Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zaorálek: ČR neplánuje masový odchod českých krajanů z Ukrajiny

Česko neplánuje žádný hromadný odchod krajanů z Ukrajiny, kteří už nyní mají velmi zjednodušenou cestu, jak se trvale usadit v České republice. Novinářům to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který přiletěl na Ukrajinu, aby se v Žytomyru setkal s volyňskými Čechy a seznámil se s jejich situací. Přivezl s sebou také přes 100 kilogramů zdravotnického materiálu určeného pro nemocnice na východě Ukrajiny. "Nemáme úmysl přestěhovat (ukrajinské) Čechy nějakou vlnou. Nejde nám o nějaký masový exodus," uvedl Zaorálek, podle něhož jeho úřad nemá informace, že by krajané byli na Ukrajině vystaveni nějakému útlaku. V zemi jich žije okolo 5000. Snahou Česka je podle něj naopak pomoci Ukrajině, aby se situace v zemi zlepšila. V březnu se prostřednictvím Spolku volyňských Čechů v Žytomyrské oblasti obrátilo na české představitele 40 rodin s žádostí o pomoc s přesídlením do Česka kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v důsledku rusko-ukrajinského sporu o Krym, který Moskva mezitím anektovala. Česká vláda tehdy neviděla k repatriaci krajanů bezprostřední důvod, minulý týden ale repatriaci podpořil prezident Miloš Zeman.

Volyňští Češi netouží po návratu do ČR

Volyňští Češi z Žytomyrské oblasti netouží odcházet do Česka a situace v regionu je k tomu ani nenutí. Českým novinářům to řekli příslušníci české komunity na západě Ukrajiny. Stejný dojem si z Žytomyru odváží i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který město ve středu navštívil. Nikdo ani neví, odkud se vzal požadavek na repatriaci 40 rodin, které se v březnu obrátily o pomoc na české představitele. Tento požadavek minulý týden podpořil prezident Miloš Zeman. Žádost o pomoc 40 rodinám volyňských Čechů adresovala české vládě, prezidentovi a dalším ústavním činitelům tehdejší předsedkyně Spolku volyňských Čechů v Žytomyrské oblasti Ema Snidevyčová. Ta už ale natrvalo žije v Česku. Její nástupce Vladimír Bašek neví, jak dopis vznikl, ani nic o oněch rodinách. O celé záležitosti se bavit odmítl. Místní připouštějí, že mladí mohou chtít z oblasti zhruba 120 kilometrů od Kyjeva odejít, vedou je k tomu ale čistě ekonomické důvody. Šéf české diplomacie připustil, že u místních cítil strach a nejistotu z budoucnosti kvůli vývoji na nepokojném východě Ukrajiny. Na západě země se ale podle něj situace nijak dramaticky nezměnila.

Návrh na zavedení desetiprocentní sazby DPH míří ke schválení

Sněmovna zřejmě schválí vládní návrh na zavedení třetí, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Poslanci dnes předlohu odeslali do třetího čtení. Sazba má platit od příštího roku a vztahovat se bude na knihy, léky a kojeneckou výživu. V současné době platí základní sazba 21 procent a snížená 15 procent. Rozpočtový výbor doporučil novelu schválit bez připomínek, poslanci k ní přesto vznesli několik pozměňovacích návrhů. O těchto návrzích i o celé novele budou rozhodovat ještě na své současné schůzi.

Návrh na vyšší daňovou slevu pro děti je před schvalováním

Rozsáhlá novela zákona o daních z příjmů, která zejména zvyšuje daňovou slevu na druhé a třetí dítě, je po dnešku ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Předloha také navrací daňovou slevu pracujícím a podnikajícím důchodcům. Poslanci by ji měli schvalovat až v příštím týdnu. Zástupci a opozice se přeli o dopady zákona na daňové poplatníky.

Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 Kč ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Podle návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 Kč měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. Také pracující důchodci si budou moci od příštího roku opět činit nárok na slevu 24.840 korun ročně. O slevu přišli v rámci daňového balíčku, který v roce 2012 předložila bývalá Nečasova vláda. Současně s tím ale návrh obnovuje zdanění důchodu těm důchodcům, kteří si prací, podnikáním nebo pronájmem přivydělají ročně víc než 840.000 korun. Návrh také omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent. Nadále budou moci podnikatelé využívat slevu na poplatníka, naopak jim nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti.

Věda dostane navíc 100 milionů

Stát přidá příští rok na vědu a výzkum dalších 100 milionů korun. Je to o 600 milionů méně, než požadoval vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Sumu 600 milionů dá ale stát do rozpočtové rezervy. Dohodli se na tom předsedové koaličních stran. Uvolnění dalších peněz z rezervy bude záviset na výsledcích analýzy udržitelnosti vědecké infrastruktury, kterou má Bělobrádkův úřad do konce roku zpracovat. Už dříve ministr financí Andrej Babiš (ANO) slíbil, že na vědu a výzkum příští rok přidá 900 milionů. Nynější rozpočet na tento resort činí zhruba 26,5 miliardy korun. Spor o výši prostředků na vědu byl jednou z posledních nevyřešených záležitostí při přípravě rozpočtu na rok 2015. Návrh rozpočtu ve středu večer koalice projedná ještě s tripartitou.

Češi v Pardubicích vycvičí 31 iráckých pilotů

Češi vycvičí v pardubickém výcvikovém středisku 31 pilotů vrtulníků iráckého letectva. Výcvik začne na přelomu letošního a příštího roku a potrvá rok. Uvedlo to ministerstvo obrany. Úřad rovněž potvrdil, že první munici, kterou Česko Iráku daruje, přepraví kanadský velkokapacitním letoun ve čtvrtek. Jde o součást pomoci, kterou Česká republika slíbila Iráku v jeho boji s ozbrojenci z hnutí Islámský stát, kteří v uplynulých týdnech obsadili významnou část země. Irácká armáda spolu s kurdskými bojovníky se je snaží zastavit. Česká vláda na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje munici v hodnotě 41 milionů korun, konkrétně deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, 5000 nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. Celkem jde o 500 tun materiálu.

MŽP navrhuje, aby se nový zákon o ochraně přírody 15 let neměnil

Ministerstvo životního prostředí navrhlo v novele zákona o ochraně přírody, vstoupí-li tato norma v platnost, že minimálně 15 let se nebude měnit. Takzvané moratorium na jakékoliv rozšiřování a změny zonace v národních parcích bude zakotveno přímo v zákoně a podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by mělo zaručit, aby se klíčové dokumenty průběžně neupravovaly. Detaily klíčové novely zákona, která jde dnes do mezirezortního připomínkového řízení, ministr Brabec představil na tiskové konferenci.

V jihlavském Motorpalu je ohroženo 340 pracovních míst

V jihlavské strojírenské firmě Motorpal je ohroženo 340 pracovních míst. Firma nahlásila možné hromadné propouštění, potvrdil informace Českého rozhlasu úřad práce. Podle údajů z úřadu práce by mohlo propouštění začít v prosinci, firma by propouštěla zřejmě postupně do konce příštího roku. Dotknout by se to mohlo lidí ve všech čtyřech závodech Motorpalu, které jsou kromě Jihlavy ve Velkém Meziříčí, Batelově a v Jemnici. Předseda představenstva Motorpalu Milan Medonos v tiskové zprávě uvedl, že jde o krizovou variantu pro případ drastického dopadu protiruských sankcí. V Motorpalu teď pracuje 1700 lidí.

Firma Baťa posiluje výrobu v závodě v Dolním Němčí

Obuvnická společnost Baťa rozšiřuje výrobu ve svém jediném evropském závodě v Dolním Němčí na Uherskohradišťsku. Zatímco loni podnik vyrobil asi 270.000 párů obuvi, letos bylo v plánu 350.000 párů. Podle marketingového ředitele firmy Lukáše Ohanky by se měl počet vyrobených párů v následujících letech ještě zvyšovat. Jedná se o pohodlnou módní městskou obuv, která v posledních letech zaznamenala úspěch jak v České republice, tak i v zahraničí. Zájem o ni mají i čínské trhy. "Značka zaznamenala dvacetiprocentní nárůst výroby," uvedl Ohanka. Společnost Baťa v Česku loni utržila asi 1,78 miliardy korun, podobné tržby byly v roce 2012. Firmě však výrazně klesl zisk, z 36,4 milionu korun v roce 2012 na loňských 7,6 milionu korun. Baťa měla loni v Česku 73 prodejen, zaměstnávala 945 lidí. Akciová společnost Baťa vznikla v roce 1991 a navázala na výrobu národního podniku Svit.

Výpověď Hasenkopfa z Hradu neplatí, potvrdil odvolací soud

Výpověď, kterou dostal od prezidentské kanceláře bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf, je neplatná. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Hasenkopf tak zůstává zaměstnancem Hradu a jeho přímým nadřízeným je nadále kancléř Vratislav Mynář, na nějž právník nedávno podal trestní oznámení kvůli jejich vzájemnému sporu o amnestii. Hrad chce případ postoupit Nejvyššímu soudu. Hasenkopf byl poradcem exprezidenta Václava Klause, výpověď dostal loni na jaře za Klausova nástupce Miloše Zemana. Hrad jej vyhodil poté, co se právník začal s kancléřem i prezidentem veřejně přít o autorství textu Klausovy amnestie, které popírá. Prezidentská kancelář výpověď zdůvodnila právníkovými údajnými pracovními absencemi, Hasenkopf se však nyní úspěšně ubránil žalobou.

Britové osvobodili osm Čechů z otrocké práce

Policie na jihozápadě Anglie tento týden osvobodila osm Čechů, kteří byli proti své vůli nuceni pracovat pro skupinu osob východoevropského původu. Informoval o tom portál plymouthherald.co.uk. České velvyslanectví v Londýně o události ví, policie ani Češi se na ni ale v této souvislosti zatím neobrátili. Mluvčí ambasády David Steinke řekl, že jen za letošní rok řešil zastupitelský úřad 25 podobných případů. Skupina Čechů se očividně stala cílem podvodníků, kteří nic netušící oběti vylákají do Británie za výhodnou prací, ale po příjezdu jim seberou doklady a přinutí je pracovat za velmi málo peněz, případně zcela zadarmo. Češi museli například pracovat v myčkách v Plymouthu, továrnách v Cornwallu či přímo v domácnosti svých údajných věznitelů. Případ s osvobozenými Čechy po několikaměsíčním vyšetřování vyvrcholil úterní razií, do které se zapojilo na sto policistů. Ti vedle osmi podezřelých, z nichž pět jsou ženy, zajistili ještě 13 dětí.

U Břeclavi se utrhl svah s několika domy

V Bulharech na Břeclavsku se po vydatných deštích objevily trhliny v podmáčeném svahu, na němž stojí přibližně pět rodinných domů. Svah postupně "ujíždí" už několik let. Situací se zabýval jihomoravský krizový štáb i štáb města Břeclav. "Z mého pohledu je situace vážná," sdělil hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podobné problémy od začátku týdne řeší i v nedalekém Strachotíně, Dolních Věstonicích a Pavlově. Ve třech obcích vyhlásil v pondělí večer hejtman stav nebezpečí. Nevyloučil, že se stav nebezpečí rozšíří také na Bulhary. Jde o oblast, která je dlouhodobě problémová. Domy stojí v rizikové zóně, řekl starosta obce Jiří Osička. Nakolik jsou nyní v ohrožení, budou muset zjistit odborníci. V Dolních Věstonicích a Strachotíně na Břeclavsku se sesunuly vlivem dešťů svahy v neděli. V Dolních Věstonicích zasypala půda dva karavany a ve Strachotíně ohrožuje osm rodinných domů v pískovcovém lomu. Kvůli počasí se také zvýšily hladiny některých toků. Nejvážnější situace byla na Jevišovce v Jevišovicích na Znojemsku.

Nemocnice Klatovy chce jednat s lidmi, jimž zřejmě ublížil primář

Klatovská nemocnice vyzvala rodiny všech dětí, kterým svým jednáním ublížil bývalý primář dětského oddělení Jiří Havránek trpící psychickým onemocněním, aby se přihlásily. Na policii se obrátili rodiče asi deseti pacientů se stížnostmi, že lékař na přelomu let 2012 a 2013 způsobil jejich dětem bolestivá zranění, například při zavádění kanyl. Policie případ odložila, protože podle posudku znalce nemohl Havránek rozpoznávat škodlivost svého jednání a pro nepříčetnost nebyl trestně odpovědný. Ředitel nemocnice František Lešundák se na tiskové konferenci v Klatovech všem dotčeným omluvil a uvedl, že by se s poškozenými rodinami rád sešel a jednal s nimi. V případě, že budou splněny právní nároky, nebrání se ani vyplacení odškodného. Pro takové případy jsou nemocnice pojištěny.

Pacient IKEM má játra z části vlastních a části od dárce

V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedli poprvé v Česku operaci, při níž pacientovi s akutním selháním jater odstranili jen půlku tohoto orgánu a místo ní mu transplantovali lalok jater od zemřelého dárce. Celosvětově ojedinělá operace muže, kterému zbývalo jen několik dní života, zachránila. Navíc pacient nebude muset brát až do konce života léky na potlačení imunity jako při úplné transplantaci. ČTK to sdělila mluvčí institutu Veronika Velcová.

Tomáš Baťa junior se narodil před 100 lety

Potomci Tomáše Bati juniora, jeho spolupracovníci a přátelé si ve středu v Baťově vile v centru Zlína připomněli sté výročí narození tohoto potomka zakladatele obuvnického impéria. Do Zlína dorazila manželka Tomáše Bati Sonja a všechny její děti, syn Thomas a dcery Rosemarie, Christine a Monica. Sonja Baťová u busty svého manžela zavzpomínala na společných 63 let manželství a připomněla, že její manžel nechtěl jen "dělat boty", ale také vytvářet hodnoty a pomáhat lidem. Baťová se také zúčastnila semináře na téma Baťa - obuvník či génius v sousedních Otrokovicích. Zlínská univerzita připravila ve svém sídle výstavu velkoformátových fotografií Tomáše Bati juniora. "Byl velkým příznivcem a podporovatelem zdejší univerzity. Zasloužil se o její vznik a ihned po jejím založení se stal prvním předsedou správní rady univerzity," uvedla kancléřka Andrea Kadlčíková. Funkci předsedy správní rady zastával Baťa od založení univerzity v roce 2000 až do září 2008, kdy v kanadském Torontu zemřel.

Pamětníci si v Zaječově připomněli 60 let od zrušení útvarů PTP

Příslušníci někdejších pomocných technických praporů (PTP) si v Zaječově na Berounsku připomněli 60 let od zrušení útvarů, v nichž končili politicky nespolehliví lidé. Desítky pamětníků se v areálu kláštera Svatá Dobrotivá, kde býval jeden z táborů nucených prací, zúčastnily bohoslužby sloužené kardinálem Dominikem Dukou a společně zavzpomínaly na roky naplněné těžkou a často i nebezpečnou prací.

V Brně vznikl nový památník obětem holokaustu

Nový památník obětem holokaustu byl odhalen na brněnském náměstí 28. října. Má podobu krychle z černé žuly, po níž stéká voda. Jeho autorem je akademický malíř Daniel Václavík. Autor zvítězil mezi 51 návrhy v otevřené soutěži, kterou město vypsalo před dvěma lety. Předchozí soutěž radní zrušili, protože se jim žádný návrh nelíbil. Město dalo na stavbu památníku 3,7 milionu korun. Památník má být reflexí epochy Hitlerova Německa, jehož ideologie považovala Židy a Romy za méněcenné rasy, které měly být zlikvidovány. Miliony lidí proto zahynuly během druhé světové války v koncentračních táborech.

Dokumenty z 1. světové války ukáže výstava v Plzni

První světovou válku z pohledu dvou významných Plzeňanů ukazuje nová výstava v Západočeském muzeu v Plzni. Návštěvníky seznámí s dopisy, deníky, fotkami i kresbami, které na frontě vytvořili Ladislav Lábek, obchodník a zakladatel Národopisného muzea, a také jeho kamarád, výtvarník Bohumil Krs. Zatímco Lábek narukoval v létě 1914 a vrátil se na podzim 1918, Krs odešel bojovat v roce 1915, následně přišel o nohu a z války se vrátil zpět ještě tentýž rok. Expozice ukazuje také předměty, které vyráběli vojáci ve volném čase. Jde většinou o dřevěné věci, malý nábytek, kříže, různé hračky, tvořili prsteny z nábojnic a podobně. Vystaven je i betlém, který jeden z Plzeňanů nakreslil v roce 1917 na italské frontě. Součástí expozice jsou také zbraně a uniformy. Výstava potrvá do 23. listopadu.

Noc vědců přiblíží bádání zejména dětem

Na desítkách míst v celé zemi se 26. září uskuteční Noc vědců, akce propagující vědu jako fenomén i jednotlivé vědecké instituce. Česká vědecká centra i univerzity se tak připojují k celoevropskému festivalu vědy a techniky. Tématem desáté tuzemské Noci vědců jsou Buňky pro vědu, akce je tak podobně jako v minulých ročnících zaměřena především na vědy přírodní a technické. Některé instituce ale lákají i zájemce na vědy humanitní - historii či historii umění.

Dvorským nosorožcům převezeným do Tanzanie se narodilo druhé mládě

Vzácným nosorožcům dvourohým, kteří byli v roce 2009 převezeni do tanzanského národního parku Mkomazi, se narodilo další mládě. V červnu narozená samička Tunu se v Tanzánii stala druhým přírůstkem nosorožců odchovaných ve Dvoře Králové. ČTK o tom informoval Jan Stejskal z dvorské zoo.

Sport

Tenistka Lucie Šafářová postoupila na turnaji v Tokiu po dalším třísetovém zápasu do čtvrtfinále. Sedmá nasazená hráčka v duelu s talentovanou Švýcarkou Belindou Bencicovou prohrála první set, po obratu však zvítězila 3:6, 6:4, 6:2.

V případě, že by fotbaloví Bohemians 1905 museli pryč z Ďolíčku, nabídla jim Městská část Praha 3 dočasný azyl. Své domácí zápasy by "klokani" mohli hrát na stadionu v Seifertově ulici, kde působí druholigová Viktoria Žižkov.

Po startu domácího poháru se o víkendu naplno rozjede nová florbalová sezona začátkem extraligových soutěží mužů i žen. Vyvrcholí již počtvrté superfinálovými duely v pražské O2 areně v sobotu 18. dubna 2015. Už za dva týdny čeká úřadující mistry i mistryně z Vítkovic vystoupení na Poháru mistrů v Curychu.

Česká výprava bude mít v časovce mužů na mistrovství světa v silniční cyklistice ve španělské Ponferradě dva zástupce. V závodě na 47 kilometrů dlouhé trati, který se pojede ve středu 24. září, se spolu s původně ohlášeným specialistou na boj s chronometrem Janem Bártou představí i talentovaný Petr Vakoč.

Hokejový útočník Vladimír Sobotka přispěl dvěma asistencemi k výhře Omsku v zápase Kontinentální ligy na ledě Chabarovsku 4:0. Jedna z hlavních letních posil Avangardu se podílela na brankách Sergeje Širokova v 6. a 33. minutě.

Počasí

Jasno až polojasno, teploty 20 až 24 stupňů Celsia.