Denní souhrn zpráv

Vláda projedná plán na podporu hospodářského růstu

Vyšší investice do páteřní infrastruktury, bytového fondu, veřejných budov a projektů pro sladění rodinného a pracovního života slibuje plán na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti, který v pondělí projedná vláda. Materiál, který zhruba před měsícem projednala tripartita, navrhuje i vyšší podporu exportu, pomoc dlouhodobě nezaměstnaným, snížení administrativní zátěže pro podnikatele a zjednodušení stavebního řízení. Opatření budou financována především z evropských fondů. Tam, kde to nebude možné, půjde podpora ze státního rozpočtu.

Na podporu zaměstnanosti chce vláda obnovit povinnosti zaměstnavatelů hlásit úřadům práce volná místa. Plánuje zavést finanční příspěvek na dojíždění do zaměstnání, se kterým ale podle deníku Právo nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš (ANO). Do pilotního projektu by mělo být zahrnuto maximálně 10.000 lidí a maximální náklady jsou stanoveny částkou 300 milionů korun. Dlouhodobě nezaměstnané chce vláda motivovat placenými krátkodobými úvazky v rámci veřejně prospěšných prací či jinak společensky účelných pracovních míst, při kterých nebude přerušeno jejich vedení v evidenci úřadu práce. Materiál slibuje i zavedení kurzarbeitu či boj proti nelegálnímu agenturnímu zaměstnávání prostřednictvím složení kaucí pro agentury.

Poslance čeká jednání o státním rozpočtu a o zvyšování platů

Poslanci se v úterý odpoledne sejdou na prosincové schůzi Sněmovny. Čeká je schvalování státního rozpočtu na příští rok a také rozhodování o tom, jak se budou v příštích letech vyvíjet platy ústavních činitelů. Schvalovat by měli novelu, která má zjednodušit zadávání veřejných zakázek. Návrh státního rozpočtu čeká na prosincové schůzi nejprve druhé čtení, kdy lze předkládat změny, a pak závěrečné schvalování. O příjmech, výdajích a schodku ve výši 100 miliard korun poslanci rozhodli v říjnu. Nyní mohou navrhovat jen přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Rozpočtový výbor doporučil přesunout asi 1,9 miliardy korun. Kromě miliardy na sport navrhl přidat několik set milionů například na obnovu kulturních památek, pořádání festivalů a provoz profesionálních divadel, orchestrů a knihoven. Koaliční rada ale s většinou návrhů nesouhlasí, včetně přidání jedné miliardy na sport, a ve čtvrtek se dohodla, že takové návrhy nepodpoří. Závěrečné schvalování rozpočtu by mohlo přijít na řadu ve středu 10. prosince.

Ministr Chovanec: O běžencích ze Sýrie by mohlo rozhodnout referendum

O případném přijetí uprchlíků ze Sýrie by mohli rozhodnout lidé v celostátním referendu. Zatím ale není jasné, kolik by jich mohlo přijít, a bude se o tom debatovat uvnitř Evropské unie. V Otázkách Václava Moravce České televize to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Německo prý uvažuje o tom, že by přijalo 140.000 běženců ze Sýrie. Když Chovanec jednal se svým německým protějškem, hovořili o tom, že by Česko mohlo přijmout 5000 nebo i 10.000 lidí. "Česká republika je v tomto zatím velmi zdrženlivá. Je potřeba o tom vést velmi podrobnou diskusi a dokonce si myslím, že toto může být otázka pro referendum," zdůraznil Chovanec. Podle něj je ale proces případného přijetí běženců na samotném začátku.

Podle ministra letos meziročně vzrostl počet uprchlíků ze Sýrie, kteří byli zachyceni v Česku o 380 procent. "Není to závratné číslo, je to přes 100 lidí," uvedl Chovanec. Podle něj jde o varovný trend, přestože Česko nepatří mezi cílové země. Podle Chovance se většinou daří uprchlíky vracet do zemí, z nichž přišli. Rizikem je podle něj hlavně návrat bojovníků z evropských zemí, kteří bojují na straně Islámského státu.

Pyrotechnici vyčistili areál ve Vrběticích, munice se může odvézt

Pyrotechnici po více než týdnu dokončili čištění části areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde v polovině října vybuchl muniční sklad. ČTK to řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Pyrotechnici museli odstranit výbuchem roztroušenou munici či její zbytky z komunikací v areálu a jejich blízkého okolí i z blízkosti dalších skladů munice v areálu, aby byly přístupové cesty čisté. V nejbližších dnech tak může začít plánovaný odvoz munice ze skladů v areálu, které mají pronajaté čtyři firmy. Mělo by jí tam být asi 7000 tun. Muniční sklad, který si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva její zaměstnanci při výbuchu zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice, letecké pumy, dělostřelecké granáty i náboje do samopalů.

Chovanec: Stát měl už dříve alarmující zprávy o muničních skladech

Stát měl podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) v minulosti alarmující informace týkající se muničních skladů. V diskusním pořadu České televize nepopřel, že byly od bezpečnostních služeb. Tyto informace nyní prošetřuje policie. Podle Chovance je potřeba zjistit, jak se s informacemi naložilo. O muničních skladech bude jednat bezpečnostní rada státu. Podle Chovance budou ministři řešit zejména to, zda je potřebné změnit legislativu. Bude chtít rozšířit policejní tým, který má na starosti kontrolu munice. Držitelů licencí je v Česku 3000, jde zejména o malé obchodníky s municí, na jejich kontrolu má ale policie vyčleněno pouze 50 lidí. Náklady spojené s výbuchem ve Vrběticích si letos a příští rok vyžádají podle ministrova odhadu 42 milionů korun. Čerpány budou z krizové rezervy, která je pro tyto účely v rozpočtu vyčleněna.

Zbraně České zbrojovky by se mohly vyrábět v Kazachstánu

Zbraně České zbrojovky a munice firmy Sellier & Bellot by se mohly vyrábět v Kazachstánu. Dělala by je kazašská firma pro tamní ozbrojené síly, české firmy by jí dodaly technologie a znalosti. ČTK to řekli zástupci České zbrojovky Jiří Škrabal a Sellier & Bellot Viliam Blumtritt. Oba v Kazachstánu tento týden podepsali v rámci návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana memorandum o spolupráci s kazašskou společností Mergen Arms. V Kazachstánu by se tak mohly vyrábět pistole CZ P-09 a náboje do nich. Podle zástupců českých firem je předčasné mluvit o rozsahu projektu.

Armáda dokoupí další munici za zhruba 300 milionů korun

Armáda příští rok dokoupí další munici za zhruba 300 milionů korun. Informaci o chystané zakázce v pondělí dostane vláda. Jde o opci k zakázce, kterou vláda projednala už letos v srpnu a která má přes agenturu NSPA spadající pod NATO zajistit především střelivo pro ruční zbraně, ale i pro transportéry Pandur nebo stíhačky Gripen. Nová zakázka navyšuje počty u deseti druhů dodávané munice. "Důvodem je dlouhodobý nedostatečný stav zásob munice," sdělilo ČTK ministerstvo obrany. Vojáci nedostatek munice opakovaně kritizují. Za prázdné sklady prý mohou úspory z minulých let, kdy byl armádní rozpočet snižován.

Ministr Chládek očekává, že po vysokoškolské novele VŠ výrazně ubude

Vysokých škol v Česku by mohlo po přijetí novely vysokoškolského zákona výrazně ubýt. Pravidla jejich akreditace by totiž měla být přísnější. Zpřísnit by se měly i podmínky pro působení poboček zahraničních vysokých škol v Česku. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Kolik by za pár let vysokých škol mělo v ČR fungovat, odmítl ale upřesnit. Veřejných je nyní 77, soukromých 33 a státní dvě.

Podle emeritního profesora univerzity v Cambridge Rudolfa Haňky v Británii funguje pro 60 milionů obyvatel 132 vysokých škol. Podle tohoto klíče by jich v Česku mělo zůstat zhruba 22, upřesnil profesor. Dodal, že v Británii navíc musí mít škola aspoň tisícovku studentů, v Česku to splňuje asi osm institucí.

První adventní víkend zvýšil tržby obchodníků o desítky procent

Češi o prvním adventním víkendu vyrazili nakupovat vánoční dárky, ale i další zboží. Tržby obchodníků vzrostly proti běžnému období až o několik desítek procent, ale třeba internetový obchod Kasa.cz zaznamenal proti minulému víkendu nárůst téměř 70 procent. Nejvíce se v obchodech prodává elektronika a drobné domácí spotřebiče, ale i sladkosti na Mikuláše a adventní ozdoby. Vyplývá to z informací firem.

Sporný zákon o úrazovém pojištění se asi zruší, projedná to vláda

Sporný zákon o úrazovém pojištění se nejspíš zruší. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou by měla v pondělí projednávat vláda. Zrušení normy by mělo dát podle politiků prostor k přípravě nového systému. Mluví se zatím o třech variantách. Nově by například mohly úrazové pojištění místo dvou nabízet všechny komerční pojišťovny, fungovalo by to podobně jako povinné ručení u vozidel. Druhou možností je placení pojistného do jediné veřejné pojišťovny. Ve hře by mohl být i systém dávek. Vláda by měla stanovit i minimální odškodné. Nárok na peníze pro pozůstalé by nově měli mít také registrovaní partneři či partnerky, jejichž protějšek v práci zahynul. Jednorázová částka činí 240.000 korun.

Novinky: Opravy dálnice u Ostravy by mohly stát přes 2,5 mld.Kč

Opravy vad na 15kilometrovém úseku dálnice D1 (dříve D47) u Ostravy by mohly přesáhnout 2,5 miliardy korun. Tvrdí to Ředitelství silnic a dálnic, uvedl server Novinky. Špatný stav mostů v uvedeném úseku může být podle ŘSD v tom, že stavební firmy šetřily materiál, který ale vyfakturovaly v plné výši.

Palmer Capital chce v ČR investovat do nemovitostí sedm miliard

Britská investiční společnost Palmer Capital se chystá v Česku investovat do nemovitostí 200 až 250 milionů eur (5,5 až 6,9 miliardy korun. Chce nakupovat hlavně v regionech, řekl v rozhovoru s ČTK generální ředitel společnosti Guy Barker. Ještě více chce investovat v sousedním Polsku. Zájem má společnost hlavně o maloobchodní budovy.

Třeboň zahájí rekonstrukci Bertiných lázní za více než 50 mil. Kč

Třeboň zahájí v pondělí rekonstrukci Bertiných lázní. Jejím cílem jsou především léčebné provozy. Investice přinese větší pohodlí klientům i zaměstnancům a pomůže zvýšit konkurenceschopnost lázní. Modernizace přijde město, které je vlastníkem lázní, na více než 50 milionů korun. Investice přichází po dvaceti letech od poslední přestavby lázní. Do třeboňských lázní loni přijel rekordní počet hostů, a to 34.575, přesto tržby klesly. O více než 30 procent ubylo pojištěnců, zvýšil se však počet samoplátců, kteří ale přijížděli především na krátkodobé pobyty.

Průzkum: Skoro tři čtvrtiny lidí chodí do práce i během nemoci

Téměř tři čtvrtiny zaměstnanců přiznávají, že do práce chodí i během nemoci. Na 39 procent z nich se totiž bojí, že by s nemocenskou nevyšlo, 28 procent za sebe nemá záskok a sedm procent zaměstnanců se bojí výpovědi. Na portálu Prace.cz tak v rámci průzkumu odpovědělo 3353 lidí. Z nich jen 11 procent zůstává doma na nemocenské a dalších osm procent si bere dovolenou. Každý zaměstnanec má právo na nemocenskou dávku v případě pracovní neschopnosti delší než tři dny. První tři týdny přitom dávku vyplácí zaměstnavatel (může to být až 60 procent platu), počínaje 22. dnem pak povinnost platby přebírá Česká správa sociálního zabezpečení.

Na českých silnicích v listopadu zemřelo zatím 43 lidí

Na českých silnicích v listopadu zemřelo podle předběžných údajů policie a ČTK zatím 43 lidí. Proti loňskému listopadu je obětí o čtyři méně a zároveň jde o nejnižší listopadovou bilanci za posledních minimálně 20 let. Poslední tragická nehoda je z nedělního rána, kdy v Chuchelně na Semilsku nepřežil náraz autem do stromu devětadvacetiletý řidič. Nejtragičtější listopadovou nehodou je páteční čelní srážka dvou osobních aut mezi obcemi Borek a Chotýčany na Českobudějovicku. Nehoda si vyžádala tři lidské životy. Dvaapadesátiletá žena vyjela z dosud neznámých příčin se svým citroënem do protisměru, kde se srazila s protijedoucí felicií. V té seděl šestapadesátiletý muž a dvaatřicetiletá žena. Silný náraz nikdo z nich nepřežil.

Průzkum: K rekonstrukci bydlení využívají lidé hlavně úspory

Dvě třetiny lidí využívají k rekonstrukci bydlení vlastních úspor, čtvrtina úvěr od stavebních spořitelen. Nejčastěji se rekonstrukce týká kuchyní, koupelen a obývacích pokojů. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny. Největším zdrojem inspirace při rekonstrukci je pro 60 procent lidí vlastní zkušenost s dosavadním bydlením. Téměř 46 procent dotázaných čerpalo inspiraci z pořadů o bydlení, které sledují v televizi nebo na internetu. Dvě pětiny dotázaných vyhledávalo nápady v katalozích prodejců a téměř shodný počet lidí se inspiruje na návštěvách u přátel a známých.

Před 25 lety byl v Československu nainstalován první bankomat

První bankomat, který se objevil na českém území, začal sloužit před 25 lety, 1. prosince 1989, na pobočce tehdejší České státní spořitelny na Václavském náměstí. Zpočátku byl určen jen pro zaměstnance spořitelny, postupně byly bankomatové karty nabízeny širšímu spektru uživatelů. Pro výdej peněz byl tehdy použit vlastní standard karet, kdy identifikací bylo číslo sporožirového účtu vyražené přímo na kartě. V únoru 1992 Komerční banka, jako první ve střední a východní Evropě, spustila on-line bankomat.

Výrobce nože rybička se potýká s plagiátorstvím

Výrobce tradičních nožů rybička, společnost Mikov, se poprvé potýká s plagiátorstvím svých výrobků. Minimálně jeden obchod nabízel falzifikát nožíku, který je populární už několik generací. Firma zvažuje právní kroky, řekl ČTK její ředitel Miloš Pařík. Případem se zabývá i celní správa. Společnost ročně vyrobí na 50.000 rybiček. Na plagiátorství přišla díky nespokojenému zákazníkovi, který si zakoupil falzifikát. Falešné rybičky ještě na začátku týdne prodával jeden internetový obchod i jeho kamenné pobočky, teď už nožík podle zjištění ČTK v nabídce není. Nožířská výroba slaví letos v Mikulášovicích na Děčínsku 220. výročí.

Na obnovu sklářské chalupy v Jizerkách norské fondy nepřispějí

Muzeum v Jablonci nezíská dotaci z norských fondů na rekonstrukci někdejší Liščí boudy na Kristiánově, kde má jednu ze svých expozic. Chalupa z 18. století je nejvýznamnějším památníkem sklářství v Jizerských horách. Peníze na projekt za 12 milionů korun se pokusí muzeum získat od svého zřizovatele, ministerstva kultury. ČTK to řekla ředitelka muzea Milada Valečková. Dotace z norských fondů muzeu unikla těsně. "Z 209 projektů jsme se dostali mezi 40 posledních, z nichž se vybíralo 26 podpořených. Bohužel jsme zůstali těsně pod čarou," uvedla ředitelka. Sklářská chalupa je jedinou dochovanou budovou z kdysi sklářské osady, v níž byla i kaple, hřbitov a škola.

Festival Víno z blízka přivede do Brna špičkové vinaře

Do Brna se po roce vrací festival Víno z blízka. První prosincový víkend mohou Brňané ochutnat na 250 vzorků vín od 25 špičkových vinařství z blízkých obcí jižní Moravy. Počet vzorků i vinařů je stejný jako loni, kdy na akci přišlo 700 lidí. "Brno je historicky považováno za město vína - v minulosti zde každý sklep sloužil k výrobě, skladování nebo obchodování vínem," uvedla koordinátorka festivalu Dana Vacovská z Nadace Partnerství.

Glagolskou mší v Brně vyvrcholil janáčkovský festival

V Brně vyvrcholil hudební festival věnovaný slavnému skladateli Leoši Janáčkovi jeho Glagolskou mší v původní, premiérové verzi. Zazněla v sále Stadion v Kounicově ulici, kde byla v roce 1927 představena veřejnosti, sdělil ČTK za pořadatele akce Jiří Zahrádka. Stejně jako před lety, tak i nyní zazpíval mši sbor Beseda brněnská a zahrál ji divadelní orchestr. Mezi sólisty byla také světoznámá pěvkyně Magdalena Kožená. Zájem posluchačů o Glagolskou mši byl velký, sál zaplnili do posledního místa.

Sen od Toyen se v aukci prodal za 13,6 mil.Kč, je druhý nejdražší

Obraz malířky Toyen s názvem Sen z roku 1937 se na aukci prodal za 13,6 milionu korun a stal se druhým nejdražším dílem této autorky prodaným v tuzemské dražbě. Jeho vyvolávací cena byla 12 milionů korun a cena se i s aukční přirážkou vyšplhala na 17 milionů. ČTK to sdělil Martin Kodl z Galerie Kodl, která aukci pořádá společně s Aukční síní Vltavín. Na aukci se rovněž dražila rozměrná hyperrealistická malba Theodora Pištěka nazvaná Racek letící do snu, na níž autor zobrazil Porsche téměř v životní velikosti, nad kterým letí bílá kontura racka. Dílo se prodalo za 2,9 milionu korun a stalo se nejdražším vydraženým obrazem českého žijícího autora.

Veletrh výtvarného umění ArtFest nabídl 1000 prací z celé Evropy

Veletrh výtvarného umění ArtFest na českobudějovickém výstavišti představil přibližně 1000 prací výtvarníků z několika evropských zemí. Výtěžek ze vstupného půjde na podporu nadané handicapované výtvarnice Barbory Sedláčkové. Tato dívka z Českých Budějovic, která maluje ústy, získala také jednu z udělovaných cen. Expozice si prohlédlo několik tisíc lidí, řekl ČTK hlavní organizátor a kurátor výstavy Josef Balek.

V Brně s úspěchem vystoupil americký jazzman Herbie Hancock

V téměř zaplněné sportovní hale Vodova vystoupil světoznámý americký jazzman Herbie Hancock. Držitel Oscara za filmovou hudbu a 14 cen Grammy se představil jako virtuóz na klavír a další klávesové nástroje, zvukový experimentátor i hudební bavič. Publikum jej nechtělo pustit z pódia. Hancockovi je 74 let, při koncertu by mu ale věk hádal málokdo, a to jednak kvůli zjevně dobré kondici, jednak kvůli samozřejmosti, s jakou si osvojuje technologie. Hancock patří podle odborníků k největším osobnostem jazzu posledního půlstoletí.

Slavíka získal Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát

Českým slavíkem se letos opět stal zpěvák Karel Gott, z prvenství se radoval podevětatřicáté. Mezi zpěvačkami zvítězila Lucie Bílá, která si ocenění odnesla posedmnácté. V kategorii hudebních skupin největší počet bodů získal Kabát. Výsledky ankety Český slavík Mattoni 2014 byly vyhlášeny ve Státní opeře v Praze. Gott je rovněž Absolutním slavíkem s největším počtem bodů, kterých v hlasování získal 44.430. Objevem roku se stala zpěvačka Elis.

V kategorii zpěváků skončil na druhém místě Tomáš Klus, který před dvěma lety dokázal Gotta z trůnu sesadit. Ceremoniálu se nezúčastnil. V současné době je ve Velké Británii a navíc se loni po kauze s vyřazením rappera Řezníka z kategorie Hvězda internetu od soutěže distancoval. Třetí příčka letos patří Richardu Krajčovi. V kategorii zpěvaček skončila druhá Lucie Vondráčková, bronz připadl Ewě Farné. Skupina Kabát za sebou nechala kapelu Chinaski a Kryštof. Na začátku slavnostního večera se vzpomínalo také na zesnulé hudebníky Petra Hapku, Petra Skoumala a Ivetu Bartošovou.

Eva Pilarová zahájí vánoční koncerty v technickém muzeu

Zpěvačka Eva Pilarová zahájí v pondělí v Národním technickém muzeu v Praze sérii vánočních koncertů. Zakončí ji 21. prosince v Jihlavě. Právě muzeu, ve kterém turné začne, zpěvačka letos v září věnovala platinovou desku, kterou obdržela v roce 1993 od vydavatelství Supraphon za 1,400.000 prodaných nosičů. Zpěvačka na sobotním vyhlašování výsledků ankety Český slavík Mattoni 2014 nečekaně převzala mimořádného Zlatého slavíka. Ředitel pořádající agentury Musica Bohemica Jaroslav Těšínský tak napravil "historickou křivdu". Pilarová totiž skončila v roce 1962 na třetím místě, ale tehdy se v pěvecké části ankety nerozlišovala mužská a ženská kategorie a před ní dostali více hlasů jen Karel Gott a Waldemar Matuška.

Bezprostřední Zaz okouzlila pražské publikum

Zpěvačka a skladatelka Zaz, jedna z největších hvězd současné francouzské hudební scény, okouzlila vyprodanou halu Fóra Karlín v Praze. Dokázala, že vedle jejího specifického nakřáplého hlasu je její silnou zbraní i práce s publikem. Několik tisíc fanoušků ocenilo na jejím prvním samostatném koncertě v Česku její bezprostřednost i střídání výrazových poloh. Zaz čerpá z tradice šansonu, ve svých písních kombinuje jazz, pop i blues. Přístupem k hudbě i svou nespoutaností si vysloužila srovnání s legendární Edith Piaf.

Vítězem Famufestu je celovečerní snímek Parádně pokecal

Nejlepším filmem letošního festivalu studentských filmů Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění Famufest se stala absurdní a stylizovaná komedie producentů Tomáše Michálka a Jakuba Mahlera s názvem Parádně pokecal, kterou natočil režisér a scenárista Tomáš Pavlíček. Byl oceněn za její scénář. Organizátoři zároveň udělili Cenu za celoživotní dílo in memoriam absolventce této školy, dlouholeté pedagožce a vedoucí Katedry režie Věře Chytilové.

Rozsvěcení vánočního stromu si v Praze nenechaly ujít tisíce lidí

Tisíce lidí si nenechaly ujít tradiční rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze. Mnozí návštěvníci ale mohli světelné divadlo pozorovat jen ze vzdálenosti několika desítek metrů. Blíž se totiž nedostali. Přeplněné byly i okolní ulice. V centru metropole i na dalších jejích místech místech začaly také vánoční trhy. Konají se i v mnoha městech po celé republice. Dvacetimetrový smrk z Nespek na Benešovsku rostl 72 let. Dřevorubci ho pokáceli v neděli. Letos ho ozářilo na 100.000 LED žárovek. Visí na něm půlmetrové ozdoby v podobě andělů, jablek či perníčků. Strom rozsvítila nová primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Slavnostní rozsvěcení trvalo zhruba dvě minuty a doprovázela je hudba Antonína Dvořáka.

rněnské centrální náměstí Svobody rozzářila 16 metrů vysoká vánoční jedle už v pátek. Strom zdobí bíle svítící řetězy a takzvané padající světlo, které vytváří iluzi sněhových vloček, řekl ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára. Součástí vánoční výzdoby pod stromem je dřevěný betlém, kolem jsou četné stánky. Oslava Vánoc je na brněnském náměstí Svobody vždy spojena s četnými hudebními vystoupeními. Strom má 26 let a vyrostl v polesí v Bílovicích na Svitavou. Městu jej věnoval Školní lesní podnik Mendelovy univerzity ve Křtinách, který na bílovickém polesí hospodaří.

Začíná advent, doba předvánočního rozjímání

Začíná adventní doba, která lidem připomíná, že se blíží Vánoce. O první adventní neděli je čas zapálit první ze čtyř svící na adventním věnci. Čtyřtýdenní adventní doba skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Advent tvoří čtyři neděle před Vánoci. Jednotlivé adventní neděle se označují jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus - příchod, v křesťanské tradici se připomíná příchod Ježíše Krista.

Lidé ze Zdounek vyrobili největší perníkový betlém s 1806 kusy

Největší perníkový betlém v republice vytvořili lidé ze Zdounek na Kroměřížsku a okolních obcí. Betlém sestavili z celkem 1806 perníků, které sami upekli. Z toho 1255 bylo lidských postav, zbytek tvořily ovečky, stromy nebo domečky, řekla ČTK organizátorka Petra Horáková. Pokořili tak dosavadní rekord, který čítal 1215 postav vyrobených z perníku. Nadšenci pekli perníky asi měsíc. "Spotřebovalo se 120 vajec a 30 kilogramů mouky," podotkla Horáková, která na obci pracuje jako kulturní referentka.

Piaristický kostel v Litomyšli ozvláštnil moderní skleněný sloup

Barokní piaristický kostel v Litomyšli na Svitavsku ozvláštnil Sloup s odraznou plochou. Lidé měli poprvé možnost si moderní dílo instalované prohlédnout. Skleněná plastika odkazuje na knihu Genesis, řekl ČTK jeden z autorů, výtvarník Václav Cígler. Dílo instalované v nově opraveném kostele tvoří zhruba sedmimetrový sloup, který se vznáší nad podlahou v křížení chrámových lodí. Pod ním je skleněná plocha o průměru asi pět metrů, která má evokovat vodu. O Velikonocích má ještě Sloup s odraznou plochou doplnit menza a laserový kříž. Obětní stůl bude opět ze skla a uvnitř bude pulsující světlo. Kříž se bude vznášet na hlavami návštěvníků.

Na Božím Daru opět začíná úřadovat Ježíškova pošta

Na Božím Daru začne už 1. 12. začíná úřadovat tradiční Ježíškovská pošta. Pohlednice nebo dopisy chodí nejen z České republiky, ale ze všech koutů světa. Podle vedoucí místního infocentra Ivy Králové už na vánoční razítko čeká několik tisíc lístků. Každý den jich totiž přijde na 30 kilogramů. Razítko od Ježíška může získat každý do 23. prosince na adrese Vánoční pošta, Boží Dar 362 62. Stačí tam poslat v ofrankované obálce vánoční přání. Letošní motiv je Ježíšek v plenkách.

Na Božím Daru se už lyžuje, v okolí jsou holé stráně

První lyžaři si na Božím Daru o víkendu vyzkoušeli jízdu na čerstvém sněhu. Jako první spustil vlek areál Novako. Podle Svatavy Novákové podobný úkaz, kdy nasněžilo jen na Božím Daru a nikde v okolí, nepamatují, řekla ČTK. "Tady se stal takový malý zázrak, kdy nad Božím Darem stál tři dny mrak, ze kterého sněžilo," řekla ČTK Nováková.

Na Černé Hoře v Krkonoších začala lyžařská sezona

Na Černé hoře v Krkonoších začala lyžařská sezona. Otevřely se dvě sjezdovky. Jezdí se za zvýhodněné jízdné a skiareál dál zasněžuje. ČTK to řekl šéf SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou Petr Hynek. Lyžaři lyžují zdarma, jen si koupí lístek na lanovku. Od pondělí dospělí zaplatí za celodenní lyžování 300 korun a malé děti 100 korun. Příprava na zahájení sezony trvala od úterý. Areál zasněžuje na Černé hoře i v Peci pod Sněžkou další sjezdovky, které postupně zpřístupní.

Sport

České házenkářky postoupily z první fáze kvalifikace o postup na mistrovství světa 2015 do červnového play off. Po pátečním vítězství nad Ázerbájdžánem nyní v Olomouci porazily Litvu 33:27 a vyhrály tříčlennou skupinu. Soupeře pro play off o účast na šampionátu v Dánsku určí svěřenkyním trenéra Jana Bašného los 21. prosince.

Domácí Fin Iivo Niskanen a Norka Therese Johaugová vyhráli úvodní distanční závody Světového poháru běžců na lyžích ve středisku Ruka. Nejlepší z Čechů byl na osmnáctém místě na 15 km klasicky Martin Jakš. Na ženské desítce se na bodované pozice prosadily šestadvacátá Petra Nováková a Eva Vrabcová-Nývltová, jež uzavírala bodovanou třicítku. Nedařilo se Lukáši Bauerovi, který se před začátkem SP potýkal s nemocí a obsadil 36. místo.

Sdruženáři Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk neudrželi druhé místo po skokanské části sprintu dvojic na Světovém poháru ve finské Ruce a obsadili nakonec osmou pozici. Závod jednoznačně vyhráli Norové Jörgen Graabak a Haavard Klemetsena, za kterými čeští reprezentanti zaostali o 1:12,4 minuty.

Česká smíšená štafeta zahájila biatlonový Světový pohár v Östersundu devátým místem, byť měla závod výborně rozjetý. Finišman Ondřej Moravec však na závěrečném úseku po problémech při střelbě vleže neudržel vedoucí příčku, kterou vybojoval Michal Šlesingr. Ženské úseky běžely Veronika Vítková a Eva Puskarčíková. Z vítězství se radovala Francie.

Žokej Filip Minařík vybojoval s německým koněm Ivanhowe dotované šesté místo v prestižním dostihu Japan Cup o 3,2 milionu eur (88 milionů korun). Čtyřletý hřebec zajistil svému majiteli prémii 125 tisíc eur (téměř 3,5 milionu korun).

Jachtařka Veronika Kozelská-Fenclová skončila pátá v olympijské třídě Laser Radial v premiérovém finále Světového poháru. Ve vlnách u Abú Zabí se z vítězství radovala Belgičanka Evi van Ackerová.

Počasí

Zataženo až oblačno, v jižní polovině území místy slabý déšť nebo déšť se sněhem, ojediněle srážky mrznoucí. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C. Na Vysočině mrholí a silnice mohou namrzat. Hasiči od půlnoci odstraňovali asi deset stromů, které na cesty popadaly pod tíhou námrazy. Uvedla to mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Na vozovkách se v některých částech kraje tvořila ledovka. Podle meteorologů se na Českomoravské vrchovině může vyskytovat mrznoucí mrholení s tvorbou ledovky až do pondělního odpoledne. Opatrní by měli být řidiči hlavně na Jihlavsku, Třebíčsku a na Žďársku.

Na Vánoce se teploty přes den udrží těsně pod nulou a sněžit bude minimálně. Nejvíce srážek spadne začátkem prosince, vzhledem k teplotě, která dosáhne maximálně tří stupňů Celsia, půjde spíš o déšť. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.