Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Opozice souhlasí s koaličním návrhem služebního zákona

Pravicová opozice souhlasí s koaličním návrhem služebního zákona, který dostala na víkend k prostudování. Znovu se obě strany nad návrhem sejdou ve středu ráno před začátkem sněmovní schůze. Podle poslance Martina Plíška (TOP 09) jsou v paragrafovém znění zákona věci, které nebyly součástí dohody, jako možnost zavedení konkurenční doložky a otevření výběrových řízení i pro bývalé policisty a vojáky z povolání."Základní požadavky, jako je zrušení generálního ředitelství státní služby a rozšíření prostupnosti do státní správy pro lidi z krajů, obcí, akademické a soukromé sféry, byly naplněny," řekl Plíšek. Novela podle něj počítá i s tím, že úřednické zkoušky nebudou muset dělat ti úředníci, kteří v posledních deseti letech odpracovali ve státní službě čtyři roky. S novelou souhlasí i ODS, podle šéfa poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury paragrafové znění naplňuje dohodu, kterou opozice s vládní koalicí uzavřela. Opozice si chce na středečním jednání ještě vyjasnit, jaké by měla opatření ve služebním zákoně dopady na veřejný rozpočet.

Vláda chce dál vojáky v Mali, Afghánistánu či při letecké ochraně

Vláda navrhne, aby Česká republika měla v letech 2015 až 2016 dál vojenskou misi v Mali, podílela se na ochraně vzdušného prostoru spojenců z NATO nebo se zapojila do nebojové mise v Afghánistánu. Na poradě velvyslanců to ekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož vláda plán zahraničních misí na příští dva roky předloží parlamentu do konce letošního roku. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zdůraznil, že účast na misích musí mít jasný politický cíl. Náčelník generálního štábu Petr Pavel už dříve uvedl, že armáda počítá i s nasazením v menších počtech na Sinajském poloostrově, v Kosovu nebo v rámci protipirátské operace Evropské unie, kde už také v současnosti působí. Sobotka i Zaorálek ve svých projevech na úvod pětidenní porady velvyslanců a šéfů zahraničních zastoupení shodně zdůraznili, že Česko je připraveno plnit své závazky v Severoatlantické alianci.

V říjnu nebudou komunální volby ve 12 obcích

Ve 12 obcích ČR se v říjnu nebudou konat řádné komunální volby. Nepřihlásil se v nich dostatečný počet kandidátů, někde dokonce nedorazila vůbec žádná kandidátní listina. Většinou jde o malé obce s několika desítkami či stovkami obyvatel. Tři z nich jsou ve středních Čechách, a to v obcích Petkovy, Bukovany a Prodašice. Dvě obce jsou i na Vysočině. V Růžené na Jihlavsku byla podána jen jedna kandidátní listina s jedním nezávislým kandidátem. Ve Slavníči na Havlíčkobrodsku se do voleb přihlásili pouze čtyři nezávislí kandidáti. Podobná situace je v Plzeňském kraji, tam nebudou volby v Srní na Klatovsku a Újezdu u Sv. Kříže na Rokycansku. Dvě obce jsou i v jižních Čechách. V Zadní Stříteži na Táborsku nedali dohromady ani jednu kandidátní listinu, ve Vlkově na Českobudějovicku chyběl k potřebnému minimu jeden kandidát. Nikdo nepodal kandidátku ani ve Vísce u Jevíčka na Svitavsku. V Osicích na Královéhradecku se do voleb do sedmičlenného zastupitelstva přihlásili jen tři kandidáti. Komunální volby se budou konat 10. a 11. října. Měsíc poté ministr vnitra vyhlásí volby dodatečné. Ty se potom budou konat v nadcházejících 90 dnech.

Zastupitelé Prahy 2 odmítli udělit Krieglovi čestné občanství

Zastupitelé Prahy 2 odmítli in memoriam udělit čestné občanství někdejšímu vysokému funkcionáři Komunistické strany Československa (KSČ) a jednomu z nejvýznamnějších politiků pražského jara Františku Krieglovi. Za kontroverzním návrhem, který vyvolal bouřlivou debatu, stojí nezávislý zastupitel Michal Uhl (za Stranu zelených). Proti se postavili někteří zastupitelé za ODS, TOP 09 a Občany za spokojené bydlení (OSB). Uhl v projevu k zastupitelům vyzdvihl Krieglovu "mimořádnou osobní a státnickou odvahu". Kriegl jako jediný člen československé delegace v Moskvě v srpnu 1968 i přes nátlak odmítl podepsat souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Podle Jaroslava Šolce (OSB) Kriegel nepochybně projevil osobní statečnost, ale v roce 1948 byl jedním z čelních soudruhů, kteří budovali komunistický režim. "Bohužel nemůžu vzít na misku vah jen to, že se zachoval hrdinsky, když 20 let aktivně budoval komunismus, působil v lidových milicích," uvedl místostarosta Jan Vaněk (ODS). Podle servru iDnes.cz Kriegla před hlasováním zastupitelů vysoce ocenil prezident Miloš Zeman. V názoru na Kriegla nejsou jednotní ani odborníci a pamětníci. Český rozhlas (ČRo) nedávno uvedl, že zatímco Konfederace politických vězňů Krieglovo hrdinství odmítá, Nadace Charty 77, kterou Kriegel podepsal, je přesvědčena o jeho statečnosti. Pojmenovala po něm i jedno z jejích ocenění.

ČSSD chce v Praze investovat ročně 200 milionů do bezdomovců

Sociální demokraté v Praze před komunálními volbami slibují řešení problémů s nárůstem počtu bezdomovců. Do prevence a vzniku nocleháren a azylových domů by město podle nich mělo investovat ročně přes 200 milionů korun. ČSSD se také zasadí o vznik zdravotnického zařízení pro lidi bez domova. Na tiskové konferenci to řekl zastupitel za ČSSD Petr Dolínek. V Praze je zhruba 4000 bezdomovců. Nocleh a služby se ale dostávají jen k několika stovkám z nich. Stávající koncepce bezdomovectví je podle ČSSD "bezzubá", lidem bez domova pomoc nepřináší. Bezdomovectví je v Praze tíživým problémem. Trvale na něj upozorňují neziskové organizace. Každou zimu na ulicích umrzne několik lidí.

Důvěra v českou ekonomiku se v srpnu mírně zvýšila

Důvěra v českou ekonomiku se v srpnu mírně zvýšila. Její souhrnný ukazatel proti červenci stoupl o 0,4 bodu na osm bodů. Důvěra se zvýšila ale jen u firem, mezi spotřebiteli klesla. Mezi podnikateli byla důvěra meziměsíčně vyšší ve stavebnictví, ve službách i v průmyslu, naproti tomu v obchodě šla dolů. Informoval o tom Český statistický úřad. "Za zlepšením stojí celkové ekonomické oživení, které se projevuje takřka na všech oborech," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Podpora exportu bude stát stovky milionů korun

Opatření na podporu exportu, na kterých se dohodla pracovní skupina k ukrajinským sankcím, budou stát několik stovek milionů korun. Po jednání týmu expertů to uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Za zásadní považuje především úpravu takzvaného kurzarbeitu, o němž by vláda mohla jednat již za dva týdny. Export, na který dopadají vzájemné sankce Evropské unie a Ruska, by měla vedle kurzarbeitu podpořit i lepší práce CzechInvestu a dalších státních organizací. Ty by i díky plánovanému většímu počtu zaměstnanců podle Prouzy měly pracovat aktivněji a soustředit se i na hledání příležitostí k vývozu velkých investičních celků. Materiál pracovní skupiny bude mít ve středu na stole koaliční kabinet.

Cena zemědělské půdy v ČR roste

Tržní cena zemědělské půdy v Česku roste. V loňském roce v průměru přesáhla 11 korun za metr čtvereční. Ve srovnání se starými členskými zeměmi EU je však pořád nízká. Většina zemědělců v Česku stále hospodaří na pronajaté půdě. Přestože přibývá půdy v rukou zemědělců, je podíl pronajaté půdy v ČR po Slovensku druhý nejvyšší v Evropě. Vyplývá to z loňské Zprávy o stavu zemědělství. V loňském roce dosahoval podíl pronajaté půdy v ČR zhruba 75 procent. Více než jednu třetinu pronajímané půdy přitom vlastní členové družstev či spolumajitelé zemědělských podniků. Od roku 1966 ubylo v důsledku zástavby či zalesňování zemědělské půdy o 290.000 hektarů na současných zhruba 3,5 milionu hektarů. Roční ztráta zemědělské produkce ve finančním vyjádření činí zhruba 180 milionů korun. Od roku 1995 do loňska tak dosáhla bezmála čtyři miliardy korun.

Odboráři z Poldi chystají výstražnou stávku kvůli zpožděným mzdám

Odboráři z Poldi chystají protestní stávku kvůli zpožděným mzdám. Výplaty měly přijít na účty už minulý týden, ale firma je stále neposlala. Podle personálního ředitele Poldi Antonína Čimery stojí za zdržením v době prázdnin uzavřené sklady obchodníků a tudíž pozastavené obchody, ale peníze by přibližně čtyřem stovkám zaměstnancům měly přijít do konce tohoto týdne. Předseda Základní organizace Hutě Poldi Richard Mosr po jednáním s vedením Poldi ČTK řekl, že i když výplaty tento týden přijdou, bude se pravděpodobně v polovině září konat krátká výstražná stávka. Poldi vyrábí takzvanou legovanou ocel.

V ČR má být sídlo asociace pro spolupráci Evropy s Čínou

Česká republika se má stát sídlem plánované Asociace guvernérů provincií Čínské lidové republiky a reprezentantů regionů zemí střední a východní Evropy, jejíž vznik ve čtvrtek v Praze potvrdí podpisem zástupci obou stran. Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD), který je jedním z iniciátorů memoranda, vyplyne z uzavřené dohody pro Česko několik výhod. Díky vzájemné spolupráci se může zlepšit české hospodářství, cestovní ruch, ale také školství, řekl Hašek. Jihomoravský kraj chce například Číňanům navrhnout stipendium pro jejich studenty ve valtické střední vinařské škole. Memorandum podepíšou Číňané a zástupci více než desítky zemí ze střední a východní Evropy. Sekretariát asociace však bude v Česku. Kvůli memorandu do Česka zavítají čínští guvernéři, kteří plní funkci hejtmanů, ale také zástupci podnikatelů z průmyslu a zemědělství i cestovního ruchu.

ČT: Na dopravní stavby v ČR má příští rok jít 95 miliard

Na dopravní stavby v Česku půjde v příštím roce nejméně 95 miliard korun. Česká televize (ČT) uvedla, že s tím počítá návrh rozpočtu Státního fondu pro dopravní infrastrukturu, který má k dispozici. Příští rok by větší část vyčleněných peněz měla jít na údržbu cest, zbytek na nové projekty na silnicích i kolejích. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) ČT řekl, že na opravu dálnice D1 půjde 3,2 miliardy korun a na další stavby v gesci Ředitelství dálnic a dálnic 47 miliard korun. Pro Správu železniční dopravní cesty je vyčleněno řadově 43 miliard a zhruba dvě miliardy na komunikace nižších tříd.

Developer P3 koupil logistické parky v ČR za 14,56 miliardy korun

Developer PointPark Properties (P3) koupil od dvou fondů spravovaných společnostmi Tristan Capital Partners a VGP 11 logistických parků v ČR za 523 milionů eur (zhruba 14,56 miliardy korun). Součástí transakce je i největší český logistický park VGP Park Horní Počernice. Jde o jeden z největších realitních obchodů na českém trhu v posledních letech. P3 tak získal 58 skladů s celkovou rozlohou 627 tisíc metrů čtverečních a přilehlé pozemky. "Česká republika je pro nás v tomto směru strategickým trhem, protože se nachází na křižovatce hlavních dopravních tras mezi západní, střední a východní Evropou," okomentoval obchod generální ředitel P3 Ian Worboys.

Česká IBM loni zvýšila zisk o polovinu

Česká pobočka počítačové firmy IBM loni zvýšila zisk o polovinu na 208 milionů korun. Tržby klesly o sedm procent na 7,2 miliardy korun. Firma v Česku loni zaměstnávala 724 lidí, což je zhruba stejně, jako v předchozím roce. Mzdové náklady v minulém roce stouply o desetinu na 1,3 miliardy korun. IBM Česká republika má sídlo v Praze a pobočky v Brně a v Ostravě. V Brně provozuje celosvětové centrum strategických služeb. V českých zemích má IBM pobočku od roku 1932. Po znárodnění v roce 1948 se IBM do Česka vrátila v roce 1991.

Spor o autorství loňské amnestie skončil u soudu smírem

Spor o autorství textu loňské amnestie exprezidenta Václava Klause skončil u pražského městského soudu smírem. Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf se shodli s právním zástupcem prezidentské kanceláře, prezidenta Miloše Zemana a kancléře Vratislava Mynáře na textu, který "uvede na pravou míru“, že Hasenkopf není autorem amnestie. Celý text musí být podle dohody zveřejněn na internetových stránkách Hradu a prostřednictvím ČTK. Kontroverzní amnestie, kterou loni na Nový rok vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus, zahrnula více než 111.000 odsouzených a obviněných. Kancléř Mynář loni právníka veřejně nazval společně s Klausovými spolupracovníky Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem jedním ze tří "spoluotců" amnestie. Toto tvrzení později převzal i prezident Zeman. Ten navíc Hasenkopfa výslovně označil za hlavního autora kritizovaného článku, který zastavil trestní stíhání přesahující dobu osmi let. Hasenkopf autorství dlouhodobě popíral a podal žalobu na ochranu osobnosti.

Vyšetřovatelé prověřují další případy úmrtí v rumburské nemocnici

Vyšetřovatelé prověřují některé další případy úmrtí pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, které by mohly souviset s bývalou zdravotní sestrou, kterou policisté minulý týden obvinily z vraždy sedmdesátileté ženy. Zatím však nebyly zjištěny důvody, aby bylo její obvinění rozšířeno. ČTK to řekl ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. Sedmdesátiletá onkologická pacientka v rumburské nemocnici zemřela v noci z 5. na 6. června. Vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala zdravotní sestra. Padesátiletá žena je ve vazbě a hrozí jí až 18 let vězení. Z nemocnice, kde pracovala, byla propuštěna. Vedení Lužické nemocnice v Rumburku po tomto úmrtí pacientky zpřísnilo vnitřní předpisy.

Zrušení poplatků v lékárnách se má kompenzovat zvýšením marže

Zrušení třicetikorunových poplatků v lékárnách od příštího roku by se mělo kompenzovat lehkým zvýšením marže. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) to řekl v diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Další variantou je zavedení takzvaného zdravotního výkonu pro lékárníky, například za poučení pacienta při výdeji léku. Zvýšení marže léky v žádném případě nezdraží, půjde na vrub zdravotních pojišťoven, doplnila později mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Lidé od příštího roku pravděpodobně nebudou platit poplatky ani u lékařů. Zůstanou jen devadesátikorunové na pohotovostech. Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví jej hodlá nahradit z navýšených odvodů státu při využití běžných úhradových mechanismů. Na regulačních poplatcích za dobu jejich platnosti vydali pacienti 30 miliard korun.

Ústřední komise MZ řeší i repatriaci Čechů s ebolou

Ústřední epidemiologická komise řeší, jak je ČR připravena na bezpečný návrat případných českých pacientů s potvrzenou ebolou. Krvácivou horečkou se ale zatím žádný občan ČR nenakazil. Pokud by se to stalo, byl by léčen v Nemocnici Na Bulovce. Kapacity má i zařízení ministerstva obrany v Těchoníně na Orlickoústecku, kde by se prý mohli léčit pacienti z celého světa. Obrana takový plán ale popírá a zdravotnictví dovoz cizinců s ebolou nehodlá v žádném případě připustit. Zařízení v Těchoníně bylo nákladně modernizováno v letech 2002 až 2006 a je prý připraveno přijetí, léčbu a izolaci pacientů s jakýmkoli vážným infekčním onemocněním, včetně eboly. Celkově je v zařízení 28 lůžek, kapacita se může podle potřeby až zdvojnásobit. Nyní zde pracuje 30 zaměstnanců, provádí se tam výcvik lékařů a specializovaný výzkum. Kromě vojáků v karanténě po zahraničních misích v tomto zařízení ale dosud nikdo neležel. Epidemie krvácivé horečky si dosud vyžádala v západní Africe 1427 mrtvých z 2615 nakažených, kteří jsou nyní oficiálně evidováni.

Problémy ve školách bude nově řešit školský ombudsman

Problémy, s nimiž se rodiče, studenti i učitelé setkávají ve školách, bude nově řešit školský ombudsman. V polovině září se funkce, na jejíž zřízení upozornil Deník, ujme někdejší ministr školství Eduard Zeman. Bude zaměstnancem ministerstva na poloviční úvazek, sdělila ČTK mluvčí úřadu Klára Bílá. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) s touto myšlenkou přišel poté, co na ministerstvo dorazila řada závažných stížností, kterým se jeho úřad ani Česká školní inspekce nemůže věnovat. Hlavním úkolem školského ombudsmana bude proto řešení problémů a důkladné prošetření údajných křivd, k nimž ve školách dochází.

Vědci hledají dobrovolníky pro výzkum současné české rodiny

Brněnští vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity chtějí zmapovat změny v současných českých rodinách. Hledají proto dobrovolníky, hlavně muže, pro výzkum života rodin, které nyní očekávají potomka. O plánech Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny informovala mluvčí školy Tereza Fojtová. Změny ve fungování a uspořádání českých rodin, třeba vyšší rozvodovost a rostoucí počet dětí narozených mimo manželství, sledují vědci už dlouho. Nyní chtějí přesněji zjistit, jaký mají reálný dopad na život rodin či vývoj dětí. Zaměří se na období od třetího trimestru těhotenství do tří let věku dítěte. Jednotlivci nebo páry, které aktuálně čekají dítě, se mohou vědcům přihlásit prostřednictvím http://bit.ly/1p8kaqj webových stránek institutu.

Při nehodě na Znojemsku zemřeli dva lidé

Dva lidé zemřeli při pondělní srážce dvou osobních aut nedaleko obce Práče na Znojemsku. Havárie si podle policie vyžádala také tři těžká zranění, patrně jde o děti. Nehoda se stala krátce po poledni na křižovatce silnic z Práče do Prosiměřic a z Bantic do Stošíkovic na Louce. Na místě zasahovali policisté, hasiči a zdravotníci, kteří povolali také vrtulník. Příčinu nehody policejní mluvčí nekomentovala. Oba zemřelí - jedenasedmdesátiletá žena a sedmašedesátiletý muž - jeli společně osobním autem po hlavní silnici. Druhé vozidlo řídila šestadvacetiletá žena. Podle dechové zkoušky nepila před jízdou alkohol. Zatím není jasné, v kterém autě cestovaly děti.

Hrad Starý Světlov je nominován na cenu NPÚ za obnovu památky

Hrad Starý Světlov na Zlínsku je nominován na novou cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) v kategorii záchrana či obnova památky. ČTK to řekla Anna Slezáková z kroměřížského pracoviště NPÚ. Starý Světlov je jednou z mnoha hradních zřícenin ve Zlínském kraji. Na jeho obnově se podílí obec Podhradí, památkáři, archeologové i řada dobrovolníků. Hrad Starý Světlov byl založen zřejmě v první polovině 14. století jako významné sídlo jedné z rodových větví Šternberků. V 15. století se stal důležitým vojenským a strategickým centrem, ale již od počátku 16. století pustnul.

Exilová malířka Rut Kohnová vystavuje obrázky inspirované Kafkou

Svou tvorbu inspirovanou životem a dílem spisovatele Franze Kafky představuje v pražském Topičově salonu malířka Rut Kohnová. Výstava má název Pocta zeměměřiči K. a koná se také příležitosti letošního 90. výročí Kafkova úmrtí. Právě dílo světoznámého pražského spisovatele je významným námětem Kohnové tvorby, zejména jeho nedokončený román Zámek. Součástí expozice je i rozsahem menší výstava kreseb přímo k Zámku v sále Společnosti Franze Kafky v Široké ulici. Rut Kohnová se narodila v roce 1937 v Třebušicích u Mostu. V roce 1967 emigrovala do Německa a v současné době žije v Rottalu u Mnichova. První velkou výstavu měla v roce 1977 v Mnichově, v následujících letech vystavovala například v Grand Palais v Paříži, v Galerii Conrad v Basileji nebo v Městském muzeu v Deggendorfu. V rodné zemi se mohla prezentovat až po roce 1990.

Sport

Trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba v úterý oznámí nominaci na přípravný zápas se Spojenými státy americkými a následný zahajovací duel kvalifikace mistrovství Evropy s Nizozemskem. Při skládání mužstva neměl lehký výběr. Velká část krajánků totiž nemá v zahraničních klubech pevnou pozici a v úvodu sezony příliš nenastupuje. Na lavičce začal i brankář Chelsea Petr Čech, pro Vrbu ale bez ohledu na aktuální stav v londýnském klubu zůstává jedničkou.

Disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje zahájila disciplinární řízení s hráčem HC Motor České Budějovice, který čelí podezření z pokusu o ovlivnění výsledku pátečního utkání extraligy juniorů na ledě Litvínova. Hokejista se podle klubu hájil tím, že šlo o špičkování a nepochopený vtip, nikoliv o snahu vydělat při sázení. Případ vyšetřuje také policie.

Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek se rozhodl zúžit kádr před mistrovstvím světa o první dvě hráčky na 15 jmen. Ze širší nominace vypadly Beáta Adamcová a Monika Satoranská, které se již nepředstaví tento týden na přípravném turnaji v Karlových Varech.

Českým judistům se nevydařil vstup do mistrovství světa v Čeljabinsku. Debutant David Pulkrábek v kategorii do 60 kilogramů nezvládl svůj první zápas s Mexičanem Naborem Castillem, zkušený Pavel Petřikov pak ve druhém kole nestačil na nasazenou trojku a dvojnásobného mistra Evropy Rusa Beslana Mudranova, který nakonec získal stříbrnou medaili.

Badmintonisté Petr Koukal a Kristína Gavnholtová vyhráli na mistrovství světa v Kodani své zápasy 1. kola dvouhry. Ve druhém kole oba narazí na favorizované soupeře z Číny. Ve smíšené čtyřhře uspěli Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou, dnes vypadly jen Šárka Křížková s Kateřinou Tomalovou ve čtyřhře.

Počasí

Polojasno, při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C. Na Šumavě mrzlo, ve stanici na Horské Kvildě naměřili minus 4,2 stupně Celsia. Pod bodem mrazu se minima pohybovala také v Jizerských horách, například na Jizerce byly 2,8 stupně pod nulou. Rekordy byly překonány na 42 procentech stanic s alespoň třicetiletou historií, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V dalších dnech by už tak chladno být nemělo.