Denní souhrn zpráv

Zeman: Revoluci vyvolala zpráva o smrti studenta, ne zásah SNB

Revoluci v roce 1989 vyvolala nepravdivá zpráva o smrti studenta Martina Šmída, ne zákrok Sboru národní bezpečnosti (SNB) na Národní třídě, řekl prezident Miloš Zeman při debatě se svým předchůdcem ve funkci Václavem Klausem. Zákrok tehdejší policie nebyl podle Zemana nestandardním masakrem a byla to jedna z mnoha tehdejších demonstrací. Zeman s Klausem debatovali v pražském paláci Žofín při příležitosti 25 výročí od listopadových událostí roku 1989. Mluvili především o ekonomických tématech, která se týkala rozhodnutí vlád, kterým v minulosti jako premiéři předsedali, i o budoucnosti zavedení eura.

Premiér v řeči k výročí 1989 varoval před vyprázdněním demokracie

Před vyprázdnění demokracie varoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v projevu ke čtvrtstoletí od listopadu 1989. Podíl na tom podle předsedy vlády měli političtí podnikatelé, kteří privatizovali některé veřejné funkce, nebo korupční aféry. Sobotka to uvedl v rámci debaty s aktéry listopadových událostí, která se konala v budově Právnické fakulty Karlovy univerzity. Z oslabení demokratického systému mohou podle Sobotky snadněji těžit populisté, oligarchové a privátní politické strany. Demokracie ale potřebuje strany, které vznikají zdola, ne jako marketingový projekt, uvedl premiér. Konkrétně ale žádnou ze stran nezmínil.

Věřící v chrámu sv. Víta děkovali za 25 let svobody

Zhruba dva tisíce věřících přišly do katedrály sv. Víta na Pražském hradě, aby zde poděkovaly za 25 let svobody. Slavnostní bohoslužbu ke cti svaté Anežky České sloužil kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář. Jako zástupce papeže zároveň připomněl, že svatořečení Anežky České v listopadu 1989 se stalo součástí boje Čechů za svobodu a jedním ze symbolů pádu komunistického režimu. Bohoslužby ve zcela zaplněném chrámu se zúčastnili i prezident Miloš Zeman, někteří členové vlády, poslanci a zástupci diplomatického sboru, rodina zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla i skupina rektorů a děkanů, někteří političtí vězni a signatáři Charty 77.

Premiér souhlasí s kandidaturou Ťoka na ministra dopravy

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) souhlasí s kandidaturou Dana Ťoka na ministra dopravy. Řekli to po jejich sobotním setkání. Ťok rozptýlil obavy premiéra z možného střetu zájmů, který vyplývá ze skutečnosti, že až doposud řídil významnou stavební firmu Skanska. Shodli se rovněž na hlavních úkolech, které před novým ministrem stojí. Ťoka, který má ve funkci nahradit Antonína Prachaře, navrhlo hnutí ANO.

Audit: Nemocnice na Homolce nehospodárně utratila 3,4 miliardy

Pražská Nemocnice na Homolce nehospodárně, neefektivně a neprůkazně utratila 3,4 miliardy korun. Kromě toho téměř 354 milionů korun vydala neoprávněné. Uvádí to zpráva ministerstva zdravotnictví určená poslancům, kterou ministerstvo vypracovalo na základě výsledků auditu v nemocnici. ČTK má zprávu k dispozici. Deník Mladá fronta Dnes v červnu s odvoláním na ministerský audit uvedl, že nemocnice přišla podezřelými transakcemi o 300 milionů korun. Tehdejší ředitel nemocnice Michal Šetlík ale označil zprávu auditorů za účelově zaměřenou a její výsledky za nesmyslné a neadekvátní. Ministerstvo nicméně v polovině září všechny námitky nemocnice vůči výsledkům kontroly zamítlo. Podle auditorů porušila nemocnice celkem 13 zákonů včetně trestního zákoníku.

Co s pracovištěm, kde zemřeli horníci, OKD rozhodne příští týden

Vedení těžební společnosti OKD se příští týden rozhodne, co bude dál s pracovištěm, kde v pátek při otřesu zemřeli tři horníci. Devět dalších utrpělo zranění a skončilo v nemocnicích. Místo musí nejprve prohlédnout báňská inspekce. ČTK to řekl mluvčí firmy Marek Síbrt. "V nejbližších dnech se na tomto pracovišti nebude dít nic. Vrátíme se tam příští týden i s báňskou inspekcí. Vyhodnotíme, co s ním dál. Zda se tam bude v práci pokračovat, či nikoliv," řekl Síbrt.

Z areálu ve Vrběticích se třetí den neozval neřízený výbuch

Nekontrolované exploze v areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, zřejmě ustávají. Prozatím poslední byla zaznamenána před středeční půlnocí, od té doby jsme žádnou nezaznamenali, řekla ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Ve středu se ozvaly celkem tři neřízené detonace. Pyrotechnici stanovili sedmidenní dobu bez neřízených výbuchů nutnou k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice z budov v areálu. Pokud se neozve další neřízený výbuch, zmíněná doba uplyne úderem půlnoci příští středu. Na okamžik, kdy budou moci prohlédnout epicentrum výbuchu, čekají také vyšetřovatelé.

Zámek Lešná vystavuje skleněné vánoční ozdoby vsetínské Irisy

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí, který spravuje Muzeum regionu Valašsko, otevřel výstavu skleněných vánočních ozdob vsetínského výrobního družstva Irisa. Družstvo se ruční výrobou vánočních ozdob zabývá 60 let. Výstava v historických sálech potrvá do 14. prosince, řekla ČTK pracovnice muzea Jitka Slezáková. Dvě desítky vánočních stromů ozdobených rozmanitými výrobky Irisy návštěvníci naleznou v lovecké hale, knihovně, dámském salonku, bílém sálu a v jídelně v prvním patře zámku. Irisa vyrobí ročně asi milion vánočních ozdob. Většina produkce směřuje do zahraničí, v posledních letech však mají o tradiční skleněné ozdoby více zájem i lidé v Česku. Irisa patří k tradičním zaměstnavatelům zdravotně postižených. Tvoří zhruba polovinu z asi 300 zaměstnanců. Družstvo se zabývá také lisováním výrobků z termoplastů, vyrábí kartonáž, provozuje i nástrojárnu. Výrobní družstvo Irisa bylo založeno v roce 1954.

Na Špilberku vzniknou restaurátorské dílny a lapidárium

Nové restaurátorské dílny a lapidárium s kamennými prvky vznikne na hradě Špilberk v Brně. Město na projekt získalo dotaci 106 milionů korun z evropských fondů, sdělil ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára. Celková investice se pohybuje kolem 111 milionů korun. Opravy začnou v příštím roce. Rekonstrukce se dočká severní přístavek hradu a vodojem.

V příštím týdnu se ochladí, mrznout ale nemá do poloviny prosince

Po extrémně teplém období se v Česku v příštím týdnu ochladí, mrznout by ale přes den nemělo až do poloviny prosince. Srážek meteorologové z příštích čtyř týdnů očekávají nejvíc koncem listopadu, kdy by se také mohly objevit noční mrazy. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Sport

Lyžařka Šárka Strachová obsadila sedmé místo v úvodním slalomu Světového poháru ve finském Levi a navázala tak na výsledek, kterým ukončila minulou slalomářskou sezonu v Lenzerheide. Od umístění na stupních vítězů ji dělila rovná vteřina. Nejrychlejší byla Slovinka Tina Mazeová, která si připsala čtvrté vítězství ve slalomu SP v kariéře.

Počasí v neděli

Převážně zataženo, na většině území občas déšť nebo mrholení. Teploty 9 až 12 stupňů Celsia.