Denní souhrn zpráv

Jurečka chce uzákonit definici české potraviny

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce legislativně jasně upravit, co je potravina českého původu. Výrobci nebo obchodníci, kteří by následně takto označovali své produkty a přitom nesplňovali pravidla, by mohli být pokutováni. Ministr to uvedl po jednání se zástupci obchodních řetězců. Přesná definice je podle něj klíčová pro spotřebitele, protože dnes není jasně dáno, za jakých podmínek může obchodní řetězec označovat výrobek za český. V současné době chybí parametry, za jakých podmínek lze zboží takto označovat a proto nelze nikoho kontrolovat ani následně sankcionovat, upozornil ministr.

ČR dá na boj proti ebole tři miliony korun a ochranné pomůcky

Česká republika dá tři miliony korun organizaci Lékaři bez hranic, jejíž zdravotníci bojují v Africe s epidemií eboly. Příslušné rozhodnutí podle premiéra Bohuslava Sobotky podepsal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Podle předsedy vlády Česko organizaci poskytne také materiální pomoc, kterou by měly tvořit hlavně ochranné pomůcky. Její konkrétní podobu mají na konci září kabinetu předložit ministři vnitra a zdravotnictví. Sobotka o situaci v afrických zemích zasažených ebolou a o české pomoci jednal s ředitelem Lékařů bez hranic v ČR Pavlem Gruberem. Setkání se zúčastnili Zaorálek, ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a ministři zdravotnictví a vnitra Svatopluk Němeček a Milan Chovanec (oba ČSSD).

Senát by měl vyzvat EU, aby se zabývala projevy antisemitismu

Senát by měl vyzvat orgány EU, aby se zabývaly sílícími projevy antisemitismu v Evropě. Shodli se na tom účastníci Shromáždění proti antisemitismu, které se konalo v sídle horní komory. Reagovali tak mimo jiné na vlnu protižidovských nálad v souvislosti s nedávno pozastaveným konfliktem mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamas.

LN: Automobilka Škoda na dva týdny přerušila výrobu v Rusku

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto přerušila stejně jako mateřský koncern Volkswagen na dva týdny výrobu v Rusku. Obnoví ji znovu v pondělí. Odstávka se týká továren v Kaluze i Nižném Novgorodu. Informují o tom Lidové noviny (LN). Mladoboleslavská automobilka zvýšila v červenci navzdory situaci v Rusku tržní podíl na tamním trhu meziročně o více než 34 procent na 4,2 procenta. Během prvních sedmi měsíců roku svým ruským zákazníkům dodala 49.100 vozů, přibližně stejně jako v loňském roce. V červenci Škoda rostla o 3,8 procenta, zatímco celkový trh výrazně poklesl.

Veřejná správa v červenci vypsala nejvíce tendrů za dva roky

Veřejná správa v červenci vypsala 963 zakázek za 48,5 miliardy korun. To je téměř čtvrtinový (24,7 procenta) nárůst počtu a téměř dvojnásobný nárůst objemu (162,9 procenta) proti loňskému roku. Po březnu 2012 jde o druhé největší množství vyhlášených tendrů za jeden měsíc. Vyplývá to z aktuální analýzy společností CEEC Research, Ness a Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ). Rekordní březen 2012 ovlivnila změna zákona platná od následujícího dubna, kdy se státní instituce snažily zakázky vypsat ještě před zpřísněním podmínek.

Silničáři dokončili práce na první polovině dálnice D1 u Jihlavy

Silničáři dokončili práce na první polovině dálnice D1 v úseku mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem, kde byl provoz ve směru z Prahy do Brna zcela uzavřen. Rychlostní omezení v úseku ale zůstane, silničáři budou i nadále pracovat ve středním dělícím pásu a na svodidlech. Proti plánům ŘSD z konce července je termín zhruba o měsíc opožděný.

Šesti Klokánkům pro ohrožené děti hrozí podle fondu uzavření

Šesti zařízením Klokánek hrozí, že budou muset být na konci roku uzavřena. Mají kapacitu 263 míst pro děti a pracuje v nich 212 zaměstnanců. Důvodem je zákon o sociálně právní ochraně, podle něhož v jednom domově pro okamžitou pomoc dětem v tísni může být maximálně 28 chlapců a děvčat. Tato zařízení mají ale větší kapacitu a trápí je nedostatek státních příspěvků na děti. Novinářům to řekla šéfka Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičková. Možné uzavření se týká Klokánků v Brně, Dolním Benešově, Hostivici, Janovicích nad Úhlavou, Praze 4 a 10. Provozovatelům vadí, že se do maximální povolené kapacity započítávají i děti, které jsou na dlouhodobých propustkách třeba u rodičů nebo pěstounů, ačkoliv za tyto děti údajně nedostávají příspěvek. Navíc prý nedostávají příspěvky za děti, které přijmou na jejich místo, když v zařízení nejsou.

MfD: Centrum v Těchoníně se chce stát součástí sítě nemocnic

Centrum biologické ochrany ministerstva obrany v Těchoníně na Orlickoústecku se chce stát součástí sítě nemocnic. Zaměří se na vysoce infekční pacienty. K dispozici má být dvacet běžných infekčních lůžek a osm lůžek intenzivní péče, píše Mladá fronta Dnes (MfD). "Usilujeme o to, získat pro Těchonín oprávnění pro provozování lůžkového zařízení a s ním souvisejících zdravotních služeb," řekl deníku státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval. Objekt bude ale i nadále sloužit pro potřeby armády jako centrum biologické ochrany. V centru nyní pracuje 30 zaměstnanců, provádí se tam výcvik lékařů a specializovaný výzkum. Kromě vojáků v karanténě po zahraničních misích tam dosud nikdo neležel. Ministerstvo obrany stojí běžný provoz 130 milionů korun ročně. Po registraci do sítě nemocnic by léčbu platily zdravotní pojišťovny.

Ředitel ústavu pro totalitní režimy odvolal šéfa digitalizace

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra odvolal ředitele odboru informatiky a digitalizace Petera Rendeka. Odvolání souvisí mimo jiné i se závěry komise, která prověřovala zprávu o chybách v digitalizovaných materiálech Archivu bezpečnostních složek (ABS). ČTK to potvrdil Hazdra s tím, že by Rendek neměl být označován jako viník. Zakladatel ústavu a jeho bývalý šéf Pavel Žáček považuje Rendekovo odvolání za dokončení personální čistky a pokračování útoku na samu podstatu ÚSTR. Rendek je nejdéle fungujícím členem vedení ústavu a zároveň jedním z předáků jedné z odborových organizací v ÚSTR. Při namátkových kontrolách byly na jaře zjištěny chyby ve více než polovině aktuálně kontrolovaných digitálních reprodukcích. Chybějí části svazků, kopie jsou špatně čitelné a chybí také naskenované fotografie.

Do nominací na Oscara vyslala ČFTA Fair Play Andrey Sedláčkové

O nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film se bude za Česko ucházet snímek Fair Play Andrey Sedláčkové. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) ho vybrala ze 47 filmů. Nominace v 87. ročníku prestižních cen americké Akademie filmového umění a věd budou vyhlášeny 15. ledna 2015, sošky vítězným filmům budou předány 22. února tradičně v Los Angeles.

Dny české kultury na Slovensku nabídnou koncerty i výstavy

Na sérii výstav, koncerty a přednášky se zaměří letošní ročník Dnů české kultury na Slovensku, které připravili zástupci české menšiny ve spolupráci s Českým centrem. Český spolek v Košicích ČTK informoval, že akci finančně podpořila i slovenská vláda. Festival je největší přehlídkou české kultury v zemi pod Tatrami. Na rozdíl od loňska tentokráte program odstartuje už koncem září a potrvá až do začátku listopadu. V rámci festivalu se představí například Kvarteto Martinů, naplánováno je společné vystoupení mezzosopranistky Pavly Švestkové a klavíristky Markéty Janáčkové, na Slovensko zavítá i Boučkovo loutkové divadlo v Jaroměři. Literárně-hudební vystoupení zase bude věnováno životu a dílu hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Program kromě vystoupení umělců zahrnuje i výstavy a přednášky. Během festivalu se uskuteční také výstava věnována českým památkám zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO nebo výstava připomínající obranu hranic Československa v letech 1918 a 1919.

Moravské zemské muzeum vystavuje boskovický stříbrný poklad

Moravské zemské muzeum v Brně vystavuje část vzácného stříbrného pokladu, který našel v roce 2010 na vrchu Zlatník u Boskovic hledač historických předmětů s detektorem kovů. Objevil džbán s mincemi o celkové váze asi šest kilogramů z období od 14. do 17. století. Většinu z nich prodal jeho známý. Kriminalisté pak zbytek pokladu zajistili, získalo jej muzeum. Poklad bude prezentovat až do 19. ledna příštího roku, řekla novinářům numismatička Dagmar Grossmannová. Tržní hodnota zajištěných mincí se odhaduje na 1,1 milionu korun.

Počasí v pátek

Polojasno až oblačno, postupně místy s preháňkami a bouřkami. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.