Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Zeman pojede do Žďáru uctít památku útoku ve škole

Prezident Miloš Zeman pojede v pátek uctít památku obětí úterního útoku na střední škole ve Žďáru nad Sázavou, při kterém žena ubodala jednoho ze studentů a další lidi zranila. Žena už byla obviněna z vraždy a braní rukojmích. Prezident nevyloučil, že ubodaného chlapce a zasahujícího policistu příští rok vyznamená. Pro letošní rok jsou již státní vyznamenání uzavřená, řekl Zeman novinářům.

Sobotka: U vraždy ve Žďáru mohly pochybit státní orgány

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má vážné podezření, že v souvislosti s vraždou ve škole ve Žďáru nad Sázavou nastalo systémovému selhání státních institucí. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) by proto měla prověřit postup soudů a státního zastupitelství, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zase postup Psychiatrické nemocnice v Opavě, její ředitel Ivan Drábek už kvůli útoku rezignoval. Sobotka uvedl, že zaznamenal výroky odborníků, podle nichž nedošlo k systémovému selhání. "Já si myslím, že takto to tvrdit nemůžeme," řekl s tím, že byla propuštěna vážně nemocná žena, která už jednou na děti útočila.

Ministryně Válková už uvedla, že Okresní soud v Opavě zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když rozhodoval o propuštění útočnice z ústavní léčby. Šéfka resortu spravedlnosti si ale podle svých slov musí důkladněji prostudovat příslušný spis. Pokud si svůj předběžný názor potvrdí, bude podle ní připadat v úvahu návrh na kárný postih příslušného soudce i státního zástupce, který se proti rozhodnutí o přeměně ženina ochranného léčení na ambulantní neodvolal.

Vláda schválila navýšení platů státním zaměstnancům

Vláda schválila nové platové tabulky, které navýší platy státních zaměstnanců od listopadu o 3,5 procenta. Průměrné měsíční zvýšení by mělo činit asi 650 korun. Pracovníkům ve zdravotnictví se ale platy zvýší až od ledna, a to o pět procent. Peníze do zdravotnictví totiž jdou prostřednictvím úhradové vyhlášky, která se mění vždy k 1. lednu, novelizovat ji v průběhu roku není možné. Pracovníci ve zdravotnictví by ale měli obdržet na konci roku mimořádné odměny. O jejich vyplacení ředitele zdravotnických zařízení požádá ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Kabinet před několika týdny slíbil státním zaměstnancům, že dostanou od listopadu přidáno o 3,5 procenta. Někteří si pak přilepší znovu ještě od ledna, celkem pětiprocentní nárůst proti současnému stavu by se měl týkat policistů, hasičů a dalších členů ozbrojených složek. O čtyři procenta by si měli celkově polepšit státní zaměstnanci v oblasti kultury.

Primátor Prahy Hudeček a náměstek Vávra po sporech opustí TOP 09

Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra po vzájemných sporech nabídli rezignaci na členství ve straně. Nechtějí prý poškozovat dobré jméno TOP 09. Vedení TOP 09 jejich návrh přijalo, podle prvního místopředsedy strany Miroslava Kalouska jejich krok posílí pražskou TOP 09, kterou veřejné spory mezi Hudečkem a Vávrou poškozovaly. V reakci na to rezignovali na členství v TOP 09 i pražská radní Eva Vorlíčková a exguvernér ČNB Zdeněk Tůma, jenž vedl pražskou kandidátku TOP 09 při minulých volbách.

Začíná lhůta pro zpochybnění výsledků obecních voleb

Lidé se mohou od středy začít obracet na krajské soudy, pokud chtějí zpochybnit výsledky letošních komunálních voleb. Napadnout mohou regulérnost hlasování, výsledek voleb nebo třeba jen zvolení některého z kandidátů na obecní zastupitele. Stížnosti je třeba předložit nejpozději v pátek 24. října. Návrhy na neplatnost voleb v obci může podat místní volič nebo strana, která v ní kandidovala. Na soud se mohou obrátit v případě podezření, že byl zákon o volbách do zastupitelstev obcí porušen způsobem, který mohl ovlivnit výsledky.

Výroba osobních aut v Česku do konce září stoupla o 12,2 procenta

Výroba osobních aut v Česku za letošní tři čtvrtletí stoupla proti loňsku o 12,2 procenta na 936.151 vozů. Podíl víc než 60 procent měla Škoda Auto, následuje Hyundai s téměř 25 procenty a TPCA se skoro 15 procenty. ČTK to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu. Za celý rok sdružení očekává rekordní produkci osobních aut.

České aerolinie chtějí pilotům radikálně snížit platy

České aerolinie chtějí pilotům od příštího roku citelně snížit platy. Nejvíc se má změna dotknout zkušených kapitánů, kterým chce vedení snížit plat o 30 procent. Mladším pilotům má mzda klesnout o pětinu. Mzdový řád vedení aerolinií předalo odborům. Odboráři sice snižování platů chápou, vadí jim ale nepoměr mezi snížením platů u nováčků a u seniorních kapitánů a obávají se odchodů nejzkušenějších pilotů, řekl ČTK prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Stanislav Fiala.

Produkce chleba i pečiva v Česku loni klesla

Produkce chleba v Česku dle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni meziročně klesla o čtyři procenta na zhruba 294.000 tun, sdělil ČTK předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal při příležitosti Světového dne chleba. Pekaři upekli méně než v roce 2012 také běžného pečiva. Naopak výroba běžného cukrářského pečiva, jako jsou koláče, koblihy či vánočky, vzrostla. Vývoj podle Dřízala souvisí se změnou životního stylu a nákupní preferencí v ČR.

Průzkum: 70 procent firem má postup Západu vůči Rusku za správný

Téměř 70 procent tuzemských firem se domnívá, že postup Západu vůči Rusku je po událostech na Ukrajině správný, neboť je třeba hájit demokratické hodnoty. Vyplývá to z průzkumu, který pro ČTK uskutečnila ČSOB v polovině září mezi více než 500 tuzemskými podniky.

České stíhačky od středy střeží vzdušný prostor Islandu

Letouny české armády Jas-39 Gripen od středy střeží vzdušný prostor Islandu. Do země přiletěly ze své čáslavské základny v pátek a počátkem týdne česká jednotka složila potřebné zkoušky. Na Islandu, který nemá vlastní armádu, zůstane až do prosince. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Cenu Česká hlava dostane biochemik Paleček, schválila vláda

Nejvýznamnější tuzemské vědecké ocenění Česká hlava dostane biochemik Emil Paleček. Rozhodla o tom vláda, řekl novinářům vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Nominaci jednomyslně v září navrhla vládní rada pro vědu a výzkum. Paleček položil základy elektrochemii nukleových kyselin nabízející důležité využití v medicíně 21. století. Jeho celoživotní dílo vešlo do učebnic biofyziky a molekulární biologie. Vláda uděluje Národní cenu za vědu od roku 2005. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o něm hovoří jako o české Nobelově ceně. Spojena je s projektem Česká hlava, jenž byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence.

Zemřel grafik, básník a překladatel Jiří Reynek, bylo mu 85 let

Ve věku 85 let zemřel v Petrkově na Havlíčkobrodsku grafik, básník a překladatel Jiří Reynek, syn básníka a grafika Bohuslava Reynka a básnířky Suzanne Renaudové. Proslavil se především překlady z francouzské literatury. Zemřel tři týdny po svém starším bratrovi, fotografu Danielu Reynkovi, s nímž strávil v Petrkově většinu života. ČTK to řekl zdroj blízký rodině.

Muzeum umění představuje průřezovou kolekci Karla Malicha

Muzeum umění v Olomouci otevře ve čtvrtek výstavu věnovanou výtvarníkovi Karlu Malichovi. Návštěvníci uvidí kolekci jeho kreseb a plastik, které muzeum vlastní. Sbírka čítající čtyři desítky děl má podle ředitele muzea Michala Soukupa hodnotu desítky milionů korun. Expozice dostala název Vnitřní světlo a je pořádána při příležitosti autorových letošních devadesátin. Muzeum umění se věnuje tvorbě tohoto autora více než čtvrtstoletí. "Karel Malich je strhující osobnost. Šíře jeho záběru je jedinečná," řekl novinářům autor výstavy Karel Srp. Muzeum podle něj získalo díky mnohaletému úsilí průřezovou kolekci jeho díla. Velkou retrospektivu Malichova díla mohli lidé vidět loni v Jízdárně Pražského hradu. Expozici navštívilo za tři měsíce 33.000 lidí. Olomoucká výstava jednoho z nejuznávanějších umělců české výtvarné scény potrvá do 11. ledna.

Počasí ve čtvrtek

Zataženo až oblačno, místy s deštěm. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C.