Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Češi rozhodují o novém složení radnic a Senátu

Čeští voliči rozhodují o novém složení svých radnic. Na třetině území republiky svými hlasy ovlivní také rozložení sil v Senátu. V obou volbách mají na výběr rekordní počet kandidátů. O 27 křesel v horní komoře se pokouší 242 kandidátů, na jeden mandát tak připadá v průměru devět adeptů. Obecními zastupiteli by chtělo být na 234.000 zájemců, na jedno místo na radnici tak připadají tři až čtyři uchazeči. Kompletní výsledky zejména za obecní volby budou k dispozici zřejmě tradičně až v neděli ráno. Výsledky hlasování budou postupně zveřejňovány na volebním http://www.volby.cz/ webu podle toho, jak rychle budou členové volebních komisí se sčítáním hlasů hotovi a příslušné informace předají Českému statistickému úřadu.

Zachránce židovských dětí Winton přijede do Prahy pro ocenění

Zachránce stovek židovských dětí Nicholas Winton přijede na konci října do Prahy, kde převezme nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva. ČTK to na oslavách pádu komunismu v Lipsku potvrdil prezident Miloš Zeman. Wintonovi řád předá 28. října u příležitosti státního svátku. "Vím, že sir Winton se těší do Prahy a já se těším na něj," řekl Zeman. Že by Winton rád do Prahy dorazil, informovala média již v minulosti, podmínkou ale je jeho dobré zdraví. Zeman Wintona pozval před několika měsíci, Winton na konci září při oslavě svých 105. narozenin řekl, že pokud bude moci, přijede. Brit zorganizoval před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie.

Zeman na závěr oslav výročí konce komunismu v NDR zazvonil klíči

Český prezident Miloš Zeman na závěr oslav 25. výročí pádu komunismu v Německé demokratické republice zazvonil klíči a připomněl tak hlavní symbol sametové revoluce v Československu. V závěrečném projevu na slavnosti v Lipsku zdůraznil, že Němci a Češi jsou součástí společenství svobodných přátel. "Podobně jako lipská revoluce byla revolucí svící, revoluce světla a revoluce naděje, tak pražská revoluce byla revolucí klíčů, které otevíraly cestu do budoucnosti," řekl Zeman. "Mohu vás ujistit, že když v Praze bylo na demonstraci 750.000 lidí a každý z nich zvonil klíči, tak tento slabý, ojedinělý hlásek mých klíčů byl zesílen do takové mohutnosti, že komunistický režim padl," dodal. Projevy prezidentů uzavřely oficiální část dnešních oslav 25. výročí konce komunismu v NDR.

Konference Forum 2000 zhodnotí vývoj demokracie od roku 1989

Pod mottem "Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a Tchien-an-menu " v neděli začne 18. ročník konference Forum 2000, která chce letos kriticky zhodnotit demokratizační procesy za posledních 25 let. Mezi hlavními hosty tradičního setkání, které založil zesnulý prezident Václav Havel, bude tento rok někdejší ruský oligarcha a později vězeň Michail Chodorkovskij, běloruský aktivista Ales Bjaljacki nebo řada kubánských disidentů. Jak uvedl výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal, stranou zájmu diskusí nezůstanou ani aktuální mezinárodní problémy. Účastníci se budou věnovat situaci na Blízkém východě, v Latinské Americe, na Ukrajině nebo v Rusku.

České organizace, prezident i ministři vítají výběr držitelů Nobelovy ceny za mír

Za trefu do černého označila nevládní organizace Člověk v tísni výběr pákistánské bojovnice za vzdělání dívek Malaly Júsufzaiové za letošní držitelku Nobelovy ceny za mír. Sedmnáctiletá Pákistánka získala prestižní ocenění společně s indickým aktivistou usilujícím o odstranění dětské práce Kailášem Satjárthím. Nadšen z výběru je i prezident Miloš Zeman. Cenu považuje za výzvu mladým lidem, aby se vymanili z okovů netolerantních organizací. Jejich volbu přivítala rovněž ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba nebo ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). "Podle Mezinárodní organizace práce bylo ještě v roce 2012 na světě 168 milionů pracujících dětí. Ženy přitom mají horší pozici a dvě třetiny dětí, které nenavštěvují školu, tvoří právě dívky," přiblížil Tomáš Urban z Člověka v tísni, jehož organizace pomáhá se vzdělávání dívek a žen jak v Pákistánu, tak sousedním Afghánistánu.

Gratulaci připojil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). V tiskovém prohlášení uvedl, že výběr oceněných upozorňuje na závažná a důležitá témata dětské práce a nezpochybnitelného práva na vzdělání dívek a žen. Práce a životní příběh letošních laureátů Kailáše Satjárthího a Malaly Júsufzaiové si zaslouží respekt a obdiv mimo jiné i proto, v jak náročných podmínkách se oba svým aktivitám s nezměrným úsilím věnují a jsou příkladem pro mnoho chlapců a dívek na celém světě," poznamenal Zaorálek.

Zaorálek a Schetyna shodně považují protiruské sankce za nezbytné

Sankce proti Rusku byly nezbytné a plní významnou funkci. Shodli se na tom v Praze ministři zahraničí Česka a Polska Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Grzegorz Schetyna. K ruskému postupu na Ukrajině chtějí oba ministři přistupovat společně a za důležitý také označili jednotný postup v rámci visegrádské skupiny (V4), jejímiž členy jsou ještě Slovensko a Maďarsko. Vedle bilaterálních vztahů a spolupráce ve V4 ministři mluvili o kooperaci v energetice a přípravách summitu EU v Bruselu na konci října, který se bude věnovat klimatické a energetické politice.

Čeští lékaři působící v Afghánistánu dostali vyznamenání za misi

Český polní chirurgický tým, který působil v Afghánistánu, dostal v Praze vyznamenání za službu v misi. Ve vojenské nemocnici v Kábulu pomáhali jak spojeneckým vojákům, tak místním obyvatelům. Velitel jednotky Martin Oberreiter se také podílel na pokusu o záchranu života Jaroslava Lieskovana zraněného při červencovém atentátu. Kromě 13 lékařů a sester byli dnes v budově generálního štábu v Praze oceněni i dva vojenští pozorovatelé mise OSN UNAMA. Ocenění jim předal náčelník generálního štábu Petr Pavel, který všem vojákům za jejich misi poděkoval.

Gripeny odletěly z čáslavského letiště na islandskou misi

Pět letounů Jas-39 Gripen a zbylá skupina vojáků odletěla na devítitýdenní misi na Island. ČTK to řekl Rostislav Lukáš z čáslavské základny. Čas odletu se několikrát měnil. Původně měly stíhačky odstartovat ve čtvrtek, odlet ale znemožnily klimatické podmínky nad Severním mořem. Letouny musejí za letu tankovat palivo, pro což jsou stanovena pravidla, například dobrá viditelnost. To počasí nad Severním mořem ve čtvrtek nesplňovalo. České stíhačky měly být na Islandu, který nemá vlastní armádu, původně pět týdnů, Severoatlantická aliance ale požádala Česko o prodloužení mise. Poblíž islandského vzdušného prostoru prý narůstají aktivity ruských vzdušných sil. Dříve se česká armáda podílela na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.

Pacient hospitalizovaný na Bulovce ebolu nemá, ukázaly testy

Muž hospitalizovaný od čtvrtka v pražské Nemocnici Na Bulovce ebolu nemá. Podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test laboratoře v Německu, potvrdil ČTK předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Pacientem je český podnikatel, který se před zhruba třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Má horečky, jiné příznaky eboly však nevykazoval. Může proto mít malárii či horečku Dengue. Muž začal pociťovat zdravotní potíže 17 dnů po návratu z Afriky. Již v polovině září hygienici a zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku u afrického studenta v Pardubicích. U mladíka se totiž po návratu od přítelkyně z Konga, kde se virus šíří, objevily horečky. Ebolu ale následně hygienici vyloučili.

ČR je připravená na případy nákazy ebolou, řekl premiér Sobotka

Česká republika je připravená na hrozící případy nákazy smrtícím virem ebola, řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zároveň však připomněl, že se v zemi zatím žádné podezření na ebolu nepotvrdilo. Doplnil, že systém bude stejným způsobem fungovat i nadále. "Rizikem zavlečení eboly do Evropy se budeme zabývat ve středu na Bezpečnostní radě státu. Budeme postupovat tak, abychom ochránili občany země před nákazou," uvedl předseda vlády.

Státní dluh ve 3. čtvrtletí klesl o 297 mil. na 1,683 bilionu Kč

Státní dluh České republiky klesl ve třetím čtvrtletí o 297 milionů korun na 1,683 bilionu korun. Proti konci roku se dluh snížil o 332 milionů korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadal dluh zhruba 161.000 korun. Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Ministerstvo žádá 500 milionů na dofinancování sociálních služeb

Poskytovatelé sociálních služeb, jimž hrozí kvůli nedostatku peněz omezení či zrušení, by si mohli ještě letos rozdělit dalších 500 milionů korun. Dofinancování navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Bez těchto peněz by bylo bezprostředně ohroženo minimálně 400 služeb s celkovým počtem 15.000 klientů, uvádí se v materiálu, který by ve středu měla projednat vláda. Vedle zachování současné sítě sociálních služeb by prostředky měly být částečně použity také na zvýšení platů v sociálních službách, především pro pracovníky v přímém kontaktu s klienty.

Provozovatelé sázek a automatů kritizují zákon o hazardu

Provozovatelé sázek a herních automatů začali téměř ihned po zveřejnění návrhu nového zákona o hazardních hrách poukazovat na jeho nedostatky. Norma, které má výrazně zredukovat počet takzvaných pevných zařízení, podle nich třeba neřeší podnikatelskou nejistotu firem, které chtějí na trhu zůstat. Návrh zákona, který by měl platit od 1. ledna 2016, představilo ministerstvo financí novinářům. S normou naopak nemají problém provozovatelé benzinových pump ani asociace restauratérů, kterých by se měla novela také dotknout.

Podle návrhu zákona by například herní automaty měly zcela zmizet z restaurací, hospod, barů či čerpacích stanic. Místo ministerstva financí by je měla nově povolovat Celní správa. V malých obcích do 5000 obyvatel by měla být jen jedna herna, v rámci takzvaných soudních okresů povoluje norma maximálně čtyři automaty na tisíc obyvatel. Zavádí se také centrální monitorovací systém a registr hráčů, který má znemožnit některým skupinám lidí účast na hře. Naopak povoluje internetové sázení firmám se sídlem v některé zemi EU a obcím umožňuje rozhodovat o hazardu na svém území.

Svaz: Letošní úroda brambor bude dobrá, o čtvrtinu vyšší než loni

Letošní úroda brambor v Česku by měla být o čtvrtinu vyšší než loni, kdy se jich sklidilo málo, necelých 650.000 tun. Pěstitelé, kteří budou letos sklízet až do začátku listopadu, očekávají lepší než průměrnou úrodu, tedy odhadem nejméně o 150.000 tun oproti loňsku navíc, řekl ČTK předseda Ústředního bramborářského svazu ČR Miloslav Chlan na diskuzi v Plzni. Cena za kilogram konzumních brambor se zatím pohybuje kolem tří korun, což je o korunu pod náklady a zhruba polovina loňské průměrné ceny. "To je to špatné pro dlouhodobé pěstování brambor u nás," uvedl předseda. Zemědělcům podle něj zatím nezbývá nic jiného, než nechat plodiny na skladě a očekávat po jaru lepší cenu. Letos se pěstují brambory na více než 24.000 hektarech a dalších 6000 ha mají zahrádkáři. Plochy zemědělců ze za deset let snížily o 50 procent.

Kladno spustilo bezdrátový internet zdarma na zastávkách MHD

Kladno spustilo internet zdarma na zastávkách městské hromadné dopravy. Připojení nyní funguje zdarma na sedmi z nich, příští týden přibude ještě osmá. Postupně by zastávek s připojením mělo být čtyřicet. Kladno je prvním městem v ČR, které tuto službu spustilo. Jedná se o součást projektu optické sítě ve městě v hodnotě 31 milionů korun. Doba jednoho připojení je omezena na 30 minut záměrně. Město totiž nesmí konkurovat komerčním poskytovatelům internetového připojení.

Ocenění Makro Dobrý podnikatel získali výrobci uměleckých vitráží

Ocenění Makro Dobrý podnikatel 2014 získali výrobci uměleckých vitráží Jitka a Richard Kantovi z Lubence. Jejich práce bude reprezentovat Českou republiku na výstavě EXPO 2015. Manželé Kantovi se přes dvacet let ve své firmě Skloart věnují výrobě a restaurování uměleckých vitráží. Ve volném čase zachraňují památky ve svém okolí. Výhru 100.000 korun plánují využít na otevření muzea vitráží v kostele svatého Jiljí v Libyni, který již několik let opravují.

iDnes: Zemřel Rudolf Čechura, autor večerníčků o Maxipsu Fíkovi

Ve věku 83 let zemřel počátkem týdne v Praze spisovatel Rudolf Čechura, známý zejména jako autor oblíbených večerníčků o Maxipsu Fíkovi, knih pro mládež a detektivek. Uvedl to server iDnes.cz, kterému to řekl Čechurův vnuk Michele Matejka. "Byl to před čtyřiceti lety vlastně první večerníček, který jsem namlouval. Neměl jsem tehdy vůbec ponětí, jak se taková věc dělá, ale když jsme si text přečetl, moc se mi líbil včetně toho, že jsem měl všechny ty postavičky namlouvat sám," řekl ČTK herec Josef Dvořák. Když prý přišel do žižkovského studia, připadalo mu, že se ocitl v úplně jiném světě. "Všichni včetně režiséra Václava Bedřicha byli rozzáření, vše bylo v klidu. Akorát nevím, jestli se natáčení pan Čechura zúčastnil. I když mám pocit, že jsem ho tam potkával," podotkl. Večerníčků pak Dvořák natočil víc, ale Maxipsa Fíka pokládá za jednu z nekrásnějších prací.

Přerostlý mluvící bobtail Maxipes Fík, který už baví děti i jejich rodiče zhruba 35 let, prý kdysi Čechurovi zachránil celou literární kariéru. Po roce 1969 byl spisovatel z politických důvodů propuštěn z redakce časopisu Věda a technika mládeži, kde tehdy pracoval. Poté navrhl pro televizi "nevhodný" večerníček Bojanské pohádky o rakousko-uherských vojácích a hrozilo, že bude muset se psaním skončit. Domácí i mezinárodní úspěch televizního Fíka, který vznikal od poloviny 70. let pod režisérským vedením Václava Bedřicha, však Čechurovi nakonec další literární působení za normalizace umožnil. Čechura byl také významným "holmesologem", propagátorem Sherlocka Holmese v ČR a nositelem řady ocenění za své detektivní příběhy.

Zemřel sklářský výtvarník Antonín Oth, podílel se na Expu 58

Ve věku 81 let zemřel 5. října sklářský výtvarník Antonín Oth, jeden z tvůrců, kteří se podíleli na velkém úspěchu českého skla na výstavě Expo 58 v Bruselu. ČTK to řekla jeho dcera Markéta Othová. Poslední rozloučení se koná v úterý 14. října od 13:30 v Nové obřadní síni v Praze na Olšanech. Své skleněné objekty vytvářel Antonín Oth netradičně, broušením velkých skleněných mas, s materiálem pracoval jako sochař, který odbrušuje části z velké hmoty. Jeho práci letos v létě představila velká výstava v Muzeu města Brna na Špilberku, kterou připravila dcera Markéta Othová, umělkyně a držitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Tourfilm vyhrál australský snímek, bodovaly ale i české spoty

Australský snímek Barossa. Be Consumed. obdržel hlavní cenu na festivalu turistických filmů Tourfilm v Karlových Varech. V letošním ročníku soutěžilo o ceny rekordních 477 filmů a spotů a 163 multimédií. Soutěž Tour Region Film, ve které soutěží české propagační snímky, vyhrál spot Vítejte v Plzni. Český snímek Come to the Czech Republic and experience your own story! z produkce agentury CzechTourism vyhrál v kategorii snímků do 30 minut. Nejstarší a největší festival turistických filmů na světě Tourfilm pokračuje v Karlových Varech do soboty. Pátek byl věnován letošnímu hlavnímu partnerovi, Maroku. Přednášky o Maroku doplnily ukázky tradičních řemesel, marockého umění i gastronomie.

Premiéra díla Pád Arkuna zahájila operní sezonu Národního divadla

Premiéra díla Zdeňka Fibicha Pád Arkuna v téměř zaplněném pražském Národním divadle (ND) zahájila jeho novou operní sezonu. Poslední opera Fibicha na libreto jeho spolupracovnice a partnerky Anežky Schulzové se na jeviště ND vrátila po více než osmdesáti letech. Operní sezona ND 2014/2015 představí celkem 12 premiér na čtyřech pražských operních scénách. Monumentálně tragické dílo Pád Arkuna původně odkazuje ke střetu křesťanských Dánů a pohanských Slovanů ve 12. století.

Muzeum Karla Zemana slaví dva roky existence

Více než 90.000 návštěvníků z Čech i ze zahraničí zavítalo během dvou let existence do Muzea Karla Zemana. Jubileum otevření stálé expozice na Malé Straně, přibližující tohoto filmového kouzelníka, jeho snímky i tajemství triků, si připomíná právě o tomto víkendu. "Za uplynulá dvě léta se muzeum stalo institucí zabývající se uchováváním a zpřístupňováním Zemanova díla široké veřejnosti, muzeem s mezinárodním přesahem a řadou ocenění za svou interaktivní expozici, věnovanou Zemanovu dílu. Chystáme vydání dalších jeho filmů na DVD, světovou premiéru digitálně restaurovaného snímku Vynález zkázy, zahraniční výstavy i celovečerní dokument," řekla ČTK mluvčí muzea Tereza Veselá. Díky daru sbírkových předmětů Ludmilou a Lindou Zemanovými se nyní muzeum stará i o část pozůstalosti tohoto filmaře.

Soubor Ondráš oslaví 60. výročí koncertem v divadle

Vojenský umělecký soubor Ondráš oslaví 60. výročí činnosti koncertem v Mahenově divadle v Brně. Na závěr koncertu poprvé zazní skladba Ondrášovská suita, která dala celému večeru jméno. Formou hudební koláže zrcadlí historii souboru prostřednictvím jeho nejznámějších melodií. Suitu zkomponoval cimbalista a aranžér Jiří Gužík s primášem Jaromírem Kučerou. Koncert je benefiční, čtvrtinu výtěžku z prodaných vstupenek získají Domov pro osoby se zdravotním postižením Tereza a sdružení Úsměvy, jež pomáhá lidem s Downovým syndromem.

Počátky vojenského souboru sahají do roku 1954, původně se jmenoval Jánošík. Název změnil při dělení Československa. Z amatérského kolektivu se postupně proměnil v těleso tvořené jak profesionály, tak amatéry - a do roku 2004 i vojáky základní služby. V roce 2008 Ondráš čelil hrozbě zániku, kterou se podařilo odvrátit.

K Designbloku se přidává móda, přehlídka končí v neděli

Série módních přehlídek se přidává k programu Designbloku. Začínají v kostele sv. Šimona a Judy uvedením kolekcí držitelek cen Czech Grand design Hany Zárubové a Moniky Drápalové, svou kolekcí na jaro/léto 2015 je doplní návrhář Pavel Brejcha. Po celý víkend ještě mohou zájemci navštívit čtyři studia letošní přehlídky. Loňskou přehlídku navštívilo 45.000 lidí, z toho výstavní prostory 35.000 návštěvníků. Hana Zárubová i Monika Drápalová jsou dvojnásobnými držitelkami ceny Módní designér roku udílené v rámci ocenění Czech Grand Design; Drápalová se letos stala i celkovou vítězkou a laureátkou ceny Grand Designér roku. Na Designbloku uvádí svou kolekci All is not lost inspirovanou dětstvím a založenou na hře a improvizaci. Hra a dětství je tématem celého letošního Designbloku. Sérii charakterizuje mix barev, předimenzované střihy a humor.

Začal výlov největšího českého rybníka Rožmberka

Zhruba 110 tun tržních ryb vyloví rybáři do neděle z největšího českého rybníku Rožmberk. Do loviště na pramicích při prvním zátahu vyjeli krátce po východu slunce. Pro tisíce návštěvníků je připravena atraktivní podívaná a také rybí speciality. Zátahy se budou podle počtu ryb opakovat během výlovu tři až čtyřikrát denně. České moře, jak se Rožmberku říká, se vypouští zhruba dva týdny. Pak se diváci mohou stát svědky typické jihočeské podívané. Uvidí rybáře na pramicích, jim sekundující pěšáky táhnoucí na ramenou nevod, kroužící racky a číhající volavky, vařící hřbety ryb ve zdvihající se síti ok. Rybník Rožmberk se rozkládá na 647 hektarech. Spolu s Novou řekou ho v 16. století navrhl stavitel Jakub Krčín z Jelčan.

V pražské zoo se narodil hrabáč, vypadá prý jako mimozemšťan

Samičce hrabáče kapského Kvídě se ve čtvrtek přímo před zraky návštěvníků pražské zoologické zahrady narodilo mládě. Ředitel Miroslav Bobek jeho vzhled přirovnal k mimozemšťanovi. Tento druh savce chová jen osmnáct zoologických zahrad. V Praze se za 35 let podařilo odchovat tři mláďata, poslední v roce 2004. Ředitel napsal, že z jeho pohledu jde o mládě roku. "A to nejen proto, že Kvídu jsem už víckrát označil za své nejoblíbenější zvíře, ale především z toho důvodu, že její mládě je opravdu úchvatné. Protažená hlava, velké oči a uši, svraskalá kůže a dlouhatánské drápky - vážně mimozemšťan!" uvedl v tiskové zprávě. Devítiletá Kvída porodila mládě už loni, ale to nepřežilo.

V plzeňské zoo se narodilo 21 krokodýlů čelnatých

Dosud největší počet afrických krokodýlů čelnatých se letos narodilo v plzeňské zoologické zahradě. Z jedné snůšky se vylíhlo 21 mláďat. Krokodýly čelnaté zoo rozmnožuje od roku 2001, z 11 snůšek se v ní narodilo přes 100 mláďat tohoto druhu, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba. "Máme nejúspěšnější chovný krokodýlí pár v historii českých zoologických zahrad," uvedl. Matka všech mláďat byla odchycena v přírodě a do Plzně přicestovala v roce 1974. Je tak nejen geneticky cenný jedinec, ale také jeden z nejdéle žijících obyvatel plzeňské zoo a zároveň jedno z nejstarších chovaných zvířat. Krokodýli čelnatí dorůstají nejvýše dvoumetrové délky a dožívají se 30 až 50 let. Zoo může chovat jen dospělý pár krokodýlů čelnatých, mláďata tak po čase míří do dalších zoologických zahrad.

Břeclavsko se potýká s komáry, což je na říjen naprosto neobvyklé

Břeclavsko se potýká s přemnoženými komáry. Tak velký výskyt tohoto bodavého hmyzu tam nebyl podle odborníků v polovině října dosud zaznamenán. Líhnutí komárů nahrávalo počasí v uplynulých dnech, tedy silné deště v půlce září a pak příchod babího léta, kdy se denní teploty pohybovaly až kolem 20 stupňů Celsia. ČTK to řekl Oldřich Šebesta z krajské hygienické stanice. Populaci komárů monitoruje 20 let. "S něčím takovým jsem se zatím nesetkal. Tak pozdní výskyt komárů nepopisuje ani literatura," řekl Šebesta. Problémy s komáry obvykle v lužní krajině Břeclavska, kam se rozlévá řeka Dyje, končí v září.

Sport

Zažité pořádky se ve Velké pardubické nemění. Favoritem nadcházejícího ročníku steeplechase na 6900 metrů je hnědka Orphee des Blins, která se může stát první klisnou s vítězným hattrickem. A tradičně možná ještě větším tahákem je pravděpodobný poslední start osminásobného vítěze slavného dostihu žokeje Josefe Váni v sedle rovněž se loučícího Tiumena. Ochozy jsou před nedělním mítinkem vyprodány a na trať vyrazí 22 koní, mezi nimi jediný ostrovní zástupce Lambro. Favoritkou je suverénní Orphee des Blins. Otázkou je, zda může Tiumen stačit jejímu tempu, nebo spíš na očekáváném tvrdém podkladu zaútočí někdo z pětice Trezor, Nikas, Zarif, Soros a Peintre Abstrait. V neděli je před Velkou pardubickou na pořadu sedm dostihů. Víkendový program odstartuje už v sobotu, kdy se běží sedm rovinových dostihů.

Dvaadvacetiletá tenistka Karolína Plíšková si zahraje na halovém turnaji v Linci čtvrtfinále a zatím potvrzuje po návratu do Evropy formu z asijského turné. Ve 2. kole vyřadila Němku Monu Barthelovou 6:4, 6:2. Turnajová sedmička z České republiky zůstala v soutěži jedinou z osmičky nasazených hráček.

Tenista Tomáš Berdych skončil na turnaji série Masters v Šanghaji ve čtvrtfinále. Šestý nasazený hráč dnes nestačil na Francouze Gillese Simona a prohrál 6:7, 6:4 a 0:6. Nezískal tak další body do boje o Turnaj mistrů. Z Číny se devětadvacetiletý Berdych přesune do Česka. Před cestou do Stockholmu, kde má v plánu hrát turnaj příští týden, se má sejít s bývalým prvním hráčem světa Ivanem Lendlem a jednat s ním o trenérské spolupráci.

Česká fotbalová reprezentace do 20 let prohrála ve druhém přípravném utkání s Francií 1:2. Výběr trenéra Pavla Hoftycha stejně jako v úterý, kdy soupeř v poslední minutě vyrovnal na konečných 1:1, šel do vedení díky brance Jana Shejbala, hosté ale dokázali díky zásahům Jessyho Béneta a Georgese-Kévina N'Koudoua skóre otočit.

Počasí

Bude zataženo, až oblačno, místy mlhy, ojediněle déšť nebo mrholení. Ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku přechodně místy polojasno. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, při nízké oblačnosti a na severozápadě Čech kolem 16 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C, v Krušných horách kolem 13 °C.