Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman jmenoval Šlechtovou ministryní pro místní rozvoj

Prezident Miloš Zeman jmenoval Karlu Šlechtovou ministryní pro místní rozvoj. V čele úřadu nahradila Věru Jourovou (ANO), která by se měla stát eurokomisařkou. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novou ministryni ještě dnes uvede do funkce. Sedmatřicetiletá Šlechtová dosud působila na úřadu vlády. Do funkce ji nominovalo hnutí ANO. Zeman se s Šlechtovou setkal už v pátek a bavili se spolu o její dosavadní kariéře i o představách o fungování resortu. Po jmenování jí pogratuloval a prohlásil, že by peníze z evropských fondů měly jít na investice do kulturních památek. Podle prezidenta by to pomohlo turistickému ruchu a rozvoji stavebnictví a také by se tak zkrášlila krajina. Šlechtová už dříve za jednu za svých priorit označila zachování kontinuity na ministerstvu. Chce se také soustředit na evropské dotace, regionální politiku nebo práci na stavebním řádu.

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu služebního zákona

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu služebního zákona. Zákon podle něj vyvolává zásadní ústavněprávní pochybnosti, počínaje nestandardní procedurou jeho projednávání až po neurčitá nebo nejasná ustanovení. Zeman veto již dříve avizoval zejména kvůli takzvaným politickým náměstkům, které odmítá. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že koalice se pokusí veto co nejdříve přehlasovat. Nevyloučil svolání mimořádné schůze Sněmovny. Prezidentovo veto naopak uvítali zástupci Úsvitu.

Na podobě zákona se po dlouhých neshodách dohodla koalice s pravicovou opozicí. Normu poté schválila Sněmovna a následně Senát. Zeman nejvíce kritizoval zřízení funkce takzvaných politických náměstků. Nebudou podle něj mít na ministerstvu co na práci, protože nebudou mít na starosti žádnou konkrétní agendu. Navíc prý budou zátěží pro státní rozpočet. Zastánci zákona oponují, že ministr potřebuje mít někoho, kdo ho může zastupovat na jednáních. Politické náměstky podle nich obsahovaly i předchozí návrhy zákona.

Zeman vetoval zákon o dětské skupině, vypadly z něj lesní školky

Prezident Miloš Zeman vetoval zákon o dětské skupině. Nelíbí se mu, že poslanci neschválili senátní verzi, která by umožnila pokračování lesních školek. Mluvčího Hradu Jiří Ovčáček v tiskové zprávě uvedl, že prezident plně podporuje existenci alternativ péče o dítě a občanských iniciativ tohoto typu.

Nezaměstnanost v Česku klesla v září na 7,3 procenta

Nezaměstnanost v Česku v září klesla meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 7,3 procenta. Bez práce bylo 529.098 lidí, o 6127 méně než v srpnu. Oznámil to Úřad práce ČR. Počet volných míst se meziměsíčně zvýšil o 1832 na 56.556. Výsledky překonaly odhady analytiků, podle nichž měla nezaměstnanost stagnovat. "Letošní září se meziměsíčním poklesem o více než 6000 osob se zařadilo jako třetí nejúspěšnější v historii," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň ale upozornil, že trh práce reaguje na signály z reálné ekonomiky až se zpožděním.

Podle Úřadu práce přispěly k oživení končící dovolené a pokračující sezonní práce. Nejvyšší byla míra nezaměstnanosti opět v Ústeckém kraji, a to 10,6 procenta. Druhá nejvyšší nezaměstnanost byla v Moravskoslezském kraji, 9,7 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl tradičně v Praze, a to 5,2 procenta. Z jednotlivých regionů byla nezaměstnanost nejnižší v okrese Praha-východ (3,4 procenta), na Prachaticku (4,1 procenta) a Pelhřimovsku (4,2 procenta). Nejvyšší podíl nezaměstnaných mělo Mostecko (12,8 procenta), Ústecko (12,5 procenta) a Bruntálsko (12,4 procenta). Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo celkem 65 okresů, nárůst 12. Největší pokles hlásí Pardubicko a Prachaticko, shodně o 3,9 procenta, a naopak největší nárůst Opavsko, o 1,7 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku 9,4 uchazeče, ale třeba na Ústecku to bylo až 37,2 uchazeče, na Sokolovsku 33,3 a na Karvinsku 32,8. Zaměstnavatelé měli podle Úřadu práce v září největší zájem o pracovníky v gastronomii, stavebnictví nebo rostlinné výrobě. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory, například po obráběčích kovů, zámečnících nebo soustružnících.

Zeman navrhl místopředsedu České advokátní komory Uhlíře do ÚS

Prezident Miloš Zeman navrhl místopředsedu České advokátní komory Davida Uhlíře do funkce soudce Ústavního soudu. Informoval o tom tiskový odbor Hradu. Zda se Uhlíř stane ústavním soudcem, rozhodne do dvou měsíců Senát. "Moje doména je občanské právo, mám 35 let zkušeností s pohledem na právo zezdola, z pohledu uživatelů, spotřebitelů práva, tak doufám, že to je skutečnost, která může přijít vhod," poznamenal Uhlíř.

Nominaci Davida Uhlíře přivítal předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský. Kandidát má podle něj dobrou pověst. Prezident Miloš Zeman jej navrhl, protože chce, aby nový soudce byl zástupcem advokacie, řekl ČTK Rychetský. Doufá, že oslabení ÚS potrvá maximálně do konce roku.

Hamáček: Vstupu Srbska do EU se nesmí klást nesplnitelné podmínky

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) považuje za nepřijatelné, aby se Srbsku kladly nesplnitelné podmínky pro členství v Evropské unii. Prohlásil to po setkání s předsedkyní srbského parlamentu Majou Gojkovičovou. Aniž Hamáček přímo zmínil otázku uznání Kosova, prohlásil, že EU nemůže členským ani kandidátským zemím diktovat, jak mají k uznávání jiných států přistupovat. Gojkovičová mu za jeho názor poděkovala. Srbsko zahájilo vstupní rozhovory s EU letos v lednu. Umožnila mu to loňská dubnová dohoda o normalizaci vztahů s Kosovem, jež se jednostranně od Srbska v roce 2008 odtrhlo. Srbsko dalo nicméně najevo, že nezávislost své bývalé autonomní provincie nadále neuznává.

Schwarzenberg jednal v Minsku, podpořil hnutí proti trestům smrti

Dalšímu rozvoji bělorusko-českých vztahů byla podle úřední zprávy běloruského ministerstva zahraničí věnována schůzka šéfa běloruské diplomacie Uladzimira Makeje s předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny českého parlamentu Karlem Schwarzenbergem. Opoziční běloruský web Charta 97 napsal, že bývalý český ministr zahraničí přijel do Minsku k účasti na akci nazvané Týden proti trestu smrti v Bělorusku. Po úterním příletu do běloruské metropole český politik otevřel výstavu Nejvyšší trest, která je věnována uplatňování hrdelních trestů, který běloruské soudy ukládají jako jediné v Evropě.

Tiskovou konferenci vlády narušila dvojice protestujících

Tiskovou konferenci kabinetu narušila dvojice mužů, kteří protestovali proti postoji české vlády a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vůči Ukrajině. Dvojice svlečená do půl těla ministerského předsedu vyzvala, aby bránil svobodu a nepomáhal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Oba muži seděli během tiskové konference mezi ostatními novináři na úřadu vlády. Když ze sálu kvůli jmenování nové ministryně pro místní rozvoj předčasně odcházel premiér, odložili horní část svého oděvu a povstali k tichému protestu. Na hrudi, zádech a rukou měli namalované ukrajinské vlajky nebo citáty typu "Premiére odvahu" nebo "Nebuďte s Putinem." Po krátkém čase byla dvojice mužů, která držela vlajky Evropské unie a NATO, bez větších problémů ze sálu odvedena.

Vláda schválila plán dopravních staveb za 233 miliard Kč

Vláda schválila plán ministerstva dopravy na zahájení dopravních staveb v hodnotě zhruba 233 miliard korun. Ty chce ministerstvo zahájit do roku 2016. Mezi 200 stavbami jsou stavby jihočeských úseků dálnice D3, rychlostní silnice R35 u Opatovic nad Labem, nový úsek dálnice D1 v úseku Přerov - Lipník a dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Smiřicemi. Celkem mají na dálnicích a silnicích začít vznikat stavby v hodnotě 130 miliard korun, z nichž zhruba 100 miliard připadne na dálniční projekty a stavby rychlostních komunikací. Dalších 97 miliard korun poputuje na železniční projekty a šest miliard na dopravní stavby na splavných řekách. Urychlit výstavbu má novela zákona umožňující výrazně zvýšit nabízenou cenu majitelům pozemků, a tím usnadnit výkup půdy pod připravovanými stavbami, uvedlo ministerstvo dopravy.

Vláda schválila novelu zákona o zemědělském půdním fondu

Vláda schválila novelu zákona, která sníží platby za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu a zavádí výjimky z plateb odvodů pro dopravní či průmyslové stavby v průmyslových zónách. Stát chce novelou vyjít vstříc investorům a zároveň nasměrovat stavby na méně kvalitní zemědělskou půdu. Novelou reaguje vláda podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na zvýšení poplatků za vynětí ze zemědělského půdního fondu v roce 2011. "Zkomplikovalo to řadu investic," řekl na tiskové konferenci. Účinnost novely se navrhuje už od 1. ledna 2015. V roce 2011 se platby za vynětí půdy zvýšily kvůli masivní výstavbě solárních elektráren a možným záborům zemědělské půdy. Nadále platit by měla ochrana půdy v chráněných oblastech, jejíhož zmírnění se obávali ekologové.

Vláda nepřijala stanovisko k adopcím registrovanými partnery

Vláda nepřijala žádné stanovisko k návrhu novely, podle níž by registrovaní partneři mohli adoptovat dítě svého protějšku. Novinářům to řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Lidovečtí ministři novelu nepodpořili, podle Bělobrádka novela není potřeba a věc je možné už dnes řešit podle platných právních norem. O zákonu rozhodne Parlament. Předlohu připravilo 25 poslanců a poslankyň z různých stran. O osvojení by podle návrhu rozhodoval soud, vždy by měl brát ohled na nejlepší zájem dítěte. Pokud by chlapcům a děvčatům bylo víc než 12 let, museli by i oni s osvojením souhlasit. Pokud by byl v rodném listě druhý rodič, i on musí k adopci registrovaným partnerem či partnerkou dát souhlas. Osvojení dětí z dětských domovů, kojeneckých ústavů a dalších zařízení novela registrovaným partnerům nepovoluje.

Stát vrátí pracujícím důchodcům slevu na dani za loňský rok

Ministerstvo financí vrátí pracujícím důchodcům slevu na dani za loňský rok. Uplatit svůj nárok mohou do tří let. Sporné zákonné ustanovení, kvůli kterému pracující důchodci o slevu přišli, již v létě Ústavní soud (ÚS) zrušil z podnětu skupiny senátorů. Pro letošek tedy mají pracující důchodci slevu jistou, o tu loňskou se ale vedly spory.

Nové technologie z VUT mají šanci na uplatnění v Číně

Nové energeticky úsporné technologie z Vysokého učení technického v Brně mají šanci na praktické uplatnění v Číně. Po výrobě biopolymeru z použitého oleje zaujaly Číňany tři další inovace, konkrétně dvoupalivový hořák, testovací zařízení pro čištění vzduchu a chytrá stěna, sdělilo vedení školy novinářům. Brňané své technologie představili na nedávném veletrhu v Su-čou nedaleko Šanghaje. Právě v Su-čou může VUT navazovat na svůj dřívější úspěch. Vzniká tam pilotní továrna biotechnologie Hydal. Jde o výrobu biopolymeru, ekologicky rozložitelného plastu, z použitého fritovacího oleje. Nové technologie se prý setkaly s okamžitým zájmem, protože reagují na aktuální potřeby Číny. Testovací zařízení pro filtraci vzduchu najde uplatnění v projektu s čínskou firmou Shangtex.

V nemocnicích mají stoupnout platy o 5 procent

Zaměstnanci nemocnic by měli dostat přidáno pět procent, peníze na to nemocnice, léčebné ústavy či léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) budou mít. Řekl to ČTK ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) po jednání s předsedkyní zdravotnických odborů Dagmar Žitníkovou. Vláda schválila zvýšení o 3,5 procenta, odbory požadovaly pět procent. Žitníková proto dohodu s Němečkem uvítala. Celkové náklady na navýšení platů ve všech nemocnicích bez ohledu na zřizovatele jsou podle Němečka spočítány na 3,47 miliardy korun. Podle zdravotnických statistiků měli loni lékaři ve státních nemocnicích v průměru 60.635 korun měsíčně, v soukromých 54.863 korun. Sestry ve státním zdravotnictví měly loni v průměru 28.706 korun, v privátním zdravotnictví a v lázních 23.647 Kč.

ČOI: Po změně legislativy přišli prodejci s novými triky

Někteří pořadatelé předváděcích akcí přišli po změně legislativy na začátku roku s novými triky. Nově se vydávají za spotřebitelského ombudsmana nebo zástupce společnosti, která seniorům pomůže vymoci jejich spotřebitelská práva. Schovávají se také za známé společnosti, kradou cizí identitu či pořádají "poradenské přednášky" u spotřebitelů doma. V tiskové zprávě to uvedla Česká obchodní inspekce. Riziko pro spotřebitele je podle inspekce v tom, že taková prodejní akce nemusí být ČOI hlášena. Spotřebitel také může zjistit, že není možné od smlouvy odstoupit, protože na adresách ve smlouvě uvedených společnost nesídlí a pro poštu je adresát neznámý.

Přes 65 pct. jedenáctiletých ochutnalo alkohol, rodiče to vědí

Přes 65 procent jedenáctiletých dětí ochutnalo alkohol, a to i pod dozoren rodičů, zkušenost s touto legální drogou má 83 procent českých dětí od 11 do 15 let věku. Zjistilo to Fórum Pijte s rozumem, které pro vyšší informovanost žáků, rodičů i lektorů spustilo novou verzi webových stránek. Jsou na nich statistiky konzumace alkoholu, údaje o doporučených denních dávkách či rady, jak rodiče a učitelé mohou hovořit s dětmi o alkoholu, na co je upozornit i jak děti mohou zdvořile odmítnout nabídku alkoholu.

Šanci na vlastní dítě má žena, jíž rakovina vzala oba vaječníky

Jako první v Česku a pátí na světě vrátili lékaři z pražského Centra asistované reprodukce Iscare šanci na vlastní děti ženě, kterou rakovina připravila o oba vaječníky. Vajíčka pro budoucí oplození jí odebrali z již vyoperovaného orgánu. Nový postup dává naději i dalším podobně nemocným ženám, sdělil ČTK primář Borek Sehnal z gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce, kde ženě onkologickou operaci provedli. Rakovinou pohlavních orgánů onemocní v ČR ročně 4000 žen.

Vědci vyvinuli potkana s mutací kvůli výzkumu schizofrenie

Příčiny a projevy schizofrenie, závažného duševního onemocnění s poruchami vnímání reality nebo myšlení, pomáhá zkoumat nový zvířecí model. Tým vědců z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, Německa a Švýcarska vyvinul geneticky modifikovaného potkana, na němž se tato nemoc studuje. Laboratorní potkani se rodí s mutací, která zabraňuje tvorbě bílkoviny související s rozvojem schizofrenie. Díky tomu mohou vědci hledat nové a účinnější léky, které by pomohly zmírnit nebo odstranit příznaky.

Kvůli usmrceným antilopám z Prahy přišla zoo v JAR o akreditaci

Africká asociace zoologických zahrad a akvárií (PAAZA) kvůli usmrceným antilopám sitatunga z Prahy odebrala zoo v Johannesburgu akreditaci a minimálně na dalších dvanáct měsíců jí pozastavila členství. Pražská zoo se podle výsledků vyšetřování neprovinila. Na začátku srpna bylo v Jihoafrické republice kvůli chybějícímu veterinárnímu vyšetření usmrceno osm antilop, které pražská zoo darovala zoologické zahradě v Johannesburgu. Do Jihoafrické republiky se dostaly 1. srpna letecky přes Frankfurt nad Mohanem, ale úřady jejich dovoz zakázaly. Měly být vráceny zpět, nebo utraceny; po dvou dnech byly usmrceny.

Zvířata byla dva a půl dne zavřená v přepravních bednách bez další dávky sedativ, i když ta z Prahy již přestala působit. Navíc některé neměly ani přístup k vodě, takže všechny byly dehydrované a čtyři z nich ještě před usmrcením zkolabovaly. Nikdo z jihoafrické zoo na letiště nedorazil. K aktivitě její pracovníky nevyburcovaly ani opakované telefonáty vedení pražské zoo. Etický výbor klade jihoafrické zoologické zahradě rovněž za vinu, že si nezjistila změnu legislativy a chybně informovala českou stranu o tom, jaká vyšetření jsou potřeba. Navíc johannesburská zoo už v březnu podepsala smlouvu se soukromníkem Clivem Albuttem, že šest z osmi antilop z Prahy pošle na jeho farmu. Dárce přitom o ničem takovém neinformovala, pražská zoo se to dozvěděla náhodou až ve chvíli, kdy byla zvířata v Africe.

Spisovatel Jan Němec získal Cenu Evropské unie za literaturu

Letošní Cenu Evropské unie za literaturu získal český spisovatel Jan Němec za román Dějiny světla. Na Frankfurtském knižním veletrhu to oznámila eurokomisařka pro vzdělání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Andrulla Vassiliuová. Ocenění spojené s odměnou 5000 eur (137.000 korun) je určené mladým evropským autorům a má jim pomoci prosadit se na mezinárodní scéně. Kromě Němce získalo ocenění dalších 12 evropských spisovatelů. Vítězové převezmou cenu 18. listopadu v Bruselu. Třiatřicetiletý Němec ocenění získal za beletrizovaný životopis Františka Drtikola Dějiny světla, který vyšel loni v říjnu. Za román už obdržel cenu Česká kniha 2014, byl také nominován na cenu Magnesia Litera za prózu. Němcova kniha je také mezi šesti díly nominovanými na Cenu Josefa Škvoreckého. Dosud jediným českým držitelem Ceny Evropské unie za literaturu byl Tomáš Zmeškal. Ocenění získal v roce 2011 za svůj knižní debut Milostný dopis klínovým písmem.

Hnutí Duha převzalo v Německu cenu nadace EuroNatur

Zástupci ekologického sdružení Hnutí Duha na zámku Mainau na Bodamském jezeře v Německu převzali cenu evropské nadace EuroNatur. Mezi její laureáty patří například legendární bojovník proti rasistickému režimu apartheidu v Jihoafrické republice Nelson Mandela či britský princ Charles. Hnutí Duha ji obdrželo jako první ze střední Evropy. Podle nadace si ji vysloužilo díky ochraně přírodního dědictví v mezinárodním kontextu a zapojení do ochrany Národního parku Šumava a taktéž v souvislosti s letošním 25. výročím pádu železné opony. Hnutí Duha usiluje o ochranu šumavské divočiny před developerskými projekty a těžbou dřeva. Stálo například za dvěma blokádami kvůli nezákonnému rozhodnutí o kácení dřeva v NP Šumava, věnuje se ale i třeba legislativní a odborné činnosti.

Po 110 letech vyšel Anatomický atlas člověka od českých autorů

Po 110 letech vyšel nový Anatomický atlas člověka z dílny českých autorů. Miloš Grim a Ondřej Naňka z Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze společně s akademickým malířem Ivanem Helekalem tři roky pracovali na prvním ze dvou dílů publikace, který je k dostání od září. Zahrnuje anatomii končetin a trupu. Vedle češtiny a latiny jsou všechny popisky také v angličtině. Čeští medici dosud studovali anatomii člověka z překladů zahraničních učebnic. Vedle více než čtyř stovek anatomických obrazů a schémat je součástí atlasu přes šest desítek snímků pořízených některou ze zobrazovacích metod - rentgenem, magnetickou rezonancí nebo počítačovou tomografií.

FOK slaví 80 let

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK je po České filharmonii druhým největším symfonickým tělesem v ČR. Za 80 let činnosti se před Pražskými symfoniky vystřídala plejáda světových dirigentů, orchestr doprovázel mnoho slavných sólistů, nahrával pro film. FOK, který má domovskou scénu v Obecním domě, byl založen v říjnu 1934 (někdy se uvádí 10. října), datum je ale nejisté, protože archiv tělesa shořel za druhé světové války. Symfonikové se mimo jiné podílejí na programu Pražského jara, často koncertují ve světě. Umělecké směřování orchestru v minulosti formovaly osobnosti jako Václav Smetáček, Jiří Bělohlávek nebo Serge Baudo. Ředitel FOK Daniel Sobotka, který se funkce ujal loni v dubnu, by rád prosadil orchestr i v nových destinacích, jako je Čína, pobaltské země nebo Skandinávie.

Zeman na Pražském hradě přijal gratulanty k 70. narozeninám

Za prezidentem Milošem Zemanem do Míčovny na Pražském hradě přišly desítky gratulantů. Chtěli mu popřát k jeho 70. narozeninám, které oslavil na konci září. Zemanovi jako dárky přinesli lahve alkoholu, obrazy, dort s figurkou prezidenta v nafukovacím člunu nebo křeslo. Zeman už narozeniny oslavil na zámku v Lánech s nejbližšími přáteli a spolupracovníky. Ve čtvrtek pak na Hradě povečeřel s nejvyššími ústavními činiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky a také se svým předchůdcem Václavem Klausem.

Pavilon na benátském bienále připraví Jiří David

Expozici pro československý pavilon na benátském bienále v roce 2015 vytvoří Jiří David s kurátorkou Katarínou Rusnákovou. Projekt s názvem Apoteóza a podtitulem Kde domov můj vybrala mezinárodní porota z 38 přihlášených návrhů. Novinářům to řekl šéfkurátor Národní galerie v Praze a místopředseda komise Adam Budak. Benátské bienále je prestižní a nejstarší světová přehlídka výtvarného umění. Její 56. ročník se bude konat od 9. května do 22. listopadu příštího roku.

Režisér Petr Nikolaev dotočil snímek s názvem Vybíjená

Režisér Petr Nikolaev skončil natáčení filmové komedie Vybíjená podle knihy Michala Viewegha. V celovečerním žánru Nikolaev debutoval v roce 1997, kdy podle předlohy stejného spisovatele natočil snímek Báječná léta pod psa. Premiéra se plánuje na 12. březen příštího roku. Román Vybíjená vydal Viewegh před deseti lety. V několika časových rovinách vypráví příběh spolužáků, kteří spolu prožívají různé životní etapy. Příběh začíná na abiturientském srazu gymnázia. V centru děje jsou tři kamarádi - Jeff, Skippy a Tom. Životní peripetie je neustále vracejí do společného bydliště, staromládeneckého doupěte, které se pro ně stává útočištěm podle toho, jak získávají či ztrácejí životní partnerky. Jejich protipólem jsou třídní kráska Eva, která se stane postupně objektem lásky všech spolužáků, a ošklivka Hujerová. Filmy podle literární předlohy Viewegha patří k nejúspěšnějším titulům posledních dvou desetiletí.

Das Filmfest nabídne čtyři desítky filmů, na úvod Čas kanibalů

Festival německy mluvených filmů Das Filmfest v rámci svého 9. ročníku opět nabídne filmovou mozaiku reprezentující aktuální tvorbu Německa, Rakouska a Švýcarska. Čtyři desítky filmů uvedou od 15. do 19. října pražská kina Lucerna a Atlas, do Brna pak festival zavítá od 20. do 23. října. Zahájení 15. října bude patřit dramatu Čas kanibalů. Festivalový program doplní další hosté z řad filmových tvůrců. Například cenami ověnčenou filmovou adaptaci stejnojmenného románu Temné údolí, jež se bude za Rakousko ucházet i o Oscara, přijede uvést představitelka hlavní ženské role Paula Beerová. Festival mimo jiné nabídne dokumenty odhalující praktiky světa vysoké ekonomiky či pozadí moskevských procesů s Pussy Riot, prestižními cenami ověnčené snímky bojující o Oscara i filmové adaptace slavných bestsellerů.

Divadlo Spejbla a Hurvíka obnoví muzikál Spejbl versus Drákula

Pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka uvede dnes večer obnovenou premiéru swingového hororového muzikálu. Má název Spejbl versus Drákula a na jevišti se objeví po čtyřiceti letech. Autorkou textu i písní je rozhlasová režisérka, autorka a jedna z iniciátorů vzniku postavy Járy Cimrmana Helena Philippová. V příběhu se Spejbl pustí do skládání muzikálu, který ho má zbavit dluhů. Nechybí upírobijec Hurvínek, podnikavá nymfoMánička, pes baskervillský alias Žeryk. A k tomu všemu se k nočnímu životu probere i žoviální hrabě Drákula. Toto představení je druhým titulem z řady Zlatý fond Divadla S+H, která má připomenout nejlepší inscenace z historie této scény. S úspěchem se hrálo i v Německu.

Zájem o Menšíkovu expozici v Ivančicích ani po letech neklesá

Veřejnost má o herce Vladimíra Menšíka, který by ve čtvrtek oslavil 85. narozeniny, stále zájem. Přestože tento slavný rodák z Ivančic na Brněnsku zemřel už v roce 1988, jeho expozici v rodném městě každý rok navštíví přibližně 5000 lidí. Muzeum vystavuje kuriozity, které Menšíka představují také jako nepříliš vzorného žáka, dobrého malíře a velmi pilného umělce, řekla ČTK Ivana Vilmanová z ivančického kulturního centra, které muzeum provozuje. Ivančice mají dva slavné rodáky: tvůrce Slovanské epopeje, malíře Alfonse Muchu a právě herce Vladimíra Menšíka. Každý z nich má svoji expozici v ivančickém Památníku Alfonse Muchy.

V pátek začne výlov největšího českého rybníku Rožmberka

Produkce ryb na jihu Čech bude podle rybářů letos průměrná. Negativně ji ovlivnil nedostatek vody na jaře a v létě. Meziročně ale bude lepší, loni ryby odnesly lokální povodně. Výlovy jsou téměř v polovině. Třeboňští rybáři dokončují výlov Ponědražského rybníku a chystají se na Rožmberk, největší český rybník. Do jeho plného vypuštění zbývají dva dny. Vedle podívané nabídne desetitisícům návštěvníků od pátku do neděle i gastronomické zážitky. Rybáři z českého moře vyloví asi 110 tun ryb, 20 tun odlovili v průběhu léta.

V Pelhřimově bylo pokřtěno české vydání Guinnessovy knihy rekordů

V Pelhřimově bylo pokřtěno nejnovější české vydání Guinnessovy knihy rekordů pro rok 2015. Bývalý mistr Československa v kulturistice devětašedesátiletý Bohumil Divílek během programu v poloze takzvané gymnastické placky udržel na svých zádech stojícího muže o váze 140,4 kilogramu po dobu 61 sekund. Vytvořil tím nový český rekord. ČTK to potvrdil Miroslav Marek z agentury Dobrý den spravující české rekordy. V knize je podle Marka letos poměrně málo českých rekordů. "Přesto tam čtenáři najdou vedle některých sportovních rekordů například zmínku o Pražském hradu jako o nejrozsáhlejším hradním komplexu na světě nebo o výkonu Matěje Kodeše, jenž dokázal uzavřít do mýdlové bubliny o obvodu 28 metrů celkem 214 lidí," řekl Marek.

Sport

Tomáši Berdychovi vyšla na jedničku odveta za semifinále Davis Cupu proti Richardu Gasquetovi, na turnaji Masters v Šanghaji ho porazil 6:3 a 6:1. Po suverénním vítězství český tenista postoupil do osmifinále a udělal další krok k účasti na Turnaji mistrů v Londýně.

Hokejisté Třince v přímém boji o postup do osmifinále Ligy mistrů podlehli na ledě Tappary Tampere 1:5 a soutěž pro ně končí. I v případě, že by Oceláři po duelu Stavangeru s Bernem zůstali ve skupině E druzí, mezi pětici postupujících z druhých míst se už se ziskem devíti bodů nedostanou. Vítkovice už bez šance na play off ve skupině H prohrály doma s Lappeenrantou 1:3.

Necelé dva měsíce po těžkém pádu a zdravotní pauze se Zdeněk Štybar dočkal vavřínu. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu vyhrál jednorázový silniční závod ve Valonsku z města Binche do Chimay a zpět dlouhý 194,5 kilometru, který byl Memoriálem Franka Vandenbroucka. Štybarovi připravil skvělou pozici pro závěrečnou pasáž na dlažebních kostkách nizozemský kolega z Omegy Pharma-Quick Step Niki Terpstra. Český cyklista dojel do cíle s dvousekundovým náskokem před soupeři. "Musím Nikimu poděkovat za perfektní práci," citoval Štybara server VeloNews.com.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký se stal prvním závodníkem, který dokázal ve dvou letech vyhrát seriál mistrovství Evropy i asijsko-pacifický šampionát. Po loňském triumfu v kontinentálním mistrovství jej mladoboleslavský tým nasadil do z českého pohledu exotického seriálu a Kopecký si s předstihem zajistil titul i na náročných šotolinových rallye. "Jsem nadšený. Pro nás to byla obrovská zkušenost. Všechny soutěže absolutně nové, navíc se jelo na šotolině," radoval se Kopecký, který získal jistotu vítězství v APRC na konci září, kdy ovládl japonskou Rallye Hokkaidó. Závody asijsko-pacifického šampionátu nemají příliš početné startovní pole, podmínky na jednotlivých rallye jsou často extrémní. Největším soupeřem a zároveň týmovým kolegou Kopeckého byl Gurav Gill z Indie, který seriál ovládl loni a měl k dispozici identický vůz.

Počasí

Ráno většinou zataženo nízkou oblačností, během dne rozpouštění nízké oblačnosti na polojasno až skoro jasno. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, při výskytu nízké oblačnosti 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 17 °C, na Šumavě až 20 °C.