Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Z Vrbětic se ozvaly další výbuchy, evakuovány byly okolní obce

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku vybuchl sklad, který je asi 150 metrů od místa původní říjnové exploze. S devadesátiprocentní jistotou byla nájemcem budovy opět firma Imex Group. Novinářům ve Sněmovně to řekl ministr obrany Martin Stropnický. Sklad podle něj hoří vysokým plamenem, příčiny výbuchu nejsou známy. Armáda podle Stropnického dnes kontrolovala místo pomocí vrtulníku, protože k centru výbuchu se nemohla jinak přiblížit. Podle něj byla budova v minulých dnech otevřena a zběžně zkontrolována, nic ale nenaznačovalo tomu, že by objekt mohl vybuchnout. Není jasné, jestli mohla exploze souviset s řízenými odpaly, které se v areálu v minulých dnech dělaly.

Z areálu muničního skladu ve Vrběticích se od rána ozývaly neřízené výbuchy. Kvůli nim byly evakuovány obce Lipová a Haluzice i areál bývalých Vlárských strojíren. Obyvatelé obcí se zřejmě na noc nebudou moci vrátit domů. Policie bude situaci nadále analyzovat. "Je nám naprosto jasné, že jde o bezprecedentní zásah do života občanů i to, že tam mají domácí zvířata," doplnil Tkadleček. Podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) je kraj připraven zajistit ubytování pro všech 430 obyvatel obou obcí, a to i na více dnů. Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro přísnější udělování a kontrolu licencí pro soukromé firmy skladující munici.

Ministr Zaorálek je pro zřízení horké linky mezi aliancí a Ruskem

NATO zvažuje, zda mít na vojenské úrovni k dispozici rychlý komunikační kanál s Ruskem. Návrh, o kterém se tento týden veřejně zmínil šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier, by měl pomoci předcházet incidentům, či je rychle řešit tak, aby se nevymkly kontrole. Nápad podpořil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Alianční diplomaté o věci diskutují už delší dobu. Někteří z nich ale mimo záznam připomínají, že podobná iniciativa potřebuje dvě strany a není jisté, zda bude Rusko ochotné spolupracovat. NATO a Moskva, jejichž vztahy jsou kvůli Ukrajině na nejhorší úrovni od konce studené války, se vzájemně obviňují z agresivního chování na společných hranicích.

Ministr Zaorálek: V boji s Islámským státem je třeba uvažovat též o komunikaci s Íránem

V naléhavé situaci vyvolané působením hnutí Islámský stát (IS) na území Sýrie a Iráku je podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka třeba uvažovat o všech řešeních a spojencích. Vyloučena by tak podle něj neměla být ani komunikace a případná spolupráce s tak složitými partnery jako je Írán nebo režim prezidenta Bašára Asada v Sýrii. Zaorálek to řekl novinářům v Bruselu na okraj rozsáhlé konference více než 60 států protidžihádistické koalice organizované Spojenými státy. Připustil ale, že názory na toto téma byly dnes "velmi různé". O možnosti komunikovat se syrským režimem i Teheránem se český ministr zmínil také ve svém vystoupení v jednacím sále. Země v oblasti si podle Zaorálka začínají uvědomovat potřebu budovat silné pozemní jednotky.

Železničářům se po poledni podařilo zprovoznit všechny páteřní koridorové trati

Obnovování provozu na elektrifikovaných tratích postoupilo po poledni rychlým tempem. Zprovozněny byly všechny páteřní koridorové trati. ČTK to řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. Na tratě se tak postupně mohou vracet dopravci s elektrickými soupravami. Od čtvrtečního rána by měly vlaky jezdit z 80 procent podle jízdního řádu. Výrazně se zlepšila i situace v pražské příměstské dopravě. Ledovka komplikuje dopravu už od pondělí. Zřejmě nejdramatičtější situace byla právě na železnici, kde způsobila výpadek zhruba 1200 spojů.

Tramvaje, jejichž provoz v Praze ochromila námraza, se vrátily na pravidelné linky. Jezdí v obvyklých trasách, většina dle jízdních řádů. Také v Olomouci byl po námraze částečně obnoven provoz tramvají.

Námraza a ledovka komplikovala dopravu na Vysočině i dnes, kvůli spadlým stromům bylo několik neprůjezdných úseků vedlejších silnic. Některé z nich se dnes podařilo zprovoznit, jiné přibyly. Na jižní Moravě vrostl počet obcí, které mají kvůli přetíženým namrzlým stromům problémy s dodávkami elektrické energie. Z dopoledních 13 je jich už 21. Stromy padají do elektrického vedení, řekla mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová. Problémy podle ní energetici odstraní nejdříve ve čtvrtek.

Česká a polská vláda se příští rok sejdou ke společnému zasedání

Česko a Polsko uskuteční v první polovině příštího roku společné zasedání vlád. Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to řekla polská premiérka Ewa Kopaczová. Společné zasedání obou kabinetů se podle ní původně mělo konat letos v říjnu, v Polsku se ale v září měnila vláda. Česko v tomto formátu spolupracuje ještě s vládami Slovenska a Izraele. Poslední společné zasedání s vládou jiné země absolvoval český kabinet v listopadu v Izraeli. Kromě mezivládní spolupráce dnes Sobotka s Kopaczovou mluvili o spolupráci v rámci Visegrádské skupiny a EU, o větším propojení dopravní a energetické infrastruktury obou sousedních zemí nebo o problému zneužívání léků s obsahem pseudoefedrinu, které jsou k dostání v Polsku, k výrobě drog v Česku.

Poslanci kritizovali Sobotku, že zrušil dohodu klubů o platech

Poslanci z opozice i koaličního ANO se ve Sněmovně pustili poměrně ostře do premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky kvůli tomu, že podle nich zrušil dohodu všech frakcí o úpravě platů politiků. Místopředsedové dolní komory Jaroslava Jermanová (ANO) a Petr Gazdík (TOP 09 a Starostů) od něho žádali omluvu. Sobotka uvedl, že o dohodě asi o 14procentním růstu mezd nevěděl, když byl informován, nesouhlasil s ní. Takové navýšení, jak je navrhly rozpočtový a sociální výbor, premiér opět označil za nepřiměřený.

Sněmovna nakonec postoupila platovou novelu do závěrečného schvalování, které by se mohlo uskutečnit už v pátek. Lidovci a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura navrhli další zmrazení mezd, předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) chce pro příští rok růst asi o tři procenta. Měla by podle nich vzniknout skupina, která by navrhla nový systém výpočtu mezd. Hamáček chce stejně jako výbory zavést automatický výpočet platů v návaznosti na průměrný plat v nepodnikatelské sféře. Předseda Sněmovny označil svůj návrh za rozumný kompromis, jež by situaci vyřešil jednou pro vždy.

Senát schválil nominaci advokáta Uhlíře na Ústavního soudce

Senát podle očekávání schválil nominaci místopředsedy České advokátní komory Davida Uhlíře na ústavního soudce. Ústavní soud tak bude moci mít opět všech 15 členů. Odborníka na občanské právo Uhlíře nominoval prezident Miloš Zeman, který by si přál mít v týmu ústavních soudců advokáta. Šedesátiletý Uhlíř má také zkušenosti jako insolvenční správce. V advokacii působí od roku 1979. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde v současné době přednáší.

Představitelé klubů Starostové a KDU-ČSL vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby příští týden přišel do horní komory na její schůzi vysvětlit a obhájit své kontroverzní výroky a postoje z poslední doby. K veřejné výzvě využili projednávání nominace místopředsedy České advokátní komory Davida Uhlíře na ústavního soudce, kterou místo Zemana přišel obhajovat jeho kancléř Vratislav Mynář. Zemanovi příznivci v řadách senátorů to pokládali za zneužití projednávaného bodu.

Česko si ve vnímání korupce letos oproti loňsku mírně polepšilo

Česká republika si mírně polepšila v žebříčku vnímání korupce ve veřejném prostoru, jak vyplývá z hodnocení mezinárodní organizace Transparency International (TI). Zatímco loni skončilo Česko v celosvětovém pořadí na 57. místě, letos je podle zprávy TI třiapadesáté. Nejméně se uplácí v Dánsku. Dánsko je v čele žebříčku stejně jako loni následováno Novým Zélandem, na opačný konec TI umístila Severní Koreu a Somálsko. Před Českou republikou je na seznamu Samoa a Malajsie, z postkomunistických zemí je podle zprávy TI korupcí nejméně zatíženo šestadvacáté Estonsko.

V žebříku osmadvaceti států EU rozšířeného o Island, Norsko a Švýcarsko je Česká republika na pětadvacátém místě následovaná Slovenskem. Transparency International v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Takovou bilanci ale podle TI žádná země nemá, první Dánsko dostalo 92 bodů. Česká republika jich podle TI má 51, loni jich bylo 48, předloni 49. V první pětici nejméně zkorumpovaných států jsou čtyři skandinávské země

Ministři zahraničí NATO potvrdili novou misi v Afghánistánu

Ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance (NATO) v Bruselu formálně potvrdili zahájení nové alianční mise v Afghánistánu od počátku příštího roku. Mise, která nahradí dlouholeté působení mezinárodních sil ISAF, má být nebojová. Přibližně 12.000 vojáků NATO bude především pomáhat s výcvikem afghánských bezpečnostních sil. Kromě Američanů je počítáno s účastí například německých, tureckých či italských vojáků. Česká republika by se měla podílet 300 vojáky, Slovensko několika desítkami lidí.

Češi považují za největší hrozbu organizovaný zločin a terorismus

Za největší hrozbu pro zemi považují Češi mezinárodní organizovaný zločin (65 procnet) a terorismus (62 procent). Jako nebezpečí vnímají lidé také radikální náboženská hnutí (47 procent). Více než čtvrtina dotázaných se domnívá, že reálnou bezpečnostní hrozbu pro ČR je Rusko, a to s velkým náskokem před Ukrajinou a Irákem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Uprchlíci z jiných zemí, cizinci žijící v ČR, krajně pravicové nebo levicové skupiny a cizí zpravodajské služby podle většiny Čechů hrozbou pro zemi nejsou. Pokud jde o reálnost hrozby pro ČR, pak se lidé nejvíce obávají epidemie některé z nemocí a také světové ekonomické krize. Odpovědělo tak 42 a 40 procent dotázaných.

Median: Volby by v listopadu vyhrálo ANO následované ČSSD

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše se ziskem 23,5 procenta. Na druhém místě by skončili sociální demokraté s 21 procenty hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median. V porovnání s předchozím průzkumem Ano lehce oslabilo, sociální demokraté se pohybují kolem 21 procent od srpna stabilně. Pod pětiprocentní hranici spadlo v listopadovém průzkumu hnutí Úsvit. Třetí příčku by v případných listopadových volbách obsadili komunisté se 14 procenty a čtvrtou TOP 09 s 10,5 procenta. Do poslaneckých lavic by se dostala ještě ODS s devíti procenty a KDU-ČSL se 7,5 procenta. Na pořadí stran se proti předchozímu průzkumu nic nezměnilo. Statistická odchylka je u větších stran plus minus tři procenta a u menších plus minus procento. Průzkum se uskutečnil od 1. listopadu do 1. prosince, dotazováno bylo 1002 lidí s volebním právem.

Hamáček vysvětloval výboru okolnosti Filipovy cesty do Ruska

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) vysvětloval poslancům z organizačního výboru okolnosti sporné cesty místopředsedy Vojtěcha Filipa (KSČM) do Ruska. Hamáček novinářům po skončení uzavřeného jednání řekl, že schválením cesty nepřekročil své pravomoci. Sněmovna se později od cesty distancovala. Členka výboru Miroslava Němcová (ODS) ale uvedla, že šéf dolní komory uznal, že jde o citlivou záležitost a že je člověk, jenž se rád poučí ze svých chyb. Hamáček se proti její interpretaci později ohradil. "Jsem přesvědčen o tom, že jsem nepřestoupil kompetence, které mám," uvedl před novináři Hamáček. Nikdo to podle něho nezpochybnil. Výbor podle něho debatu o této záležitosti ukončil, a to bez usnesení.

Debata se odehrávala i o úhradě Filipovy listopadové cesty. Pozval ho protějšek ze Státní dumy Sergej Železňak, který je kvůli anexi ukrajinského Krymu na sankční listině Spojených států a Evropské unie. Hamáček řekl, že protože o cestě rozhodl v souladu s jednacím řádem a dalšími zákony, bude uhrazena ze sněmovního rozpočtu. Němcová ale uvedla, že předsedu Sněmovny požádala o právní stanovisko. Pokud by odporovalo jeho přesvědčení, měl by s ním podle ní výbor seznámit příště.

Němeček představil projekt na transparentní úhrady nemocnicím

Spravedlivě a transparentně oceňovat akutní péči v nemocnicích umožní do tří let projekt DRG restart, který představilo ministerstvo zdravotnictví na tiskové konferenci. Na projekt, kterým se zprůhlední finanční toky v českém zdravotnictví, chce získat evropské dotace. DRG sdružuje skupiny podobných diagnóz, za stejnou péči dostanou nemocnice od zdravotní pojišťovny stejné peníze, což dosud není. "Dosavadní systém není postaven na tom, že by reálně oceňoval medicínské procedury. Stojí na hausnumerech, která nevypovídají o reálných nákladech. My chceme udělat zásadní změnu, proto jsme ustavili tým, který během několika let překope veškeré základy, na kterých oceňování stojí," řekl ministr Svatopluk Němeček (ČSSD). Až budou data zjištěná ve čtyřech desítkách referenčních nemocnic zpracována, odborně oponována, nahradí platba DRG postupně nynější rozpočty. "Pro pacienta to bude znamenat to, že jeho léčba bude zaplacena tak, aby nebyl nikde nemocnicemi odmítán s tím, že od pojišťovny nedostane dostatečně zaplaceno. A zároveň to bude znamenat to, že v každé nemocnici bude léčba postupovat podle stejného standardu a bude stejně hrazen," shrnul ministr. Péče se tím podle něj nezlevní, spíše jde o to, aby se peníze využily efektivněji.

E15: Česká Bauer Technics postaví v Kazachstánu farmy za 5 mld. Kč

Firma Bauer Technics z Táborska postaví v Kazachstánu dvě farmy za zhruba 5,5 mld. Kč. Píše to deník E15. Bauer Technics předloni obdržela cenu pro nejlepšího českého vývozce v kategorii středně velkých firem. Kazachstánská zakázka je jednak na rozsáhlou farmu pro chov kuřat se stovkou hal a také na farmu pro 7800 prasat s masokombinátem a výrobnou krmných směsí. Výstavba má začít letos v dubnu a skončit v roce 2017 či 2018. Člen představenstva Bauer Technics Karel Líkař E15 řekl, že firmě k získání zakázky pomohlo zejména řešení systémů řízení mikroklimatu, protože farmy budou stát v oblasti, kde v létě teploty přesahují 40 stupňů nad nulou a v zimě se zase blíží k minus 50 stupňům.

iDnes: Babišův holding ovládne kliniky reprodukční medicíny Gennet

Zdravotnický holding FutureLife ovládne kliniky reprodukční medicíny Gennet. Pro holding budovaný investičním fondem Hartenberg, který hospodaří s miliardami ministra financí Andreje Babiše, je to zatím největší zdravotnická akvizice. Napsal to dnes server iDnes.cz. Transakce bude vypořádána po jejím schválení Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže v prvním čtvrtletí příštího roku. Kliniky Gennet loni utržily 360 milionů korun. Roční tržby nově vznikající zdravotnické skupiny tak podle serveru budou 1,4 miliardy korun.

Prodej osobních aut do listopadu vzrostl o 17 pct. na 175.626

Majitelé registrovali od ledna do listopadu 175.626 nových osobních aut, což je meziročně o 17 procent víc. Nejvíc je škodovek, jejichž prodej vzrostl o třetinu. Dovezených ojetin se v Česku zapsalo o šest procent méně. Ubylo také motocyklů. Vyplývá to z informací Svazu dovozců automobilů.

MMR chystá zákon o realitním zprostředkování

Ministerstvo pro místní rozvoj chce v prvním čtvrtletí příštího roku předložit vládě věcný záměr zákona, který má regulovat český realitní trh. Ministerstvo bude prosazovat, aby se realitní činnost přesunula z volných do vázaných živností. Na odborné konferenci v Brně to řekla Zdeňka Niklasová z ministerstva pro místní rozvoj. Dnes může jako realitní zprostředkovatel fungovat každý, kdo má živnostenský list. V ČR je podle statistik 15.300 realitních zprostředkovatelů. Podle prezidenta Asociace realitních kanceláří ČR (ARK ČR) Jaroslava Novotného na tuzemském realitním trhu přibylo přivydělávajících si melouchářů. Podle Niklasové z průzkumu mezi spotřebiteli i realitními kancelářemi vyplynulo, že je potřeba nastavit pravidla na trhu. Zákon má chránit i realitní kanceláře před klienty, kteří se z nich snaží "vyždímat" co nejvíce úkonů a nezaplatí jim za to nic. Podle odborníků jde přes realitní kanceláře maximálně 50 procent obchodů s nemovitostmi, zbytek si realizují prodávající a kupující sami.

Soud osvobodil exministra Bartáka v kauze armádních aut Tatra

Pražský vrchní soud definitivně zprostil obžaloby bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu aut Tatra pro armádu. Potvrdil tak rozsudek městského soudu z letošního května. Verdikt je pravomocný, lze proti němu podat mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.Barták se Smržem podle obžaloby chtěli od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut.

"Já doufám, že to je definitivní tečka," řekl novinářům po vynesení rozsudku Barták. "Možná si časem někdo ty věci uvědomí a začne se zamýšlet nad tím, že za něco, co ani není trestný čin, jsem byl čtyři roky perzekvován," dodal Barták. O návratu do politiky prý vůbec neuvažuje. Smrž naopak nepovažuje verdikt soudu za konec případu. Předpokládá, že žalobce podá dovolání. Navíc chce podat stížnosti na státní zastupitelství, žaloby na náhradu škody a trestní oznámení na novináře, kterého viní z rozpoutání kauzy. Tvrdí, že mu trestním stíháním vznikla v souvislosti s podnikáním ve zbrojním průmyslu škoda okolo 100 milionů korun.

Muže ve Svitavách zabila větev zlomená tíhou ledu

Čtyřicetiletého muže zabila ve Svitavách v noci z pondělí na úterý větev, která se ulomila pod tíhou sněhu a ledu. ČTK to řekly mluvčí policie a záchranné služby. Muž šel v noci Wolkerovou alejí, poté popošel na trávník mimo komunikaci, kde na něj spadla větev, řekla mluvčí krajské policie Jitka Vavřinová. Muže pak našli náhodní svědci.

V Brně našli dělníci na skládce krabici s ostatky novorozence

Při likvidaci černé skládky v brněnské ulici Mlýnské nábřeží našli dělníci krabici od bot s mrtvolou novorozence. Matka jej zřejmě porodila v srpnu až říjnu a pak jej odložila. Pátrají po ní kriminalisté. ČTK to řekla mluvčí brněnské policie Andrea Straková. Kriminalisté doufají, že jim s objasněním případu pomůže veřejnost, včetně lékařů-gynekologů.

Průzkum: Zavřené obchody o svátcích odmítá 52 pct Čechů

Více než polovina Čechů (52 pct) nesouhlasí s tím, aby byly obchody o svátcích zavřené. Proti jsou hlavně nejmladší a nejstarší zákazníci. Téměř dvě třetiny lidí (65 pct) odmítají, aby stát určoval, kdy mají mít obchody otevřeno a kdy mají mít zavřeno. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma GfK pro Svaz obchodu a cestovního ruchu a Mezinárodní výbor nákupních center ICSC. Zástupci obchodníků si průzkum nechali zpracovat jako reakci na návrh zákona na omezení prodejní doby v obchodních řetězcích. Ten by sněmovna měla v prvním čtení projednat na začátku prosince. Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do 12:00. Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 m2, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlaková a autobusová nádraží a na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Podle průzkumu téměř každá domácnost (96 pct) o svátcích či v neděli někdy nakupuje, ve třetině případů pak vyráží i za většími nákupy potravin. "Průzkum potvrdil, že Češi jsou zvyklí zajít si do obchodu v neděli či o svátcích jak pro drobný nákup potravin (69 pct), tak i pro nákup větší či pro pořízení různých kategorií nepotravinářského zboží," uvedl Tomáš Drtina ze společnosti Incoma GfK. "Podle našeho názoru se jedná o záležitost, kterou není třeba regulovat prostřednictvím legislativy, ale vše by mělo být ponecháno na svobodném rozhodnutí obchodníků a případné samoregulaci, která již mnohdy funguje," dodala prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

SZPI objevila těžké kovy a pesticidy v zelenině z Polska

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila těžké kovy a pesticidy v zelenině dovážené z Polska. Nadlimitní množství olova a kadmia zjistila v mrkvi, pesticidy pak v rajčatech a okurkách. ČTK to sdělil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Inspektoři za dva měsíce platnosti vládního nařízení, které dovozcům ovoce a zeleniny ukládá povinnost hlásit dovoz dva dny před příjezdem, odebrali přes 600 vzorků. Kromě těžkých kovů a pesticidů zjistili také porušení odrůdové jednotnosti u brambor z Německa a Rakouska. SZPI se zajímá zejména o obchodníky, kteří svoji informační povinnost neplní a dovážejí zboží nelegálně, nebo v příhraničí provozují nelegální sklady. V nich objevila desítky tun ovoce a zeleniny, které zakázala prodávat.

Účastníci průzkumu Studentský barometr by rádi pracovali v cizině

Drtivá většina studentů oslovených v průzkumu Studentský barometr, který každoročně provádí poradenská společnost PwC ČR, by ráda pracovala v zahraničí. Třiačtyřicet procent by se v případě zajímavé nabídky odstěhovalo do ciziny i natrvalo. Letošního průzkumu se zúčastnilo přibližně 800 studentů a čerstvých absolventů převážně ekonomických škol, kteří projevili zájem o práci v této firmě. Celkem by minimálně několikaměsíční zahraniční pracovní zkušenost uvítalo přes 90 procent respondentů. Když si absolventi vybírají budoucího zaměstnavatele, zajímá je odvětví a náplň práce. Také prestiž značky, dlouhodobá perspektiva zaměstnání a stabilita firmy na trhu. Naopak výše nástupní mzdy není tak důležitá jako například v roce 2010, kdy se umístila na 5. místě v žebříčku kritérií volby zaměstnavatele.

Stát dal na odstranění bariér v budovách za devět let 538 mil Kč

Na odstraňování bariér v budovách a v dopravě vydalo Česko ze svého programu mobility pro všechny za devět let zhruba 538 milionů korun. Pořídily se za ně nízkopodlažní autobusy a zpřístupnily se radnice, knihovny či kina. Uvedl to vládní výbor pro zdravotně postižené. Podle šéfa Národní rady osob se zdravotním postižením se tak podařilo ale vyčerpat jen asi polovinu vyčleněných dotací, a to kvůli administrativní náročnosti při vyřizování žádostí. Na dnešek připadá mezinárodní den zdravotně postižených. Podle stavebního zákona a vyhlášky o technických požadavcích musí nové stavby či rekonstruované veřejné budovy a prostranství být bez bariér. "I přesto zůstává celá řada budov veřejných institucí a služeb nepřístupných," uvádějí autoři programu. Podle nich jsou to hlavně úřady, školy či zdravotnická zařízení, která vyrostla v době, kdy povinnost stavět bez překážek v zákoně ještě nebyla. Podle odhadů má dlouhodobé či krátkodobé omezení pohybu zhruba třetina Čechů a Češek. Nejsou to jen handicapovaní, ale také osoby v pokročilém věku, těhotné ženy, malé děti či lidé, kteří vezou kočárek.

ČSÚ: Spotřeba pečiva a masa loni klesla, rostla u ovoce a zeleniny

Spotřeba bílého pečiva v Česku loni meziročně klesla o desetinu. Lidé jedli méně také chleba, maso a ryby. Zvýšila se naopak konzumace mléka, ovoce, zeleniny a tuků. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnil Český statistický úřad. Češi loni pili méně alkoholu a méně kouřili, než v roce 2012. Spotřeba chleba meziročně klesla o dva kilogramy na 39,3 kg na osobu. Pšeničného pečiva snědl každý obyvatel ČR v průměru 51,2 kilogramu. Průměrná spotřeba masa se meziročně snížila o 3,4 procenta na 74,8 kilogramu. Mléka loni každý Čech vypil průměrně 62,3 litru, o 5,6 procenta meziročně víc. Naopak spotřeba sýrů byla o pět procent nižší, a činila 12,7 kilogramu. Spotřeba ovoce stoupla o tři procenta na 76,8 kilogramu.

Z 25 nově prohlášených památek je polovina moderních staveb

Celkem 25 objektů či předmětů se ve třetím čtvrtletí letošního roku stalo kulturními památkami. Je mezi nimi pět vil a dalších sedm moderních staveb, například přehrada s elektrárnou a správní budova chemičky. ČTK o tom informovala mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Jana Tichá. Podle ní to svědčí o rostoucím zájmu o moderní architekturu jako téma památkové péče. Ministerstvo nedávno odmítlo za kulturní památku opakovaně prohlásit havířovské nádraží, které je podle odborníků unikátním dokladem architektury bruselského stylu. Nádraží kvůli tomu, že nemá památkovou ochranu, hrozí demolice. V Ústředním seznamu kulturních památek je k dnešnímu dni zapsáno 40.317 nemovitých památek a 296 národních kulturních památek.

Cenu Michala Velíška získal Petr Vejvoda, zabitý student ze Žďáru nad Sázavou

Cenu Michala Velíška za letošní rok získal zabitý šestnáctiletý student obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou Petr Vejvoda. Toho smrtelně zranila psychicky nemocná žena, když šel na pomoc napadené spolužačce. Ceny se udělují podeváté, vyhlašuje je Nadace ADRA společně s televizí Nova. Jsou vzpomínkou na střihače Velíška, kterého v roce 2005 zastřelil muž, před nímž bránil mladou ženu v centru Prahy. Čin studenta ze Žďáru nad Sázavou ocenili nejvýše svými hlasy lidé na internetu, kteří vybírali z trojice finalistů. Cenu z rukou pražské primátorky Adriany Krnáčové přebírali studentovi rodiče.

Dalším finalistou byl třicetiletý Petr Dlouhý ze Sedlčan. Vyprostil invalidního muže z potápějícího se auta, které sjelo ve Štěchovicích do Vltavy. Z druhého břehu řeky přeběhl po mostě, skočil do vody a staršího řidiče zachránil. Na břehu přitom stálo několik lidí, někteří si nehodu fotili. Finálovou trojici doplnil rovněž třicetiletý J. C. z Prahy. V městském autobuse se zastal spolucestující. Ta upozornila řidiče na pasažéra, který ničil sedačky. Vandal po nějakém čase muže napadl a chtěl ujet metrem, zadrželi ho ale strážníci.

Knihovna Václava Havla připomene režiséra Alfréda Radoka

Knihovna Václava Havla připravila na dnešní večer komponovaný pořad s názvem Václav Havel píše Alfrédu Radokovi. Připomene tak 100. výročí narození tohoto divadelního a filmového režiséra. Pořad má upozornit na silné přátelství, které pojilo tehdy začínajícího autora Václava Havla s režimem těžce zkoušeného divadelního mága Alfréda Radoka. Zazní úryvky z torza jejich korespondence, z níž se bohužel dochovaly pouze Havlovy dopisy psané z jeho nedobrovolné emigrace na Hrádečku do režisérovy nedobrovolné emigrace ve Švédsku. Obsahují autentickou zprávu o dusné atmosféře Československa první poloviny sedmdesátých let 20. století a o tehdejší málo nadějné situaci obou přátel. Čtení z dopisů doplní pamětníci.

Filharmonie Brno chystá velkolepé uvedení Eposu o Gilgamešovi

Filharmonie Brno chystá velkolepé uvedení Eposu o Gilgamešovi od Bohuslava Martinů. Skladba napsaná na text nejstarší dochované slovesné památky lidstva poprvé zazní v kritické edici, jejímž autorem je Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů. Kromě orchestru bude na scéně také sbor, sólisté, jako Adam Plachetka a Adriana Kohútková, a dokonce i vypravěč a mim, řekla ČTK mluvčí orchestru Lenka Němcová. Koncert připomene 55. výročí úmrtí skladatele. Martinů chtěl, aby se sólisté a sbor mohli pohybovat, činit gesta a kroky, které vytvoří iluzi děje. Při světové premiéře v roce 1958 v Basileji však ideu neprosadil, dirigent Epos o Gilgamešovi rozpohybovat nechtěl a nastudoval dílo jako koncertní oratorium. Martinů zkomponoval Epos o Gilgamešovi při pobytu na jihu Francie čtyři roky před smrtí. Filharmonie Brno Epos o Gilgamešovi poprvé uvede 11. prosince v Janáčkově divadle, podruhé o den později.

Češka Podzimková zvítězila ve světovém finále Elite Model Look

Češka Barbora Podzimková zvítězila ve světovém finále nejprestižnější modelingové soutěže Elite Model Look, které se letos konalo v čínském Šen-čenu. Český zástupce Josef Utěkal skončil mezi muži třetí. ČTK o tom informovala PR agentura Blue Gekko. Podzimková jako celosvětová vítězka 31. ročníku soutěže, jež hledá budoucí hvězdy modelingového průmyslu, získala od agentury Elite garantovaný kontrakt v hodnotě 15.000 eur. Patnáctiletá Češka tak navázala na úspěchy české krásky Evy Klímkové, která obsadila první místo ve stejné soutěži loni.

V Chotěbuzi začala dostavba Archeoparku za 47 milionů korun

V Chotěbuzi-Podoboře na Karvinsku začala dostavba Archeoparku, který je replikou původního slovanského hradiště. Úpravy areálu budou stát 47 milionů korun. Počítá se s novými expozicemi, kvalitnějším zázemím i rozšířením nabídky atrakcí pro děti, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Petra Špornová. Součástí dostavby areálu bude také archeologická a přírodovědná expozice i keramická dílna. Vznikne vyhlídková terasa a multifunkční sál, v němž se budou pořádat výstavy a přednášky.

Jablonecké muzeum ukáže spínadla Balkánu, výstavu chystalo 3 roky

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou představí od čtvrtka část slavné kolekce Waldes. Vystaví spínadla, šperky a části oděvů zaměřené na země Balkánu. Příprava trvala tři roky, vystavené sbírkové předměty bylo totiž nutné nejprve nechat zrestaurovat. Novinářům to řekla kurátorka výstavy Kateřina Hrušková. Na výstavě nazvané Země ornamentu budou exponáty převážně z období mezi lety 1850 až 1920, zejména spínadla. "Jsou výjimečné rozmanitostí používaných materiálů. Na jednom předmětu mohou být jak ryzí kovy zlato či stříbro, tak i zároveň železo, mosaz. Také se pro ně používají materiály typické pro tuto oblast, především karneol, různé typy achátů a perleť," uvedla Hrušková.

Sbírka jako celek dokumentuje zapínání lidského oděvu od pravěku po secesi. Po první světové válce ji vytvořil Jindřich Waldes, který vlastnil továrnu známou dnes jako KOH-I-NOOR. Sbírka byla původně v muzeu v Praze Vršovicích, které zaniklo po druhé světové válce. Do jabloneckého muzea se sbírka knoflíků a spínadel dostala až v roce 1977.

Počasí

Zataženo, místy slabé sněžení, které bude během dne od východu přecházet v déšť. Zpočátku místy, postupně jen ojediněle mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C, na jihovýchodě až +5 °C.

Ledovka, která v uplynulých dnech ochromila dopravu v České republice, se tvoří už jen ojediněle. Jak řekl ČTK Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), v nejbližších dnech nehrozí, že by se ledovka vrátila. Na Českomoravské vrchovině by mohly problémy způsobit večerní a noční nárazy větru o rychlosti 15 až 20 metrů za sekundu (54 až 72 kilometrů za hodinu), kvůli nimž mohou padat větve nebo stromy, upozornil meteorolog.