Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Zeman asi bude kvůli politickým náměstkům vetovat služební zákon

Prezident Miloš Zeman bude pravděpodobně vetovat služební zákon, pokud projde v podobě, na níž se dohodla vládnoucí koalice s opozicí. Prezidentovi se nelíbí funkce politických náměstků. Informaci serveru Parlametnílisty.cz potvrdil ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident na dotaz čtenářky serveru, zda bude zákon vetovat, odpověděl, že záleží na tom, zda Parlament přijme zákon v dosavadní podobě, kdy "třicet tzv. politických náměstků nebude nic dělat a přitom bude pobírat stotisícové platy". "Pokud by k tomu došlo, tak pokládám veto za velmi pravděpodobné," napsal.Prezident už dříve uvedl, že kvůli politickým náměstkům bude vládě navrhovat změnu služebního zákona. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) však v reakci na to odmítl dohodu s opozicí zrušit.

ČT: Zeman nechce církvi vydat Mladotův dům na Pražském hradě

Prezident Miloš Zeman nechce katolické církvi vydat Mladotův dům na Pražském hradě. Souhlasí ale s tím, aby v restitucích získala Jiřský klášter a Nové proboštství, pokud se zaváže k tomu, že tyto objekty opraví. Řekl to České televizi. O restitucích nedávno jednal s kardinálem Dominikem Dukou. Jiřský klášter i Nové proboštství jsou ve velmi špatném stavu. Mladotův dům, který slouží jako zázemí pro katedrálu svatého Víta a v němž se konají výstavy, má církev zatím pronajatý na 99 let. "Je to takové nejlepší místo, které v podstatě nepotřebuje žádné velké stavební zásahy," podotkl tajemník arcibiskupství Milan Badal. Celkem má církev zájem o 11 objektů v areálu Hradu. Zeman by měl s kardinálem Dominikem Dukou o budovách znovu jednat na podzim.

Podle expertů bude příští rok v Praze až 16.000 drogově závislých

V Praze bude v příštím roce zhruba 16.000 drogově závislých lidí. Podle výroční zprávy k protidrogové politice města to vyplývá z expertních průzkumů. Přibývá drogově závislých, kteří jsou nezaměstnaní a bez střechy nad hlavou. Zároveň se zhoršuje jejich zdravotní stav. Praha a jednotlivé radnice loni za pomoc závislým a za prevenci zaplatily přes 60 milionů korun. Kapacity sociálních zařízení jsou nedostatečné. Radnice se sice potýkají s narůstajícím počtem závislých a tudíž i se zvyšující se kriminalitou, většina z nich ale na svém území zařízení pro léčbu či prevenci nechce.

DPA: V řadách separatistů bojují cizinci včetně Čechů

Ve válce na východě Ukrajiny bojují izolované skupiny cizinců, mezi nimiž jsou Poláci, Češi, Bulhaři, Lotyši nebo Srbové. Napsala to v reportáži z východoukrajinských povstaleckých oblastí německá agentura DPA. Jde podle ní o dobrovolníky, jednotlivce nebo malé oddíly, pocházející z nacionalistických nebo pravicově radikálních organizací. Německá agentura uvádí i případ českého dobrovolníka z Brna Iva Stejskala, který údajně bojoval za povstaleckou Doněckou lidovou republiku. Česká rozvědka BIS ale žádné informace o Češích bojujících na Ukrajině nemá a zákony země službu v cizím vojsku zakazují, uvádí DPA.

Pochodu hrdosti homosexuálů se zúčastnilo až 17.000 lidí

Průvodu hrdosti, který šel Prahou z Václavského náměstí na Letnou, se zúčastnilo 15.000 až 17.00 příznivců gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů, což je proti loňsku nepatrný pokles. Nižší návštěvu zřejmě ovlivnilo počasí. Policisté při pochodu řešili 15 drobnějších přestupků, které souvisely hlavně ze snahami pochod zablokovat. Průvod vyrazil z Václavského náměstí. V jeho čele byl dav lidí, který třeba nesl karikaturu prezidenta Vladimira Putina na podporu homosexuálů v Rusku. Čelo průvodu také transparenty upozorňovalo na diskriminaci homosexuálů v dalších 76 zemích světa. Dále byly seřazeny alegorické vozy, kde tančili lidé v pestrobarevných kostýmech. Tradiční duhovou vlajkou bylo ozdobeno i mnoho dalších účastníků. Lidé se v centru Prahy začali shromažďovat již dopoledne, bylo mezi nimi hodně cizinců i mladých příznivců z českých regionů, například Ostravska.

Pochod mladých křesťanů v klidu skončil mší u sv. Jiljí

Osm desítek stoupenců Mladých křesťanských demokratů se v sobotu po poledni v Praze vydalo na pochod, který se koná vždy souběžně s průvodem hrdosti homosexuálů a leseb Prague Pride. Podle účastníků pochodu česká společnost dost nehájí zájmy tradiční rodiny. Nelíbí se jim snahy o uzákonění adopcí homosexuálními páry. Akci podpořilo Hnutí pro život, které rovněž nesouhlasí s "oslavou homosexuality".

Výluka dnes omezí provoz na trati Praha - Česká Třebová

Dnes bude zrušeno zhruba 30 rychlíkových spojů Českých drah na trati Praha-Česká Třebová. Místo nich budou ve stanicích stavět vlaky EuroCity a InterCity, které běžně zastavují pouze v nejvýznamnějších stanicích. Důvodem výluky je oprava koleje související se stavbou železničního uzlu v Ústí nad Orlicí. Zpoždění v řádu desítek minut mohou očekávat i cestující ve vlacích Regiojet a Leo Express.

Šéf aeroklubu po pádu letadla: zemřelí muži byli zkušení piloti

Dva muži, kteří zemřeli při pátečním pádu malého letadla u Třebovic na Orlickoústecku, byli zkušení piloti. Letadlo, které vlastnil jeden z nich, odstartovalo k poslednímu letu z letiště orlickoústeckého aeroklubu. Oba byli jeho členy. O příčinách nehody je zatím předčasné spekulovat. ČTK to řekl předseda Aeroklubu v Ústí nad Orlicí Jiří Svatoš. Podle něj letadlo během letu nehlásilo žádné problémy, v oblasti byly dobré povětrnostní podmínky.

Desítky lidí si v Litvínově připomněly památku Ivana Hlinky

Desítky lidí si v Litvínově připomněly památku legendárního hokejisty a trenéra Ivana Hlinky. Od jeho tragické smrti při autonehodě uplynulo přesně deset let. Zástupci litvínovského klubu položili k Hlinkově soše před stadionem nesoucím jeho jméno věnec a Hlinkovu fotografii. Květiny a svíčky přinesli také fanoušci. Památku svého bývalého trenéra přišli uctít i olympijští vítězové z Nagana a slavní odchovanci litvínovského klubu Martin Ručinský a Jiří Šlégr. Mezi hosty nechyběli ani Hlinkovi rodinní příslušníci, manželka Liběna Hlinková a syn Ivan.

Trojnásobný mistr světa a kouč olympijských vítězů z Nagana zahynul 16. srpna 2004 poblíž Karlových Varů, kde se jeho superb střetl se skříňovým nákladním vozem, řízeným Františkem Veletou. Po převozu do karlovarské nemocnice Hlinka tři hodiny po srážce na následky rozsáhlých vnitřních zranění zemřel. Je pohřben na Olšanských hřbitovech v Praze.

V Horní Lipové se otevře kostelík připomínající osudy zajatců

V Horní Lipové na Jesenicku se příští sobotu otevře pravoslavný kostelík, který bude lidem připomínat osudy tamních válečných zajatců z druhé světové války. Budoval se od července loňského roku a stavba vyšla na 1,2 milionu korun. Slavnostní otevření doprovodí panychida za válečné zajatce a průvod v historických kostýmech. Podle iniciátorů novodobého památníku většina ze zajatců pocházela ze zemí bývalého SSSR a po skončení války je čekal tragický osud takzvaných vojenských zrádců; jejich stopy končí obvykle ve stalinských gulazích.

V Praze se uskuteční soutěž 48 Hour Film Project

Festival 48 Hour Film Project (48 HFP) je údajně největší časově omezenou tvůrčí filmovou soutěží na světě. Její účastníci mají za úkol během 48 hodin na základědané rekvizity, postavy a jedné řádky dialogu natočit krátký film o délce čtyř až sedmi minut. V Praze se uskuteční od 5. do 13. září už počtvrté, právě vyhlásil své porotce a ceny. Jedním z porotců bude herec Jiří Mádl. Soutěže se může zúčastnit každý. Oceněné snímky odvysílá Česká televize, s jejíž podporou se letos festival pořádá. Pražský vítěz bude soutěžit o mezinárodní Grand Prix spojenou s částkou 5000 dolarů a o příležitost být vybrán mezi nejlepší filmy, které budou v příštím roce promítnuty na MFF v Cannes. Producentka Petra Ratnerová připomněla, že v roce 2012 se vítězný snímek pražského 48HFP Hlavní chod umístil mezi nejlepšími filmy na světě, byl promítnut v Cannes a dokonce se objevil na plátnech i tak vzdáleného místa jako je Albuquerque v Novém Mexiku.

Šumperské ulice roztančily folklorní soubory z celého světa

Pestrobarevná přehlídka folklorních krojů z celého světa zaplavila centrum Šumperka. Tamní ulice roztančily soubory z tuzemska, ale i z Koreje, Tchaj-wanu, Izraele či Mexika. Exotičtí lidoví umělci strhli diváky všech věkových kategorií. Akce s názvem Roztančená ulice se stala vyvrcholením letošního prestižního Mezinárodního folklorního festivalu. Na letošní ročník dorazilo 25 souborů z deseti zemí světa, což čítá na 580 účastníků. Mnohé lidové kroje spatřily návštěvníci v ulicích města vůbec poprvé, šlo například o zástupce z Německa či Koreje.

V malé vesničce na Pelhřimovsku začalo sochařské sympozium

Šest sochařů z Česka, Norska, Švédska a Brazílie bude tvořit sochy na prvním mezinárodním sochařském sympoziu, které začalo ve Vlasenicích na Pelhřimovsku. Sochaři budou na svých dílech pracovat do 6. září. Sochy pak budou instalovány na vybraných místech přímo v obci a okolí. Umělci budou svá díla vytvářet ze žuly ve volné krajině na kopci za vsí.

V Lesonicích se pro návštěvníky otevřelo muzeum lidových kapel

Dobovou repliku pódia pro dechovou kapelu z první poloviny minulého století a několik desítek hudebních nástrojů najdou návštěvníci muzea lidových kapel, které se otevřelo v Lesonicích na Třebíčsku. Kromě muzea byla ve zrekonstruovaných prostorách lesonického zámku zpřístupněna expozice seznamující návštěvníky s historií obce a selskou rebelií z roku 1775. ČTK to řekl starosta Rostislav Čech. S nápadem na zřízení muzea, které je podle Čecha zřejmě jediné svého druhu na Vysočině, přišla spisovatelka Gabriela Kopcová, příbuzná lesonického kapelníka Leopolda Kosmáka.

Tyčkař Kudlička se na ME podělil o bronz, Rosolová doběhla čtvrtá

Tyčkař Jan Kudlička získal na mistrovství Evropy v Curychu bronzovou medaili. Skočil 570 cm a o třetí místo se podělil s Francouzem Kévinem Menaldem. Zato obhájkyně stříbra v běhu na 400 metrů překážek Denisa Rosolová na medaili nedosáhla; doběhla čtvrtá, když ji dvě soupeřky předstihly až těsně před cílem. Medaile Rosolové unikla o deset setin sekundy. Šestadvacetiletý reprezentant v průběhu soutěže zaváhal jen jednou na 560 cm, právě tento nezdařený pokus ho posléze dělil od druhého Pawla Wojciechowského z Polska. Kudlička pak zdolal na první pokus 570 cm, laťka položená na 575 cm už byla nad jeho síly. V soutěži poté zbyl už jen olympijský vítěz a držitel historického maxima Renaud Lavillenie, který 570 i 575 cm vynechal a zlato si zajistil hned prvním pokusem na 580 cm. Neodolalo mu ani 590 cm, až o 601 cm se pokoušel třikrát marně. Mistrem Evropy se stal potřetí za sebou.

Do nedělního finále postoupila česká štafeta mužů na 4x400 metrů. Čtveřice Jan Tesař, Daniel Němeček, Michal Desenský, Patrik Šorm obsadila v úvodním rozběhu čtvrté místo a dosažený čas 3:04,07 jí posléze k postupu stačil.

Česká vytrvalkyně Kristiina Mäki doběhla v závodu na 5000 metrů na ME v Curychu na 14. místě v čase 15:57,13. Vyhrála Švédka Meraf Bahtaová.

Diskařka Eliška Staňková skončila na ME v Curychu desátá, Jitka Kubelová byla dvanáctá. Hodem 71,08 vyhrála favorizovaná Chorvatka Perkovičová.

Výškař Bába vybojoval na ME 4. místo, zlato má Bondarenko

Výškař Jaroslav Bába vybojoval 4. místo na atletickém mistrovství Evropy v Curychu. Ve finále pokořil 230 centimetrů a nestačil jen na hlavní favority: zlatého Bohdana Bondarenka, stříbrného Andreje Procenka rovněž z Ukrajiny a ruského olympijského vítěze Ivana Uchova. Bondarenko vyhrál sledovaný souboj ve výškařském sektoru za deště výkonem 235 cm. Zahřívací skok 221 centimetrů Bába zvládl napoprvé, ale trápil se na výšce 226, kterou zvládl až na poslední pokus. Následně však napodruhé skočil 230, což už se ostatním závodníkům nepovedlo. Výšku 233 cm už Bába nepokořil podobně jako Uchov, který však nižší výšky zvládl napoprvé.

Kladivářka Kateřina Šafránková obsadila 9. místo hodem dlouhým 64,94 metru. Pětadvacetiletá atletka se ve finále trápila a nepřiblížila se svému maximu 71,16. Zlato obhájila výkonem 78,76 Anita Wlodarczyková, která si vytvořila osobní rekord i rekord šampionátu. Stříbro brala Slovenka Martina Hrašnová a bronz jiná Polka Joanna Fiodorowová.

Zlato z Curychu je pro Špotákovou i velkou motivací do Ria

Cenný zlatý kov, jediný, který chyběl Barboře Špotákové v domácí sbírce, je výjimečný. Je na něm totiž vyryté jméno, disciplína, místo, výkon. "To nebývá moc často. Mně se moc líbí, je nádherná, jedna z nejhezčích, co mám," rozplývala se atletka po ceremoniálu. Zlata ze všech tří vrcholných akcí - olympijských her, mistrovství světa a Evropy - totiž v české historii získal pouze vícebojař Roman Šebrle. Výsledek z Curychu je pro ni i velkou motivací do Ria, kde by mohla získat třetí zlatou olympijskou medaili, stejně jako to dokázal její kouč. A příští rok se může stát v Pekingu podruhé mistryní světa. Co bude dál, to se zatím neví. Ale je pravděpodobné, že Špotáková bude chtít za dva roky pro ročního Janka sourozence.

Přindiš je celkově druhý ve SP, Hošková neolympijskou C1 vyhrála

Kajakář Vít Přindiš skončil celkově druhý ve Světovém poháru vodních slalomářů. Seriál zakončil pátým místem v pátém závodu v Augsburgu. Trofej v nejobsazenější kategorii K1 obhájil domácí Němec Sebastian Schubert, jenž v sobotu s velkým náskokem vyhrál. Neolympijskou kategorii kanoistek ovládla Kateřina Hošková a v Augsburgu potřetí letos vystoupila na stupně vítězů. Pětadvacetiletý Přindiš zahájil letošní Světový pohár v Londýně druhou příčkou a s výjimkou Tacenu jel pokaždé finále. V Augsburgu se jako jediný ze čtyř českých kajakářů probojoval do elitní desítky, která unikla medailistům z loňského mistrovství světa Vavřinci Hradilkovi a Jiřímu Prskavcovi stejně jako Luboši Hilgertovi.

Volejbalistky zdolaly v Grand Prix Chorvatsko a budou hrát finále

České volejbalistky si po vítězné bitvě s Chorvatskem zahrají finále třetí skupiny Grand Prix. Nad pátým celkem posledního mistrovství Evropy zvítězily 3:2 a v neděli budou bojovat o postup do vyšší výkonnostní skupiny. V letošní Grand Prix zůstaly české reprezentantky neporaženy.

Čechům se kvalifikace na domácí GP nevydařila, Kornfeil byl 13.

Domácím jezdcům se příliš nevydařila kvalifikace na Velkou cenu České republiky silničních motocyklů v Brně. Jakub Kornfeil odstartuje ve třídě Moto3 v neděli do jedenáctého závodu mistrovství světa z třináctého místa, Karel Hanika byl sedmnáctý. V královské kategorii MotoGP skončil Karel Abraham také sedmnáctý. Kvalifikaci Moto3 na Masarykově okruhu poznamenala dešťová přeháňka a poté i přerušení po pádu Němce Philippa Öttla. A oba Češi se se složitými podmínkami nevyrovnali. Kornfeil sice v trénincích zajel čtvrtý čas, v rozhodujícím momentě však nedokázal na svůj páteční výkon navázat.

Sparta nestačila na Ostravu a po dvou letech doma prohrála

Fotbalisté Sparty prohráli ve 4. kole první ligy s Ostravou 0:1 a přišli o téměř dva roky trvající domácí neporazitelnost. Baník si naopak díky brance Jána Greguše z 5. minuty připsal první vítězství v sezoně a na Letné vyhrál poprvé po šesti letech. Obhájci titulu tak nevyšla generálka na čtvrteční úvodní zápas 4. předkola Evropské ligy ve Zwolle, kde bude jako poslední český zástupce v pohárech bojovat o postup do základní skupiny.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, ojediněle srážky. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C.