Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

ČR si 25 let od sametové revoluce připomene ve světě stovkou akcí

Česká republika si 25. výročí sametové revoluce připomene ve světě téměř stovkou akcí. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je toto výročí užitečné si připomenout, protože nenásilná změna režimu v roce 1989 získala tehdejšímu Československu značný respekt a podobné nenásilné změny jsou dnes už vzácné. Za vrchol oslav výročí v zahraničí Zaorálek pokládá odhalení busty exprezidenta Václava Havla v americkém Kapitolu 19. listopadu, kterého se zúčastní premiér Bohuslav Sobotka, předseda Sněmovny Jan Hamáček (oba ČSSD) nebo bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová. Ve stejný den se ve Washingtonu uskuteční konference o Havlově odkazu, na které vystoupí Albrightová a prostřednictvím videopozdravu účastníky osloví bývalý americký prezident George Bush. V USA se také představí rukopis Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka a zahraje Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka. V Oxfordu bude odhalena další z laviček Václava Havla, v Berlíně zahraje písničkář Jaroslav Hutka, který vystoupí i ve Vratislavy v rámci série šesti koncertů k připomenutí Festivalu československé nezávislé kultury v tomto polském městě před 25 lety.

Izraeli nevadí sbližování ČR s arabskými zeměmi, říká velvyslanec

Izraeli nevadí, že se Česká republika snaží posilovat vztahy s arabskými státy na Blízkém východě. Za nešťastné považuje jen snahy o sblížení s Íránem. V rozhovoru pro ČTK to před nadcházející návštěvou ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v Izraeli a v Palestině řekl velvyslanec židovského státu v Česku Gary Koren. Odklon nové české vlády od bezvýhradné podpory Izraeli, kterou zastávaly předchozí kabinety, podle něj Izraelci respektují. Věří však, že se jim podaří tradičního spojence přesvědčit, aby nový postoj přehodnotil. Česká republika dlouhodobě platila za jednoho z nejbližších spojenců židovského státu na mezinárodní scéně. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) se ale v otázce Blízkého východu snaží o vyvážený přístup k Izraeli i k arabským zemím v regionu.

V červenci Česko nepodpořilo Izrael při hlasování v Radě OSN pro lidská práva o zahájení vyšetřování židovského státu kvůli porušování lidských práv v souvislosti s jeho vojenskou operací v Pásmu Gazy. Stejně jako další země EU se při hlasování zdrželo, za což si vláda doma vysloužila kritiku od pravicové opozice. V minulosti stála Praha při podobných příležitostech na straně Izraelců, ČR byla například jedinou evropskou zemí, která hlasovala proti rezoluci, jež Palestinu povýšila v OSN na nečlenský pozorovatelský stát. Na dotaz, zda nemá Izrael obavu z tohoto obratu české zahraniční politiky, velvyslanec Koren řekl, že obava je silné slovo, připustil ale jisté znepokojení.

Česko neuznává volby na východě Ukrajiny ovládaném separatisty

Česká republika neuznává výsledky nedělních voleb na východě Ukrajiny ovládaném separatisty. Volby nebyly demokratické, oznámilo ČTK v tiskové zprávě české ministerstvo zahraničí. Hlasování potvrdilo v roli vůdců neuznávané Doněcké a Luhanské lidové republiky dosavadní předáky rebelů Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického. Podle ministerstva ale povstalci mandát k vládě nemají. Podobný názor vyjádřila i Evropská unie a Kyjev. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že volby v povstaleckých republikách mohou ohrozit mírové řešení dlouhotrvajících bojů na východě Ukrajiny. Česká republika potvrzuje svou podporu suverenitě a teritoriální integritě Ukrajiny," oznámilo české ministerstvo zahraničí.

Do Vlachovic dorazí 100 vojáků, neprodyšně uzavřou areál skladu

Do Vlachovic na Zlínsku, kde nedávno vybuchl muniční sklad, dorazí v nejbližších dnech 100 vojáků. O jejich vyslání rozhodla vláda. Jedním z hlavních úkolů vojáků bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který chce místo brzy navštívit, neprodyšné uzavření areálu. Podle Sobotky případ ukázal na "bílá místa" v legislativě týkající se nakládání s municí, protože muniční areál nebyl zahrnut do krizových plánů integrovaného záchranného systému. Vojáci by měli střežit areál ve Vrběticích, které jsou částí Vlachovic, tak, aby nebyl nikdo zraněn nebo nepřišel o život, řekl Sobotka. Podle ministra vnitra Milana Chovance bude možné začít s odvozem munice až zhruba týden poté, co přestanou výbuchy. Vnitro už vyzvalo soukromé firmy, které mají některé budovy v areálu pronajaté, aby se na odvoz připravily. Podle Chovance všechny firmy s policií komunikují a mají zájem věc řešit. Odvoz ale podle ministra bude trvat několik měsíců.

Z areálu muničních skladů se stále ozývají nekontrolované exploze. Pyrotechnici zjišťují, co přesně je jejich spouštěčem a proč stále neustávají. V okolí epicentra proto nainstalovali další kameru. Záznam ze sledování budou pyrotechnici denně vyhodnocovat, aby zjistili, co se děje v epicentru, řekla ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Pyrotechnici denně oblast kontrolují a likvidují nebezpečnou munici.

Lidé na kurzarbeitu mají dostávat 70 procent své mzdy

Vláda schválila základní parametry takzvaného kurzarbeitu. Zaměstnanci podniků, které kvůli hospodářské krizi či přírodní katastrofě nebudou mít pro své lidi práci na plný úvazek, budou za dobu výpadku dostávat 70 procent mzdy, 50 procent by přitom hradil zaměstnavatel a 20 procent by šlo ze státního rozpočtu. O každé jednotlivé žádosti o podporu bude rozhodovat kabinet. Fungovat by pak kurzarbeit mohl od jara. Výše mzdy, kterou mají zaměstnanci na kurzarbeitu dostávat, se během koaličních jednání několikrát měnila. Ministři se také domluvili na tom, že státní příspěvek bude firmám vyplácen nejdéle šest měsíců, při opakované žádosti pak maximálně 12.

Stát odvezl většinu nafty z českých skladů firmy Viktoriagruppe

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) odvezla většinu nafty z českých skladů společnosti Viktoriagruppe, která ochraňuje část státních nouzových zásob. Důvodem bylo, že podnik má kvůli neplacení daní obstavené účty a může přijít o statut celního skladu. Novináře o tom informoval předseda SSHR Pavel Švagr. Kvůli chybějícímu palivu v německém skladu navíc firmě hrozí další pokuta. Bezpečnost zásob podle státní organizace není ohrožena. Zásoby budou umístěny v areálu státní společnosti Čepro, která je jedním z největších ochraňovatelů nouzových zásob státu. Podle dostupných informací již Viktoriagruppe začala pracovníkům rozdávat výpovědi. Dluh této firmy vůči SSHR dosahuje 126 milionů korun.

Česká republika musí mít na základě evropských nařízení zásoby ropy nejméně na 90 dnů. Švagr uvedl, že stát má nyní zásoby na 94 dnů, z toho na Viktoriagruppe připadá 2,5 dne; objem odvážený z českých skladů představuje zásobu na půl dne. SSHR pro skladování svých zásob využívá celkem služeb asi šesti firem.

Schodek státního rozpočtu v říjnu stoupl na 45,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu v říjnu stoupl na 45,4 miliardy korun ze zářijových 34,4 miliardy korun. Loni ke konci října deficit činil 47,7 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) již ale dříve uvedl, že cílem MF je letos udržet schodek na zhruba loňské úrovni, kdy byl 81 miliard korun.

Zónu Škoda Auto Kvasiny by stát a kraj mohly podpořit 1,3 mld. Kč

Stát a Královéhradecký kraj by mohly do dalšího rozvoje zóny Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku dát přibližně přes 1,2 až 1,3 miliardy korun. Zastupitelé hradeckého kraje schválili memorandum, ve kterém se kraj, Škoda Auto a ministerstvo průmyslu a obchodu přihlašují k rozšíření zóny. ČTK to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Samotná Škoda Auto v závodě Kvasiny plánuje investice za 13 miliard korun a vytvoření asi 1500 pracovních míst. Kraj by z plánované veřejné podpory rozšíření zóny mohl hradit až čtvrtinu, tedy 300 až 400 milionů korun. Hejtman připomněl, že nynější čísla jsou zatím předběžná, konkrétně by je mělo určit až vládní usnesení o podpoře zóny. Peníze by měly směřovat především do silnic, počítá se například i s podporou technického školství.

Kvasinský závod Škody Auto v současnosti závod vyrábí modely Superb, Yeti a Roomster a má roční produkci 150.000 vozů. Ta by se měla postupně zvýšit až na zhruba 280.000 aut podle aktuální poptávky. Počet zaměstnanců by se měl ze stávajících 4200 lidí zvýšit na asi 5500 lidí v roce 2017, celkový počet nových zaměstnanců by pak mohl dosáhnout až 1500 osob.

Antimonopolní úřad schválil vstup CPI do agrárního byznysu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil vstup realitní společnosti CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka do agrárního byznysu. Vítek kupuje v severních Čechách za 43,5 milionu eur (1,2 miliardy korun) 20.000 hektarů půdy i se zemědělskou výrobou. CPI přebírá akcie firmy Spojené farmy, která pozemky dosud vlastnila. Zároveň se zavázala investovat v následujících dvou letech do Spojených farem dalších 20 milionů eur (550 milionů Kč). CPI bude na získaných pozemcích dál provozovat zemědělskou výrobu s více než 400 zaměstnanci, chovem 8500 krav, 3000 ovcí a tisíců kuřat v bio kvalitě. Vítek je podle zářijového žebříčku časopisu Forbes čtvrtým nejbohatším Čechem s majetkem přesahujícím 29 miliard korun.

Modernizace vodních cest se podle NKÚ prodražuje

Modernizace vodních cest se podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prodražuje, ale podíl vodní dopravy na nákladní přepravě zůstává zanedbatelný. V posledních pěti letech činil 0,43 procenta. Počet překladišť napojených na vodní cesty se navíc nezměnil. Úřad to zjistil při kontrole tří finančně nejvýznamnějších projektů na labské a vltavské vodní cestě. Jedním z nich je rekonstrukce železničního mostu v Kolíně, u kterého se zvyšovala jeho podjezdná výška. Investiční náklady vzrostly z 800 milionů korun na 1,2 miliardy korun, tedy více než o polovinu. Podle kontrolorů to způsobilo velké množství investic, které s lodní dopravou nesouvisely. Projekt byl sice zaměřený na rozvoj vodních cest, ve skutečnosti ale řešil rekonstrukci a modernizaci železnice. Peníze určené na rozvoj vodní dopravy tak směřovaly na rekonstrukci dvou nástupišť na nádraží v Kolíně. Při zadávání prací navíc Ředitelství vodních cest porušilo zákon o veřejných zakázkách, zjistil NKÚ.

Ministerstvo dopravy podle NKÚ připouští, že další investice do modernizace labské vodní cesty pro nákladní dopravu postrádají smysl, pokud nebude dokončen projekt "Plavební stupeň Děčín". Ten však opakovaně naráží na závažné problémy při posuzování vlivu na životní prostředí, jeho výstavba byla již několikrát odložena a v současné době je naplánována až na roky 2018 až 2021.

Škoda Electric zmodernizuje 32 trolejbusů pro americký Boston

Plzeňská Škoda Electric zmodernizuje 32 kloubových trolejbusů v americkém Bostonu. Hodnota zakázky na roky 2015 a 2016 je zhruba 100 milionů korun. Podnik tak navázal na svojí významnou dodávku trolejbusů z let 2004 až 2005, kdy společně s firmou Neoplan USA vyrobil tato vozidla pro Boston, řekl ČTK Karel Majer, ředitel divize Trolejbusy společnosti Škoda Electric. Zahajovaná kompletní modernizace výrazně prodlouží životnost vozidel. "V Bostonu oceňují kvalitu a technickou úroveň našich výrobků. S provozem jsou velmi spokojeni, a proto se rozhodli vzhledem k výborným zkušenostem s trolejbusy Škoda prodloužit jejich životnost," uvedl Majer. Podle něj jsou USA navíc perspektivní i pro další dodávky.

Čtvrtina stavebních firem v Česku je riziková, tvrdí Bisnode

Zisk 133 největších stavebních a developerských firem v Česku se mezi lety 2011 a 2013 propadl o 58,1 procenta na 3,4 miliardy korun. Zhruba čtvrtina firem je riziková, vyplývá ze studie Stavebnictví a development poradenské společnosti Bisnode. Celkové tržby společností klesly ze 182,8 miliardy korun v roce 2011 na 157,8 miliardy v roce 2013. To znamená pokles o 13,7 procenta. Ve stejném období se snížil také celkový počet zaměstnanců z 38,3 tisíce na 35,2 tisíce, tedy o 8,1 procenta. "Stavebnictví reagovalo na globální hospodářskou krizi jako jedno z posledních odvětví a také jako jedno z posledních z ní postupně vychází. Navíc nízká investiční aktivita státu a snížená schopnost čerpat evropské dotace ještě prohloubily dopad globální hospodářské krize na české stavebnictví," uvedl analytik Bisnode Michal Řičař. Příznivé zprávy nečeká ani letos.

Antimonopolní úřad znovu uložil pokutu přes 50 milionů pekárenským firmám

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu uložil pokutu 52,8 milionu korun třem pekárenským firmám za kartel z roku 2003. Nejvíce mají zaplatit DELTA PEKÁRNY. ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. ÚOHS se případem zabýval opakovaně, loni v prosinci pokuty zrušil Krajský soud v Brně, existenci kartelu ale potvrdil. Delta pekárny mají zaplatit 24,8 milionu korun, OK REST (dříve ODKOLEK) 14,8 milionu korun a PENAM celkem 13,2 milionu. Podle antimonopolního úřadu se firmy nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva, chleba a cukrářského pečiva pro své odběratele. Poté jim rozeslaly oznámení o zvýšení cen uvedených výrobků. Nová pokuta je podle Rafaje v souladu s rozsudky soudů.

REC Group postaví ve Starém Městě továrnu na výrobu pěnového skla

Skupina REC Group postaví ve svém areálu ve Starém Městě továrnu na výrobu pěnového skla. Investice přijde na zhruba 90 milionů korun a přinese několik desítek pracovních míst. Továrna by měla být uvedena do provozu na jaře příštího roku, sdělila ČTK společnost v tiskové zprávě. Pěnové sklo je nehořlavý izolační prvek vyrobený ze skleněných střepů. "Například 30.000 pivních lahví postačí na izolaci základové desky rodinného domu a úpravy okolního terénu," uvedl generální ředitel REC Group Bronislav Janeček. Podle zástupců společnosti bude nová továrna teprve druhou fabrikou na výrobu pěnového skla v Česku.

Ministerstvo zamítlo výstavbu kontroverzní lanovky na šumavský Hraničník

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zamítlo výstavbu kontroverzní lanovky na šumavský vrch Hraničník. V závěrečném posudku vlivu na životní prostředí, takzvaném procesu EIA, vydalo nesouhlasné stanovisko ke všem čtyřem navrženým variantám projektu. Podle ministerstva je lanovka v rozporu s evropským systémem ochrany přírody Natura 2000, ptačí oblastí Šumavy i zákonem o ochraně přírody a krajiny. Resort posuzoval záměr stavby dva roky. Lanovka nedaleko jihočeské obce Nová Pec by měla propojit českou stranu s lyžařským areálem Hochficht v Rakousku. Stavbu, která by zasahovala do Národního parku Šumava, ale kritizují ekologové i část vědecké obce.

Povolební vyjednávání skončila ve všech statutárních městech

Ve všech statutárních městech je již rozhodnuto o povolebních koalicích. Pouze tři ze 13 krajských měst zřejmě povedou po letošních komunálních volbách koalice složené ze stran, které spolu tvoří vládu na celostátní úrovni - ČSSD, ANO a KDU-ČSL. V radě zasednou sociální demokraté, ANO a lidovci jen v Praze, Ostravě a Pardubicích, u ostatních krajských měst platí, že z vládních stran je v koalici vždy buď ANO nebo ČSSD, ale už nikde společně. Primátory budou mít v krajských i dalších statutárních městech hlavně ANO, ČSSD a místní politická hnutí.

Politici kritizují vulgarity Zemana v nedělním rozhovoru

Čeští politici ve shodě kritizují prezidenta Miloše Zemana za použití vulgarit v nedělních Hovorech z Lán. Prezident podle nich překročil meze slušnosti a jeho výroky snižují vážnost prezidentské funkce. Představitelé politických stran to řekli ČTK. Zeman v pořadu opakovaně použil vulgarismy s vysvětlením, že tak činí i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. A protože Schwarzenberga má ráda pražská kavárna, tak se Zeman chtěl těmto lidem zalíbit, řekl v pořadu prezident. Sprostá slova vyslovil také v souvislosti s ruskou hudební skupinou Pussy Riot nebo služebním zákonem.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se takto prezident vyjadřovat neměl, protože to dává špatný příklad hlavně mladým lidem a dělá to špatné jméno Česku v zahraničí. Ke kritice se připojil Schwarzenberg, podle kterého Zeman překročil míru slušnosti. A to především tím, že použil vulgarity proti ženám. Zároveň zdůraznil, že podle něj jsou mnohem horší Zemanovy výroky ve vztahu k Ukrajině nebo věci, které řekl v Číně. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jsou vulgarismy v tomto typu pořadu nepřijatelné a z Hradu a lánského zámku dělá čtvrtou cenovou skupinu. Poznamenal, že Zeman prý použitím sprostých slov zakrývá některá problematická vyjádření. Hlavu státu Kalousek kritizuje mimo jiné za "servilitu vůči čínskému režimu".

Prezident Miloš Zeman se chtěl podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vulgaritami v Hovorech z Lán přiblížit myšlenkovému světu svých odpůrců. Zároveň prý chtěl poukázat na pokrytectví při používání sprostých slov, kdy jejich využití v minulosti kritiku nevyvolalo. Poznamenal také, že věty prezidenta jsou podle něj vytrhávány z kontextu.

Testování jednotných přijímaček bude na více než polovině SŠ

Pilotní ověřování jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory se na jaře bude konat na více než polovině škol, které je nabízejí. Celkem se k testování přihlásilo 650 škol ze třinácti krajů, informovalo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které bude přijímací zkoušky organizovat. Do testování se nezapojí žádná ze škol v Libereckém kraji, což už v září avizovala tamní krajská radní pro školství Alena Losová (Změna pro Liberecký kraj). Pilotní testování má být první a poslední zkouškou před spuštěním jednotných přijímaček na maturitní obory naostro, které ministerstvo školství plánuje na jaro 2016. Testy budou probíhat z českého jazyka a matematiky. Nejpozději začátkem února Cermat plánuje zveřejnit ilustrační testy.

Letiště Vodochody podá správní žalobu vůči usnesení MŽP

Letiště Vodochody do dvou měsíců podá správní žalobu vůči usnesení ministerstva životního prostředí (MŽP), které potvrdilo zrušení ekologického posudku k rozšíření letiště. Znamená to pozastavení výstavby až na několik let a podle představitelů letiště škodu minimálně desítky milionů korun, což se týká pouze nákladů na vyhotovení neuznaného posudku. Ztráty způsobené zpožděním stavby jsou těžko vyčíslitelné, řekl ČTK ředitel letiště Martin Kačur. Žaloba vychází z toho, že postup ministerstva nebyl v souladu se zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí. Vedení letiště ještě poslalo na ministerstvo žádost o schůzku.

Soud začal projednávat kauzu sporné zakázky pro Promopro

Pražský městský soud začal projednávat kauzu kontroverzní zakázky pro společnost Promopro z dob českého předsednictví EU. Stát se připojil jako poškozený, škodu vyčíslil celkově na 938 milionů korun. Obsáhlou obžalobu, kterou státní zástupce Tomáš Černý četl hodinu a půl, vyslechlo 11 z 12 obžalovaných. Promopro získalo v roce 2008 od úřadu vlády zakázku na zajištění audiovizuální techniky na konferencích v době českého předsednictví EU, a to bez výběrového řízení. Obžalobě čelí trojice někdejších vysoce postavených státních úředníků, dále bývalý jednatel firmy Promopro Jaroslav Veselý a osm jednatelů dalších firem, kteří údajně prali špinavé peníze získané od úřadu vlády na základě podvržených faktur předkládaných Promoprem.

Olomoucký soud se začal zabývat přepadáváním podnikatelů

Před olomouckým krajským soudem stanulo sedm mužů obžalovaných z přepadávání podnikatelů. Podle obžaloby byli pachatelé ozbrojeni, muže odvezli na neznámé místo, kde je týrali. V jednom z případů přitom použili kleště, benzín či injekční stříkačky. Dohromady je měli připravit o tři miliony korun. V čele obžalovaných stojí Pavel Flek, který byl v minulosti souzen za jednu z největších poštovních loupeží, při které bylo v Olomouci ukradeno 20 milionů korun. Vinu popírá.

Vandal poškodil v Plzni Havlovu lavičku, ukradl skleněné části

Neznámý vandal poškodil o víkendu v Plzni v Šafaříkových sadech lavičku Václava Havla. Pamětní lavička připomínající bývalého prezidenta byla v Plzni slavnostně odhalena ve čtvrtek 30. října. O víkendu byly z opěradel křesel ulámané zelené a červené skleněné artefakty symbolizující Havlův podpis. Budování pamětních laviček je světový projekt, který koordinuje Knihovna Václava Havla. Autorem lavičky je designér a architekt Bořek Šípek. Lavička je v sadovém okruhu, jen kousek od ní stojí sousoší Spejbla a Hurvínka. V roce 2002, pár měsíců po instalaci soch, vandalové postupně urazili hlavy oběma postavičkám.

Většina Čechů podle CVVM míní, že zajištění na stáří je špatné

Zabezpečení na stáří, finanční podmínky pro založení rodiny i možnosti pracovat jsou v tuzemsku podle většiny Čechů a Češek špatné. Jako dobrý naopak hodnotí lidé přístup ke vzdělání a ke zdravotní péči. Vyplývá to z výsledků výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Proti loňsku se hodnocení zlepšilo, předtím se od roku 2005 obvykle zhoršovalo. Nejhorší je podle dotázaných zabezpečení na stáří. Za velmi dobré ho považuje jen jeden člověk ze sta. Spíš dobré je podle 11 procent respondentů. Celkem 81 procent Čechů a Češek ho vidí jako špatné. Finanční podmínky k založení rodiny jsou dobré jen podle 21 procent lidí, celkem 62 procent je hodnotí jako špatné. Možnost pracovat je dobrá podle čtvrtiny osob a možnost získat byt podle necelé třetiny.

Část vyhořelého hotelu Rozkvět v Mariánských Lázních se musí zbourat

Část bývalého hotelu Rozkvět, který v noci na neděli vyhořel v Mariánských Lázních, se musí zbourat. Na návrh statika o tom zřejmě v úterý vydá rozhodnutí mariánskolázeňský stavební úřad. ČTK to dnes řekl velitel zásahu Martin Gaier. Podle vyšetřovatelů požár vznikl cizím zaviněním, není ale zatím možné určit, jestli úmyslně nebo nedbalostí. Požár vznikl ve třetím patře budovy a ve chvíli zasáhl jeho vnitřní prostory. Nevyužívaný objekt, který už léta hyzdil jednu z nejreprezentativnějších částí lázeňského města, pak plameny téměř zničily. Hasiči ani v pondělí dovnitř nestupovali a poslední ohniska požáru hasili zvenčí s pomocí výškové techniky. Podle prvních odhadů oheň způsobil škodu 40 až 50 milionů korun.

V Brně začíná ve čtvrtek veletrh Sport Life a další zábavní akce

Pořadatelé sportovního veletrhu Sport Life, který začíná ve čtvrtek na brněnském výstavišti, sází čím dál více na aktivní zábavu návštěvníků. Na výstavišti se totiž uskuteční vedle sportovního veletrhu a veletrhu karavanů několik zábavních akcí. Díky tomu by mělo přijít na výstaviště přes 40.000 lidí, řekl na tiskové konferenci ředitel těchto veletrhů Jan Kuběna. Tradiční je předvádění a možnost vyzkoušení si outdoorových sportů, letos přibudou adrenalinové sporty. "Lidé si mohou zkusit sporty, ke kterým se běžně nedostanou. Jsou to skimboarding či slackline," zmínil Kuběna činnosti, které jsou známé jen zasvěcencům. Skimboarding je surfování na mělké vodě, slackline je v podstatě chůze po pružném laně.

Renč se omluvil Němcovi za výroky kvůli ocenění od Zemana

Režisér Filip Renč se omluvil Janu Němcovi za výroky, které o něm pronesl v souvislosti s vrácením vyznamenání na Pražský hrad. Výrazy o "hlupákovi a vrtošivém staříkovi" označil za neuvážené a neadekvátní, režiséra Němce si prý váží. S vrácením vyznamenání ale nesouhlasí. Uvedl to v otevřeném dopise, který Němcovi zaslal. Na dopis upozornil server iDnes.cz. Renč obdržel od prezidenta Miloše Zemana 28. října medaili Za zásluhy. Němec následně vrátil své vyznamenání, které dostal od prezidenta Václava Havla. Svým činem protestoval proti tomu, že podle něj Zeman vyznamenává některé umělce jen na oplátku za jejich podporu v politice. Renč Němcovo gesto kritizoval. Neuvážené výroky prý použil v mediální štvanici, která se na oceněné strhla.

Palackého mozek bude zřejmě uložen v jeho památníku v Praze

Historická budova Národního muzea v Praze je sice již od poloviny roku 2011 před plánovanou rekonstrukcí vyklizena, jeden nenápadný exponát ale ve ztichlém objektu stále je. Jde o mozek historika, politika, spisovatele a organizátora veřejného kulturního a vědeckého života Františka Palackého (1798-1876). Jako preparát byl po jeho smrti uschován ve skleněné nádobě s fixační tekutinou z glycerolu a formaldehydu a v černě mořené dřevěné skříňce 30. srpna 1958 pietně uložen do stěny Pantheonu. Ve speciální nice, kterou kryje mramorová deska bez označení, je dodnes. "Uvažujeme o tom, že po dobu rekonstrukce bude přemístěn do naší expozice v Památníku Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra. Je v jednom z bytů v Palackého ulici v Praze," řekl ČTK generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Pohřeb Palackého, označovaného kvůli jeho celoživotnímu dílu na poli politiky a historiografie jako Otec národa, byl akcí celonárodního významu. Účastnily se ho tisíce lidí a sjeli se na něj zástupci spolků a místních samospráv z celé země.

Slavkovskou bitvu si připomene bojovou scénou 900 nadšenců

U Tvarožné na Brněnsku vytvoří o poslední listopadové sobotě 900 nadšenců v historických kostýmech scénu, kterou si připomenou slavnou bitvu u Slavkova. Do hodinové ukázky se zapojí také 60 jezdců na koních. ČTK to řekl za pořadatele Miroslav Jandora. Za pěkného počasí očekávají organizátoři 10.000 diváků. Akce bude pozvánkou na příští rok, kdy tomu bude již 210 let od bitvy, v níž vojáci francouzského císaře Napoleona porazili ruskou a rakouskou armádu. Byl to jeden jeden z největších vojenských střetů na území Čech a Moravy.

Na jeden skipass bude možné lyžovat v 19 českých skiareálech

Na jednu permanentku bude letos v zimě možné lyžovat v 19 tuzemských lyžařských areálech, mimo jiné ve Špindlerově Mlýně, SkiResortu Černá hora - Pec či na Klínovci. Počítá s tím projekt společného celosezonního skipasu Czech Skipass. Jeho cena bude pro dospělého 11.000 korun. Na internetových stránkách to uvedla Asociace horských středisek České republiky (AHS). Skipass bude platit celou sezonu 2014/15 na denní i večerní lyžování v 19 lyžařských střediscích, mimo večerního lyžování ve Skiareálu Špindlerův Mlýn. Lyžaři budou mít k dispozici celkem 156 kilometrů sjezdových tratí, 26 lanovek a 118 vleků, aniž by museli do pokladen jednotlivých areálů. Junioři ve věku 12 až 18 let a senioři za skipas zaplatí 9000 korun a děti 8000 korun.

Na zámku v Karviné bude vystavena kopie Ďáblovy bible

Na zámku Fryštát v Karviné si budou moci zájemci od pátku prohlédnout jedinou existující kopii známé středověké knihy Codex Gigas nazývané též Ďáblova bible. Jediná maketa byla vyrobena na zakázku u příležitosti knižní výstavy v Olomouci a její cena je odhadována na půl milionu korun, řekla ČTK mluvčí magistrátu Šárka Swiderová. "Až do 14. prosince bude mít město půjčenu jedinou existující kopii této rozměrově největší světové knihy napsané patrně v podlažickém klášteře ve 13. století, ale odvezené Švédy za třicetileté války," připomněla mluvčí. Kopie bible bude k vidění zdarma vždy od úterý do neděle. Na čtvrtek je plánováno setkání s majitelem kopie a jedním z jejích hlavních tvůrců, knihařem Jiřím Foglem.

Lidový název Ďáblova bible získal rukopis díky postavě čerta vyobrazené na jedné z jeho stránek. K obrázku se váže legenda, podle které ďábel pomohl neobyčejně rozsáhlý text sepsat mnichovi za jedinou noc. I přes tuto pověst nebyl Codex Gigas nikdy zatracen inkvizicí, ale naopak se stal středem zájmu učenců i milovníků umění a kuriozit.

Ve Sportce padla letošní nejvyšší výhra 195 milionů korun

Ve Sportce padla letošní nejvyšší výhra 195,101.987 korun. Vyplývá to z informací společnosti Sazka, která loterii pořádá. Výherce je jeden. Před rokem, 3. listopadu 2013, přitom manželský pár z Chrudimska vyhrál ve Sportce rekordních 399,904.705 korun. Manželé po výhře oznámili, že velkou část peněz věnují na dobročinné účely, zejména na pomoc nemocným dětem.

Sport

Tomáš Berdych se na tenisovém Turnaji mistrů v Londýně utká ve skupině s obhájcem titulu Novakem Djokovičem, vítězem Australian Open Stanem Wawrinkou a Marinem Čiličem, který letos triumfoval na US Open. Druhou čtveřici tvoří Roger Federer, Andy Murray a debutanti Kei Nišikori s Milosem Raonicem. Rozhodl o tom los v Londýně. Hrát se začne v neděli a soutěž pro osm nejlepších tenistů roku vyvrcholí o týden později 16. listopadu. Berdych si na Turnaji mistrů zahraje popáté za sebou. Při předešlých čtyřech startech dokázal postoupit ze skupiny do semifinále jen v roce 2011, dál se ale nedostal.

Stříbrné olympijské medailistky a dvojnásobné grandslamové šampionky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká budou po roční pauze od příští sezony znovu tvořit deblový pár. České tenistky to uvedly v rozhovoru pro web tennis-arena.cz. Hlaváčková s Hradeckou byly stabilními partnerkami ve čtyřhře pět let do konce minulého roku, kdy se z popudu Hlaváčkové rozešly. Letošní sezonu strávily se střídavými úspěchy s jinými partnerkami a dohromady se daly opět před několika týdny kvůli finále Fed Cupu proti Německu, na které byly pro případný rozhodující debl nominovány. Jejich hlavním cílem pro příští sezonu bude kvalifikovat se na Turnaj mistryň pro nejlepších osm párů roku.

Majitel a šéf kladenského hokejového klubu Jaromír Jágr vyjádřil zklamání nad dosavadním účinkováním Rytířů v první lize po sestupu z extraligy. V klubu proto nastanou změny. Kádr aktuálně jedenáctého celku druhé nejvyšší soutěže chce Jágr posílit o obránce Tomáše Kaberleho či útočníka Jana Hlaváče a současné členy kádru varuje, že v případě špatných výkonů mohou v týmu skončit.

Letošní motocyklová Grand Prix v Brně má po vyhodnocení hospodářského výsledku schodek 59,5 milionu korun, téměř o 18 milionů více než loňský ročník. Pořadatelé stále čekají na to, až ministerstvo školství uvolní dotaci 30 milionů korun na zalistovací poplatek, kterou v červenci schválila vláda. Pokud by dotaci dostali, činila by celková ztráta 29,5 milionu korun. Což by bylo nejméně od roku 2010, kdy se skokově zvýšil zalistovací poplatek za účast v seriálu.

Počasí

Zataženo nízkou oblačností, která se ojediněle udrží po celý den. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C.