Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Hejtman Hašek bude Zemanův poradce pro regionální rozvoj

Prezident Miloš Zeman zahájil na Krajském úřadě Jihomoravského kraje třídenní návštěvu jižní Moravy. Prezident se na úřadě setkal s krajskými zastupiteli, ale i starosty obcí s rozšířenou působností, řediteli škol nebo nemocnic. Zeman pochválil jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) za to, že kraj hospodaří s přebytkem a našel stovky milionů korun navíc na investice v příštím roce. Prezident proto z Haška udělá svého poradce pro regionální rozvoj. Letos hospodařil Jihomoravský kraj s rozpočtem 5,9 miliardy korun, z toho 900 milionů bylo určeno na investice. Rozpočet na příští rok ještě schválen nebyl, Hašek ale už oznámil, že na investice bude určeno přes 1,1 miliardy korun. Investiční prostředky budou směřovat především na dopravu, školství, zdravotnictví a sociální oblasti. Podle Zemana nejsou všechny kraje tak úspěšné.

Zeman: Budoucnost armády je ve specializaci a technologiích

Budoucnost české armády podle prezidenta Miloše Zemana spočívá ve specializaci, přípravě na nové formy vedení války a osvojení moderních technologií. Při setkání se studenty a představiteli Univerzity obrany v Brně Zeman také podpořil myšlenku branné výchovy jako způsobu, jak zlepšit vztah veřejnosti k armádě. "Snažme se prosadit především tam, kde jsme nad průměrem Severoatlantické aliance, což jsou třeba naši vojáci z Prostějova, kteří se prosadili v Afghánistánu, protichemické jednotky, polní nemocnice nebo cokoliv dalšího," uvedl Zeman. Podpořil zvyšování rozpočtu na obranu směrem k dvouprocentnímu dlouhodobému požadavku NATO, ovšem s podmínkou efektivity. Za největší bezpečnostní hrozbu současnosti Zeman označil organizaci Islámský stát, která operuje zejména v Sýrii a Iráku. Vyslovil se obecně pro nasazování českých vojáků v zahraničních misích proti terorismu.

Asi 150 lidí v Brně vyjádřilo nesouhlas s názory a činy prezidenta Miloše Zemana. Při jeho příjezdu k Univerzitě obrany mu ukázali červené karty. Organizátoři doufali, že si s prezidentem promluví. Policisté je ale drželi asi 20 metrů od Zemana, který procházel špalírem vojáků.

Prezident by zvýšení platů zákonodárců o 14 procent vetoval

Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s návrhem na zvýšení platu poslanců a senátorů o 14 procent a v případě schválení by zákon vetoval. Řekl to v Brně při zahájení třídenní návštěvy Jihomoravského kraje. Zeman označil čtrnáctiprocentní zvýšení za nenažranost. Podle něj by se platy zákonodárců měly zvýšit o 3,5 procenta stejně jako u pracovníků veřejného sektoru. Strany se na zvýšení zatím neshodly. "Nesouhlasím s tím, aby v době, kdy všichni hledáme každou korunu, kterou bychom věnovali na užitečné investice, rostly poměrně závratným tempem platy poslanců a senátorů," uvedl Zeman. Doplnil, že zákon by vetoval bez ohledu na to, zda jej Poslanecká sněmovna přehlasuje. Zatím není jasné, jaké zvýšení platů koalice navrhne.

Sobotka připustil zvláštní schůzi Sněmovny kvůli platům poslanců

Pokud se kvůli obstrukcím nepodaří do konce roku projednat zákon o platech ústavních činitelů, bude premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) iniciovat mimořádnou lednovou schůzi Poslanecké sněmovny. Obstrukcemi si podle něj poslanci skokové zvýšení platů nevynutí. Premiér také trvá na tom, aby platy zákonodárců od nového roku nestouply o 14 nebo více procent. Vyjednávání o zvýšení platů se zatím nepodařilo dovést k závěru, i proto, že řada vládních poslanců odmítá původní návrh na zvýšení o jedno procento. V posledních dnech se proto diskutovalo o možném zvýšení o 3,5, pět nebo i deset procent. Takový návrh představil o víkendu předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Vnitru se zatím ozvalo 19 z asi 400 krajanů z Ukrajiny

Ministerstvo vnitra má dosud odezvu od 19 ze zhruba čtyř stovek krajanů z Ukrajiny, kteří údajně požádali o přesídlení. O přesunu do Česka s nimi úřad zatím nejedná. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vláda podle něj připravuje repatriační program, který by měl platit pro všechny české krajany ve světě. Schválen by mohl být na příštím jednání kabinetu. Seznam 232 krajanů z Ukrajiny, kteří v souvislosti s aktuální situací v zemi požádali o přesídlení do Česka, dostal Chovanec v říjnu od prezidenta Miloše Zemana, na kterého se lidé obrátili. Ministr dnes mluvil o téměř 400 krajanech, kteří o pomoc požádali. Až vláda podmínky repatriačního programu schválí, budou se moci krajané rozhodnout, zda o tuto nabídku mají zájem.

Krajané mohou podle Chovance v ČR získat krátkodobé ubytování v zařízeních ministerstva vnitra či zdravotní pojištění. Česká strana může podle Chovance zajistit také transport lidí do Česka a může jim pomoci s některými právními záležitostmi, jako je například uznání dosaženého vzdělání. Podle Chovance ale nemohou krajané počítat s rozsáhlou finanční pomocí.

Pyrotechnici vyčistili areál ve Vrběticích, munice se může odvézt

Pyrotechnici po více než týdnu dokončili čištění části areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde v polovině října vybuchl muniční sklad. ČTK to řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Pyrotechnici museli odstranit výbuchem roztroušenou munici či její zbytky z komunikací v areálu a jejich blízkého okolí i z blízkosti dalších skladů munice v areálu, aby byly přístupové cesty čisté. V nejbližších dnech tak může začít plánovaný odvoz munice ze skladů v areálu, které mají pronajaté čtyři firmy. Mělo by jí tam být asi 7000 tun. Pyrotechnici se dostali až k samotnému epicentru výbuchu, které dlouho chladlo. "Teplota na povrchu ohniska již kopíruje venkovní teplotu," poznamenala mluvčí. Munice by se měla převézt do skladu v Květné na Svitavsku, kam se vejde asi 2800 tun. Tamní sklad, který se rok nepoužíval, by měl být podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) uveden do provozu do 13. prosince.

Referendum o uprchlících nebude, vláda je proti kvótám

Česká vláda se na evropské úrovni postaví proti závazným kvótám, které by členským státům stanovily, kolik syrských uprchlíků musí přijmout. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), podle něhož není Česko připraveno na možný příliv tisíců uprchlíků. Kapacita uprchlických táborů v ČR je kolem 700 míst. Uvažované referendum o přijetí uprchlíků se nyní neuskuteční. Podobný postoj ke kvótám podle Chovance mají i další země. Česko chce pomáhat zejména finančně nebo lékařsky v zemích sousedících se Sýrií a až poté jednat o tom, jestli je možné přijmout uprchlíky.

Druhý český lékařský tým operuje v Jordánsku syrské uprchlíky

Od víkendu působí v Jordánsku druhý český lékařský tým, který v rámci humanitárního programu MEDEVAC operuje syrské uprchlíky a jordánské pacienty. ČTK o tom informovala Nemocnice na Bulovce, jejíž plastický chirurg a anestezioložka budou spolu se dvěma ortopedy z motolské nemocnice v Jordánsku pracovat do pátku. Čeští lékaři už mají za sebou operaci osmnáctiletého mladíka po střelném zranění, které mu poškodilo dolní čelist, a o dva roky mladšího hocha s rozsáhlým otevřeným poraněním břicha. Kromě toho přišel o jednu nohu, na druhé měl rozsáhlé otevřené poranění stehenní kosti a utrpěl těžká zranění horních končetin. V listopadu v jordánském Ammánu působil čtyřčlenný tým kardiochirurgů z Fakultní nemocnice v Motole, který úspěšně operoval deset dětí syrských uprchlíků se středně závažnými vrozenými srdečními vadami.

Vláda zváží zapojení migrantů do veřejného zdravotního pojištění

Vláda zváží možnosti zapojení cizinců do českého veřejného zdravotního pojištění. Ministerstvo zdravotnictví to nedoporučilo, pro migranty navrhovalo spíš vylepšení komerčního pojištění. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kabinet měl dokument na stole poprvé v září a podruhé v polovině listopadu, pokaždé ho ale odložil. Migranti mohou mít nyní veřejné zdravotní pojištění jen tehdy, pokud v Česku mají trvalý pobyt či zaměstnání a zaměstnavatel v ČR sídlí. Veřejný systém je i pro zahraniční vědce, kteří v zemi dlouhodobě působí, azylanty a některé děti do dvou měsíců po narození. Mít ho nemohou třeba podnikatelé, manželé, manželky a potomci migrantů.

Podle zástupců neziskových organizací na pomoc migrantům, úřadu ombudsmanky a některých akademiků je jediným řešením zapojení migrantů do veřejného zdravotního pojištění. Podle expertů by se to mohlo týkat asi 80.000 lidí. Odborníci navíc míní, že cizinci by do systému spíš přispívali, než by z něj peníze čerpali. Navrhují například, aby se do veřejného pojištění mohli zapojit migranti třeba až po ročním pobytu v ČR. Za děti by platili pak jejich rodiče, ne stát. Zástupci organizací i vědeckých institucí varují, že pokud se podmínky nezlepší, mohli by si cizí pracovníci místo Česka zvolit jiné země.

KPMG: Přes 70 procent firem plánuje v příštím roce zvyšovat mzdy

Více než 70 procent českých firem plánuje v příštím roce zvýšit platy svých zaměstnanců, což je ve srovnání s dalšími sedmi státy střední a východní Evropy nadprůměrný výsledek. Vyplývá to z průzkumu, který ve střední a východní Evropě uskutečnila mezi vedoucími pracovníky firem regionu společnost KPMG. Najít a udržet si kvalifikované zaměstnance je pro firmy ve střední a východní Evropě dlouhodobě problém. Jedním z možných řešení má být v příštím roce právě navyšování mezd. Jako nejčastější důvody pro navýšení uvádějí snahy o zvýšení produktivity zaměstnanců a zlepšení finanční situace podniků. Ochota českých firem navyšovat mzdy obecně souvisí s příznivým ekonomickým výhledem. Naprostá většina českých manažerů (96 procent) čeká, že se v roce 2015 zvýší HDP, což je po Litvě druhý nejoptimističtější výsledek regionu.

Škoda Vagonka dodá do Litvy elektrické vlaky za 750 mil. Kč

Škoda Vagonka uzavřela smlouvu s Litevskými drahami na dodávku moderních elektrických jednotek za zhruba 750 milionů korun. Jde o tři třívozové dvoupodlažní elektrické soupravy typu 575. V Litvě už jich jezdí jezdí deset. ČTK to řekl Jiří Urbanec, generální ředitel Škody Vagonka ze skupiny Škoda Transportation. Podnik už v Litvě získal zakázky za tři miliardy korun. Nízkopodlažní klimatizované soupravy, které mohou jet rychlostí až 160 km/h, budou nasazeny na trase z Vilniusu do běloruského Minsku. Vlaky jsou navrženy, aby vyhovovaly specifickým podmínkám pobaltského provozu, tedy velkému rozpětí teplot i vysoké vlhkosti vzduchu.

Nejžádanější zboží se na Černý pátek vyprodalo za pár minut

Nejžádanější zboží se ve slevových akcích tuzemských e-shopů během Černého pátku vyprodalo již během několika málo minut. E-shop Mall.cz zaznamenal nárůst tržeb oproti čtvrtku o 120 procent, Kasa.cz o dvě třetiny. CZC.cz dosáhlo na Černý pátek rekordních obratu. Vyplývá to z vyjádření internetových obchodů. "Zaznamenali jsme například případ, kdy byl notebook v počtu 80 kusů vyprodán dokonce do tří minut od spuštění slevy. Podobně tomu bylo i v případě 100 kusů jedné z televizí, po které se zaprášilo do 20 minut," uvedl marketingový ředitel CZC.cz Kamil Demuth.

Češi v dalších dvou týdnech utratí v e-shopech 4,5 miliardy Kč

Se začátkem prosince startuje vrchol tuzemských on-line prodejů, Češi v dalších dvou týdnech utratí v internetových obchodech 4,5 miliardy korun. Uvedla to Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Zatímco v USA je tzv. Kybernetické pondělí dnem plným slev, v Česku je spíš signálem pro obchodníky o začátku hlavní nákupní sezóny. Podle průzkumu asociace si téměř 80 procent internetových uživatelů pořídí alespoň část vánočních nákupů on-line. Hlavním motivem k nákupu je výhodnější cena. Již zdaleka ale cena není z pohledu spotřebitele tak dominantní, jako tomu bylo v minulosti. Celkem letos podle odhadu APEK Češi utratí v předvánoční nákupní sezóně na internetu minimálně 21,5 miliardy korun.

Důchody nejsou podle 86 pct Čechů přiměřené, kritika je rekordní

Starobní důchody nejsou podle 86 procent Čechů přiměřené. Názor je nejkritičtější od roku 1998, kdy ho agentura STEM začala zjišťovat. Loni důchody kritizovalo 80 procent lidí. Podle aktuálního názoru starým lidem průměrné důchody zejména nepostačí na zajištění základních potřeb (76 procent). Průměrný důchod v Česku nyní dosahuje 11.276 korun. Od ledna se zvýší v průměru o 200 korun. Z řad důchodců pouze osm procent dotázaných považuje důchody za přiměřené, podle pětiny pak postačí na základní potřeby. Méně kritičtí jsou mladší lidé, mezi nimiž kritika zaznívá ze 79 procent. Agentura STEM průzkum provedla mezi 31. říjnem a 9. listopadem mezi tisícovkou plnoletých lidí.

Tripartita se nedohodla na úrazovém pojištění, rozhodne vláda

Tripartita se neshodla na tom, jak by mohlo v Česku v budoucnu vypadat úrazové pojištění. Zatímco podle odborů by je měla spravovat nová veřejná pojišťovna, podle zástupců zaměstnavatelů by to měly být komerční pojišťovny. Modely projedná koaliční rada, rozhodne pak vláda. Nyní se zaměstnavatelé pojišťují u dvou komerčních pojišťoven - České Pojišťovny a Kooperativy, případné odškodné se pak platí z tohoto pojištění. Česko má sice zákon o úrazovém pojištění, který začal platit v roce 2006, ale zatím stále není účinný. Jeho účinnost se odkládala už čtyřikrát.

ČR zůstává obhájkyní lidských práv, tvrdí venezuelská aktivistka

Obhajoba svobod a lidských práv se z České republiky i přes některá prohlášení jejích představitelů nevytrácí a Češi zůstávají solidární s utiskovanými ve světě. Tvrdí to venezuelská aktivistka a bojovnice za lidská práva Tamara Sujúová, která na konci listopadu získala v Česku politický azyl. Právě kvůli hodnotám, které podle ní Česko ve světě zastává, si ho vybrala za svůj nový domov, odkud chce dál upozorňovat na utlačování lidí ve Venezuele a Latinské Americe. Tamara Sujúová je zakladatelkou občanského hnutí Dámy v bílém, které sdružuje manželky, matky a dcery venezuelských politických vězňů a upozorňuje na jejich případy. Tlak režimu vůči Sujúové se v posledním roce zvýšil, a tak se rozhodla odejít do Česka, které v minulosti opakovaně navštívila jako účastnice konference Forum 2000.

Papež zve představitele světových náboženství, mezi hosty Halík

Jedenáct vrcholných představitelů křesťanských církví a světových náboženství - židovství, islámu, buddhismu, šintoismu a hinduismu - přicestuje v úterý do Vatikánu na pozvání papeže Františka. Cílem historického setkání je přijetí deklarace proti otroctví. K jednání pozval papež František osobně i několik expertů na mezináboženské vztahy z různých částí světa. Podle České biskupské konference je mezi nimi také letošní nositel Templetonovy ceny, český kněz a teolog Tomáš Halík.Deklarace připravená k podpisu zdůrazňuje, že současné otroctví, které zahrnuje obchodování s lidmi, nucenou práci a prostituci, obchodování s lidskými orgány a jakékoli další vztahy nerespektující rovnoprávnost, svobodu a důstojnost všech lidí, je zločinem proti lidskosti. Signatáři deklarace chtějí svým podpisem inspirovat duchovní i praktické činy všech lidí dobré vůle bez rozdílu vyznání tak, aby přispívali k vymýcení moderního otroctví.

Stát chce přitvrdit v boji proti neregistrovaným ústavům

Stát chce přitvrdit v boji proti neregistrovaným ústavům sociální péče pro seniory. V Česku je jich zřejmě kolem 80, přesný počet ale nikdo nezná. Letos dostaly tři firmy, které tyto služby poskytují, od krajských úřadů pokuty v celkové výši necelého půl milionu korun. Novinářům to řekla náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stöcklová. Podle Stöcklové často nelegální ústavy dostávají namísto pokuty podmínku, aby se zaregistrovaly. Dál pak kraje kontrolují, jestli firmy podmínky splnily. Podle ministerstva by se ale měl tlak na postihování těchto zařízení zvýšit. Připravuje se také novela zákona o sociálních službách, která má zamezit, aby neregistrované ústavy mohly sociální službu poskytovat. V Česku je nedostatek domovů pro seniory. Neregistrované ústavy fungují často vlastně jako ubytovny. Senior má v nich uzavřenou nájemní smlouvu. V lepším případě mu pomoc poskytuje vyškolená asistentka. Podle odborníků ale služby často poskytují lidé, kteří nemají žádnou odbornost. Senioři nedostávají kvalitní péči, nemají dostatek informací, hrozí i případy zneužívání jejich majetku. Už v minulosti situaci v ČR kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová.

Kvůli úniku čpavku na stadionu v N. Bydžově evakuováno 170 lidí

Kvůli úniku čpavku ze strojovny zimního stadionu v Novém Bydžově na Královéhradecku záchranáři evakuovali v neděli zhruba 170 lidí. ČTK o tom informovala mluvčí královéhradecké policie Lenka Burýšková. Čpavek unikl zřejmě kvůli technické závadě, v souvislosti s únikem chemikálie nebyl nikdo zraněný. Čpavek unikl do prostoru hokejové haly a sousední restaurace. "Lidé byli evakuováni ještě před začátkem hokejového utkání, které bylo přesunuté na jiný termín," uvedla policie, která na vyšetřování spolupracuje s hygieniky a hasiči.

V Horažďovicích vykolejil nákladní vlak, doprava se obnoví v úterý

Ve stanici Horažďovice předměstí na Klatovsku vykolejil nákladní vlak. Na hlavní trati Plzeň - České Budějovice, která se využívá i k pokračování na Brno, nebudou jezdit rychlíky ani osobní vlaky do úterý. Nikdo nebyl zraněn. Škoda, zejména na kolejích, zřejmě dosáhne milionů korun. Podle informací ČTK nehodu zřejmě zavinila technická závada na vozidle, konkrétně ukroucený čep na podvozku.

Inspekce obvinila dva členy eskorty, které v Praze utekl vězeň

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila dva příslušníky Vězeňské služby, kterým minulý týden utekl vězeň z vyšetření v pražské Thomayerově nemocnici. Informaci přinesl server Novinky.cz, ČTK ji potvrdila mluvčí inspekce Radka Sandorová. Nebezpečného pachatele, který byl v minulosti odsouzen za řadu loupežných přepadení, zatím policie nedopadla.

V Česku se dosud narodilo 158 dětí matkám, které měly vir HIV

V Česku se narodilo 158 dětí matkám, které byly nakažené virem HIV. S infekcí na svět přišly čtyři děti, na valnou většinu novorozenců se nákaza z matek nepřenesla. Vyplývá to z údajů národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS. Nakažených lidí v republice v poslední době rekordně přibývá. Jen letos do konce října to bylo 22 nových pacientek a 186 nových pacientů. Na dnešek připadá světový den boje proti AIDS. Letos v Česku ženy s HIV porodily deset dětí. Nákazu mělo jedno z nich. Sedm žen při otěhotnění nevědělo o tom, že infekci mají, zjistily to až při "povinném" testování. V Česku se všem budoucím matkám kontrola dělá. V říjnu to bylo zhruba 12.200 vyšetření u těhotných žen.

Česko pokrývá ledovka

Meteorologové rozšířili výstrahu kvůli tvorbě ledovky a námrazy na téměř celé území České republiky. Mrznoucí déšť je nejsilnější na celé Moravě, kde je situace vážná. Kromě Vysočiny a Moravy očekávají ledovku ale také v krajích Královéhradeckém, Pardubickém, Středočeském a Plzeňském i v Praze. Kromě silnic a chodníků namrzají také stromy a elektrická vedení. V Brně kolabovala kvůli námraze na trolejích městská hromadná doprava, na některých místech troleje zkratovaly. Silničáři na Přerovsku kvůli ledovce vyhlásili kalamitní stav a řidičům doporučili, aby na namrzající silnice pokud možno nevyjížděli. Také na většině území Olomouckého kraje bojují s náledím. Déšť namrzá na Vysočině, kde jsou kluzké zejména silnice druhých a třetích tříd. Policisté podle mluvčí Dany Čírtkové řešili na Vysočině desítky dopravních nehod, mnoho dalších ani řidiči nehlásili. Stromy jsou na Vysočině kvůli námraze nahnuté k zemi, problémy se objevily i na elektrickém vedení vysokého napětí.

Na českých silnicích v listopadu zemřelo 47 lidí

Na českých silnicích v listopadu zemřelo podle policejních statistik 47 lidí. Obětí dopravních nehod je o jednu méně než loni a jde o nejnižší listopadovou bilanci za 20 let. Nejtragičtější listopadovou nehodou je páteční čelní srážka dvou osobních aut mezi obcemi Borek a Chotýčany na Českobudějovicku. Nehoda si vyžádala tři lidské životy. Dvaapadesátiletá žena vyjela z dosud neznámých příčin se svým citroënem do protisměru, kde se srazila s protijedoucí felicií. V té seděl šestapadesátiletý muž a dvaatřicetiletá žena. Silný náraz nikdo z nich nepřežil.

Dopravu na Pražském okruhu zkomplikovala série nehod 11 aut

Dopravu na Pražském okruhu zkomplikovala série nehod dohromady 11 aut nedaleko Lochkovského tunelu. Jedna z nehod si vyžádala zranění. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Na řadě míst Česka působí problémy ledovka. Zda i havárie na okruhu souvisí s počasím, ale zatím podle policie není jasné. Silničáři ovšem varují před deštěm na okruhu.

V 80 letech zemřel básník Jan Schneider, psal texty pro Martu Kubišovou

Ve věku 80 let zemřel český básník, textař a novinář Jan Schneider. Byl mimo jiné autorem textů k písním, které zpívali Václav Neckář, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Waldemar Matuška nebo Eva Pilarová. Dodnes známé jsou písně z 60. let Ó baby, baby nebo Magdaléna. V roce 1969 emigroval do Německa. Působil v mnichovské redakci Rádia Svobodná Evropa, kde uváděl hudební pořad Afternoon Music, současně psal fejetony a komentáře. Pro Svobodnou Evropu pracoval téměř 20 let, počátkem 90. let se vrátil do vlasti. Jan Schneider měl také blízko k divadlu, v roce 1967 byl spoluautorem prvního českého divadelního muzikálu Gentlemani s hudbou Bohuslava Ondráčka.

Filmařská obec žádá transparentnost při udělování dotací

Filmařská obec žádá transparentnost při udělování dotací. Režiséři, scenáristé, producenti, pedagogové i studenti FAMU otevřeným dopisem apelovali na ministra kultury, aby byly na jaře do nové Rady Státního fondu kinematografie (SFK) zvoleny osobnosti, které mají mezi filmovými profesionály renomé i autoritu. Reagovali tak na zasedání Rady fondu z minulého týdne, která z 31 žadatelů při rozdělování grantů podpořila tři projekty a nejvyšší částku 15 milionů korun udělila připravovanému filmu Filipa Renče o herečce Lídě Baarové. Výsledek pak rozdělil členy rady a vzbudil diskuse o možném lobbingu pro tohoto režiséra. Sedm členů včetně předsedy Rady se od rozhodnutí distancovalo, zatímco zbývající pětice je vyzvala, aby zvážili své setrvání v Radě, když demokratické hlasování nejsou schopni přijmout.

Autoři založili novou asociaci, kritizují práci Obce spisovatelů

Novou Asociaci spisovatelů založilo několik českých prozaiků a básníků. Stávající profesní organizace, Obec spisovatelů, podle nich dlouhodobě selhává v hájení oborových zájmů a celý obor diskredituje. Asociace chce usilovat například o vznik Státního fondu literatury nebo založit a provozovat Literární dům, který podle ní v České republice citelně chybí. O vzniku asociace ČTK informoval její předseda Jan Němec. Po vzoru Státního fondu kinematografie by asociace ráda zřídila Státní fond literatury. Pokud by z ceny bez DPH každé prodané knihy v roce 2013 připadlo jedno procento do tohoto fondu, vybralo by se zhruba 50 milionů korun. To by pro stát znamenalo "vrátit" do oboru desetinu toho, co na DPH z knih v současnosti vybere, upozornil Němec. O peníze by se pak mohly subjekty působící v literatuře ucházet obdobnou formou jako v kinematografii. Zmíněný literární dům by měl poskytovat možnost stipendijních pobytů autorům i překladatelům a postupně se stát přirozeným centrem českého literárního dění.

Smetanovo muzeum vystavuje kolekci diplomů a darů

Do 30. března 2015 potrvá v Muzeu Bedřicha Smetany na Novotného lávce v Praze výstava čestných diplomů a darů tomuto slavnému skladateli. Přístupna bude od 3. prosince, oznámila ČTK mluvčí Národního muzea Tereza Petáková. Většina vystavovaných předmětů pochází ze 70. a 80. let 19. století, tedy z poslední dekády Smetanova života, kdy se skladatel konečně dočkal skutečného celonárodního uznání. "Z darů jde například o čestné taktovky, stříbrné věnce, stuhy z vavřínových věnců, které dostal při některých svých vystoupeních nebo při významných provedeních svých děl a oslavách životních jubileí," upřesnila vedoucí Muzea Bedřicha Smetany a autorka výstavy Olga Mojžíšová. Výstava prezentuje tyto unikáty poprvé jako ucelený soubor.

Stále více Čechů tráví Vánoce u moře

Stále více Čechů tráví Vánoce u moře, naopak na Silvestra vedou jednoznačně pobyty na horách. Nejoblíbenějšími exotickými destinacemi, ve kterých čeští turisté tráví vánoční svátky jsou Egypt, Kanárské ostrovy, Spojené arabské emiráty či Dominikánská republika. Vyplývá to z ankety ČTK mezi turistickými kancelářemi. Podle odhadu společnosti Mag Consulting letos vyjede v závěru roku k moři téměř 60.000 Čechů. Například cestovní kancelář Fischer letos registruje 50procentní nárůst zájmu o exotické dovolené v období Vánoc oproti loňsku.

Na Božím Daru začali razítkovat poštu vánočním razítkem

Pošta na Božím Daru začala razítkovat letošní Ježíškovu poštu. Už tradiční příležitostné razítko má letos podobu Ježíška v plenkách. Desítky tisíc zásilek odejdou do 23. prosince z Božího Daru nejen do Česka, ale do celého světa. Loni to bylo dohromady 345 kilogramů dopisů či pohledů, řekl ČTK Marek Smitka z božídarského infocentra. Lidé mohou ofrankovanou zásilku vložit do obálky a zaslat na adresu Vánoční pošta, 362 62, Boží Dar. Zde se opatří razítkem a odejde ke svému adresátovi.

Polský mravenečník přijel do olomoucké zoo na námluvy

S důležitým posláním zplodit potomka přicestoval z Polska do Zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce dvouletý mravenečník Hektor, který nyní obývá výběh společně s pětiletou samicí Tarou. Svatokopecké zoo se jako jediné v Česku a na Slovensku daří mravenečníka čtyřprstého rozmnožovat. Mravenečník čtyřprstý žije v Jižní Americe. Umí mistrně šplhat po stromech, ale obratný je i na zemi. Živí se mravenci, terminy a občas vyloupí hnízdo včel.

Sport

Čeští reprezentanti přivezli bronzové medaile z mistrovství Evropy v malém fotbalu. V chorvatském Herceg Novi prohráli pouze první zápas se Španělskem a pak semifinále s pozdějšími šampiony z Rumunska. V boji o 3. místo porazili Německo 2:1 a získali medaili na čtvrtém z dosavadních pěti šampionátů.

Počasí

Převážně zataženo, místy slabý déšť nebo déšť se sněhem, ojediněle srážky mrznoucí. Nejvyšší teploty 0 až 4 °C, na severovýchodě Moravy kolem -2 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.