Denní souhrn zpráv

Vláda bude v pondělí schvalovat návrh rozpočtu na příští rok

Vláda bude v pondělí schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 100 miliard Kč. Rozpočet musí kabinet schválit a poslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Ministerstvo financí v rozpočtu na příští rok počítá s celkovými výdaji 1,219 bilionu korun a příjmy 1,119 bilionu korun. Daňové příjmy včetně sociálního a zdravotního pojištění by měly činit 975,6 miliardy Kč. To je o 3,2 procenta více než letos schválený rozpočet. Povinné výdaje rozpočtu vyplývající ze zákonů a smluv, tzv. mandatorní výdaje, by měly příští rok stoupnout o 1,6 procenta na 714,7 miliardy korun. Rozpočet počítá mimo jiné se snížením DPH na léky, knihy a dětskou výživu na deset procent, zrušením zdravotnických poplatků, zvýšením daňových slev na druhé a další dítě či zvýšením důchodů v průměru o 200 korun.

Výbor europarlamentu probere zprávu o čerpání fondů v ČR

Zprávu o výsledcích své březnové kontrolní mise v České republice bude v úterý probírat výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Jako hlavní české chyby při čerpání evropských peněz zpráva zmiňuje zasahování do veřejných zakázek a nárokování nákladů, které není možné uznat. Dokument ale také připomíná možný střet zájmů současného českého ministra financí Andreje Babiše. Materiál, který není nijak právně závazný, shrnuje zjištění mise vyslané výborem do Česka na konci března 2014.

Dny NATO v Mošnově navštívilo 225.000 lidí, vyrovnali tak rekord

Dny NATO a Dny Vzdušných sil armády ČR v Mošnově na Novojičínsku v neděli navštívilo 85.000 lidí, za oba víkendové dny jich bylo 225.000. Vyrovnali tak návštěvnický rekord z roku 2011. ČTK to řekl mluvčí akce Jaromír Krišica. Dny NATO navštívil prezident Miloš Zeman, který o úspěšnosti akce řekl, že zájem návštěvníků mluví za všechno. Prezident se v Mošnově vyjádřil k modernizaci české armády, nová generace zbraní podle něj bude určitě zahrnovat bezpilotní letouny. Připomněl, že už na summitu NATO říkal ve svém projevu, že potřebujeme méně tanků a více dronů, tedy bezpilotních letadel. Je podle něj dobře, že česká armáda má nadzvukové letectvo, i když někteří lidé proti tomu protestovali. Uvedl, že kromě Islandu a Lucemburska by ČR byla jedinou zemí bez nadzvukových letadel.

Pavel bude se Zemanem jednat o svém nástupci asi koncem září

Náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel, který se o víkendu stal novým předsedou Vojenského výboru NATO, bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem o svém nástupci ve funkci na přelomu září a října. Jména kandidátů prozrazovat nechce, ale navrhovat bude lidi ze svého nejbližšího okolí. Řekl to novinářům po příletu ze zasedání Vojenského výboru NATO v litevském Vilniusu. Náčelníka generálního štábu jmenuje prezident na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru Sněmovny.

Stropnický: Česko nabídne Ukrajině léčbu zraněných vojáků

Česká strana nabídne Ukrajině další lékařskou pomoc. Tentokrát by Česko pomohlo léčit zraněné ukrajinské vojáky a je připraveno dodat na Ukrajinu zdravotnický i jiný materiál. V televizi Prima to řekl ministr obrany Martin Stropnický. "Rádi bychom tentokrát pomohli léčit zraněné vojáky, ne civilisty. Teď jednáme s ukrajinskou stranou, jak to co nejlépe provést," řekl.

Zeman chce dál prosazovat původní návrh zákona o žalobcích

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman bude dál prosazovat původní verzi návrhu zákona o státním zastupitelství, která počítala se zrušením vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci a jejich nahrazením specializovaným protikorupčním útvarem při Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ). Podle něj je zbytečné dělat jen kosmetické úpravy. Zeman by byl v takovém případě spíše zastáncem toho, aby se systém zastupitelství vůbec neměnil. Řekl to v diskusním pořadu České televize. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) chce novelu zákona o státním zastupitelství přeložit do konce letošního roku. Na rozdíl od Zemana nechce vrchní státní zastupitelství rušit.

Hornochová: Od roku 2016 by mohly být opět jen dvě sazby DPH

Od roku 2016 by mohly být opět jen dvě sazby DPH. Prostřední sazba 15 procent by se měla snížit na deset procent. V České televizi to uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. "Sladit ty sazby, v podstatě snížit tu prostřední, to, si myslím, je otázka poměrně blízké budoucnosti," uvedla náměstkyně. Tři sazby daně z přidané hodnoty by tak měly být po dobu asi dvou let. Nyní platí základní sazba 21 procent a snížená 15 procent. Návrh na zavedení třetí, desetiprocentní sazby DPH, míří ke schválení. Poslanci v tomto týdnu předlohu odeslali do třetího čtení. Sazba má platit od příštího roku a vztahovat se bude na knihy, léky a kojeneckou výživu.

Analytici: ČNB nezmění sazby ani přístup k intervencím až do 2016

Bankovní rada České národní banky nechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny a nezmění ani přístup k devizovým intervencím. Vyplývá to z odhadů analytiků. S koncem intervenčního režimu ekonomové počítají až v roce 2016.

Počty ruských turistů v ČR klesají rychleji než v okolních zemích

Ruských turistů v Česku ubývá rychleji než v okolních zemích. V prvním pololetí do ČR vycestovalo meziročně o sedm procent méně Rusů, celkem 282.000. Do Polska jich přitom přijelo naopak o pětinu víc. V Německu ruských návštěvníků ubylo meziročně o tři procenta, ve Francii o jedno procento. Vyplývá to z údajů ruského státního statistického úřadu Rosstat.

Průzkum: Sedm z deseti Čechů se obává své finanční budoucnosti

Své finanční budoucnosti se obává 70 procent Čechů. Strach mají přitom i ti, jejichž finanční situace by se měla zlepšovat. O málo více se tenčí peněženky obávají ženy než muži. Ačkoliv v Praze je nejnižší nezaměstnanost, její obyvatelé jsou více skeptičtí ke své finanční budoucnosti než Češi z ostatních regionů. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis mezi 500 respondenty.

Nové centrum bude v Ostravě vyvíjet léky na dosud neléčené nemoci

Společnost PrimeCell v areálu Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) otevřela biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny 4Medical Innovations. Centrum se bude věnovat aplikovanému výzkumu a vývoji nových postupů a léčivých přípravků s využitím lidských buněk. Bude vyvíjet prostředky pro léčbu dosud nedostatečně léčených či neléčitelných onemocnění, řekli novinářům zástupci centra. "V České republice nic takového nikdy nebylo a na světě takových center je velmi málo. Regenerativní medicína je nová oblast, a proto tyto centra neexistují," řekl předseda dozorčí rady společnosti PrimeCell Therapeutics Michal Zahradníček, podle nějž tak vzniká zcela nový průmyslový obor. Nové centrum by mělo představovat nejkratší cestu od využití výsledků základního výzkumu po aplikaci u konkrétních pacientů.

Záchranné práce za škody na Břeclavsku stály zatím 3 mil. Kč

Záchranné práce na odstraňovaní škod způsobených sesuvy půdy po deštích na Břeclavsku zatím stály tři miliony korun. Částka není konečná, řekl novinářům hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Na další miliony vyjdou stavební práce v Bulharech, které jsou na počátku. Stát chce čerpat z už připraveného projektu financovaného z peněz Evropské unie. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) stát ze Správy hmotných rezerv uvolní pohonné hmoty, které poskytne místním hasičům.

Festival VZÁŘÍ v Olomouci nabídne i světelný komiks a animaci

Olomoucké ulice a zákoutí se od 23. do 27. září opět rozzáří živými paprsky světel. Fasády domů a paláců oživí díla vizuálních umělců, kteří pro festival VZÁŘÍ připravili projekce, komiksy i interaktivní animaci. Program čtvrtého ročníku přehlídky se odehraje ve Smetanových a Bezručových sadech, na Václavském náměstí, náměstí Republiky nebo na sídlišti v Rožňavské ulici, řekl ČTK ředitel festivalu Kamil Zajíček. Festival nabídne čtyři atraktivní instalace, několik tematicky příbuzných výstav a součástí programu je také přednáška o netradičních fenoménech vizuální kultury na téma Obraz světla ve městě.

Dvorská zoo kvůli podpoře nosorožců spálila 53 kg rohoviny

Dvorská zoo spálila přes 50 kilogramů rohoviny nosorožců. Cílem akce nazvané Burn horns, save rhinos (Spalte rohovinu, zachraňte nosorožce) je zvýšit povědomí veřejnosti o celosvětové problematice nelegálního obchodu s nosorožčími rohy, který může vést k totálnímu vyhubení nosorožců. K akci iniciované dvorskou zoo se připojily také další zahrady v ČR i v zahraničí.

Tenistka Karolína Plíšková vyhrála turnaj v Soulu

Dvaadvacetiletá tenistka Karolína Plíšková slaví druhý titul v kariéře na okruhu WTA. Zatímco předchozí tři finálové zápasy v této sezoně jí nevyšly, na turnaji v Soulu zvládla i poslední krok po vítězství nad Američankou Varvarou Lepchenkovou 6:3, 6:7 a 6:2.

Hilgertová a deblkanoisté Kašpar se Šindlerem jsou ve finále MS

Šestačtyřicetiletá kajakářka Štěpánka Hilgertová bude na mistrovství světa ve vodním slalomu bojovat ve finále o medaili. Dvojnásobná olympijská vítězka postoupila v Deep Creeku ze semifinále ze čtvrtého místa. Mezi elitní desítku se dostali také deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler, v semifinále sedmí.

Počasí v pondělí

Oblačno s přeháňkami. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.