Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Kazašský hospodářský zázrak dává podle Zemana šanci českým firmám

Za "zemi hospodářského zázraku" označil středoasijský Kazachstán český prezident Miloš Zeman. Po jednání s kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem v Astaně prohlásil, že Česko považuje Kazachstán za stát prvořadého a dlouhodobého zájmu. Český prezident Kazachům slíbil zjednodušení vízových procedur potřebných pro cestování do České republiky. Upozornil rovněž na možnost výhodných kontraktů s českým výrobcem nákladních automobilů Tatra, na rozvoj spolupráce v civilním letectví či na využití finančních služeb české společnosti Home Credit, jejímž vlastníkem je skupina PPF. Zeman oznámil, že Nazarbajeva pozval k návštěvě do Prahy.

Hospodářských styků s Českem si Nazarbajev cení, zejména v oblasti dopravy, vzdělávání a zemědělství. "Víme, že mnohé budovy v Karlových Varech patří kazašským podnikatelům. Teď my k investicím zveme české firmy. Jsme země bohatá na ropu, železo a uhlí, souběžně ale chceme vybudovat ekonomiku nezávislou na surovinových zdrojích. V tom nám české společnosti mohou pomoci," zdůraznil kazašský vůdce. Nazarbajev novinářům sdělil, že s českým hostem debatoval i o zahraniční politice včetně krize na východě Ukrajiny a o protiruských sankcí vyhlášených Evropskou unií a USA odvetou za ruské vměšování. Ruskou anexi Krymu Nazarbajev neuznal, sankční kroky Západu ale kritizuje jako opatření s nulovým politickým efektem.

Zeman také o vzájemné ekonomické spolupráci mluvil na podnikatelském semináři. Jedna z českých firem podle něj Kazachům nabízí vybudování železnice z letiště do centra Astany. Český prezident také vyzdvihl české pivovary.

Muniční sklad Květná na Svitavsku se znovu otevře, rozhodla vláda

Vláda rozhodla o znovuotevření muničního skladu Květná na Svitavsku. ČTK to sdělil jeden ze členů kabinetu. Do skladu by se mohla přesunout část munice z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, v němž nedávno explodovaly desítky tun munice. Provoz areálu v Květné by mohl stát podle hrubého odhadu ministra obrany Martina Stropnického (ANO) asi 100 milionů korun ročně. Ve Vrběticích bylo uloženo až 15.000 tun munice, kolem 2800 tun z nich by se podle odhadu Stropnického z minulého týdne mohlo přesunout do Květné.

Ve Vrběticích ve druhé polovině minulého týdne vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu. Pyrotechnici ji stanovili k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice uskladněné v dalších budovách. Sklad ve Vrběticích, jehož část si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva zaměstnanci firmy při něm zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice.

Stát poskytne úvěry na obnovu majetku zničených všemi živly

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) bude poskytovat nízkoúročené úvěry na odstraňování škod po řádění všech živlů, schválila na jednání vláda. Dosud mohl fond půjčovat peníze jen po povodních, pro mimořádné dotace při jiném typu živelní pohromy musela vypsání dotací vždy schválit vláda. "Primární snaha je, aby obzvláště u živelních katastrof, jako je povodeň, bylo možné pomoci těmto lidem, tak aby byly fyzickým i právnickým osobám poskytnuty úvěry na opravu a výstavbu bydlení. Nejedná se tedy pouze o povodně a nejedná se pouze o fyzické osoby," uvedl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Podle něj jde také o zvýšení motivace vlastníků bydlení k jeho pojištění.

V obálce zaslané minulý týden ministerstvu financí byl jed

V obálce, která ve čtvrtek dorazila ministrovi financí Andreji Babišovi, byla smrtelná dávka jedu. ČTK to řekl mluvčí Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Radek Pokorník. Zásilky doručené na Hrad a do televize Prima toxické nebyly. Již v úterý přišla na ministerstvo vnitra obálka s kyanidem. Vláda kvůli zásilkám přijala další bezpečnostní opatření, nezveřejnila je.

Babiš ČTK napsal, že obálka dorazila k němu domů a byla podána ve Slovinsku. "Nevím o tom, že obsahovala smrtelnou dávku jedu," uvedl. Vysvětluje si to tím, že aktivity ministerstva vadí mnoha lidem, kteří nepodnikají poctivě. Podle informace mluvčího ministerstva financí Radka Ležatky má ministr přesměrovanou poštu z místa bydliště na ministerstvo financí, proto zásilka přišla na ministerstvo.

Předseda KSČM Vojtěch Filip možná bude muset nedávnou cestu do Moskvy zaplatit sám

Předsedovi komunistů a místopředsedovi Sněmovny Vojtěchu Filipovi se možná prodraží jeho nedávná cesta do Moskvy. Bude ji vysvětlovat před poslanci organizačního výboru. Předseda Sněmovny Jan Hamáček z ČSSD cestu schválil, dolní komora se pak ale od ní distancovala. Někteří politici teď navrhují, aby Filip náklady dodatečně uhradil ze svého. Předseda komunistů trvá na tom, že cestu měl řádně schválenou. Filipa pozval do Moskvy předseda ruské Státní dumy Sergej Železňak, který je kvůli obsazení ukrajinského Krymu na sankční listině Spojených států a Evropské unie. Většina poslanců organizačního výboru zatím neřekla, jak bude hlasovat. Rozhodnou se prý až na jednání.

Důvěra v českou ekonomiku stoupla, roste optimismus spotřebitelů

Důvěra v českou ekonomiku v listopadu stoupla proti říjnu o 1,3 bodu na 10,1 bodu. Důvěra spotřebitelů se poprvé za víc než 7,5 roku dostala nad nulu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve stavebnictví a službách, naopak v průmyslu a v obchodě se snížila. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. "Zatímco podnikatelské nálady kolem nás směřují ke stále většímu pesimismu, ČR se stává ostrůvkem naplněným optimismem. Nálada v podnikatelském sektoru je nejlepší od roku 2011," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Důvěra spotřebitelů je podle analytika Home Credit Michala Kozuba srovnatelná s předkrizovým obdobím. Lidé ztrácí obavy z ekonomického vývoje v budoucnu a primárně se neobávají nezaměstnanosti, která nyní klesá. Ceny v současnosti téměř nerostou, zato nominální platy ano. Koupěschopnost tak roste, a lidé to již vnímají, podotkl Kozub.

Ministerstvo vyhlásilo tendr na systém agendy zaměstnanosti za 286 mil.Kč

Ministerstvo práce vyhlásilo tendr na dodavatele nového informačního systému pro agendu zaměstnanosti, který by úřady práce měly používat od roku 2017. Zakázka má trvat do konce roku 2018, cenu za ni resort odhaduje na 286 milionů korun bez DPH. Podmínky dnes zveřejnil věstník veřejných zakázek. Ministerstvo plánuje ještě další tendry na systémy pro vyplácení dávek. Podle dřívějších informací by zakázky na jednotný informační systém měly dohromady vyjít na 1,8 miliardy. Nový model má obsahovat evidenci uchazečů, volných míst i použitých opatření na podporu zaměstnávání. Sloužit má také k vyplácení podpor a příspěvků na podporu zaměstnanosti.

Česko i Slovensko chtějí nadále rozvíjet jadernou energetiku

Česká republika i Slovensko hodlají v budoucnu rozvíjet jadernou energetiku. Vyplývá to z prohlášení českého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a jeho slovenského kolegy Pavola Pavlise na energetické konferenci v Bratislavě. Té se zúčastnili i zástupci zemí visegrádské čtyřky, vedle České republiky a Slovenska tedy i Polska a Maďarska. Český energetický koncern ČEZ původně plánoval rozšířit jadernou elektrárnu Temelín o dva bloky. Tendr na dostavbu však letos na jaře zrušil proto, že se vláda odmítla zavázat ke garantování výkupních cen elektřiny z nových reaktorů. Na Slovensku v současnosti probíhá dostavba dvou bloků jaderné elektrárny v Mochovcích.

Aero Vodochody je devátým nejrychleji rostoucím výrobcem letadel

Aero Vodochody je devátým nejrychleji rostoucím výrobcem letadel na světě za rok 2013, tržby mu meziročně stouply o 29 procent na 3,8 miliardy korun. Zároveň bylo Aero podle žebříčku, který každoročně sestavuje poradenská firma PricewaterhouseCoopers pro letecký magazín Flight International, ohodnoceno jako stý největší letecký výrobce na světě. ČTK to řekl mluvčí Aera Vodochody Tomáš Cícha. Aero letos přijalo téměř 400 nových zaměstnanců. O 60 procent za poslední dva roky vzrostla i spolupráce společnosti s českými firmami. Aero vyrábí například části vojenských nákladních letounů Embraer KC-390 či dopravních letounů Airbus A321 neo nebo Bombardier CSeries.

Poslanci ČSSD asi nebudou moci podpořit růst svých platů o 14 pct

Poslanci z klubu ČSSD budou mít zřejmě problém s tím, aby hlasovali pro doporučení sněmovního rozpočtového výboru, které počítá s nárůstem platů zákonodárců o zhruba 14 procent. Proti takovému zvýšení se v pátek postavilo předsednictvo strany. Jak ČTK sdělil předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD), rozhodnutí předsednictva je závazné pro všechny členy strany, tedy i pro poslance. O růstu platů by měla jednat ve čtvrtek koaliční rada a příští týden se bude řešit i v poslaneckém klubu ČSSD. Lidovci a ANO jsou postupem předsednictva ČSSD zklamáni.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka v pátek řekl, že předsednictvo strany je proti zvýšení platů ústavních činitelů zhruba o 14 procent, jak ve čtvrtek jednomyslně doporučil sněmovní rozpočtový výbor. Vláda původně navrhla zvýšení o jedno procento a Sobotka později připouštěl i kompromisní nárůst o 3,5 procenta. Sněmovní výbor ale jednohlasně doporučil zvýšení o 14,4 procenta na základně dohody klubů. Někteří sociální demokraté vnímají situaci tak, že spíše než o zvyšování platů jde nyní o jejich snížení. Bez dohody ve Sněmovně by se totiž platy měly od ledna automaticky zvednout o 26 procent. "My se bavíme o tom, o kolik si ty platy snížíme," poznamenává jeden z poslanců, který si nepřál být jmenován.

LN: EGAP restrukturalizuje ruské dluhy, kde je ohroženo splácení

Ruské firmy mají kvůli hospodářským sankcím potíže se splácením půjček od českých bank. Celkem jde o více než deset miliard korun. Státní pojišťovna EGAP se proto nyní snaží tyto dluhy restrukturalizovat. V případě neschopnosti ruských společností splácet by totiž bankám musela vyplatit pojistné plnění, píšou Lidové noviny. Restrukturalizace by neměla prodloužit dobu splácení, dlužníci v příštích měsících zaplatí méně, později se ale splátky zvýší. Ruské firmy si půjčovaly nejčastěji v eurech, jejich schopnost splácet tedy se snižováním hodnoty rublu klesá. Ruská měna oslabila od začátku roku vůči euru zhruba o 20 procent, proti dolaru asi o 30 procent. Ruské společnosti z úvěrů většinou financovaly dodávky od českých vývozců. Pro EGAP je Rusko nejvýznamnějším trhem, momentálně je tamní pojistná angažovanost 56 miliard korun, což je zhruba čtvrtina celkové angažovanosti. S odstupem následují Ázerbájdžán a Turecko.

Analýza: Pětina pohledávek ve stavebnictví je po splatnosti

Stavební firmy se potýkají se špatnou platební morálkou investorů, po době splatnosti je 20,5 procenta pohledávek. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2014 zpracované společnostmi CEEC Research a KPMG Česká republika. Hlavní příčinou je podle analýzy nedostatek financí u investorů a druhotná platební neschopnost. Svou platební neschopnost investor často přenáší na dodavatele stavebních prací a přeneseně na subdodavatele. Největší stavební firmy uvádějí, že nejčastěji jim dluží veřejní investoři. Polovina (49 procenta) z nich uvádí, že právě zástupci státu dodržují zákonnou třicetidenní splatnost faktur pouze "zřídka". Jen každý desátý ředitel velkých firem potvrzuje, že stát platí vždy včas. Průměrná doba úhrady faktur veřejným investorem je podle nich 51,6 dne. Malým firmám naopak nejvíce dluží soukromí investoři, jako dlužníky je uvádí 47 procent společností.

Česko ustoupilo od plánu pořádat summit OSN o bydlení

Česko ustoupilo od plánu usilovat o pořádání mezinárodní konference OSN o bydlení a rozvoji měst Habitat III, která se má konat v roce 2016. Vyplývá to z materiálu, který na jednání vlády předložilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Jediným oficiálním kandidátem je podle něj nyní Ekvádor. "Ekvádor, jako jediný oficiální kandidát, získal podporu většiny členských států OSN prostřednictvím skupiny rozvojových zemí G77 reprezentujících 132 z celkem 193 členských států OSN," stojí v materiálu MMR, který má ČTK k dispozici. Místo konání akce definitivně potvrdí Valné shromáždění OSN do konce tohoto roku.

Týdenní konference, která se koná jednou za 20 let, je prestižní akcí. Za dva roky by na ni mělo přijet kolem 15.000 až 20.000 účastníků včetně generálního tajemníka OSN a předsedů či členů vlád téměř dvou set členských států OSN. MMR odhadovalo, že by státní rozpočet uspořádání akce vyšlo na 90 milionů korun. Podle resortu by se tyto náklady bohatě vrátily na reklamě pro ČR a v podpoře kongresové turistiky.

ČR nabízí UNICEF jako novou centrálu pražský Veletržní palác

Česká republika nabídne jako nové sídlo celosvětové centrály Dětského fondu OSN UNICEF pražský Veletržní palác, kde nyní sídlí Národní galerie. Schválila to vláda. O nové centrále organizace se má rozhodnout počátkem prosince mezi čtyřmi uchazeči. Z New Yorku by se ústředí fondu mohlo kromě Prahy přestěhovat do Budapešti, Nairobi nebo do Kuala Lumpuru. UNICEF chce přesunem z New Yorku snížit své provozní náklady. "Hledáme dobrou a levnou lokalitu ve světě a Praha je jedním ze čtyř finalistů, kteří byli vybráni," řekla ČTK na počátku listopadu ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba.

Izraelský prezident nepřijede do ČR na výročí Osvětimi, bude v OSN

Izraelský prezident Reuven Rivlin nepřijede v lednu do Česka na připomínku 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi, na niž ho pozval český prezident Miloš Zeman. ČTK to sdělil izraelský velvyslanec Gary Koren, podle něhož Rivlin ve stejnou dobu uctí oběti holokaustu v OSN v New Yorku. Židovský stát bude na vzpomínkových akcích v Praze a Terezíně zastupovat předseda parlamentu Juli Edelstein. Rivlin patřil ke zhruba desítce hlav států, které Zeman pozval na připomínku 70 let od osvobození Osvětimi. Tu 26. a 27. ledna v Česku pořádá Evropský židovský kongres a další organizace.

Rodina Bati si stěžuje u slovenského ústavního soudu

Příbuzní podnikatele Jana Antonína Bati se rozhodli podat ke slovenskému ústavního soudu stížnost na verdikt, kterým bratislavský krajský soud letos anuloval rozhodnutí nižšího soudu o očištění Baťova jména. ČTK o tom informoval právní zástupce Baťovy rodiny Tomáš Pecina. Ústavní stížnost je pokračováním snahy Baťových o získání náhrady za majetek zabavený Baťovu impériu na území Slovenska po druhé světové válce. Podle Peciny jsou Baťovi připraveni podat stížnost také k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš Baťa v roce 1932 zahynul při letecké nehodě, zaujal v podniku jeho místo. Pod Baťův koncern patřila na Slovensku řada podniků. Podnikatel v zemi vybudoval průmyslová centra Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany a součástí Baťova impéria byl i Bojnický zámek. Baťův vnuk John Nash už dříve odhadl, že hodnota Baťova majetku na Slovensku dosáhla několika miliard eur. Česká justice očistila Baťovo jméno už v roce 2007 a také v České republice se Baťovi potomci soudí o náhradu škody za majetek, který stát obuvníkovi vzal po druhé světové válce kvůli údajné spolupráci s nacisty. V jiném sporu o náhradu za znárodněný majetek v minulosti neuspěla jedna z dědiček, Brazilka Dolores Liljana Bata Arambasic.

Akademici nesouhlasí s rektorovou kritikou protestů na Albertově

Osm desítek akademiků a studentů Univerzity Karlovy nesouhlasí s tím, že její rektor Tomáš Zima kritizoval protest na Albertově proti prezidentu Miloši Zemanovi. Svůj postoj vyjádřili v otevřeném dopise, pod nímž jsou podepsáni například ekonom Tomáš Sedláček, básnířka Sylva Fišerová, literární historik Martin C. Putna, proděkan Matematicko-fyzikální fakulty Jan Trlifaj nebo filozofové Štěpán Špinka a Václav Němec. Rektorovo prohlášení, podle něhož hlasité protesty na Albertově byly pošlapáním památky těch, kdo stáli na Albertově v roce 1939 a 1989, bylo pro signatáře velkým zklamáním.

Zima v odpovědi na dopis, kterou poskytl ČTK, konstatuje, že souhlasí s tím, že protest, a to i velmi hlasitý a jednoznačně formulovaný, je součástí demokracie. Házení vajíček ale považuje za neslušné.

Chládek: Drtivá většina škol je velmi dobře zabezpečena

Drtivá většina škol je velmi dobře zabezpečena, vyplývá ze závěrů kontroly České školní inspekce zahájené po tragédii ve Žďáru nad Sázavou. Novinářům to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Ostatním školám chce pomoci zřízením fondu, z něhož by čerpaly prostředky na zabezpečení. Navrhuje také kurzy, které by děti učily, jak se chovat v krizové situaci. Materiál, který Chládek připravuje spolu s dalšími ministry po vraždě studenta ve škole ve Žďáru nad Sázavou, dostane vláda na stůl asi za dva týdny. Ve střední škole ve Žďáru v říjnu jednoho studenta zabila a další lidi zranila žena, která byla letos propuštěna z ústavní péče, přestože již v roce 2012 podobně útočila v Havířově.

Romské děti by se podle většiny Čechů měly vzdělávat v běžných ZŠ

Romské děti by se podle většiny Čechů měly vzdělávat v běžných třídách základních škol. V zářijovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se tak vyjádřilo 59 procent respondentů, naopak zhruba třetina vyjádřila nesouhlas. Záporný postoj převažoval v názoru na integraci dětí se zrakovým a sluchovým postižením (54 procent) a s mentálním handicapem (80 procent). Nejvíce lidí souhlasilo, že by se v běžných třídách měly společně vzdělávat žáci z chudých i bohatých rodin, kde odpovědělo kladně devět z deseti respondentů. Přibližně tři čtvrtiny schvalují integraci dětí s tělesným postižením a cizinců, 60 procent kladných odpovědí bylo v případě mimořádně nadaných dětí. Integrace Romů tak měla nižší podporu, ale stále kladný postoj převažoval.

Česká veřejnost se pozitivně staví ke zřizování nestandardních škol v rámci povinné devítileté školní docházky. Zhruba čtyři pětiny souhlasí, aby vedle běžných základních škol fungovaly také základní školy s rozšířenou výukou, praktické školy pro děti s lehkým mentálním postižením nebo speciální školy pro děti se středně těžkým a těžkým mentálním postižením. Nejmenší podporu mají víceletá gymnázia, s nimiž souhlasily dvě třetiny respondentů. Podpora tohoto typu škol roste se stupněm dosaženého vzdělání.

Škola Komenského ve Vídni bude dostávat dotaci 300.000 Kč ročně

Dvoujazyčná Komenského škola ve Vídni bude v následujících třech letech dostávat dotaci 300.000 korun ročně z rozpočtu českého ministerstva školství. Na jednání to schválila vláda. Kabinet tuto vzdělávací instituci, která pomáhá udržovat českou kulturu a jazyk, podpořil v červenci dvoumilionovou dotací na letošní rok. Soukromou školu, kterou navštěvuje více než 400 žáků, vlastní vídeňský Český spolek Komenský. Působí v ní také čeští a slovenští učitelé a kromě podpory od rakouské vlády a darů žije i ze školného.

VZP dá příští rok na péči 146 mld. a kompenzuje zrušené poplatky

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dá příští rok na zdravotní péči přes 146 miliard korun, je to o 2,2 procenta víc než letos. Vyplývá to ze zdravotně pojistného plánu, který schválila správní rada VZP. Plán počítá také s kompenzací zrušených poplatků ambulancím a lékárnám. U ambulantní péče počítá plán s nárůstem o tři procenta, u lůžkové péče o 2,9 procenta, přičemž například u lázní plánuje nárůst až o 12 procent a u hospiců o 6,8 procenta. K lepší celkové bilanci přispěje podle plánu i to, že klesne sazba DPH na léky z 15 na deset procent, což uspoří VZP zhruba jednu miliardu. Naopak ale budou od ledna 2015 zrušeny regulační poplatky v ambulancích a lékárnách, VZP je bude kompenzovat ambulancím částkou 900 milionů korun a lékárnám zhruba 490 milionů.

VZP zrušila Mořského koníka na Jadranu, příspěvky dá individuálně

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zrušila léčebně-ozdravné pobyty pro děti nazvané Mořský koník u Jaderského moře v Chorvatsku, kam posílala děti prostřednictvím cestovní kanceláře, a začne přispívat na ozdravné pobyty jednotlivým dětem. ČTK to řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Stejný program u Egejského moře v Řecku zatím trvá, VZP ale chce dojednat zkrácení platnosti čtyřleté smlouvy s firmou, která ho nyní zajišťuje, a začít pak také platit pobyty jednotlivým dětem. VZP tak podle ředitele reaguje na mediální zpochybňování programu i na jeho kritiku od některých členů správní rady.

Mořský koník funguje od roku 1994, za tu dobu poslala VZP k moři přes 100.000 dětí. V lednu 2011, kdy ještě řídil VZP předchozí ředitel Pavel Horák, informoval Nejvyšší kontrolní úřad, že VZP platila v tomto projektu léčení i neexistujícím dětem. Za neobsazená místa vydala celkem 24 milionů korun, z peněz na projekt se hradily i "inspekční" cesty, na něž se k moři vydalo i celé tehdejší vedení VZP. Počítá i se zpracováním metodiky, co je to ozdravný pobyt, v jaké době, za jakých podmínek a za jakou cenu může být příspěvek čerpán. Přejít zcela jen na formu příspěvků by Zdeněk Kabátek chtěl od roku 2016.

Škromach: Cyklisté by měli být za alkohol zodpovědní jen u nehody

Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) se zastal cyklistů, kteří jezdí na vinařské stezky nebo se staví na pár piv a mají pak kvůli jízdě pod vlivem alkoholu problémy. Někdy ve správním řízení dokonce přicházejí o řidičské průkazy, což je extrémní, řekl ČTK Škromach. Připravuje proto úpravu zákona tak, aby hrál u cyklistů alkohol roli pouze tehdy, pokud jsou účastníkem dopravní nehody. Nyní platí nulová tolerance. Podle Škromacha by měla být prevence zaměřená především na řidiče motorových vozidel. "Pod vlivem alkoholu jsou mnohem nebezpečnější. Cyklista ohrožuje sám sebe a pro ostatní je nebezpečný minimálně. Je to stejné jako s chodcem, který může v opilosti vstoupit do vozovky," tvrdí. Škromach je hodonínským senátorem.

Vrcholí obnova první pavilonu na hradišti Valy, nově má rozhlednu

Turisté budou moci od dubna příštího roku využívat zrekonstruovaný první pavilon na velkomoravském hradišti Valy u Mikulčic na Hodonínsku. Jeho úprava bude stát 30 milionů korun. Stavební práce začaly před rokem a jsou z větší části hotovy. V budově vznikne nová expozice o Velké Moravě, zázemí pro veřejnost s přednáškovým sálem a galerií. Nově je k ní přistavěna asi 30 metrů vysoká rozhledna. ČTK to řekl vedoucí expozice František Synek. Projekt financuje Jihomoravský kraj s pomocí evropských dotací. Obnovou prvního pavilonu skončí práce na rekonstrukci památníku připomínajícího hradiště Valy. Bylo jedním z největších center Velké Moravy. Podle názoru vědců mohlo být i jeho hlavním městem - Veligradem, které dosud archeologové nenašli.

V Rudolfinu si připomněli houslovou legendu Josefa Suka mladšího

Koncertem v zaplněném pražském Rudolfinu k nedožitým 85. narozeninám Josefa Suka Česká filharmonie (ČF) připomněla českou houslovou legendu. Významný český houslista a violista, který by se 85 let dožil letos 8. srpna, s ČF spojil především začátky své kariéry. Na úvod zazněla Meditace na staročeský chorál Svatý Václave jubilantova dědečka Josefa Suka staršího a na závěr Serenáda E dur pro smyčcový orchestr pradědečka Antonína Dvořáka. Skladby, které patřily do oblíbeného repertoáru Josefa Suka mladšího, provedl Filharmonický komorní orchestr. Josef Suk se narodil 8. srpna 1929 v rodině inženýra Josefa Suka, syna slavného skladatele, který byl pouze amatérským houslistou a především majitelem cukrovaru. V roce 1961 byl jmenován sólistou České filharmonie a absolvoval s ní mnoho zahraničních turné a řadu recitálů v jejích komorních cyklech. Spolupráce trvala až do roku 1990. Během své dráhy natočil snímky pro domácí i zahraniční gramofonové firmy, které získaly řadu cen, například šestkrát pařížskou cenu Grand Prix du Disque Académie Charles Cros. Zemřel 7. července 2011 v Praze.

Klaudia Dudová byla oceněna za herecký výkon ve filmu Cesta ven

Ve francouzském departementu Essonne, kde právě skončil Festival evropských filmů, získala Klaudia Dudová cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Cesta ven režiséra Petra Václava. Za roli Žanety byla Dudová, která ve filmu hrála bez předchozích hereckých zkušeností, obdobně oceněna i na letošním Art Film Festu v Trenčianských Teplicích. Tam převzala ocenění dokonce z rukou Claudie Cardinalové, řekla ČTK mluvčí tohoto projektu Kateřina Bílková. Snímek je příběhem mladé romské matky odmítající se smířit s nepříznivým společenským statusem a snažící se vybojovat lepší život pro sebe i svou dceru. Syrový snímek se vyhýbá soudům a patosu, k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem.

V pražské Čapkově vile našli vědci spisovatelovy vzácné skici

Pracovníci Národního památkového ústavu objevili v pražské Čapkově vile sešity se skicami z cest spisovatele Karla Čapka. ČTK to sdělil mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Vilu, kde bydlel Karel Čapek se svým bratrem Josefem, zakoupila od majitele radnice desáté městské části. Sešity Čapkovi sloužily jako studie pro větší kresby a pro jeho ilustrace cestopisu Cesta na sever z roku 1936. Vedle těchto skic byla také nalezena dosud neznámá reklamní koláž Josefa Čapka na motocykly K. Šulce z Malé strany. Vědci nalezli i dosud nezaevidovanou grafiku Václava Rabase či neznámou kresbu Josefa Čapka z jeho uvěznění v koncentračním táboře.

České a slovenské loutkářství hledá cestu na seznam UNESCO

Fenomén českého a slovenského loutkářství by mohl být zapsán do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Návrh podpořili radní Pardubického kraje. Východočeské loutkářství bylo v roce 2012 zapsáno na národní seznam významných nemateriálních kulturních statků, v blízké době by se v něm mělo objevit celé české loutkářství. Na rozdíl od sousedních zemí se v Česku a Slovensku hrálo s loutkami často podomácku a obliba této zábavy se udržela až do současnosti, řekl ČTK Michal Drtina, odborný pracovník pro loutkářství Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu. "Loutkářství je v České republice unikátní svým rozšířením od počátku minulého století, kdy loutky byly v každé rodině. Hrálo se česky i německy v rodinách, na vesnici, má to mnoho společného i s národním obrozením," uvedl Drtina. Podle něj je na tradici cenné nejen vlastní herectví, ale i výtvarná, scénáristická a hudební složka. Typické jsou některé loutky, například Škrhola nebo Kašpárek.

V Přerově budou k vidění snímky fotografa Žůrka z cesty po světě

V přerovské městské galerii budou od středy k vidění fotografie, které pořídil fotograf Petr Žůrek při své sedmapadesátidenní cestě po Jihoafrické republice, Hongkongu, Austrálii, Novém Zélandu či Havaji. Zachycují krajinu, detaily divokých zvířat i architekturu. Autor své práce představuje prostřednictvím velkoformátové interiérové dekorace. "Vystavovaná kolekce z loňského putování po Africe, Asii, Austrálii a Americe nabízí tři různé způsoby tisků - na hliník, akrylát nebo plátno na formátech od 90 krát 60 centimetrů až po panoramatické obrazy o rozměru 150 krát 60 centimetrů," uvedl Žůrek. Čtyři desítky snímků doprovodí poutavé texty autora a vernisáž fotograf Žůrek doplní i celovečerním pořadem příběhů z cest s promítáním.

V Nespekách na Benešovsku porazili vánoční strom pro Prahu

Dřevorubci v Nespekách na Benešovsku porazili strom určený pro vánoční trhy v Praze. Šestadvacetimetrový smrk ztepilý vyrostl na soukromém pozemku a svou výškou začal ohrožovat nedaleký dům a mohl spadnout i na silnici. Majitel ho proto nabídl pořadatelům trhů. Pro obec s 600 obyvateli bylo porážení stromu důvodem k oslavě, kterou si nenechaly ujít davy lidí. Rozsvícení na Staroměstském náměstí je plánováno na sobotu. Dárce stromu třiaosmdesátiletý Miloslav Chum žije v Praze sám a na Štědrý den chodí na Staroměstské náměstí na rybí polévku. Zamíří tam i letos, i když tentokrát s trochu jiným pocitem. "Samozřejmě budu nepřetržitě koukat na to, co bylo moje, a už není," řekl novinářům senior.

Advent ve Výmaru bude patřit českým filmovým pohádkám

Letošní advent ve středoněmeckém Výmaru bude patřit českým pohádkám. Tradiční předvánoční filmový festival v tomto durynském městě připraví pro diváky osm pohádek od Tří oříšků pro Popelku, v Německu velmi známých, až po nejnovější českou produkci. Diváci ale uvidí i české pohádky natočené v posledních pěti letech, mimo jiné filmy Modrý tygr nebo Sněžný drak.

Sport

Výsledky 23. kola hokejové extraligy. Sparta Praha - Pardubice 4:2, Karlovy Vary - Zlín 2:3 po sam. nájezdech, Hradec Králové - Slavia Praha 6:0, Litvínov - Vítkovice 3:2, Mladá Boleslav - Olomouc 4:2, Plzeň - Liberec 3:1, Třinec - Brno 2:3. Na prvním místě tabulky je Litvínov, druhý Třinec, třetí Sparta Praha.

Počasí

Zataženo až oblačno, ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C, na jihozápadě Čech až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C.