Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Dan Ťok se stal desátým ministrem dopravy během šesti let

Prezident Miloš Zeman jmenoval Dana Ťoka novým ministrem dopravy. Nahradil Antonína Prachaře. Oba do funkce vybralo vládní hnutí ANO. Ťok je desátým ministrem dopravy za posledních šest let. Do funkce přichází z pozice šéfa společnosti Skanska, jedné z nejvýznamnějších stavebních firem. Ťokova nominace do čela ministerstva se tak stala předmětem kritiky kvůli možnému střetu zájmů, jeho kandidaturu proto zvažoval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nakonec podle předsedy vlády rozhodla Ťokova dobrá pověst člověka aktivně vystupujícího proti netransparentním veřejným zakázkám.

Mezi nejdůležitější úkoly, jejichž vyřešení od nového šéfa dopravního resortu očekává, patří personální stabilizace Ředitelství silnic a dálnic, rozhýbání výstavby dopravní infrastruktury a zajištění včasného výběru provozovatele mýtného systému. Ministr uvedl, že není spokojený s tím, jak dráhy zareagovaly na nedávnou ledovkovou kalamitu, kdy řada vlaků s cestujícími uvízla na trati. "Nemůžeme být spokojení s tím, že nám sedí lidé ve vlaku pět, šest, sedm až 14 hodin a nevědí co s nimi bude," dodal.

Ve Vrběticích se v sobotu sejde bezpečnostní rada státu

Ve Vrběticích na Zlínsku se v sobotu sejde předsednictvo bezpečnostní rady státu. Bude jednat o situaci po dalším výbuchu v tamním muničním skladu, kvůli kterému museli ve středu opustit domovy lidé z okolních dvou obcí. ČTK to řekl mluvčí vlády Martin Ayrer. Do Vrbětic dorazí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), předsednictvo dále tvoří ministři financí, vnitra, zahraničních věcí a obrany. V areálu ve Vrběticích na Zlínsku explodovalo ve středu v dalším skladu 12,8 tuny výbušnin. Příčinu policie zatím nezná. Evakuovány byly obce Lipová a Haluzice i areál bývalých Vlárských strojíren. Neřízené výbuchy se ozývaly prakticky celý den. Dnes budou pyrotechnici zkoumat okolí vesnic, kde budou hledat střepiny, jež mohly ze skladu odlétnout. Večer pak rozhodnou o možném ukončení evakuace.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) Zlínsko navštívil. Debatoval se starosty a hovořil i se zasahujícími policisty. Poděkoval obyvatelům dotčených obcí za trpělivost a slíbil i vylepšení kritizované informovanosti. Pyrotechnici dnes s obrněným vozidlem vyrazili do okolí Haluzic a Lipové, kde hledali střepiny, které mohly odlétnout z vybuchlého skladu. Nad místo exploze vzlétl policejní vrtulník, k průzkumu byl využit i vojenský bezpilotní prostředek - dron, které monitorovaly areál ze vzduchu.

Kvůli výbuchům na Zlínsku utrpěla Bochemie škodu za miliardu Kč

Bohumínská společnost Bochemie utrpěla v souvislosti s výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku škodu za miliardu korun. Je to škoda za neuskutečněné obchody. Firma má v areálu linku na ekologické přepracování prošlého raketového paliva, která nyní stojí. ČTK to řekla mluvčí firmy Eva Kijonková. Výsledným výrobkem je chloristan amonný, což je podle firmy široce komerčně využitelný produkt, lze jej použít například pro výrobu airbagů. Podle Kijonkové jde o unikátní technologii, výroba je ekologická a bezodpadová.

Stát chce přesídleným krajanům nabídnout bydlení i finanční pomoc

Bezplatné ubytování na půl roku až rok, finanční pomoc až 50.000 korun pro dospělé a 20.000 pro mladší 18 let, asistenci při stěhování, zajištění trvalého bydlení nebo zaměstnání a další pomoc by mohli získat krajané z celého světa, kteří požádají o přesídlení do Česka. Vyplývá to z návrhu ministerstev vnitra a zahraničí, který bude v pondělí schvalovat vláda. Program vznikl v reakci na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny o přesídlení do Česka. Hrad, který je obdržel, toto řešení vítá.

Lidem s prokázaným českým původem, kteří se ocitnou v krizové situaci, jako je současný konflikt na východě Ukrajiny, program "na základě individuální žádosti" nabídne možnost získat v ČR trvalý pobyt a "v odůvodněných případech poskytnout asistenci pro splnění podmínek povolení trvalého pobytu a zároveň asistenci v počátcích jejich života v ČR tak, aby se maximálně usnadnila jejich integrace a tím i jejich plnohodnotné zapojení do české společnosti". O odůvodněnosti žádosti a rozsahu pomoci má rozhodovat ministr vnitra s přihlédnutím k sociální a ekonomické situaci žadatelů. Na poskytnutí pomoci nebude právní nárok.

Prezidenti středoevropských zemí projednají dopravní projekty

Do Prahy na konci příštího týdne přijedou prezidenti zemí Visegrádské čtyřky, Rakouska a Slovinska. Jednat budou o dopravě, probírat by se měl i oblíbený projekt prezidenta Miloše Zemana kanál Dunaj - Odra - Labe nebo napojení Česka na vysokorychlostní železnici. ČTK to řekl ředitel zahraničního odboru pražského hradu Hynek Kmoníček. Summit se uskuteční 11. a 12. prosince.

Zaorálek: Jednání OBSE ukazuje, že ruský názor je v jasné menšině

Dnešní jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ukazuje, že Rusko je se svou interpretací ukrajinské krize ve výrazné menšině. Většina těch, kdo vystoupili na ministerské radě OBSE ve švýcarské Basileji, naopak upozornila, že Moskva svým postupem vůči Ukrajině porušuje principy, na nichž organizace stojí. Podle Zaorálka hrozí, že při dlouhodobém nerespektování dlouhá léta uznávaných zásad může být zpochybněn samotný smysl podobné organizace. Ve svém vystoupení na jednání OBSE zdůraznil, že principy Helsinského závěrečného aktu Rusko porušilo svou anexí Krymu a destabilizujícími akcemi na východní Ukrajině. Ve svém vystoupení český ministr také zmínil vládní rozhodnutí z 1. prosince, podle kterého Česká republika poskytne monitorovací misi OBSE na Ukrajině 100.000 eur (2,8 milionu Kč) na nově vzniklé náklady.

Kmoníček: Udržení územní jednoty Ukrajiny je náš národní zájem

Udržení územní integrity Ukrajiny je národním zájmem zemí visegrádské čtyřky. ČTK to řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Ukrajina podle něj musí vybudovat základní demokratické státní struktury, aby nebyla pouze volným sdružením oligarchů. Vybudovat něco takového je podle něj na Ukrajině velmi složité, protože země nebyla od 14. století samostatným státním útvarem. "Za 25 let demokratického rozvoje není takřka možné dosáhnout toho, čeho jiné státy dosáhly za staletí," podotkl Kmoníček. V budování demokraticky fungujících institucí musí Ukrajincům podle něj všichni pomoct.

Do Čáslavi se vrátilo pět gripenů nasazených na Islandu

Na leteckou základnu v Čáslavi na Kutnohorsku se vrátilo pět letounů Jas-39 Gripen, které byly nasazeny od začátku října na Islandu. Čeští stíhači střežili vzdušný prostor nad ostrovem a jeho teritoriálními vodami v rámci společného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO. Spolu s piloty na ostrov zamířilo i více než sedm desítek vojáků. Island nemá vlastní armádu a poblíž jeho vzdušného prostoru prý narůstají aktivity ruských vzdušných sil. Dříve se česká armáda podílela na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.

Státní rozpočet míří k závěrečnému schvalování

Poslanci propustili do třetího čtení návrh státního rozpočtu na příští rok. Navrhli přesuny peněz uvnitř rozpočtu za asi 3,5 miliardy korun. O všech návrzích a o rozpočtu samotném budou poslanci rozhodovat příští středu. Příjmy, výdaje a schodek schválili poslanci už v prvním čtení. Navržený schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 12 miliard korun na 100 miliard. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) připustil, že výsledný schodek může být i nižší. Také letos očekává pokles schodku až na 80 miliard korun.

Například místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) chce přesunout 300 milionů na filmové pobídky. Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) navrhl přidat 1,7 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu. Vladislav Vilímec (ODS) chce přidat 100 milionů na základní a mateřské školy.

Koalice se na platech zákonodárců stále neshodne

Koalice se na úpravě platů zákonodárců nadále neshoduje. Lidovci po jednání poslaneckého klubu stále podporují svůj návrh, aby platy zákonodárců zůstaly zmrazené i v příštím roce. Návrh podpoří i hnutí ANO. ČSSD bude hlasovat výhradně pro vlastní návrh, který chce zavést automatický výpočet navázaný na výši průměrného platu. Podle něj by příští rok stouply mzdy zákonodárců asi o tři procenta. ČSSD, jejíž poslanci budou ve Sněmovně hlasovat jednotně, žádá, aby její návrh přišel při hlasování na řadu jako první. Novinářům to po klubu ČSSD řekl jeho šéf Roman Sklenák. Závěrečné schvalování novely zákona o platech ústavních činitelů čeká poslance v pátek.

Průměrná mzda v ve 3. čtvrtletí stoupla na 25.219 Kč

Průměrná mzda v České republice ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 441 korun na 25.219 Kč. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Medián, který představuje mzdový střed mezi vysokými a nízkými mzdami a lépe odráží úroveň mzdy průměrného zaměstnance, činil 21.521 korun. Meziroční růst nominálních mezd činil 1,8 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se mzda zvedla o 1,2 procenta. Ekonomové očekávali silnější růst. Shodně upozorňují, že reálné zvýšení mezd v nemalé míře zajišťuje nízká inflace pohybující se hluboko pod cílem centrální banky. Ve srovnání se zahraničím si zaměstnanci letos nijak nepolepšili, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Kupní síla Čechů v eurech kvůli oslabení koruny klesla podle něj téměř o pět procent. Pozitivní je podle něj to, že se po dvou letech reálného poklesu začínají mzdy vzpamatovávat. Ve čtvrtém čtvrtletí by měl podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho růst mezd opět akcelerovat, protože se státním zaměstnancům zvýšily mzdy již od listopadu. Za celý rok pak čeká růst o 2,5 procenta, v příštím roce by to vzhledem k růstu ekonomiky mělo být ještě víc.

Průměrný výdělek Pražanů vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 340 korun na 32.627 korun. Proti předchozímu čtvrtletí si ale pracující o téměř pět stovek pohoršili. I tak jde o nejvyšší mzdu v porovnání s ostatními kraji. Meziroční růst o 1,1 procenta však zůstává nenižší v zemi.

Sněmovna asi schválí novelu EIA s úpravami z výborů

Sněmovna asi zmírní některé podmínky ve vládní novele o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), kterou po Česku požaduje Evropská komise. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) kompromisní změny z výborů, na nichž se podílel jeho úřad, podpořil. Varoval ale poslance před úpravami, které by neodpovídaly unijním požadavkům. Ke schvalování novely se dolní komora sejde příští týden. Dořešit podle ministra zbývá dvě problémové oblasti - odkladný účinek žalob proti povolení stavby, proti němuž se postavili stavbaři, a podmínky projednávání projektu ve správních řízeních. Ministr připomněl, že bez přijetí novely hrozí problémy s čerpáním evropských dotací.

Stát letos vypsal nejvíce stavebních zakázek za tři roky

Státní správa letos vypsala nejvíce stavebních zakázek za tři roky, stavaři mohou získat práci až za 115,2 miliardy korun. Zadávání tendrů však vázne, zrušen byl každý desátý letos vyhlášený. Data analyzovaly společnosti CEEC Research, NESS a Komora administrátorů veřejných zakázek (KAVZ). Státní instituce od ledna do konce října vypsaly celkem 3036 výběrových řízení na stavební práce, což je meziročně o 32,1 procenta více. Očekávaná hodnota těchto zakázek vzrostla o 27 procent na 115,2 miliardy korun. "Stát tvoří přibližně třetinu objemu výkonu českého stavebnictví, proto je tento nárůst už znát v celkových výkonech sektoru, které za prvních devět měsíců vzrostly o 3,9 procenta. Nejzřetelněji je vidět veřejné investice v inženýrském stavitelství, které vzrostlo až o 9,4 procenta. V některých segmentech - například v železničním stavitelství - je již dokonce převis poptávky nad kapacitou stavebních firem, které nestíhají," uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

ÚOHS schválil prodej 44 čerpacích stanic Lukoilu firmě MOL

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej 44 čerpacích stanic Lukoilu maďarské společnosti MOL. Rozhodnutí už nabylo právní moci, řekl ČTK předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Podle něj fúze nevzbuzuje vážné obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže. Působí zde dostatečné množství jiných firem, podíl společnosti MOL po fúzi nikde nepřekročí hranici 25 procent.

Společnost zvýšila počet provozovaných pump v Česku na 192. V květnu MOL ohlásil také plánovanou koupi sítě Agip od společnosti Eni. Poté bude pod MOL patřit více než 300 tuzemských čerpacích stanic a stane se dvojkou na trhu. Nejrozsáhlejší sítí čerpacích stanic v Česku je Benzina. Ke konci loňského roku měla 338 stanic.

Babiš: O přenesené povinnosti u DPH by měly rozhodovat státy

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) usiluje o to, aby země EU mohly samy rozhodovat o tom, u jakého zboží zavedou přenesenou daňovou povinnost u daně z přidané hodnoty. Babiš to uvedl na Fóru Zlaté koruny. Pro tento návrh prý získal podporu ministrů financí okolních zemí. DPH patří v EU mezi tzv. harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni. "Firmy v ČR neodvedou 108 miliard korun na DPH. Bránit se tomu jde díky reverse charge (přenesené daňové povinnosti). Proč tedy EU rozhoduje o tom, na co uplatnit reverse charge," řekl Babiš. U přenesené daňové povinnosti by výši DPH doplnil a přiznal odběratel, zatímco při standardním prodeji přiznává DPH prodejce. Opatření, které by mělo bránit podvodům, se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale promítne se na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.

Ministr dnes dodal, že v celé EU se objem nezaplacené DPH pohybuje kolem 177 miliard eur, což jsou čtyři rozpočty Česka. V Rumunsku je podle Babiše podíl nevybrané DPH 44 procent, v ČR 22 procent, ale například v Nizozemsku pět procent.

Rakouský bauMax je prý na prodej, nabídky přijímá do 18. prosince

Rakouská síť hobbymarketů bauMax se prodává a konečný termín pro podání závazných nabídek na koupi je stanoven na 18. prosince. Uvedl to rakouský magazín News s odvoláním na dokumenty italské investiční banky Mediobanca. Na prodej jsou údajně zejména prodejny bauMaxu v Rakousku, Česku a na Slovensku, které vytvářejí asi 70 procent tržeb společnosti. Vedení firmy se ke zprávě odmítlo konkrétněji vyjádřit. Vedení bauMaxu před dvěma týdny popřelo zprávy německého tisku, podle nichž se firma prodává a jedním ze zájemců je německá konkurenční skupina Obi. Firma tehdy uvedla, že její věřitelské banky stojí za plánem restrukturalizace. Nedávno se ale podle News ukázalo, že zakladatel a vlastník bauMaxu Karlheinz Essl pověřil banky prodejem už na konci srpna. Vedle Obi vyjádřil zájem o firmu britský řetězec Kingfisher a francouzská Adeo, uvedl News.

Pošta tratí kvůli dumpingu 1,5 miliardy Kč, tvrdí konkurenti

Česká pošta údajně nabízí některé služby pod náklady a financuje je z jiných činností. Ročně tak přichází o 1,5 miliardy korun a zhoršuje postavení konkurence na trhu listovních zásilek. Uvedli to zástupci Asociace poštovních služeb, která sdružuje alternativní poštovní operátory. Firma přitom nárokuje u Českého telekomunikačního úřadu úhradu ztráty z tzv. univerzální služby ve výši 1,78 miliardy korun. Na její úhradu by měli přispívat i konkurenti pošty, podle svého podílu na trhu. Ten má být kolem dvou procent.

Podle pošty jde o matení veřejnosti v rámci konkurenčního boje. Oponenti podle mluvčí pošty Marty Selicharové zamlčují skutečnost, že se primárně nehraje o cenu, ale o objemy. Dodala, že pošta musí plnit povinnosti, které jiné firmy nemají. Zejména udržovat rozsáhlou síť poboček s předepsanou minimální otevírací dobou, doručovat každý den na každou adresu, poskytovat předepsaný rozsah služeb a další.

Poslanci navrhli dobrovolnou registraci dětských skupin

Registrace dětských skupin by měla být dobrovolná. Navrhla to v novele příslušného zákona skupina poslanců v reakci na obavy některých dětských zařízení o jejich další existenci. Sněmovna by měla zabývat předlohou, kterou podepsalo 95 poslanců skoro ze všech frakcí, na lednové schůzi, řekl předseda lidoveckého klubu Jiří Mihola. Zákon o dětských skupinách prosadila Sněmovna v listopadu, když přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana. Norma dává rámec zařízením, která začala vznikat v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách. Předpokládá mimo jiné jejich povinnou registraci a splnění hygienických podmínek. Některá zařízení, například lesní školky, tvrdí, že podmínky nemohou splnit.

Dobrovolnou registraci navrhoval už Senát, poslanci s jeho verzí nesouhlasili. Zeman to ve zdůvodnění svého veta kritizoval. Zákon podle něj alternativy péče o dítě omezuje pouze na jeden druh registrovaných subjektů splňujících přísné podmínky plynoucí ze zákona. Poslanci následně slíbili novelu, která by záležitost řešila.

Prach v ovzduší Přerova překračuje trojnásobně povolený limit

V Přerově jsou trojnásobně překročeny limity koncentrace polétavého prachu. Situace se tam postupně zhoršuje od úterního podvečera. Aktuální hodnoty dnes ráno ve městě překračovaly hodnoty dokonce čtyřnásobně. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Přerovský magistrát již ve středu vyzval obyvatele, aby omezili pohyb venku a větrání. Situace se podle odborníků nezlepší ani v příštích hodinách. Limity jsou překročeny dvojnásobně tako v Olomouci a Prostějově.

Spadlé stromy na silnicích dále blokují dopravu na Vysočině

Spadlé stromy na Vysočině stále blokovaly dopravu na několika úsecích silnic na Třebíčsku a Žďársku. Na některých z nich se podařilo během dne provoz obnovit, některé další neprůjezdné úseky však přibyly. Problémy na elektrickém vedení se energetikům podařilo odstranit. Dodávka proudu je podle mluvčího společnosti E.ON Vladimíra Váchy na Vysočině obnovena.

Škola ničí vnitřní motivaci dětí, tvrdí psycholožka Nováčková

Tradiční škola založená na mocenských vztazích a vnější motivaci ve formě odměn a trestů ničí přirozenou vnitřní motivaci dětí k učení. V rozhovoru s ČTK to řekla psycholožka Jana Nováčková, která byla za dlouhodobé působení v oblasti vzdělávání uvedena do Auly slávy v rámci cen Eduína za inovace ve vzdělávání. Zásadní problém vidí ve fungování školy na základě vnější motivace, tedy odměn a trestů. "Když jde dítě do školy, má motivaci učit se zevnitř, to je jeden ze základních mechanismů přežití. Jakmile dítě začne být za učení odměňováno, tak tu vnitřní motivaci velmi rychle ztrácí a přeorientovává se na získávání odměn nebo vyhnutí se trestu," vysvětlila Nováčková, která od roku 1990 jako lektorka vzdělává pedagogy. Líbí se jí model takzvaného unschoolingu, kdy je vzdělávání plně v rukou dětí. Ve Spojených státech tak od roku 1968 funguje škola v Sudbury Valley, jejímž modelem se inspirovalo přes padesát zařízení nejen v USA, ale také například v Dánsku, Japonsku, Izraeli nebo Německu. "Ty děti se stávají experty v tom, k čemu mají dispozice," řekla Nováčková. Zkušenosti prý ukazují, že pokud se rozhodnou jít na běžnou střední nebo vysokou školu, jsou schopny se naučit na zkoušky během několika týdnů.

Do řídícího výboru výstavy Expo 2015 byl zvolen český zástupce

V pětadvacetičlenném řídícím výboru světové výstavy Expo 2015 v Miláně bude český zástupce. Účastnické země na jednání v italské Parmě do výboru zvolily generálního komisaře české účasti Jiřího Františka Potužníka. Řídící výbor zastupuje společně s Mezinárodním úřadem pro výstavnictví (BIE) zájmy všech 145 účastníků při jednáních s organizátory. Milánské Expo otevře své brány 1. května 2015 a potrvá půl roku. Jeho hlavním tématem budou Potraviny pro planetu, energie pro život. Česko zahájilo stavbu svého pavilonu v polovině srpna, na začátku příštího roku by měla začít instalace expozic. Mají představit Českou republiku, její kraje a české úspěchy na poli vědy a moderních technologií.

Soud potvrdil dvě doživotí v kauze Švábova gangu únosců

Vrchní soud v Praze potvrdil doživotí Michaelu Švábovi a jeho komplici Liboru Skopalíkovi v kauze gangu únosců a vyděračů. Trest 30 let vězení za dvě vraždy zůstal také Petru Klementovi. Spolupracující obviněný Daniel Dimitrov si odpyká 20 let. Zbývajícím třem obžalovaným soud tresty zmírnil na čtyři až osm let. Verdikt je pravomocný, lze se proti němu pouze dovolat k Nejvyššímu soudu. Skupina unášela do zahraničí bohaté české podnikatele, z nichž dva nepřežili.

Soud osvobodil muže viněné z 20 staré vraždy vymahače dluhů

Pražský městský soud zprostil obžaloby čtyři muže viněné z vraždy vymahače dluhů z roku 1993. Podle soudu se neprokázalo, že skutek spáchali. Obžalovaní tvrdili, že čin nespáchali a že o ničem nevědí. Podle staré právní úpravy jim hrozilo 12 až 15 let vězení nebo i výjimečný trest. Vražda se stala 21. listopadu v Hadovité ulici, kde byl tehdy dvaatřicetiletý muž zavražděn v zaparkovaném autě. "Byl tady v zásadě jediný přímý důkaz. Tím důkazem byla výpověď svědka, který se nedá označit za svědka stoprocentně věrohodného," uvedla předsedkyně trestního senátu Hana Hrnčířová.

V babyboxu v Praze 6 se našel novorozený chlapec

Do babyboxu v Praze 6 někdo odložil novorozeného chlapečka. Je to 111. takto odložené dítě v Česku. Chlapeček byl do babyboxu odložen nahý, těsně po porodu a ještě měl pupečník, řekl ČTK zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Dítě odvezla záchranná služba do motolské nemocnice a je v pořádku. Dostane jméno Tomáš Chalupa po bývalém starostovi městské části, který vznik babyboxu v budově radnice inicioval, dodal Hess. Speciální schránka zvaná babybox byla v Praze 6 umístěna v létě 2010. Jde o první případ, kdy ji někdo využil.

Do Prahy míří tisíce mladých křesťanů, hledají ubytování

Ještě 9500 míst k ubytování potřebují organizátoři evropského setkání mládeže, které v Praze organizuje křesťanská komunita Taizé. Každoroční setkání v některém z evropských měst se do Prahy vrací po 24 letech, kdy se v české metropoli konalo poprvé. Do Prahy přijede až 25.000 mladých lidí z celé Evropy. S ohledem ke konfliktu na Ukrajině je podle pořadatelů důležitá očekávaná přítomnost 2600 mladých lidí z této země, více než tisíc účastníků z Běloruska a několika set mladých lidí z Ruska. Účastníci stráví v Praze pět dní, od 29. prosince do 2. ledna. Pravoslavní, protestantští a katoličtí účastníci se budou třikrát denně setkávat se členy komunity Taizé při společné modlitbě. Jeden z workshopů se bude konat v synagoze.

Olomoucké muzeum představí skvosty ze sbírek premonstrátů

Arcidiecézní muzeum v Olomouci otevřelo výstavu představující skvosty ze sbírek strahovských premonstrátů, kterou historici umění označují za jednu z nejvýznamnějších církevních kolekcí v České republice. Výstava představuje na 170 exponátů včetně vzácných obrazů, map ale i kuriozit. Expozice nese název Speculum Mundi (Zrcadlo světa. V muzeu budou vstaveny například bohatě iluminovaná Strahovská Bible z 80. let 15. století, či Atlas matematika a kartografa Gerharda Mercatora z roku 1595. Olomoucká výstava není ochuzena ani o ukázky ze souboru kuriozit. Vystaven je například vzácný preparát draka vyrobeného z těla rejnoka.

Na Vyšehradě se lidé loučili se zesnulým skladatelem Hapkou

V bazilice sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě se lidé loučili se zesnulým skladatelem a zpěvákem Petrem Hapkou. Následný pohřeb skladatele v Okoři u Prahy se uskuteční už pouze v rodinném kruhu. Po 10:00 se před vchodem do baziliky zaburácely silné stroje skupiny motorkářů, která se přijela rozloučit se svým příznivcem. Smuteční řeč během mše pronesl Hapkův spolupracovník Michal Horáček. Hapka zemřel 25. listopadu. Bylo mu 70 let. Loni v březnu se Hapka podrobil operaci kyčelního kloubu, pak se u něj projevila Alzheimerova choroba. Památku autora mnoha hitů, jako jsou například Levandulová, Dívám se dívám, S cizí ženou v cizím pokoji nebo Štěstí je krásná věc, připomněli i při sobotním vyhlašování výsledků ankety Český slavík.

Národní divadlo chystá světovou premiéru Hábovy Nové země

Národní divadlo v Praze chystá světovou premiéru opery Nová země od Aloise Háby, na své uvedení čekala 78 let. Avantgardní dílo, které vzniklo v roce 1936, odráží tehdejší kolektivizaci zemědělství na Ukrajině a otevřeně vykresluje hladomor, jemuž podlehly ve 30. letech miliony lidí. Na první české scéně zazní opera v poloscénickém provedení jen jednou, a to 12. prosince. Realizační tým operu, která je příspěvkem k Roku české hudby, představil na tiskové konferenci. Dílo je součástí někdejší československé hudební avantgardy. Dramaturg Ondřej Hučín ho proto nechce vnímat jako oslavu nějaké ideologie, musí se podle něj zasadit do dobového kontextu.

Dílo a tragický osud skladatele Haase přibližuje nová výstava

Dílo i tragický osud hudebního skladatele Pavla Haase přibližuje nová výstava Moravského zemského muzea. Brněnský rodák, bratr filmového herce Huga Haase, zemřel před 70 lety v koncentračním táboře Osvětim. Výstava jej představuje jako nejnadanějšího žáka Leoše Janáčka, řekla ČTK mluvčí muzea Eva Pánková. Ve výstavní síni návštěvníci najdou řadu rukopisů Haasových děl, třeba náčrtky raných skladeb s Janáčkovými korekturami. Skutečnou raritou jsou originální party Studie pro smyčcový orchestr. Hrálo se z nich roku 1944 při provedení díla v terezínském ghettu, zaznamenaném v nacistickém propagandistickém filmu Vůdce daroval Židům město. Výstavu doplňují také Haasovy osobní věci, třeba korespondence, kresbičky, taktovka a příruční harmonium.

Ústí pomůže Činoheráku, radní mu chtějí poslat miliony

Ústí nad Labem pomůže spolku Činoherák Ústí. Letos mu poskytne dotaci milion korun, na příští rok se počítá s 12 miliony. Rozhodli o tom radní, konečné slovo budou mít 16. prosince zastupitelé. Činoherák Ústí navazuje na někdejší Činoherní divadlo. Od dubna soubor funguje díky sbírce a sponzorům. Radní se k bodu ale zřejmě vrátí ještě jednou. Tři členové rady za PRO! Ústí nenahlásili střet zájmů. Vedení města teď zjišťuje, zda usnesení rady v takové podobě platí. "Deset hodin práce, kterou jsme na té radě měli, způsobilo, že jsme si neuvědomili, že tam jsou podjatí lidé a měli by o tom informovat," vysvětlil ČTK primátor Josef Zikmund (ANO) s tím, že na usnesení jako takovém, a tedy i dotaci, by se nic měnit nemělo.

Sport

Český biatlonista Michal Šlesingr obsadil třetí místo ve vytrvalostním závodu Světového poháru ve švédském Östersundu. S velkou převahou a jako jediný bez střelecký chyby vyhrál Nor Emil Hegle Svendsen, druhý byl Ukrajinec Sergej Semjonov. Šlesingr na střelnici jednou minul a za vítězem zaostal o více než dvě minuty. Jednatřicetiletý Šlesinger slaví návrat do světové špičky po dvou letech, během kterých měl zdravotní potíže. Kvůli nim přišel o loňské mistrovství světa v Novém Městě na Moravě i letošní olympijské hry v Soči.

Barbora Závadová obsadila na mistrovství světa v krátkém bazénu časem 4:30,95 minuty sedmé místo ve finále polohového závodu na 400 metrů. První pokus dostat se mezi finálovou osmičku naopak nevyšel o jedno místo Simoně Baumrtové. Na šampionátu v Dauhá padly během prvního finálového bloku také dva individuální světové rekordy, o které se postarala Španělka Mireia Belmonteová.

Basketbalisté Nymburku prohráli klíčové utkání skupiny v Evropském poháru s Charleroi 67:73. Výrazně si zkomplikovali boj o postup.

Počasí

Zataženo, zpočátku místy oblačno. Od jihu postupně místy slabý déšť, zejména na Moravě. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C.