Denní souhrn zpráv

Na Albertově Zemana vypískaly stovky jeho odpůrců

Odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu na pražském Albertově provázely protesty proti prezidentovi Miloši Zemanovi a výzvy, aby odstoupil. Stovky jeho odpůrců pískaly po celou dobu jeho projevu i při odhalování pamětní desky, z davu létaly předměty. Ochranka bránila Zemana a další prezidenty deštníky. Německého prezidenta Gaucka zasáhlo vajíčko do spánku, uvedl Hrad. Gauck byl otřesen, ale v programu pokračuje. Mluvčí německého velvyslanectví však podle České televize uvedl, že Gaucka zasáhla jen skořápka, kterou téměř nepostřehl a věc vzal s humorem. Zeman řekl, že se nebojí, jako se nebál před 25 lety, když se 17. listopadu 1989 zúčastnil demonstrace na Národní třídě. Při projevech dalších středoevropských prezidentů lidé ztichli a odměnili je potleskem. Od protestů se v prohlášení zaslaném ČTK distancovalo sedm studentských organizátorů akce Znovu zvonit klíči. Setkání na Albertově mělo podle nich především uctít památku studentů, k protestům byly určeny jiné akce.

Zeman se na Albertově zúčastnil odhalení pamětní desky k 25. výročí událostí 17. listopadu 1989 společně s prezidenty takzvané visegrádské čtyřky a Německa. Na Albertově tehdy začal průvod, který příslušníci SNB tvrdě zastavili na Národní třídě. Svůj nesouhlas se současnou hlavou státu dávali lidé na Albetově najevo na transparentech, hlasitým pískáním a voláním "Miloše do koše" nebo "Už jsme tady".

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na protizemanovské protesty připomněl, že lidé na Národní třídě před 25 lety demonstrovali i proto, aby mohli svobodně vyjádřit svůj názor. "A právě připomínka 17. listopadu je skvělou příležitostí k tomu, aby lidé tento názor vyjádřili. A to jak odpůrci, tak příznivci pana prezidenta. A myslím si, že tato svoboda názorů, tato svoboda vyjadřování platí i pro prezidenty republiky," dodal.

Proti kritice mířené na Zemana vystoupily v Praze desítky lidí

Proti kritice namířené v poslední době na prezidenta Miloše Zemana vystoupilo na pražském Klárově několik desítek lidí. Nesli transparenty s hesly jako "Miloši, jsme s tebou" nebo "Hanba pražské kavárně". Zemanových kritiků se ovšem při příležitosti oslav 25. výročí sametové revoluce sešly tisíce. Shromáždění na Klárově uspořádaly levicové iniciativy. Cílem akce bylo podle organizátorů kritické zhodnocení vývoje v Česku za posledních 25 let a podpora prezidenta. Zeman v posledních týdnech čelí z různých stran kritice třeba kvůli cestě z Číny soukromým letadlem dvou významných firem, krokům při oslavách 28. října, výrokům v Hovorech z Lán nebo zpochybňování tvrdosti zákroku při demonstraci 17. listopadu 1989.

Zaorálek: Vypískání Zemana nebylo selháním jeho kritiků

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek nepokládá vypískání prezidenta Miloše Zemana na Albertově za selhání jeho odpůrců. Podle ministra by politici měli jednat tak, aby společnost sjednocovali. Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš naopak označil počínání Zemanových odpůrců na Albertově za ostudu vzhledem k přítomnosti dalších středoevropských prezidentů. "Udělali jsme si ostudu před celou Evropou," řekl Babiš ČTK. Zemanovi odpůrci měli podle něj jít protestovat na Hrad, ne na slavnostní odhalování pamětní desky. Podle Babiše se situace mohla vyřešit Zemanovou omluvou.

Ministr Zaorálek je například přesvědčen, že není možné zlehčovat to, co se stalo 17. listopadu 1989. "Žádné bití obušky v průběhu roku 1989 nepokládám za standardní... Připadá mi, že tohle zlehčovat nedává smysl a pak se člověk nediví, že společnost se dostává do varu," upozornil. Reagoval tak na sobotní Zemanovo tvrzení, že protestní pochod studentů byl jednou z x demonstrací a že brutální policejní zákrok proti jeho účastníkům na Národní třídě nebyla žádná "krvavá řež". Proti zpochybňování tvrdosti zásahu komunistické policie se už dříve postavili i další politici.

Politici si připomínali listopad 89 na Národní třídě

Politici si připomínali listopad 89 na Národní třídě. Mezi prvními řišli zástupci hnutí ANO a ČSSD. "Listopad 89 byl důležitý a hlavně pozitivní okamžik v našich dějinách, přinesl nám svobodu a demokracii a teď už všechno záleží jenom na nás," řekl novinářům premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Česko podle něho potřebuje stát, který funguje ve prospěch obyvatel, dá lidem důstojnost a nebudou se v něm rozkrádat veřejné peníze. Řada věcí se podle Sobotky po převratu povedla, na druhou stranu se ale řada lidí stala obětí ekonomické transformace.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš připomněl, že tehdejší režim většina národa nenáviděla, ale jen málokdo se odvážil proti němu otevřeně vystoupit. "Myslel jsem hlavně na lidi, kteří byli schopni jít do vězení a bojovat za nás," řekl novinářům. Podotkl, že revoluce následně tyto lidi pohltila a vytratily se i jejich ideály.

Hned po Sobotkovi přišel na Národní třídu i bývalý prezident Václav Klaus. "Pocity jsou vážné a myslel jsem na to, co unikátního se před 25 lety 17. listopadu stalo," uvedl. Odmítl hlasy, které období po začátku takzvané sametové revoluce hodnotí negativně. "Určitě jsme základní transformaci naší země udělali úspěšněji, rychleji, klidněji a lidsky únosněji než všechny naše sousední země," poznamenal Klaus, který kromě prezidentského úřadu zastával třeba úřad premiéra či v porevoluční době post ministra financí.

Národní třída oslavuje svobodu hudbou i pouličním divadlem

Hudbou i pouličním divadlem si až do večera lidé na Národní třídě v Praze připomínají 25. výročí sametové revoluce. Pořádá se tu jednodenní festival Díky, že můžem!-Korzo Národní. Po ulici proudí stovky lidí a poslouchají kapely u pódií Pravda a Láska, u Národního divadla si prohlížejí časosběrný fotografický cyklus nebo se zastavují v improvizovaném rozhlasovém studiu, kde čtou mladí autoři svoji poezii.

Od rána Češi na výročí listopadových událostí 1989 vzpomínají také u památníku na Národní třídě. Na místo, které symbolizuje zásah socialistické policie proti demonstrujícím studentům, nosí svíčky a květiny. Čekají v dlouhé frontě, než se na ně dostane řada. Dopoledne také sloužil mši ve zcela zaplněném kostele sv. Voršily kardinál Dominik Duka, zpíval se mimo jiné Svatováclavský chorál. Mnoho lidí má na klopách připnuté trikolory nebo takzvané placky s portrétem vůdce sametové revoluce a prvního polistopadového prezidenta Václava Havla.

Die Welt: Češi chtějí upřímnost - v zásadě druhého Havla

Masivní protesty proti českému prezidentovi Miloši Zemanovi zastínily vzpomínkové akce na sametovou revoluci v Československu. Uvedla to agentura DPA podobně jako další německá média s tím, že lidé pískáním a skandováním demonstrovali proti Zemanovu proruskému postoji. Za nepěkný konec pražských oslav pádu komunismu označil německý deník Rheinische Post zásah vajíčkem, který utrpěl německý prezident Joachim Gauck. Deník Die Welt míní, že Češi chtějí "integritu a upřímnost - v zásadě druhého Havla". O vajíčku, které trefilo Gaucka, informovala i DPA či rakouská agentura APA.

Mezi fotografie dne zařadil snímek se zdviženými pažemi pražských demonstrantů s červenými lístky francouzský deník Paris Match. Portál Pravda.sk napsal, že demonstranti využili na transparentech proti Zemanovi řadu výroků, které vycházely z prezidentova nedávného vystoupení v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán. Protesty, které jsou podle Die Welt míněny samozřejmě vážně, mají i svou humornou stránku. "I v tom, jak Češi demonstrují. S podomácku udělanými transparenty z rozpadajících se banánových krabic, které jen tak tak přečkají demonstraci," dodal německý deník.

Režimem v roce 1989 otřásla také neschopnost režimu, řekl Zeman

Komunistickým režimem v tehdejším Československu otřásla v roce 1989 mimo jiné neschopnost a stupidita jeho vedení. Na shromáždění k výročí 17. listopadu na pražské právnické fakultě to řekl prezident Miloš Zeman. Postavil se proti heroizaci protestu na Národní třídě, vzdal nicméně čest těm, kteří tehdy prokázali statečnost. Přítomným prezidentům dalších středoevropských zemí Zeman poděkoval za to, jak jejich občané inspirovali sametovou revoluci. Prezident uvedl, že na demonstraci na Národní třídu došlo 17. listopadu 1989 z asi padesátitisícového pochodu z Albertova jen 2000 lidí, z nichž někteří navíc ještě před policejním zákrokem utekli. Zeman vyjádřil úctu těm, kteří na Národní třídě zůstali i poté, co jim policie dala možnost odejít, a pochopení pro ty, kteří odešli. "To jediné, co neumím, je souhlasit s tím, že ti, kdo utekli, jsou dnes těmi největšími hrdiny," dodal prezident. Význam demonstrace na Národní třídě pro pád režimu Zeman zpochybnil už v sobotu. Dnes Zeman připustil, že policejní zásah na Národní třídě byl jiný než na předchozích demonstracích, protože při policejním zásahu nebylo kam utéct.

Premiér Sobotka odletěl do USA, kde se sejde s viceprezidentem Bidenem

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odletěl na čtyřdenní návštěvu Spojených států. Jejími vrcholy budou setkání s americkým viceprezidentem Joem Bidenem v Bílém domě a odhalení busty bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla v budově amerického Kongresu. Český exprezident se stane čtvrtým Evropanem po Winstonu Churchillovi, Raoulu Wallenbergovi a Lájosi Kossuthovi, kterému se dostane takovéto cti. Dalšími body ve washingtonské části programu českého premiéra jsou návštěva Muzea holocaustu nebo vystoupení v Radě pro zahraniční vztahy. Návštěvu Spojených států zakončí Sobotka ve čtvrtek v Texasu, kde slavnostně zahájí stavbu budovy nové tělocvičny Sokola ve Westu nebo se zúčastní inaugurace nového českého honorárního konzula.

V Brně se střetli studenti s extremisty

Menšími potyčkami mezi přívrženci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti a studenty skončily dvě na sobě nezávislé demonstrace. Policisté zasáhli až ve chvíli, kdy se k sobě obě skupiny nebezpečně přiblížily na několik metrů a agresivnější jedinci vbíhali do skupiny protivníků. Nakonec se podařilo policistům v zárodku hrozící konflikt zažehnat.

Centrem Prahy prošel alegorický průvod až třech stovek masek

Až tři stovky masek v nadživotní velikosti prošly centrem Prahy v karnevalu Sametové posvícení, který se připojil k oslavám svobody. Občanské iniciativy a hnutí, jež průvod pořádaly, satiricky znázornily problémy současnosti i minulosti. Nápadité masky upozorňovaly například na kauzu pražské opencard s maskou bývalého primátora Pavla Béma i karikaturou ruského prezidenta Vladimira Putina na situaci na Ukrajině a nedostatečný zájem Evropy o její řešení. Do průvodu se zapojilo 15 občanských iniciativ.

Štěch odmítl, že by si demonstracemi v roce 1939 národ uškodil

Názory, že si demonstracemi v roce 1939 národ uškodil, označil dlouholetý předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) za mylné. Nacisté by si podle něj našli jinou záminku pro postupnou likvidaci českého národa. Štěch to uvedl na shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze na památku studentských obětí nacistické perzekuce v roce 1939. Nacistický režim před 75 lety využil manifestaci 28. října, při níž byl smrtelně postřelen student Jan Opletal, k uzavření českých vysokých škol. Deset zástupců studentů nacisté zastřelili bezprostředně, stovky dalších poslali do koncentračních táborů. Na památku represe se tak 17. listopad stal Mezinárodní dnem studentstva. Pietní akci na Hlávkově koleji, kde Opletal umíral, každoročně pořádá Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu.

EU tento měsíc zváží rozšíření sankčního seznamu o další jména

Ministři zahraničí Evropské unie pověřili evropskou diplomatickou službu přípravou návrhu, o která jména separatistů z východu Ukrajiny by mohl být rozšířen unijní sankční seznam. Novinářům to řekly zdroje obeznámené s ministerským jednáním. Rozhodnutí, zda skutečně o tato nová jména rozšířit seznam osob se zmrazeným majetkem a se zákazem vstupu do EU, má padnout ještě tento měsíc. Na seznamu je v současnosti 119 lidí a 23 firem.

Jak už při příchodu na jednání připomněl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, nejsou na východě Ukrajiny plněny podmínky mírových dohod z Minsku. "Nemůže být žádné velké uspokojení nad tím, jak se realizuje příměří, naopak stále umírají další a další lidé," řekl novinářům.

Zeman v ruské televizi opět kritizoval protiruské sankce

Prezident Miloš Zeman se znovu kriticky vyjádřil k sankcím, které Západ přijal proti Rusku kvůli jeho úloze v ukrajinské krizi. V rozhovoru poskytnutém ruské televizní stanici První kanál také zopakoval názor, že na Ukrajině jde o občanskou válku. "Podle mne je nejdůležitější pochopit, že na Ukrajině je prostě občanská válka. Nesmíme se zabývat nějakými sny o podpoře, včetně ekonomické podpory Ukrajiny, protože v podmínkách občanské války je ekonomická podpora naprostým nesmyslem," odpověděl podle internetového přepisu rozhovoru Zeman na otázku, jak dlouho podle jeho názoru potrvají sankce EU vůči Rusku. Prvním krokem řešení situace je podle něj "dohoda mezi Ukrajinci a Ukrajinci". Druhým krokem je dohoda o plynu a dohoda o záchraně Ukrajiny před bankrotem, protože toto riziko reálně existuje.

ČT: Britský soud rozhodování o vydání Savova do Česka odročil

Soud v Londýně odročil rozhodování o vydání stíhaného podnikatele Františka Savova do České republiky. Ke kauze se soud vrátí 16. února, uvedla Česká televize. Do té doby by měl soud vyhodnotit, zda vyhoví žádosti Savovových právníků na vyslechnutí svědků. Savov, který k soudu dorazil, je v tuzemsku obviněn z rozsáhlých daňových úniků. Podle Savovova mediálního zástupce soud o Savovově případném vydání vůbec nejednal. Savovovi právníci chtějí zpochybnit vyšetřování i práci české policie a dokázat, že vydání je bezpředmětné, uvedla ČT. Požádali, aby soud v utajeném režimu vyslechl čtyři svědky. Savov je mimo jiné vlivným podnikatelem na mediálním trhu. Vlastní vydavatelství Mladá fronta s jeho tituly E15, Euro, časopisem Lidé a země a odbornými a dětskými periodiky. Kromě toho je majitelem investičního fondu.

Do oblastí Afriky zasažených ebolou míří pomoc ze zemí EU, i z ČR

Do oblastí západní Afriky, které jsou zasaženy epidemií eboly, míří nizozemská loď s humanitární pomocí z devíti evropských zemí včetně České republiky. Účastníci první podobné mise EU se zastavili v přístavu senegalské metropole Dakar, odkud brzy vyplují k třem nejvíce postiženým zemím. Uvedla to agentura AFP.

V dopravě se letos nepodaří vyčerpat zhruba 14 miliard korun

V dopravě se letos nepodaří vyčerpat zhruba 14 miliard korun. Vyplývá to z předběžného odhadu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který rozděluje peníze pro stavby a opravy silnic, železnic a vodních cest. Přestože celkové čerpání peněz zhruba odpovídá loňským výsledkům, je efektivní zejména v oblasti oprav a rekonstrukcí infrastruktury, které se platí ze státního rozpočtu. Naopak výstavba nových silnic a dálnic, na které je možné použít peníze z Evropské unie, za opravami vázne. Lepší než v případě silniční výstavby je situace na železnici. Na opravy tratí se ke konci minulého týdne podařilo vyčerpat přes čtyři pětiny určeného rozpočtu a 45 procent z peněz určených na novostavby.

Bytová výstavba v Libereckém kraji po pětiletém útlumu opět ožívá

Bytová výstavba v Libereckém kraji po pětiletém útlumu opět ožívá. Za prvních devět měsíců letošního roku zahájili stavbaři v kraji výstavbu 605 nových bytů, což je o 22 procent víc než ve stejném období loni. Největší množství nových bytů bylo přitom zahájeno ve třetím čtvrtletí - 293. Podle předběžných výsledků Českého statistického úřadu zaznamenali vyšší meziroční růst zahájených bytů jen v hlavním městě a na jižní Moravě.

Remoska uvede na trh nové modely elektrických pečících mís

Společnost Remoska z Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku začne vyrábět nové modely přenosných elektrických pečících mís. Do nové technologie na povrchovou úpravu remosek firma investovala pět milionů korun, s inovovanými výrobky by chtěla proniknout na nové trhy. ČTK to řekl jednatel a spolumajitel Remosky Ivo Svoboda. Elektrická trouba s ohřevem shora je českým vynálezem. Dá se v ní připravit prakticky cokoli od zeleniny, přes maso až například po bábovku. Její ochranná známka byla zapsána před 50 lety.

Zhruba třetinu produkce Remoska vyváží do Velké Británie, na jiné zahraniční trhy jde jen několik stovek kusů ročně. Svoboda řekl, že starší model už ale přestával být v Británii aktuální. "Je zajímavé, že Angličané na rozdíl od Čechů investují do novinek, kdežto Češi se začínají dívat po půdách a posílají nám na opravu staré. Přesto sledujeme nárůst prodeje i po České republice," řekl jednatel. Novou remosku dostal minulý týden k narozeninám i následník britského trůnu princ Charles. Předala mu ji lady Milena Grenfellová-Bainesová, která je jedním z českých dětí zachráněných za druhé světové války Nicholasem Wintonem. V Británii českou přenosnou troubu zpopularizovala a přezdívá se jí Lady Remoska.

Průzkum: Stravenky Čechům nepokryjí běžný oběd

Až 80 procentům českých zaměstnanců nestačí hodnota stravenky od zaměstnavatele na to, aby jim pokryla běžný oběd. Obědy každoročně zdražují a čeští zaměstnanci musí sáhnout hlouběji do kapsy. Vyplývá to z říjnového průzkumu firmy Sodexo mezi 500 respondenty. Dvě třetiny Čechů jsou ochotny si připlatit za zdravější oběd, nejčastěji 20 korun (polovina dotázaných). Pětina si je ochotna koupit oběd dražší o 30 korun a 17 procent o deset korun. O něco ochotnější k větší útratě za zdravější jídlo během pracovního týdne jsou ženy.

Kvalita ovzduší se v Moravskoslezském kraji výrazně zlepšila

Kvalita ovzduší se v Moravskoslezském kraji opět výrazně zlepšila. Povolený limit pro polétavý prach byl v pondělí ráno překročen na třech místech. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Až do nedělního rána přitom ve velké části regionu platila smogová situace. Opatření meteorologové už odvolali.

Koncert v Carnegie Hall byl podle Bělohlávka vrcholem turné v USA

Nedělní koncert České filharmonie (ČF) v newyorské Carnegie Hall, který třítisícové publikum ocenilo dlouhými ovacemi ve stoje, byl pro tento orchestr nesporným vrcholem jeho amerického turné. Po jeho skončení to ČTK řekl šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Podle generálního ředitele ČF Davida Marečka byl úspěch koncertu natolik mimořádný, že může v budoucnu orchestru výrazně pomoci při jednání o případných dalších vystoupeních v prestižním koncertním sále. Čeští filharmonici měli na programu symfonii Z Nového světa od Antonína Dvořáka, která právě na tomto místě měla v roce 1893 světovou premiéru, a dále Janáčkovu rapsodii Taras Bulba a Lisztův Koncert pro klavír č. 2. V něm doprovodili francouzského klavíristu Jeana-Yvese Thibaudeta. Koncert byl vyprodaný několik týdnů předem.

Nedělní koncert byl mimořádný i tím, že těsně před ním si Bělohlávek převzal Cenu Antonína Dvořáka udělovanou Akademií klasické hudby. Komorní slavnosti se zúčastnil i český ministr kultury Daniel Herman. V publiku pak byli kromě ministra kultury i další čeští zástupci, mimo jiné vnuk skladatele Dvořáka Antonín Dvořák III či americká modelka českého původu Pavlína Pořízková. Na turné po západním i východním pobřeží Spojených států jsou filharmonici od 2. listopadu a do 19. listopadu mají na programu celkem jedenáct koncertů. Dnes připomenou ve Washingtonu 25. výročí pádu komunistického režimu koncertem v Národní katedrále i za účasti premiéra Bohuslava Sobotky.

Vítězem soutěže o návrh pomníku Horákové se stal sochař Faltus

Vítězem soutěže o návrh pomníku političky Milady Horákové, popravené komunisty, se stal sochař Josef Faltus. Pomník by měl podle iniciátorů z Nadačního fondu Stránský stát ve Sněmovní ulici v Praze. Soutěže se zúčastnilo 23 autorů, jejich návrhy jsou do pátku vystaveny v Topičově salonu na Národní třídě. Právnička a národně socialistická poslankyně Horáková (1901 až 1950) byla popravena komunisty po vykonstruovaném procesu. K poctě Horákové byl v Praze vytvořen v roce 2009 pomník s bustou v parku na náměstí Hrdinů v Praze 4 nedaleko budovy věznice a soudu.

Koncert na Václavském náměstí přilákal přes 4000 lidí

Michal Prokop se skupinou Framus 5 zahájil na Václavském náměstí v Praze koncert s názvem Znovu 89. Akci zorganizoval Český rozhlas (ČRo) a odstartoval tak finální část projektu, který po celý letošní rok připomíná události před 25 lety. Před pódiem obráceným směrem k Národnímu muzeu je podle odhadu policistů přes 4000 lidí. Střed Václavského náměstí a okolní ulice obsadily davy dlouho před začátkem koncertu. Mnozí položili svíčky na místo památníku Jana Palacha a před sochu svatého Václava.

Stovky lidí si prohlédly Hrzánský palác a ministerstvo dopravy

Téměř tisíc lidí si prohlédlo historické prostory Hrzánského paláce, který spravuje úřad vlády. Ještě větší zájem byl o den otevřených dveří v budově ministerstva dopravy, kde za totality sídlil ústřední výbor Komunistické strany Československa. Dorazilo tam asi 1400 návštěvníků, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Lidé si na ministerstvu dopravy mohli prohlédnout reprezentační místnosti, pracovnu ministra, unikátní podzemní kryt či prostory bývalého bytu někdejšího prezidenta a generálního tajemníka ÚV KSČ Gustáva Husáka.

Režisérka Andrea Sedláčková byla za Fair Play oceněna v Arrasu

Film režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové Fair Play získal o víkendu hlavní cenu na festivalu v severofrancouzském městě Arras. Snímek vypráví příběh o státem řízeném dopingu mezi sportovci 80. let v bývalém Československu. Režisérka se o ceně dozvěděla v neděli večer, když uváděla v pražském kině Lucerna svůj celovečerní dokument Život podle Václava Havla. Příběh filmu Fair Play popisuje osudy sprinterky, která se v normalizačním Československu 80. let dostane do státem řízeného dopingového programu. Hlavní role ztvárnily Judit Bárdosová a Aňa Geislerová, v roli trenéra se objevil Roman Luknár.

Loutkoherečka Helena Štáchová oslaví sedmdesátiny

Bezmála půl století propůjčuje hlas slavné divadelní loutce Máničce a její bábince. V úterý 18. listopadu slaví první dáma českého loutkoherectví Helena Štáchová, která je od smrti svého manžela Miloše Kirschnera v roce 1996 též ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka (S+H), sedmdesátiny. Kromě divadla působí i v rozhlase, dabingu a televizi, pro niž dabuje například Lisu v kresleném seriálu Simpsonovi, a je autorkou i režisérkou řady divadelních her, i pro dospělé.

Sport

Čeští fotbalisté vyhráli i čtvrtý zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy v roce 2016. Reprezentanti v přímém souboji o první místo ve skupině A otočili v Plzni zápas s Islandem a vyhráli 2:1. Na vedoucí trefu Ragnara Sigurdssona odpověděl v závěru úvodní půle Pavel Kadeřábek a v 62. minutě rozhodl vlastní gól brankáře Hannese Halldórssona. Kouči Pavlu Vrbovi tak vyšel návrat do Plzně, kde strávil svá nejúspěšnější trenérská léta. Český celek vyhrál úvodní čtyři zápasy kvalifikace poprvé od přelomu let 1998 a 1999 a v dalším duelu 28. března přivítá doma Lotyšsko.

Závěrečná akce ATP Tour Turnaj mistrů v Londýně nic nezměnil na podobě světového žebříčku. Tomáš Berdych zakončí rok jako sedmý, přičemž mezi elitní sedmičkou se udržel pátou sezonu v řadě. Konečnému pořadí vévodí potřetí v kariéře nedělní londýnský šampion Novak Djokovič ze Srbska. Česká dvojka podle umístění v žebříčku Lukáš Rosol zakončil sezonu na 30. příčce, Radek Štěpánek je sedmapadesátý a Jiří Veselý na 68. místě.

Počasí

Bude zataženo s deštěm, zpočátku na severu a severovýchodě beze srážek. Během dne na Šumavě v polohách nad 1100 m i smíšené srážky. Nejvyšší teploty 5 až 9 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C.