kultury uplyne začátkem února 110 let. Gramotingltangl byl pořad Jiřího Suchého, vysílaný od října 1965 vpodvečer Československým rozhlasem na tehdy novém vlnovém rozsahu velmi krátkých vln. Oblíbené půlhodinky se vysílaly až do léta 1968 a jejich celkový počet přesáhl 600. Vedle Suchého v tomto pořadu chytrých úvah doplňovaných hudbou z gramofonových desek k posluchačům promlouvali Miroslav Horníček, Ivan Vyskočil, Jiří Šlitr a několik dílů uváděla i dvojice Miroslav Šimek a Jiří Grossmann.

Zemřel malíř a grafik Karel Vysušil

Ve věku 88 let zemřel v neděli v Praze malíř a grafik Karel Vysušil. ČTK to oznámila jeho rodina. Vysušil byl členem spolku grafiků Hollar a jedním ze zakládajících členů legendární skupiny Máj, která se snažila vzdorovat socialistickému umění a reflektovat soudobé umělecké proudy. Kromě grafiky a malby se Vysušil věnoval i koláži. Počátky Vysušilovy malířské tvorby byly převážně věnovány krajinomalbě. Velkým tématem byl člověk a jeho život. Později také prostor a v malbě dostává stále větší prostor abstrakce.

Na české nebe se po 58 letech přes Polsko a USA vrátil MiG-15

Na oblohu nad Hradcem Králové se v premiéře vznesla historická proudová stíhačka MiG-15, kterou v roce 1955 pro polskou armádu vyrobilo Aero Vodochody. Později letoun létal v USA, loni se vrátil do Česka. Letoun je jedním z 15 letuschopných strojů tohoto typu na světě. ČTK to řekl Josef Miřácký ze společnosti Czech Flying Legends, která letadlo v USA od soukromého majitele koupila a následně připravila k dnešnímu krátkému letu. "MiG-15 byly první tryskáče, které jsme na nebi jako malí kluci viděli. Je to pro nás splnění klukovského snu," řekl Miřácký. Dvoumístný letoun dnes pilotoval polský pilot Slawomir Hetman, který je podle Miřáckého jediným člověkem v Evropě, který má oprávnění se strojem MiG-15 létat.

Sport

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na zasedání v Monaku zrušil limit pro počet sportů na olympijských hrách. Nově se bude omezení týkat jen množství sad medailí a účastníků her, čímž bude program her flexibilnější a otevřený dalším sportům. Mezi další zásadní změny v olympijském hnutí patří například možnost pro hostitelská města her přesunout některé soutěže do jiných oblastí nebo dokonce jiných států. Mezinárodní olympijský výbor přijal nová pravidla v rámci úvodního dne dvoudenního zasedání, během něhož má v plánu jednat o 40 navrhovaných bodech takzvané "olympijské agendy 2020", kterou v listopadu představil šéf MOV Thomas Bach.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy občasné sněžení, v polohách pod 500 m i srážky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší teploty 1 až 5 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.