Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Senátoři vyzvali Zemana, aby přestal rozdělovat společnost

Senátoři z klubů KDU-ČSL a Starostů vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby se přestal vzdalovat občanům a rozdělovat společnost. Měl by podle nich rovněž respektovat tradici úřadu českého prezidenta. Uvedli to v otevřeném dopise, jehož text poskytli ČTK. Senátoři vytkli prezidentovi jeho chování vůči Rusku a Číně i "formu komunikace, kterou v poslední době volí" a kterou podle nich většina občanů odmítá. "Vzdalujete se jim svým jazykem, myšlením, i svými činy," napsali Zemanovi předsedové obou senátorských frakcí Petr Šilar a Jan Horník.

Politikům by měly vzrůst od ledna platy zhruba o tři procenta

Politikům by měly vzrůst od ledna platy zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora by se zvýšil o 1700 na 57.600 korun. Schválila to Sněmovna. Platová předloha, která řeší i soudcovské platy, míří k posouzení do Senátu. Horní komora by mohla novelu schvalovat 18. prosince, aby měl na její posouzení dost času i prezident, řekl ČTK její předseda Milan Štěch (ČSSD). Předpokládá, že senátoři předlohu schválí nebo umožní její přijetí využitím ústavní možnosti normou se nezabývat. Sněmovnou přijatý návrh je podle Štěcha "vcelku rozumný" vzhledem k tomu, že znovu zavádí mechanismus automatické úpravy platů v příštích letech. Sněmovna se hlasy ČSSD, KSČM, lidovců a části poslanců ANO přiklonila k návrhu, který prosazovali sociální demokraté. Pro hlasovalo 102 ze 187 přítomných poslanců, pět jich bylo proti.

Sněmovna schválila změnu letošního státního rozpočtu

Sněmovna dnes schválila návrh na změnu letošního státního rozpočtu. Příjmy a výdaje se sníží o 1,07 miliardy korun, plánovaný schodek zůstane 112 miliard. Předloha míří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Senát se státními hospodářskými plány nezabývá. Vláda původně navrhovala zvýšení příjmů a výdajů asi o 930 milionů korun. Stát ale nedostane dvě miliardy korun od investiční společnosti Akro, jak očekával. Sněmovna proto normu upravila. Peníze firma vysoudila za nesprávný úřední postup Finančně analytického útvaru v souvislosti s kauzou CS Fondů. Rozsudek sice Nejvyšší soud zrušil, Akro ale odmítlo částku vrátit, stojí ve zdůvodnění pozměňovacího návrhu. Nárok na náhradu škody prý existuje a povinnost dát peníze zpět státu nevznikla. Akro podle důvodové zprávy nabízí dohodu, kdy je bude mít v rezervě a současně se uskuteční soudní řízení o vydání bezdůvodného obohacení. Změny se týkají ministerstva zdravotnictví, Českého telekomunikačního úřadu, ministerstva životního prostředí a státního dluhu. V případě ministerstva zdravotnictví se zvyšují příjmy o 700 milionů korun v souvislosti se splátkou finanční pomoci poskytnuté loni Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Česko v EU zopakovalo, že není schopné přijmout tisíce uprchlíků

Česká republika není z bezpečnostních ani technických důvodů připravena přijmout uprchlíky v řádu tisíců a nesouhlasí také s možností povinných kvót na rozmístění běženců v členských státech Evropské unie. V Bruselu to prohlásil český ministr vnitra Milan Chovanec, který tak na schůzce s unijními kolegy zopakoval dlouhodobý postroj Prahy. O zmíněných kvótách se nicméně v EU oficiálně nejedná, žádný takový návrh ani nebyl předložen. "Neříkám, že na konci budou závazné kvóty, ale musíme naši pozici deklarovat teď, když se o ní jedná," prohlásil Chovanec v rozhovoru s Českým rozhlasem a Českou televizí. Ačkoli v Bruselu není na stole žádný návrh povinného přerozdělování běženců, český ministr vnitra vnímá, že se debata tímto směrem stáčí. Takové pokusy prý vidí od zemí, kterých se problematika uprchlíků nejvíce týká.

ČR vyšle v příštím roce zemědělské diplomaty do pěti zemí

Ministerstva zemědělství (MZe) a zahraničních věcí schválila vyslání zemědělských diplomatů na zastupitelské úřady České republiky v Rusku, na Ukrajině, v Číně, Srbsku a Saudské Arábii. Zemědělští radové budou vybráni v otevřených výběrových řízeních. Na česká velvyslanectví ve vybraných zemích by měli nastoupit v průběhu příštího roku. MZe o tom informovalo v tiskové zprávě. Schválený dokument navazuje na memorandum o spolupráci, které ministři Marian Jurečka a Lubomír Zaorálek podepsali v polovině června. Na jeho základě budou vybráni a na ambasády v příštím roce vysláni odborníci v oblastech zemědělství, potravinářství a navazujících technologií. Formálně budou podřízeni velvyslanci ČR v dané zemi.

Sobotka: ČD při ledovce nezvládly komunikaci, musí se to zlepšit

Při ledovkové kalamitě v tomto týdnu České dráhy nedostatečně komunikovaly s cestujícími a Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Musí se to zlepšit, shodl se při jednání premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s novým ministrem dopravy Danem Ťokem a předsedou představenstva dopravce Pavlem Krtkem. Podle Ťoka mají České dráhy i SŽDC sice krizové plány pro podobné situace, ale každý funguje jinak. V kalamitě zůstalo bez pohybu 120 souprav a 100.000 cestujících. Podle Sobotky se například ukázalo, že mají dráhy dostatek dieselových lokomotiv, aby podobné situace zvládly. Škody a výši poskytnutých kompenzací chtějí dráhy vyčíslit do konce roku. Pro zajištění základní obslužnosti v době námrazy bylo finálně k dispozici nad rámec běžné grafikonové potřeby 40 motorových lokomotiv a dalších 25 motorových souprav a přívěsných vozů. Vedle toho dopravce využil 31 autobusů. V době kalamity nevyjelo během tří dnů bez náhrady celkem 1183 vlaků. Dráhy přitom denně vypraví přibližně 7421 spojů.

Vláda projedná převod nádraží od ČD správě železnic do konce roku

Vláda by se měla zabývat prodejem nádraží v majetku Českých drah Správě železniční dopravní cesty do konce letošního roku. Hodnota majetku by se měla pohybovat od jednotek po desítky miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Podle premiéra je převod nádraží a výnos z něj důležitým prvkem stabilizace státní akciové společnosti. Dodatečně by měla prodej schvalovat Evropská komise, která posoudí, zda nejde o nedovolenou podporu. Tou je převod majetku podle soukromých dopravců. Převod nádraží na SŽDC patří mezi hlavní úkoly předsedy představenstva Českých drah Pavla Krtka, který se vedení dopravce ujal minulý měsíc.

Obce u muničního skladu ve Vrběticích jsou znovu evakuovány

Lidé z obcí Haluzice a Lipová na Zlínsku musí znovu opustit své domovy. Policie začala s jejich evakuací v pátek večer, potvrdila ČTK zlínská policejní mluvčí Milena Kozumplíková. Důvodem je ohrožení jejich života, řekla bez dalších podrobností. Obyvatelé obcí byli kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích evakuováni už ve středu, v pátek odpoledne se mohli vrátit domů. Z areálu u Vrbětic, části Vlachovic na Zlínsku, se poslední neřízená detonace ozvala kolem čtvrtečního poledne. Pyrotechnici zkoumali okolí obcí už ve čtvrtek. Prohlídka v Lipové i Haluzicích ukázala, že středeční výbuch nepoškodil žádné objekty. Střepiny z munice se nejblíže našly 400 metrů od Lipové, do 400 metrů od Haluzic pyrotechnici žádné střepiny z munice nenašli.

Obce z okolí Květné se obávají otevření muničního skladu

Obce z okolí Květné na Svitavsku se obávají otevření tamního muničního skladu. Měla by do něj být převezena část munice z areálu na Zlínsku, kde už vybuchly dva sklady. Starostové obcí u Květné požadují po státu, aby nejdříve zajistil bezpečnost, lepší evidenci munice a více informací. Radní Radiměře přijali usnesení, kterým odmítají znovuotevření skladu v Květné. "Chceme, aby sklad měl v kompetenci stát a armáda a aby byla munice přesně evidovaná. Pokud to bude splněno, je to první krok k tomu, aby se rozptýlily obavy obyvatel," řekl po jednání s náměstkem ministra obrany Tomášem Kuchtou starosta Radiměře Roman Satrapa. Uvědomuje si ale, že obec nemůže otevření skladu zabránit.

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu zrychlily růst na 7,5 pct

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu zrychlily meziroční růst na 7,5 procenta, v září rostly podle revidovaných údajů o 6,7 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). K růstu přispěl hlavně motoristický segment. Meziměsíčně rostly v říjnu tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy o 1,1 procenta.

Dobrovolníci odvedou v neziskovkách ročně práci za 6 miliard Kč

Dobrovolníci v neziskových organizacích v Česku každoročně odvádějí práci za víc než šest miliard korun. V nadacích, prospěšných společnostech, sdruženích či církevních organizacích odpracují v posledních letech za rok kolem 45 milionů hodin. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu o ekonomických výsledcích neziskových institucí. Na pátek připadá mezinárodní den dobrovolníků.

Ledovka poničila ve státních lesích až 100.000 kubíků dřeva

Ledovka v minulých dnech poškodila v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle předběžných odhadů až 100.000 metrů krychlových dřeva. Nejvíce jsou kalamitou postižené jižní Čechy a Vysočina, zejména Jindřichohradecko, Třebíčsko a okolí Dačic. ČTK to sdělil generální ředitel LČR Daniel Szórád. LČR patří polovina lesů v zemi. Poškozené dříví představuje přibližně 1,25 procenta z plánovaných ročních těžeb, které jsou kolem osmi milionů metrů krychlových. Například při dosud největší kalamitě po orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v lesích podniku poničeno přes pět milionů metrů krychlových dřeva.

Začala stavba poslední plavební komory na Vltavě na jihu Čech

Ředitelství vodních cest ČR zahájilo stavbu poslední chybějící plavební komory na jihočeské Vltavě v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou. V září 2016 bude hotova. Během léta 2016 se tak po deseti letech práce propojí Orlická přehradní nádrž s Českými Budějovicemi a bude možné nerušeně plout po 98 kilometrů dlouhé vodní cestě. ČTK to řekl ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů.

Menší příspěvek ČR v ESA může ohrozit tuzemský kosmický výzkum

Až o 50 procent klesl za poslední dva roky příspěvek Česka na členství v programech Evropské kosmické agentury (ESA). V roce 2012 se ČR zavázala poskytnout 20 milionů euro (dnes 552 milionů Kč), nyní ale dává jen polovinou. Vzhledem k tomu, že je česká kosmonautika financována především z programů ESA, bude to mít zásadní vliv na budoucí vývoj oboru, upozornil na tiskové konferenci ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář. Češi tak budou mít menší možnost podílet se na programech největší evropské výzkumné organizace. Podle Koláře chybí i koncepce české kosmonautiky a tuzemští odborníci jsou odkázáni na získávání peněz vlastními silami. Stát podle něj přistupuje k řízení kosmonautiky nesystematicky, neodlišuje výzkum od praktického využití. Zvýšení poplatků o 355 milionů korun navrhlo také několik poslanců při projednávání státního rozpočtu na příští rok.

Policie viní dva muže z více než 20 loupežných přepadení

Detektivové začali stíhat dva muže, kteří podle nich přes deset let přepadávali prodejny, poštovní vozy či pracovníky bezpečnostní agentury. Dopustili se údajně více než dvou desítek trestných činů a způsobili škodu téměř deset milionů korun, sdělil ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Průzkum: Na 30 procent českých domácností nepeče vánoční cukroví

Takřka třetina českých domácností nepeče tradiční vánoční cukroví, jen čtyři procenta se však na Vánoce obejdou úplně bez něj. Nadpoloviční většina těch, kdo doma nepečou, totiž cukroví dostane od příbuzných či známých. Cukroví raději koupí deset procent domácností. Vyplývá to z průzkumu v Česku a na Slovensku, jehož výsledky zveřejnila společnost KPMG Česká republika. Vlastní cukroví podle průzkumu peče 71 procent českých a 68 procent slovenských domácností. Kupované cukroví má na Vánoce v Česku každá desátá, na Slovensku každá pátá rodina. "S ohledem na naše společné kulturní tradice mě tento rozdíl velmi překvapil," podotkla Marika Konečná z KPMG. Nejčastějším důvodem pro nákup cukroví namísto domácího pečení je pro Čechy i Slováky nedostatek času.

Vína, objevená v Bečově s relikviářem, byla oceněna na 20 milionů

Vína, objevená spolu s relikviářem sv. Maura na bečovském zámku v roce 1985, byla oceněna na 20 milionů korun. Jde o víno, koňak a šampaňské z 19. století. Unikátní sbírka čítá celkem 136 lahví, každá z nich má hodnotu minimálně 200.000 korun, informoval ČTK kastelán hradu a zámku Bečov Tomáš Wizovský. Sbírka lahví je tak po relikviáři, který je národní kulturní památkou a jedním z nejcennějších movitých pokladů České republiky, další pokladem, kterým se může bečovský areál, už tak sám o sobě unikátní, pyšnit. Lahve vína, koňaku a šampaňského ocenila společnost Premier Wines & Spirits (PWS). Vinný poklad, který je uložen ve speciálním depozitáři na hradě, analyzoval Jakub Přibyl, jeden z nejlepších českých sommelierů.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila na Světovém poháru v Berlíně třetí na tříkilometrové trati a udržela vedení v průběžném pořadí seriálu na dlouhých tratích. Zvítězila Nizozemka Ireen Wüstová před krajankou Marijí Jolingovou.

Počasí v sobotu

Zataženo, na většině území občasný déšť, na horách sněžení. Nejvyšší teploty 1 až 5 stupňů Celsia.