Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Poslanci rozhodnou o služebním zákonu, budou jednat o rozpočtu

Poslanci rozhodnou na říjnové schůzi o služebním zákonu a o zákonu o dětské skupině, které vetoval prezident Miloš Zeman. V úvodním kole se začnou zabývat návrhem státního rozpočtu pro příští rok. Schůze začne v úterý 21. října. V návrhu programu, který projednal organizační výbor, je taky mimo jiné závěrečné hlasování o zrušení vojenského újezdu Brdy a zmenšení dalších výcvikových prostorů a o pražské předloze o regulaci prostituce.

Sobotka: Poslanci by měli přehlasovat veto zákona o dětské skupině

Poslanci by měli přehlasovat prezidentovo veto zákona o dětské skupině. ČTK to v Brně řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že je zároveň nutné připravit novelu pro zachování lesních školek. Právě kvůli jejich hrozícímu zániku prezident Miloš Zeman zákon ve středu vetoval. Podle Sobotky jsou kvůli nedostatku míst ve školkách dětské skupiny potřeba a vyřeší problémy mnohých mladých rodin.

"Zákon vytrhne trn z paty celé řadě rodin, které nemohou pro nedostatek místa umístit děti do mateřských škol," uvedl Sobotka. Podle něj zejména matky mnohdy řeší dilema, zda jít do práce a platit drahé soukromé školky, nebo zůstat s dítětem doma. "Matky se chtějí vrátit do práce, ale nemají peníze na úhradu soukromých školek. Dětské skupiny by přitom mohli zřídit i zaměstnavatelé," poznamenal premiér. Prezident Miloš Zeman vetoval zákon poté, co poslanci neschválili senátní verzi, která by umožnila pokračování lesních školek. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že prezident plně podporuje existenci alternativ péče o dítě. Schválený zákon jde však podle něj opačným směrem a možnosti omezuje pouze na jeden druh registrovaných subjektů splňujících přísné podmínky plynoucí ze zákona.

Zeman pojede do Číny 23. až 27. října

Prezident Miloš Zeman navštíví Čínu ve dnech 23. až 27. října. Vyplývá to z materiálu, který příští středu předloží vládě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček už dříve ČTK řekl, že kromě Pekingu má prezident zavítat i do provincií. V Číně chce Zeman podle Kmoníčka jednat hlavně o ekonomických tématech.

Hrací automaty zmizí z restaurací a benzinek, navrhuje nový zákon

Herní automaty by měly zcela zmizet z restaurací a čerpacích pump, počítá s tím návrh nového zákona o hazardních hrách. Místo ministerstva financí by je měla nově povolovat Celní správa. Na konferenci to oznámil náměstek ministra financí Ondřej Závodský, pod nějž tato oblast spadá. Vzniknout by měl i registr hráčů. V současnosti se mohou být hazardní hry ve čtyřech typech provozů - v sázkových kancelářích, hernách, kasinech a provozovnách se zvláštním režimem, jako jsou například restaurace, bary či čerpací stanice.

Prezident Zeman podepsal novelu autorského zákona

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal novelu autorského zákona, která kvůli směrnicím Evropské unie prodlužuje dobu ochrany autorských práv ke zvukovým nahrávkám z 50 na 70 let. Hoteliéři si současně budou moci podle této novely dohodnout snížení odváděných autorských poplatků podle využitelnosti lůžek. O připojení Zemanova podpisu pod zákon ČTK informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Spotřebitelské ceny v Česku dál zrychlily růst na 0,7 procenta

Ceny pro spotřebitele v Česku v září dále zrychlily meziroční růst na 0,7 procenta ze srpnových 0,6 procenta. Důvodem je hlavně zdražení potravin a nealkoholických nápojů. Proti předchozímu měsíci ceny v září klesly o 0,2 procenta, hlavně kvůli zlevnění dovolených. Údaje o inflaci zveřejnil Český statistický úřad. Analytici další zvýšení meziroční inflace očekávali a měla by se tak vyvíjet i v příštích měsících. Meziroční inflace v Česku se od počátku roku držela jednu nebo dvě desetiny procenta nad nulou, po květnovém růstu na 0,4 procenta se v červnu vrátila k nule. Od té doby spotřebitelské ceny rostou a letos v září zrychlily růst nejvíce od počátku letošního roku.

Tým Kobra odhalil krácení daní za 253 mil.Kč, obviněno šest lidí

Policie obvinila šest lidí kvůli fiktivním obchodům s cigaretami, které měly směřovat na Slovensko, do Polska a do Maďarska. Za krácení daní ve výši 253 milionů korun jim hrozí až deset let vězení. Zásah proti organizované skupině tento týden provedl tým Kobra, který tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy.

Jurečka: V oblastech sužovaných suchem vzniknou nová vodní díla

V oblastech opakovaně postihovaných nedostatkem srážek, především na jižní Moravě, Rakovnicku a Žatecku, by měla v budoucnu vzniknout nová vodní díla. S odvoláním na nedávno vypracovaný materiál, který má pomoci řešit negativní dopady sucha, to v tiskové zprávě uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pomoci předcházet suchu by podle něj měla také opatření na zvýšení kvality půdy a využívání moderních postupů ve výrobě.

ČD mají na dosah ruky prodloužení provozu na trase Brno - Olomouc

České dráhy mají na dosah ruky prodloužení smlouvy na trase z Brna do Olomouce přes Břeclav. Ministerstvo dopravy se chystá se státním dopravcem uzavřít smlouvu na dalších 15 let provozu od konce roku 2015. ČTK to řekl mluvčí úřadu Martin Novák. Záměr už ministerstvo poslalo do úředního věstníku Evropské unie. Kromě trasy mezi Brnem a Olomoucí předpokládá ministerský materiál zachování monopolu Českých drah u linek s mezinárodním přesahem a spojení Kolína do Rumburku přes Mladou Boleslav a Českou Lípu, stejně jako spojení z Kolína do Ústí nad Labem. Rozhodnutí o prodloužení smlouvy s ČD ale dosud u žádné z nich podle Nováka nepadlo.

Průzkum: Polovina exportérů očekává příští rok stagnaci vývozu

Optimismus českých vývozců klesá, polovina firem očekává v dalších 12 měsících stagnaci objemu exportu. Růst vývozu očekává 44 procent podniků. Zemí největších investičních příležitostí již pro české podniky není Rusko, ale Německo. Ukazují to výsledky Exportního výzkumu DHL, který provedla společnost GfK. U firem je znát mírné vystřízlivění z dobrých výsledků z prvních let po krizi, které se promítá i do indexu exportního sebevědomí. Jeho hodnota poklesla od minulého měření o šest procentních bodů.

Šéf Heureka.cz: Obrat českých e-shopů letos překročí 67 mld. Kč

Obrat českých e-shopů letos překročí hranici 67 miliard korun. Útraty Čechů na internetu se tak meziročně zvýší o 16 procent. I nadále je nejoblíbenějším sortimentem na internetu elektronika, vzrostl ale zájem o kosmetiku a oblečení. Na konferenci ShopRoku Meeting to uvedl ředitel srovnávače cen Heureka.cz Tomáš Braverman.

Armáda kvůli počasí zrušila odlet gripenů na Island

Armáda ve čtvrtek kvůli počasí zrušila odlet pěti nadzvukových letounů Jas-39 Gripen a zbylé skupiny vojáků na devítitýdenní misi na Island. Stíhačky na sever poletí pravděpodobně v pátek, řekl ČTK Rostislav Lukáš z čáslavské základny. Hlavní část kontingentu odcestovala na Island už v pondělí.

Romské evropské fórum vyčítá i ČR zdrženlivost v boji s rasismem

"Zdrženlivost" v boji s protiromským rasismem a při zlepšování každodenního života Romů vyčítá několika evropským státům, včetně České republiky, Evropské fórum Romů a kočovníků (ERTF). Ve zveřejněné zprávě podle agentury AFP jmenuje kromě ČR také Slovensko a další čtyři země.

Rekonstrukce Státní opery za 665 milionů korun začne v roce 2016

Rekonstrukce budovy Státní opery v Praze by měla začít 1. července 2016, na opravy provozní budovy a hlavní budovy půjde 665 miliónů korun. Stavební práce mají být ukončeny v roce 2018. Během oprav bude s největší pravděpodobností snížen počet představení. Novináře o tom informoval ministr kultury Daniel Herman. "Na základě osobní prohlídky prostor budov Státní opery mohu konstatovat, že se jedná o velmi nevyhovující stav, převážná většina zařízení je již za dobou použitelnosti. Značné opotřebení stavebních, technologických a provozních celků takovýto skvost, jakým bezesporu zejména historická budova je, tuto kulturní památku degraduje," řekl Herman s tím, že rozhodl o zařazení rekonstrukce Státní opery do programu péče o národní poklad. Největší bolestí staré budovy jsou podle ředitele ND Jana Buriana rozvody - zejména elektroinstalace, voda, topení a odpady. Nutná je i sanace vlhkosti. Uskuteční se také restaurátorské práce na interiérové výzdobě hledištní části. Rekonstrukcí projde i skleněná fasáda přilehlé provozní budovy. V divadle budou opraveny šatny umělců i sociální zázemí. "Musíme odborně posoudit střešní plášť, uvažujeme o zateplení," podotkl provozně-technický ředitel ND Václav Pelouch.

Stavbami roku jsou lanovka na Sněžku, muzeum i obchodní centrum

Stavbami roku 2014 jsou Středoevropský technologický institut CEITEC v Brně, lanová dráha na Sněžku, rodinný dům „LF“ v pražských Nebušicích, letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi a obchodní centrum Šantovka v Olomouci. Výsledky vyhlásila ABF - Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje. Porota v čele s architektkou Radomírou Sedlákovou letos vybírala z 58 přihlášených českých projektů, dalších pět bylo ze zahraniční. Do finále letošního 22. ročníku soutěže se probojovalo 15 z nich.

Památky vidělo do září o 150.000 lidí víc než za celý rok 2013

Státní hrady, zámky a další památky navštívilo letos od ledna do konce září o 150.000 návštěvníků víc než za celý loňský rok. Zájemců dosud přišlo 4,413.451, tedy o 16,5 procenta více než loni v tomtéž období, sdělila ČTK Jana Tichá, mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ), který památky spravuje. Více návštěvníků znamená pro ústav i vyšší výnosy, na opravy památek tak může jít o 30 milionů korun více. Největší zájem platících návštěvníků zaznamenaly stejně jako loni zámek Lednice a hrad a zámek Český Krumlov, jejichž návštěvnost se meziročně zvýšila zhruba o 15 procent. Za nimi jsou zámek Hluboká a hrad Karlštejn.

Legionáři představili repliku vlaku svých předchůdců

Československá obec legionářská představila na Žižkově repliku vlaku, s nimiž legionáři za první světové války ovládali Transsibiřskou magistrálu. Vlak bude mobilní expozicí legií, které vznikly před 100 lety a zasloužily se o vznik samostatného státu. Legiovlak vznikl v rámci projektu Legie 100. Od jara příštího roku bude po pět let křižovat republiku a umožní lidem seznámit se na vlastní oči s tím, jak se ve vlaku žilo a bojovalo. Osvětlí jim to i dobově oděná legionářská obsluha vlaku. Veřejnost bude moci do vlaku na Nákladovém nádraží Žižkov zavítat během října. Slavnostní příjezd unikátního vlaku je naplánován na tuto sobotu poté, co se u Národního památníku na Vítkově uskuteční na den přesně obnovená přísaha České družiny, první dobrovolnické jednotky Čechoslováků na východní frontě.

Divadlo Sklep zahrálo pro vojáky v Bagramu a Kábulu

Legendární Divadlo Sklep zahrálo vojákům v Afghánistánu. Svůj Výběr z Besídek představilo vojákům strážní roty v Bagramu a na letišti v Kábulu přes dvacet členů souboru. Herci a herečky vojákům přijeli vyjádřit úctu a obdiv a podle člena souboru Fera Burdy se dočkali ovací vestoje i slz. Do Afghánistánu se vypravilo 23 členů, převažovali muži. Nechyběli David Vávra, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Robert Nebřenský a Václav Marhoul. Z žen sebraly odvahu Lenka Vychodilová, Monika Načeva, Hana Pafková a Hana Navarová. Z pětidenní cesty do válečné oblasti mají podle Burdy zážitky, které bezpochyby zúročí v příštích představeních.

Počasí v pátek

Zpočátku na většině území zataženo nízkou oblačností, později jasno až polojasno. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.