Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Sobotka: Zeman by měl některé své postoje a výroky konzultovat

Prezident Miloš Zeman by měl některé své postoje a výroky konzultovat, míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S prezidentem chce komunikaci sladit osobně, sejdou se kvůli tomu pravděpodobně 10. prosince. Sobotka to řekl novinářům v americkém Dallasu, kde ukončí svoji čtyřdenní návštěvu Spojených států. Konkrétní témata Sobotka neuvedl, dá se ale očekávat, že budou hovořit třeba o postoji Zemana vůči Rusku a konfliktu na Ukrajině. Za ten českého prezidenta v USA kritizoval například vlivný americký senátor John McCain, Sobotka se zase dříve ohradil proti Zemanovým slovům na adresu vězněných členek ruské punkové kapely Pussy Riot. Sobotka má za důležité, aby se Česko na půdě NATO nebo Evropské unie vyjadřovalo jednotně a srozumitelně, a nedocházelo tak k možnému znejistění spojenců, na které v poslední době někteří z nich poukázali.

Hrad: Postoje Zemana jsou v souladu s politikou vlády

Zahraničně politické postoje a výroky prezidenta Miloše Zemana nejsou podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka v rozporu s politikou vlády. Řekl to ČTK v reakci na výrok premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), podle kterého by měl Zeman některé své postoje konzultovat. Například ke konfliktu na Ukrajině Zeman uvedl, že jde podle něj o občanskou válkou, a ne o ruskou invazi. Zmínil také, že sankce Západu vůči Rusku jsou neefektivní. Jeho postoj je tak v rozporu s názorem většiny západních představitelů i zástupců české vlády. S tím ale Ovčáček nesouhlasí. "Prezident stejně jako vláda zastává proevropský kurz zahraniční politiky. Veškeré aktivity pana prezidenta jsou v souladu se zahraniční politikou České republiky a vlády," řekl ČTK Ovčáček.

Sobotka zahájil v americkém Westu stavbu nové české sokolovny

Český premiér Bohuslav Sobotka spolu s texaským guvernérem Rickem Perrym slavnostně zahájil stavbu nové tělocvičny Sokola v texaském Westu. Starou sportovní halu zničil loňský výbuch zdejší továrny na hnojiva, při němž v obci s řadou původem českých rodin zahynulo 15 lidí. "Děsivý výbuch 17. dubna 2013, při němž zemřelo 15 mladých lidí tady ve Westu, mnou hluboce otřásl a vyvolal v České republice velkou vlnu solidarity," uvedl také Sobotka. Připomněl, že česká vláda tehdy jen týden po tragédii rozhodla o podpoře ve výši čtyř milionů korun na výstavbu nové sokolovny. Ta by měla stát na jaře příštího roku.

Po slavnosti se premiér zúčastnil recepce u končícího honorárního konzula Česka v Texasu Raymonda Snokhouse, kterému poděkoval za příspěvek k dobrým vztahům ČR a jižanského státu USA. Novým českým konzulem se stal Brian Vaníček. Na recepci si také Sobotka mohl vyzkoušet život obyvatel Texasu, když od místních dostal tradiční kovbojský klobouk, pásek a ostruhy. Večer místního času ministerský předseda navštívil muzeum Johna Fitzgeralda Kennedyho v Dallasu, kde byl tehdejší americký prezident v roce 1963 zastřelen.

CVVM: Důvěra v prezidenta se dramaticky snížila na 37 procent

Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dramaticky snížila z říjnových 58 procent na aktuálních 37 procent. Mírně si pohoršila i vláda, Sněmovna a Senát nikoli. Průzkum provádělo CVVM v první listopadové dekádě, tedy v době, kdy Zeman čelil v kritice zejména za své vulgární výroky pronesené ve vysílání Českého rozhlasu a některá vyjádření při návštěvě Číny. Vládě Bohuslava Sobotky důvěřovalo počátkem listopadu 45 procent dotázaných, což bylo o čtyři procentní body méně než v říjnu. Stejnou měrou si naopak polepšila krajská zastupitelstva, kterým nyní důvěřuje 44 procent dotázaných. Sněmovna se těšila stejně jako v říjnu důvěře 34 procent obyvatel. Senátu důvěřovalo 32 procent lidí - o jeden procentní bod si polepšil.

Zaorálek bude výhrady Kyjeva k Zemanovi řešit s ním a s premiérem

O výhradách Ukrajiny k výrokům prezidenta Miloše Zeman, kvůli nimž si ukrajinské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek předvolalo českého velvyslance v Kyjevě Ivana Počucha, bude ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) mluvit se Zemanem a s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Šéf diplomacie řekl, že tyto výhrady nelze brát na lehkou váhu. Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolalo Počucha, aby upozornilo na údajně nepřijatelné výroky Zemana ohledně situace na Ukrajině. Tamní diplomacie však neupřesnila, které výroky ji znepokojily. "Bylo zdůrazněno, že podobná prohlášení neodpovídají duchu tradičně přátelských ukrajinsko-českých vztahů," uvedlo ministerstvo ke schůzce.

Podle ukrajinské tiskové agentury Unian vše vyvolal Zemanův rozhovor pro ruskou televizní stanici První kanál z počátku tohoto týdne. Zeman se v něm kriticky vyjádřil k sankcím, které Západ přijal proti Rusku kvůli jeho úloze v ukrajinské krizi. Zopakoval také názor, že na Ukrajině jde o občanskou válku. Ukrajinská vláda dlouhodobě prosazuje názor, že ozbrojené střety na Donbasu jsou přímým důsledkem ruského vměšování, jehož projevem byla i březnová ruská anexe Krymského poloostrova.

Zaorálek nepovažuje Sobotkovy výroky k Drulákovi za kritiku

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nepovažuje výroky premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na adresu prvního náměstka diplomacie Petra Druláka za kritiku ani za názorový zvrat předsedy vlády. Ten spolu se šéfem Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) ve středu v USA vyzval Druláka, aby respektoval vládní politiku lidských práv. "Já tady nevidím zvraty, zlomy ani kritiku tam, kde ji vkládáte vy," řekl Zaorálek novinářům. "Premiér pouze řekl, že je jen jedna vládní pozice, kterou všichni respektují. Pokud k tomu přidal nějaké jméno, tak v tom nevidím nic takového," poznamenal šéf diplomacie.

Klaus znovu obvinil Západ z oživování studené války

Václav Klaus v ruské opoziční televizi Dožď označil situaci kolem Ukrajiny za pokračování studené války, za které podle jeho názoru Rusko nemůže. Nikdy jsem nečekal, že ještě za mého života se dostaneme do čehosi, jako je druhá etapa studené války, prohlásil ve čtvrtek český exprezident. Tuto studenou válku podle něj nevyvolalo Rusko, ale "druhá strana". Klaus komentoval vývoj na Ukrajině, kterou stejně jako v několika minulých vystoupeních označil za uměle vytvořený stát. Ukrajinská tragédie se podle něj "využívá pro zahájení nových konfliktů mezi Východem a Západem".

Češi se strojem CASA se na Sinaji potýkali s extrémy pouště

Letecká jednotka české armády se strojem CASA za uplynulý půlrok uskutečnila na Sinajském poloostrově 220 letů. Při své misi MFO se její členové museli potýkat s extrémními teplotami nebo se specifiky navigace v poušti. ČTK to řekli zástupci jednotky. Na generálním štábu v Praze obdrželo medaile Za službu v zahraničí nebo čestné odznaky armády 14 mužů. Česká letecká jednotka působí na Sinajském poloostrově od loňského listopadu. Jednotka letounem CASA během půlroku přepravila více než 100 tun materiálu a přes 5000 osob.

Pyrotechnici našli u vybuchlého skladu ostatky pohřešovaných mužů

Pyrotechnici našli v blízkosti vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích ostatky lidských těl. Testy DNA potvrdily, že jde o oba pohřešované muže, pracovníky firmy Imex Group, jejíž sklad v areálu vybuchl. Na tiskové konferenci to řekl ředitel krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček s tím, že rodiny už byly informovány. Muži byli pohřešováni ode dne výbuchu v polovině října. Ve Vrběticích o půlnoci v noci ze středy na čtvrtek vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu. Pyrotechnici ji stanovili k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice uskladněné v dalších budovách. Nyní začali čistit jejich okolí i prostor kolem přístupových cest. Celkem se musí podle ředitele Pyrotechnické služby Policie ČR Michala Dlouhého vyčistit 12 hektarů plochy.

Žalobci mají odpovídat za neprovedení důkazů proti obžalovanému

Nový trestní řád, který připravuje pracovní komise při ministerstvu spravedlnosti, chce zavést odpovědnost státních zástupců za neprovedení důkazů prokazujících vinu obžalovaného v řízení před soudem. Novinářům to s řekla ministryně Helena Válková (ANO), podle níž by se tak mělo zamezit případům, kdy státní zástupce pouze přednese obžalobu a potom už není aktivní. Mezi další východiska chystaného zákona patří zrychlení trestního řízení či posílení postavení poškozených. Podle Válkové je potřeba posílit význam řízení před soudem, kde se nejlépe uplatňují jak práva obviněného, tak i poškozených. Ministryně také prosazuje využití majetku, který připadl státu na základě majetkových trestů uloženým pachatelům, ve prospěch obětí trestných činů.

Systém evidence tržeb nechá vytvořit MF státním podnikem

Ministerstvo financí chce elektronickou evidenci tržeb zadat podniku Státní pokladna Centrum sdílených služeb, jenž vznikne v lednu oddělením ze Státní tiskárny cenin. Fakticky tak plánuje vytvořit systém vlastními silami. Ministerstvo o tom informovalo v reakci na informace z Hospodářských novin, které uvedly, že úřad zadá zakázku za čtvrt miliardy korun na systém evidence tržeb bez soutěže vybranému dodavateli kvůli ochraně citlivých informací daňových subjektů. Plánovaný postup je podle úřadu osvědčenou praxí v zahraničí. Elektronická evidence tržeb, která má začít fungovat v roce 2016 s cílem zlepšit výběr daní, je podle Hospodářských novin největším technologickým projektem současné vlády.

Rozpočtový výbor navrhl přidat peníze na sport nebo kulturu

Sněmovní rozpočtový výbor na jednání o rozpočtu na příští rok doporučil přesunout uvnitř rozpočtu celkem 1,9 miliardy korun. Navrhl například přidat miliardu korun na podporu sportu, další peníze chce přidat ministerstvu kultury na hudební festivaly. Také navrhl přesunout 180 milionů korun z rozpočtové rezervy na krytí vyšších platů ústavních činitelů, soudců a státních zástupců. Výbor hlasy všech přítomných poslanců doporučil podpořit významné hudební festivaly celkovou částkou přes 44 milionů korun na úkor peněz určených na příspěvek Evropské unii. Pražské jaro by mělo dostat 17 milionů, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov asi osm milionů, Smetanova Litomyšl skoro šest milionů, Dvořákova Praha pět milionů, České doteky hudby 3,5 milionu, Struny podzimu tři miliony a Janáčkův máj 1,7 milionu korun. Někteří poslanci vyjadřovali údiv nad tím, proč tyto peníze nebyly zahrnuty už v původním návrhu, který jim předložila vláda.

Ekologické dotace pro bytové domy odstartují příští rok v březnu

Dotace na stavbu či rekonstrukci nízkoenergetických bytových domů odstartuje Nová zelená úsporám (NZÚ) nejspíš v březnu 2015. Na setkání Stavebního fóra to řekl náměstek ředitele Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Leo Steiner. Připraveno je podle předběžných odhadů 1,6 miliardy korun, z toho na bytové domy by mohla jít polovina. Kolik přesně bude mít program k dispozici, záleží na obchodování s emisními povolenkami. Jde o návrh fondu, který ještě musí schválit ministr životního prostředí a ministryně pro místní rozvoj.

Země EU potvrdily dohodu o snižování počtů igelitových tašek

Diplomaté zemí EU potvrdili dohodu s europarlamentem týkající se nových unijních pravidel, která mají omezit používání igelitových tašek. Dohodu, podle níž mají země na výběr mezi zpoplatněním tašek či přímým závazkem snížit jejich počet, umožnil pondělní kompromis členských zemí s europarlamentem. Evropská komise Jeana-Claudea Junckera novou kompromisní podobu legislativy původně odmítala jako nadbytečnou, nakonec ale tento týden ustoupila. Opatření se týká tašek s tloušťkou pod 50 mikronů, tedy tenších igelitek, tvořící většinu spotřebovávaných igelitových tašek. Členské země budou mít na výběr dva způsoby, jak snížit jejich počty. První je povinný cíl snižování - 90 sáčků na jedno použití na osobu ročně k roku 2019 a jen 40 v roce 2025. Druhou variantou je zajištění, že za ně budou muset zákazníci v obchodech k roku 2019 platit. Zástupce vedoucího českého zastoupení při EU, velvyslanec Jakub Dürr novinářům řekl, že ČR mohla návrh podpořit právě kvůli možnosti vybrat si způsob, jak tašky omezit. Z debat na toto téma, které se dosud v Česku vedly, podle něj plyne, že si země spíše zvolí variantu tašky zpoplatnit. Rozhodnutí diplomatů členských zemí ještě čeká závěrečné formální potvrzení na některé z nejbližších ministerských rad a také v europarlamentu.

Primátorem Pardubic se stal Martin Charvát (ANO)

Primátorem Pardubic se stal Martin Charvát (ANO). Na ustavující schůzi jej zvolilo 26 z 37 přítomných zastupitelů města. Charvát kvůli nové funkci odejde z pozice ředitele městské firmy Rozvojový fond Pardubice.

Obviněný liberecký hejtman Půta zůstává v čele ROP Severovýchod

Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) obviněný z korupce zůstává předsedou Výboru Regionální rady ROP Severovýchod. O jeho odvolání ani vyslovení důvěry výbor nehlasoval. Členové ale nevyloučili možnost, že se k tomuto bodu vrátí na dalším zasedání, sdělila ČTK mluvčí dotačního úřadu Silvie Špryňarová. Půta byl v úterý obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, který je jedním z projektů financovaných ROP Severovýchod. Půta obvinění odmítá, chce proti němu podat stížnost. Rezignoval ale na funkci předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

Neuron ocení světoznámé české vědce Pomahače i Babušku

Za přínos světové vědě ocení Nadační fond Neuron pět špičkových odborníků, mezi nimi plastického chirurga Bohdana Pomahače a matematika Iva Babušku. Speciální cena poputuje také cestovateli Miroslavu Zikmundovi. Neuron už popáté vybral významné vědce v pěti oborech - medicíně, matematice, fyzice, chemii a společenských vědách. Ceny převezmou 11. prosince v Profesním domě. ČTK o tom za fond informovala Lada Brůnová. Cenu za fyziku převezme fyzik Jiří Bičák z Ústavu teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Je pokračovatelem einsteinovské tradice u Česku a hlavní tvůrce její současné podoby. Z matematiků vybral fond Čechoameričana Iva Babušku z Ústavu výpočetní techniky a vědy při Texaské univerzitě. Zakladatel světové výpočtové matematiky se významně podílel mimo jiné na propočtech výstavby orlické přehrady. Oceněný chirurg Pomahač pracuje také na americkém kontinentu, od roku 2001 v bostonské nemocnici Brigham and Women's Hospital. Pomahačův tým v USA provedl před třemi lety první úplnou transplantaci tváře. Za přínos světové vědě v oboru chemie udělí fond cenu chemikovi Jiřímu Čížkovi z Oddělení aplikované matematiky na univerzitě ve Waterlo, jehož metoda takzvaných spřažených klastrů se stala nejefektivnější metodou pro přesné výpočty vlastností molekul. Archeolog Evžen Neustupný převezme cenu za obor společenské vědy, protože významně prosadil českou archeologii v mezinárodním měřítku.

Fond, který založil matematik a podnikatel Karel Janeček, ohlásí další nový projekt takzvanou Expedici Neuron. Má navázat na cestovatelskou Zikmundovu tradici a pomoci českým badatelům realizovat vědecké výpravy. Předá také pěti výzkumným projektům Neuron Impulsy celkem pět milionů korun a představí nové mecenáše české vědy. Fond podporuje mladé nadějné vědce, kromě odměny pětkrát 250 tisíc jim pomáhá s komunikací jejich výzkumu k veřejnosti.

V Kladně vzniklo unikátní výcvikové centrum pro práce ve výškách

V bývalém kladenském areálu Poldi - Koněv vzniklo unikátní výcvikové centrum pro práce ve výškách. Budou se zde školit hasiči, záchranáři, vojáci, ale i techničtí pracovníci. Velikostí a komplexností se jedná o jediné centrum v České republice, řekl ČTK Jan Zámečník ze společnosti Singing Rock, které centrum Polygon Kladno patří. Firma se zabývá výrobou lezeckého vybavení. Vybudování polygonu stálo přes pět milionů korun. V práci ve výškách se zde vyškolí přibližně 1500 lidí ročně. V polygonu jsou připraveny simulace veškerých situací, se kterými se lze běžně setkat při práci ve výškách. Je zde i zavěšená lanovková kabina. Konkrétně jsou zde simulace střechy, stožárů, různé lanové přístupy a podobně. Centrum mohou využívat nejen hasiči, záchranáři, vojáci nebo policisté, ale třeba i pracovníci stavebních či elektrárenských společností.

V Jaderné elektrárně Temelín skončila odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Temelín skončila odstávka druhého výrobního bloku. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Energetici ho od energetické soustavy odpojili 13. listopadu. Důvodem byla oprava na jedné ze dvou elektronapáječek, tedy pomocných zařízení v nejaderné části elektrárny, která se používají zejména při odstavování a najíždění bloku. "Vedle opravy měření u jedné ze dvou elektronapáječek byla provedena i preventivní oprava štítu, který je součástí systému chlazení generátoru," upřesnil mluvčí. Také v Dukovanech skončila odstávka, a to dvou ze čtyř bloků kvůli poruše na potrubí. Jeden z nich obnovil výrobu v úterý druhý ve čtvrtek.

Pozemkový úřad sjednal výměnu pozemku potřebného pro D11

Stát získá poslední chybějící pozemek pro dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové. Státní pozemkový úřad dojednal výměnu potřebného pozemku s farmářkou Ludmilou Havránkouvou. ČTK to řekla mluvčí úřadu Monika Machtová. Dostavba chybějící části dálnice, která byla slavnostně zahájena letos v létě, se zatím kvůli nedokončeným výkupům odehrává na opačném konci budované trasy v okolí čtvrti Kukleny. Druhou polovinu pozemku donedávna vlastnila sestra Havránkové, Jaroslava Štrosová. Ta ale svoji část v červenci prodala hradecké radnici. Radnice nabídla Štrosové za polovinu z pozemku o výměře 0,27 hektaru 1,7 milionu korun. Dálnice D11 se staví od roku 1978. Podle plánů by od Hradce Králové měla D11 pokračovat dál k Jaroměři a poté k polským hranicím jako rychlostní silnice R11.

Firmy:Provoz v tunelu Blanka začne na přelomu března a dubna 2015

Zkušební provoz v tunelu Blanka začne na přelomu března a dubna 2015, shodly se na schůzce firmy podílející se na výstavbě. ČTK o výsledcích jednání informoval mluvčí Metrostavu František Polák. Prosincový termín, který uvádělo odcházející vedení hlavního města, tak definitivně padl. Ke schůzce vyzvalo účastníky výstavby budoucí vedení pražského magistrátu, při jednání však žádný zástupce Prahy nebyl. Tunelový komplex, jehož stavbu zadala někdejší politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS), měl být zprovozněn v roce 2011. Termín politici několikrát odložili. Náklady na stavbu se v průběhu let zvýšily o několik miliard korun, nyní jsou vyčísleny asi na 37 miliard korun. Problematické faktury řešil arbitrážní soud.

Při testování jednotných zkoušek musí hrát roli i vysvědčení

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy při jarním pilotním testování nemohou být jediným kritériem pro stanovení pořadí uchazečů pro přijetí. Ředitelé vedle nich musejí i nadále přihlížet také ke známkám na vysvědčení, sdělilo na dotaz ČTK ministerstvo školství. Pilotní testování jednotných zkoušek na maturitní obory včetně gymnázií je naplánováno na 15. a 16. dubna, což je mimo období konání prvního kola přijímacích zkoušek stanovené na 22. až 30. dubna 2015. V médiích se nedávno objevily informace, že se někteří ředitelé středních škol kvůli tomuto nesouladu obávají žalob ze strany rodičů na neplatnost přijímacího řízení, pokud by použili jen jednotné testy. Pilotní testování se na jaře bude konat na více než polovině škol, které maturitní obory nabízejí. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce jednotnými přijímacími zkouškami zajistit, aby se na maturitní obory nedostávali uchazeči bez studijních předpokladů, kteří pak propadají u maturity.

Policie obvinila muže za kupčení s hlasy v Litvínově

Policie obvinila čtyřiadvacetiletého muže za kupčení s hlasy v Litvínově na Mostecku. Desítkám sociálně slabých podle kriminalistů nabízel peníze a večerní zábavu s občerstvením zdarma, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Litvínov už má nové zastupitelstvo, výsledky voleb u soudu nikdo nezpochybnil. Podle policie muž obyvatelům sídliště Janov nabízel za hlas 200 korun. V místním klubu se v první den voleb konala romská zábava, na které se údajné nakupování hlasů voličů mělo domlouvat.

Policie má podezřelého z hrozeb proti nemocnici v Havlíčkově Brodě

Policie zadržela muže podezřelého z anonymních výhrůžek havlíčkobrodské nemocnici. Je to muž kolem 50 let věku, zadržen byl v Brně. Všechna bezpečnostní opatření v nemocnici byla zrušena, řekla ČTK mluvčí policie Jana Kroutilová. Anonym pohrozil bombovým útokem nemocnici poprvé ve čtvrtek, kvůli tomu muselo být evakuováno kolem 400 pacientů. V pátek ráno výhrůžku zopakoval. Policisté žádný podezřelý předmět policisté nenašli.

Tužku, kterou se na policii v Úpici zastřelil muž, prověří znalci

Experti prozkoumají střílející tužku, kterou se ve čtvrtek na policejní služebně v Úpici na Trutnovsku zastřelil sedmapadesátiletý muž zadržený kvůli pokusu vloupání. ČTK to řekla mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová, která také potvrdila, že muž dosud nebyl soudně trestán a nikdy nevlastnil zbrojní průkaz. Případem se již zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Policisté muže zajistili na základě oznámení, že v jednom z domů v Úpici se nachází podnapilá osoba. "Policisté okamžitě vyjeli na místo a podnapilého zajistili. Převezli ho na obvodní oddělení, kde provedli dechovou zkoušku a ta naměřila 2,60 promile alkoholu," uvedla mluvčí. Následně muž potřeboval na toaletu, kde se střelil přímo do hrudi a na místě svým zraněním podlehl. "Dnešní pitva prokázala, že ve střílející tužce použil náboj ráže 22," uvedla mluvčí. Takzvané střílející tužky nebo pera se podobají běžnému psacímu peru a mohou vystřelit jeden náboj malé ráže. Používání takovéto skryté střelné zbraně je zákonem zakázáno i lidem, kteří mají zbrojní průkaz.

V Laškově se zřítil neobydlený dům, nikdo nebyl zraněn

V Laškově na Prostějovsku se zřítil neobydlený dům stojící u hlavní cesty. Podle hasičů zůstala stát jen jedna stěna, ruiny zavalily osobní auto. Hasiči po prohledání místa vyloučili, že by se v objektu někdo nacházel. Nikdo nebyl zraněn, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Přivolení energetici vypnuli proud a hasiči vyprostili zasypané vozidlo.

Přibližně každé třetí dítě v ČR má zkušenost s kyberšikanou

Zhruba každé třetí dítě v ČR má podle odborníků zkušenost s takzvanou kyberšikanou, tedy výhrůžkami, vydíráním, ponižováním či jinou formou nenávistného projevu na internetu. Z těchto případů se daří odhalit pouhý zlomek, často jen náhodou. V boji proti ní mohou nejvíce pomoci rodiče tím, že budou více dohlížet na to, s kým je jejich dítě na webu či sociálních sítích v kontaktu. ČTK to řekl ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Například na brněnské konferenci věnované ochraně dětí před kyberšikanou, byl zmíněn případ dívky, která v deseti letech poskytla prostřednictvím internetu svému kamarádovi fotografii svých nohou. Ten ji ale zneužil; snímek zveřejnil s tím, že dívku urážel, zesměšňovat, tvrdil, že ráda olizuje nohy jiným. "Čtyři roky mělo z této věci dítě trauma. Pachatel nebyl vzhledem ke svému nízkému věku potrestán," uvedl Kapitán. Podle něj případ dokládá, že rodiče musí mít kontrolu nad tím, co jejich dítě na internetu dělá a s kým se stýká.

U Mikulova odhalili památník obětem železné opony

Na stezce svobody u Mikulova byl odhalen památník obětem železné opony, její tvůrci mu říkají Brána ke svobodě. Jde o 53 vztyčených železných stél, na každé z nich je jméno člověka, který zemřel na hranici s Rakouskem od Slavonic k hranici se Slovenskem v době, kdy v Československu panoval komunistický režim. Památník postavilo občanské sdružení Paměť ve spolupráci s rakouskými městy Laa an der Thaya a Poysdorf, třemi miliony korun na něj přispěla Evropská unie. Památník navrhl architekt Tomáš Pilař. Oběti nepocházely jen z Československa, ale i bývalé NDR, Polska či Rakouska. Buď je zastřelili pohraničníci, nebo šláply na minu či je zasáhl elektrický proud v systému pohraničních zátaras.

Prahu jako turistický cíl bude dva roky propagovat letoun ČSA

Prahu jako magickou turistickou destinaci bude dva roky propagovat letoun Českých aerolinií. Airbus A 319 polepený motivem hlavního města se vydal na svou první cestu na lince mezi Prahou a Barcelonou. Polep s motivem Hradčan a sloganem "Fly to the City of Magic" (Leťte do města kouzel) vyšel Pražskou informační službu na zhruba pět milionů korun. Letadlo v "barvách hlavního města" bude přistávat na více než čtyřicítce mezinárodních letišť od Kazachstánu přes Rusko až po země Evropské unie včetně nových destinací, které České aerolinie otevřou v příští letní sezoně, uvedl ředitel ČSA pro obchod Jan Tóth. Letadlo denně absolvuje minimálně dva lety a týdně pak 18 letů.

Chalupeckého cenu jako 25. laureát obdržel Roman Štětina

Jubilejním 25. laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, prestižní ceny pro mladé výtvarné umělce se stal Roman Štětina. Jako jeden z mála českých umělců se věnuje práci se zvukem, ve finále soutěže prezentoval film sestavený ze záběrů ze slavného televizního detektivního seriálu. Mezinárodní porota Štětinu vybrala z pěti finalistů, mezi nimiž byli ještě Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková a Tereza Velíková. Výstava prací všech finalistů je ve Veletržním paláci otevřena do 4. ledna. Spolu s finalisty vystavuje i loňský laureát Dominik Lang.

Roman Štětina připravil pro výstavu finalistů celovečerní film s názvem Ztracený případ. Použil detektivní seriál Columbo a výsledkem je snímek, kde jsou použity záběry ze všech dílů od roku 1968 po poslední natočený o 35 let později stále s týmž protagonistou. Autor říká, že chtěl poukázat i na snahu filmového průmyslu udržet úspěšnou postavu ve hře co nejdéle.

Filip Singer převzal hlavní cenu Czech Press Photo

V Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze předali ocenění v jubilejním 20. ročníku soutěže žurnalistické fotografie Czech Press Photo. Hlavní cenu v jubilejním 20. ročníku získal Filip Singer z European Pressphoto Agency (EPA) za snímek z počátku demonstrací na kyjevském náměstí Majdan. Cenu mu předal ministr financí Andrej Babiš. Oceněné fotografie budou tradičně představeny na výstavě od 21. listopadu do 31. ledna 2015 na Staroměstské radnici v Praze. Jubilejního ročníku soutěže se zúčastnilo 267 fotografů s 3360 fotografiemi. Hlavní cena soutěže, Křišťálové oko, je spojena s odměnou 120.000 korun.

Orchestr FOK oslavil osmdesáté narozeniny ve filmovém duchu

Za účasti mnoha hostů se ve zcela zaplněné Smetanově síni Obecního domu v Praze uskutečnil koncert k 80. výročí činnosti Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Dirigentem večera byl Jan Kučera. Orchestr nabídl především filmové melodie, čímž připomněl, že od roku 1935 do založení samostatného filmového orchestru v roce 1943 nahrál hudbu k téměř všem českým filmům a za svou existenci natočil hudbu k celkem 212 snímkům.

První gratulant Pavel Šporcl, který se poprvé s FOK představil v roce 1988, si pro výstup vybral virtuózní Cikánské melodie z roku 1878 od Španěla Pabla de Sarasate. Dagmar Pecková, která zpívá s FOK od roku 1989 a v sezóně 2011/12 byla jeho rezidenční sólistkou, se kromě filmových písní představila i ve slavné Summertime z opery Porgy a Bess George Gershwina.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila druhá v závodu na 5000 metrů na Světovém poháru v Soulu, o pět sekund ji porazila Claudia Pechsteinová. Dvaačtyřicetiletá Němka připravila české reprezentantce první porážku na její oblíbené trati na velkých závodech po sedmi letech. Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková získala před týdnem stříbro i na prvním Světovém poháru sezony v japonském Obihiru na třech kilometrech, kde po jejím zaváhání v závěru vyhrála Nizozemka Ireen Wüstová.

Počasí v sobotu

Zataženo až oblačno, ojediněle, později místy, zejména na jihozápadě, polojasno. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.