Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 100 miliard Kč

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 100 miliard korun. Novináře o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozpočet počítá mimo jiné se snížením DPH na léky, knihy a dětskou výživu na deset procent. Návrh nyní dostane Sněmovna a poté prezident Miloš Zeman. Ten už uvedl, že hodlá návrh podepsat. Podle analytiků je návrh málo ambiciózní především v tlaku na úspory a snížení schodku.

Státní zaměstnanci dostanou od listopadu o 3,5 pct více na platy

Vláda zvýší platy všech státních zaměstnanců o 3,5 procenta už od listopadu, tedy nikoli až od příštího roku, jak se původně předpokládalo. Přidáno dostanou i učitelé. Více peněz by měli od ledna dostat policisté, hasiči a další ozbrojené složky včetně pracovníků ve vězeňství. U nich vláda počítá s pětiprocentním navýšením prostředků na platy.

TOP 09 a ODS: Vláda ustoupila od slibů šetřit

Schválením návrhu rozpočtu pro příští rok se stomiliardovým schodkem ustoupila vláda od původních slibů šetřit, tvrdí opoziční TOP 09 a ODS. Místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek mluví o neodpovědné a krátkodobé politice. Ekonomický odborník ODS Jan Skopeček viní vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL, že podkopává budoucí stabilitu, ekonomický růst a tím i životní úroveň obyvatel. Návrh rozpočtu podle Kalouska předpokládá o desítky miliard korun vyšší výdaje, než je nezbytné. Týkají se navíc vesměs sociálních dávek a mezd ve veřejném sektoru, investic minimálně. Skopeček soudí, že se kabinet s konečnou platností vzdal snahy o postupnou konsolidaci veřejných rozpočtů. Podobné schodky podle něj navrhovaly vlády za ekonomické recese. Skopreček také kritizoval další růst mandatorních výdajů. Snižuje se tím podle něho prostor i pro investice, ač je vláda zdůrazňuje.

Vláda odmítla návrh na pozastavení činnosti ČSSD

Vláda podle očekávání zamítla podnět k pozastavení činnosti vládní ČSSD. Informoval o tom tiskový odbor vlády, podle něhož kabinet považuje návrh některých bývalých členů sociální demokracie za neodůvodněný. Autoři žádosti tvrdí, že se v ČSSD používají nedemokratické mafiánské praktiky a že strana porušuje práva a svobody svých členů. Popsali sedm případů, včetně kauzy ostravského primátora Petra Kajnara, kdy podle nich strana členy účelově vyloučila. Dvě místní organizace (v Ostravě-Výškovicích a Mohelnici) účelově zrušila, aby se zbavila oponentů s odlišným názorem. Vláda rozhodovala o tom, zda se s návrhem na pozastavení činnosti ČSSD obrátí na Nejvyšší správní soud. Kvůli střetu zájmů by přitom členové ČSSD při jednání vlády neměli hlasovat ani se účastnit diskuse. Pokud by vláda nijak nereagovala, přešla by podle signatářů povinnost na prezidenta Miloše Zeman.

K obecním volbám může 110.000 cizinců z EU s přechodným pobytem

Cizinci z EU se podle Státní volební komise budou moci zúčastnit letošních obecních voleb, i když v ČR mají jen přechodný, nikoli zákonem předepsaný trvalý pobyt. Komise to doporučila v souladu s pátečním verdiktem Krajského soudu v Brně. Cizinců z EU s přechodným pobytem je podle údajů policie v Česku zhruba 110.000, z toho 30.000 v Praze. Po jednání komise to řekl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Cizinci z EU mají již nyní možnost v ČR volit do Evropského parlamentu bez ohledu na to, zda mají v Česku pobyt. V případě jiných typů voleb - sněmovních, senátních a krajských - hlasovat ale nemohou.

Fórum 50%: V obecních volbách kandiduje dosud nejvyšší podíl žen

V letošních obecních volbách kandiduje dosud nejvyšší podíl žen, přes 32 procent. Naopak senátní volby zůstávají záležitostí mužů. Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50%, které usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice. Na kandidátkách do zastupitelstev měst a obcí figuruje podle údajů Fóra 50% skoro třetina žen. Podíl je nejvyšší od prvních komunálních voleb v roce 1994. "Tehdy kandidovalo necelých 22 procent žen, dnes přes 32 procent," uvedla ředitelka organizace Jana Smiggels Kavková.

Dovozci potravin budou muset hlásit úřadům dopředu příchod zboží

Dovozci potravin živočišného a vybraných produktů rostlinného původu budou muset nejméně dva dny před zahájením prodeje informovat o zásilce kontrolní úřady. V hlášení budou muset uvádět také předpokládanou prodejní cenu zboží. Vláda schválila dvě nařízení předložená ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), informovalo ministerstvo. Podle Jurečkova dřívějšího vyjádření má zpřísnění předpisů zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz.

Nové spojení na Vídeň bude hotové do roku 2018

Spojení do Vídně přes Mikulov bude hotové do roku 2018. V Česku půjde o dvoupruhovou silnici, protože doprava je tu slabší než v Rakousku. Po jednání s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem to uvedl ministr dopravy Antonín Prachař s tím, že dálniční spojení není třeba. Hlavní změnou na české straně tak bude obchvat Mikulova. Podle Prachaře je hlavním úkolem vytlačit tranzitní dopravu z Mikulova, protože zbytek současné silnice I/52 jinak vede nezastavěným územím. V Rakousku bude tato silnice dlouhá zhruba 15 kilometrů, zbytek trasy povede po klasické dálnici. Mezi roky 2016 a 2017 bude dálnice z Vídně dokončena vybudováním úseku Schrick - Poysbrunn, uvedl Pröll. Ten bude čtyřproudový a poté bude komunikace k českým hranicím pokračovat jako dvouproudá. Peněz na stavbu komunikací je dostatek. Loni se na stavby dopravní infrastruktury nevyčerpalo 13 miliard korun a pro příští rok se rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, který dnes vláda schválila, zvýší o 20 miliard na 94 miliard korun.

Z Pardubic odletěla další dodávka munice pro Kurdy v Iráku

V pořadí třetí zásilka munice odletěla z pardubického letiště do Iráku. Česká republika střelivo darovala Kurdům bojujícím s ozbrojenci z radikálního hnutí Islámský stát. Letoun kanadské armády Globemaster C-17 má na palubě zhruba dva miliony nábojů do kulometu o váze asi 65 tun. Stejné množství již Česko odeslalo 18. a 20. září, poslední dodávka by měla následovat 24. září.

Penzijní fondy za 20 let připsaly lidem průměrně 4,17 pct ročně

Penzijní fondy připsaly klientům za 20 let svého působení celkové zhodnocení 41 miliard Kč, cože je v průměru 4,17 procenta ročně. Účastníci zaplatili na příspěvcích 301 miliard Kč, vyplaceno jim bylo 195 miliard Kč. Statistiky uvedla Asociace penzijních společností na tiskové konferenci ke 20 letům penzijního připojištění v ČR. Stát účastníkům vyplatil na příspěvcích 67 miliard Kč, dalších 65 miliard přidali zaměstnavatelé. Počet účastníků penzijního připojištění v posledních dvou letech klesl na srpnových 4,848 milionu. Vrchol byl v roce 2012, kdy jich bylo 5,12 milionu. Objem peněz evidovaných v jejich prospěch stoupl koncem srpna na 306,5 miliardy Kč. Do systému dobrovolného penzijního připojištění je zapojeno přes 70 procent práceschopné populace. Typickým průměrným účastníkem penzijního připojištění je podle údajů asociace žena ve věku 49 let, která spoří 6,6 roku. Její průměrná měsíční úložka činí 623 Kč. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

Stát vyplatil Lessymu 600.000 korun za nezákonné stíhání

Ministerstvo spravedlnosti zčásti vyhovělo žádosti o odškodnění bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Za nezákonné trestní stíhání mu vyplatilo 600.000 korun, uvedla Česká televize. Lessy chtěl po státu odškodnění 1,2 milionu korun a omluvu. Lessy byl v roce 2012 obviněn z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby, a následně odvolán z čela policie. Soud ale loni stíhání zastavil.

Část zaměstnanců ÚSTR vstoupila do stávkové pohotovosti

Zaměstnanci tří odborových organizací Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vstoupili do stávkové pohotovosti. Pracovníci tím protestují proti vedení ústavu. Vyzývají také k rezignaci ředitele ÚSTR Zdeňka Hazdru a pět členů rady ústavu. Odborářům vadí, že vedení ústavu pokračuje v odvolávání řídících pracovníků, kteří jsou nahrazeni údajně nekompetentními lidmi. Stávkovou pohotovost podporují také Nezávislá odborová organizace ÚSTR a Odborová organizace zaměstnanci ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek. O ústav, který je zřízen zákonem, se od jeho založení pře levice s pravicí. Úkolem ÚSTR je nestranným způsobem zkoumat dobu nesvobody, tedy komunismus a nacismus. Pod ústav spadá Archiv bezpečnostních složek, který obsahuje archiválie tajných služeb z dob komunismu.

Soud přerušil kauzu s Březinou, počká na podání další obžaloby

Soudce olomouckého krajského soudu se rozhodl přerušit projednávání případu se zlínským podnikatelem Radkem Březinou týkající se tajných skladů s nelegálním lihem. V procesu měl pokračovat příští týden. Soud nyní hodlá vyčkat na podání obžaloby v souvisejícím případu takzvané lihové mafie a poté chce obě kauzy spojit. Dosavadní jednání se tak bude muset zopakovat. ČTK to řekl soudce Eduard Ondrášek.

Znalec: Za tragédii při rallye v Lopeníku může řidič

Za předloňskou tragédii při rallye v Lopeníku, při níž zemřely čtyři dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let, může řidič. U uherskohradišťského soudu to řekl znalec z oboru dopravy František Kropáč. Kdyby řidič nedupl na brzdu, nic by se nestalo, jel by dále po silnici, mínil Kropáč. Řidič obviněn nebyl, jel závod na uzavřené trati. U soudu se ale zpovídá traťový komisař Petr Plášek, který podle obžaloby nevykázal dívky z míst poblíž trati. Čelí obžalobě z usmrcení z nedbalosti a těžké újmy na zdraví z nedbalosti. Mladík, jemuž hrozí až šest let vězení, vinu odmítá. Hlavní líčení bude pokračovat 1. a 8. prosince. Podle předsedy senátu Jiřího Přibyla se budou přehrávat videozáznamy z kamer na závodních vozech, na druhém hlavním líčení by mohl být vynesen rozsudek. Tragédie se stala 10. listopadu 2012.

Moravští vinaři získali na soutěži v Rakousku 43 zlatých medailí

Moravští vinaři získali na největší světové soutěži vín AWC Vienna v Rakousku 43 zlatých medailí. Je to o 13 více než v loňském roce. Podle Národního vinařského centra je to jeden z nejvýznamnějších mezinárodních úspěchů našeho vinařství vůbec, přestože zlatou medaili na soutěži pravidelně získávají stovky vín. V konkurenci asi 12.000 vín ze 40 zemí světa se o medailová ocenění ucházelo 347 vín 55 moravských a českých vinařství.

Stát by měl podle lidí věnovat víc pozornosti Alzheimerově nemoci

Onemocnění Alzheimerovou chorobou by stát měl věnovat víc pozornosti než nyní, myslí si 77 procent lidí. 71 procent lidí tvrdí, že se o této nemoci spojované se stářím dostatečně nemluví, ačkoli populace stárne. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK. Alzheimerova choroba patří mezi nejobávanější nemoci současnosti. Narušuje mozek a způsobuje pokles jeho funkcí spojených s myšlením, pamětí a úsudkem. Pacient je trvale závislý na pomoci druhých. Ztrácí paměť i běžné návyky, schopnost orientace v čase a prostoru, přestává být schopen komunikace i samostatného pohybu.

Začínají Srdíčkové dny, přispět na postižené děti lze do pátku

V Česku začínají Srdíčkové dny. Celostátní sbírku na pomoc těžce postiženým dětem pořádá už popatnácté sdružení Život dětem. Zájemci si budou moci až do pátku od dobrovolníků v ulicích pořídit za 30 korun magnety a za 35 korun přívěsek ke klíčům či reflexní přívěsek. Výtěžek pořadatelé použijí ve prospěch vážně nemocných dětí, které jsou stabilně odkázány na domácí péči svých rodičů.

V Příbrami si připomněli 70 let od smrti generála Kholla na Dukle

V Příbrami si připomněli výročí smrti generála Josefa Kholla, který padl před 70 lety v bojích o Duklu. Pietního aktu u jeho pamětní desky v Základní škole Jiráskovy sady se zúčastnilo kolem čtyř desítek lidí. Nechyběli mezi nimi zástupci armády, svazu bojovníků za svobodu a obce legionářské. Kholl byl za druhé světové války velitelem zahraničních jednotek v Africe, na Blízkém východě a na východní frontě. Po smrti byl oceněn řadou vojenských vyznamenání. Vzpomínková akce se bude konat také o víkendu v jeho rodišti v Plavsku v jižních Čechách.

Muzeum Kampa připravilo výstavu jubilanta Jiřího Koláře

Sté výročí narození básníka, výtvarníka a velkého experimentátora Jiřího Koláře (1914 až 2002) připomíná výstava v pražském Muzeu Kampa. Expozice je vytvořena ze sbírky Jana a Medy Mládkových, kterou sběratelé budovali od 70. let. Návštěvníci si mohou připomenout Kolářovu výtvarnou tvorbu, kterou charakterizují především různé druhy koláží. Jeden ze stěžejních českých umělců 20. století se nejprve věnoval literatuře, později se přiklonil k výtvarnému umění, které ho proslavilo. Byl znám i jako odpůrce komunistického režimu, který ho donutil odejít do exilu. Usadil se ve Francii, kde získal i občanství. V roce 1997 se s manželkou, výtvarnicí Bělou Kolářovou vrátili do Čech. Sbírka Mládkových vznikla po Kolářově první výstavě v Guggenheimově muzeu v New Yorku v roce 1975. Díla Mládkovi po výstavě zakoupili a vytvořili základ sbírky, kterou v následujících letech doplňovali a rozšiřovali. Od roku 2003 je kolekce součástí sbírek Muzea Kampa.

Národní muzeum zve na programy k výstavě Smrt kmotřička

Pozoruhodné, i když poněkud truchlivě zaměřené programy budou během podzimu doprovázet výstavu Smrt kmotřička, která byla v Českém muzeu hudby otevřena v červnu. Národní muzeum (NM) na ní prostřednictvím uměleckých děl představuje smrt jako inspiraci skladatelů, malířů a spisovatelů. V následujících měsících pozve návštěvníky na noční komentované prohlídky, koncerty v unikátních prostorách hřbitovních kaplí i vycházky po pražských hřbitovech jako galeriích výtvarného umění 19. a 20. století pod širým nebem.

Pražské divadlo Viola se představí českým krajanům v USA

Ve dnech 2. až 14. října se herci divadla Viola Radka Tesárková, Josef Hervert a Martin Rudovský vydají na turné po východním pobřeží Spojených států amerických. Se dvěma inscenacemi Ententýky a Endele Vendele určenými dětem vystoupí dvakrát v Českém centru v New Yorku a dále v krajanských spolcích v Bostonu, Philadelphii, Chicagu a Washingtonu. Představení Ententýky uvádí Viola osmou sezonu, koncem roku bude uvedeno posté. Tento český rok v básních, rozpočitadlech, písních a pohádkách českých básníků se tu hraje v hudebním nastudování a režii Pavla Jurkoviče. Inscenace Endele Vendele se hraje šestým rokem, mimo jiné hostovala na 50. ročníku Poděbradských dnů poezie. I v ní znějí pohádky a počítadla, hádanky a písně.. Jurkovič napsal scénář s Alenou Skálovou. Americké turné divadla Viola navazuje na úspěšná představení pro české děti a jejich rodiče žijící v zahraničí, která se uskutečnila v rámci Českých škol bez hranic v Bruselu, Lucemburku, Ženevě a Berlíně. Po návratu z USA čekají do konce roku Ententýky a Endele vendele další reprízy v Curychu, Basileji a Drážďanech.

V Praze proběhne festival filmů s romskou tematikou

Celkem 11 snímků uvede během dvou dnů ve čtyřech sekcích první ročník festivalu filmů s romskou tematikou. Má název Čačikano a v pátek 26. září ho v pražském kině Světozor zahájí němý film Cikáni z roku 1921 s živým doprovodem rapera, hudebníka a proromského aktivisty Martina Hůly alias Bonuse. Oznámila to mluvčí přehlídky Alžběta Jílková. Sekce Jiná káva nabídne filmy, které zobrazí Romy s jejich každodenními radostmi i starostmi. Sekce Sportem ku představí sérii dokumentů Oči tygra nebo Míčky a melouny. Pohled na to, jak se hudba přímo podílí na tvorbě lidské identity, nabídne sekce Hudba dělá člověka. Poslední sekce nese název Opráski sromskyj historje. Uvedeny budou Hanákovy Růžové sny z roku 1976 nebo o rok starší muzikál Cikáni jdou do nebe. Přehlídku pořádá Evropské centrum romské hudby v Praze ve spolupráci s Národním filmovým archivem, kinem Světozor, Slovenským filmovým ústavem a dalšími partnery. Program je na oficiálních stránkách festivalu http://www.cacikano.cz www.cacikano.cz .

V pražské zoo je nová lví rodina z Magdeburgu

Pražská zoologická zahrada má novou trojici lvů indických, která do zoo přicestovala z německého Magdeburgu. Samce Paryse, jenž v Praze už v minulosti pobýval, mohou návštěvníci vidět v pavilonu kočkovitých šelem. Jeho partnerka Kalindi a jejich sedmnáctiměsíční samička Sajani jsou zatím v zázemí. Společně by se měly ve výběhu objevit zřejmě začátkem října. Tato lví rodina nahradila v Praze třináctiletou samici Aishu, která v rámci Evropského záchovného programu EEP zamířila do Izraele. Vedení pražské zoo se chce na chov lvů indických v budoucnu ještě více zaměřit. "Evropské chovy trpí tím, že po dvacet let nebyly oživeny novou krví. Navázali jsme proto spolupráci přímo s indickými partnery," řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Sport

Cyklista Roman Kreuziger se podle verdiktu Rozhodčí komise Českého olympijského výboru nedopustil porušení antidopingových pravidel. Jezdec stáje Tinkoff-Saxo má od 2. srpna od Mezinárodní cyklistické unie (UCI) pozastavenou činnost kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu z let 2011 a 2012. Proti rozhodnutí české komise se nyní UCI může odvolat k mezinárodní sportovní arbitráži CAS.

Tenista Karolína Plíšková den po vítězství v Soulu zvládla vstup do dalšího turnaje. Po rychlém přesunu z Jižní Koreji do Číny ve Wu-chanu porazila Australanku Samanthu Stosurovou dvakrát 6:4. S premiérovým ročníkem turnaje na okruhu WTA se už v 1. kole rozloučila Lucie Šafářová po prohře s Němkou Sabine Lisickou 5:7, 6:2 a 3:6.

Vedení Plzně nesouhlasí s desetizápasovým trestem pro amerického útočníka Ryana Hollwega za faul na slávistu Tomáše Vlasáka a proti rozhodnutí disciplinární komise hokejové extraligy podá odpor. Generální manažer Indiánů Martin Straka se zároveň ohradil proti vyjádření předsedy komise Karla Holého, který označil Hollwegův faul kolenem za likvidační.

Hokejisté Třince si mohou v úterním zápase 5. kola základní skupiny Ligy mistrů s předstihem zajistit postup do play off obnovené soutěže. Šanci přiblížit se účasti ve vyřazovací části mají i pražská Sparta a Zlín. Ze hry o postup již jsou Pardubice a jen teoretickou naději mají Vítkovice.

Most je druhým týmem Fotbalové národní ligy, který v této sezoně mění trenéra. Dosavadní kouč Vít Raszyk se po nedělní remíze 1:1 s posledním Kolínem rozhodl rezignovat. Týmu se dočasně ujme asistent Stanislav Hofmann, nový trenér by podle klubového webu měl být znám ve středu.

Čtyři dny po zápasu Neapole se Spartou v Evropské lize (3:1) zatkla italská policie pět fanoušků italského klubu kvůli výtržnostem, které provázely květnové finále domácího fotbalového poháru s Fiorentinou.

Počasí

Oblačno, na většině území přenáňky a bouřky. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.