Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Zaorálek: ČR bude s Čínou o lidských právech i nadále mluvit

Česká republika bude i nadále mluvit s Čínou o dodržování lidských práv. Na tento dialog nelze rezignovat. Novinářům ve Sněmovně to v reakci na nedávné výroky prezidenta Miloše Zemana pro čínskou státní televizi řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zeman, který byl v Číně na několikadenní návštěvě, uvedl, že jel do Číny nikoli aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. Výroky Zemana kritizuje hlavně opozice.

Sobotka navštíví v prosinci Srbsko, bude jednat o investicích

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navštíví v polovině prosince Srbsko. Zúčastní se tam čínského investičního fóra. Se srbskou stranou bude během návštěvy jednat o vzájemných projektech, zejména v oblastech výstavby silniční a železniční infrastruktury. Sobotka to řekl na tiskové konferenci po setkání se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem.

Sněmovna o Zemanovu vetu dětských skupin rozhodne příští týden

Sněmovna bude o zákonu o dětských skupinách, který vetoval prezident Miloš Zeman, hlasovat až příští týden. Rozhodlo o tom vedení Sněmovny, které schůzi přerušilo do úterý. Předcházel tomu požadavek klubu opoziční ODS, který si k nelibosti vládní koalice vyžádal těsně před hlasováním dvouhodinovou pauzu na své jednání. Zeman zákon o dětských skupinách vetoval kvůli tomu, že by jeho přijetí ohrozilo existenci lesních školek, neboť by nemohly dostát přísným hygienickým požadavkům. Vládní koalice chce jejich situaci řešit až novelou, která by mohla být přijata počátkem roku. Podle pravice tak chce nejprve přijmout zmetek, což vadí i zástupcům lesních školek.

Pražskou primátorkou bude Adriana Krnáčová z ANO

Novou pražskou primátorkou bude Adriana Krnáčová z ANO. Domluvily se na tom vyjednávací týmy budoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Hnutí ANO bude v radě dále zastupovat Michal Hašek, Libor Hadrava, Radek Lacko a Eva Kislingerová. Společně s nimi ve vedení města usednou Jan Wolf, Matěj Stropnický a Jana Plamínková z Trojkoalice a Petr Dolínek a Irena Ropková za ČSSD. V radě nebude pravomocně odsouzený zastupitel ČSSD Karel Březina, třetí jméno do rady zveřejní socialisté v pondělí.

ANO, Žít Brno, lidovci a zelení podepsali v Brně koaliční smlouvu

Zástupci vítězného hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených v Brně podepsali koaliční smlouvu. Primátorem se stane Petr Vokřál (ANO). Jeho náměstky budou Klára Liptáková (KDU-ČSL), Richard Mrázek (ANO), Matěj Hollan (Žít Brno) a Martin Ander (SZ). Čtyřkoalice má 31 mandátů, což je nadpoloviční většina v 55členném zastupitelstvu. Brno doposud vedla koalice složená z ČSSD a ODS. Primátorem byl osm let Roman Onderka (ČSSD).

Na ministerstvu obrany končí dvojice náměstků - Kulhánek a Dvořák

Na ministerstvu obrany končí dvojice náměstků - náměstek pro obranné akvizice Bohuslav Dvořák a náměstek pro legislativu a veřejnou diplomacii Jakub Kulhánek. ČTK to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Kulhánek bude na žádost premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nově působit jako náměstek na ministerstvu zahraničí, Dvořákovu agendu převezme současný první náměstek na obraně Jiří Borovec. Nově bude mít obrana náměstka pro ekonomiku, kterým se stane Roman Molík.

Policie zkontroluje největší muniční sklady po celé zemi

Policie po nedávné explozi munice ve skladovém areálu u Vlachovic na Zlínsku zkontroluje velké muniční sklady po celé republice, zda jsou provozovány v souladu s bezpečnostními předpisy. Kontroly policie zahájí na začátku listopadu a budou se týkat deseti až dvaceti největších skladů s municí, řekl v Olomouci ČTK policejní prezident Tomáš Tuhý. O kontrolu muničních skladů policii podle Tuhého požádal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Vybuchlý sklad pronajala armáda prázdný, zabezpečen byl prý dobře

Vybuchlý muniční sklad na Zlínsku pronajala armáda soukromé firmě prázdný. Na dotaz ČTK to uvedl Vojenský technický ústav (VTÚ), který areál spravuje. Zničený objekt byl podle ústavu zabezpečen dobře. Dva muži, kteří jsou po výbuchu pohřešovaní a zřejmě při neštěstí zahynuli, měli pro vstup do komplexu potřebná oprávnění a jejich příchod byl zaznamenán ostrahou. Ve skladovém areálu ve Vlachovicích na Zlínsku, kde před dvěma týdny vybuchla jedna budova s desítkami tun munice, je podle Pyrotechnické služby Policie ČR asi 50 objektů. Munice a výbušniny jsou ve 27 z nich. "VTÚ má uzavřeny nájemní smlouvy pro skladování munice v inkriminované lokalitě se čtyřmi společnostmi," sdělil Pavel Lang z VTÚ.

Ultrapravicoví extremisté nemají vůdčí osobnost,uvádí zpravodajci

Ultrapravicoví extremisté v Česku postrádají vůdčí osobnost, která by byla schopna jejich činnost koordinovat. Uvedlo to Vojenské zpravodajství ve výroční zprávě za loňský rok. Bezpečnostní hrozbou tak podle zpravodajců zůstávají extremisticky smýšlející jednotlivci, a to zejména ti, kteří se radikalizují. Zpravodajci loni zaznamenali nový rys mezi extremisty v řadách armády, a tím je nárůst násilí.

Ghett a Romů, kteří žijí v ubytovnách, loni podle zprávy přibylo

Chudinských ghett a romských rodin, které žijí v nevyhovujících a předražených ubytovnách, loni výrazně přibývalo. Přístup Romů k nájemnímu bydlení se zhoršil. Nezlepšilo se ani začleňování romských dětí do běžných škol či zaměstnávání dospělých Romů. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny v ČR za rok 2013, kterou se chystá v pondělí projednávat vláda. Podle zprávy loni počet chudinských lokalit rostl. Navíc se začaly proměňovat. Tato ghetta totiž už přestávala být hlavně ve městech, ale šířila se i do velkého množství venkovských míst. V odlehlejších obcích se ale dospělým ještě hůř hledá práce a děti mají dál do škol, chybějí sociální služby.

E15: Vinařům z Česka udělila EU výjimku pro přislazování

Vinařům z Česka a několika dalších zemí udělila Evropská komise výjimku pro přislazování. Uvedl to deník E15. Hrozny totiž bylo letos nutné sklidit kvůli dešťům dříve, takže mají nižší cukernatost, což ovlivňuje množství alkoholu ve víně. Výjimku schválil Výbor pro společnou organizaci zemědělských trhů, další schvalování není nutné, oznámila deníku Karolína Kottová ze zastoupení Evropské komise v České republice. Podle nařízení komise mohou členské státy Evropské unie žádat o možnost více obohatit vína o cukr v letech s mimořádně nepříznivým počasím, což byl v Česku právě letošní rok. Vinohrady totiž zejména v srpnu a září zasáhly výrazné deště, a hrozny pak kvůli vlhkosti napadla hniloba. Značnou část úrody museli vinaři sklidit dříve i za cenu nižšího obsahu cukru, aby hnilobě předešli. V polovině října bylo v České republice podle Svazu vinařů sklizeno asi 90 procent úrody vína. Právě kvůli počasí bude výnos zhruba o 30 procent nižší než loni, kolem 4,5 tuny z hektaru.

Dluhy domácností v září stouply o dalších šest miliard korun

Dluhy českých domácností v září stouply o dalších šest miliard korun. Bankám a finančním institucím tak ke konci měsíce dlužily 1,237 bilionu korun. Úvěry podnikům také vzrostly, a to o miliardu na 999 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Loni v září byly dluhy domácností o 44 miliard korun nižší a dluhy firem o 23 miliard nižší.

Od ledna do září rekordně přibylo pacientů s HIV, bylo jich 185

Lékaři v Česku evidovali letos za devět měsíců 185 nových pacientů s virem HIV. Je to víc případů, než se v mnoha předchozích letech objevilo za celý rok. Přibylo také 17 nemocných s AIDS. ČTK údaje poskytla národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. Podle ní nakažených přibývá stále rychleji. Celkem od počátku sledování za téměř tři desetiletí laboratoř v ČR zaznamenala 2307 infikovaných. Nemoc AIDS se rozvinula u 419 pacientů, zemřelo 217 lidí.

Na zimní pneu dosud přezulo 62 procent českých řidičů

Na zimní pneumatiky dosud přezulo kolem 62 procent řidičů, což je o 14 procent méně než před rokem. V sobotu přitom začíná období, kdy jsou zimní pneu za zhoršených povětrnostních podmínek povinné. Vyplývá to z údajů obchodu Pneumatiky.cz.

Luhačovické muzeum představuje propagaci tamních lázní v historii

Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích na Zlínsku připravilo výstavu o různých formách propagace místních lázní v historii. Lidé si mohou prohlédnout kresby, grafiky, dobové plakáty, pohlednice, lázeňské pohárky a pítka i upomínkové předměty a brožury či letáky. Výstava nazvaná Uvádění ve známost potrvá do října příštího roku, doplní ji řada akcí, řekla ČTK vedoucí muzea Blanka Petráková.

Sport

Tenista Tomáš Berdych se popáté kvalifikoval na Turnaj mistrů poté, co v Paříži porazil ve čtvrtfinále Jihoafričana Andersona 6:7, 6:4, 6:4.

Počasí v sobotu

Zataženo až oblačno. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.